Een strop voor Zandvoort Mm óchifft onó: Gemeenteraad van Heemstede MARKTEN VRIJDAG 26 JANUARI HET RIJKSSUBSIDIE INGETROKKEN Omdat er groote slordigheid en onjuistheid in de steunver- leening hebben plaats gehad Wethouder contra ambtenaar Meening van een raadslid Wethouder Siegers HITLER EEN JAAR AAN DE REGEERING Subsidie aan de Burgerwacht De Wielerbaan komt Wegenaanleg Jaarwedderegeling huldigd. De „Pelikaan" ge- Subsidie Burgerwacht Verhuur terrein voor wielerbaan Vaststelling rentebedryven Aanvaarding strook grond Aanleg gedeelte Sweelinck- plein en Franz Schubbert- laan Verkoop grond B .'graafrechten Gebruik gymnastieklokaal Openbare scholen Tarief gebruik hoogtezon en diathermie-apparaat Vrijgesproken Naar wü vernemen heeft de regeering aan het gemeentebestuur van Zandvoort medege. deeld, dat de gemeente over het tijdvak van 23 November 1932 tot en met 16 September 1933 geen rijkssubsidie voor de steunverleening aan Werkloozen zal ontvangen. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 16 000. De oorzaak hiervan zou gelegen zijn in de verregaande slordigheid van den administratieven dienst der gemeente. Wij hebben terzake een onderhoud gehad met den wethouder van Sociale Aangelegenheden, den heer Molenaar, in het bijzijn van den heer H. A. Tiemeijer, waarnemend voorzitter en oudste lid van den Dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon. De heer Molenaar zeide, dat deze zaak hem geïnspireerd is door eenige raadsleden. Hij stelt zich op het standpunt, dat een ambtenaar ten stadhuize ten volle voor zijn taak berekend moet zijn en daarom bemoeit de wethouder zic.'i alleen met de steunregeling als iets niet in orde is. Meermalen is in de vergadering van B. en W. erop gewezen, dat veranderingen in de ad ministratie van den Dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon moesten worden aangebracht. Eenige jaren» geleden had Zandvoort nog Weinig werkloozen, maar de administratie voor de werkloozen is in korten tijd zoo in omvang toegenomen, dat zij den ambtenaar over het hoofd is gegroeid. De ambtenaar, die er destijds mee belast Was, was wel van goeden wil maar niet des kundig. Voorheen nam Zandvoort de steunver leening aan de werkloozen voor eigen rekening en was er dus ook geen rijkscontrole. In 1932 werd door den raad een voorstel aangenomen om subsidie van het Rijk te verkrijgen. De toezegging van de subsidie is ons toen door een hoofdambtenaar van het departement gedaan, maar spreker kreeg daarbij tevens de mededeeling, dat in plaats van 30 cent, 35 cent uurloon betaald zou mogen worden, en men Wel wat door de vingers mocht zien. Gelijk tijdig werd door het Rijk een sibsidie van 75 pet. toegezegd, maar daarbij moesten vanzelf sprekend ook de Rijksvoorschriften worden op gevolgd en de rijkscontrole worden aanvaard. Dit is bij algemeenen oproep aan de werkloozen medegedeeld. De dienst werd uitgebreider en toen werd een nieuwe ambtenaar aangesteld. De gemeente-accountant controleerde de ge meentebescheiden voortdurend en bevond de administratie in orde. Twee regeeringscontro- leurs kwamen een onderzoek instellen en be weerden toen, dat de opzet van de steunver leening niet goe« was- Niet alle werkloozen zouden nl. crisis-werkloozen zijn. Daarop heeft de gemeente de steunverleening van verschil lende personen voor eigen rekening genomen. Meer en meer kwam er een scherpere contröle van het rijk. Er werd een raadscommissie af gevaardigd naar Den Haag om over de steun verleening te spreken, die op 22 Juni 1933 rap port uitbracht en erkende, dat de opzet van de administratie niet goed was, maar naar aan leiding van genoemde besprekingen had vast gesteld, dat er kans bestond, dat de regeering het gevraagde subsidie zou verleenen. Het ge meentebestuur toonde van goeden wille te zijn en benoemde om de administratie beter te or- ganiseeren een deskundig ambtenaar, een wacht gelder van de regeering, nJ. den heer Bus. De raadscommissie bleef bestaan om toezicht op de administratieve afrekening te houden. De gemeenteraad wist toen niet beter of het sub sidie zou verkregen worden. Half Januari j.l. deelden de regeeringscontro- leurs mede, dat zij geen reden meer hadden om den minister voor te stellen geen subsidie te verleenen. Niettegenstaande dat kwam plotse ling het bericht dat Zandvoort geen subsidie kreeg, omdat de administratie niet in orde was. Omtrent de organisatie van de steunverlee ning deelde de heer Molenaar mede, dat de steun wordt vastgesteld volgens de regeerings- bepalingen. De ambtenaren worden gecontro leerd door de commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarvan spreker geen voorzitter en geen lid is. Slechts als er iets niet in orde is dan hield de wethouder besprekingen met de commissie en bemoeide zich met de steunver leening. Dit laatste ging dus eigenlijk geheel buiten hem om. Op verzoek van den heer Molenaar is op 1 Augustus 1933 de heer Bus met algemeene stemmen door den raad benoemd. De heer Bus is, naar de opvatting van den heer Molenaar, eigenlijk geen regeeringsambtenaar en heeft de opdracht zoo weinig mogelijk geld voor steun verleening uit te geven. Hij veranderde daartoe eigenmachtig de steunljjsten. Hij ontdekte fou ten in de administratie van den dienst en ging buiten den wethouder en de commissie, die met het toezicht op de steunregeling belast is. om, naar den burgemeester en de regeering, welke houding door den heer Molenaar ten zeerste werd gelaakt. Wat was n.l. het geval? De heer Bus schreef op de steunlijst van een werklooze, die b.v van beroep opperman was, maar in den zomer ook Wel eens om zijn eigen brood te kunnen ver dienen en geen steun te behoeven krijgen, aan het visschen was geweest, als beroep op: vis- scher, waardoor deze werklooze sterke vermin dering in zijn steun kreeg. Spreker had zich daartegen verzet, omdat ieder in Zandvoort den betrokken werklooze als opperman kende en niet als visscher. Hoeveel een andere Massifi catie verschil maakt, blijkt wel hieruit, dat een visscher ƒ8 steun krijgt en 50 cent voor ieder kind, een bouwvakarbeider 12 en 1.25 voor ieder kind en een landarbeider 10. Spr. noem de deze verschillen een schandaal. Bovendien had de heer Bus geëischt dat iedere werklooze zijn trouwboekje moest medebrengen, om te kunnen vaststellen wat deze oorspronkelijk van beroep is geweest. Dit wordt echter in het ge heel niet door de wet geëischt. Wat voor ge. volgen het heeft blijkt wel hieruit, dat iemand die tot zijn zeventiende jaar visscher is ge weest en daarna 24 jaar stucadoor, toch als visscher gequalificeerd werd. De heer Molenaar gaf nog veel meer sterk-sprekende voorbeelden en nam het den heer Bus vooral kwalijk, dat er van overleg tusschen den heer Bus en hem geen sprake is geweest, maar de heer Bus alles eigenmachtig heeft veranderd. De heer Bus hield er geen rekening mede, dat de inwoners van Zandvoort nu eenmaal van alles aanpakken om in bepaalde jaargetijden hun brood te ver dienen, ook al is de nieuwe functie niet over eenkomstig hun eigenlijk beroep. Maar men mag ze dan ook niet volgens de nieuwe, tijde lijke functie, classificeeren. Spr. is er voor om de steunregeling zoo goedkoop mogelijk te doen zijn om daardoor het rijkssubsidie te verkrij gen, maar dat mag in geen geval ten koste van de werkloozen gaan. De commissie van Maat. schappelijk Hulpbetoon staat ook in dezen nog ten volle achter den heer Molenaar. Omtrent het wegraken van de stempellijsten deelde de heer Molenaar ons mede, dat destijds, toen er nog weinig werkloozen waren, de be trokken ambtenaar 'ermee volstond een kruisje achter de namen van de werkloozen te plaat sen als deze kwamen stempelen, wat niet door de rijkscontrole werd goedgekeurd. De ambte naar achtte de steunlijsten van weinig belang en gooide ze van tijd tot tijd weg, wat natuur lijk niet mocht, maar de man was geheel te goeder trouw. Er zijn uit dien tijd nog de blauwe kaartjes over, waarop de gezinsinkomsten van eiken werklooze staan vermeld en bovendien de registers van de arbeidsbeurs, zoodat nog vast gesteld kan worden, wie destijds werkloos was. Dat er bevoordeeling van een werklooze kon plaats hebben, bestreed de heer Molenaar Wij wonen in een glazen huisje in Zandvoort. aldus spr. en als we iemand zouden bevoordeelen, dan zou dat onmiddellijk aan de groote klok ge hangen worden. De steun werd door de betref, fende commissie vastgesteld en uitbetaald door ambtenaren, die weer door accountants gecon troleerd worden. Meer uitkeeren dan volgens de ministerieele bepalingen, gesteld dat de heer Molenaar zulks had willen doen, zou dus alreeds dé.drom onmogelijk zijn geweest. De heer Molenaar betreurde het ten zeerste dat de rijk^ubsidie, waarop zoo gehoopt was en dat ook verwacht werd, niet verleend is. Maar spr. houdt ook thans nog vol, en de com missie staat in dit opzicht achter hem, dat hij de beroepen van de Zandvoerters beter kent dan de heer Bus en dat hij ze daarom beter kan classifiseeren. Hij heeft altijd op uitste kende wijze kunnen samenwerken met ambte naren, maar niet met den heer Bus, die ook naar sprekers oordeel een zeer deskundig amb tenaar is. De heer Tiemeijer merkte nog op, dat tegen de ambtenaren altijd gezegd is: doe precies zooals de regeeringscontroleurs dat wil len. Spr. verdedigde den ambtenaar, die oor spronkelijk met de steunregeling belast was, met een beroep op de uitgebreidheid van de steunregeling in lateren tijd en de ingewik keldheid van de rijksvoorschriften. De man heeft zijn best gedaan om alles vlot te doen verloopen, maar hij was nu eenmaal geen deskundig ambtenaar. De heer Molenaar zette vervolgens de poli- tieken kant van de zaak uiteen: In een raads vergadering in den zomer is een motie aan genomen, waarin zijn aftreden werd geëischt. In deze motie stond als slot: Als hij (d.i. de wethouder) niet weggaat, dan zullen we wel middelen vinden, om hem tot weggaan te dwingen. De heer Molenaar is toen toch niet afgetreden, omdat deze motie aangenomen werd met de stemmen van zün gewone tegenstanders en van twee leden, die daartoe geen opdracht had den van hun politieke partij. Tegen zijn verwachting in zijn daarna toch verschillende voorstellen van den heer Molenaar aangenomen. Spr. gaf daarvan verschillende voorbeelden. De betrokken raadsleden zouden thans dit geval hebben aangegrepen om hem tot aftreden te dwingen, overeenkomstig het dreigement in de motie. Wij vroegen nog hoe die 16.000 gedekt zou den moeten worden. De heer Molenaar deelde ons daaromtrent medé, dat dit bedrag gevoegd is bij het na- deelig saldo van den dienst 1933 en dat de dienst voor 1935 daarmede belast zal worden. Het rijkssubsidie was wel toegezegd, maar er was nog steeds niets van betaald, zoodat Zandvoort door de intrekking van het subsidie niets behoeft terug te betalen. Bovendien, zoo merkte de wethouder nog op, is Zandvoort nog lang geen noodlijdende gemeente, ze kan het verlies van die 16 000 nog wel dragen. De raadscommissie, die oorspronkelijk met het verkrijgen van het Rijkssubsidie belast was, zal nu onderzoeken wie de schuld heeft of wat de oorzaak is van de intrekking. Wij spraken nog met een onzer katholieke raadsleden over het geval, die ons zeide dat hij ook bij het gemeentebestuur groote schuld aanwezig acht, omdat het niets gedaan heeft om den ambtenaar, die oorspronkelijk met de steunverleening belast was, op de hoogte te brengen van de regeeringscirculaires en ook geen contróle op de steunverleening zelf heeft uitgeoefend. Genoemde ambtenaar was oor spronkelijk timmerman en had het agentschap van de arbeidsbeurs als bijbaantje. Het is dan ook heel begrijpelijk, dat toen de werkloos- heidsdientst hoe langer hoe meer uitgebreid werd, de man eigenlijk niet de capaciteit er voor had om den dienst te beheeren. Hij werd toen tot ambtenaar benoemd omdat hij een eerlijk en rechtschapen man is, maaris nu eenmaal niet deskundig. En dat zijn zelfs... de wethouders niet. De rijksbepalingen zijn zoo ingewikkeld, dat men héél wat moet kennen om ze goed te kunnen uitvoeren. Toen de rijks regeling ingevoerd werd, werd helaas wethou der Moenaar door wethouder Siegers vervan gen, die zich eerst nog moest inwerken De nieuwe ambtenaar, de heer Bus, heeft voort durend verschil van meening met de overige ambtenaren, die bij den dienst geplaatst zijn. Dit wordt mede veroorzaakt door het feit, dat de heer Bus „alle werkzaamheden, ook die voor steunverleening en werkverschaffing, zijn op gedragen." Er blijft dus weinig voor de overige ambtenaren over! Spr. ziet in het optreden van den heer Bus mede een element van eigen bevoordeeling. Onze zegsman heeft er reeds vroeger op aangedrongen, dat een behoorlijke verordening, die de werkzaamheden en de be voegdheden van de ambtenaren regelt, werd vastgesteld. Als de gemeente steeds de rijks voorschriften had opgevolgd en de juiste ge gevens verschaft, dan was het zoover niet ge komen. Ook wethouder Siegers hebben wij nog ge ïnterviewd, die ons er op wees dat zelfs in Amsterdam de diensten van de steunverleening door de enome uitbreiding in de laatste jaren, niet in orde zijn. Toen hij wethouder in Maart 1933 werd, heeft hij reeds gewaarschuwd: als het zoo door gaat, dan loopt het mis. Toen de heer Bus in Augustus 1933 aangesteld werd, liet de administratie veel te wenschen over. Alle lijsten moesten omgewerkt worden. De heer Bus heeft toen de noodige gegevens ge haald bij de belastingambtenaren. Pas in Sep tember kwam de administratie in orde. Bij een bezoek aan het departement te Den Haag heeft een hoofdambtenaar aan wethouder Siegers be loofd, dat hi) den minister gunstig zou advi- seeren, wat betreft de toekenning van het rijkssubsidie, maar den minister niet kon me- dedeelen, dat de administratie in orde was. Er is altijd veel te weinig contröle op de steunverleening uitgeoefend. Er zijn inderdaad lijsten weggeraakt en steun uitgekeerd, wat volgens de regeeringsbepalingen niet mocht. Noch de ambtenaren, noch de wethouders zün terzake deskundig en thans, nu een deskundig ambtenaar benoemd is, komen de fouten aan het licht, met de onaangename gevolgen daar van. Spr. stelt ten volle vertrouwen in den heer Bus, die zijn sporen op het gebied van steun verleening verdiend heeft en er heel wat van af weet. Wethouder Siegers is het ook wel 'ns niet eens met de hoogte van den steun aan be paalde personen, maar men moet zich nu een maal aan de rüksbepalingen onderwerpen. Tegen het rijk kan men niet vechten! Door toedoen van den heer Slegers is de commissie voor steunverleening en werkver schaffing thans een adviescommissie geworden en berust de steunverleening nu geheel bü het college van B. en W„ die daarvoor niet verant- woordelük is aan den Raad, maar onmiddellijk aan de regeering. Ook wethouder Slegers wees er op dat Zand voort het verlies van het rijkssubsidie nog wel dragen kan. Wü verwachten dat over de kwestie nog wel niet het laatste woord gesproken is! (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage.) OverDe Zandvoortsche subsidiekwestie. ZANDVOORT. 25 Januari Ons baddorp wordt voor de zooveelste maal in opspraak gebracht. Er zijn verschillende fac toren die hiertoe medewerken. Onze gemeenteraad is zoo zachtjes aan een instelling geworden waar velen een plaats heb ben ingenomen, die er niet thuis behooren. Voor iemand die de plaatselijke verhoudingen kent is het geen nieuws als er beweerd wordt dat van de dertien raadsleden er bertien adspirant-wet- houders zijn. Juist die wethouderszetels hebben hier al heel veel ellende gebracht. Nog nimmer is er een college geweest, of de wethouders zün door Jantje of Pietje op de meest unfaire wüze aangevallen. Men heeft bü ons steeds schandalen gemaakt of deze trach ten te maken. Het persoonlük element speelt in onze ge meente een geweldige rol. Men ontziet niets omdat achter bijna al deze veldtochten de am bitie zit van: nu word ik wethouder tegen ne genhonderd of duizend gulden per jaar en de verder daaraan verbonden emolumenten. Men schreeuwt nu, in verband met de be kende zestienduizend gulden subsidiekwestie, over den ambtenaar van sociale zaken. Nu plot seling zegt men, dat den man de noodige ge schiktheid voor zün ambt ontbreekt. Ik wil aan nemen, dat dit zoo is, alhoewel ik dit niet wil beoordeelen. Maar waarom vertellen de men- schen nu niet de geschiedenis van de benoeming van dezen ambtenaar? Ik zal die vertellen, zooals die in ingewüde kringen bekend is. De ambtenaar is sedert jaren onbezoldigd lid van het burgerlük armbestuur geweest; later werd hij ambtenaar voor de arbeidsbemiddeling doch bleef als hoofdberoep zün betrekking bij een aannemer uitoefenen. Het toenmalige col lege van B. en W. begreep zachtjes aan te heb ben uitgediend, temeer omdat wethouder Zwaan in de gelegenheid werd gesteld een pensioen te kunnen genieten. De „regeeringspartüen" wil den toen gaarne een combinatie waarin de te genwoordige wethouder Slegers zou worden op genomen, zoodat uitsluitend de heer Zwaan van zün wethouderszetel zou afstappen. Om de Roomsch-Katholieken gunstig te stemmen heeft men toen den ambtenaar voor sociale zaken benoemd. Nu vertelt de tegenpartü, dat men dezen ambtenaar uitsluitend voor den buiten dienst had benoemd, hetgeen op zijn zachtst genomen een.... vergissing is. Vanaf het eerste oogenblik heeft men den man het administra tieve werk doen verrichten. Men moet nu geen slachtoffers trachten te maken omdat men zelf grove fouten heeft gemaakt. Roomsch-Katho- lieke ambtenaren zün er tot nu toe zoo weinige in dienst der gemeente Zandvoort geweest, mis schien wel omdat we maar tweede rangs staats burgers zün. U weet wel: Roomsch is maar Roomsch Van de gedroomde combinatie met den heer Slegers is niets gekomen. Wei heeft de heer Slegers een verbond met anderen gesloten waar uit is ontstaan#de wethoudersbenoeming Slegers en Molenaar. Sedert dien dag graaft men kuilen voor de wethouders. Men stelt moties en men gaat zelfs zoo ver om een staat in den staat te vormen. De Raad benoemde verleden jaar een commis sie voor het in aanbouw zünde Zuiderbad, die met negatie van Burgemeester en Wethouders besteld en gekocht heeft, alhoewel de Burge meester voor de betalingen wel de mandaten heeft mogen teekenen. Zandvoort is een plaats die dient behandeld te worden als Beerta, mits de man die aan het hoofd der gemeente staat dan ook werkelük daartoe in staat is. Zandvoort staat niet alleen met een kwestie tegenover het ministerie voor Sociale Zaken. Amsterdam heeft meerdere kwes ties met de bestuursambtenaren van het depar tement gehad. Men schuift dat maar steeds op den rug van een minister, maar ter zake kun- digen weten dat zoo'n minister maar al te veel als boeman of paradepaard wordt gebruikt. Nu schrijft men ook, dat de minister niets meer met den wethouder te maken wilde hebben. Waarom dat overdrevene? Het is een doodge woon ambtenaar geweest die deze woorden heeft gebruikt. Daarom is het even goed mogehjk dat zoo'n ambtenaar evenveel of even weinig te ver tellen heeft als een minister. Men licht het pu bliek in met halve waarheden. Aanvankelük was de bedoeling dat het ge meentebestuur geen gebruik zou maken van de regeeringstoelagen. Later was men wel verplicht. Uit het zooeven bedoelde tüdperk dagteekent de classificatie waarover men thans zooveel druk te maakt. Er zijn hier wel andere bevoorrechtingen ge schied dan dat men een werklooze een daalder per week meer heeft gegeven dan Den Haag wenschte. Allerlei baantjes zün hier bezet door vriend jes en kennisjes van een bepaalde politieke partü die voor zich het summum der wijsheid opvordert. Een zoon van een gemeenteraadslid werd tot directeur van een badinrichting be noemd. terv.njl de man er absoluut niet eenig verstand van had. Er zün boekdeelen te vullen met de geschiedenis van het gebouw waarin thans de woning van den directeur der bedrij ven is gevestigd en waarin dan tevens de ge meente-ontvanger en de bedrüven hunne bu reaux hebben. Men heeft hier maar gedaan alsof Sinterklaas uitsluitend voor Zandvoort bestond. En als de boel dan misloopt dan doet men voor afwisse ling een aanval op het college van B. en W., in dit geval op den heer Molenaar. En het fraaiste van al deze geschiedenissen is dat men in ons dorp duizend en één gemeen teraadsvergadering houdt en dat men telkens als slot besloten vergaderingen houdt en dat uit deze laatste dan verhaaltjes in de wereld komen die allerlei veronderstellingen de gelegenheid geven ruim baan te kiezen. De geheele oorzaak van het huidige conflict met het departement is te zoeken in de omstan digheid, dat de Raad, hetgeen hij vandaag wil, reeds morgen verandert; dat men ons dorp wil regeeren op de wijze alsof we een weredsad zijn van eenige millioenen inwoners en dat men vergeet, dat boven het eigen belang het alge meen belang gediend moet worden. Ik ben overtuigd, dat de heer Molenaar slecht^ een mensch is en tevens dat hem geen blaam treft. Hü moge een en ander wel eens verkeerd hebben gedaan, hetgeen niet zeggen wil, dat hier moedwil in het spel is. De tegenpartij, die zoo hard van den toren blaast, zü hier nog even herinnerd aan het spreekwoord van den balk en de splinter. A. BLUYS Adolf Hitler begroet op den verjaardag der nationaal- socialistische revolutie de ambtenaren van den Rijks kanselarij Gisterenavond kwam de raad der gemeente Heemstede in vergadering büeen onder voor zitterschap van burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom. Onder de ingekomen stukken bevond zich een subsidie-aanvrage voor het jaar 1934 tot een bedrag van 398.33 van de Vrij willige Heem- steedsche Burgerwacht. B. en W. stelden den raad voor, een subsidie toe te kennen van 400. De heer RIJKES (V.B.) vraagt of de leden van de Burgerwacht uitvoering hebben gege ven aan de circulaire van den minister en de verklaring hebben onderteekend, geen lid te zijn van bepaaldelük daarin aangeduide orga nisaties. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat de leden van de Burgerwacht met den inhoud van die circulaire in kennis zijn gesteld. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) zegt, dat de tüdsomstandigheden niet van dien aard zün, dat hü behoefte gevoelt aan een burgerwacht. De heer VAN DER ERF (R.K.) acht het noodzakelük, dat de raad die maatregelen treft, die voorkomen dat de burgerü straks overrom peld wordt. Spr. zegt, dat voorkomen moet wor den, dat anderen straks op onwettige wijze aan het roer komen. Intusschen hoopt spr. dat de burgerwacht niet actief behoeft op te treden. De VOORZITTER acht het wenschelijk dit instituut, dat het wettig gezag straks, indien het noodig moet zijn, zal mede helpen te hand haven, te steunen. Het subsidie w'ordt toege staan. De S. D. A. P. stemt tegen. Goedgekeurd door Ged. Staten waren terug gekomen de gemeenterekening met bübehooren- de bedrüfsrekeningen over 1931. Verder was ingekomen een brief van den Minister van Sociale Zaken, waarin wordt medegedeeld dat geen termen bestaan voor tusschenkomst terzake de besluiten tot ver koop van grond aan den heer A. J. W. van Sambeek met bij behoorenden bebouwïngsplan. B. en W. vragen machtiging, te rekenen met ingang van 1 Jan. 1934, voor 5 jaren, met 5 op tiejaren, voor den prijs van 100 per jaar te verhuren aan de N. V. Sportconcern, te Aals meer, een terrein groot pl.m. 1.35 H.A., gelegen nabij de Sportparklaan, noordelijk van de sportterreinen en vragen hun een crediet te verleenen, groot 2300 voor het aanbrengen van een afscheiding, het maken van een ge deelte weg, het maken van een brug en het dempen van een gedeelte sloot ter lengte van 70 M., alles oostelük van de Sportparklaan. De heer RIJKES (V.B.) had wel graag een overzicht gezien van de baten en lasten uit dit overzicht voortvloeiende. Spr. vraagt of de Sportpark-exploitant er mede accoord gaat dat de wielerbaan in de maand September geslo ten blü'ft. Spr. wil graag geen cent risico loo- pen, dat sportparkhoekje is hem al duur genoeg: De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt dat deze zaak in de commissies grondig is bekeken. Er komen zeker belangrüke baten binnen aan vermakelijkheidsbelasting, terwijl voor het be drag van 2300 bouwterrein beschikbaar komt voor de gemeente. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) merkt op, dat voor die 2300 ook nog 70 M. sloot wordt gedempt, buiten het eigenhjke terrein. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) brengt hulde aan degenen die dit object voor de gemeente tot stand hebben gebracht. Dit object is een groot belang voor de gemeente. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C.H.) merkt op, dat in September wel wielerwedstrijden kunnen worden gehouden, doch na overleg met R. C. H. Spr. beveelt dit voorstel aan. Met algemeene stemmen wtordt dit aange nomen. B. en W. stellen voor te bepalen, dat door de gemeentebedrijven over het in 1933 ver strekte kapitaal, voor zoover daarvoor nog geen geldleening werd aangegaan, een rente zal moeten worden betaald van 5 pCt. De heer v. UNEN (V.B.) acht dit percentage rükehjk hoog en stelt voor, daar 4 pCt. van te maken. Dit voorstel wordt verworpen met 87 stem men. Vóór stemden mevr. Venhuizen (V.B.), de heeren Rijkes (V.B.), Van Unen (V.B.), Van der Erf (R.K.), Altema (C.H.), De TeUo (S.D.A.P.) en Disselkoen (S.D.A.P.). Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. B. en W. stellen voor om van de dames M. van Slooten en J. B. van Weeghel te aanvaar den om niet een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 127 M2., gelegen aan den Bin nenweg t.o. de Kastanjelaan, bestemd voor trottoir en vragen een crediet van 450 om dat gedeelte grond te betegelen en een hek afscheiding te maken. Aangenomen. B. en W. stellen voor om met W. van Oosten c.s. een transactie aan te gaan tot aanleg van een gedeelte van het Sweelinckplein met Wj- behoorend plantsoen en vragen een crediet van 8150 voor den aanleg van een gedeelte van de Franz Schubertlaan en als büdrage in de kosten van aanleg van het plantsoen en het plein. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) acht de meerdere kosten voor uitvoering in werkver schaffing wel zeer groot. Hoe komt dit? Wethouder Dr. DROOG (R.K.) zegt, dat men bij werkverschaffing ook de ongeschoolden uit ieder vak tewerk stelt. Men gebruikt daai zooveel mogelük menschen-krachten en geen machines. De meerdere kosten voor werkver schaffing berusten op een raming, die men veiligheidshalve aan den hoogen kant doet. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) zegt, dat men het geld toch moet uitgeven, zoo niet in steun dan in werk. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) zegt, dat ook hier grenzen zün. Spr. zou graag willen weten, waarin nu dit abnormale verschil is gelegen. De heer v. d. ERF (R.K.) merkt op, dat het hier hoofdzakelük grondwerk betreft, doch dat lang niet allemaal grondwerkers tewerk wor den gesteld. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) zal den raad nog een opgave verstrekken van de redenen die tot dit groote verschil hebben geleid. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, aan H. Brouwer te verkoopen voor den prijs van 10 per M2 1036 M2. bouwterrein, gelegen aan de Oost zijde van de Heemst. Dreef. Aangenomen. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 3e wijziging van de verordening op de begraaf- rechten. De Financieele Commissie heeft zich tegen de vaststelling van deze verordening verklaard. B. en W. trekken dit voorstel in tot nader onderzoek. B. en W. stellen in deze wijziging voor, om ook voor het gebruik van een klasselokaal een vergoeding te vragen. Een voorstel van den heer RIJKES (V.B.) om niet tot verhuur over te gaan, wordt ver worpen met 123 stemmen. Vóór stemden de heeren Rijkes, Van Unen en Attema. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ver ordening regelende de tarieven voor het ge bruik van hoogtezon en diathermie-apparaat in het gezondheidshuis. De heer VAN UNEN (V.B.) vraagt of de ge meente er met deze tarieven uitkomt. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) antwoordt hierop bevestigend. Spr. heeft geïnformeerd in andere gemeenten. Er zün verschillende tarie ven, omdat de aanschaffingskosten en de ex ploitatiekosten van de verschillende instrumen ten ook varieeren. Spr. kan overigens constatee- ren dat het gebruik van het gezondheidshuis en van die instrumenten zün verwachtingen verre overtreft. De tarieven worden vervolgens vastgesteld. Winkelsluitingswetwerordening. B. en W. bieden opnieuw ter vaststelling aan een verordening, ter uitvoering van de artikelen 6 en 9, le lid der Winkelsluitingswet. De heer VAN UNEN (V.B.) heeft bezwaar tegen de considerans die tot de afwijking op grond van artikel 9 heeft geleid. Er is hier geen sprake van een plaatselüke levensgewoon te, wel van een gewoonte van de kappers om Zaterdags tot 10 uur open te blijven. De VOORZITTER zegt, dat het toch al jaren de gewoonte is, dat de kapperszaken tot 10 uur op Zaterdag mogen openblüven. De wüzigüng wordt aangenomen. Jaarwedde redding' Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Ged. Staten hebben het advies gevraagd van de gemeentebesturen in Noord-Holland om trent hun voornemen tot het aanbrengen van een korting, in den vorm van pensioensver- haal, op de jaarwtedden van Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger. B. en W. stellen voor te adviseeren voorloopig niet tot verdere korting over te gaan. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) acht het in consequent, nu besloten is voor het personeel de loonen en salarissen onaangetast te laten, dit niet te doen voor deze functionarissen. De heer VAN UNEN (V.B.) zal ook conse quent zijn en stelt voor om aan Ged. Staten voor te stellen, ook voor hen tot deze verla ging over te gaan. Spr. heeft echter met ge noegen in het prae-advies gelezen dat de aan dacht van het college ten volle gevestigd blüft op een aanpassing van de salaris- en loon regeling aan de algemeene normen en dat het niet is uitgesloten dat binnen niet te langen tüd veranderingen zullen worden ingevoerd. De heer RIJKES (V.B.) zou het betreuren, indien hiermede gewacht werd, tot dit impera tief werd voorgeschreven. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C.H.) zegt, dat B. en W. deze zaak inderdaad zeer ernstig beküken. Er wordt geenszins gewacht op een bevel van hoogere instantie, doch wel op het bekend zün van allerlei factoren, die van invloed kun nen zün op het aanvaarden van een definitief standpunt. Men moet niet uit het oog verlie zen, dat ook de belastingen in Heemstede niet verhoogd zün, in tegenstelling met zeer vele andere gemeenten. Hoewtel op grond van het zielental de gemeente in 1933 in een hoogere klasse kon worden geplaatst, met als gevolg hoogere salarieering, is daartoe geen voorstel gedaan door B. en W. in verband met de tüds omstandigheden. Het voorstel van den heer VAN UNEN (V.B.) om pensioenverhaal aan Ged. Staten voor te stellen, wordt verworpen met 411 stemmen. Vóór stemden de V.B. en de heer v. d. Heu vel (A.R.). Controleerend gemeente-arts. B. en W. stellen voor om wederom voor één jaar te benoemen tot controleerend gemeente arts Dr. M. Colenbrander, zulks op arbeids contract. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) acht het niet juist om degenen die den pensioengerech tigden leeftüd hebben bereikt, opnieuw in te schakelen. Dit standpunt heeft niets te maken met gebrek aan waardeering voor den persoon van Dr. Colenbrander. Verder vraagt spr. voor de toekomst of de raad zich in principe wil uit spreken over de wenschelijkheid, dat een medi cus zoowel de behandelende als de controlee- rende geneesheer van het gemeente-personeel kan zijn. De heer AUDRETSCH C^rijz.) acht het een blük van waardeering tegenover Dr. Colenbran der om hem in deze functie te handhaven. De heer v. d. LINDEN (R.K.) is ook van meening, dat er een tüd van komen en een tüd van gaan is. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) merkt op, dat een controleerend geneesheer heel iets anders is dan een behandelende geneesheer. Spr. acht het van groot belang om iemand met veel er varing als controleerend geneesheer te laten optreden. Overigens is spr. het er wel mee eens, dat het niet gewenscht is, dat een medicus te vens de behandelende en de controleerende arts is. Dit is echter thans niet het geval. Na eenige discussie wordt besloten tot het voorstel van B. en W. De heer RIJKES (V.B.) brengt een woord van dank aan het personeel van het postkan toor, dat belangeloos en spontaan 700 Pelikaan- brieven op Zondagochtend heeft bezorgd. (Ap plaus). Spr. vraagt den naam „Pelikaan" aan een straat of plein in Heemstede te verbinden. Mevr. VENHUIZEN (V.B.) waarschuwt voor overdriving en wüst op de consequenties naar aanleiding van mogelük nog grootere presta ties. Hierna sluiting. Door de Haagsche Rechtbank is vrügespro- ken de 22-jarige besteller. F. J. B. uit Noord- wük, tegen wien twee maanden hechtenis was geëischt, terzake van het veroorzaken van li- chamelük letsel door schuld. AVENHORN, "3 Jan. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhorn en Omstr 40 K.G. Spruitkool 1.802.20 per 15 K.G. 13000 KG. Roode kool 2.C03.90, 6000 K.G. Gele kool 1.802.90 per 100 K.G. 4000 stuks Groene of Putjeskool 1.502 90 per 100 stuks. 28000 K.G. Uien: groote maat 2.202.60. gewone maat 2.10 2.50, Nep 2.00—220 per 100 K.G. 27000 stuks groote Bleten 6.50—8.10, 4500 stuks kleine Ble ten 3.303.50 per 1000 stuks. 15000 K.G. Wor telen: Flakkee, verpeterde 2.703.10 per 100 K.G. BARNEVELD, 25 Jan. Eierenmarkt. Aanvoer 840.000 stuks eieren. Prüs 3.25—4.20. Handel re delijk. BLOKKER, 24 Jan. „Op hoop van Zegen." Boerenkool 1.60. Putjeskool 2.00. Prei 2.00, Sprui ten 10.Curé 6.3010.90, St. Germain 11.00, Bellefleur 12.70, Br. Seedling 5.80—10.10, Goud- relnet 17.9021.10, Gratiool 8.709.30 Pr. van Engeland 818.30. Veentjes 7.90. BOVENKARSPEL, 25 Jan. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden: 311 baal uien: grof 0.851, groote gele 1150. drielingen 0.40, nep 0.50, 980 Kg. roode kool 2.903, 5575 Kg. gele kool 2.10— 2.30, 6000 Kg. witte kool 3.75. 4 zak spruitkool 1.60. La Reine 915. Theeroos 20. Copl. 16 Sle- gel 16, Prosp. 1214, Vict. 1723. Pitt 2736 De Wet 24. Bartigon 3536, Ibis 15—23. Aange voerd 1475 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Jan. Aange voerd werden: 15000 Kg. uien: gele nep 2.20— 2.60, drielingen 11.30. 1000 Kg. peen 2.70, 45000 Kg. roode kool 14.20. 65000 Kg. Deensche witte kool 2.704.50, 80.000 Kg. gele kool 1.102.40. ENKHUIZEN, 25 Jan. Coop. Veilingvereent- ging „Bloemenlust." W. A. Rose la Reine 14 16 ct., Moore 1416 ct.. Narcissen 2528 ct. Copland 13—16 ct.. Prins van Oostenrijk 15-—17 ct., Victors 1925 ct., Vermillion 1316 ct., Ibis 1618 ct.. La Reine 1416 ct. GOUDA, 25 Jan. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1384 stuks, waarvan 111 slachtvarkens. Vette van 17 tot 19 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, Londensche van 1516 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, Geldersche big gen 1012, 638 magere varkens. Prüzen van 6 22 per stuk, 546 biggen 57.50 per stuk, 9 run deren 150200 per stuk, 69 nuchtere kalveren 48 per stuk, 3 schapen, 180 crisisrunderen, 4 schapen, 180 crisisrunderen, 7 bokken en geiten 26 per stuk. Handel stug. Algemeene markt. 158 partüen kaas. Prüzen le kwal. met rüksmerk 2527lh. idem 2e kwal. 2224 per stuk. Handel matig. 227 ponden bo ter: Goeboter 8590 ct. per pond, weiboter 80 85 ct. per pond. Handel vlug. 67800 partüen eie ren: kipeieren 34 p. 100 stuks, eendeieren van 4 per 100 stuks. Handel willig. GOUDA, 25 Jan. Coöperatieve Z. H. Eieren- veiling (C. Z. H. E.). Aangevoerd werden 79600 kipeieren: Prüzen 56-58 Kg. f 3.20 tot 3.30 per 100 stuks, 58-60 Kg. 3.303.40 per 100 St., 60162 Kg. 3.40—3.60 p. 100 st„ 62-66 Kg. 3.60 tot 4 per 100 stuks, bruine 58-60 Kg. 3.404.10, per 100 stuks, kleine eieren 33.20 per 100 st. Aanvoer 600 eendeieren. Prüzen 33.80 per 100 stuks. HAARLEM, 24 Jan. Groentemarkt. Brusselsch lof 2237 ct. per Kg., knakpeen 35 ct. per Kg., Spruiten 2.253.50 per zak. Boerekool 2025 ct. per kist. Andijvie 0.451.25 per kist, Groenekool 2550 ct. per kist. Gele kool 4075 ct. per kist, Roode kool 4-11 ct. per stuk, Knolselderij 25 ct. per stuk, Prei 418 ct. per bos. Selderie 615 ct. per bos. Pieterselie 8—25 ct. per bos. HOOFDDORP. 25 Jan. Granen en zaden. (Boe- rennoteeringen). Rogge 7.257.75. Ch. Gerst 4.50—5, Win tergerst 4—4.50, Haver 5.50—6. Dui- veboonen 8.509. Paardeboonen 6-66.50, Bruine boonen 8.75—9.50, Groene Erwten 8.509.25. Vale Erwten 1112, Gele Mosterd 11.5012.50, Kana riezaad 6—6.50. Karwijzaad 2930. Blauwmaan- zaad 1920. LEIDEN. 24 Jan. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereen. „Lelden en Omstreken." Roode kool 4.508.80 per 100 stuks, savoye kool 3.107.90. groene kool 3.704.30. pieterselie 4.70 tot 9.40, prei 2.404, selderie 3.504.80, knol- selderie 13.90, kroten gek. per 100 Kg. 37, witlof 628. boerenkool 2.605.90. uien 13.20, wortelen 1.905.20, spruiten 1ste soort 1218, idem 2e soort 614. andijvie 0.66—1.14 per kist. LEIDEN, 24 Jan. Melkveiling „Leiden", week van 28 Jan. tot 3 Febr.: Consumptiemelk le klas 6.75. 2e klas 6.50, 3e klas 6.25, Industriemelk van 5.30—5.50. NOORDSCHARWOUDE, 26 Jan. Aangevoerd werden: 16200 Kg. uien: drielingen 1.101.30. uien 2—2.30, grove uien 2—2.20, 97500 Kg. roode kool 1.204. idem doorschot 13.20. 60500 Kg. Deensche witte kool 3.504.20. idem doorschot 33.70, 34500 Kg. gele kool 1.702.20, Idem door schot 1.501 90. WARMENHUIZEN. 24 Jan. Uien 2.402.70. gro ve uien 2.702.80. peen 3.30. kleine peen 1.90, roode kool 2.704.40. idem 2e soort 1.203.50, gele kool 22.20, idem 2e soort 1.601.80. witte kool 3.804.20, idem 2e soort 3.303.80. Alles per 100 Kg. ZWAAG, 24 Jan. Veilingsver. „Bangert en O,". Roode kool 2.00—3.60, Gele kool 1-303.00, Spruitkool 10.0025.00, Uien 1.102.30. Worte len 1.903.10. Prei 5.00—8.10. Witlof 24.00—29.00. Klelpeer 11.0013.C0, Gratiool 9.00. Curé 12.00 17.00, Sint Germain 8.00, Comtesse 16.00, Bram mies 12.00—13.00, Geld. Bellefleur 7.009.10. td. Brab. 8.0011.00, Present 11.0022.00, Goudrei- net 15.00—25.00, Zoete 6.0017.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3