HET DUITSCHE ANTWOORD OP DOLLFUSS' PROTEST Oostenrijk in de branding Wat doet Dollfuss Het nieuws van heden ES 1ST NICHT WAHR! DRAMA IN EEN HOTEL De drie Bulgaren naar Berlijn DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Duitschland vindt het heter het conflict niet voor het forum van Genève te brengen Kwestie is van bïnnen- landschen aard Het Oostenrijksche legioen Zending van dynamiet van Duitschland naar Oostenrijk ,,Hetzcampagne" door de pers Radio-propagand a Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Reis van den erfprins van Waldeck-Pyrmont Opleving in Amerika Een optimistisch rapport over het jaar 1933 DE EENHEID VAN HET DUITSCHE RIJK Woensdagnacht heeft de Hitier jeugd de grens-steenen tusschen Lübeck en Oldenburg verwijderd Verwacht wordt dat de bonds kanselier een beroep zal doen op den Volkenbond Opmarsch van 1OO-OOO boeren Onafhankelijk van elkaar onder handelden Dollfuss, Fey en Alberti met de nationaal- socialisten De kracht der partijen Nog steeds in „Schutzhaft" Uitzonderingstoestand verlengd Stratosfeervliegers bijgezet MONARCHISME IN PRUISEN VERBODEN Een decreet van Goering DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium De Stavisky-affaire Het dynamiet-proces te Hamburg BERLIJNS NIEUWE BISSCHOP Plechtig geintroniseerd INDISCHE POSTVLUCHTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTICSTE JAARCANC No. 18596 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 2 Febr. Het Oosten- rijksche officieele communiqué over de zitting van den ministerraad te Weenen van 2 dezer verklaart, dat de antwoord-nota der Duitsche Rijksregeering op geen enkele wijze rekening houdt met de door de Oostenrijksche bondsregeering te berde gebrachte bezwaren en zich er toe bepaalt de verschillende pun ten eenvoudig te ontkennen. Uit dien hoofde heeft de ministerraad het Duitsche antwoord onbevredigend gevonden. Met het oog op deze houding der Oostenrijksche regeering acht de Duitsche regeering het gewenscht het Duitsche antwoord hierbij be kend te maken. De nota bevat een eenzijdige schildering van zekere gebeurtenissen in Oostenrijk en ver bindt daaraan het verwijt, dat deze gebeurte nissen het gevolg zijn van een ontoelaatbare door Duitschland ondernomen inmenging in Oostenrijksche binnenlandsche toestanden. Zij spreekt van een conflict tusschen de beide Duitsche staten en geeft het geheele complex kwesties een vorm, welke dit in een verkeerd licht plaatst. Voor de Duitsche regeering ingaat op de ver schillende gebeurtenissen, acht zij het nood- Wkelijk dit verkeerde gezichtspunt vast te Stellen. Het betreft niet een conflict tusschen de beide Duitsche staten als een dat in het bij zonder valt onder het door de Oostenrijksche regeering naar voren gebrachte formeele begrip yan Volkenrecht, doch een geschil der Oosten rijksche regeering met een historische bewe ging van het geheele Duitsche volk. Het natio naal-socialisme, dat de bevolking van het Rijk jnet elementaire kracht heeft aangevat en dat de Duitsche bevolking van Oostenrijk reeds sedert lang in zijn ban heeft betrokken, wordt door de Oostenrijksche regeering met alle mid delen der macht gehinderd in een legale ont wikkeling en vrije ontplooiing. Het is natuurlijk, dat met de politieke grens tusschen het Rijk en Oostenrijk het gevoel van volks- en gees telijke verbondenheid niet kan worden opge heven en dat het overslaan van ideeën, welke het volk omvatten, niet kan worden tegenge houden. De Oostenrijksche regeering kan niet ver dachten, dat Duitschland onverschillig staat tegenover een regeeringssysteem, dat alles on derdrukt, wat het Duitsche Volk met nieuwen moed en nieuw vertrouwen vervult. Het is onvermijdelijk, dat het ernstige bin- nenlandsch politieke conflict in Oostenrijk ook een terugslag heeft op de verhouding van het Rijk tot Oostenrijk. Niettemin heeft de Duit sche regeering het vermeden zich te mengen In de binnenlandsche politieke aangelegenhe den van Oostenrijk. Zij heeft herhaaldelijk tot Uitdrukking gebracht, dat haar iedere gedachte aan een gewelddadige inmenging of eenige schending van verdragsbepalingen volkomen jrerre ligt. Bij deze principieele zienswijze der Duit sche regeering is het in tegenstelling met de uiteenzetting der Oostenrijksche regee ring natuurlijk, dat de Duitsche regeering het slechts zou toejuichen, wanneer einde lijk overeenstemming zou kunnen worden bereikt tusschen de Oostenrijksche regee ring en de nationaal-socialistische partij in Oostenrijk. Ook van de zijde der nationaal-socialistische xringen in Duitschland is nimmer iets geschied, dat een dergelijke overeenstemming zou in den Weg kunnen staal Dat de Duitsche regeering er steeds op be dacht is geweest een verscherping van den toe stand te vermijden, kan de Oostenrijksche re geering bijv. zien uit de reserve, waarmede het Incident Schumacher is behandeld. Hoewel het betrof het neerschieten van een Rijksweersoldaat door officieele Oostenrijksche grensorganen op Duitsch gebied en hoewel uit het gemeenschappelijk onderzoek bleek, dat de Oostenrijksche organen alleen schuld hadden De Duitsche regeering heeft de door de Oos tenrijksche regeering opnieuw ingebrachte be wering van plannen tot een geweldadig optreden Van het z.g. Oostenrijksch legioen tegen Oosten- rijksch gebied reeds vele malen als onwaar ver worpen. Zij refereert vooral aan haar gota van 21 September j.l. waarin zij de ingebrachte bezwa ren punt voor punt heeft weerlegd. Overigens is. zooals de Oostenrijksche regeering bekend is, het kamp Lechfeld geheel ontruimd en zijn de Oostenrijksche vluchtelingen verdeeld over eeni ge plaatsen, welke op aanzienlijken afstand der Oostenrijksche grens liggen. Daarom kan geen sprake zijn van een concentratie aan de grens. De Duitsche regeering heeft een bijzonder nauwkeurig onderzoek doen instellen wegens den buitengewonen ernst van deze beschuldi ging. Dit onderzoek heeft geen aanra kingspunt gegeven, dat dergelijke smokkel- affaires inderdaad hebben plaats gehad. Geheel uitgesloten is evenwel, dat officieele of partij- officieele Duitsche instanties betrokken zouden zijn bij een dergelijke smokkelarij of deze zelfs ook maar hebben begunstigd. Nopens de protesten over de „ophitsings campagne" der Rijksduitsche pers tegen de Oostenrijksche regeering moet worden opge merkt, dat inderdaad in enkele gevallen aan vallen op de Oostenrijksche regeering hebben plaats gehad, welke evenwel slechts het ant woord waven op een groot aantal hoogst ha telijke uitvallen der Oostenrijksche pers tegen het nieuwe Duitschland. Deze laatste zijn helaas door de Oosten rijksche autoriteiten noch belemmerd, noch bestraft, doch worden ondanks de protesten der Duitsche legatie te Weenen in meer dan 200 gevallen blijkbaar met den steun en de actieve deelneming van officieele Oostenrijk sche kringen dagelijks in toenemende mate voortgezet. De bewering der Oostenrijksche regeering, dat door de Duitsche radio een ophitsingscam pagne wordt gevoerd, is niet juist. De radio voordrachten worden tot de Rijksduitsche luis teraars gericht en zij stellen dezen op de hoog te van de ontwikkeling in Oostenrijk. Hierbij worden de bepalingen der internationale radio overeenkomsten in ieder opzicht in acht ge nomen. Daarentegen heeft de Duitsche regeering on danks herhaalde démarches steeds weer moe ten vaststellen, dat van Oostenrijksche zijde de radio wordt misbruikt voor een zeer inten sieve propaganda tegen het nieuwe Duitscn- land, waarbij de officieele berichtendienst zelfs niet terugschrikt voor de ernstigste verdacht makingen. In hetzelfde verband protesteert de Oosten rijksche regeering tegen de oprichting en de propaganda voor den „strijdring der Duitsch- Oostenrijkers in het Rijk". Hierop merkt de Duitsche regeering op, dat het een vrije ver- eeniging betreft van in het Duitsche Rijk ver blijvende Oostenrijkers, die den wensch hebben gehad zich op nationaal-socialistischen grond slag aaneen te sluiten. Eenige propaganda of steun van de zijde der Duitsche autoriteiten heeft nimmer plaats gehad. Aan de andere zijde heeft de werkzaamheid der vereeniging tot nu toe den Duitschen autoriteiten cok geen aanleiding gegeven in te grijpen. E VERWACHTING: In het Noorden zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Noor- delijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, H wellicht eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst. Eater lichte dooi. In het Zuiden zwakke tot matigen, Noor- deljjke tot Noord Oostelijken wind, ne- velig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, matige tot lichte vorst. Verder vooruitzichten: Aanvankelijk ne- |jj velig, later opklarend met weer toene- EE EE mende vorst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiH De reis van den erfprins van Waldeck-Pyr mont naar Weenen wordt door de Oostenrijk sche regeering beschouwd als bewijs voor een samenspanning tegen de Oostenrijksche regee ring. Hierover is het volgende te zeggen: Legatieraad erfprins v. Waldeck-Pyrmont zou indertijd met medeweten en goedkeuring der Oostenrijksche regeering den heer Habicht naar Weenen begeleiden voor de samenkomst met den bondskanselier. Nadat deze bijeenkomst van Oostenrijksche zijde verrassend was afge zegd, heeft legatieraad erfprins v. Waldeck- Pyrmont zich in officieele opdracht naar Wee nen begeven om zich bij het Duitsche gezant schap op de hoogte te stellen van den toestand. Bij deze gelegenheid heeft hij den heer Frauen- feld, dien hij sedert jaren kent, in diens woning opgezocht en daar heeft hij ook graaf Alberti aangetroffen. Hoe men uit dit bezoek een con spiratie tegen den Oostenrijkschen staat zou kunnen afleiden, schijnt de Rijksregeering des te minder begrijpelijk, daar graaf Alberti lei der was der Heimwehren in Beneden Oosten rijk, dus lid van een regeeringspartij. Wanneer de Oostenrijksche regeering daarenboven verklaart, dat zij ernstig moet overwegen zich tot den Volkenbond te wen den, dan moet haar de verantwoordelijk heid overblijven voor een dergelijken stap. De Duitsche regeering is in ieder geval niet van meening, dat het onderhavige probleem, dat zijn wortels ten slotte heeft in een conflict in Oostenrijk van zuiver binnenlandsch poli- tieken aard, geschikt zou zijn voor een inter nationale behandeling en langs dien weg zou kunnen worden opgelost. WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter) De „Federal Reserve Board" heeft een rapport ge publiceerd over 1933, waarin bevonden wordt: 1. dat de handels-index, inclusief voor in dustrie en transportwezen, aan het eind van 1933 aanmerkelijk boven het laagtepunt van de depressie was gelegen. 2. Dat de loonen in het tweede semester van 1933 aanzienlijk zijn gestegen. 3. Dat de inkomsten van de „farmers" sterk zijn toegenomen. 4. Dat de verkoop van automobielen over t geheele land, maar vooral in de Zuidelijke Sta ten is gestegen. 5. Dat er meer particuliere huizen gebouwd werden, welke door de eigenaars worden be trokken. ZUERICH, 2 Febr. (Reuter). Volgens uit Oos tenrijk ontvangen berichten zijn de Heimwehren te Innsbruck overgegaan tot naar schatting 400 politieke arrestaties. Zij zouden voornemens zijn het bestuur over de provincie Tirol aan zich te trekken. WEENEN, 2 Febr. Volgens een half-officieele mededeeling zal zeer binnenkort een buiten gewone ministerraad worden gehouden om definitief besluit te nemen over de internatio nale actie van Oostenrijk tegen Duitschland. Men verwacht, dat de zitting nog plaats zal vinden voor 7 Februari, het vertrek van bonds kanselier Dollfuss naar Boedapest. Volgens de pers zou het vast staan, dat een beroep zal worden gedaan op den Volkenbond. De boerenbond van Beneden-Oostenrijk heeft vandaag een opmarsch gehouden, waar aan ICO.OOO boeren deel namen. Na den marsch door de straten begaven de demonstreerende boeren zich naar het N.W.- station, waar de „Landeshauptmann" van Be neden-Oostenrijk een toespraak hield. Vervol gens hield Dollfuss een rede waarin hij de hou ding der nationaal-socialistische beweging en der rijksregeering critiseerde. Dollfuss noemde het Duitsche antwoord op de Oostenrijksche nota onvoldoende en hij kondigde aan, dat In verband met de geruchten over de arrestatie van Prins Star hem berg en den beraamden moordaanslag op den Veiligheidsminister, majoor Fey, vestigen wij de bijzondere aandacht op dezen belangwekkenden brief van onzen Weenschen correspondent over den huidigen toestand in Oostenrijk. De arrestaties van den Heimwehrleider en eersten vertegenwoordiger van Starliem- berg, graaf Alberti, van diens adjudant dr. Flohr, van de nationaal-socialistische hoofdleiders Frauenfeld en Schattenfroh en de rol van den Duitschen legatieraad, graaf Wal deck Pyrmont, beteekenen heel wat meer dan men wel uit de berichten en kommentaren der binnen- en buitenlandsche pers zou denken. Verplaatsen we ons toch nog eens in den feitelijken toestand van het tegenwoordige Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering staat in het vuur van twee brutale tegenstanders, onderling welis waar doodsvijanden, maar in den strijd tegen de regeering Dollfuss eensgezind: het austro- bolsjewisme en het nationaal-socialisme. Niettegenstaande, dat het austro-bolsjewisme al heel wat veeren heeft gelaten en sinds de troonbestijging van het nationaal-socialisme in Duitschland, naar verluidt, zachtaardig, vrede lievend, vroom, vaderlandschgezind is geworden, niettegenstaande, dat het vertrouwen der massa in de eens onschendbare leiders beden kelijk geschokt is, valt aan het verschieten van de hoog-roode kleur der massa vooralsnog niet te denken. Wel voelt een betrekkelijk hoog per centage van de arbeiders wat voor den koers- Dollfuss, zoo hoog als de regeering schijnt te meenen, is dit percentage echter beslist niet. Ja, als het ging over een coalitie: christelyk- sociale partij en socialistische partij. Liever paapsch dan Turksch! Doch daaraan denkt de regeering niet, óók niet, als zij den arbeider uitnoodigt, zooals zij dit by monde van den premier onlangs gedaan heeft, zich by de vaderlandsche beweging aan te sluiten. Zoo welkom de arbeider is, schreef dezer dagen de christeiyk-sociale „Reichspost", Marxisme èn als idee èn als party biyft by den opbouw van het komende Oostenrijk uitgesloten. De strijd en de stryd-methode van Oosten- rijksche nationaal-socialisten zijn over-bekend. Ook in Holland. Wat willen ze? Einddoel is: de „Anschluss" van Oostenrijk, de gelykschakeling, geestelijk en politiek, met Duitschland. Dat hieraan momenteel niet te denken valt, is ook in München en Berlyn niet onbekend. Daarom naaste doel: medezeggenschap. De nationaal-socialisten beweren, dat min stens 40 pet. van de Oostenrijksche bevolking nationaal-socialistisch denkt, dat by momen- teele verkiezing zy als sterkste party uit de bus te voorschijn zouden komen, sterker dan de christelyk-socialen, sterker ook dan de socia listen. Daarom ontkennen zy het bestaansrecht van de tegenwoordige regeering en verlangen ofwel nieuwe verkiezing, ofwel, wanneer deze om welke reden dan ook niet plaats kan vin den, zoo en zooveel zetels in de regeering. Wien heeft de regeering achter zich? Ik denk hier aan de officieele formatie van de regeering het „Vaterlandische Front", aan de „Heimwehr", aan gendarmerie, politie en militair, aan de formatie der „Sturm- scharen" en aan het publiek. Het „Vaterlandische Front" telt meer dan een millioen leden. Of die allen principieel anti- nationaal-socialistisch denken? Daar is geen sprake van. Het meest betrouwbaar zyn de Joden, zei me dezer dagen een ehristelyk-sociale ex-minister. Dat klopt. Die vreezen de nationaal- socialisten meer dan een faillissement, meer dan de duivel het wywater. Veertig tot vyftig, mis schien zestig procent denkt rood of nationaal- socialistisch en trad toe tot Dollfuss uit oppor tunisme. De „Heimwehr" is vry van Joden en officieel anti-nationaal-socialistisch; feitelyk is zy het voor, ik schat, 70 pet. Zoo staat het ook met gendarmerie, politie en militair. Natuurlyk is 't uiterst moeiiyk zich een juist oordeel te vormen. Wie verklaart nationaal-socialist te zyn ligt op straat. De formatie der Sturmscha- ren, die vandaag circa 20.000 geüniformeerde leden telt, is, afgezien van een laag percen tage, geprononceerd katholiek en anti-nationaal- socialistisch. En het publiek? Gemengd zooals boven, doch de meerderheid, meen ik, voor den koers-Dollfuss. De groote massa wil liefst „ihre Ruhe haben", werk, niet Al te veel, en een beschaafd bestaan. Terwyi nu deze verhoudingen hier heer- schen, terwijl de treurige broedertwist tusschen regeering en nationaal-socialisten niet ophoudt te woeden, terwyl de regeering niet karig is met dreigementen en energieke maatregelen en de nationaal-socialisten zich weren met „bommen en granaten", werd dagen lang in het hotel Hammerand in de Josefstadt, zooals het achtste distrikt van Weenen genoemd wordt, tusschen de strijdende partyen onder handeld. De kanselier dr. Dollfuss onderhandelde met den vertegenwoordiger van den nationaal- socialistischen Münchener radio-staf. Zeker niet zonder in den rug gedekt te blyven, maar toch hy onderhandelde. Graaf Alberti, de vertegenwoordiger der „Heimwehr". onderhandelde, onafhankelyk van Dollfuss, met denzelfden en wel met weten van zyn chef, Starhemberg, aan wien hy omtrent ontwikkeling der onderhandelingen, omtrent plannen en mogelykheden rapport uitbracht. En nummer drie: veiligheidsminister majoor Fey onderhandelde eveneens met dezelfde natio naal-socialistische leiders en eveneens onafhan kelyk van nummer een en nummer twee. Dat ging zoo „hin und her" dagen lang en tegelijkertyd woedde de burgeroorlog Duitsch landOostenryk onverminderd in het openbare en particuliere leven, in krant en radio. Dr. Dollfuss, de ervaren tacticus, begon zich terug te trekken. De onderhandelingen met minister Fey werden van den kant der natio naal-socialisten slechts als schyn-manoeuvre gevoerd. De onderhandelingen Alberti (Heim wehrStarhemberg) begonnen reeds tastbare vormen aan te nemen dermate, dat van Duit sche zyde legatieraad graaf Waldeck Pyrmont van het Duitsche gezantschap te Weenen en de befaamde Oostenrijksche „verrader", de Münchener radio-krygsman Habicht. de nach telijke, misschien beslissende beraadslagingen zouden bywonen. Doch nu komt de dramatische ontwikkeling: Bespreking 's nachts om één uur op 13 Januari hotel Hammerand. De nationaal-socia listische gouwleider Frauenfeld had de heeren, onvoorzichtig genoeg, uitgenoodigd...... per telefoon. De niet-uitgenoodigde veiligheidsmi- nister, majoor Fey, die natuurlyk het telefoon net laat controleeren, zag zyn kansen verkeeren. Zonder veel overleg, uit eigen machtsvolkomen heid, liet hij eenvoudig de vergaderden over vallen en op heeterdaad betrappen. Habicht. die eerst later op het vliegveld van Aspern landde, ontging zyn greep. Frauenfeld gevangen genomen, Alberti. ge desavoueerd door zyn chef, prins Starhemberg, gevangen genomen, de adjudant van Alberti, dr. Flohr, in wiens geheime woning men een dagboek vond, gevangen genomen en graaf Waldeck Pyrmont, de Duitsche gezantschaps attaché op last van den bondskanselier in vry- heid gesteld, maar over de grens gezet. Oostenryk zyn weg van plicht in vertrouwen op zyn recht, zal verder gaan. Tegen den middag hebben afdeelingen Heim wehr twee nieuwe kazernes in de binnenstad betrokken. Uit Graz wordt gemeld, dat ook daar ver sterking is ontvangen. De Heimwehren in Tirol treden steeds krach tiger op. Bondskanselier Dollfuss heeft hedenavond af- zonderlyk de gezanten ontvangen van Enge land, Frankryk en Italië. Er wordt geen officieele mededeeling ver strekt over deze besprekingen, doch er ver luidt, dat de door het afwyaend antwoord van Duitschland ontstane toestand en de desbe treffende besluiten van den ministerraad van gisteren ter sprake zyn gebracht. Verwacht wordt, dat de buitengewone mi nisterraad, waarin het definitieve besluit over de internationale actie der Oostenryksche re geering genomen zal worden, reeds Zaterdag of Maandag byeen zal komen. WEENEN, 2 Febr. De Oostenrijksche re geering heeft Vrydagavond de nota gepubli ceerd, welke zy op 17 Januari door bemiddeling van haar gezant te Berlijn, Tauschnitz, aan de Ryksregeering had laten overhandigen. BERLIJN, 2 Febr. (Reuter). De drie Bul- gaarsche beklaagden in het Ryksdagbrand- proce.\ Dimitrof, Popof en Tanef zyn Uit Leipzig overgebracht naar een andere gevan genis in Duitschland. Toen de moeder van Dimitrof zich heden aan de gevangenis vervoegde om haar zoon te bezoeken, werd haar medegedeeld, dat hy niet meer in Leipzig is. De autoriteiten zeiden tevens haar niet te kunnen vertellen waar Dimitrof op het oogen- blik verblyft. BERLIJN, 2 Febr. (D. N. B.) De tot nu toe te Leipzig in „Schutzhaft" verblyvende Bulga ren, Dimitrof, Popof en Tanef zyn naar Berlyn overgebracht. MADRID, 2 Febr. (V.D.) Tydens een minis terraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het kabinet op de hoogte gesteld van den binnenlandschen toestand en er den na druk op gelegd, dat de openbare orde en rust in geheel Spanje op bevredigende wyze kan worden gehandhaafd, al is het ook in eenige gebieden tot onlusten gekomen. De ministerraad keurde hierop een decreet goed, waarbij de uitzonderingstoestand in het geheele land wordt verlengd. MOSKOU, 2 Febr. De drie verongelukte Rus sische stratosfeervliegers zyn Vrydag bijgezet in een eere-graf aan den muur van het Krem lin op het Roode Plein te Moskou. BERLIJN, 2 Febr. De Pruisische ministerpre sident heeft alle plaatselijke autoriteiten ver zocht, terstond alle monarchistische organisaties te ontbinden en te verbieden, daar niet geduld kan worden dat „duistere elementen in de mo narchistische beweging sluipen en pogen, haar uit te bouwen tot een oppositie tegen den nat. soc. staat". Het Duitsche antwoord op het protest van Dollfuss. De drie Bulgaren naar Berlyn overgebracht. De „Zeelandia" voor herstellingen in het dok te Southampton. Vier communisten te Potsdam op de vlucht doodgeschoten. Vragen aan den Minister van Justitie over den invoer van verboden wapens. Tekort op de Ned.-Indische begrooting 99 millioen. Wat is er waar van de onthullingen door lei ders van de N. S. B.? Memorie van antwoord op de Ned.-Indische begrooting. De zaak-Voordewind voor den Centralen Raad van Beroep. O r Vf Tydens een conferentie, welke de minister van Justitie, Penancier, heeft gehad met de procureurs-generaal van de Sgine en te Pau, is besloten de affare-Slavisky te onttrekken aan het parket te Bayonne en de behandeling er van in handen te stellen van het parket van de Seine. De modaliteiten voor de overdracht moeten nog worden vastgesteld. HAMBURG, 2 Febr. (D.N.B.) De Hamburg- sche rechtbank heeft heden vonnis geveid in een proces tegen 31 personen, die beschuldigd waren van het plegen van aanslagen met ont plofbare middelen. Slechts twee der verdachten zyn vrijgesproken, de zaak tegen een der ove rige verdachten zal later afzondenyk worden behandeld, terwyl 28 verdachten zyn veroor deeld tot in totaal 176 jaar tuchthuisstraf en 20 jaar gevangenisstraf. Het proces heeft veer tien dagen geduurd. BERLIJN, 2 Febr. (D.N.B.) In de St. Hed- wigskathedraal werd hedenochtend de nieuwe bisschop van Berlyn, Mgr. Bares, plechtig ge introniseerd. Vice-kanselier von Papen verte genwoordigde de ryksregeering, verder waren Eltz von Ruebenach en enkele andere rijks- en landsministers aanwezig. In een predicatie wees Mgr. Bares er op, dat aan de trouw in het geloof de trouw aan volk en vaderland moet worden toegevoegd. De bisschop is gewyd als volksbisschop, daar hij uit het volk is gekozen en voor het volk bestemd is. Met blijdschap verklaarde Mgr. zyn plicht te aanvaarden voor staat en overheid; de geloovigen moesten hun bisschop volgen. By het verlaten der stampvolle kerk werd de bisischop door de buiten wachtende menigte begroet. De „Oehoe" is op de uitreis te Singapore aan gekomen, de „Rystvogel" is op de thuisreis te Calcutta geland. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 767 Vorige stand: 768

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1