Dollfuss' protest Frankrijk weet van geen toegeven Een onderhoud met den H. Vader iS De strijd tegen de Nazi's Het nieuws van heden Ijsbaan „ST. MORITZ" ZATERDAG GEOPEND AFWIJZEND BESCHEID OP DUITSCHE NOTA PAX CHRISTI IN REGNO CHRISTI ERNK ORLANDO TROONREDE VAN KONING CAROL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ontwapening op de lange baan zonder herbewapening van Duitschland Memorandum aan Berlijn De Engelsche en Italiaansche memoranda 150 studenten bij den H. Vader Van het Collegium Germanicum De arbeiders in Sovjet- Rusland Door Berlijn afgewezen Zware sneeuwstormen De weg naar den vrede Z. H. Paus Pius XI HET NIEUWE FRANSCHE KABINET DU COMMERCE" EN ZIJN SOLISTEN-ENSEMBLE In Tirol zijn sedert Dinsdag 8000 Heimwehrleden opgeroepen De eischen der leiders Linksch eenheidsfront in Spanje Streven om de absolute macht te veroveren Korte berichten Roemenië heeft geen wijziging gebracht in zijn buiten landsche politiek Doeca herdacht De Saarkwestie Geen Duitsche inmenging in den volksstemmingsstrijd Het Weer minimiMinimin! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HOTEL DE LEEUWERIK Dagelijks Indische Tafel WAARSCHIJNLIJK Het goudbezit der Ver. Staten Meer dan 4 milliard dollar Ongeluk met veerboot NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18595 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, I Febr. (Reuter). Het memorandum, dat de Fransche ge zant te Berlijn namens zijn regeering begin Januari aan Hitier overhan digde, begint met eenig voorbehoud op de beschouwingen van algemeen karakter, welke Duitschland heeft aangevoerd ter ondersteuning van zijn eischen vooral voor wat betreft de herbewapening. De Fransche regeering spreekt haar voldoe ning uit over het feit dat Duitschland bereid is niet-aanvalsverdragen te sluiten met al zijn nabuurstaten. Zij hoopt evenwel, dat in derge lijke verdragen geen veiligheidswaarborgen zooals die voortvloeien uit de bestaande over eenkomsten en vooral uit het verdrag van Lo carno, te niet gedaan of zelfs maar aangetast worden. Eveneens zullen zü geen bedreiging mogen bevatten tegen de onafhankelijkheid van een anderen staat (Oostenrijk). Het memorandum neemt met voldoening kennis, dat Duitschland in beginsel geen be zwaar heeft tegen een periodieke en automa tische contröle ter plaatse, en vraagt dan of Duitschland ook bereid is alle maatregelen te treffen, zooals die op de ontwapeningsconferen tie besproken werden, om een dergelijke controle praktisch uitvoerbaar te maken. Vervolgens constateert de Fransche regee ring, dat Duitschland in strijd met het doel der ontwapeningsconferentie, zooals ook Duitschland tot heden dit doel heeft verstaan, om een we zenlijke herbewapening vraagt. De Duitsche nota spreekt van een staand leger van 300.000 man, waaraan dan nog een groote politiemacht, van onloochenbaar militair karakter, en ver schillende semi-militaire formates, moeten worden toegevoegd. De nota van Berlijn vraagt een oogenblik- keljjke kwalitatieve en kwantitatieve bewape ning, welke slechts in den loop van verschillen de jaren zou kunnen worden verwezenlijkt. J Zich accoord verklarende met het beginsel van contröle behoudt zich Duitschland het recht voor den datum, waarop deze contröle in wer king pou treden nader te bepalen. De Fransche regeering merkt hier op dat de instelling en de uitoefening dier contröle de eerste en de voornaamste voorwaarde is voor het aangaan eener overeenkomst. Op deze wijze komt Duitschland er toe een volledig bewapeningsprogramma te formuleeren, hetwelk, zoo het aangenomen werd, zou leiden tot een wedloop naar be wapening. Frankrijk meent hier tegenover te moeten stellen het plan, dat het reeds bereid was te aanvaarden en dat, wanneer men er in slagen zou het Engelsche plan er mee in overeenstem ming te brengen, moest leiden tot een geleide lijke ingrijpende ontwapening en de verwezen lijking der rechtsgelijkheid. De Fransche re geering toch had zich bereid verklaard om in de eerste jaren na een ontwapeningsovereen komst de getalsterkte van zijn leger te ver minderen en door unificaie en door verkorting van den diensttijd geleidelijk zijn strijdkrachten in het moederland terug te brengen tot de pariteit met Duitschland. Frankrijk is in beginsel ook bereid een over eenkomst te teekenen, waardoor zijn bewape ning beperkt wordt tot het huidige peil en de aanmaak van materiaal met een grooter kali ber dan aan de overige onderteekenaars is toe gestaan, verboden is. Tijdens den duur eener zoodanige over eenkomst zou dan kunnen worden over gegaan tot de instelling van een controle op de getalsterkte der strijdkrachten en op den aanmaak en op den invoer van mate riaal. Daarop zou een geleidelijke vernieti ging volgen van al het materiaal dat een vastgestelde grens overschrijdt. Ondertus- schen zou dan sommig materiaal geleidelijk worden toegestaan aan staten die thans onderworpen zijn aan sommige bepalingen der vredesverdragen. ROME, 1 Febr. In welingelichte kringen te Rome legt men er den nadruk op, dat het een gelukkige omstandigheid is, dat de Engel sche en Italiaansche memoranda betreffende de ontwapening uit denzelfden geest geboren zijn: beide voorstellen trachten recht te doen aan de standpunten zoowel van Duitschland als van Frankrijk en langs den snelsten weg tot een practische oplossing te geraken. Men acht hier de Italiaansche voorstellen echter beter, daar zij meer aangepast zijn aan de werkelijke behoeften van het oogenblik. Het Engelsche memorandum zegt men beschouwt in zijn inleiding twee mogelijkheden: het opge ven van bepaalde wapensoorten door de be wapende staten of het behouden van den te- genwoordigen stand van bewapening. Engeland kiest partij voor de eerste oplossing, die door de Italiaansche regeering practisch niet in overweging is genomen. Italië kan op het ver wijt, dat zijn memorandum bewapening in plaats van ontwapening beoogt, antwoorden, dat het behoud van den status quo der bewa pende staten reeds in zooverre een tastbaar resultaat zou zijn, dat iedere verdere bewape ningswedloop vermeden zou zijn. Met het oog op de harde werkelijkheden, waarvoor men staat, moet men met bescheidener oplossingen tevreden zijn, daar alleen zij kans hebben op onmiddellijke verwezenlijking. Italië heeft er overigens den nadruk op gelegd, dat het prin cipieel aanhanger is van een oprechte ontwa pening en iedere gelegenheid zal benutten om nader tot die ontwapening te komen. LONDEN, 1 Febr. In het Lagerhuis heeft MacDonald verklaard, dat hij geen bezwaar heeft tegen een discussie over het Engelsche memorandum in het Lagerhuis. Deze discussie zal aa. Dinsdag plaats hebben. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Febr.: Z. H. de Paus ontving hedenmiddag den rec tor, professoren en 150 studenten van het Col legium Germanicum in audiëntie. De H. Va der hield een toespraak over de beteekenis van het H. Priesterschap in verband met de Ver lossing. Zijne Heiligheid sprak Zijn zegen uit over het vaderland der studenten zonder ech ter een toespeling te maken op den huidigen toestand in Duitschland. PHILADELPHIA, 1 Febr. (Reuter) In een rede voor de Kamer van Koophandel alhier zeide de Amerikaansche gezant te Moskou, William Bullitt, dat in Rusland de arbeider met den witten boord aan het terugkeeren is en dat de Russische vrouwen weer behagen schep pen in opschik. Een der leidende figuren uit de Sovjet-regee ring, zoo zeide Bullitt, wees mij er eenige jaren geleden op, dat een goed communist erop stond een oud bonthemd te dragen en zijn vrouw ge kleed te laten gaan in een dracht zonder vorm of smaak. Thans vraagt dezelfde man om witte overhem den en boorden en de vrouwen om parfum en schoonheidsmiddelen. De vraag naar goederen van allerlei soort is enorm in Sovjet-Rusland, zoo verklaarde de ge zant en de levensstandaard blijft omhooggaan, zoodat telkens weer nieuwe vraag geschapen wordt. Doch willen de Vereenigde Staten groote hoe veelheden goederen aan de Sovjets verkoopen, dan moeten zij ook in ruil veel uit Rusland invoeren. BERLIJN, I Febr. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, heeft vanmiddag den Oostenrijkschen gezant Tauschitz bij zich verzocht en hem het ant woord overhandigd der Rijksregeering op de op 17 Januari j.l. overhandigde nota, waarin de Oostenrijksche regeering protesteerde over kennelijke inmenging van Duitschland in aan gelegenheden van Oostenrijkschen binnenland- schen aard. Het Duitsche antwoord stelt nog eens de principieele houding der Rijksregeering nopens het Oostenrijksche probleem vast en weerlegt op grond van het ingestelde onderzoek de ver schillende Oostenrijksche bezwaren. Tegelij kertijd wordt in het antwoord tot uiting ge bracht, dat naar de meening der Rijksregee ring het probleem niet geschikt is voor een in ternationale behandeling en langs dien weg niet kan worden opgelost. HAMBURG, lFebr. (DNB.) Gisteravond is het West-Duitsche kustgebied door zware stor men, gepaard met sneeuwval, geteisterd. Op sommige plaatsen werd zelfs orkaansterkte ge constateerd. Twee scheepen zijn gestrand. Gisteravond laat heeft een zware sneeuw storm boven Berlijn gewoed. Hedenochtend lag de sneeuw 2G c.M. dik, talrijke werkloozen zijn bij het sneeuwruimen te werk gesteld. KOPENHAGEN, 1 Febr. (V.D.) Denemarken is in den afgeloopen nacht door een hevigen sneeuwstorm geteisterd. Te Gjedser en op See- land viel byna een meter sneeuw. GIBRALTAR, 1 Febr. (Reuter). De Britsche Middellandsche zeevloot welke manoeuvres zou houden, werd door den storm gedwongen naar Gibraltar terug te keeren. PARIJS, 1 Febr. (Reuter). Een ver tegenwoordiger van het Fransche dagblad „L'Intransigeant" heeft met Z.H. Paus Pius XI een onderhoud gehad over den vrede en de middelen om daartoe in de huidige periode van politieke en econo mische spanning te geraken. Het blad pu bliceert een samenvatting van dit onder houd met de verzekering, dat het deze eerst ter goedkeuring toevertrouwde aan een hoogen prelaat. Wij ontleenen aan dit onderhoud het vol gende: Het begin van een wezenlijk rijk des vredes in de wereld kan slechts liggen in een ver zoening tusschen de volken onderling. De vrede toch is veel minder een feit dan een wilsoefening. Door de offers, die zoowel van den een als van den ander gevraagd worden te brengen, kan bereikt worden, wat alle staatshoofden en volkeren sedert het einde van den wereldoorlog vruchteloos hebben na gestreefd. Wanneer de conflicten, die thans dreigen werkelijkheid zouden worden dan is er geen twijfel aan, of Europa en de heele wereld zou den in de grootste ellende gestort worden en de ondergang der christelijke beschaving ware misschien nabij. Slechts een middel bestaat er om al deze rampen te voorkomen en dat is de spoedige terugkeer der geheele menschelijke maat schappij tot Jezus Christus. Dit is het eerste en voornaamste vraagstuk, dat de regeeringen hebben op te lossen. De vrede der wereiö is van de oplossing van dit vraagstuk afhanke lijk. Alle huidige rampspoed is een gevolg van den laatsten oorlog en niet alleen de over wonnen volkeren worden er door getroffen, maar ook de volkeren, die er niet aan hebben deelgenomen en zelfs de volkeren, die als over winnaars uit den strijd zijn getreden. Een tijd lang heeft men gehoopt, de crisis langzaam aan te boven te kunnen komen, doch de ervaring heeft geleerd, dat dit niet het geval was en ook de talrijke besprekingen tus schen de leiders en de vertegenwoordigers der verschillende regeeringen hebben niet tot eenige resultaten van beteekenis geleid. Het gevolg daarvan is, dat de spanning tus schen de volkeren voortdurend toeneemt en dat men zelfs niet meer weet, wat er zou moe ten gebeuren om aan deze ontwikkeling een einde te maken. De volkeren hebben diploma tieke overeenkomsten voorbereid en plechtige verdragen gewild. Den vrede echter kan men niet in dergelijke documenten bevestigen, hij moet ook door de volkeren gewild worden. De ware vrede kan alleen hecht en duurzaam zijn wanneer hij zetelt in de harten, die thans ïog al te dikwijls oorlogszuchtige gevoelens koesteren. Onder alle excessen, welke op het oogenblik de wereld teisteren, is dat het meest veront rustende, hetwelk onder den schijn van de ware vaderlandsliefde, die een deugd is, de natie boven alles verheft. Dit nationalisme is vol van overdrijving en valschheid, terwijl het tevens de vijand is van den waren vrede en de algemeene welvaart, Bijna precies een jaar na de vorming van zijn eerste kabinet, heeft Daladier zijn tweede kabinet samengesteld. Onze foto toont de leden van het Ministerie na de beëediging door President Lebrun. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiii 99 HOUTPLEIN „De Kapel voor het verwende publiek" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimi WEENEN, 1 Febr. De leiders der Heimwehx in Tirol hebben den landscommandant dr. Stumpf verzocht, dat hem een van de par tijen onafhankelijke landelijke commissie ter zijde wordt gesteld, die samengesteld zou wor den uit vertegenwoordigers der Heimwehr, yan de stormschaar de „Ostmark" en van den boerenbond. De leiders verlangden verder onverbiddelijke zuivering in alle ambten van alle elementen, die verdacht worden van nat.-soc. gezindheid. Alle staatsvijandige organisaties moeten wor den ontbonden en de nationaal-socialisten moe ten worden verplicht tot vergoeding van alle op eenigerlei wijze veroorzaakte schade. Het schijnt, dat de regeering neigt tot inwilliging van deze eischen. In Tirol zijn sedert Dinsdag in totaal 8000 man Heimwehrleden opgeroepen voor de uit voering van de aangekondigde strafactie. Een dergelijke actie heeft men ook voor Opper- Oostenrijk in den zin. Naar verluidt, is de regeering van plan, vei ligheidscommissarissen te benoemen bij alle districtsbesturen. Men verwacht o.a., dat wei dra een regeeringscommissaris voor Graz zal worden benoemd en dat de gemeenteraad daa: zal worden ontbonden. Voor Bad-Gastein heeft vice-kanselier Fey persoonlijk een strafactie verordend. Een der gelijke actie zou later over geheel Salzburg worden uitgebreid. De gendarmerie te Gastein is door troepen versterkt. Te Gastein zijn 30 vooraanstaande nat.-socialisten gearresteerd en naar. een concentratiekamp overgebracht. WEENEN, l Febr. ((V.D.) Te Villach, Kla- genfurt en Spital zijn weder talrijke papieren bommen ontploft. Vijftig nat.-soc. zijn ge arresteerd en naar het concentratiekamp Woel- lersdorf overgebracht. MADRID, 1 Febr. De afdeeling Madrid van de' Spaansche sociaal-democratische party heeflt besloten alle meeningsverschillen met de andere links-georiënteerde arbeidersorgani saties bij te leggen en zoo spoedig mogelijk te komen tot een eenheidsfront van het geheele proletariaat, teneinde in zoo kort mogelijken tijd de absolute macht te kunnen veroveren. De Madrileensche party-afdeeling heeft voorts een motie aangenomen, waarin het Partybestuur wordt verzocht, de sociaal-demo cratische fractie uit de Cortes terug te trekken. De Duitsche stoomvaartmaatschappy Hansa heeft het motorschip Schwarzenfeld verkocht aan de Deutsche Lufthansa. Het schip zal als vliegtuig-steunpunt dienen in den luchtpostdienst der Deutsche Lufthansa op het Zuidelyk deel van den Atlantischen Oceaan. Het schip is in 1925 gebouwd. Donderdagmiddag om kwart over twaalf is de Britsche minister van Luchtvaart, Lord Londonderry, per luxe-trein naar Parijs ver trokken. BOEKAREST, 1 Febr. Het nieuwgekozen par lement van Roemenië is Donderdag plechtig door koning Carol geopend. In zyn troonrede herdacht de koning aller eerst den door moordenaarshand om het leven gebrachten minister-president Doeca, dien hy een groot patriot noemde. Vervolgens besprak Carol de kwesties van binnenlandsche politiek, waarby hy er den nadruk op legde, dat het in de eerste plaats noodzakelyk is te zorgen voor volkomen orde en rust in het binnenland. Slechts in een atmosfeer van bereidwillige samenwer king van alle burgers kan de taak van den na- tionalen opbouw, waartoe in het bizonder be hoort het sluitend maken der begrooting, wor den opgelost. De koning behandelde vervolgens den buiten- landsch politieken toestand en verklaarde met nadruk, dat de lyn der buitenlandsche politiek van Roemenië geenszins is gewijzigd. Zij be oogt als steeds de handhaving van den vrede en staat op de onschendbaarheid der Roemeen- sche grenzen. Als middel voor deze politiek noemde de koning het sluiten van verdragen van bondgenootschap met alle staten zonder onderscheid. Koning Carol herinneïde in het verdere verloop van zyn redevoering aan de verdragen welke Roemenië in den laatsten tyd heeft gesloten met de Sovjet Unie en met Tur- kye, aan de reorganisatie der Kleine Entente, aan de bezoeken der koninklyke families van Bulgarye en Joego Slavië, terwyl hy zyn uit eenzettingen besloot met een gelofte van trouw aan den Volkenbond. BERLIJN, 1 Febr. (V. D.) Van officieele zyde wordt medegedeeld: „Het staatsvijandige deel van de pers in het Saargebied wyst er steeds weer op, dat van Duitsche zijde op ontoelaatbare wyze zou wor den ingegrepen in den volksstemmingsstrijd in het Saargebied. Beweerd wordt, dat talryke personen uit het Rijk in het Saargebied komen, om daar terreur uit te oefenen en vooral de be volking te bespionneeren. Deze actie zou de vrye stemming in gevaar brengen, evenals de veiligheid van alle „niet-gelykgeschakelden". Deze klachten worden gebruikt als aanleiding om in adressen aan den Volkenbond en andere geïnteresseerde buitenlandsche instanties het, uitstel der stemming voor onbepaalden tijd of de bezetting van het Saargebied door inter nationale politie of zelfs Fransche troepen te eischen. Om de actie der bekende lands- en volksver raders ook het geringste voorwendsel te ont nemen, wordt er opnieuw op gewezen, dat het voeren van den stemmingsstryd binnen het Saargebied alleen taak en recht van de Saar- bevolking zelve is. Iedere inmenging van „on bevoegden", hetzy officieele of party-instanties of particulieren, in den volksstemmingsstryd heeft derhalve achterwege te blyven. In het vervolg zal streng worden opgetreden tegen allen, die zich in het Saargebied mengen in de politieke aangelegenheden van de Saarbe- volking, in het byzonder, wanneer zy, zooals reeds is voorgekomen, ten onrechte eenigerlei betrekking tot officieele of party-instanties simuleeren". VERWACHTING: In het Noorden zwakke tot matigen, Noord-Oos- telyke tot Noord-Westelijken wind, neve- lig tot zwaar bewolkt, waarschynlyk =j eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte =jj vorst, later lichte dooi. In het Zuiden zwakke tot matigen, EE 5 Oostelijke tot Noordelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, wellicht eenige neerslag, matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot tempera- EE tuur om het vriespunt. Hoogste stand: 782.2 te Valentia. Laagste stand: 736.3 te Vardö. H Zon op 7.43, onder 4.45. Licht op 5.15. EE EE Maan op n.m. 8.15, onder v.m. 8.27. Een onderhoud met den H. Vader over den huidigen toestand. Oostenrijksch protest door Duitsche regeering afgewezen. Fransch memorandum aan Berlijn gepubliceerd. Nieuwe Parlement van Roemenië geopend. Troonrede van koning Carol. Ingesteld is een Commissie van Contact voor economische aangelegenheden. De Hollandsche Stoomboot My. in staat van faillissement. De „Ijsvogel" naar Indië vertrokken. Het noodweer op Java houdt aan. Haagsche dokter veroordeeld wegens verboden in dienst treding van Ziekenfonds. Dr. F. E. Postliuma mag Donderdag het zieken huis verlaten. Ontslagen anarchistische Haagsche beambte in beroep bij den Centralen Raad. Geen goudverscheping door de Ned. Bank naar Amerika. AMSTERDAMSCHE VAART TELEFOON No. 15562 Zie vlaggen op de Brockway-bussen WASHINGTON, 1 Febr. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de goudvoorraden der Vereenigde Staten, welke door de nieuwe monetaire wet bezit der regeering zyn gewor den, $4.029.092.988 bedragen. Ten gevolge van de door Roosevelt geproclameerde goudwaarae op 59.06 pet., wordt de waarde der goudvoor raden ongeveer 6.800.000.000. Het verschil tus schen beide bedragen komt de regeering ten goede als winst. NEW YORK, 1 Febr. (Reuter) De Fed. Res. Bank te New York heeft het disconto van 2 op 134 procent teruggebracht. MOEKDEN, 1 Febr. Volgens een bericht uit Korea Is op een zyrivier van de Jaloe in de buurt van het Koreaansche dorp Tasjin een veerboot gezonken. Daarbij zijn 23 boeren ver dronken. Ook eenige stuks vee zyn om het leven gekomen. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 770 .Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1