STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 29 Jan. MARKTEN De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 29 JANUARI MOORDAANSLAG OP ZIJN OOM De dader aangehouden EEN VERRE REIS De aardigheid was er spoedig af Jaarfeest St. Raphaël Haarlem I (Spoor) R. K. Meubelmakers TOONEEL REINHARDT—BÜHNE TE HAARLEM Russisch ballet in den Stads schouwburg STADSSCHOUWBURG Fritz Hirsch operette: Zwei Her zen in dreiviertel Takt Steun verloting Jan Wiegman Nederl. Natuurhist. Vereeniging SMALENDE GODSLASTERING Communist aangehouden ZILVEREN JUBILARIS BURGERLIJKE STAND VLAMMEN BOVEN LANGE VEERSTRAAT KATH. BLOEMBOLLEN- KWEEKERS Opbrengst icollecte TUINDERSVAKBOND L.T. B. Algemeene vergadering te Haarlem ONVOORZICHTIGHEID MET BENZINE Ernstige brandwonden opgeloopen AGENDA 30 Januari Beurs-thermometer Uit de Alg. Ver. en in een onder afdeeling van den L. T. B.? MAANDAG 29 JANUARI 1934 Ufi 1/6 8% Woensdag heeft een 24-jarige zeeman, die ten huize van zijn bejaarden oom te Haarlem ver toefde, op deze een moordaanslag gepleegd, door hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd te slaan. De oom werd daardoor ernstig gewond. Door de Amsterdamsche politie is thans de dader van den moordaanslag, v. G. te Amster dam gearresteerd. Hij is naar Haarlem overge bracht. Bij de Beverwijksche politie meldde zich de- eer dagen 'n 17-jarige jongen aan, die, blijkens zijn papieren, afkomstig was uit Riga. Een na der onderzoek wee? uit, dat de jongeman in zijn woonplaats zich aan boord van een hout boot had verstopt, die bestemd was voor de Papierfabrieken te Velsen. Als verstekeling maakte hij de reis naar Holland. Nadat het schip in Velsen was gearriveerd, is de avontu rier van boord gegaan en spoedig in Bever wijk terecht gekomen, waar hij zich ten einde raad bij de politie aanmeldde. Het avontuur had zijn aantrekkelijkheid in alle opzichten verloren. De Beverwijksche politie stelde zich in ver binding met den kapitein van het schip, die zich bereid verklaard heeft den jongen weder naar zijn geboorteland terug te brengen. Het jaarfeest van „St. Raphaël" is een groot succes geworden. Des morgens werd in de kapel van de Eerwaarde Zusters in de Koningstraat een H. Mis opgedragen -door den geestelijken adviseur der afdeeling, kapelaan De Wit. Een 100-tal leden nam hieraan deel en glr- geza menlijk ter H. Communie. Na de H. Mis weid er een gebed gestort voor het herstel van den eere-voorzitter, den heer De Booy. Ir g -uw „St. Bavo" werd ontbeten; hierbij werd het woord gevoerd door den adviseur, den voorzit ter, den heer Veltman, den heer Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond, en den heer Nederpelt. Te half acht begon de feest avond. De voorzitter, de heer Veltman, opende op de gebruikelijk wijze en heette in het bij zonder welkom den Bondssecretaris, den heer Timmermans, en de afgevaardigden van den R. K. Volksbond, Haarlem II en Hoofddorp. De voorzitter bracht vooral zijn dank aan de ver trouwensmannen, welke dag in dag uit steeds bereid waren om te werken vooor de afdeeling. De volgende zilveren jubilarissen werden gehul digd, n.m. de heeren Harmes v. Doorn, Pieren de Rooy, Aandekerk, Drost, v. Baarim en Kamsma. Zij werden toegesproken door den Bondssecretaris, die hen in een krachtige toe spraak den dank van het hoofdbestuur over bracht en., den jubilarissen een oorkonde over handigde. Ook de voorzitter bedankte hen na mens de afdeeling. Er was nog een jubilaris. Penningmeester Spiering was 1214 jaar be stuurslid. De voorzitter sprak zeer waardeerend over zijn werk en overhandigde hem een stof felijk blijk van belangstelling. De 2e voorzitter, de heer v. Doorn, complimenteerde dan nog de afdeeling met de benoeming van den voorzitter tot lid van het hoofdbestuur. Hij hoopte, dat de leden ten volle zouden medewerken om hem zijn taak aangenaam te maken. De avond werd verder gevuld door The Elsnerus-band en de be kende familie Hofman. Het succes was over weldigend. Meermalen dwong het publiek tot een toegift. Aan het einde van den avond be dankte de voorzitter en onder luid applaus overhandigde hij mevrouw Hofman bloemen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het geheel was 'n dag waar de afdeeling met trots op mag terug zien. De Nederl. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en Aanverwante Vakgenooten „St. Antonius van Padua" zal op 31 Januari as. zijn jaarvergadering houden in het gebouw „St. Bavo", des avonds om 8 uur. Behalve de installatie van den nieuwen Gees telijken Adviseur, den weleerw. heer C. v. d. Steen, zal de bondsvoorzitter, de heer Th. de Groot, aanwezig zijn en een beschouwing ge ven over den stand van zaken, welke in ver band met het afloopen der collectieve arbeids overeenkomst en de nieuw aangeboden voor stellen daartoe noodig is. Tevens vermeldt de agenda, dat er wegens periodiek aftreden van 3 bestuursleden verkie zingen zullen worden gehouden en dat er ver slag van de controle-commissie zal worden uit gebracht. origineele opvatting en onder meesterlijke lei ding is te maken. Hij koos den vorm van de burleske. En zoo zien we daar opeens bijeen: twee vaders van huwbare en met elkander ver loofde kinderen, die aan een wreede scheiding worden blootgesteld, omdat de vroegere brui degom van de lieftallige jongedame, na eerst degelijk gesneuveld te zijn, plotseling weer in het land der levenden schijnt teruggekeerd. Een tragisch geval, maar door de wijze waarop het hier wordt voorgesteld, een klucht. Deze liefdes historie wordt gekruist door een andere* en er komen volmaakt doorzichtige verwikkelingen aan te pas, maar dat alles heeft niets om het lijf, want de dramatis personae draaien allen om één spil: Truffaldino, den knecht. Truffaldino maakt het gansche spel. Hij be schikt over een buitengewoon ontwikkelden eetlust en zijn meester blijkt heelemaal geen vereerder van Lucullus te zijn. Dies, en omdat de gelegenheid zich verleidelijk opdringt, treedt de gladde jongen tegelijk in dienst van een tweeden patroon, en nu kan hij met recht van twee walletjes eten. Bij zijn pogingen om de dubbelzinnigheid van zijn dienaarschap te ver donkeremanen, bezorgt hij zijn beiden meesters last en leed, maar het gevolg van die fopperij is toch maar, dat nu spoedig voor alle gelieven uit het stuk en het zijn er tenslotte zes het blijde moment der vereeniging komt. Die vertooning zou schrikbarend onnoozel zijn, als er nog iets méér au serieux werd genomen dan alleen de maag-aandoeningen van den vroolijken bedrieger. Al de anderen zijn mario netten 't is alleen de gulzige, telkens in ver warring geraakte, maar ook telkens weer zich reddende Truffaldino, die lééft. Hij staat mid den in de clownerie, die oogenschijnlijk simpel wordt afgespeeld. Er is een klein afgeschut tooneeltje, waar langs heen men het geredder achter de coulissen kan zien. De verandering van décors geschiedt bij open doek en de exe cutanten sjouwen zelf met de schaarsche requisieten, terwijl opgewekte muziek en het sierlijk gedans van een harlekijn de aandacht van het publiek zoogenaamd moeten afleiden. Trots die kostelijke eigenaardigheid, trots de verfijnde artisticiteit van de regie en trots het schilderachtige van menig tooneelbeeld, zou het misschien toch nog een magere vertooning zijn, als de rol van den hongerigen knecht niet door een kracht als Herman Thimig werd gespeeld. Het is niet om na te vertellen, hoe die physiek en geestelijk rappe karakterspeler uitbeelding wist te geven aan de gevoelens van verlangen, vereering en voldoening, welke een verzorgde maaltijd bij liefhebbers kan opwekken. Zeker, hij doet meer: zijn prachtige mimiek is ook te bewonderen, als hij aan de lustige dienstmaagd Smeraldina zijn liefde verklaart dan is er van hem en van Camilla Spira spel en zang en dans van schuimende humor. Maar meesterlijk zijn de uitgewerkte schetsen van den kranigen acteur bij de verlokkingen van zijn maag. Hoe uitbundig dat alles ook mag zijn, van platheid is nooit en nergens sprake zooals in de ge- heele vertooning het kluchtige tot een hoog peil wordt opgevoerd, zoo is het spel van Herman Thimig in de meest komische scènes nog too- neelspelkunst van voortreffelijk gehalte. De liefkoozende behandeling bijvoorbeeld, die hij den vurig begeerden pudding doet ondergaan, is onnavolgbaar. Van de andere spelers noemden we al de knappe vertolkster van de dienstbodenrol. Josef Danegger was een goedmoedige Pantalone, die vooral uitstekend wist te zingen, en Wilhelm Schich een karakteristieke Dottore. Raul Lange speelde den onstuimigen Silvio kostelijk in marionettenvorm, terwijl Robert Thören den sentimenteelen Florido fijntjes weergaf. Dagny Servas sloot zich als de gevoelige verloofde goed bij Silvio aan, maar de Beatrice van Margarete Melzer bleef tot aan de vlot gespeelde herken ningsscène wat strak. Theodor Danegger muntte uit in de kleine partij van eersten bediende een pracht mysanthroop! Er was muziek van Mozart, er werd vaak en genoeglijk gezongen, er was ook een levendig contact met „de zaal", die zich door de fleurige, grappige en uitnemend geleide beweging op de planken gemakkelijk liet meesleepen er was alles aanwezig om deze uren van kijken en luisteren tot een groot genoegen van het oogen- blik te maken. Alleen was er te weinig publiek, en daarmee is de activiteit van den heer Deinum, die Haar lem op twee Zondagsche gastvoorstellingen ont haalde, slecht beloond. Wij woonden de mid dagvoorstelling bij en vernamen, dat ook de avond-uitvoering geen behoorlijke gevulden schouwburg zou zien. Zeker is het, dat de prijzen hoog waren en waarschijnlijk is het, dat men het moe wordt steeds weer Duitsche artisten welkom te heeten in een land, waar de kunst noodlijdend is Maar speelden deze Duitsche gasten voor een halfleege zaal, over den bijval hebben ze niet te klagen gehad. Open doekjes waren niet zeld zaam en aan het slot brak er een ware ovatie los, die voornamelijk Hermann Thimig gold, omdat de regisseur niet voor het voetlicht was te lokken. Van Reinhardt's groote werk zullen we hier nu wel verstoken blijven. En dat is jammer, want deze bijzondere opvoering van „Diener zweier Herren" doet er sterk naar verlangen. H. B. v. d. S. Diener zweier Herren. Blijspel Goldoni. Gezelschap Prof. Max in drie bedrijven van Carlo Reinhardt Stadsschouwburg In ons land hebben we geen herinneringen aan een eigen volkstooneel. Iets van dien aard zouden we nog kunnen zien in het optreden van de schamele, met de kunst op gespannen voet levende gezelschappen, die ter gelegenheid van de plaatselijke kermissen in houten en linnen tenten hun dramatische experimenten op de „boeren, burgers en buitenlui" loslieten. Aan die vertooningen met hun vaak ongewilde grappigheid moeten we wel even terugdenken, als we den eigenaardigen vorm, waarin de Duitsche grootmeester der regie een oude Itali- aansche comedie opvoert, achteraf bekijken. Achteraf want zoolang het open scherm ons gelegenheid laat oog en geest te vergasten aan het kwasi-eenvoudige en toch zoo sprankelende en boeiende geval op de planken, zoolang hebben we alleen maar aandacht voor hetgeen daar momenteel gebeurt, en aan een vergelijking denken we niet. Maar we bedoelen ook geen wezenlijke over eenkomst. „Der Diener zweier Herren" is wel geborduurd op hetzelfde stramien, waarop melo drama's vol bloedigen ernst werden gevormd, maar de achttiende-eeuwsche auteur was een te goed volkskenner en een te echt kunstenaar, om door valsche romantiek en onnoozel senti ment zijn publiek in het ootje te nemen. Wat er ernstig zou mogen heeten in het stuk, wordt licht en luchtig behandeld en de boertige luim houdt den boventoon. Professor Reinhardt met zijn voortreffelijk gezelschap toont ons wat er van zoo'n spel bij Anna Pawlowa is er niet meer, maar haar school bestaat en haar opvolgsters zetten haar groote traditie voort. Nina Kirsanova ontbinding van het ensemble trok Nina Kir sanova naar Belgrado, waar zij de leiding kreeg van het Koninklijk ballet, een ensemble van 70 personen en waar zij aldus de mogelijkheid kreeg de tradities van haar groote voorgangstei hoog te houden. Zij zal hier optreden in combinatie met het ensemble Igor Schwezoff, een Russisch dansei en balletmeester van de academie te Petrogad, welke een vast ensemble gevormd heeft te Den Haag. Schwezoff maakte naam, ook in Zuid- Amerika, te Parijs en Monte-Carlo. De muzikale leiding is in handen van Robert de Roos, een jong Nederlandsch componist en dirigent, leerling van Pierre Monteux. Geheel nieuwe costumes volgens ontwerp van David Grey. Als steeds trok de Fritz Hirsch operette weer een stampvollen schouwburg van bewonderaars, en het zou ons niets verwonderen, indien dit aantal in de toekomst nog steeds aangroeit. Het is eigenaardig, maar de bijzondere vorm waarin deze operetten gegoten zijn, de weldadige sfeer, de buitengewone verzorging en het gezellige spel van een Fritz Hirsch, een Paul Harden, een Albert May en vooral niet te vergeten de vrou welijke lievelingen van het publiek, zooals Frie- del Dotza en Claire Clairy, geven aan deze muzikale opvoering een zeer apart cachet. Niet een geweldige muzikale prestatie, hetzij op vo caal of instrumentaal gebied, vormt het zwaartepunt van het geheel, maar de cordiale, hartelijke wijze waarop men zoo'n operette pre senteert, doet zoo weldadig aan en is oorzaak van het uitbundige succes. Dat is misschien «jan ook wel de voornaamste reden, dat Fritz Hirsch' nieuwste aanwinst, Arno Velecky zoo geheel uit het kader valt en meer irriteert dan vermaakt Alles aan hem en in hem is celebraal en zijn geheele spel is een aaneenschakeling van be studeerde handelingen, vermengd met een groote dosis zelfingenomenheid. Zboiets moet opvallen, tusschen een rij artisten als de voor noemde, waarvan de spontaneïteit als het ware afdruipt. Daar komt nog bij, dat de operette rijkelijk lang is, en dat de lengte practisch wordt ver oorzaakt, doordat de genoemde Velecky niet op een melodie kan komen voor een wals, welke hij noodzakelijkerwijze moet componeeren. En dan werkt zooiets natuurlijk fnuikend voor de algemeene waardeering. Gelukkig was het aan den anderen kant weer, dat Fritz Hirsch, Paul Harden, Friedel Dotza en later ook Albert May, zoo'n groot aandeel in de uitvoering van deze operette hebben, want ware dat niet het geval geweest, men zou niet zoo prettig gestemd als anders den schouwburg hebben verlaten. Wat deze laatsten presteeren is weer van het zelfde kaliber als altijd en speciaal de taferee- len, waarin men verzen en melodieën in de res pectieve breinen laat groeien en aanzwellen, zijn in een woord kostelijk. Dat samenspel tus schen Fritz Hirsch en Paul Harden is niet alleen komisch, maar ook tooneelspelkunst van het zuiverste water. Claire Clairy bengelt er verder weer zoo ge zellig bij als een temperamentvol enfant terri ble, klaterend, snaterend en vol levenslust, ter wijl Herbert Weissbach en Walter Triebei res pectievelijk in een klein en in groot rolletje hun komische talenten onverdroten botvieren. We zouden Fritz Geiger onrecht aandoen, in dien we hem niet vermeldden, want hij blijft toch nog immer een waardig lid van het oude gerenommeerde troepje. De operette speelt zich natuurlijk weer af in „Wien", de stad met haar duizend en een be koorlijkheden en zoet vloeiende walsen. Daarom handelt de heele historie wederom om een wals die twee jongelui, van beroep schrijvers, voor hun operette moeten hebben. De „Dritte im Bunde" is dan de componist (de reeds hierbo ven gesignaleerde Velecky), die dezen wals moet veroorzaken. Het lukt maar niet, totdat hij op een goeden avond door Hedi (Friedel Dotza; wordt geïnspireerd en het goede motief vindt. Als deze fee vertrekt, neemt zij blijkbaar de inspiratie mee en het gevolg is, dat het geheele verdere gedeelte aan het weer terugvinden van dat verloren motief wordt gewijd. Daarom luidt de ondertitel van deze operette: Die Geschichte eines verlorenen Walzers. De fee blijkt er dan achter te komen, dat de bewuste componist, haar en zijn melodie zoekt en daar zij, beiden gelukkig niet heeft vergeten zijn aan het slot „Alle Herzen im Dreiviertel- takt". Robert Stolz componeerde voor het geheel vriendelijke muziek, dat door het orkest op de bekende goede wijze werd uitgevoerd, terwijl Albert May met een enkele melodie, de fine fleur van Haarlemsch deftigheid mee aan het zingen wist te krijgen, een prestatie, Waarvoor wij grooten eerbied hebben, en welke een dui delijk bewijs van 's mans populariteit en over redingskracht. Het applaus aan het eind van den avond was dan ook een „community singing" met de han den. L. V. Ten overstaan van notaris Mr. J. A. de la Hayze zal Vrijdag 2 Februari des namiddags ten 2.30 uur in het Waaggebouw aan het Spaar- ne de uitloting plaats vinden der prijzen van de steunverloting ten bate van den illustrator Jan Wiegman. Nina Kirsanova is de eerste onder dezen Donderdag 1 Februari zullen wij in de gelegen heid zijn haar wederom te bewonderen. Nina Kirsanova was reeds op 16-jarigen leef tijd prima-ballerina te Moskou, van waar zij gedurende de revolutie naar Polen vluchtte. Hier werkte zij enkele jaren aan verschillende opera's en kreeg toen een engagement naar Zuid-Amerika. Vervolgens kwam zij gedurende 5 jaar bij het ballet van Anna Pawlowa met wia zü de heele wereld bereisde. Zij was een van haar beste vriendinnen en nam dikwijls haar rollen on. Na den dood van Mad. Pawlowa ep Voor de leden der afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging heeft de bekende Wageningsche hoogleeraar Prof. dr. J. Jeswiet een voordracht gehouden over „de dennenbos- schen van Atjeh." Men zou deze dennenbosschen in de tropen niet verwachten, doch de droge periodes daar hebben denzelfden invloed als de koude hier te lande. Wanneer het in maanden niet geregend heeft, zoodat ook de bodem geen water meer bevat, dan kunnen de boomen hun blad niet be houden. De Pinus-soorten met hun naalden kan men daar verwachten. Op de droge vulkaan helling, waar weinig neerslag is, of, indien er al neerslag is, de bodem toch te arm is, vindt mer: de aan droogte aangepaste boomen. Enthousiast applaus bewees, hoezeer de aan wezigen hadden genoten. Uit het jaarverslag 1933 van de Nederland- sche Natuur-Historische Vereeniging ontleenen wij, dat het ledental steeg tot 270 leden. Daar de belangstelling steeds grooter wordt hoopt het bestuur dit jaar de 300 te bereiken. Er wer den 6 vergaderingen gehouden, waarop erkende natuur-autoriteiten het woord voerden. Herinnerd wordt aan de voorjaarstentoonstel ling die werd bezocht door 900 betalende bezoe kers en 1500 scholieren. Het aantal excursies bedroeg 23. Vermeld wordt het vele werk, dat de vereeniging gedaan heeft tot het behoud van de terreinen rondom het Brouwerskolkje. Ook bij den Raad van State was het bestuur aanwezig. Deelgenomen werd aan den dierendag en aan de paddenstoelen-tentoonstelling. Zaterdagmiddag om half zes liep te Haarlem de communist M., luid roepende, in de Groote Houtstraat. Hij bezigde daarbij woorden en uit drukkingen, die kwetsend waren voor de gods dienstige gevoelens van de voorbijgangers. Terzake van „smalende godslastering" is hij gearresteerd en naar het politiebureau overge bracht. Nadat tegen hem proces-verbaai was op gemaakt, is hij weer op vrije voeten gesteld. De heer H. G. M. Leeflang, die zooals gemeld, 9 Februari a.s. een kwarteeuw als kosten der Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt in func tie zal zijn. Geboren: 24 Januari zoon van E. W. S. Geb- hardt-Dietrich; 25 Januari, dochter van J. C. P. v. Nes-Castermans; 26 Januari, zoon van W. Wild'schut-Buurman; zoon van E. H. v. Mierlo- Peetocm; zoon van A. M. W. Vlug-Javaux. Overleden: 25 Januari, F. H. L. Noverraz, 76 jaar, Gen. de la Reijstraat; G. J. J. v. Wees, 54 jaar, Brouwersvaart; 26 Januari, A. M. W., 6 mnd. dochter van P. G. v. d. Pol, Hooger- woerdstraat; A. A. v. Heusde-Hazeu, 78 jaar, Tuinwijklaan; J. de Ligt, 71 jaar, Lotterstraat; W. M. Hijkoop-Smit, 50 jaar, Kritzingerstraat. Gramofoonwinkel een prooi der vlammen Maandagmorgen had de klok van Haarlem's hoogste toren, de St. Baaf, juist half tien ge slagen, toen uit de nauwe engte van de L. Veerstraat het geroep: „brand, brand", spoedig vele nieuwsgierigen lokte. Even spoedig was ook de Haarlemsche brand weer ter plaatse, onder de bekwame leiding van haar commandant, den heer C. J. v. d. Broek. De seinzaal gaf het teeken: „Groote brand." zoodat de sterkte van het aantal brandweer lieden niet minder groot was. Uit de gesprongen raamruit van perceel Lange Veerstraat 8, waar een gramofoonpla- tenwinkel van den heer Ruyssenaers gevestigd is, lekte een vlam hoog tegen het dak op, en vulde de boven den winkel gelegen vertrekken met een zware rookkolom, terwijl ook hier de glasruiten kletterend op het asfalt te plet ter vielen. Tot achter in den winkel toe was het één vuurhaard. Twee slagen op de waterleiding gekoppeld stortten haar natten inhoud op de vuurzee, die veel hitte en een massa rook ontwikkelde. De eigenaar van de zaak, die op het eerste geroep „brand", vanuit het achter den winkel gelegen woonvertrek naar voren liep, kwam toen tot de onaangename ontdekking, dat dat geroep zijn zaak gold. Langs de achterzijde heeft hij zich toen in veiligheid moeten stellen. Een tegenover gelegen zaak in electrische verlichtings- en aanverwante artikelen kreeg ook nog een benauwd oogenbllkje, toen door de warmte ook hier de glasruit grootere en kleinere barsten vertoonde. De brandweer had geen gemakkelijke taak, daar zij moest zorgen, dat een achter den vuur haard gelegen bergplaats van spiritus, niet eveneens in brand zou raken. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een brandende petroleumkachel, vóór in den win kel. Binnen een half uur was de brandweer het vuur meester en begon zij den nog smeulenden winkelinventaris buiten te werpen, waarmede vele gramofoonplaten het leven lieten. In de kathedraal, Leidschevaart, werd Zon dagmorgen onder alle H.H. Missen een liefda- digheidspredicatie gehouden door den zeereerw. pater Kok O. F. M., ten bate van de St. Elisa- bet-Vereeniging. De collecte, hierna gehouden, bracht f 740 op. lenkweelters onze organisatie volkomen in staat is deze te behartigen wat trouwens in de prac- tijk is gebleken. Het is volkomen onjuist, dat onze leden zich hiervoor zouden aansluiten of aangesloten blij ven in een neutrale organisatie. Voor zoover het nu technische aangelegenheden betreft, als scheidsgerecht, toegang beurs enz., zullen deze zeker in onzen Bond kunnen worden bevorderd op dezelfde wijze als dit in de den laatsten tijd ongerichte neutrale kweekersbonden het geval is of kan zijn. Het ligt hier aan de eischen, welke onze leden hieromtrent stellen en aan de voor waarden, waaronder zij van die zaken zullen kunnen profiteeren. Voorop moet staan, dat wat in deze de andere (neutrale) bonden kunnen doen, wij eveneens kunnen doen als de leden- bollenkweekers van den L. T. B. maar geheel achter ons staan, 't Bestuur stelt derhalbe voor, de mogelijkheid te scheppen, dat in de Bondsaf- deelingen een onderafdeeling voor Bollenkwee- kers wordt opgericht, waarover op de vergade ring nadere toelichting zal geschieden. De aldus georganiseerde leden zullen moeten doen blijken, of zij met een gewoon lidmaat schap genoegen nemen, in welk geval zeker geen extra-financieele offers zullen behoeven te wor den gevraagd, dan wel, of zij bepaalde wenschen hebben, zooals hierboven genoemd, waarvoor dan ongetwijfeld noodig zal zijn een bijzondere bij drage: welke men in het andere geval ook voor den neutralen bond zal moeten geven. Intusschen zal ons bestuur onderzoeken, op welke wijze en tegen welke voorwaarden deze voorrechten voor onze leden verkregen kunnen worden. Dinsdag 6 Februari zal de algemeene en tevens jaarvergadering warden gehouden van den R.K. Dioc. Tuindersvakbond van den L.T.B. De afdeelingen dienden een zestigtal voor stellen in, welke de volgende punten raken: be stuursverkiezing, bedrijfslasten, bloembollen- kweekersbelangen, uitkeering van steun 1933, re geling steun 1934, de teeltregeling voor den Tuinbouw 1934 en de diversen. De vergadering zal des morgens half elf in het Sint Bavogebouw, Smedestraat te Haarlem aanvangen. De agenda luidt: opening, notulen, ingekomen stukken, jaarverslag van den secretaris, bestuurs verkiezing. Hierna zal de voorzitter eene rede houden ter inleiding van de ingediende voor stellen. Vervolgens de gespecificeerde behande ling der voorstellen. Gezien de in bitteren nood verkeerende tuin bouwbedrijven zal deze vergadering zeker haar beteekenis hebben. De spreekbeurt, welke de heer J. D. de Kok, bestuurslid van den Tuindersvakbond, Dinsdag 30 Januari van 5.305.50 n.m. voor den K.R.O. zal houden (in den K.R.O.-gids staat, dat de heer J. Dekker zal spreken), moet niet be schouwd worden als een inleiding op de hier boven aangekondigde vergadering. Deze lezing verdient de belangstelling van ieder. De 33-jarige musicus H. v. d. B. was Zon dagmiddag om kwart over twee bezig in de keu ken van zijn woning aan de Thorbeckestraat zijn handschoenen, die hij aan had, te was- schen met benzine, in de nabijheid van een brandend gascomfoor. De benzine vloog in brand, waardoor ook de handschoenen vlam vatten. Hij duwde zijn handen onmiddellijk in het zand van den tuin van zijn woning, maar niet temin kreeg hij ernstige brandwonden aan han den en armen. Door een lid van den Ongevallendienst werd de musicus voorloopig verbonden, waarna hij per taxi naar het St. Elisabeths Gasthuis is overgebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur Kernvergadering R.K. Kiesvereeni- ging 8 uur. Gem. Concertgebouw Ledenconcert der H.O.V. 8 uur. Tuinzaal Lichtbeelden avond Vereeniging ,,Oost en West" 8 uur. Café-Restaurant Brinkmann Groote Markt Vergadering R.K. Operettever. half 10 uur. Rembrandt-theater „Warum hast du mich wach geküsst? Op het tooneel Teuber's Ma rionetten 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9 Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Afdracht Gralische Bond, 8 uur Gecombineerde besturen Tramperso neel, 8 uur. Stadsschouwburg Kleinkunstavond v. d. Ned. Kameropera, kwart over 8. Rembrandt-Theater „Warum hast du mich wach geküsst? Op het tooneel Teuber's Ma rionetten 7 en 9.15 uur. Cinema „Gedrag onvoldoende" Op het tooneel „Carman" 7 en 9.15 uur. Luxor „Chandu" 8.15 uur. AMSTERDAM. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd: 464 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5860 per K.G. slachtgewicht, id. 2e kwal. 4856 per K. G. slachtgewicht, idem 3e kwal. 4046 per K.G. slachtgewicht; 97 melk- en kalfkoeien 160 per stuk, 115 vette kalveren, le kwal. 4856 per K.G. levend gewicht, 2e kwal. 42 46 per K.G. levendgewicht, 3e kw. 3640 per K.G. levendgewicht, 43 nuchtere kalveren 610 per stuk, 78 schapen 1218 per stuk, 686 varkens: Vleeschvarkens: wegende van 90110 K.G. 43—44 per K.G., slachtgewicht, Zware varkens 4243 per K.G. slachtgewicht, vette varkens 42—43 per K.G. slachtgewicht, 51 paarden 75110 per stuk, Veu lens 4. Overzicht: Runderen, gelijke aanvoer als vorige week, handel vlug, prijs onv. vette kalveren, aan voer tamelijk, handel vlug, prijzen oploopend. Nuchtere kalveren, aanvoer weinig, handel vlot, prijzen constant. Varkens, aanvoer tamelijk, han del stil, prijzen constant. Schapen aanvoer tame lijk, handel geducht, prijzen iets lager. De voorbeurs bood hedenochtend op enkele momenten een tamelijk levendigen aanblik. D.w.z. beroepshandelaars trachtten onder elkaar stemming te maken, verwachtende, dat de aan genomen goudwet door den Amrikaanschen Se naat op Wallstreet misschien wel invloed zou uitoefenen. Het bleef echter hoofdzakelijk tot bieden en laten en nu en dan kwam het tot een enkele transactie. Zoo was Shell Union even gewild, omdat men berekent, dat het inkoopen van de pref. aandeelen, waarover vergaderd zal worden, aan de gewone Shares ten goede zal komen. Er werd echter geen groote vlucht in de Commons, die hooger van New-York kwa men, ondernomen en slechts 7 1/4 pet. besteed (v. slot 7 3/16). Overigens waren Amerikaan- sche Shares eveneens matig vast. Steels 36 (35 13/16), Bethl. Steel 28</, (28) en Anaconda's* 10 1/4 10 1/8). Op locaal gebied was het even eens zeer kalm, eerstens omdat de koersen de laatste dagen nog al zijn aangetrokken en tweeT »n dens, omdat men nog maar liever afwacht, wat de naaste toekomst in Europa en Amerika brerftl gen zal. De stemming was licht verdeeld. Ko ninklijke Olie en Philipslampen handhaafden zich op vorige koersen respect. 178)4179 en 258. H. V. A. was weer iets vaster op 184— 184(183 5/8). Unilever trok 1 pet. aan tot 83 'A en voor Amsterdam Rubber was ditmaal de stemming iets zwakker op 104 3/4 (106). De Youngleening werd vaster getaxeerd op 54 (53 1/8). Onder het hoofdstuk bloembollenkweekers-be langen der voorstellen voor de Alg. Vergadering van den R. k. Dioc. Tuindersvakbond stellen de afdeelingen Obdam, Langendijk en West-Fries land voor, dat R. K. bloembollenkweekers de neutrale vereeniging verlaten en zullen worden opgenomen in een onderafdeeling van den L. T. B. In de toelichting staat o.a.: Gebleken is, dat vele bloembollenkweekers, speciaal de kleine, geen voldoening meer vinden In de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en daarom velen het lidmaatschap van laatstgenoemde vereeniging hebben opgezegd, mede om de hooge kosten aan dit lidmaatschap verbonden. Inmiddels wordt de behoefte gevoeld naar een dergelijke organisatie. Oe afdeeling meent dat het thans noodzakelijk is om een der gelijke organisatie binnen den L. T. B. mogelijk te maken, temeer, daar op neutraal gebied reeds een sterke actie wordt gevoerd en de L. T. B. in middels heeft bewezen, evengoed, of nog beter, voor de bloembollenkweekers te kunnen werken. Onze leden behooren niet thuis in een neutrale organisatie. Het hoofdbestuur prae-adviseert: Het bestuur stemt volkomen in met de toe lichting op deze voorstellen en is de meening toegedaan, dat t.a.v. de sociale belangen der bol- Nederl. Staatsleen- prijshoudend Gemeenteleen. prijshoudend vast .flauw prijshoudend luier vast 'uier Amerik- waarden vast prijshoudend MAANDAG, 29 Jan. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.82 7.80% Berlijn59.02% 59.00 Parijs 9-78 9.77% Brussel 34.69 34.67% Zwitserland 48.23 48.20 Weenen Kopenhagen 34.69 34.75 Stockholm 40.35 40.25 Oslo 39.30 39.25 New York (cable) 1.57% 1.56% Rome 13.05 13.07% Praag 7.37% 7.37ya Madrid 20.00 20.00 Vorige Slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 102 102 iy3 Nederland 1916 102% 102% A% Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1933 100 100 Vorige Slotkoersen. Heden 414 N. Ind 1926 AB 4'/2 5)4 N. Ind 1931 Youngleen 1930 95% 9r% S3y4 53% 95% 951/8 Banken Amsterd. Bank114% Koloniale Bank 47 Indische Bank 51 Cert. Handel-MU47% Industrieën Unilever 82% Calvé Delft 58% Alg. Kunstzijde 31% Van Berkel's Pat21 Nieuwe Philips 258 Küch. Accoustiek 1% Ned. Ford 167% Industr. Buitenland Anaconda joy Bethlehem Steel 28 Kennecot U. S. Steel 13% 35% U. S. Leather 71^ Intern Nickel Stand. Brands 14i/2 16% 115 48 al 47% 80 58 31% 21% 259y4 1/6 168% 101/4 48% 13% 557/8 7% 14% 157/g 5 i3l) 124 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 51/2 Alg. Exploratie 129% Redjang Lebong 124 Petroleum Kon Olie 179 178% Gaboes 12% 13 Perlak 103V6 *^5 Peudawa 3% Continental OU 12 SheU Union OU 7% Rubber A dam Rubber 106 Bandar 84 Deli Batavia Rubber 46% Serbadjadl 33y2 Silau 34 V. L Q. O. S45/4 Allied ........a........*.**. 54 Intercontin. Rubber 2% 12% 7% Scheepvaart Java Ch. Japan HoU. Amerika Lijn Dito Gem. Eigena. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unie Suiker EL V A. Java Cultuur N. X. S. U. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Deli Batavia Oude DeU Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie South. Rallw Chic. Milw Kansas City South. Maxwell L. Gr. Nominaal 24% 1% 1/6 8% 46% 183% 104 82y4 24 15.10 129 121% 24 144% 773/g 2% 13% 20% 17% 4% 14% 105% 83% 46 33 34 54 52 2% 24 47 1841/4 104 82 241/4 15.10 129% 1243/4 24% 148% 77 27b 13% 11% 21% 4% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2