Hitier een Jaar aan het Bewind De Führer maakt de balans op De zitting van den Rijksdag Kabinet Daladier samengesteld DE STRIJD GAAT VOORT Goering tegen de monarchisten REDE VAN GOERING Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 31 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Hitier geeft een heldere uiteenzet ting van het standpunt zijner regeering in enkele actueele vraagstukken „Arbeid en vrede" - >y- 4 BHBéSéééhé Volkskanselier Adolf Hitler BUDGETONDERWIJS IN POLEN Om de noodzakelijkheid der verschillende staatsuitgaven voor leger en marine te rechtvaardigen, noodigde de Poolsche onderminister van Oorlog, Generaal Skladkowski, de budgetcommissie van het Parlement uit, de nieuwste aanwinsten voor het leger op het plein van het Parlementsgebouw te komen bezichtigen Strenge maatregelen tegen de betrokkenen in schandaal affaires Oorlogsverklaring van Tardieu Hij verlangt ontbinding hunner organisaties De reuzen-reflector van den korte-golf- pender te Lympne, welke ten dienste staat van het luchtverkeer over het Kanaal. ,JMet krachtige vuist hebben wij, indien het moest, de vijanden van den staat terug geslagen" Groote geestdrift Dr, FricU Belangrijk voorstel van dr. Frick DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Stoffelijk overschot van Dr. Seipel Wordt overgebracht naar een kerk, ter zijner gedachtenis Moeder doodt haar drie kinderen In een vlaag van waanzin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18593 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 30 Jan. Heden her dacht het Nat.-Socialistisch Duitsch- land het feit, dat Adolf Hitler een jaar geleden door president Von Hindenburg tot Rijkskanselier werd benoemd. De Rijksdag kwam in plechtige zitting bijeen. De voor zitter, Goering, hield een geestdrif tige rede over de resultaten van een jaar Hitler-bewind. Nadat dr. Frick, Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, een wets ontwerp had ingediend, dat ten doel heeft het bestuur van Duitsch- land geheel in handen te stellen van de Rjjksregeering, verleende Goe ring het woord aan Rijkskanselier Hitier voor het afleggen van een regeeringsverklaring. Terwijl Hitier zich naar de sprekerstribune begeeft, verheffen alle aanwezigen zich van hun zetels en brengen den groet. In zijn redevoering in den Rijksdag ver klaarde de Rijkskanselier: Afgevaardigden, mannen van den Duitschen Rijksdag. Wanneer wij thans bij den terugblik op 1933 dit het jaar der nationaal-socialistische revo lutie noemen, dan zal men bij een objectieve beoordeeling der gebeurtenissen deze benaming als gerechtvaardigd opnemen in de geschiedenis van ons volk. Daarbij zal niet als beslissend worden beschouwd de vorm, waarin deze om wenteling zich voltrok als wel de innerlijke grootte der omwenteling, welke dit jaar het Duitsche volk op alle gebieden en in alle rich tingen van zijn leven heeft gebracht. In ternauwernood twaalf maanden werd een wereld opgeruimd van opvattingen en instel lingen en een andere in haar plaats gesteld- Wat zich in deze korte spanne tijds voor ons aller oogen voltrok, was nog op den vooravond van den gedenkwaardigen 30 Januari 1933 door de zeer zeker overwegende meerderheid van ons volk en in het bijzonder door de vertegen woordigers van den vroegeren toestand be schouwd als een fantastische utopie. Een zoo verwonderlijke historische gebeurtenis zou ook werkelijk ondenkbaar zijn, wanneer het te dan ken zou zijn geweest aan het bevel van een of anderen menschen-geest of zelfs aan het spel van het toeval. Neen, de voorwaarden voor deze gebeurtenis hebben zich gevormd uit den ontwikkelingsgang van lange jaren. Een vreeselijke nood schreeuwde om hulp. Zoo, dat het uur slechts wachtte op den wil bereid te zijn de historische opdracht te vervullen. Na deze inleidende woorden schetste de Rijks kanselier de sedert tien jaren bestaande span ningen, welke de geheele wereld vervulden en nog vervullen. De oorlog ondermijnde de auto riteit der leiding van het toenmalige Rijk en leidde ten slotte niet slechts tot de ineenstorting naar binnen, maar ook naar buiten. Actieve drager van deze politiek was het Marxisme, pas sief medeverantwoordelijk daarvoor de burger lijke democratie. Het dictaat van Versailles ver nietigde de onafhankelijkheid en de vrijheid van het Rijk naar buiten, door de ontbinding en de vernietiging van iedere weerstandskracht. Het resultaat was dat eindelooze gevolg van politieke en economische afpersingen. Den toestand, welke hierop ontstond, schetste I 1 fonlnm/n -• - - de Rijkskanselier uitvoerig. De numerieke en feitelijke zwakte van het nieuwe regiem leidde tot het eigenaardige verband tusschen marxis tische theoretici en kapitalistische practici. Via het Centrum verbindt zich de min of meer natonale burgerlijke democratie met het mar xistische internationalisme en het volgt die par lementaire regeeringen, die in steeds korter op eenvolgende fasen het overgespaarde economi sche en politieke kapitaal der natie verknopen en verbrassen. Sedert 1930 kon geen ander alternatief be staan dan communisme of nationaal-socialisme. Het bewees slechts het onverstand van de bur gerlijke wereld voor her wezen van dezen strijd, dat zij nog 12 maanden geleden in Duitschland ernstig geloofde uit dezen wil tot uiterste ver nietiging zegevierend naar voren e kunnen ko men. Uit den strijd kwam evenwel de onaantast bare garde der nationaal-socialistische revolu tie, de millioenenschaar der politieke organi satie der partij, de S.A. en de-S.S. Hun alleen dankt het Duitsche volk zijn bevrijding uit den waanzin, waardoor indien hem de overwinning zou zijn toegevallen, niet slechts 7 millioen in werkloosheid zouden gebleven zijn, doch spoe dig 30 millioen aan den honger zouden zijn prijsgegeven. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Hitier, dat het Duitsche Volk zich thans evengoed als toen het in 1918 het verdrag van Compiègne onderteekende, onschuldig voelt aan den wereldoorlog. Het dictaat van Versail les met zijn afgedwongen schuldbekentenis kan aan dit feit niets veranderen. Uitvoerig schil derde de Rijkskanselier den strijd van het Nat.- socialisme, dat zich groote verdiensten verwor ven heeft, niet alleen jegens Europa, maar ook jegens de wereld buiten Europa door zijn over winning op het communisme. Hieromtrent verklaarde Hitier, dat de na tionaal-socialistische rassengedachte en de hier aan ten grondslag liggende erkenning van het ras niet leidt tot een geringschatting of min dere appreciatie van andere volken, doch veel eer tot de erkenning der gestelde taak van het eigen volk. Het leidt daarmede tot een natuur lijk respect voor het leven en het wezen van andere volken. Daarmede worden de buitenlandsche politie ke handelingen ontdaan van iedere poging vreemde menschen te onderwerpen, om hen te kunnen begeeren of hen zelfs bij het eigen volk in te lijven. Deze nieuwe gedachte verplicht tot een evengroote en fanatieke toewijding voor het leven en daarmede de eer en de vrijheid van het eigen volk als voor de achting en de eer der vrijheid van anderen. De Rijkskanselier herinnerde er vervolgens aan, hoe op 30 Januari een jaar geleden gene raal veldmaarschalk en Rijkspresident v. Hin denburg hem heeft belast met de vorming van en de leiding over de Rijksregeering. Hij trad toen met slechts twee ministers in een hem persoonlijk en de beweging in den beginne vreemd tegenoverstaand kabinet voor de na tie. Met trots mag ik bekennen, aldus Hitier, dat wij ook als regeering nimmer anders heb ben gedacht dan in het volk, met het volk en voor het volk. Meer dan 70 jaren hebben de partijen in het Duitsche volkslichaam geleefd en zij schenen onsterfelijk. Ja, hun beteekenis nam voortdurend toe. Thans, mijne heeren van den Duitschen Rijks dag, in een jaar van nationaal-socialistische revolutie hebben wij de partijen ten val ge bracht. Wij hebben ze opgeruimd en doen ver dwijnen uit ons volk. Tegelijk heeft zich in dit jaar uit het puin van deze verzonken wereld de kracht van het levën van ons volk verheven. Vroeger heeft men nieuwe regeeringen ge vormd. Sedert een jaaï hebben wij een nieuw volk geschapen. Wij hebben den strijd opgeno men tegen de verschijnselen van economisch verval. Niet minder belangrijk noemde Hitier de hou ding van den nieuwen staat jegens de beide Christelijke confessies. Vervuld van den wensch de in de beide Christelijke confessies veran kerde groote religieuze, moreele en zedelijke waarden voor het Duitsche volk te verzekeren hebben wij de politieke organisaties opgeruimd, doch de religieuze instellingen versterkt. Door dat de nationaal-socialistische staat in dit jaar zijn respect heeft bewezen jegens de kracht der Christelijke confessies, verwacht hij deze zelfde achting voor de sterkte van den nationaal-so- cialistischen staat. De nationaal-socialistische partij heeft voorts van het begin af aan slechts de voorwaarden erkend, die zij zakelijk bezien, afleidde uit de levenseischen van het Duit sche volk. Daarom kan zij thans onder geen om standigheden afgeloopen belangen van dy nastieën en de resultaten der politiek van deze belangen erkennen als verplichtingen van het Duitsche volk en zijn organisaties van het Staatkundig leven. De Duitsche stammen zijn van God gewilde bouwstee- nen van ons volk. De politieke schepping in de verschillende staten is het resultaat van een deels goed, deels zeer slecht handelen van menschen van vroegere tijden. Het is menschenwerk en daarom vergankelijk. Hit- Ier wenscht in dit verband van deze plaats te protesteeren tegen de these dat Duitsch land slechts weer gelukkig zou kunnen zijn onder zijn vorsten. Neen. één volk zijn wij en in één rijk willen wij leven. Wij hebben daarom dit jaar bewust de autoriteit van het Rijk en de autoriteit der regeering doorgezet tegenover hen die als zwak ke nazaten en erven der politiek van het ver leden meenden ook den nationaal-socialisti- schen staat zijn traditioneelen tegenstand te kunnen aanzeggen. Bij iedere waardeering voor de monarchie, bij ieder respect voor de werkelijk groote keizers en koningen van onze Duitsche geschiedenis staat de vraag der definitieve organisatie van den staatsvorm van het Duitsche volk thans buiten iedere discussie. Een ding moet niet worden vergeten: wie Duitschlands laatste spits belichaamt, krijgt zijn benoeming door het Duitsche volk en is dit alleen en uitsluitend verplicht. Hitier zelf voelt zich slechts als ge volmachtigde van de natie bij de ten uitvoer legging van die hervormingen welke het haar eens mogelijk zullen maken de laatste beslissing te treffen over de definitieve constitutie van het Rijk. (Voor vervolg zie men elders in dit blad) PARIJS, 30 Jan. (Reuter). Daladier is er in geslaagd een ministerie samen te stellen, het welk hij hedenmiddag aan den president der republiek zal voorstellen. Zelf neemt hij de portefeuille van jruitenlandsche Zaken. PARIJS, 30 Jan. (Reuter) De door Daladier samengestelde ministerlijst luidt als volgt: Premier en Buit. Zaken: DALADIER (rad. soc.). Justitie: FROT 'partijloos). Financiën: PIETRI (links-republikein). Oorlog: FABRY (republikeinsche centrum). Luchtvaart: COT (rad. soc.). Marine: DE CHAPPEDELAINE (radicaal links). Handelsmarine: GUY LA CHAMBRE (on- afh. links). Landbouw: QUEUILLE (rad.-soc.). Publieke Werken: PAGANON (rad-soc.). Posterijen: BERNIER (rad. soc.). Handel: MISTLER (rad. soc.). Volksgezondheid: LISBONNE (rad.-soc.). Arbeid: VALADIER (rad.-soc.). Koloniën: DE JOUVENEL (partijloos). Pensioenen: DUCOS (rad.-soc.). PARIJS, 30 Jan. (Reuter) In plaats van zich reeds Vrijdag aan de Kamer voor te stel len, heeft Daladier er de voorkeur aan gegeven om zijn regeeringsverklaring Dinsdag af te leggen. Van den ministerraad, die Dinsdag gehouden wordt zal hij gebruik maken om eenige maatregelen te treffen in de huidige schandalen. Reeds morgenochtend zullen de ministers van Justitie en Binnenlandsche za ken kennis nemen van het dossier der zaak- Stavisky. In aansluiting daarop zullen zij om 5 uur een bespreking hebben met Daladier. Enkele verdachten, die voorloopig op vrije voe ten zjjn gesteld, zullen vermoedelijk oogenblik- kehjk gearresteerd worden. Waarschijnlijk zul len ook besluiten genomen worden omtrent eenige hooge ambtenaren der politie. De regee ring zal de gemengde onderzoekingscommis sie, zooals die door de reglementscommissie der Kamer is voorgesteld, goedkeuren. Zaterdagavond legt Daladier voor de radio eenige verklaringen af, omtrent zijn regeerings- program. De Kamerfractie van het Republikeinsche Centrum (groep Tardieu) heeft Dinsdag een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt ver klaard: De groep is van meening, dat het ka- binet-Daladier noch beantwoordt aan de voor waarden voor een energiek optreden in den zin der moreele reconstructie, noch aan de poli tieke, financieele en internationale noodzake lijkheden, of met den wil van het volk in over eenstemming is. De groep besluit derhalve het vertrouwen aan het kabinet te onthouden. BERLIJN, 30 Jan. In een schrijven aan den Rijksminister van Binn. Zaken Frick verklaart Goering in zijn hoedanigheid van chef der ge heime Pruisische politie, dat de laatste weken monarchistische bonden en organisaties zijn opgericht, die vooral aanhangers zoeken onder de jeugd. In deze bonden, die vijandig tegen de nat. soc. beweging zijn ingesteld, beginnen zich weer heimelijk staatsvijanden te verzame len. Daarom stelt Goering voor, alle monar chistische organisaties terstond te ontbinden. „Zooals ik in Pruisen het communisme heb vernietigd, wil ik met evenveel onbarmhartig heid en evenveel hardheid opruiming houden onder de andere met de nat. soc. staatsleiding ontevredene elementen, ook wanneer ze zich met monarchistische franje behangen. De nieu we staat kent geen strijd over den staatsvorm. Monarchie en republiek zijn hem vreemd. De eenen hebben de oprichting van den nieuwen staat trachten te verhinderen, de anderen heb ben niets gedaan, om hem te bevorderen. De achting voor de verdiensten van groote Prui sische koningen wordt hierdoor niet te kort gedaan." BERLIJN, 30 Jan. Voor de opening van de zitting van den Rijksdag ter gelegen heid van de herdenking van het 1-jarig bewind van Rijkskanselier Hitier bestond groote belangstelling. Alle tribunes waren dicht bezet; de diplomaten-loge was ge heel gevuld. De opening geschiedde ongeveer een half uur later dan was vastgesteld. Eerst tegen half vier verscheen de president van den Rijksdag, Goering, die den Rijksdag en de tribunes met den Duitschen groet be groette, waarop alle aanwezigen zich voor den weder-groet van hun zetels verhieven. Nadat ook minister Frick zijn zetel als leider der fractie in het midden van de voorste rij had ingenomen, duurde het eenige minuten voordat Adolf Hitler ver scheen. Bij het binnenkomen stonden allen opnieuw op met opgeheven handen, waarna Hitier de plaats van den Rijkskanselier bezette. Tot de afgevaardigden, die voor deze zitting verlof hebben gekregen, behoort ook dr. Hugen- berg. Onmiddellijk na de aankomst van Hitier opende Goering de zitting. Na er aan herin nerd te hebben, dat de Rijksdag de eerste maal slechts is bijeengekomen voor een constituee- rende zitting, vprklaarde Goering dat thans de dag gekomen is, waarop de Rijkskanselier een verklaring wil afleggen. Het jaar, dat voorbij gegaan is, is een jaar van Duitsche geschiede nis, een jaar echter ook van wereld-historische beteekenis. Het Duitsche volk heeft zijn eer en zijn vrijheid, twee begrippen zonder welke een volk niet kan leven, heroverd. Thans erkent het volk, dat de leiding den moed heeft te leiden en onverbiddelijk datgene te doen, wat nu eenmaal het beste is. Het ge vaar dreigt niet meer, dat het kader van het rijk zou kunnen ineenstorten. Met ijzeren vuist omklemt de rijksgedachte het geheele Duitschland. De strijd is niet gemakkelijk ge weest. Steeds weer heeft men geprobeerd een bres te slaan in onze aaneengeslotenheid. Het is niet gelukt. Met krachtige vuist hebben wij, indien het moest de vijanden van den staat teruggeslagen. Zonder pardon zijn wij opgetre den tegen hen die hun eigen belangen stelden boven die van de natie. En ook in de toe komst zullen wij geheel volgens den wil van onzen leider optreden tegen dengene die deze geslotenheid aantast. Iedereen, van links of van rechts, zullen wij met dezelfde vastbe radenheid tegemoet treden. Het is onmogelijk, dat thans een of andere groep gebruik zou kunnen maken van den opbloei van het Duit sche volk. Het Duitsche vol' kent thans slechts één ding: de beweging, welke dit yolk niet heeft gevormd en zijn leider. En slechts aan dezen leider en zijn beweging hecht dit volk, hem vertrouwt het voor zijn geheele toekomst. Zooals wij thans slechts één beweging hebben, slechts één volk kennen, slechts één leider ver trouwen, zoo kennen wij slechts één Rijk, één autoriteit, één souvereiniteit en dat is die van het Rijk. De huidige Rijksdag heeft voorts tot taak dezen door den leider aangewezen weg te be gaan en met zijn geheele kracht slechts dat te volbrengen, wat de leider ons zal opdragen. De wereld zal moeten erkennen, dat zooals het volk één is. ook zijn leiding één is, zoo ook zijn vertegenwoordiging in den vorm van den Duitschen Rijksdag. Wij behoeven niet de gelofte van trouw aan onzen leider te vernieuwen. Een nationaal-socialist ziet de trouw als het fundament van zijn geheele leven en van zijn geheele doen en laten. De leider heeft het volk geschapen en het volk zal hem in de toekomst volgen, waarheen hij het ook leidt, van laag naar hoog, door smart en geluk. Dat is de gelofte ook van den huidigen Rijks dag. De leider moge weten: niet slechts een beweging, niet slechts volgelingen, niet slechts een Rijksdag, doch het geheele volk bejubelt hem thans in dankbaarheid en trouw. Afgevaardigde Dr. Frick stelt vervolgens voor een door hem en anderen ingediend wetsvoor stel inzake de reorganisatie van het Rijk te plaatsen op de agenda van heden. De voorzitter van den Rijksdag zegt, dat het voorstel in zijn geheel door de mi nisters, door alle leiders, van het Duitsche land met vreugde is onderteekend. Er is niet tegen geprotesteerd. Na de redevoering van den Rijks kanselier zal hij het voorstel in 3 lezingen la ten afhandelen, voor zoover daartegen geen be zwaar wordt gemaakt. Hierna legde Hitier zijn regeeringsverklaring af. Toen aan het slot der zitting het gejuich, dat op de woorden van den Führer volgde, verstor ven was, werd de wet op de „reconstructie van het Rijk" in drie lezingen aangenomen met al le stemmen voor. Goering hield nog een korte toespraak, waar in hij voornamelijk dank bracht aan Hitier en de hoop uitsprak, dat de Rijkskanselier altijd de Führer van het nieuwe Duitschland blijven moge. De zitting werd besloten met den drie maal herhaalden roep: Sieg Heil! Alle Rijksdagleden sprongen geestdriftig van hun zetels op en stemden met dezen roep in. Tenslotte zongen zij gezamenlijk het Horst Wessel-lied, Franse he steun aan Oostenrijk. Verhooging «kir congenten. De zitting van den Rijksdag. Redevoeringen van Adolf Hitler en Goering. Wetsontwerp op de reconstructie van het Rijk aangenomen. De Oostenrijksche Nazi's vieren feest. Talrijke bommen ontploft. Het Kabinet-Daladier samengesteld. In Rusland is een stratosfeerbalion opgestegen. H. M. de Koningin en Prinses Juliana uit Zwit serland in de Residentie teruggekeerd. Prins Hendrik is te Boedapest door rijksbestuur der Horthy ontvangen. Vreemde vragen van ds. Lingbeek. Sterfte-statistiek over 1932. Moeder doodt haar drie kinderen in een vlaag van waanzin. Verlenging van verscheidene contingentee- rtngen. Naasting van eenige lokaalspoorwegen voor gesteld. Onteigeningswetsontwerp tot uitbreiding van Schiphol. Roofoverval te Aalsmeer. Verwachting: Matige tot krachtige noord- EE ivestelijke tot noordelijken wind, zwaar- H bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- schijnlijk regen of natte sneeubuien en EE ieits kouder. Hoogste barometerstand 782.8 te Blacksod. ÊE Laagste barometerstand 748.0 te Vardö. H Zon op 7.46, onder 4.42. Licht op S.12. EE Maan op n.m. 5.49, onder v.m. 8.04. illliillllllllllllilllliliiliiliiiiiiiilliiiiillllllliilllilliiillllllllllllllillilllil Onder presidium van dr. Dollfuss vergaderde het comité ter stichting van de gedachtenis- kerk ter eere van den vroegeren bondskanse lier, Mgr. prof. dr. Seipel- Er werd rapport uitgebracht over den stand van het bouwwerk. De kerk is bijna klaar- Ook het jeugdhuis In de kerk komt een crypte, waar het lijk van dr. Seipel zal rusten. De zitting van het comité werd bijgewoond dor Z. E. Kard. Innitzer, Aartsbisschop van Weenen en andere promi nente persoonlijkheden. Besloten werd de in wijding der kerk op 16 September a.s. te doen plaats hebben. Op 15 September zal het lijk van dr. Seipel worden opgegraven en op plechtige wijze naar de crypte worden overgebracht. De Kardinaal zal persoonlijk alle plechtigheden leiden. LEUVEN, 30 Jan. Maandagmiddag heeft te Wercher bij Leuven een landbouwersvrouw in een vlaag van waanzin, terwijl haar man op het land aan het werk was, haar drie kinderen, een meisje van 11 jaar, een achtjarigen jongen en eèn meisje van twee jaar, gewurgd en daar na in een kuip water verdronken. De vrouw heeft de drie lijkjes in de keuken gelegd en met een deken bedekt en is daarna gevlucht. Later werd de ongelukkige moeder in de omgeving van Leuven door gendarmen aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Zij verklaarde o.m., dat het gruwelijke drama te Berzee van vorige week, waarbij een vader zijn zes kinderen en zijn vrouw vermoordde, een onvergetelijken indruk op haar had gemaakt, in navolging waarvan de vrouw, die zenuwziek was, haar vreeselijke daad blijkbaar heeft ver richt. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 767 Vorige stand: 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1