Wat gebeurt er in Oostenrijk? Rondom het kabinet-Lerroux 3 1 ERNSTIGE DAGEN VAN OVERGANG VRIJDAG 2 FEBRUARI IS STARHEMBERG GEARRESTEERD Majoor Fey ten doode opgeschreven Fey De verongelukte strato- sfeervlieger» Stoffelijk overschot naar Moskou overgebracht btarhemöerg Protestactie van taxi chauffeurs Tegen de verhooging der benzine- belasting 24-JARIGE, DIE GEVOED WERD Verstijfd door rheumatiek Het stratosfeerongeluk in Rusland De bevindingen van de commissie van onderzoek Bedrog-affaire te Lyon Twee hoofdpersonen gearresteerd politici die hun naam gaven F# LONDENS EAST- END WORDT OPGERUIMD Nog een schandaal Farijsche bank staakt haar betalingen OORLOGSSCHULDEN OMLAAG Door de waardevermindering van den dollar INDISCHE POSTVLUCHTEN Het kabinet wil regeer en zonder druk van links of rechtswat gemakkelijker gezegd dan gedaan is Het fascisme in Spanje Lerroux 11 jaren fascistische militie Imposante parade te Rome DR. POSTHUMA UIT HET ZIEKENHUIS VERKOOP VAN SCHROEF BOUTEN Vereeniging van Fabrikanten opgericht LUIT.-GENERAAL R. DUFOUR OVERLEDEN WERKGEVERS EN WERK NEMERS BIJEEN VADER VAN GROOT GEZIN VERMORZELD Boterprfts Prosynode Reinhardt geweerd? De voorstelling te Eindhoven niet doorgegaan Een andere toedracht De kindertoeslag Het besluit van den Minister Audiëntie geweigerd Minister Colyn wenscht commu nisten niet te ontvangen Brand bij het A.G.W.O. Rietwerkplaats in het hoofd- gebouwtje door het vuur vernield L. C. STEFFELAAR OVERLEDEN Notaris Jacobs Zooals na de Rijksdagrede van Hitier te verwachten was, heeft de Duitsche regee ring in een nota de klachten over het optreden der Duitsche nazi's tegen Oostenrijk en de inmenging van Duitsche Instanties in de binnenlandsche Oostenrijksche politiek kortweg als ongerechtvaardigd afgewezen. Dollfuss zal dus nu, gelijk hij gedreigd heeft, een beroep op den Volkenbond moeten doen. Of een dergelijk beroep op Genève Duitschland zal imponeeren, mag betwijfeld worden. Immers Duitschland heeft den Volkenbond den rug toegekeerd en de Duitsche regeering, die het conflict met Oostenrijk als een binnenlandsche politieke aangelegenheid gelieft te blijven beschouwen, heeft reeds bij voorbaat te kennen gegeven, dat de Duitsch-Oostenrijksche kwestie niet door internationale besprekingen zal kunnen worden opgelost. De Duitsche Rijksregeering vervolgt daardoor consequent haar gedachtengang, welke alleen heil verwacht van rechtstreeksche onderhandelingen tusschen divergeerende mo gendheden. Nu zij echter niet wenscht in te gaan op de door Oostenrijk rechtstreeks ken baar gemaakte eischen en verlangens, blijft Oostenrijk geen andere weg meer over dan de internationale, op welken het weet, dat het méér goeden wil en sympathie voor zijn ernstig be dreigde belangen zal ontmoeten dan te Berlijn. De Duitsche politiek ten opzichte van Oosten rijk vormt een moeilijk te overkomen hinder paal voor het vestigen van vertrouwen, waar naar Hitier zoo uitdrukkelijk verklaard heeft met hart en ziel te verlangen. Wanneer hij zich beroept op de totstandkoming van het Duitsch- Poolsche accoord ten bewijze van den ernst van zijn vredeswil, dan kunnen zij, die hem niet gelooven willen, zijn houding jegens Oostenrijk daartegenover stellen als een maar al te gegrond lijkend motief voor het handhaven van hun wantrouwen in Duitschlands oprechtheid. Het buitenland is nu eenmaal geen gelijkgeschadelde, blindelings den leider geloovende Rijksdag, en hoe eerder Hitier zich daar grondig rekenschap van geeft, hoe beter het voor Duitschland en Oostenrijk en heel Europa zal zijn. Ia Oostenrijk zelf spitst de toestand zich snel toe tot een beslissende politieke crisis. Wat er eigenlijk precies gebeurt, is moeilijk te achterhalen, maar het wordt toch wel duidelijk, dat op het oogenblik een zware strijd wordt gevoerd tusschen het nationaal-socialisme, dat Oostenrijk wil gelijkschakelen, eenerzijds, en het Starhembergsche fascisme, dat met behoud van Oostenrijks zelfstandigheid een fascistische dictatuur naar Italiaansch model wil vestigen en de minder radicale christelijk autoritaire regeering-Dollfuss anderzijds. Terwijl majoor Pey, die tot taak heeft de veiligheid van den Oostenrjjkschen Staat te waarborgen, met al de hem ter beschikking staande machtsmiddelen de nazi-terreur van antwoord dient schijnen zich' in de anti- nationaal-sociallstische groepeeringen dingen af te spelen, welke met voorbedachten rade aan het daglicht worden onttrokken. Het veel op een „Putsch" gelijkende optreden der „Heimwehren" in Tirol waar zij den landscommandant Stumpf verzocht hebben een van alle partijen onaf hankelijke landelijke commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de „Heimwehr", de 8tormschaar „Osmark" en den boerenbond, naast zich te nemen, en geëischt hebben, dat alle staatsvijandige organisaties moeten worden ontbonden, wordt wel als een regeering-Dollfuss gunstig gezinde beweging voorgesteld, maar het zou ook best kunnen zijn, dat het hier het begin van uitvoering van het dreigement betreft, dat Starhemberg, de leider der „Heimwehren" heeft laten hooren, indien de regeering Dollfuss niet van zins zou blijken een volledig fascistisch régime in te voeren. Dollfuss heeft aliyd veel met zijn vaak op hol slaanden „vriend" Star hemberg te stellen gehad en den laatsten tijd moet de verhouding tusschen beiden geëvolueerd zijn tot een gespannenheid, welke meer op vij andschap lijkt. Door de affaire Albertl, den Heimwehr-leider, die in onderhandeling met Duitsche nationaal-socialisten, onder wie zich de Duitsche gezantschapsattaché von Wal- deck-Pyrmont zich bevond, werd aangetroffen, en door de rede, waarin hij de naïeve eischen en voorwaarden kenbaar maakte, welke hy aan Hitier stelde voor een eventueele samenwerking, heeft Starhemberg zich zwaar gecompromit teerd en geblameerd. Van ons als betrouwbaar bekende zijde, bereikt ons langs een omweg nu het opzienbarende en angstvallig geheim gehou den bericht, dat prins Starhemberg om beide bovengenoemde redenen reeds eenige dagen ge leden gearresteerd is. Indien dit juist biykt, komt de agressieve houding van de „Heim wehren" in Tirol in een voor de Oostenrijksche regeering hoogst bedenkelijk licht te staan. Van dezelfde zijde vernamen wy, dat er een tot in détails uitgewerkte aanslag op minister Fey is voorbereid, zoodat elk ocgenblik verwacht kan worden, dat hy als slachtoffer van zijn plicht zal vallen. Of deze aanslag door de nationaal- socialisten dan wel door de aanhangers van Starhemberg, die majoor Fey geen goed hart toedragen, is beraamd, meldt onze zegsman niet ofschoon dit toch van groot belang is voor een juiste beoordeeling van den op het oogen blik zeer gespannen politieken toestand in Oos tenrijk. wy zullen daaromtrent nadere berich ten dienen af te wachten. REVAIi, 1 Febr. (Reuter). Naar uit Moskou wordt gemeld is het stoffeiyk overschot der drie verongelukte stratosfeervliegers Donderdag aldaar aangekomen. Op het station bevonden zich duizenden personen om den luchtvaarders de laatste eer te bewyzen. Ook een eerewacht van het Roode Leger bewees den dooden de laatste eer. De bijzetting ^al plaats vinden op Vrydag op het Roode Plein te Moskou. Don derdagavond zal een rouwplechtigheid plaats vinden, welke zal worden bijgewoond door ver tegenwoordigers van regeering en party. MOSKOU, 1 Febr. (Reuter) Een radio amateur uit de omgeving van Memel bewefrt op 30 Januari omstreeks 1 uur in den middag nog een draadloos bericht van de Russische stratosfeerballon te hebben opgevangen, dat als volgt luidde: „Hier stratosfeerballon.... ballon geraakte in neerslagzóneysvorming.... oevinden ons in hopeloozen toestand.... vallen met ys be dekt omlaag.... twee van myn gezellen ernstig onwel.... PARIJS, 1 Febr. (V. D.) Als nieuw protest tegen de verhooging der benzine-belasting hebben de taxi-chauffeurs hedenmiddag ge durende korten tyd op de Place de l'Opéra en de gToote boulevards in de omgeving het werk gestaakt en getracht met behulp van hun wa gens het verkeer stoop te zetten. Eenige chauf feurs werden door de politie toen zij geen ge volg gaven aan de aanwyzingen om door te ryden, gearresteerd. In den loop van den ochtend vond een protestvergadering plaats die door ongeveer tweeduizend chauffeurs was bezocht. PARIJS, 2 Febr. (V.D.) Van de 7500 Pary- sche taxi's zyn hedenmorgen slechts 800 uit gereden tengevolge van een besluit, om heden niet te rijden en overal stakingsposten te plaat sen. (Ingezonden Mededeelingen) Hoe zy nu lenig blijft Juist ontvingen wy een beschryving van een buitengewoon hardnekkig rheumatiekgeval. „Ruim vyftien jaar geleden", schrüft deze vrouw, „had ik een ernstige aanval van acute rheumatiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al het mogeiyke dat de menschen me maar aanraadden. Maar alles en alles zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mum mie, en hoe langer ik zat, des te erger werd het. Mynledematen werden steeds styver. Bewegen werd absoluut onmogeiyk, zonder de vreeselijkste pynen te verduren, zóó, dat ik het soms moest uitgillen. Myn enkels en voeten waren zoo gezwollen, dat ik myn teenen niet zien kon. Evenzoo was 't met myn handen - ze waren onbruikbaar. By het eten moest myn moeder my voeden. Ik was slechts 24 jaar, en zóó leed ik maanden lang (die me jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen zc myn toestand zag, zei ze: „Het eenige wat hier helpen kan is Kruschen Salts." Ik had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet het minste resultaat verwachtte, liet ik toch een flacon Kruschen Salts halen. Tot mijn groote verba zing werden myn ledematen langzaam maar zeker losser. De blydschap, waarmee ik van de eene kamer naar de andere liep, was werkelyk aandoeniyk, want ik had gedacht, dat ik voer myn verdere leven gedoemd was tot hulpeloos heid en ellende. Sedert dien heeft bij my in huis nooit een flacon Kruschen Salts ontbroken.'' (Mevr.) M. K. De zes zouten in Kruschen sporen de afvoer- organen aan tot gezonde, geregelde werking. Zy helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te verdryven. En wanneer het kwaad aardig urinezuur dat de pynen veroorzaakt verdwynt, dan moeten ook de pynen en kwel lingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend vérkrygbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. MOSKOU, 2 Februari (Reuter) De com missie van onderzoek naar het ongeluk met de Russische stratosfeer-ballon heeft haar rapport gepubliceerd en komt daarin tot de bevinding, dat een gedeelte van de instrumenten gebroken en het andere deel vernield is. Echter zijn de aanteekeningen van de ballonvaarders en de aanduidingen van den barometer intact ge bleven. De commissie stelt vast, dat de ballon om 12.33 uur een hoogte bereikt had van 22.000 meter en op deze hoogte is blijven drijven, tot 12.45 uur, waarna de daling is begonnen. De laatste aanteekening is van 16.10 uur. De commissie acht dit het oogenblik, waarop de ramp begon. De barometer hield op te werken om 16.21 uur en het horloge is ten gevolge van den schok bly- ven stilstaan op 16.23 uur. De oorzaak van het ongeluk is de bovenmate groote snelheid tijdens de daling, welke geleide- iyk nog toenam, waardoor bepaalde deeien braken, het evenwicht verloren ging, de gondel zich losmaakte van den ballon en tegen den grond te pletter sloeg. PARIJS, 2 Febr. (Reuter) In Lyon is een groote bedriegersaffaire ontdekt, waarby hoog geplaatste polit ci betrokken zouden zyn. Een zekere Blain had daar in 1932 met een dame een onderneming gesticht voor luchtvaart reclame. In het bestuur werden twee bekende Fransche industrieelen gekozen en tot eereraad behoor den Lyon s burgemeester Herriot, de vroegere minister van Luchtvoort, Laurent Eynac, en de bekende vliegers Costes en Fonok. De onderneming organiseerde ook twee de monstratievluchten, maar daar de vliegtuigen ontbraken, werden hierby slechts kunststukken Het Londensche East-end met zijn talrijke in vervallen toestand verkeerende wo ningen zal worden opge ruimd, waartoe men een vijf jarenplan ontworpen heelt. 224.515 huizen worden afge broken en nieuwe worden ervoor i: de plaats gestéld. Boven: een straat in Ooste lijk Londen op een markt dag. Onder: een typisch Chineesch winkeltje in East-end vertoond door een motorryder. Thans is ge bleken, dat de geheele affaire van bedriegiyken aard was. Twee weken geleden schreef de firma een lotery u t. De 25.000 loten tegen 2 francs per lot werden grif verkocht, daar de pryzen beston den uit een vliegtuig, een auto, motorrywielen, enz. enz. Het bleek echter, dat er niets te winnen viel en ten slotte kwam de politie er achter, d e bei de hoofdpersonen arresteerde. Men gelooft, dat zij zich nog aan andere bedriegeryen hebben schuldig gemaakt. PARIJS, 2 Febr. (Reuter) De „Matin" maakt melding van verduisteringen by de land- bouw-crediet-vereen'ging van Moyenne-ville naby Abbe-villë, waarbij de inmiddels gestor ven burgemeester van de plaats, Lecul, een hoofdrol zou hebben gespeeld. In geldnood verkeerende lieden kregen van hem geringe bedragen en moesten schuldbeken tenissen teekenen, waarop aanzieniyke sommen stonden vermeld. Ook hierby werden nog ver- valschingen gepleegd en daar verluidt dat Lecul geen natuuriyken dood gestorven is, wordt zyn lijk thans opgegraven. Een justitieel onderzoek is verder aanhangig gemaakt tegen een expeditiefirma te Angou- lème, die de Chemins de Fer de l'État zou heb ben opgelicht en wel door by het aanbieden van vleeschtransporten aan de spoorwegen ver- vaischte gewichtsopgaven te doen. waardoor de spoorwegmaatschappij voor meer dan een mil- lioen francs aan vrachtgelden zou zijn bena deeld. PARIJS, 1 Febr. (V.D.) De Banque Coöpé- rative de Paris, een in 1919 met een kapitaal van 500.000 francs opgerichte bankonderne ming, heett haar loketten moeten sluiten en surséance van betaling aangevraagd. De di- oectie deelt mede. dat zy pogingen in het werk stelt om gelde'yken steun te krygen, zoodai zy hoopt binnen korten tyd de bij haar ge storte deposito's te kunnen uitbetalen. WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter) Ambtena ren van het departement van financiën ver klaren, dat de waardevermindering van den dollar de Europeesche oorlogsschulden aan Amerika met 40.94 procent heeft verminderd. De „Snip" is op thuisreis van Athene in Marseille geland. De overwinning, die de rechtsche partyen by gelegenheid van de Cortes-verkiezingen behaal den, heeft ongetwijfeld reeds veel goeds voor het land uitgewerkt. Niettemin is de Spaansche hemel nog lang niet wolkenloos. Een storm kan in de naaste toekomst nauweiyks ultbhj- ven. Uit welken hoek zal de wind waaien? Hoe zal het met Spanje en zyn regeering gesteld zyn als het onweer voorby is? Ziedaar vragen, waar op een aantal antwoorden mogeiyk is. Het Juiste weet wel niemand te geven. Spanje leeft in een overgangstydperk en heeft de regeering, die by dat tydperk past. Een zwakke regeering ongetwyfeld. Een regeering, die links en rechts tracht te vriend te houden, met het onvermijdeiyke resultaat, dat zy overal ontevredenheid schept. Men kan het Lerroux en den zynen nauweiyks verwijten. In de Cortes is de regeering volstrekt afhankeiyk van den steun der rechtsche par tyen, maar zy wil zooals Martinez Barrio, ex-minister-president en thans minister van Binnenlandsche Zaken, dezer dagen in een openbare vergadering zeide „noch onder voogdy van rechts noch onder druk van links werken". Het is gemakkelyk dat te zeggen, maar in de practyk blyft er van zulk een trotsche uitspraak niet veel over. Alléén een b'ewind, dat op eigen krachten en op in ideologisch en politiek opzicht geiykgestemde groepen steunen kan, is in staat een onafhankelijke staatkunde te voeren. Het kabinet-Lerroux verkeert in die benijdenswaardige positie allerminst. Dit link- sche ministerie leeft bij de gratie der rechtsche partyen en deze laatste zouden haar plicht ver zaken, als zy niet trachten haar minimum-pro gram te verwezenlijken tot zy zich sterk genoeg zullen voelen om tot de realisatie van haar maximum-program over te gaan. Ernstige conflicten zyn tot dusver achter wege gebleven, maar ook de grootste optimist verwacht niet, dat het in de toekomst zoo blij ven zal. Lerroux regeert, omdat links tot regeeren te zwak is en omdat rechts nog niet regeeren wil, daar het zyn nieuwe positie in den lande te verstevigen en uit te bouwen heeft. Lerroux en de zynen leven by de gratie van het politieke moment. Maar de beide groote tegenstanders, het marxistische en het anti-marxistische front, hebben den eindstrijd nog niet gestreden. De groepen bereiden zich op die laatste worste ling, waarvan de uitslag de richting van Spanje voor eer lange reeks jaren bepalen zal, yverig voor en geen kalmeerend woord van het radi cale Centrum zal het uitbreken van dien stryd kunnen tegenhouden. De weg naar nieuwe verkiezingen staat nog niet open, maar links spant alle krachten in een bres in de bestuursformaties te schieten. Een deel der socialistische fractie zou er niet tegen opzien het op een staatsgreep te laten aankomen, maar de meer bedachtzamen schrik ken voor geweld terug, zoolang het volstrekt niet zaker is, dat een dergelyk revolutionnair optreden kans van slagen heeft. In stede zelf tot den staatsgreep over te gaan tracht links in het land de meening ingang te doen vinden, dat rechts den greep naar de macht voorbereidt. Het woord „fascisme" komt in de linksche pers vooral in de socialistische, om de drie regels voor. Ieder gebaar, dat de rechtsche partijen maken, is een „fascistisch" gebaar. Als Gil Robles een aantal jonge aviateurs aan zyn party verbindt, die, in geval van een algemeene staking, het land voortreffelijke diensten kun nen bewyzen, heet dat fascisme. Als de lei der der katholieken tot president van de „Tiro Nacional" gekozen wordt, doet de linksche pers het voorkomen, dat het fascisme zich ook op dit gebied tracht te doen gelden met hei uitsluitend doel over mannen en wapenen te beschikken als „het groote uur slaat". Links tracht Spar.je bang te maken voor het fascisme met het dubbele doel een reactie in het lanci te scheppen en de regeering met rechts in con flict te brengen. Ter rechterzyde laat men zich niet van de wijs brengen. De beide groote rechtsche par tyen, de „Accion Popular" en de Agrariërs heb ben de republiek aanvaard en daarvan openiyk mededeeling gedaan. Zy zien in de republiek natuurlijk niet den alléén-zaligmakenden staats vorm, maar zij zijn principieel geen tegenstan ders van het republikeinsch regiem. Naast deze beide groote groepen staan evenw'al de fascisten van verschillende schakeering en de monar chisten, die de fechtsche actie in discrediet brengen. Tegen deze laatste groepen heeft de links-republlkeinsche pers natuuriyk gemakke lijk spel en zy maakt van de schoone gelegen heid alle rechtsche groepen gehjkelyk ver dacht te maken ruimschoots gebruik. ROME, 1 Febr. Ter gelegenheid van den llden verjaardag der instelling van de fascis tische militie zullen plechtige byeenkomsten worden gehouden in de belangrykste steden van Italië. Te Rome heeft een imposante mi litaire parade plaats gehad. Mussolini heeft te paard, vergezeld van den état major de troepen geïnspecteerd. Voor deze revue heeft de leider der regeering medailles uitgereikt en de „zwarthemden" toegesproken. De medici hebben goedgevonden, dat dr. F. E. Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer, oud-minister van Landbouw, Nyver- heid en Handel, Zaterdag a.s. het Roode Kruis- ziekenhuis verlaat. De stand van de wond is dusdanig, dat ver dere verpleging thuis kan plaats vinden. Deze verpleging zal waarschynlyk nog eenige weken moeten duren. In overleg met de doktoren hoopt dr. Post huma zijn werkzaamheden volgende week ge- deelteiyk te kunnen hervatten. Naar de „Msb." meldt, hebben de C. V. Ned. Schroefboutenfabriek te Helmond, de firma P. van Thiel en Zonen te Beek en Donk, de N. V- Everts en v. d. Weydens In- en Verkoopbureau te Helmond, de N.V. Fabriek van Klinknagels en Schroefbouten voorheen Joh. Smit te Slik kerveer en de N.V. Schroefboutenfabriek „Hol lendia" te Krimpen aan den IJsel zich aan eengesloten tot de Vereeniging van Schroef- boutenfabrieken in Nederland. De verkoop voor de Nederlandsche markt van de producten der aangesloten fabrieken te weten schroefbouten en aanverwante artikelen is opgedragen aan het Verkoopkantoor voor Schroefbouten N. V. te Helmond. In het bestuur der nieuwe Vereeniging zijn benoemd tot voorzitter de heer J. H. de Wit en tot secretaris de heer mr. A. T. G. M. van Thiel. beiden te Helmond. Op 71-jarigen leeftyd is te 's Gravenhage overleden de gep. luit.-generaal R. Dufour. Tot sous-chef van den Generalen Staf werd hy benoemd na zyn bevordering in 1914 ot ko lonel. Generaal Dufour was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en Officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Voorts was hy in het bezit van verscheidene buitenland- sche ordeteekenen. Donderdag kwamen de afgevaardigden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Overleg in Arbeidszaken, het R K. Verbond van Werkgeversvereenigingen. de Vereeniging van Christelyke Werkgevers, net R. K. Werklieden Verbona, het Christelyk Na tionaal Vakverbond en het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen op initiatief van het N. V. V. te Amsterdam bijeen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten.dat de aanwezigen verslag aan hun besturen zou den uitbrengen, om naar aanleiding daarvan aan het N.V.V. te berichten, of een volgende bespreking kan plaats vinden. Te Tegelen is de 45-jarige arbeider L. v. Rens, terwyi hy per rywiel den onbewaakten spoorweg overstak, naby het wachthuisje 71 door een uit de richting Roermond komende trein gegrepen. De man werd onder de locomo tief vermorzeld en op slag gedood. Het slacht offer is vader van tien kinderen. Het vermoeden bestaat, dat de ongelukkige den trein niet gemerkt heeft, doordat hy met groote moeite tegen den sterken wind fietste. De Leeuwarder botemoteering is vastgesteld op 46 cent. 12 Februari zal te Haarlem gehouden worden. Het Persbureau Vaz Dias meldt: „Evenals vele andere steden in Nederland met meer oi minder succes moeite hebben ge daan een voorstelling van Max Reinhardt en zijn gezelschap te verkrygen, heeft ook Eind hoven getracht voor het vertrek van het Rein- hardt-ensemble nog een voorstelling van.Gol- doni's „Diener zweler Herren" in het Rem brandt Theater aldaar te mogen zien. „Toen het tenslotte gelukt was de tournée zoo in te richten, dat de voorstelling te Eind hoven op a.s. Zaterdag mogelijk was, moest wegens een later aanvangsuur toestemming aan den burgemeester van Eindhoven worden ge vraagd om de voorstelling later te mogen be- eindigen. De voorstelling zou n.l. pas 1.15 uur beëindigd zijn. Dagenlang moest op deze beslis sing van het gemeentehuis worden gewacht; men kon daar niet tot een besluit komen. Toen Woensdagavond de impresario, de heer Ernst Krauss, ten slotte zelf het gemeentehuis op belde, werd toezegging gedaan, dat Donderdag ochtend het besluit zou worden genomen. „Helaas heeft de burgemeester van Eindho ven, de heer A. Verdyk, zijn toestemming ont houden, zoodat Eindhoven van een Reinhardt- voorstelling verstoken blyft". Tot zoover het bericht. De reden der weigering kan onmogeiyk liggen in de voorstelling van het onschuldige stuk zelf, maar moet wel in de plaatselyke bepalin gen zyn gelegen, waarmee de impresario geen voldoende rekening heeft gehouden. Wy hebben bovendien onzen correspondent ten stadhuize nadtre inlichtingen latem in winnen en ontvangen nu van hem de volgen de lezing, welke een ander licht werpt op de zaak: Naar aanleiding van het bericht dat de opvoering van „Diener Zweier Herren" onder regie van Max Reinhardt door den burgemeester van Eindhoven verboden zou zijn, kunnen wij na informaties bij den burgemeester mededeelen, dat NIET de op voering van het stuk zelf verboden is, doch dat de directie van het Rembrandt-theater verlenging van het sluitingsuur had aan gevraagd tot half drie 's nachts, daar zfj de opvoering van genoemd stuk. NA de gewone bioscoopvoorstelling wilde doen plaats vinden. Deze verlenging nu is door den burgemeester geweigerd. Tegen de opvoering van het stuk zelf hebben de autoriteiten geen bezwaren. Onder herinnering aan de in de Raadsver gaderingen van 24 en 28 November ter zake van de 'oon-en saiarisregelingen der ambtena ren en werklieden in dienst der gemeente Am sterdam gehouden besprekingen, berichten B. en W. den Raad dat de Minister van Binnen landsche Zaken heeft medegedeeld, tegen toe passing van art. 126 der Ambtenarenwet 1929, ter bevordering van aanvulling* van evenbedoel- de regeling met een kindertoeslagregeling, be denking te hebben, wyi hy 't ongewenscht acht, dat de Regeering van de haar in de Ambtenaren wet gegeven bevoegdheid gebruik maakt om ■">p een onderdeel der salarisregeling haar meening op te leggen. Naar aanleiding van de beschikking van den voorzitter van den Ministerraad d.d. 18 Ja nuari 1934, waarby het aan ambtenaren in Rijksdienst verboden is lid te zyn van de ver eeniging „Genootschap NederlandUd.S.S.R." op grond van de overweging dat deze dient te worden gerekend onder de communistische man telorganisaties, heeft het bestuur in een schry- ven d d. 27 Januari 1934 een audiëntie by den voorzitter van den Ministerraad gevraagd. Hierop ontving het bestuur het volgende ant woord: „Aan het Bestuur der Vereeniging Neder landU. d. S. S. R. te Amsterdam. In antwoord op Uw schryven d.d. 27 Ja nuari 1934 j 1. deel ik U mede. dat ik geen ter men aanwezig acht aan Uw verzoek om een audiëntie te voldoen." Hedennacht kwart over 3 werd de Amster- damsche brandweer gealarmeerd voor 'n brand, welke was uitgebroken in het houden hoofdge bouwtje, genaamd Dr. C. B. Tilanus, afdeeling van het Amsterdamsche Genootschap voor werk verschaffing aan Onvolwaardigen, Mauritskade naast het Koloniaal Instituut. In dit gebouwtje is ondergebracht het kan toor van het A.G.W.O., een meubelwerkplaats en een afdeeling rietbewerking. In de laatste afdeeling, in den uitersten rech tervleugel gelegen, woedde het vuur, dat fel uit het dak naar buiten sloeg. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan en wist den brand te isoleeren tot den vuur haard. De rietwerkplaats werd geheel in asch ge legd, maar verder vleef het houten gebouwtje nog vrywel gespaard. Omstreeks half vier had de brandweer het pleit gewonnen. In den ouderdom v^n 65 Jaar is te 's Graven hage overleden de heer L. C. Steffelaar, oud voorzitter van de Wegencommissie ANWB KNAC, oud-secretaris-penningmeester van den ANWB-Toeristenbond voor Nederland. de Prosynode Benoemd tot notaris te Helvoirt W J. .Jacobs, candidaat-notaris te Cuyk. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10