DE UITDRAGER VAN ROUAAN De Rijksdag bijeen Si vis Pacem! Drie geestelijken veroordeeld De katholieken in Duitschland Het nieuws van heden GEORGES ALEXANDRE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 25 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een nieuw Parijsch schandaal: een koopman in tweede-handsch kleeding die 200 mil- lioen verduisterde Zielig woekeraartje KLEEDERDRACHTEN TE WEIMAR Cf)O f mïjl-'f 7W" to" V-"7^ Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiii Joegoslavisch kabinet afgetreden Tomasjitsj de nieuwe formateur Op Dinsdag 30 Januari ARAKI AFGETREDEN VLIEGMACHINE OVER DEN KOP mlÊm'm Nabij Utrecht moest een vliegmachine een noodlanding maken. Het toestel kwam in een sloot terecht; de inzittenden kwamen er goed af Amerikaansche pers verwacht bin nen enkele maanden oorlog in Stillen Oceaan Begrooting van Marine aangenomen Pastoor Muhler, kapelaan Thaler en rector Sollacher krijgen resp. 4, 3 en S maanden gevangenisstraf Om een „gruwelbericht" Een moordenaar voort vluchtig Een commentaar der Oss. Rom. Europeesche situatie verscherpt Als de discussies tusschen Berlijn en Parijs niet worden voortgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verdwijning van een Duitsch matroos Geheimzinnig geval te Antwerpen. Door nazi-spionnen ontvoerd? ARBEIDSCONFERENTIE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18588 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een klein uitdragertje in Rouaan wordt zoo geteisterd door de men- schen die geld van hem willen heb ben en die hij niet betalen kan, dat hij de beenen neemt naar Parijs. Daar licht hij een bank op voor zes millioen. Met dit geld sticht hij een maatschappij, waarop hij vijftig mil lioen leent. Die vijftig millioen die" nen voor tien, twintig, dertig andere maatschappijen, waarop hij telkens weer nieuwe tientallen millioenen leent. Twee-honderd millioen weet hij de goedgeloovige massa afhan dig te maken. Dit is geen sprookje. Dit is ook geen roman. Het is het nieuwe schandaal dat Frankrijk op doet schrikken, terwijl het nog siddert van verontwaardiging over het schandaal-Stavisky. Het kleine uitdragertje uit Rouaan, dat in Parijs een groote bankier en de directeur van ontelbare maatsehapijen werd, heet Georges Alexandre. Was het Stavisky die hem ten val bracht? Stavisky wiens naam zelden of nooit genoemd werd en die slechts bekend was als „Monsieur Alexandre?" Ons verhaal begint in 1926. Ongeveer vijftig jaren oud, klein, slecht gekleed, een vale ge. zichtskleur, een verwaarloosd snorretje, is Georges Alexandre, de typische uitdrager en dan nog vooral de uitdrager wien het niet voor den wind is gegaan. Hij ontvlucht Rouaan, waar de schuldeischers hem belegeren en komt paar Parijs. Het begin is bemoedigend. Hij ontmoet den directeur van een der fi lialen van een groote Parijsche bank. pat is iemand dien hij te vriend moet houden en hij houdt hem dan ook te vriend. Hij vraagt hem op zekeren morgen een dienst. Hij heeft geld noodig, veel geld. Had hij vijftig-duizend ge vraagd, deze had hij misschien niet gekregen. Daarom vraagt hij een millioen. Om vier uur 's middags zal het geld terug zijn. Hü krijgt een chèque, wisselt die in en brengt het geld op het afgesproken uur weer naar zijn vriend, den bank.directeur. Het gevoel van enkele uren lang millionnair te zijn. kost hem vijftig duizend franken aan commissie-gelden, maar het vertrouwen dat hij heeft gewekt, is het tiendubbele waard van dit bedrag. Dat blijkt enkele weken later. Alexandre heeft dan plots anderhalf millioen noodig en zijn vriend de bank-directeur geeft ze hem. Voor het sluitingsuur der bank is het geld weer tot de laatste centiem terug. En dan slaat Alexandre zijn slag. De bank. directeur is ziek, wanneer hem een chèque van drie-millioen wordt gevraagd. Hij geeft die. Eenigen tijd later wordt hü opgescheld- Alexandre heeft pech. Hij heeft zijn chèque verloren. Zoo heel erg is dit niet, want nie mand kan hem innen. Maar wil de bank directeur nu even opdracht geven aan een zijner twee onder.directeuren dat Alexandre de drie millioen kan krijgen zonder chèque? De directeur doet het. Alexandre ontvangt drie millioen zonder chèque. En dan krijgt hij van den anderen ondetr-direoteur nog eens drie millioen op vertoon van zijn chèque. Want Alexandre is er heelemaal de man niet naar om chèques te verliezen! Het bedrog komt uit. Natuurlijk komt het bedrog uit. Maar Alexandre zegt dat hij het geld niet terug kan geven. En dit argument heeft nog geen rechtbank kunnen weerleggen. Hij wordt veroordeeld om honderd-duizend franken per maand terug te betalen. Eenmaal stort hij dit bedrag en daar blijft het bij. Zijn vriend, de bank.directeur, wordt ontslagen. Zijn slachtoffers, de onder-directeuren, worden ont slagen. Alexandre helpt ze alle drie aan goede baantjes. Hij weet dat er geen gewilliger em. ployé bestaat dan iemand die elders wegens onbekwaamheid ontslagen is. Alexandre heeft nu geld. Stavisky moge zich al „Monsieur Alexandre" noemen, Alexandre doet niet als Stavisky. Hij richt geen paleizen in, hü geeft geen champagne-gelagen. Alexan dre blijft Alexandre, de schraperige koopman in gedragen kleeren. Had hü tien.duizend fran ken overgehouden in zyn uitdragerü, dan zou hü die tegen woekerrente hebben uitgeleend. Nu heeft hü millioenen en zal dus zijn millioe nen tegen woekerrente uitzetten. Het is Alexan dre's fatum een schraperige uitdrager te blü- ven, ook als millionnair. Hü werpt zich op de „Crédit-Assurance", een voorschotbank voor ambtenaren, die in 1914 gesticht is en thans eenigszins wankel staat. Hij splitst het bedrijf in twee afdeelingen, een voor belegging en een voor leeningen. En jaar later, in 1927, maakt hü van de afdeeling leeningen een nieuwe onderneming, zijn groote zwendel- affaire, de „Banque des Functionnaires". Hü gaat geld leenen aan alle ambtenaren van rük, provincie en gemeente. Hij maakt enorm veel reclame. Hü verbindt de mooiste namen in den lande aan zyn zaak die spoedig even goed staat aangeschreven als de „Banque de France" zelve. Zün kapitaal bedraagt tien millioen. Slechts een kwart is daarvan gestort en op die manier behoudt hü de meerderheid der aandeelen. Hü schrijft een leening uit van vijftig millioen te. gen zes procent. Het geld stroomt binnen. Alexandre belegt het echter dadelijlk elders. In de brandkast der „Banque des Function naires" liggen slechts chèques met de hand- teekening van Georges Alexandre en geen geld. De zaken floreeren. Ambtenaren die geld noodig hebben, storten eerst 25 franken. Wan. neer hun een voorschot wordt toegestaan, moe ten ze dit in achttien maanden terug betalen plus 5 procent rente, plus 3 procent commissie- geld, plus 4 procent disconto: samen 12 pro. cent. Reeds de eerste maand echter beginnen ze terug te betalen en tot aan de laatste stor ting betalen ze 12 procent over het heele be drag. Eigenlük betalen ze dus 40 procent rente. Inderdaad, de zaken floreeren, maar Alexandre is nog niet tevreden. In 1928 leert hü Jeener kennen, president van „Les Maroquiniers Réunis". Deze maat. schappij heeft behoefte aan contanten en Alexandre geeft Jeener een millioen. Hij eischt zestig procent commissie-loon. Zün maatschap- pü staat op springen en Jeener betaalt den Shylock zün zestig procent. De „Banque des Functionnaires" staat vervolgens aan „Les Maroquiniers Réunis" een leening van vüftien millioen toe tegen vüf millioen commissie loon. En nog is Alexandre niet tevreden. Hij wil ook de „Maroquiniers" hebben en raadt Jeener aan zijn ontslag te nemen. Deze weigert. Dan weet hü onder een voorwendsel Jeener's aan deelen in handen te krügen. Dat maakt de zaak een boel eenvoudiger. Hij geeft ze niet meer terug en is op slag de grootste aandeel houder en dus dictator in de maatschappij der „Maroquiniers". Jeener sterft van wanhoop. Georges Alexandre stapt over zijn lük. Wel heeft zün slachtoffer voor zijn dood de hulp der politie ingeroepen, maar de uitdragerü van Rouaan is multimillionnair geworden: hü vreest de politie niet. Een gerechtebjk onderzoek begint. Drie jaren lang zal dit onderzoek duren. Tientallen maat. schappüen worden er gesticht en opgeheven. Honderden millioenen worden er geleend. De bestolenen vertrouwen hun belangen toe aan den Parijschen advocaat Lucien Simon. Maar wat kan deze doen tegen Georges Alexandre, die een oud-minister van Financiën aan zün zaken verbindt. En niet alleen een oud minister, maar ook senatoren, Kamerleden, pre fecten, procureurs van de Republiek, presiden ten van rechtbanken, commissarissen van po. litie, hoofdofficieren en magistraten. Plots komt dan de catastroof. die altijd onvermijdelijk is. Het einde der carrière van het uitdragertje uit Rouaan is even triest als het begin. Geen leger van detectives en gendarmen hoeft er voor hem gemobiliseerd te worden, hü stapt zelf naar de politie en geeft zich aan. Millioenen heeft hü gestolen ftamjrf onfc Een goede noot voor het Derde Rijk is het bevorderen en in stand houden van de nationale kleederdrachten in alle regionen des lands. Moge ons land hier een voorbeeld aannemenOok wij hebben op dit gebied schatten in stand te houden 1 VERWACHTING: Matige EE Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot nevelig, wellicht eenige sneeuw, lichte vorst tot tempera- tuur om het vriespunt. S f| Hoogste stand: 779.8 te Weenen. Laagste stand: 736*4 te Vestmanöer. Zon op 7.54 - onder 4.31 - Licht op 5.01 5 30 Jan. V. M. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli en hü heeft er nooit eenig plezier van ge had. Hij stal om steeds meer te kunnen stelen. Tot den laatsten dag bleef hü het zielige schraperige woekeraartje dat vroeger op den prüs van tweede-handschkleeding- stukken pingelde. BELGRADO, 25 Jan. (V. D.) Het kabinet is gisteren afgetreden. De oud-premier Marinkowitsj heeft gewei gerd een nieuw kabinet te formeeren, waarna Tomasjitsj de opdracht tot het vormen van een kabinet heeft aanvaard. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.) Dinsdag, 30 Ja nuari as. des middags te 3 uur zal de Rüksdag bijeenkomen. Als eenig punt op de agenda staat een verklaring van de Rijksregeering. De Japansche minister van Oorlog, gene raal Araki, heeft wegens „redenen van ge zondheid" als zoodanig zijn hoog ambt nedergelegd WASHINGTON, 24 Jan. Het Witte Huis weigerde vandaag antwoord te geven op de vraag of de Amerikaansche oorlogsvloot zal worden uitgebreid tot het maximum, dat vol gens het Londensche vlootverdrag is toege staan. De algemeene stemming schijnt evenwel vóór een algemeene uitbreiding der vloot te zijn. In marinekringen wenscht men daarenboven een uitbreiding der luchtstrijdkrachten om de nieuwe kruisers te kunnen uitrusten met vlieg tuigen. Het Huis van Afgevaardigden, dat tot nu toe meestal afwüzend heeft gestaan tegenover de wenschen der admiraliteit, schünt thans te willen toestemmen in het reeds in de commis sie aangenomen wetsontwerp aangaande de uitbreiding der oorlogsvloot. De dagelüksche berichten der Ameri kaansche pers, die melding maken van een toenemende spanning tusschen Rusland en Japan, wüzen steeds duidelüker op de be- teekenis van een sterke oorlogsvloot. Eenige bladen verwachten reeds met het voorjaar het uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten. Onder deze omstandigheden is ook het con gres van meening, dat de positie der Vereenig- de Staten in den Stillen Oceaan moet worden beschermd door een sterke vloot. De uitbrei ding der vloot wordt vooral daarom noodzake lijk genoemd, omdat Japan, althans volgens deze bladen, de in 1936 expireerende vlootver- dragen van Washington en Londen in den hul digen vorm niet zou willen vernieuwen, doch MÜNCHEN, 24 Jan. (D.W.B.). In het proces tegen de drie katholieke geeste lijken wees de speciale rechtbank heden het volgende vonnis: De beklaagden dr. Muhler, Thaler en Sollacher zün schuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den Rijks president van 21 Maart 1933. Pastoor Muhler wordt veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, kapelaan Thaler tot drie maanden gevangenisstraf en rector Sollacher tot vüf maanden gevangenis straf. Zij moeten bovendien de kosten van het geding betalen. In het vonnis staat o.m. dat pastoor Muhler de beweringen omtrent gebeurtenissen te Da chau, waarvan hü door een communist kennis zou hebben gekregen, heeft doorgegeven. Ka pelaan Thaler heeft deze mededeelingen op zijn beurt verstrekt aan rector Sollacher, die ze weer verder vertelde. De beweringen waren onjuist en er dientengevolge op berekend het aanzien der regeering ernstig te schaden. Dr. Muhler geeft toe de beweringen zelf voor on waar te hebben gehouden. De rechtbank ont kent niet, dat het in het belang van den dienst kan zün, dat de pastoor een kapelaan mede deelingen doet over de stemming in commu nistische kringen, doch het is niet noodig dat hü büzonderheden mededeelt. Hü had den ka pelaan geheimhouding moeten opleggen en moeten mededeelen, dat hü de bewering niet voor waar hield. De beide andere beklaagden hadden, on danks den twüfel aan de juistheid, de bewe ringen verder verteld. Kapelaan Thaler deed dit wel is waar slechts aan zün collega, doch deze heeft geprobeerd de beweringen in bree- den kring ter kennis te brengen. Daarom wordt rector Sollacher het strengst gestraft. Als verzachtende omstandigheid wordt aan genomen voor dr. Muhler zün bekentenis, ver der het feit, dat hü als oud-strüder volkomen zün plicht heeft gedaan en dat hü in zün functie tegen het Marxisme is opgekomen. Bezwarend daarentegen werkt de enormiteit der beweringen en het feit, dat dr. Muhler in zijn functie den büzonderen plicht heeft ge reserveerd te zijn. SAARBRUCKEN, 24 Jan. (V.D.). Zes land- jagers en twee ambtenaren van de crimineele politie hebben gisteravond by Merschweiler zekeren Franz Zwinger ontdekt, die in Oct. te Karlsruhe een commissaris der crimineele politie had doodgeschoten en een anderen ambtenaar had gewond. Zwinger sprong, toen hü werd gesommeerd zich over te geven, op het raam en loste drie schoten op de beamb ten, van wie een ernstig werd gewond. Zwin ger zag kans in het donker in het bosch te ontkomen, vlootpariteit eischt met de Vereenigde Staten en Engeland. Deze pariteits-eisch wordt in de Amerikaan sche pers algemeen beschouwd als een bewijs voor Japansche aanvalsplannen. In dit verband is van belang, dat president Roosevelt en ambassadeur Bullitt nog onlangs hebben gewezen op den krachtigen wensch naar vrede der Sovjet-regeering. WASHINGTON. 24 Jan. (Reuter) De Mari- nebegrooting is aangenomen door de Kamer van Afgevaardigden, nadat de navale com missie haar poging had opgegeven om er het wetsontwerp-Vingon aan vast te koppelen, dat nu later behandeld zal worden. Onze Rom. correspondent seint ons d.d. 24 Januari: De „Osservatore Romano" van hedenavond ontleent aan de „Saarbrücker Landeszeitung" het bericht dat Z.Em. Kard. Faulhaber het interdict heeft uitgesproken over de parochie van Traunstein wier pastoor onlangs na een predicatie gearresteerd werd. In haar commentaar zegt de „Osservatore Romano": Wij lazen onlangs de protesten van Graaf Reventlow tegen den Aartsbisschop van Miin- chen, wül hij in zün Advents- en Nieuwjaars- preeken de moreele en sociale vraagstukken welke op het oogenblik voor het Duitsche volk het dringendst zün, volgens de Katholieke Leer belichtte. Wü zien thans dat de chel van het bureau voor de buitenlandsche politiek van de nationaal-socialistische partü, Alfred Ro senberg, deze protesten nog eens herhaalt. Wü meenen aan deze critiek niet meer waarde te moeten hechten dan de bekende en gestadige afkeer dier critici van de katholieke beginselen verdient: een bekende en gestadige afkeer, die ook door de politieke voorwend sels welke men tegen den eerbiedwaardigen Kard. Faulhaber aanvoert, noch in wezen, noch in aanzien veranderen kan. BERLIJN, 25 Jan. (D. N. B.) In verband met opmerkingen in de Fransche pers, dat Frank rijk geen voortzetting zou wenschen van de gedachten wisseling met Duitschland, merkt de Duitsche „Diplomatische Korrespondenz" op, dat als deze niet-officieele mdedeelingen over de Fransche voornemens juist zün, dit een verscherping van de Europeesche situatie zou teweegbrengen, welke niet in het algemeen belang moet worden geacht. Naar Duitsche opvatting draagt de Fransche politiek daarvoor de volle verantwoordelijk heid. Publicatie van de Duitsche en Fransche documenten zal te züner tijd aantoonen, aldus het betoog, hoe grondig en practisch de Duit sche instanties de netelige kwestie der ont wapening hebben behandeld. Met Duitschlands positieve houding en zijn verlangen naar succes is ook het feit in overeenstemming, dat van Duitsche züde geen verzoek om in terventie tot andere mogendheden werd ge richt. Duitschland blijft een voortzetting der dis cussie met Frankrijk mogelük en kansrijk achten, als de toonaangevende Fransche krin gen weerstand kunnen bieden aan de gevaar- lüke verleidingen, die uit de binnenlandsche politiek voortvloeien, Treinramp in Spanje. Negen dooden en 40 ge wonden. Drie katholieke geestelijken te München tot gevangenisstraf veroordeeld wegens versprei ding van een „gruwelbericht". Groote wapenvondst te Weenen. Functiona rissen van den Schutzbund gearresteerd. Wijziging van den Raad van State. Aanvulling Watarstaatswet inzake opruiming van vaartuigen. Zaandam moet bezuinigen om Regeeringsin- grijpen te voorkomen. Belangrijke arrestatie te Bussum. Verlaging der monopolieheffing voor appelen. Arrestatie van een Nederlander te Londen. Samenwerking in de baksteenindustrie. Vele sterfgevallen aan pest in het Bandjavan- sehe (N.-IJ. Nieuwe militaire vliegtuigen voor Indië. Drama in de Bonairestraat te Amsterdammeis. je neergeschoten door haar verloofde, die daarna het wapen op zichzelf richt. Opheffing van de Militaire Academie en Vrij willige Landstorm? De kwestie van het Sportfondsenbad in den Ilaarlemschen raad. De verdedigers van Onnes van Nijenrode ont kennen diens schuld. ANTWERPEN, 24 Jan. (Eigen telegram.) In zekere kringen heerscht thans te Antwerpen groote beroering door de inderdaad nogal raad selachtige verdwüning van een 24-jarig Duitsch zeeman, Ernst Krull, uit Bremen. Krull maakt deel uit van de equipage van de „Gerolstein" die Zaterdag Antwerpen bin nenvoer, komende van New-York. Met drie van zijn kameraden begaf Krul zich Maandag naar het Duitsche consulaat van de Scnelde- stad. De drie kameraden mochten voorgaan en wachtten, toen zij geholpen waren, voor het consulaat hun makker op. Toen deze meer dan een half uur in het consulaat bleef, stap ten zü op en begaven zich naar een herberg in de Nassaustraat, waar zü trouwens een af spraak hadden met Krull. Deze kwam echler niet. Hü is ook niet teruggekeerd in zijn loge ment van het „Deutsche Seemansheim. Ook Dinsdag gaf Krull nergens een teeken van leven. Daar hij een zeer sober jong mensch is die niet drinkt en zich niet met minderwaar dige vrouwen ophoudt, werden zijn makkers ongerust over zijne verdwijning en waarschuw den zü Woensdag de politie. Krull is iemand, die zich bezig houdt met illegale propaganda in Duitsche havens en onder Duitsche matrozen, biljetten en bro- chuurtjes verspreidt, die gericht zijn tegen de nat.-socialisten. Het heet zelfs dat hü daardoor bü verstek ter dood veroordeeld is in Duitschland. Men vreest nu, dat hij te Antwerpen het slacht offer is geworden van nazi-spionnen, die er in geslaagd zouden zijn, hem op 'n Duitsch schip te brengen dat naar Duitschland afvoer. De po litie heeft in elk geval een bijzonder onderzoek ingesteld en wü meenen te weten dat de hoog ste autoriteiten zich met het geval onledig houden. Op het Duitsche consulaat beweert men, dat Krull het gebouw heeft verlaten. GENèVE, 24 Jan. (V. D.) De raad van be heer van het Internationale arbeidsbureau heeft zijn bijeenkomst Woensdagavond beëin digd. De arbeidsconferentie voor dit jaar is vastgesteld op 4 Juni 1934 te Genève. Op 26 April zal de raad van beheer opnieuw bijeen komen. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 764 Vorige stand: 770

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1