Rondom 't Stavisky-schandaal in Indië Onderhoud met Dr. Goebbels DE KERK IN HET DERDE RIJK Na de aardbeving Het nieuws van heden NOG MEER ARRESTATIES WATERSNOOD IN CHINA ALGEMEEN NUT VOOR EIGENBAAT PROCES VAN MUNCHEN Scheepsramp in China Minstens 175 slachtoffers DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 26 JANUARI 1934 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Kan na de verdwijning der docu menten het proces wel ge voerd worden? Twee schoten in villa „Vieux Logis"? Een taxateur gearresteerd Het aantal dooden minder groot dan aanvankelijk geraamd werd: rond 2500 Verwoestingen in stad en platteland Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii^ Duitschland stelt belang in Oosten rijk, maar bemoeit zich verder nergens mee Nat.-Soc. export-artikel? RIDDERS DER ORDE „POER LE MERITE" TE BERLIJN De ridders der Orde „Pour le Mérite" te Berlijn, hebben ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van Frederik den Groote, op het graf van den stichter van deze hoogste Pruisische orde, een krans neergelegd Redevoeringen van minister Frank en van den Aartsbisschop van Bamberg Predikant mishandeld Dr. Goebbels Godsdienstonderricht in den Elzas Vergeefsch protest tegen inge voerde wijzigingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Poe-ji's keizerkroning uitgesteld Pekingsche dagbladen bedreigd Explosie te Voelklingen LORD BADEN POWELL ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18589 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARUS, 25 Jan. (Reuter). Als gevolg van een onderzoek, dat in verband met de Stavisky- affaire is ingesteld op het ministerie van Han del z}jn de inspecteur-generaal voor het cre- öietwezen op dit ministerie, de la Marche, en een waarnemend afdeelingschef voor den disci- plinairen raad gedaagd. Zij moeten hun functie terstond neerleggen. Het partijbestuur der Radicale Partij heeft besloten het royement van den radicalen afge vaardigde Bonnaure voor te stellen. Bonnaure is bij het Stavisky-schandaal betrokken en de Kamer heeft zijn parlementaire immuniteit reeds opgeheven. Volgens een bericht van het „Journal" uit Bayonne, zou de gearresteerde directeur van de verzekeringsmaatschappij „Con- fiance", Guépin, niet slechts met Stavisky samen he'oben gewerkt, doch zelfs een der eigenlijke initiatiefnemers bij de oplich tingsaffaire zijn geweest. Guépin zou op dracht gegeven hebben te Bayonne voor eenige millioenen francs valsche bonds te laten vervaardigen, die hij bij banken en verzekeringsmaatschappijen heeft onderge bracht. Als directeur der verzekeringsmaat schappij verdiende Guépin 600.000 francs per jaar, doch maandelijks gaf hij onge veer 120.000 francs uit. De taxateur van de Crédit Municipal de Bayonne is gisteren gearresteerd, aangezien hij er van beschuldigd werd juweelen, die een waarde hadden var hoogstens 39.500 francs en die ter beleening moesten worden aangeboden, te hebben getaxeerd op 1.800.000 francs. De arrestant verklaarde, dat de hem thans voor gelegde juweelen niet dezelfde waren als die hij indertijd ter schatting kreeg aangeboden. PARUS, 25 Jan. (Reuter). Naar het „Jour nal" bericht, zijn de getuigen van André Hesse en Beineix niet tot overeenstemming gekomen. In den ochtend zullen beide tegenstanders elkaar derhalve op de pistool ontmoeten. Het duel zal plaats hebben op een particu lier terrein. PARIJS, 25 Jan. (Reuter). Hedenochtend te half tien hebben Hesse en Beineux in het Pare de Prince op het pistool geduelleerd. Zonder resultaat werden vier schoten gelost. De tegenstanders hebben zich niet verzoend. Een schandaal in een schandaal. Het is moei lijk een andere benaming te geven aan het feit dat een goed deel der documenten van het dos- sier-Stavisky verdwenen is. Weliswaar heeft men aanvankelijk beweerd dat er slechts hoog stens vijftig stukken zoek waren en dat die waarschijnlijk verzonden waren naar politie- bureaux en ministerieele departementen waar van ze, na onderzoek, automatisch zouden te- rugkeeren, doch thans bestaat er absolute ze kerheid dat een twaalf-honderd en misschien zelfs wel vijftien-honderd documenten verdwe nen zijn. Aangezien niemand in staat is ook maar te vermoeden waar ze gebleven zijn, wordt er weer een keer te meer een schril licht ge worpen op toestanden welke er bij de Fransche justitie schijnen te heerschen. Het is bekend hoe het in de afgeloopen we ken niet voor het eerst was dat de Fransche politie zich met Stavisky bemoeide. Zijn dos sier dat in het Parijsch paleis van justitie bij gehouden en bewaard wordt althans diende bewaard te worden, loopt vanaf 1926. Dit dossier bestaat uit drie deelen waarvan alleen het laatste betrekking heeft op de re cente geschiedenis van den avonturier en zijn pr act ij ken. Thans blijken echter de twee eerste dee len van het dossier verdwenen te zijn. Men vreest dat 't op die manier zeer bezwaarlijk zal blijken om het proces te voeren. In ieder geval is het onmogelijk de verdwenen deelen van het dossier opnieuw samen te stellen. Deze reconstructie toch zou noodza kelijk den datum 1934 moeten dragen met t gevolg dat 'n goed deel der ten laste gelegde misdrijven verjaard zouden wezen. De thans verdwenen documenten had men voor ver jaring weten te bewaren door bevelschrif ten tot nader onderzoek, ordonnanties van den rechter van instructie, besluiten tot opschorting van het geding en andere pro cedures. Voorloopig wordt door een aantal juristen onderzocht of het mogelijk is het proces te voeren, terwijl twee-derde van het dossier ont breekt. Achten de juristen zulks mogelijk- dan is een uitspraak van de rechtbank noodig om dit besluit te bekrachtigen. Het is niet buiten gesloten dat hier tenslotte het Hof van Cassa tie beslissen moet. De „Liberté" stelt vandaag de vraag of in de villa te Chamonix, waar Stavisky het le ven liet, niet twee schoten zijn gelost, vanwelke het tweede het signaal zou zijn geweest voor de voor de villa wachtende medewerkers van den commissaris van politie, die als eerste de sterf kamer binnentrad. De „Liberté" beweert voorts dat de gearresteerde medewerker van Stavisky, Voif, zijn heer en meester bij de politie heeft aangeklaagd. Chautemps heeft voor de agendacommissie der Kamer opnieuw met nadruk verklaara. dat hij tegen het voorstel van Ybarnegarnay tot 't benoemen van een parlementaire enquête-com missie is, want het aannemen van het voorstel zou een demonstratie van wantrouwen in de regeering beteekenen en het aftreden van het kabinet ten gevolge hebben. Hoogstens wil hij accoord gaan met het socialistische voors' el tot instelling van een eeregerecht, dat als perma nent instituut zich echter niet alleen met de Stavisky-affaire. maar met alle gevallen, waar bij afgevaardigden betrokken zijn, zou hebben bezig te houden. Men verwacht, dat de bespreking in de Ka mer niet voor a.s. Dinsdag zullen plaats hebben. In de Kamer protesteerde de rechtsgeoriën teerde afgevaardigde Marin heden tegen mis bruiken bij de verleening van het legioen van Eer. Deze onderscheiding mag de rechtspleging niet vertragen, zooals dat geschied is in een recente schandaal-affaire, aldus spreker. De minister van Justitie was het met Marin eens en deelde mede, dat de regeering een wets ontwerp heeft ingediend, dat voorziet in een bekorting der buitengewone rechtspleging voor hoogwaardigheidsbekleeders. LONDEN, 25 Jan. Volgens de thans ter beschikking staande gegevens omtrent de aardbeving in Britsch-Indië op 16 Januari, zijn de verliezen aan menschenlevens, of schoon toch nog groot, veel kleiner dan gevreesd werd, n.l. niet veel meer dan 2500. Dit in verhouding tot de buitengewoon groote schade, die aan huizen, eigendommen en oogsten is aangericht, lage cijfer, wordt verklaard door de omstandigheid, dat de aardbeving plaats had, toen het meerendeel der bevolking buitenshuis was. De steden, waar de grootste materieele schade is aangericht, zijn gelegen in Noord-Bihar, waar op zijn minst de helft van het aantal steenen huizen is verwoest. Ir. de stad Monghyr werd het ziekenhuis vernield en gingen honderden menschenlevens verloren, toen de bazar ineen stortte. In Moezaffarpoer zijn omstreeks drie- Tn verband met het Stavisky-schandaal kwam het de laatste dagen herhaaldelijk tot ernstige onlusten te Parijs. Hekken, banken, struiken, alles werd uit den gjond gerukt om het verkeer in de war te sturenDe politie had iederen avond handen vol werk om de betoogers uiteen te drijven en de belhamels te arresteeren Verwachting: Matige later tijdelijk af- j= nemende zuidwestelijke tot zuidelijken s wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of EE geen neerslag, temperatuur om het vries- =j =j punt tot lichten dooi. Hoogste barometerstand 779.5 te Wee- nen. Laagste barometerstand 738.4 te =j Jan Mayen. EE Zon op 7.53 - onder 4.33 - Licht op 5.03 |j 30 Jan. V.M. honderd menschenlevens verloren gegaan, ter wijl op twee na alle steenen huizen vernield zijn. Buiten de steden is de vernieling van huizen veel geringer geweest. De meest zichtbare tee kenen van de aardbeving zijn daar vernielde en verdwenen wegen, overstroomde velden en groote scheuren in den grond, waaruit modder, zand en water een slijkachtig bezinksel over velden en oogsten hebben uitgespreid. Wegen, spoorwegen en bruggen zijn zoodanig getroffen, dat de gewone verbindingen over een groot ge deelte van de geteisterde streek onmogelijk zijn geworden. De ernstigste bedreiging voor de lan delijke bevolking, die op sommige plaatsen de ongewone dichtheid van ruim 900 per vierkante mijl bereikt, wordt gevormd door de aan den landbouw toegebrachte schade, inclusief de ver woesting der suikerfabrieken. Bovendien zijn tal van bronnen onbruikbaar geworden en is het probleem van de verzorging van zuiver drink water in steden en dorpen uiterst acuut. De ramp heeft alle standen getroffen. De stede lingen hebben hun huizen en bezittingen ver loren, de landbouwende bevolking haar oogst en haar markten. Een zeer groot steunfonds zal daarom noodig zijn.... SJANGHAI, 25 Jan. (Reuter). De overstroo ming in de provincies Honan en Tsjili neemt steeds grooter vormen aan. Volgens nog niet bevestigde berichten moeten duizenden men- schen om het leven zijn gekomen en gelxeele dorpen zijn weggespoeld. Het D. N. B. publiceert een interview dat Minister Goebbels aan een specialen verslaggever van de „Krabauer Illus. trierster Kurier" toestond en waarvan wij hier de voornaamste passages laten volgen. Ondervraagd naar de consequenties der na tionale revolutie in Duitschland in oeconomi- schen en socialen zin, zeide dr. Goebbels: Het nat.-soc. heeft een geheel nieuwen eco- nomischen vorm geschapen, waarop de tot dus verre bestaande maatstaven „liberalistisch", „kapitalistisch" of hun tegendeel niet kun nen worden toegepast. De nat.-soc. economische hervorming wordt door tweeërlei gekenmerkt: door het Fuehrerprincipe, dat in zekeren zin de organisatorische zijde regelt, en door de grondstelling „Algemeen belang voor eigenbe. lang," die het ideëele „Leitmotiv" bevat. Maar ook het Fuehrerprincipe is ideëel verankerd, voorzoover n.l. een verantwoordelijkheid van de leiders tegenover de boven hen geplaatste in stanties en ook een verantwoordelijkheid van den hoogsten „Fuehrer" tegenover het Duit- sche volk en de geschiedenis bestaat. Mussolini aldus de journalist heeft eens gezegd: „Fascisme is geen exportartikel" (geldt dit ook voor het nat.-soc.?) BAMBERG, 25 Jan. (D.N.B.) Mgr. dr. von Hauck hield voor de Dekenen en Pastoors van het Aartsbisdom Bamberg een rede waarin hij, volgens het „Bamberger Volksblatt," onder meer het volgende zeide: „Vijandigheid tegenover het vaderland is iets dat onder de geestelijkheid niet kan en niet mag voorkomen. De nieuwe staatsvorm is een feit, nadat het volk er zich voor heeft uitgesproken. Ook de Kerk heeft den nieu wen staatsvorm in Duitschland erkend. De Katholieke Geestelijkheid zal niet alleen uit verstandelijke overwegingen haar krachten en haar wil om mee te werken aan den opbouw van het nieuwe Rijk wijden, zij doet dit op de eerste plaats omdat de leer der Kerk haar daartoe verplicht." Met verwijzing naar de recente rede van minister Wagner, verzekerde de Aartsbisschop van Bamberg dat de Katholieke Geestelijk heid eerlijk en ernstig besloten is en gereed staat om haar krachten dienstbaar te maken aan den nieuwen staat. Tenslotte sprak Mgr. dr. von Hauck de hoop uit dat de samenwerking tusschen Kerk en staat steeds vertrouwelijker en harmonischer en daardoor inniger en vruchtbaarder moge wor den, tot heil van het volk, AUGSBURG, 25 Jan. (D.N.B.) Donderdag bracht minister Frank zijn eerste officieele be zoek aan Augsburg. Voor den vertegenwoordiger der rechterlijke macht hield hij een rede, waar aan het volgende is ontleend: „Alleen de staat van Adolf Hitler kan het wagen op een onafhankelij ken rechter te ver trouwen. Intusschen is het jammer dat de jus titie soms zoo hard optreden moet. In verband hiermee herinnerde de minister aan het vonnis dat een dag te voren uitgesproken was over drie katholieke geestelijken door de bijzondere rechtbank van München. Ook de katholieke priesters aldus minister Frank zijn verplicht om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat uitsluitend de dienaren te zijn van deze nieuwe volksgemeenschap. Den leden der rechterlijke macht riep de minister toe dat de justitie zich niet mag laten afschrikken door het priesterkleed. Het gaat niet aan dat de justitie zwicht omdat de een of ander een uitzonderlijk beroep heeft in het leven." Minister Frank besloot: „Iedere politicus moet er van doordron gen zijn dat de tijd die eenmaal in Beieren overheerschte, voorbij is. De Christelijke Kerk geniet in de hoogste mate de bescher ming van den staat en van het Duitsche recht. Wij zullen er echter voor waken dat deze bescherming niet misbruikt wordt voor aanvallen op onze Kerk en op onzen Staat." BERLIJN, 25 Jan. (V. D.) Het conflict in de Duitsche kerken heeft tot een ongelukkig incident te Berlijn geleid. Zes onbekenden drongen de woning en de werkkamer binnen van Dr. Jacobi, een der leiders van een groep van oppositioneele geesteiyken, die zich verzet ten tegen het gezag van den Rijksbisschop, Dr. Jacobi preekt in een der voornaamste Beriyn- sche kerken de Kaisei Wilhelm Gedachtnis- Kirche. Hij werd door de indringers mishandeld en moet met lichte verwondingen het bed hou den. Het woord van Mussolini „het fascisme is geen exportartikel", laat zich ook op het nat.- soc. toepassen, daar iedere export een initiatief van den exporteur onderstelt, terwyi het nat.- soc. een dergelijk initiatief uitdrukkeiyk af- wijst. Het is echter iets anders, wanneer een levensopvatting de scheppende kracht bezit, ook buiten haar geboorteland scheppend werkzaam te zijn, en richting te geven. Vraag: Beschouwt U het complex Oostenryk als een partijpolitiek verschijnsel? Antwoord: Het nat.-soc. in Oostenrijk be. vindt zich in een periode van tegenstand, die ook het Duitsche volk heeft moeten overwinnen om het nat.-soc. tot ontplooiing te brengen. Er kan geen twijfel bestaan aan het feit dat alleen deze gedachte in overeenstemming is met het Oostenrijksche volksbewustzijn, gezien de gemeenschappelijke afstamming en de geeste lijke en gemoeds-richting van het Duitsche en het Oostenrijksche volk. Het is derhalve een dwaling, ten deele echter ook een moedwillig verkeerd begrqpen, wanneer de begrypelijke deelneming, waarmede het Duit sche volk de symptomen volgt van een ont wikkeling, die het óók zelf heeft doorgemaakt, als een bewuste en gewilde inwerking op die ontwikkeling wordt aangerekend. Daar wy over den afloop van dit proces niet bezorgd behoeven te wezen, zou een dergelüke inwerking niet al leen overbodig zqn, maar zü zou ook niet in het belang van het Oostenryksche volk zijn. Het is een bijzondere eigenschap van het nat.- soc.. dat zijn kracht grooter wordt door den tegenstand, die tenslotte wordt overwonnen. Vraag: Wat denkt U van de verzoening tus schen Polen en Duitschland? Antwoord: Een verzoening tusschen Polen en Duitschland is de wensch van den Rijkskan selier, waarop hy bijzonderen nadruk heeft ge legd niet alleen in zijn redevoeringen, maar ook in twee besprekingen met den Poolschen ge- gezant. De diplomatieke besprekingen, die op deze basis zqn ingeleid, hebben tot taak, de oorzaken van de misverstanden, die hebben ge- heerscht uit den weg te ruimen, en met een atmosfeer van vertrouwen ook de basis voor een goede nabuurschap te leggen. Een gemeen- schappeiyke wil tot het bereiken van dit doel moet, ondanks het gecompliceerde karakter van het probleem tot een goed resultaat voeren. Vraag: In verschillende landen bestaat in breede volkslagen het geloof aan een op komst zynden oorlog. Gelooft U aan oorlogsgevaar in Europa? Antwoord: Het is een zeer betreurenswaardig verschynsel, dat de beslissing over het lot van een volk, de beslissing over oorlog en vrede in de meeste landen berust bij bepaalde groe pen of personen, die den oorlog niet of slechts gedeeltelik uit eigen ervaring kennen. Daaruit vloeit voort, dat de perspectieven van een oor. log niet slechts overwogen worden met een lichtvaardigheid, die alleen zy kunnen toonen, die den oorlog niet practisch hebben meege maakt, maar dat aan deze perspectieven op onverantwoordeiyke wijze ook in de wereld opinie een zoo groote speelruimte wordt gela ten. Wanneer de gedachte van den Rijkskan. seller verwerkelijkt zou worden, volgens welke aan de oud-strijders een bevoorrecht medebe- schikkingsrecht over oorlog en vrede moet worden toegestaan, dan zou daarin de veilig ste garantie tegen iederen oorlog te zien zqn. Ik zie dan in het geheel geen gevaar meer voor het uitbreken van een nieuwen oorlog in Europa. PARIJS, 25 Jan. (Reuter). In de Kamer vorm de hedenmiddag de kwestie van het godsdienst onderwijs iif den Elzas het onderwerp der de batten. Afgev. Rossé oefende kritiek uit op het feit, dat de voorschriften over eventueel door de ouders tegen het godsdienstonderricht af te leggen verklaringen in een rondschrijven van Juni 1933 waren gewijzigd en wel onder druk van de Liga voor menschenrechten. Hierdoor was het recht van den Elzas geschonden en had Frankryk zijn woord gebroken. Het volk van den Elzas zag in het rondschryven een eersten stap naar invoering der leekenwetten en hier tegen verzette het zich met kracht. Spr. eisehte intrekking van het rondschryven. Namens de regeering werd hierop verklaard, dat het rondschryven nochtans zou worden toe gepast. Afgev. Oberkirch ondersteunde het betoog van Rossé. Parijs bereid concessies aan Berlijn te doen? De kerkstrijd in Duitschland gemeenschappelijk optreden van katholieken en protestanten? Rondom het schandaal Stavisky. Minstens 175 dooden bij een scheepsramp in China. Duizenden menschen zouden zy'n omgekomen bij de overstrooming in China. Het aantal dooden in Britsch.Indië officieel als niet veel meer dan 2500 opgegeven. De te Antwerpen vermiste Duitsche matroos zou zich te Rotterdam bevinden- Benoemingen by de Paters Augustynen. Resultaten van den dertienden sterrit naar Monte Carlo. Geen inkrimping van den suikerbietensteun? Minister Deckers over zyn reis met de „Hertog Hendrik." „Katholieken-schandaal" te Stuttgart. O SJANGHAI, 25 Jan. (Reuter) Op de Jang- tsekiang heeft in den nacht van 20 op 21 Januari een scheepsramp plaats gehad. Door een ontploffing ontstond op een klein passagiersschip een brand, welke zich snel uitbreidde; tenslotte zonk het schip. Min stens 175 passagiers hebben er het leven by ingeboet. Vier en dertig menschen, die op het achter dek waren gevlucht, werden door een Chineesch schip gered. Bij hun aankomst te Sjanghai ver telden zy, dat hun schip en een lichter, welke het op sleeptouw bond, beladen waren met katoen en talk en bovendien veel passagiers aan boord hadden. De meeste passagiers en de bemanning sprongen in het yskoude water, waar zy weldra omkwamen. PEKING, 25 Jan. (Reuter). De troonsbesty- ging van Poe-ji, den regent van Mandsjoekwo, die zooals men weet tot keizer zal worden ge kroond is van 1 Maart tot 16 Maart uitgesteld. Verscheidene Chineesche bladen te Peking zqn met de ergste maatregelen bedreigd, wan neer zy hun kritiek op Poe-ji niet staken. De dagbladkantoren worden door politiemannen be waakt. VOELKLINGEN, 25 J^n. (DNB). Hedenoch tend te 10 uur heeft in de edelstaalfabriek al hier een ontploffing plaats gehad, waardoor het gebouw geheel werd vernield. Een deel van de werklieden werd onder de puinhoopen begraven. Een arbeider werd dood geborgen, acht werk lieden werden zwaar gewond. Een opzichter ligt nog onder het puin. De oorzaak van de ontploffing is niet be kend. De gezondheidstoestand van den Chief Scout, Lord Baden Powell baart eenige ongerustheid. Lord Baden Powell heeft kort geleden twee operaties ondergaan. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand: 764.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1