DE REGEERING-CHAUTEMPS AFGETREDEN S.A. en Stahlhelm Het nieuws van heden Amerika bewapent WEGENS DE VERWARDE SITUATIE KERK EN STAAT WINTERHILFE ROOSEVELT'S GOUDWET DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 29 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het aftreden van Reynaldy maakte de taak der regeering al te moeilijk Daladier formateur Nieuwe straatdemonstraties ill II Chautemps ENGELANDS TOEKOMSTIGE KONINGIN? Het oudste dochtertje van den Hertog van XorJc met haar moeder tijdens een voor stelling in een Londensch circus Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinji De Stahlhelmers voortaan ook in de bruine S. A.-jas. Wie wordt leider? Scheepsramp aan IJs- landsche kust Russisch communistisch congres geopend Rede van Molotof Monarchie-kwestie thans niet actueel BIJ EEN AANVARING VERDRONKEN Bij een aanvaring tusschen een Duitsche en een Engelsche vrachtboot op de Theems zijn twee leden der bemanning verdronken. Onze foto laat een duiker aan het werk zien, die zal trachten de lijken te bergen Prof. dr. Adam mag weer spreken, maarmet gepaste voor zichtigheid De sterilisatie-wet De Evangelische kerk Ook de Rijksraad bijeen Op 30 Januari a.s. Een kwart van het Duitsche volk leeft van de ondersteuning De overstrooming in China De beslissing is aan den Senaat; tegen opdrijving van den dollar De losgebroken wateren van de Gele Rivier zouden tien duizend dooden heb ben gemaakt De moordende auto Brand in ziekenhuis DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Roosevelt uitgenoodigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18591 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 27 Jan. De Fransche ministers hebben zich tegen zeven uur naar het Elysée begeven, om den president der republiek hun ontslag aanvrage te overhandigen. President Lebrun heeft het ontslag aanvaard en den ministers verzocht, de zaken te blijven waarnemen, tot een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Over de kabinetszitting, in welker verloop besloten is tot het aftreden der regeering, wordt een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd: De minister-president zette tegenover zijn collega's de omstandigheden uiteen, waaronder hef aftreden van den minister van justitie Reynaldy heeft plaats gehad. Deze minister, die beschuldigd is in verband met de affaire- Sacazan, welke zaak van vijf jaar geleden da teert en in geen verband staat met de Sta- visky-affaire, heeft het in overleg met den mi nister-president voor zijn plicht gehouden, zijn volle handelingsvrijheid te hernemen, om zijn verdediging te waarborgen en het vaststellen der waarheid te bevorderen. De minister-pre sident heeft dan ook het ontslag aanvaard. In verband met de door dit aftreden ge schapen situatie verklaarde Chautemps, dat zijn regeeringsbeleid in de laatste dagen meer malen is goedgekeurd door een groote meer derheid in beide huizen. De regeering blijft dus bij haar besluiten. Het openbare leven staat echter op het oogenblik onder den in vloed van de verwarring, die het financieele schandaal heeft veroorzaakt en die bovendien is gebruikt als voorwendsel voor een politieke propaganda. Het aftreden van den minister van justitie maakt de regeering het vervullen van haar plicht in een rustige atmosfeer nog moeilijker. Minister-president Chautemps stel de daarom zijn collega's voor, den president der republiek het collectieve ontslag der re geering aan te bieden, om het een nieuwe re geering mogelijk te maken, hun werk voort te zetten. De Kabinetsraad nam dit voorstel een stemmig aan. PARIJS, 27 Jan. Bij het verlaten van het Elysée verklaarde Chautemps: „De president der republiek heeft de regeering zijn erkente lijkheid uitgesproken voor haar optreden, vooral ten aanzien van de beraadslagingen over de begrooting. Met verwijzing naar de meerderheid, die mijn kabinet steeds in Senaat en Kamer heeft gevonden, heeft de president my verzocht, de nieuwe regeering te vormen. Ik heb echter aan zijn wensch geen gevolg kunnen geven. De president zal onverwijld be ginnen met de besprekingen ter oplossing van de crisis." PARIJS, 27 Jan. (V.D.). In verband met de voor Zaterdagavond aangekondigde nieuwe demonstraties der „Action Frangaise" heeft de politie als voorzorgsmaatregel vele arrestaties verricht. Alle personen, die zich ophouden in de omgeving van het redactiebureau der „Ac tion Frangaise", of die dit gebouw betreden of verlaten, worden voorloopig gearresteerd. Reeds vroeg in den avond was het op de groote boulevards in de nabijheid van de Place de l'Opéra zeer druk. Duizenden menschen hadden zich verzameld in de aangrenzende straten en wachtten op de dingen die komen zouden. De politie had de geheele stadswijk rondom de Place de l'Opéra omsingeld. Iedere samenscholing werd met kracht onderdrukt. PARIJS, 27 Jan. V.D.) Tot nu toe zijn bij de demonstraties van de „Action Frangaise" hon derd arrestaties verricht. De sterke afdeelingen politie kunnen de geweldige menschenmassa's, iiiiiiiiii die zich onder leding van de Camelots-du-roi door de straten bewegen, nauwelijks in bedwang houden. Zij moeten zich ermede tevreden stel len, de menigte te begeleiden en haar in de zijstraten te dringen. De Place de l'Opéra is volkomen versperd. Het verkeer wordt langs een anderen weg geleid. Uit de menigte stijgen voortdurend kreten op: Vive le roi! Weg met de republiek! Een stroom van duizenden menschen deint in een sfeer van spanning tusschen den Boule vardHausmann en de Place de l'Opéra. Uit de ongewonden menigte klinken de meest con- trasteerende kreten, nu voor het communisme, dan weer voor de monarchie. Achter de Opera staan verscheidene brandweerafdeelingen op gesteld, gereed om hun waterslangen op de menigte te richten. PARIJS, 27 Jan. (Reuter). Tijdens de demon straties op de groote boulevards speelden zich eenige aardige tooneeltjes af. Een jonge man sloeg een brandmelder in. Eenige oogenblikken later verscheen de brand weer met twee wagens en bracht alles in ge reedheid voor het blusschingswerk. Toen de eerste stralen water uit de slangen spoten, werden deze door de kijkers stuk gesneden, zoodat onder geschreeuw en gejuich een ware zondvloed over de menigte werd uitgestort. Elders begon een oude man zich plots te ontkleeden. Hij sprak de menigte geestdriftig toe. Hij zeide dat hij, zooals hij zich nu ont kleedde, al jaren lang uitgekleed werd door de regeering en de belastingautoriteiten. Hij had de lachers op zijn hand, doch niet de politie, die hem meedoogenloos inrekende. In het algemeen lijkt het er niet op dat de verzamelde menigte teigen de regeering en tegen het stelsel wilde protesteeren. Men had veel meer den indruk dat de meesten gekomen waren om ook eens van de partij te zijn en om eens flink te kunnen schreeuwen. Even onverwacht als de onafzienbare massa plots te zamen was gestroomd, verspreidde ze zich in de late avonduren ook weer. PARIJS, 29 Jan. (Reuter) Daladier verliet hedenmorgen om 10.40 uur het Elysée en verklaarde aan de journalisten, dat hij van den presi dent der republiek opdracht had ge kregen een kabinet te vormen. In den loop van den avond zal hij opnieuw een bezoek brengen bij president Lebrun, teneinde deze, na inmiddels met zijn politieke vrien den te hebben beraadslaagd, zijn definitiefe antwoord te geven. Daladier verklaarde verder voorne mens te zijn een regeering te vor men van energieke, in hooge achting staande mannen, die besloten zijn het staatsgezag en het vertrouwen in de Republiek te herstellen. EE Verwachting: meest zwakke wind, uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half E bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst in het Zuiden, in het Noorden en S overdag lichte dooi. E Hoogste barometerstand 776.1 Holyhead, g Laagste barometerstand 739.3 te Jan EE Mayen. EE Zon op 7.49, onder 4.38. Licht op 5.08. S Maan op 3.19 n.m., onder 7.29 v.m. EE illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ klaarde een gezaghebbende Duitsche persoon lijkheid, wiens naam echter niet genoemd kan worden, het volgende: Eventueele neigingen van den ex-keizer of van een koning van het oude regiem, om in het nat.soc. Duitschland weer den troon te bestijgen, zullen op een muur van tegenstand stuiten. Hitler is de hersteller van het zelf respect, hoop, gezag en discipline, maar hij is geen hersteller van koningen. Het nationaal-socialisme biedt geen ruimte voor pasklaar gemaakt gezag, en mannen, die in Duitschland koning zouden willen zijn, moe ten nat.-socialist zijn. Ik zeg niet, dat er nooit meer een koning zal zijn in Duitschland. Het in de kinderschoenen staande nationaal-socialisme moet eerst rijpen en zich ontwikkelen. Het zou een ramp zijn voor Duitschland en ook voor de rest van Europa, wanneer het probleem der monarchie thans aan de orde werd gesteld. (United Press) BERLIJN, 27 Jan. (V.D.) In een bijeen komst van arbeiders, employé's en directeuren der Deutsche Industriewerke te Spandau ver klaarde de spreker Zilkens: „Wij hebben geen keizer noodig, daar wij Adolf Hitler hebben!" MüNCHEN, 27 Jan. De opperste S.A.-leiding deelt in de „Voelkische Beobachter" mede, dat de totdusver nog in de S.A.-reserve I voort be staande Stalhlhelm-organisaitie geheel in de S.A. zal opgaan en onder het bevel zal komen te staan van den S.A.-leider, tot wiens ressort de S.A.-reserve I behoort. In dit verband zal de Stahlhelm de „feldgraue" jas vervangen door het „bruine eerekleed" der S.-A.-forma- ties. Van Stahlhelmzijde wordt daarentegen ver klaard, dat waarschijnlijk zal worden overeen gekomen, den Stahlhelm onder leiding te laten van rijksminister Seldte, en wel als S.A.-reser ve I ingeschakeld in de s.A.-organisatie. LONDEN, 27 Jan. Uit Rijkjavik wordt ge meld, dat bij zware zee gisteren in de Dyra Fjord aan de Westkust van IJsland de Engel- sche trawlers „Sabik" en „Euthamia" met el kaar in aanvaring kwamen. De „Sabik" werd zoo zwaar beschadigd, dat het schip onmiddel lijk zonk. Van de 14 koppige bemanning konden slechts de marconist en de 2e machinist gered worden. Alle overige opvarenden verdronken. De twee geredden bevonden zich op het oogenblik van de botsing juist op de comman dobrug en konden aan boord van de .Eutha mia" springen. De schipper en een scheeps jongen van de „Sabik" bleven nog eenige mi nuten drijvende, doch konden tengevolge van de hooge zeeën niet gered worden De .Eutha mia", die zelf een groot lek opliep, slaagde er gisterenmiddag in, de haven van Dyra Fjord binnen te loopen. BERLIJN, 27 Jan. In een uitsluitend aan de „United Press" toegestaan persgesprek, ver- MOSKOU, 27 Jan. (Reuter). Op het Krem lin is gisteren het 17de congres der communis tische partij van de Sovjet-Unie geopend, in tegenwoordigheid van meer dan 2000 gedele geerden. Toen Stalin verscheen werd hy met stormachtige ovaties begroet. Het Congres werd geopend door Molotof met een rede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen er sedert het vorige congres. 3'A jaar geleden, is geschied. „De party", zoo zeide hij, heeft gestreden voor de vernietiging der poli tieke elementen, die zich tegen het socialisme kantten. Het vy'fjarenplan is ondanks alle moeilijkheden uitgevoerd. De kleine kapitalistische elementen in de dorpen hebben een gevoeligen slag gekregen en zyn vrywel vernietigd. Het tweede vyf- jarenplan moet beslist de Sovjet-Unie econo misch onafhankeiyk maken van het buitenland. De industrie is geheel vernieuwd en bedrijfs- takken, die men vroeger in Rusland niet ken de, zijn opgebouwd. Op het gebied der defensie hebben regeering en partij zeer veel gepres teerd, hetgeen bij de komenae politieke ge beurtenissen van groot nut kan zijn." Vervolgens bracht Stalin namens het cen traal comité rappor) uit, de voorlezing, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, duurde vijf uur. BERLIJN, 27 Jan. (D.N.B.) In den Iaat- sten tyd zyn hier en daar door verkla ringen van den kansel twijfels ontstaan. Deze verklaringen hebben evenwel slechts betrekking op het standpunt dat de Ka tholieke Kerk krachtens haar leer in neemt, en zy kunnen er dus den staat niet van weerhouden de sterilisatie-wet welke hij noodig acht, in haar vollen om vang door te voeren. Tegen dergeiyke verklaringen zullen, wanneer zy geiyk staan aan een opwekking tot ongehoor zaamheid aan de wet, maatregelen geno men worden. STUTTGART, 27 Jan. (D.N.B.)Van be voegde zijde wordt medegedeeld: De „Kultus- minister" van Württemberg heeft na een ern stig onderzoek om redenen van politieken aard zyn afkeuring uitgesproken over enkele passa ges van de rede welke de professor In de katholieke theologie, dr. Adam uit Tübingen, in de „Stadthalle" heeft gehouden. Waar verwacht mag worden dat prof. Adam in de toekomst een groote voorzichtigheid in acht zal nemen bij zijn uitlatingen, is het hem toegestaan züh colleges weer te hervatten. De staat heeft niet ingegrepen in de huidige geschillen omtrent godsdienst en wereldbe schouwing. Het ligt ook niet in de bedoeling hier alsnog in te grypen. BERLIJN, 27 Jan. Het bureau van den rijks bisschop deelt mede, dat de rijksbisschop he den alle leiders der Evangelische kerk tot een bespreking heeft uitgenoodigd. Na de discus sies is door de leiders een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin gezegd wordt, dat de leiders eensgezind uiting geven aan hun onvoorwaardelijken trouw aan het Derde Rijk en den Führer. De leiders veroordeelen scherp alle critiek op staat, volk en beweging, die het rijk in gevaar kan brengen. In het by- zonder veroordeelen zy het, dat de buiten- landsche pers gebruikt wordt om de wryving in de kerk valschelijk voor te stellen als strijd tegen den staat. De vergaderde kerkleiders staan als één man achter den ryksbisschcp en zijn bereid, zyn maatregelen en verordeningen uit te voeren, de oppositie daartegen te ver hinderen en met alle beschikbare middelen het gezag van den ryksbisschop te versterken. BERLIJN, 27 Jan. De Rijksraad is in zijn eerste plenaire zitting bijeengeroepen op 30 Januari a.s. des namiddags te half 6 in het Ryksdaggebouw. Op de agenda staan slechts 3 punten en wel de vaststelling van de han delingen van de laatste zitting, mededeelingen omtrent de sedert 22 September 1933 behan delde zaken en als derde punt verschillende aangelegenheden. Zooals men weet komt Dinsdagmiddag te drie uur de Ryksdag byeen. heeft de door Roosevelt voorgestelde monetaire wet aangenomen. WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter) De aan neming van Roosevelt's goudwet door den Se naat geschiedde met 66 tegen 23 stemmen. De wet keert thans terug naar het Huis van Af gevaardigden wegens de door den Senaat aan gebrachte amendementen. WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter) Een door Roosevelt benoemde regeeringscommissie heeft heden een program gepubliceerd tot reglemen teering van de effectenbeurs. FRANKFORT AM MAIN, 27 Jan- De „Frankfurter Zeitung" heeft in een artikel over de „Winterhilfe" eenige interessante cijfers over den omvang van het hulpwerk, dat door den grooten nood onder breede lagen der Duit sche bevolking noodzakelijk is geworden. De 21.5 millioen mark, die de inzamelingen van den laatsten tijd hebben opgebracht, zul len op 30 Januari as., den dag waarop het nationaal-socialisme een jaar de macht :n han den zal hebben, worden verdeeld als toeslag op den gewonen steun aan de steuntrekkenden in Duitschland. Het geld zal gebruikt worden voor het verstrekken van extra kolen en levensmid delen, waartoe bonnen zullen worden gegeven met een kleinste waarde van 1 mark. In den gouw Hessen—Nassau worden op een bevolking van ongeveer drie millioen inwoners 900.000 personen gesteund. In Groot-Beriijn met ongeveer vier millioen inwoners worden 1.300.000 personen gesteund. Het zijn niet alleen de werkloozen, die steun ontvangen, doch ook behoeftig geworden kleine renteniertjes, personen met een klein ouder- domspensioentje, zij die met langdurige ziekte te kampen hebben, groote gezinnen, gedeeltelijk werkenden en de z.g. stille armen. Daardoor bedraagt het totaal aantal personen, dat steun ontvangt, ongeveer 7000.000, d.w.z. dat wan neer men hun gezinnen of familieleden erby rekent, het aantal personen, dat in Duitschland van steun leeft, tusschen de 16 en 19 millioen bedraagt of bijna een kwart van het geheele Duitsche volk. WASHINGTON, 27 Jan. (V.D.) De Se naatsdebatten over de „gold reserve act," die door het Huis van Afgevaardigden reeds is aan genomen, naderen thans hun einde. De regee- nng hoopt, dat nog heden deze wet zal worden aangenomen. Zoodra Roosevelt de wet zal heb ben onderteekend, heeft de gouden munt in Amerika opgehouden te bestaan. Hoe eerder de wet in werking treedt, des te vroeger kan de regeering den strijd aanbinden tegen pogingen uit het buitenland om den dollar op te dry ven. Het rapport van de commissie geeft juist dien factor aan als de belangrijkste taak van het wisselkoersnivelleeringsfonds, dat naar Engelsch voorbeeld is gevormd. Wanneer in de wet van stabilisatie wordt gesproken beteekent dit in de eerste plaats de verdediging tegen dergelijke aanvallen, een kunstmatig laag houden van den dollar dus, om de buitenlandsche markten, die door een te hooge valuta verloren waren ge gaan, te heroveren. Daarnaast is het doel de verhooging der binnenlandsche prijzen van grondstoffen en levensmiddelen. WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter.) De Senaat SJANGHAI, 27 Jan. De Gele Rivier is bui ten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden, vooral in de provincie Honan. zijn overstroomd. Ongeveer 10.000 menschen zouden in het water zijn omgekomen of zijn doodge vroren. Duizenden zwerven in het verwoeste ge bied rond. De reddingspogingen worden bemoeilijkt door den üsgang. Verscheidene booten met levens middelen, kleeren en geneesmiddelen, die onder weg waren, zijn tegen de ijsschotsen stuk ge slagen. Daarby zijn drie redders om het leven gekomen. Uit de spaarzaam binnenkomende rapporten der plaatselijke autoriteiten blijkt, dat de ramp nog grooter dreigt te worden, daar het water nog steeds stijgt. HARTFORD, 27 Jan. (Reuter) Volgens een opgave van de „Travellers Insurance Company zijn in de Vereenigde Staten in 1933 ruim 29.000 personen bij automobiel-ongelukken om het leven gekomen, hetgeen bijna 200 meer is dan in 1932. MOEKDEN, 27 Jan. (V. D.) Te Sjanpin is tengevolge van het ontploffen van een' benzine reservoir in het ziekenhuis brand uitgebroken. Het houten gebouw is geheel in de asch gelegd. Tot dusverre zyn 15 dooden geborgen. Het kabinet-Chautemps afgetreden. Daladier tot kabinetsformateur benoemd. De Spaansche vakvereenigingen onder leiding van den uiterst linkschen Caballero. Rapport van Stalin op het communistische partij-congres te Moskou. Tienduizend menschen zouden by de overstroo ming in China zyn omgekomen. Sterilisatiewet wordt doorgevoerd. Prof. dr. Adam mag weer colleges geven. Een vyf jarenplan voor de Amerikaansche lucht vloot. De Stahlhelm wordt geheel ingeschakeld in de S.A.-organisatie. Communistisch congres geopend. Rede van Molotof. Dinsdag a.s. komt de Duitsche Rijksraad by een. Scheepsramp aan de IJslandsche kust. Mgr. M. J. D. Claessens t Opheffing van Raden van Arbeid? Aanslag op Lord Allenby beraamd in Ned.- Indië. Typhus aan boord van de „Willemsplein". Ernstig ongeluk op den onbewaakten overweg te Ruigeweide. Vice-admiraal N. Mac Leod, de nestor onzer weermacht, overleden. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën. Corruptie by het gasbedrijf te Boxtel. De Eerste Kamer over de begroeting van het Wegenfonds. Ondoordringbare stilte om „Huize Doorn". Almitento, een groote middenstandstentoonstel ling te Amsterdam. Er is een commissie gevormd tot voorbereiding van de herdenking van het 800-jarig bestaan der Abdij van Berne. Het rapport-Idenburg zal midden Februari ver schijnen. Koningin en Prinses worden Dinsdag uit Zwit serland terug verwacht. Sportvliegtuig nabij Rotterdam verongelukt; piloot ernstig gewond. Volksgericht te Zoutkamp. Veertigjarig jubileum van den Algem. NederL Zouavenbond. WASHINGTON, 27 Jan. De Amerikaan sche minister van Oorlog heeft een nieuw vyfjarenplan voor de uitbreiding der luchtstrydkrachten van het landleger be kend gemaakt. Dit plan zal zoo spoedig mogelyk aan de militaire commissies der beide Huizen worden voorgelegd Het aan tal vliegtuigen, dat thans 1800 bedraagt, zal met 1000 worden vergroot. De kosten voor ieder nieuw vliegtuig worden ge raamd op 40.000 dollar. Verder ligt het in de bedoeling, een vlie gend „Hoofdkwartier-eskader" in te stel len, dat uit 900 vliegtuigen zal bestaan. Deze vliegtuigen zullen onmiddeliyk ter be schikking van den generalen staf staan en ge bruikt worden zoowel in verbinding met de land- of zeestrydkrachten, als voor byzon- dere opdrachten. Het eskader zal verder wor den gerequireerd, wanneer een aanval op een landsgrens een geconcentreerden verdedigings maatregel noodzakelijk maakt. Volgens ver klaringen van het ministerie van Ooriog zal Amerika hiermede het grootste 1 uchteskader ter wereld bezitten. TOKIO, 27 Jan. (Reuter.) De Pan Pacific Associatie zal Roosevelt verzoeken zijn voorge nomen reis naar Honoloeloe in zijn kwaliteit van eere- voorzitter dezer organisatie uit te strekken tot Japan. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 768 yorige stand: 759

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1