Een „Katholieken-schandaal" De Neijenrode- zaak VIERING H. JAAR TE STUTTGART DE VERDWENEN ZEEMAN PARIJS TOT CONCESSIES BEREID Een Balkanpact? VRIJDAG 26 JANUARI Dagvaarding tegen de drie inbrekers uitgebracht Hun zaak komt 20 Febr. voor Int. Bur. voor Techn. Onderwijs De recordmail van de „Pelikaan" DE TELEFOONSTORING IN DE HOOFDSTAD Het leed bijna geleden AMSTERDAM—HULL Geregelde dienst per 1 Juni a.s.? Apostolaat voor de Hereeniging De sluitingsvergadering DE DAG VAN DE HITLERJEUGD ARBEIDERS ONTSLAGEN Bedrijfsslapte de oorzaak SLECHTE TOESTAND VOOR DE VISSCHERIJ Hoe de Indische postkantoren bestormd werden Veel visch onder het ijs gestorven BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 45/1 TE GENEVE Sweering wint zijn derde partij De „Völkische Beobachter" grijpt met grooter felheid dan ooit de katholieken, vooral de jeugdorganisaties, aan Machtige geestdrift der geloovigen De Duitsche matroos Krull zou naar Nederland zijn uitgeweken DUITSCHE INVOERFOLITIEK Optreden burgemeester Huysmans Te Rotterdam? Gezonken Duitsche oorlogsschepen Bergingswerkzaamheden bij Scapa Flow hervat Uniformverbod Voor de confessioneele Jeugdorganisaties Dank van Kardinaal Faulhaber De clerus trouw op eenige treurige uitzonderingen na Een Rubens onder den arm Het Fransche antwoord op het Duitsche memorandum spoedig gereed S.S. en S.A. het struikel blok Uiterst gereserveerde houding van Italië. Joego-Slavië wil tijd winnen DE TRANSFERBESPREKINGEN TE BERLIJN Het standpunt van Washington dat bij de post in Bandoeng tenslotte de voor raad driehoekige zegels uitgeput was en toege staan werd met gewone postzegels te frankee- ren. U zult wel begrijpen welk een voldoening het ons gaf, dat de post uit Nederlandsch-Indië, die de Pelikaan medenam, de 500 K.G. over schreed." Ook de dagvaarding tegen de drie inbrekers J. K. M.. 39 jaar oud, timmerman van beroep; J. H. van B., 34 jaar oud, los-werkman en H. G„ 25 jaar, steenzetter van beroep, allen wonende te Amsterdam en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, is uitgebracht. Ook aan hen is medeplichtigheid aan op lichting ten laste gelegd. De dagvaarding die in deze drie zaken die gevoegd zullen worden behandeld op 20 Februari a.s. voor de 5e Ka mer der arr. rechtbank, is gelijkluidend; zij zul len worden gevoegd. In deze zaak zijn gedagvaard 12 getuigen van de zijde van het Openbaar Ministerie. G. zal worden verdedigd door mr. dr. B. J. Stokvis, M. door mr. J. L. Frankenhuis en V. B. door mr. J. W. Schreuder. In de dagvaarding wordt in de eerste plaats gesteld dat de drie verdachten den heer Onnes de gelegenheid hebben gegeven de 5 verzekeringsmaatschappijen op te lichten voor een bedrag van in totaal 72.000.—. De wijze waarop wordt omschreven in de reeds gepubliceerde dagvaardingen. Zij zouden hebben moeten begrijpen, dat het weghalen van de goederen waarmee zij waren belast door tusschenkomst van K. diende om een ander wederrechterlijk verzekeringspenningen voor die z.g. gesloten goederen te doen uitkeeren door de verzekeringsmaatschappijen. K. zou opzettelijk ten dienste van zijn handlangers of handlangers van O. hebben meegenomen een schetskaartje, waarop de verschillende toegangswegen naar het kasteel vanaf den openbaren weg waren aangegeven. Voorts worden in de dagvaarding gesteld de verschillende instructies die aan de „inbrekers" waren gegeven. K. had een handlanger gezocht en gevonden in een persoon van W., teneinde door middel van diens hulp de opgegeven en tegen diefstal verzekerde goederen uit het gesloten kasteel op de met O. afgespeurde wijze te doen weghalen. Deze W. zou, terwijl hij moest begrijpen, dat hij meedeed aan de voorbereiding of de uit voering van de oplichting, instructies hebben doorgegeven aan Mees G. en Frits B. Deze zou volgens de dagvaarding wetende met welk doel de instructies waren gegeven deze weer hebben doorgegeven aan de verdachten M., van B. of aan een hunner. In den nacht van 29 Febr. 1932 op 1 Maart 1932 hebben zij, M. en van B. op zettelijk ter voorbereiding of uitvoering van die oplichting, althans wetende, begrijpende of moe tende begrijpen, dat hetgeen zij deden de voor bereiding of de uitvoering van de oplichting mogelijk kon maken met behulp van en in samenwerking met H. G., ingebroken in het kasteel Nijenrode. Hierop wordt in de dagvaar ding omschreven wat eij uit de Ridderzaal, de hall en hallnis hebben weggehaald, nadat' zij door verbreken van een tweetal ruitjes waren binnengedrongen. Door hun handelingen zou het O. mogelijk zijn geweest het geld van de verzekeringsmaat schappijen los te krijgen. De wijze waarop wordt omschreven zooals dit reeds in de andere dag vaardingen is gebeurd. Ook wordt in deze dag vaarding weer uitvoerig gesteld welke houding O. tegenover den burgemeester van Breukelen. tegenover de politie en tegenover de verzeke ringsmaatschappijen heeft aangenomen, tenge volge waarvan het rapport van der Dussen tot stand kwam. Van der Dussen was zooals uit zijn rapport blijkt in den waan gebracht dat er een werkelijke diefstal had plaats gehad. Ook het bewuste rapport is wederom wat den zakelijken inhoud betreft in de dagvaarding opgenomen. Mede op grond van dit rapport werd de verze- keringssom uitbetaald. In overeenstemming met het besluit, dat het congres van het „Internationaal Bureau voor Technisch Onderwijs" verleden Jaar te Brussel nam, zal het volgend congres van dit Bureau plaats hebben te Barcelona en wel op 17, 18 en 19 Mei a.s. Deelnemers kunnen zich tot en met 3 April 1934 aanmelden bij het secretariaat van het Bu reau, 2 place de la Bourse, Parijs. De kosten voor inschrijving bedragen 15 peseta's of 30 Fransche franken. In het aan de Spuistraat gelegen gebouw van de Centrale 4 der gemeentetelefoon, waarin de brand van 22 December IJ. tot ongerief van vele duizenden hoofdstedelingen de splitsings- kamer in een puinhoop herschiep, hebben de Wethouder voor de Bedrijven, de heer Jac. Rustige, en de directeur van het telefoonbedrijf, ir. G. C. Snijders, opnieuw de pers ontvangen tot het verstrekken van het laatste nieuws over den geweldigen arbeid tot herstel der gestoorde verbindingen. In zijn uiteenzetting kon de heer Snijders gelukkig optimistische klanken doen hooren wat betreft de spoedige liquidatie van de tele foonstoring, welke uiteenzetting wij hieronder laten volgen. De verbindingen met de andere centralen komen waarschijnlijk op 28 Januari a.s. gereed. Dan zullen alle abonné's ten Noorden van het IJ, d.w.z. de nummers, welke met „zes" beginnen, weer gelijktijdig zijn aangesloten. Daarna kunnen de Noord-abon- né's groepsgewijze - het ligt in de bedoeling om per etmaal duizend ,,4-nummers" aan te sluiten - worden ingeschakeld. Vermoedelijk zullen de nummers, beginnende met 49 'in den nacht van 29 op 30 Januari, weer in orde zijn, den daarop vol genden nacht de nummers, begin nende met 48, enz. Mochten zich onvoorziene omstandigheden voor doen, die noodzaken in dezen opzet een wijziging te brengen, dan zal dit in de dagbladen worden gepubli ceerd. Vlot het werk zooals men dat hoopt, dan zal, gerekend van ge noemden datum af, het herstel der „4-nummers" tien dagen in beslag Naar wij vernemen zal waarschijnlijk reeds per 1 Juni a.s. de luchtlijn Amsterdam—Huil in gebruik worden genomen. Voorloopig wordt de lijn niet doorgetrokken naar Manchester wegens ongeschiktheid van het vliegveld ter plaatse. De studiedagen te Nijmegen van het Aposto laat voor de Hereeniging der Kerken zijn Don derdag gesloten met een vergadering, waarin Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. in zijn openingswoord dank bracht voor het drukke bezoek gedurende de studiedagen. Vervolgens bracht hij nogmaals in de gedachten, dat ieder een, die er voor in aanmerking kwam, gaarne in de studieclub zou worden opgenomen. Op deze manier zou dan verder kunnen worden ge gaan naar verdieping op wetenschappelijk ge bied. Tevens deelde hij mede, dat het hoofd bestuur had besloten, het dagelijksch bestuur te machtigen de gehouden lezingen In druk vast te leggen. Hij sprak de hoop uit geleidelijk aan tot een beter overzicht te geraken van de verschillende ritussen. In aansluiting hieropi bracht hij ter kennis, dat men in de studieclub overeen was gekomen om een bloemlezing samen te stel len van de Oostersche liturgieën en deze dan uit te geven. Als eventueele medewerkers had den zich hiervoor opgegeven Dr. Heyman O. Pram., Prof. Dr. Franses O.F.M.,' Dr. Huf S.J. en spreker. Het woord werd vervolgens gegeven aan Drs. J. Roos O.E.S.A. voor het uitspreken van een rede getiteld: „Christologie der Jacobieten." Op deze rede volgde een uitvoerige gedach- tenwisseling tusschen Prof. Dr. Franses O.F.M., Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm., Pater Har- romeus O.M. Cap., Dr. J. Roos O.E.S.A: en pastoor Dr. W. Nolet. Tot slot bracht Prof. Dr. Titus Brandsma dank aan alle sprekers voor hun moeite en voor de opheldering door hun gegeven. Zij had den gepoogd de Malabaren nader tot ons te brengen. f Verder dankte hij Pater Rector en de Paters voor het zoo welwillend ter beschikking stellen van hun college gedurende deze studiedagen. Spreker sloot met een hartelijke aanbeveling van de studieclub bij allen. De leiders van de Hitler-jeugdbeweging voor het slot Sans-souci te Potsdam De directie der N. V. Bruynzeel's Deuren- fabriek heeft met ingang van 1 Februari, naar „Het Volk" meldt, zestig arbeiders van het vaste personeel ontslagen. Oorzaak van dit ontslag is een bedrijfsslapte, die vermoedelijk eenige maanden zal duren. Iedereen zal zich de cijfers nog herinneren: inet 508 K.G. post, ruim 100.000 Nieuwjaars brieven, kwam de „Pelikaan" uit den Oost naar „de lauwe Westerstranden" gevlogen. Welk 'n record-drukte hij daarmee den Indlschen post kantoren bezorgde, heeft de K. L. M. eerst thans vernomen uit een brief, afkomstig van de K. N. I. L. M. te Weltevreden. Wij citeeren daaruit; „De 15.000 vel briefpapier en enveloppen, die wij voor de Pelikaan lieten drukken, waren bin nen 48 uur uitgegeven. Het liep letterlijk storm en het regende mondelinge, telefonische, schrifte lijke en zelfs telegrafische aanvragen van overal vandaan. Het hoofdpostkantoor opende drie extra loketten en wij kónden slechts met be hulp van ons geheele personeel het papier dis- tribueeren en de speciale zegels verkoopen. In den nacht van 22 op 23 December hebben wij toen inderhaast nog 5000 vel en enveloppen la ten bijdrukken en 3500 vel Zilvermeeuw pa pier, dat wij nog hadden, laten overdrukken. Ook deze voorraad was in een morgen uitgeput. Zaterdag 23 December konden wij op sommige momenten het pubiek nauwelijks in ons hoofdkantoor bergen. Wij hebben honderden aanvragers moeten teleurstellen, niet alleen in Batavia, doch ook in andere plaatsen. Als wij de enorme belangstelling hadden kunnen voor zien en meer van het speciale papier hadden gehad, had de Pelikaan stellig nog een 10.000 brieven meer ten vervoer gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bleef de stroom van aanvragen om papier en postzegels aan houden. Het zal tenslotte interesseeren te vernemen. De afdeeling Vlsscherijen van het departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de visscherij in de rivie ren en binnenwateren in December j.l.: Zoowel op de rivieren als in de binnenwate ren lag de gewone visscherij tengevolge van de strenge vorst en doordat de meeste wateren met ijs bedekt waren of de visschery door ijs gang onmogelijk werd gemaakt, zoo goed als geheel stil. Alleen werd, voor zoover de rivieren betreft, op sommige riviergedeelten en In en kele met de rivieren in verbinding staande in hammen af en toe met zetnetten of met den vischzegen onder het ijs gevischt, doch veel le verde deze visscherij niet op en in den regel bleven de vangsten beperkt tot wat voorn en andere witvisch. In de laatste dagen van December, toen de bovenrivieren weer vrij van ijs waren geworden, werden aldaar door Woudrichemsche zegen- ploegen groote hoeveelheden voorn gevangen. De prijs, welke de betrokken visschers daarvoor uitbetaald kregen, was echter zóó laag, dat van een behoorlijke verdienste geen sprake was. Opzettelijke zalmvisscherij was er uiteraard niet en de aanvoer bleef dan ook beperkt tot één kleinen zomerzalm met een gewicht van 4 kg. en een opbrengst van f 4.welke toeval lig met andere vischsoorten werd medegevan gen, terwijl ln de overeenkomstige maand van het vorige jaar een vijftal zalmen werden aan gevoerd met een gezamenlijk gewicht van 40 kg. en een opbrengst van f 96.—. Zee-forellen of z.g. schotjes werden in het geheel niet aan gevoerd. Ook in de binnenwateren bepaalde zich de visscherij in hoofdzaak tot het visschen onder het ijs; ofschoon de vangsten plaatselijk zeer uiteenliepen, waren de uitkomsten van deze visscherij over het geheel niet onbevredigend, en in sommige streken van het land werden zelfs ruime vangsten van snoek, brasem en baars en hier en daar ook van aal en paling verkregen. Aangezien de waterstand in de binnenwa teren overal buitengewoon laag was en het wa ter nagenoeg de geheele maand met een dikke laag ijs bedekt bleef, kwam in verschillende streken van het land, en dat niet alleen in de ondiepe landpolders, doch ook in de buiten wateren, vrij veel visch, waaronder ook aal, on der het ijs te sterven. De stand van de vlschprijzen bteef, behoudens een verhooging van de prijzen van snoek en voorn, vrijwel gelijk aan dien van de vorige verslagmaand. Gisteren werden te Genève de wedstrijden in het tournooi om het wereldkampioenschap 45/1 voortgezet, waarbij Sweering zijn derde partij in dit tournooi won en ditmaal tegen den Belg Zaman. Gisteravond stonden vier deelnemers elk met drie gespeelde en drie ge wonnen partijen aan den kop, o.l. Sweering, Albert, Joachim en Gabriels De uitslagen luidden: Albert 300 punten in 19 beurten, hs. 70, gem. 15.78. Zaman 96 punten in 19 beurten, hs. 18. gem. 5.07. Dommering 253 punten in 37 beurten, hs. 32, gem. 6.83. Luhtgetmann 300 punten ln 37 beurten, hs. 48, gem. 8.11. Cöte 253 punten ln 31 beurten, hs. 41, gem. 8.16. Gabriels 300 punten ln 31 beurten, hs. 119, gem. 9.67. Joachim 300 punten ln 33 beurten, h.s. 84, gem. 9 09. Roth 181 punten in 33 beurten, h.s. 24, gem. 5.48. Sweering 300 punten ln 32f beurten, hs. 52, gem. 9.37 Zaman 164 punten ln 32 beurten, hs. 25. gem. 5.10. Albert 300 punten in 26 beurten, hs. 50, gem. '1153. Luthgetmann 234 punten ln 26 beurten, hs. 37, gem. 9.—. Gisteravond laat werden nog twee partyen gespeeld met de volgende resultaten: Gabriels 300 punten ln 48 beurten, hs. 47, gem. 6.26. Lühtgetmann 297 punten ln 48 beurten, h s 53, gem. 6.18. Zaman 148 punten in 25 beurten, h.s. 36. gem. 5.92 Joachim 300 punten ln 25 beurten, h.s. 59 gem. 12. Het hoofdorgaan der nationaalsocialistische party de „Völkische Beobachter", publi ceert met groote sensatie berichten over de viering van het H. Jaar in Stuttgart, die plaats had ln aanwezigheid van den Bisschop van Rotterburg, Z. H. Exc. Mgr. Dr. Sproll en alle kerkelijke hoogwaardigheidsbeleeders van het diocees. Een groote kop over drie kolommen luidt: .Katholiekenschandaal in Stuttgart". En eveneens over drie kolommen gaan de volgende ondertitels: „Nauwehjks te gelooven verachtelyk- making der Duitsche geschiedenis." „Katho lieke jeugd in uniform en schouderriem schoolt samen." „Scherpe maatregelen der politie aangekondigd." Dit lezende zou men denken, dat de Katholie ken van Wurtemberg te Stuttgart een regelrecht complot tegen het bestand van het Derde Ryk hadden gesmeed. Wat is er in werkelijkheid gebeurd? „Niemand zal ons euvel duiden, wanneer wy de „Völkische Beobachter" niet als onverdachte bron kunnen waardeeren. Uit een vergelijking der verschillende berich ten uit Fransche, Zwltsersche en Oostenrijksche bladen kan het volgende relaas worden samen gesteld. Zondag 21 1.1. vierde Stuttgart het H. Jaar. Vier dagen tevoren waren reeds alle plaatsen in de reusachitge „Stadshalle" uitverkocht. Vele duizenden konden geen toegang meer verkrygen. eD vergadering werd en groeide uit tot een machtige, geweldige demonstratie van en voor het Katholicisme. De geheele katholieke jeugd marcheerde onder donderenden bijval met hun vanen de ontzagiyke ruimte binnen en flankeer de zich om een reusachtig gouden kruis op het podium. De geheele zaal was versierd met de Pauselijke vlaggen en de Rijksvanen. Mas sakoren zongen het „Hace Dies" van Palestri- na. De bisschop van Rotterburg, Mgr. Sproll, hield een rede, waarin hy trouw beloofde aan de autoriteit van den staat, waartoe iedere ka tholiek vanzelfsprekend verplicht is. Over de Kerk sprekend riep de Kerkvorst uit: „Wij wil len geen nationale Kerk, omdat Christus deze ook niet heeft gewild." Tweede redenaar was prof. Dr. Adams, hoogleeraar aan de Universiteit van Tiibingen die na een terugblik op de geschie denis van het Christendom en op het Christe- ïyk verleden van het Duitsche volk zich met volle kracht richtte tegen de heillooze campagne der „Deutsch glaubigen" van het slag van Hauch, Reventloev en Boldur von Schirach (lei der der „geheele" Duitsche jeugd: „Ik geen Evangelischen, geen Katholieken, slechts Duit- schers"). Het is begrijpelijk", zeide prof. Adams, „dat menschen, die niet meer gelooven in Christus, probeeren binnen het kader van den staat een Het „Handelsblad" schrijft Duitschland heft by den import van een aan tal artikelen een belasting van eenige procen ten, die met onze Omzetbelasting kan worden vergeleken. Van de Duitsche zeehavens gaat nu een ac tie uit om de goederen, die daaronder vallen, vry te stellen, Indien zy over de zeehavens wor den ingevoerd. Er wordt ook beweerd, dat er nu reeds on derscheid wordt gemaakt ten aanzien van goe deren, die over den Ryn en die welke over de zeehavens worden Ingevoerd. Zekerheid daar omtrent konden wy evenwel nog niet ver krygen. De Verein zur Wahrung der Rhelnschif- fahrtsin teressen te Duisburg houdt zich met deze aangelegenheid bezig. Volgens onze Inlichtingen zou vooral voor oliën en vetten de Ryn worden achtergesteld by de zeehavens, indien de wenschen der laatste I in vervulling gaan. ANTWERPEN, 25 Jan. (Eigen telegram). Het geval van den verdwenen Duitschen zeeman Krull brengt nog steeds beroering in de Schel- destad. De burgemeester van Antwerpen Ka- miel Huysmans, had een onderhoud met den Duitschen consul-generaal. Deze geeft toe, dat Krull den dag van zyne verdwyning op het consulaat is geweest en dat men hem had la ten wachten, terwyi zyn kameraden direct ge holpen werden. Toen men aldus den consul na verloop van een half uurtje zich tot Krull wilde wenden, was deze verdwenen. Een secretaris had tot Krull gezegd, dat men wist dat hy zich met illegale propaganda bezig hield. Ontkend wordt tot op heden ook niet, dat van Duitsche zyde de plaatseiyke politie gevraagd was, Krull uit te wyzen naar Duitsch land. Er hebben inmiddels enkele huiszoekingen plaats gehad by Duitschers, die bekend staan als nat.-socialisten. Nader wordt ons uit Antwerpen getelefo neerd: Donderdagavond Is men ln België tot de overtuiging gekomen, dat Krull zich van het Duitsche Consulaat te Antwerpen uit de voeten heeft kunnen maken en dat hy de Nederland sche grens moet hebben bereikt. Een Duitsch matroos heeft Donderdagnamiddag aan den hoofdcommissaris van Antwerpen verklaard, dat hy K. nog Dinsdag heeft gezien en dat deze hem gezegd had, dat hy op het nippertje van het Duitsch consulaat te Antwerpen had kunnen vluchten, waar men hem reeds had medegedeeld, dat men wist, aan welke soort propaganda hij zich had schuldig gemaakt. Krull had dezen zeeman, wiens naam nog niet genoemd werd in deze zaak, te verstaan gegeven, dat hy zich te Antwerpen niet meer veilig voelde, omdat er een geheime Duitsche politie werkzaam is. Daarom trachtte hij naar Nederland uit te wyken. Donderdag Is te Antwerpen eveneens een schrijven binnengekomen van een Belgisch spoorwegbeambte, wonende te Moerbeke aan de Nederlandsch-Belgische grens. Deze verklaart, dat hy op Dinsdagavond in den trein naar Selzaete heeft gezeten met een Dultscher, wiens uiterlijk geheel overeenstemt met dat van Krull, waarvan de Belgische bladen een foto hebben gereproduceerd. Aan dezen spoorwegbediende zou K. eveneens gezegd hebben, dat hy met moeite ontkomen was, dat zyn schip naar Duitschland vertrok en hy zyn land niet meer dorst aan te doen. Men weet thans ook met groote zekerheid, dat K. nog Maandag in een logement aan de Londenstraat den nacht heeft doorgebracht en dat hy Dinsdagmiddag per auto naar het Cen traal Station te Antwerpen Is gegaan. Het wordt ook onjuist geacht, dat in Duitsch land een prijs op K.'s hoofd gesteld zou zyn. ANTWERPEN, 25 Jan. (VX>.) Omtrent de verdwyning van den Duitschen zeeman Krull te Antwerpen kan nog worden medegedeeld, dat een scheepsmaat thans van K. een brief heeft ontvangen uit Rotterdam, waarin K. me dedeelt, dat toen hy op het Duitsche consu laat ter zyde werd gesteld hy besloten had te vluchten omdat hy vreesde te worden vastge houden. K. Is nJ. by verstek in Duitschland ter dood veroordeeld wegens antl-Nationaal-socia- listische actie. Bulten het consulaat gekomen is hy te voet van Antwerpen naar Nederland gegaan, soort van gemeenschap te vormen. Maar wy ko men er hartstochtelyk tegen op, dat zulk een gemeenschap uitgroeit tot een propagandisti sche beweging, die zich anapassend aan bepaal de jeugdgevoelens niets dan onheil kan brengen aan onze katholieke jeugd. Waarop loopt dit alles uit? Daarop, dat jonge lui met vage en watslge Ideeën en stemmingen worden vol gestopt, welke by de eerste ontmoeting met de werkelykheld zich in het niets oplossen. Van biologisch standpunt uit gezien is deze zoogenaamde Duitsche geloofsbeweging geen beweging naar het geloof toe, maar naar het bygeloof, naar het vergiftigde waanbeeld van de goddelyke natuur in den Duitschen geest." Aan den redenaar werden geweldige ovaties gebracht. Het Katholieke hart gaf zich einde- lyk lucht. Sponaan en aangrijpend zong de massavergadering he „Grosser Gott, wir lo- ben Dich." De „Völkische Beobachter" schryft over deze rede met ongehoorde felheid. Prof. Adams, zoo wordt gezegd, heeft de „Deutsche Urwill" verachtelyk gemaakt en de staf gebroken over de „Duitsche mythen, sprookjes en sagen". En dat van een plaas, waar eenigen ijd geleden Hitier stond en opriep tot Duitsche eenheid. In antwoord op die rede heeft de Beiersche minister van Onderwys Schemm reeds ver klaard: „Weliswaar zijn de nationaal-socia- listen geen Wodan-aanbidders, doch zy kun nen niet, dulden, dat men den godsdienst hun ner voorvaderen als slecht en verderfelyk hei dendom beschimpt. Dat zou een smaad op het Duitsche ras en volk werpen." Na afloop formeerde de Katholieke jeugd, volgens de nazi-pers, een optocht. Deze werd herhaaldelijk door de poliitie uiteengejaagd. Telkens werd echter nieuwe formatie gepro beerd. Er zal thans met alle kracht tegen de leiders worden opgetreden door de gewone en de geheime staatspolitie. Prof. Adams is alreeds gestraft. Hen? is verboden, nog verder college te geven te Tii bingen. Het schynt ons toe, dat de gebeurtenissen te Stuttgart niet onderschat moeten worden. De heldenmoed van Kardinaal von Faulha- ber gaat vruchten dragen! LONDEN, 26 Jan. Volgens de „Daily Tele graph" zullen de bergingspogingen by Scapa Flow, die in den laatsten tyd gestaak waren, hervat worden. Reeds heeft een bergingsvaar tuig opdracht gekregen, naar Scapa Flow te vertrekken, waar nog tien in den wereldoorlog gezonken Duitsche oorlogsschepen op den bo dem der zee liggen. Tot nu toe zyn 32 schepen geborgen. De bergingswerkzaamheden waren gestaakt omdat de bergingsfirma met verlies werkte. Aangezien in de laatste maanden ech- tci de pryzen voor oud yzer belangrijk geste gen zijn, wil men thans ook de overige sche pen trachten te bergen. In het Regeeringsdistrict Aken Is een uni formverbod afgekondigd voor de confessioneele jeugdorganisaties, wegens botsingen tusschen deze organisaties en de Hitler-Jugend, in het belang der openbare orde. Verder is verboden het gesloten optreden in het openbaar, iedere openbare demonstratie, m woord of geschrift, het medevoeren van wim pels of vanen en iedere sportieve actie. MÜNCHEN, 26 Jan. (Kipa) Z. E. Kardinaal von Faulhaber, Aartsbisschop van Mlinchen, dankt in het „Amtsblatt der Erzdiözese" voor alle gelukwenschen en betuigingen van trouw, die hem toegezonden zyn uit en bulten zyn bisdom. Byzonderen dank brengt de Kardinaal aan de priesters van zyn diocees, die „op eeni ge treurige uitzonderingen na een lichtend voorbeeld geven van kerkeiyke trouw en zoo oprecht aandeel nemen ln de herderiyke zor gen van hun bisschop." NEW-YORK, 26 Jan. (V. D.) Gisteren is uit de nalatenschap van den Zweedschen luci ferskoning Ivar Kreuger, het schilderij „Ba- chanaal" van Rubens voor 300.000 dollar geveild. Het werd gekocht door den fabrikant John Ri chardson uit Philadelphia, die 300.000 dollar ln baar geld op tafel neertelde, het schlldery onder den arm nam en er, zonder het te laten inpakken, mee verdween. PARIJS, 26 Jan. (Reuter). Op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt op het oogen- blik, aldus de „Matln" druk gewerkt aan het Fransche antwoord op het jongste Duitsche memorandum. In den eerstvolgenden kabinetsraad zal de tekst van dat antwoord besproken worden, waarna het zoo spoedig mogelyk naar Beriyn zal worden gezonden. De Parysche correspondent van de „Manches ter Guardian" meldt, dat er grond bestaat voor het vermoeden, dat de Fransche aide-mémoire niet, zooals door de Fransche regeering Is ver klaard, de uiterste grens der Fransche conces sies beteekent. De correspondent zegt, dat Frankrijk even tueel nog meer gepreciseerde ontwapenings voorstellen zou kunnen doen en kunnen toe stemmen in een verhooging van de effectieve Duitsche legersterkte, maar slechts onder voor waarde, dat een doelmatig stelsel van interna tionale controle zou worden ingevoerd. De Parysche correspondent van de „Times" meldt, dat te Parijs thans de meening heerscht, dat het huidige stadium der onderhandelingen zoo snel mogelijk door een uiteenzetting van het Fransche standpunt en door aankondiging, dat verdere besprekingen te Genève moeten plaats vinden, moet worden beëindigd. Dit be teekent niet dat het Fransche antwoord in geen enkel opzicht een concessie zal inhouden. De proeftyd b.v. zal waarschynlyk vervangen wor den door een tijdtabel, die geldt voor alle on derteekenaars der conventie. De kwestie van de legersterkte zal waarschynlyk meer moei lijkheden veroorzaken, vooral nu de kwestie der Fransche koloniale troepen erby is aangesne den. Het beslissende punt zal waarschynlyk ech ter niet de numerieke sterkte van de Rijksweer zijn, doch de toekomst van de S.S. en S.A., die de Franschen ondanks alle Duitsche verklarin gen als soldaten beschouwen. In dit verband zullen de Franschen waarschynlyk verklaren, dat hun koloniale, troepen zouden vrijgemaakt kunnen worden voor den dienst ln Frankrijk en als hun meening te kennen geven, dat de voor naamste politieke overwegingen voor de aanwe zigheid van S.A. en S.S. verdwenen zyn. ATHENE, 26 Jan. (Reuter.) Naar ln politieke kringen alhier verluidt, hebben zich by het vast stellen van den tekst van het Balkan-pact nieu we moeilykheden voorgedaan, die gedeehelyk veroorzaakt zijn door het feit, dat men Italië niet wenscht te ontstemmen. Tltoelescoe heeft reeds voor de in het pact opgenomen grens- garantie een andere formule gevonden, om het gebruik van het woord „territoriaal" ln dit ver band te gunnen vermijden. Naar verluidt, zou Joego-Slavië pogingen doen, de zaak te rekken. Het zal, hoewel men van Fransche zyde op spoed aandringt, tyd willen winnen, om eerst de toetreding van Bulgarije en Albanië alsnog te bewerkstelligen. ROME, 25 Jan. (Reuter). Naar aanleiding van de onderhandelingen over een Balkan-pact wordt door de „Giornale d'Italia" opgemerkt, dat de ideeën en de voorstellen nog verre van een bepaalden vorm hebben aangenomen. Het blad ontkent, dat Italië adhaesie zou hebben betuigd met het pact tydens het recente bezoek van den Griekschen minister van Buiten landsche Zaken, Maximos, aan Mussolini. Deze bepaalde zich er destyds toe, een uiteenzetting te geven van het algemeene karakter van het pact zonder te vragen, of Italië zyn meening zou willen preciseeren. Italië heeft op geencrlei wyze goedkeuring gehecht aan het pact, waar van het bovendien niet den juisten Inhoud kent. WASHINGTON, 25 Jan. De hedenmorgen te Beriyn begonnen transfer-besprekingen tus schen vertegenwoordigers van den Ryksbank en de Duitsche regeering eenerzyds en vertegen woordigers der crediteuren uit Amerika, Enge land, Zweden en Zwitserland anderzyds. wor den in regeeringskringen ln Washington met aandacht gevolgd. (Van Nederlandsche zyde wordt geen deel ge nomen ln verband met de speciale regeling, die tusschen onze regeering en Duitschland is Is voorbereid Red.) Te Washington is men van meening, dat do Amerikaansche crediteurs niet ten gunste der Nederlandsche of Zwitsersche crediteuren ge discrimineerd mogen worden, daar men er aan twyfelt of de Duitsche toestand dermate zal verbeteren, dat ook de Amerikaansche schuld- eischers volledig betaald zouden kunnen worden. Anderzyds heeft men ook oog voor het fei,t, dat Duitschland moeiiyk vreemde valuta kan krygen. Roosevelt zou ln dit verband bereid zyn te onderzoeken, hoe het met de betalings balans tusschen Duitschland en de Vereenigda Staten staat. Wanneer het daarby biykt dat de Duitsche handelsbalans zeer passief is. zou den door den aankoop van Duitsche goederen middelen tot een compensatie kunnen worden gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10