Saneering van den Middenstand Het congres van den N. R. K. M. Muiterij in Indië Crisismaatregelen Ambtenaren en de politiek ALLEN NAAR DEN HAAG Ruwe handen ZATERDAG 3 FEBRUARI Het nieuwe program wijst den weg naar publiekrechtelijke ordening Bescherming van het kleinbedrijf Naar de corporatie Het O.S.B.-program Spertijd in den detailhandel V estingseischen Regeling der concurrentie Grootbedrijf en coöperatie De klein-industrie Gelijke belasting Doos 30 en 60 ct. De vierde groep veroordeeld Volledige ordening Commissie van onderzoek ingesteld NIEUWE ENGELSCHE VLIEGBOOT Ernstig mijnongeval Zaak-V oor dewind voor den Cen tralen Raad van Beroep DE TOEGETAKELDE VRIJER De schietpartij te Nieuwkoop BRUTALE DIEFSTAL Het ontvreemde geld terug gevonden RADIO Twee Erres-ontvangers K Y 126 H. S. Een vierspan voor het hokje TEGEN RADIO-STORING Verbod van storende apparaten! RADIO-ONTVANG TOESTELLEN Aangifte wettelijk verplicht SANEERING STEENINDUSTRIE Tot productieregeling besloten EXTRA CONTINGENT VOOR VERSCHE ZEEVISCH HET CRISIS-BOTERMERK Bestrijding mond- en klauwzeer Herhaalde waarschuwing Dinsdag a.s. zal de Nederlandsche R.K. Mid denstandsbond in den Dierentuin te 'sGraven- hage in Buitengewoon Congres bijeenkomen om de beginselen, vervat in het Ordenings-, Sanee- rings- en Beschermingsprogram in wijden kring bekend te maken en op indrukwekkende wijze voor volk en regeering te getuigen van de vastberadenheid, waarmede de Katholieke Mid denstand strijdt voor zijn uiteindelijk doel: een gezonde maatschappij. En wij moeten verklaren: nog nimmer heb ben wij den weg naar een corporatieve samen leving zoo direct, zoo concreet voor ons gezien, als thans na de kennisneming van dit program. Zonder omwegen, zonder respijt, hier en nu eischt het de directe voorbereiding van publiek rechtelijke bedrijfsordening, althans op de breede gebiedsstrook welke bestreken wordt door den middenstanden zelfs daarbuiten! Het is een program met een vóórgeschiedenis. De rijpe vrucht van gedegen studie en wel doordacht beleid. De corporatieve gedachte, dateerend reeds van vóór den oorlog, doch een tijd lang van het eerste plan verdrongen door individualisme en ongebreideld collectivisme, is in den jongsten tijd vrij bruusk ontwaakt. Dat het snel veld winnen van het fascisme een der oorzaken daar van is geweest, kan niet ontkend worden. Op den befaamden Kaderdag te Amersfoort bleek de ontevredenheid over den tot nu toe gevolgden koers een niet-vermoeden omvang te hebben be reikt. Meer activiteit, meer radicalisme werd gevraagd. De organisaties hebben aan dien eisch gevolg gegeven. De handelspolitiek stond toen op den voorgrond der politieke belang stelling. Daar kwam de kentering het eerst tot Uiting in het Sociaal-Economisch Urgentie Program van de vier Katholieke Standsorgani saties, gepubliceerd op 1 Augustus 1933. Doch de handelspolitiek kan hoogstens een bescher mend cordon trekken om het veld, waarop zich de omvorming der maatschappij voltrekt. Het economisch leven zelf moet hervormd worden: voor iedere groep moet een eigen terrein wor den afgebakend, en geordende samenwerking moet treden in de plaats van ongebreidelde concurrentie. De middenstand had van den individualistl- schen strijd om het bestaan van alles tegen alles misschien wel het meest te lijden, daar zij het haar toekomend arbeidsveld, de distri butie, bedreigd zag door machtige pretendenten: het grootwinkelbedrijf eenerzijds, de coöperatie anderzijds. Het Dierentuin-Congres van den Kon. Nederlandschen Middenstandsbond heeft aan den wil om uit deze benauwenis bevrijd te worden, met ongekende felheid uiting gegeven. Het tiende congres van den Ned. R. K. M B., in stijlvolle soberheid in September te Breda gehouden, ademde denzelfden geest. Behandeld werden daar twee praeadviezen, van dr. W. M. Koenraadt en Drs. H. L. Jansen, beide tot on derwerp hebbend: „Wettelijke bescherming van het Kleinbedrijf." In het algemeen werden de conclusies, door de praeadviseurs gezamenlijk uitgebracht, nog niet radicaal genoeg geoor deeld. Tot een uitspraak daarover kwam het echter niet. Aan het hoofdbestuur werd opge dragen, om, op de aangegeven beginselen voort bouwend, een program met concrete maatrege len samen te stellen. Dat is thans geschied. Het O.S.B.- program is reeds in November j.l. gepubliceerd, en zal a.s. Dinsdag op het congres te 's Gravenhage voor het forum der publieke opinie ge bracht worden. Het congres beoogt slechts propaganda: daar de grond slagen van het program reeds zijn goedgekeurd, zal er niet gedebat teerd en geen beslissing genomen worden. Wel zal men vragen kunnen stellen, naar aanleiding van de in leidingen, te houden door den heer Max van Poll en mr. F. Bach, den nieuwen directeur van 't Bureau der N. R. K. M. De eerste spreker zal het program behandelen in het licht der katholiek-sociale ordeningsge dachte, de tweede zal het beschou wen vanuit den economischen ge zichtshoek. Den inhoud van het program hebben wij destijds reeds afgedruk». Hij is samengevat in zeven punten: I. Allereerst wordt als overgangsmaatregel Van de regeering gevraagd, tijdelijke stopzet ting van vestiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfsomzetting, in den détailhandel gedurende twee jaren en wel voor eiken ondernemings- en bedrijfsvorm, ver bruikscoöperaties en filialen niet uitgezonderd. Uitzonderingen hierop kunnen worden toege laten, met name in nieuw-gebouwde wijken, en In tijdens het vestigingsverbod openvallende Winkelruimten. II. Gedurende deze spertijd, die twee jaar dient te duren, zullen door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkgevers en werknemers) branchegewijs normen worden ontworpen, waar aan nieuwe ondernemers en ondernemingen in de betreffende branche moeten voldoen, alvo rens zij zich in die branche kunnen vestigen. De regeering zal aan dergelijke normen, na den Middenstandsraad gehoord te hebben, bin dende kracht voor alle bedrijfsgenooten moeten geven: dat is de verwezenlijking van de cor poratie! III. Daarnaast moet reeds terstond ter hand genomen worden de bestrijding van oneerlijke en sociaal-economisch ontoelaatbare concurren tiemiddelen. Met name valt hieronder: a) Regeling van het uitverkoopwezen. b) Algeheel verbod van toepassing van het cadeaustelsel. c) Wettelijke regeling van het rabat- en kortingstelseï. d- Verwijdering en wering uit de warenhuizen van die instellingen en afdeelingen, welke meer op het verlokken van het publiek, dan op een voorziening in de behoefte zijn in gesteld (lunchrooms en buffetten, postkan toren, kinderspeelplaatsen, kapsalons, lees bibliotheken, tentoonstellingen, bagagede* pots enz.). e- Uitbreiding van de wettelijke bepalingen op de oneerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en ontoelaatbare concurrentie in den ruimsten zin des woords. IV. Ter bescherming van het aldus gesaneer de en geordende terrein, waarop het voortbe staan van een onafhankelijken middenstand verzekerd dient te worden, dient ook vestiging en uitbreiding der grootonderneming in den détailhandel en der coöperatie te worden ge bonden aan een vergunning, af te geven door een plaatselijke instantie, met dien verstande, dat deze vergunning alleen kan worden afgege ven als de wenschelijkheid van de betreffende vestiging of uitbreiding in sociaal-economisch opzicht positief is aangetoond. V. Het vijfde programpunt vraagt ook voor den industrieelen middenstand beveiliging door een spertijd en vestigingseischen, als omschre ven is in de punten I en II. VT. „Een eind worde gemaakt," zoo zegt het zesde programpunt, „aan de bevoorrechting van het in N.V. of coöperatieven vorm gevormde be drijf boven het bedrijf der natuurlijke persoon, welke door de stelsels van Dividend- en tan tièmebelasting en Inkomstenbelasting wordt mogelijk gemaakt." Wij hopen slechts, dat de wetgever bij tege moetkoming aan den wensch nu eens niet het bedrijfsbelang opoffert aan de fiscale begeer ten van Vadertje Staat en de mogelijkheid van belastingvrije reservevorming niet voor N.V.'s wordt opgeheven, doch integendeel ook persoon lijke handelszaken en vennootschappen onder firma in deze bevoorrechting zullen deelen. Deze conclusie, die ook in het praeadvies aan alle andere voorafgaat, stelt eerst goed het groote belang van de saneering van den Mid denstand voor het heele volk in het licht. Maar in het bijzonder moeten de middenstan ders zelf daarvan doordrongen zijn, en daarom is het zoo te betreuren, dat juist bij den mid denstand een groot aantal belanghebbenden volhardt bij een onverschillige houding ten op zichte van de zoo noodige organisatie. Deze tijd vergt alles van allen. Daarom moet het Haagsche Congres een manifestatie worden van den geheelen R.K. Middenstand. Geen uit vallers. Geen achterblijvers. Sluit de gelederen! SOERABAJA, 2 Febr. (Aneta) De Zeekrijgsraad deed heden uitspraak in de zaak van de vierde groep muiters van de „De Zeven Provinciën", bestaan de uit 33 man machinekamerpersoneel. De volgende straffen werden opgelegd: twee van zes jaar, vijf van vijf jaar, één van vier jaar en zes maanden, zes van vier jaar, drie van drie jaar en zes maanden, zeven van drie jaar, twee van twee jaar en zes maanden, vier van twee jaar, één van een jaar en zes maanden, een van elf maanden en een van zes maanden. VII, Als slotclausule verklaart het zevende programpunt, dat de N. R. K. M. in aansluiting op de voorgaande punten zijn actie voor be drijfsorganisatie op publiekrechtelijken grond slag onverminderd voortzetten. Men ziet: het program vormt een afgesloten geheel. Het O. S. B.-program zal een krachtig wapen zijn in den strijd dien de middenstand voert ter handhaving van het eigen bestaan en daarmee van het christelijk karakter onzer maatschappij. Het verband tusschen deze twee punten vindt men duidelijk uiteengezet in het hiervóór genoemde praeadvies van Dr. Koen- raadt, die tot de conclusie komt: „Een breede en welvarende be zetting van de maatschappij met de zelfstandige klein-onderneming is maatschappelijk van zeer groote waarde." Bij de algemeene beschouwingen over de Rij k£begrooting voor het jaar 1934 in de Tweede Kamer werd de wenschelijkheid uitgesproken om over te gaan tot het instellen van een com missie van onderzoek naar aanleiding van klachten, welke in het land de ronde deden over minder juiste toestanden, welke zouden zijn ontstaan door bevoordeeling van bepaalde fa brikanten van vleeschwaren, meer speciaal van varkensvleeschwaren. Hoewel de regeering aanstonds als haar over tuiging kon uitspreken, dat alle wantrouwen op dit gebied ongegrond was, en dat voldoende controle werd uitgeoefend, Tiëeft zij zich bereid verklaard de instelling van een dusdanige com missie te bevorderen. Bij K, B. van 19 Januari 1934 is thans de hier bovenbedoelde commissi^, ingesteld. Aan de commissie is een breedere taak toegedacht, dan aanvankelijk was toegezegd. Haar taak is aldus omschreven „Een onderzoek in te stellen omtrent onder werpen verband houdende met crisismaatrege len, waaromtrent onze minister van Economi sche zaken oordeelt, dat het algemeen belang een onderzoek vordert." Hierdoor zullen aan de commissie ook an dere onderwerpen door dén minister van Eco nomische zaken ten onderzoek kunnen worden voorgelegd. In de commissie zijn benoemd tot voorzitter mr. dr. E. J. Beumer, onder-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht en tot leden mr. dr. G. van den Bergh, oud-lid der Tweede Kamer te Amsterdam, prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, ir. G. A. Kessler, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en mr. J. H. Kuiper, lid van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd mr. J. H. van Maarseveen, advocaat en procu reur te Utrecht. Te Rochester (Engeland) liep dezer dagen een nieuwe, tweemotorige militaire vliegboot van stapel, welke een spanwijdte van 20 Meter heeft Op Staatsmijn „Maurits" overkwam den mijn werker B. een ongeluk. Hij werd met een her senschudding en schedelfractuur naar het ziekenhuis gebracht. Donderdagmiddag werd te Utrecht voor den Centralen Raad van Beroep behandeld net ont slag van den heer H. Voordewind, inspecteur eerste klasse van den Topografischen dienst van het Departement van Defensie. Hij was in beroep gedaan bij het ambtenarengerecht en dit gerecht had het beroep ongegrond verklaard. De verdediger van V. was Mr. Mendels, die het woord kreeg nadat Mr. Dr. E. J. Beumer de zitting had geopend. Pleiter herinnerde tr allereerst aan dat het ontslag was verleend bij Kon. Besl. van 18 Mei terwijl pas op 22 Mei het ambtenarenregeglement verscheen dat ontslagen op grond van het lid maatschap aan voor ambtenaren verboden ver- eenigingen regelde. In het Kon. Bsluit werd ge zegd dat V. ontslagen werd wegens ongeschikt heid. Het is nu niet duidelijk wat dit te betee- kenen heeft. Is hij ontslagen omdat hij lid was van de S.D.A.P., of omdat hij geweigerd had de bekende verklaring te teekenen? Voordewind had een brief geschreven aan den minister waar in hij verklaarde dat het hem niet duidelijk was waarom hij de verklaring moest onderteekenen want hij had toch zijn abtskleed afgelegd. Waar gaan we in Nederland naar toe als alleen zy ambtenaar van defensie kunnen zijn die lid zijn van een partij die de regeering altijd steunt? Daarna gaf pleiter een uiteenzetting van de juridische zijde van het geval. De landsadvocaat Mr. Telders trad voor den minister van Defensie op. Spr. voerde aan dat men op een abtenaar van defensie in alle op zichten moet kunnen vertrouwen. Het lidmaat schap van de S.D.A.P. zou conflicten voor hem mee kunnen brengen. Om dat te voorkomen heeft men hem ontslagen.. Waarom heeft de S.D.A.P. nooit een duidelijke verklaring afge legd dat zij in geval van mobilisatie onvoor waardelijk achter de regeering staat, vroeg spr. zich af. Tenslotte gaf ook Mr. Telders eenige juridi sche beschouwingen ten beste. Na een korte dupliek van Mr. Mendels werd de uitspraak bepaald op 15 Februari. ging de jongeman er op zijn fiets vandoor. Toen de echtelieden W. bij hun thuiskomst den diefstal bemerkten, viel de verdenking on middellijk op C„ dien zij even tevoren in de omgeving der woning hadden opgemerkt. De heer W. en zijn broer achtervolgden daarop per fiets den jongen, dien zij spoedig inhaalden, doch die het geld niet meer bij zich bleek te hebben. Toen de beide heeren echter een onderzoek instelden in de buurt van de plek, waar zij den jongeman even voordat zij hem te pakken kre gen, hadden zien afstappen, vonden zij het geld in het gras verborgen. Ofschoon de jongen hardnekkig ontkent iets van den diefstal af te weten, is hij in arrest gesteld. De gepensoneerde veldwachter J. B. T. heeft beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Utrecht, waarbij hij werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf wegens de bekende schietpartij op de Nieuwkoopsche plassen. Te Beugen (N.-Br.) is Donderdag op klaar lichten dag een brutale diefstal diefstal ge pleegd.. De slagersjongen C. heeft zich met den huissleutel, dien hij achter het huis op een plankje wist, toegang verschaft tot het huis van den heer W„ toen de bewoners even af wezig waren. Na zich van de in het huis aan wezige 200 gulden te hebben meester gemaakt, Sinds Philips door zijn bekende licentie- maatregelen de Ned. radio-industrie van veel minderwaardige fabriekjes heeft gezuiverd, is een nijverheid ontstaan, welke in het alge meen op een technisch zeer hoog peil staat. Dat bewezen ons nog weer eens de twee Er res-ontvangers (van de Handelmij. R. S. Stok vis Zn. te Rotterdam), welke ons dezer da gen ter bespreking werden toegezonden; toe stellen, welke niet alleen technisch, maar ook aesthetisch verzorgd zijn op een wijze, die nog maar weinig te wenschen overlaat! De Erres KY 126 kenmerkt zich door de aan wezigheid van slechts 2 kringen Erres heeft óók 3 en 4 krings toestellen! en onwillekeu rig stemt dit bijzonder critisch, wat betreft de selectiviteit van zoo'n toestel. Velen toch mee- nen dat de tegenwoordige omroeptoestanden wel dwingen tot het gebruik van een grooter aantal afstembare kringen dan de „van ouds bekende" twee! De zorgvuldige beproeving van bovengenoemd apparaat heeft ons echter een bewijs te meer gegeven voor ónze overtuiging, dat ook met twee kringen een alleszins goede selectiviteit te bereiken valt, mits maar op de eerste plaats prima spoelen worden gebruikt. De KY 126 bezit voor zijn prijs-klasse een opmerkelijk goede weergave-kwaliteit, waar toe de zware houten kast, tezamen met de toe gepaste Philips' lampen het hunne bijdragen. Van deze lampen zij nog opgemerkt, dat twee hoofdrequentlampen gebruikt worden (de E 455 en de E 462), waarop de E 499 als detector en de E 443 H als eindlamp volgen. Het te loven! streven, om het ontvang toestel zoo eenvoudig mogelijk te maken, is bij dit toestel o.i. te streng doorgevoerd: het is n.l. practisch onmogelijk te zien, of het toestel op het lange- dan wel op het kortegolfgebied staat ingesteld. Een simpele letter-indicatie DÜ den betreffenden knop van dit tekort verhelpen! Overigens is ons dit goedkoope toestel met z'n uitstekenden electro-dynamischen luidspre ker best bevallen! Het tweede, ons gezonden, apparaat de Er res KY 130 is met vier kringen uitgerust, waarbij de bekende bandfilter-schakeling werd toegepast in combinatie met vier lampen (twee maal E 462 als hoogfrequent-lamp; E 444 als detector en de E 443 H als eindlamp). De hoogere prijs van dit apparaat is van zelfsprekend het gevolg van een nog betere uit voering, speciaal dan in 't technische gedeelte te zoeken, want de kast van dit apparaat kan ons minder bekoren. Wat intusschen een kwestie van smaak is! De KY 130 heeft nj. een auto matisch werkende fading-compensatie, een schakeling, welke het hinderlijke „wegzakken" der kortegolf-zenders voor een belangrijk per centage voorkomt. Is het toestel eenmaal op een bepaalde geluidsterkte ingesteld, dan komen by het afzoeken van de golflengte-schaal alle zenders met vrijwel gelijke sterkte uit den luidspreker, welke ook bij dit toestel een per- K Y 130 fecte electro-dynamische is. Vermeldenswaard is verder, dat de KY 130 een toonregelaar bezit, welke m tegenstelling met tal van andere apparaten niet in trappen, maar continu regelbaar is, wat we een prettig voordeel van dit tostel kunnen noemen. Dan valt nog te no- teeren, dat eveneens een z.g. geruischlooze af stemming werd toegepast, een methode, waar bij men, door het omzetten van een schakelaar, alléén de goed hoorbare stations doorkrijgt niet vergezeld van allerlei „achtergronden" en de zwakste zenders. Het zoeken is bij dit appa raat overigens zeer eenvoudig, doordat gebruik wordt gemaakt van twee afstemschalen, die steeds gelijk opdraaien; op de eene bevindt zich de lange-, op de andere de kortegolf-schaal. Bij het overschakelen gaat automatisch een lampje branden achter de schaal van 't be treffende gebied. Dit alles maakt de KY 130 tot een der beste ontvangtoestellen, welke momenteel voor een Prijs van ruim 200 gulden aan de markt zijn! Ver in het grauwe verleden ligt de tijd, dat de zonen onzer voorvaderen zich wapenden met boog, speer en schild en optrokken naar een nabij gelegen stam, om daar de huwbare dochters te rooven en mee te voeren. Deze meer rationeele dan keurige methode van bloedver- versching is in onze beschaving verloren ge raakt en heeft plaats gemaakt voor de methode, dat de jongeman op kamers gaat wonen in de stad, waar hij een baantje heeft gevonden en dan door papa's met huwbare dochters wordt aangehaald. Zelfs dit is alweer verouderd, want de huwbare dochters hebben gemeenlijk pa niet meer noodig, om aan een man te komen. Ten plattelande is er nog wel iets over van het oude gebruik. Maar in plaats van pijl en boog wapent zich de jonge man met een blin kende fiets onmiskenbaar teeken van zijn welstand en een prachtige zeven-kleurige das. Daarmee gaat by by de naburige stam men ter kermis en ontmoet zoo het meisje zijner keuze wel. De stamgenooten van de huwbare dochter echter vinden, dat zij de parelen aan de kroon van hun dorp niet te gemakkeiyk moeten afstaan en zoo ondervindt de vreemde vrijer nogal eens last bij de bezoe ken aan zyn meisje. Nu is het merkwaardig, dat de kloppartyen, die daarvan het gevolg zyn, als regel niet ge meen zijn. Het wapen is meestal de vuist of een eind hout. Het wordt meer beschouwd alsi een frisch lolletje dan als een echt haat- gevecht. Niettemin gaat het er ruw by toe en er worden rake klappen uitgedeeld. Dat ondervonden twee Moergestelsche jon gens, van wie een naar een meisje vrijde in Gemonde, een kerkdorp onder den rook van Den Bosch. Zij werden op een goeden avond opgewacht door een knokploeg en met knuppels deeriyk toegetakeld. Het was een groote overmacht, die de jongens aanviel en dat maakte de zaak minder aan trekkelijk. Vier van die Gemondsche heeren hebben zich voor de Bossche Rechtbank te verant woorden gehad. Ze waren met z'n vieren geen tachtig jaar oud. Ofschoon zy volgens ryksveldwachter Fierloos in het dorp altyd praats teveel hebben, leken ze in da. deftige rechtszaal en tegenover de gebefte heeren met stomheid geslagen. Ze lachten verlegen en drie van hen zeiden op alles ja. De taal ging boven hun verstand. De vierde dacht slim te zyn en zei maar voortdurend, dat hij onschuldig was. De ryksveldwachter deed een aardig boekje open over de heeren en hun kornuiten, zy hadden een paar houtmijten geplunderd, om knuppels te krijgen en het hout eerst op sterkte geprobeerd. Voorts vertelde hy, dat de dapperen hadden afgesproken de boete', die er eventueel uit hun optreden zou voortkomen, gezameniyk te dragen. Op gevangenisstraf hadden zy waarschyn- lyk niet gerekend. De officier van Justitie wien de boeteregeling maar weinig beviel eischte tegen P W. v. E. een maand, tegen J. F. K. (de ontkenner) een maand en tegen M. G. v. E. een maand. Voor G. v. K. vroeg hij vrijspraak. Ze hadden geen van vieren nog iets te zeg gen en keerden terug naar hun dorp. waar- schynlyk een beetje minder enthousiast dan ze gekomen waren. Van de zijde van eenige radiolampenfabrie ken, is gemeld, dat zij zullen pogen, tot een intensievere bestrijding van de radiostoringen te geraken. In verband hiermede heeft op ini tiatief van deze ondernemingen de heer W. A. A. Grul dezer dagen te 'sGravenhage voor jour nalisten een voordracht gehouden naar aan leiding van de afkondiging van een Konink lijk besluit, betreffende een verbod van ontvang- inrichtingen, welke hinderlijke straling kun nen veroorzaken (wyziging van art. 64 van het radioreglement-1930) De heer Grul kwam tot de conclusie, dat het wenschelijk zou zijn, het verbod voor goedkoope éénkringsontvangtoestellen in te trekken, al thans tot betere tyden op te schorten en daar voor in de plaats te stellen een verbod voor storende electrische machines en apparten, wel ke volgens spr. de allerbelangrijkste oorzaken zijn van een ongunstigen invloed op de radio ontvangst. AAROlElOtNO In den loop van de vorige week is by het on derzoek door den Rijks-radio-contröledienst van een klacht omtrent storing in de radio-ontvangst te Rotterdam gebleken dat eenige bezitters van radio-ontvangtoestellen niet hadden voldaan aan de wetteiyke verplichting tot het doen van aangifte van htm radio-ontvanginrichting bij den directeur van het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse. Bedoelde bezitters werden gewaarschuwd en in de gelegenheid gesteld alsnog aan hun ver plichting te voldoen. By de terzake gehouden controle bleek, dat twee personen deze waar schuwing in den wind hadden geslagen. In samenwerking met de gemeente-politie ter plaatse werden daarop de radio-ontvangtoestel len ten huize van J. de G. en A. N. N„ beiden te Rotterdam in beslag genomen en werd van de overtreding proces-verbaal opgemaakt. Het vorenstaande zy een waarschuwing voor hen, die hun radio-toestel nog niet hebben aan gegeven om daaraan ten spoedigste te voldoen, daar het Staatsbedrijf der P. T. en T. voorne mens is van elke overtreding van art. 66 van het Rijksradio-reglement proces-verbaal op te maken met in beslagname van het toestel- De uiteenzetting werd verduidelijkt door het draaien van een interessante gramofoonplaat, waarop de onderscheidene soorten storingen (elke met haar typisch eigen karakter), veroor zaakt door de diverse electrische apparaten, in klank zyn weergegeven, telkens met vermel ding van de technische remedie, welke de storing kan verhelpen. Na een gedachtenwisseling werd tenslotte het woord gevoerd door den heer G. Emmerik, chef van den radiocontröledienst der P. T. T. en lid van de door de regeering ingestelde com missie ter bestudeering van het storingsvraag- stuk. De heer Emmerik zeide, dat de commissie ge noopt is, geruimen tyd aan een onderzoek van het vraagstuk te besteden, omdat het zoo uitrs moeilijk en veelzijdig is. Hy legde er na druk op, dat het kunnen-genereeren wordt verboden, cmdat het genereeren zelf nooit te bewijzen is. Daarby moet men in aanmerking nemen, dat de minister in bepaalde gevallen opheffing van het verbod kan verleenen. De veelzydigheid van het vraagstuk blykt o.m. uit het feit, dat het b.v. niet gemakkelijk te om schrijven is, wat een hinderlijke storing is. Daar voor moeten technische normen worden vast gesteld. Een andere vraag is, op wiens kosten men de storingen zal doen verdwijnen. De heer Emmerik verklaarde dat verwacht mag worden, dat de commissie in den loop van dit jaar haar rapport by de regeering zal indienen. In de heden te Arnhem gehouden vergadering van afgevaardigden der Nederl. Baksteen- en Kalkzandsteenindustrie, waarbij ruim 90 pCt. der geheele steen-industrie vertegenwoordigd was, is met algemeene stemmen tot productie- regling besloten. Door dezen maatregel zal de productie over het geheele land naar verbruik worden gere geld. Om aan de moeilykheden, welke de visch- handel ondervindt, tengevolge van omstandig heden van tijdelijken aard ten aanzien van den aanvoer van zeevisch voor de binnenland- sche markt tegemoet te komen, zal, naar van bevoegde zijde wordt bericht, voor de maand Februari aan de importeurs van buitenland- sche versche zeevisch een extra-contingent kunnen worden verleend. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat De- houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 4 tot en met 10 Februari de prys van het botermerk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn vastgesteld op ƒ1.00 per K.G. De oud-directeur-generaal van den Landbouw, het lid van de Tweede Kamer de Staten-Gene- raal, Dr. H. J. Lovink, door wiens bemoeiingen indertyd de Rijksserum-inrichting werd opge richt, bracht in gezelschap van den Directeur van den Veeartsenijkundigen dienst, Prof. Dr. Berger, een bezoek aan het nieuwe gebouwen complex te Rotterdam, toevallig op den dag, dat het dertig jaar geleden is, dat de oude inrich ting geopend werd. Dr. Lovink, rondgeleid door den Directeur, Dr. Lourens, toonde zich buiten gewoon ingenomen met dezen uitnemenden en toch sober gehouden nieuwbouw. In de gebouwen der Rijksseruminrichting is ondergebracht het Staats-Veeartsenykundig onderzoekingsinstituut, dat in het byzonder werkzaam is voor de bestudeering van het mond en klauwzeer en waarin tevens het serum tegen deze ziekte wordt bereid ter ondersteuning van de maatregelen, welke de Veeartsenijkundige Dienst neemt. Waar Dr. Lovink reeds 30 jaar geleden zich zeer sterk interesseerde voor de bestryding de zer ziekte, heeft hij steeds geijverd in en bul ten de Kamer voor een wetenschappelijk on derzoek van het mond- en klauwzeer-vraagstuk. Hij volgde met zeer groote belangstelling de werkmethode van den directeur van dit insti tuut, dr. Frenkel en diens uiteenzettingen over de nieuwe gezichtspunten welke over het wezen dezer ziekte door de onderzoekingen naar voren komen. Onder verwijzing naar zijn bekendmaking, voorkomende in het „Algemeen Politieblad" van 1933, afd. G, blz. 879. no. 2167. vestigt de Com missaris van Politie te Velsen in het algemeen belang nogmaals de aandacht op Salomon van Westenborg, zich noemende en schrijvende Wil lem van Westenborg, geboren te Rotterdam 22 Juni 1890, reiziger, thans wonende te Wijk aan Zee en Duin, Arendsweg No. 52b, die o.a. bij het aangaan van relaties géiden vraagt voor een spoorwegabonnement.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13