EEN INTERNE CRISIS IN HET KABINET—DALADIER i Dollfuss' grieven tegen Hitier De aanslag op Kard. Faulhaber Amerika treedt op Oud-strijders en de jeugd PIETRI EN FABRY AF GETREDEN HET KAN ZOO NIET VOORTGAAN Het nieuws van heden UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN DE BAROMETER ^0# VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Zij verzetten zich tegen een ontslag van den Parijschen politie- prefect Chiappe Kartel-regeering Chiappe weigert naar Marokko te gaan Chiappe Tegen de staten die weigeren de oorlogsschulden te betalen De Zwarte Zee ïn actie Schip in nood behouden de haven binnengesleept Frankrijk en België ge troffen Onderhoud met Hayaschi HET RVITER-TOURNOOI TE BERLIJN De Fransche ruiter-officieren, die aan het tournooi te Berlijn hébben deelge nomen, zijn door minister Von Neurath ontvangen ,JEuropa staat op het punt tusschen Amerika en Japan ten onder te gaan" Mgr. dr. Bares, de nieuw-benoemde Bis schop van Berlijn, bij het verlaten van de Kathedraal Interview met den Duce De regeering heeft vastgesteld, dat zendingen van wapens en pro- paganda-materiaal van Duitschen oorsprong waren Chauffeursstaking Garanties geëischt Verklaring van den Tirool- schen Boerenbond Gezant Tauschnitz bij Dollfuss Verbreking der diploma tieke betrekkingen? Mussolini Onlusten in den Pendsjaab Mohammedanen bekogelen de politie met steenen Italiaansch schip ver dwenen Sneeuwstormen boven Roemenië Wolven worden steeds brutaler DIT NNMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN Belooning voor opsporing der daders DE DRIE BULGAREN NIEUWE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18597 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 3 Febr. (Reuter). De minister van Financiën, Piétri, de minister van Oorlog, Fabry en de onderstaats-secretaris Doussain heb ben hedenavond ontslag genomen uit het kabinet-Daladier. Deze par- tieele crisis is het gevolg van een groote oneenigheid in het kabinet- Daladier over de maatregelen welke de regeering poogt te treffen in ver band met de verschillende finan- cieele schandalen. Hedenmorgen kwam de ministerraad bijeen in een zitting, welke speciaal gewijd was aan een eerste bespreking der maatregelen betref fende reorganisatie van administratie en jus- titieelen dienst. De minister van Justitie heeft aan den raad verschillende ontwerpen voor gelegd, die tot inhoud hebben de onvereenig- baarheid van advocatuur en lidmaatschap van Kamer of Senaat. Volgens het eerste door hem ingediende ontwerp zou den leden van het parlement in het vervolg de uitoefening van de advocatuur worden verboden in alle geval len betreffende spaarkapitaal of het crediet in het algemeen. Eveneens zou het den advocaten verboden zijn, tegen den staat, de departemen ten en de gemeenten te pleiten, die zij zelf in het parlement vertegenwoordigen. Een ander ontwerp betreft verzwaring van gevangenisstraffen voor verduisteringen en misbruik van vertrouwen, waarbij het openbaar crediet schade lijdt. Een derde ontwerp verbiedt den advocaten, het geheim van het gerechtelijk onderzoek te schenden door publicaties van aan de acten ontleende mededeelingen. PARIJS, 3 Febr. (Eig. Tel.) Naar wij vernemen wordt het kabinet ernstig met een interne crisis bedreigd, tengevolge van den druk, dien de neo-socialisten op Dala- dier uitoefenen om den prefect der Parijsche politie, Chiappe, te ontslaan. De „Temps" weet te melden, dat de regee ring dezen morgen over dit ontslag heeft be raadslaagd. Zy kon evenwel niet tot een be sluit komen toen bleek dat twee ministers hun ontslag zouden aanbieden wanneer prefect Chiappe uit zijn functie verwijderd werd. In verband hiermee worden de namen genoemd der ministers Piétry en Fabry. Daladier heeft nog steeds niet beslist, daar de socialisten en de neo-socialisten hem him loyalen steun toe zegden wanneer hij Chiappe ontsloeg. Met den steun der socialisten en der neo-socialisten zou Daladier over een linksche kartel-meerderheid beschikken. De neo-socialistische leider Marquet heeft minister Frot officieel verzocht om het ontslag van Chiappe. Minister Frot overlegde met Daladier, die op zijn beurt den prefect der Parijsche politie den post van resident-gene raal in Marokko aanbood. UNITED PRESS PARIJS, 4 Febr. (V. D.) Chiappe heeft zijn benoeming tot resident-generaal van Marokko afgewezen. In een schrijven aan den premier deelt hij mede, dat hij deze benoeming beschouwt als een bewijs van wantrouwen. LONDEN, 4 Febr. (V.D.) Toen het Ameri kaanse^, stoomschip „Syros", dat van R'dam in ballast op weg was naar Amerika op 200 mijlen van Bishops Lighthouse (Scilly eilan den) een schroef verloor, werden de daarop uit gezonden noodseinen opgevangen door den schipper van de Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee". Dit schip zette ijlings koers naar de „Syros", maakte vast en sleepte de „Syros" vandaag de haven van Falmouth binnen. WASHINGTON, 3 Febr. In overeenstemming met den wensch van Roosevelt heeft de Se naat heden het wetsontwerp van senator Johnson aangenomen, dat voorziet in een ver bod van leeningsovereenkomsten met staten, die hun schulden aan Amerika niet betalen. Er werden overigens belangrijke wijzigingen aangebracht in het ontwerp. Dit verbod, dat waarschijnlijk ook door het Huis van Afgevaardigden zal worden aangeno men, heeft derhalve slechts betrekking op sta ten, die de reeds vervallen termijnen van hun schuld niet hebben voldaan. Vooral Frankrijk en België worden hierdoor getroffen. Volgens het ontwerp mogen zij in Amerika noch obligaties verkoopen, noch leeningen op nemen. Onzeker is de situatie voor Engeland en Italië, ede formeele betalingen hebben ver richt en derhalve door Roosevelt niet in ge breke werden verklaard. Voor Dultschland komt slechts de schuld voor de kosten van het bezettingsleger in aanmerking. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de Latynsch-Amerikaan- sche staten niet onder het verbod vallen. Het ontwerp van Johnson voorziet verder in de stichting van een handelsbank te Washing ton, waar alle buitenlandsche staten credieten kunnen verkrijgen voor den aankoop van Ame- rikaansche goederen. Deze handelsbank was weliswaar in de eerste plaats bestemd voor de financiering van den uitvoer naar Rusland, maar men wil haar ook dienst laten doen voor den handel met Latijnsch-Amerika en andere staten. De president van de Reconstruction Finance Corporation heeft verklaard, dat hy de bank rijkelijk van kapitaal zal voorzien en haar zal maken tot een groot instituut voor de bevordering van den buitenlandschen han del. Volgens uitingen van officieele kringen zijn al deze plannen echter nog niet definitief ge formuleerd. In het bijzonder staat nog niet vast, of de handelsbank alleen officieel kapi taal of ook particulier kapitaal zal verkrijgen. Het schijnt echter vast te staan, dat de handei met Sovjet-Rusland en Latijnsch-Amerika in sterke mate zal worden gestimuleerd. WASHINGTON, 3 Febr. De begrootingscom- missie van den Senaat- heeft een regeerings- Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 1| Verwachting: Zwakke tot matigen, j= Noordelijke tot Westelijken wind, neve- lig tot half of zwaar bewolkt, waar- schijnlijk eenige lichte neerslag,- iets zachter. Hoogste barometerstand 775-0 te Black- sod en Hollyhead. Laagste barometerstand 743.6 te Hapa- ran da. H Zon op 7 38 - onder 4.51 Licht op 5.21 7 Febr. 9.42 v m. L. K. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll voorstel aangenomen, waarin opnieuw 950 mil- lioen dollar worden uitgetrokken voor den steun en de werkverschaffing inhet loopende be- grootings.iaar. WASHINGTON, 3 Febr. ((Reuter) Men schat dat reeds voor 25 a 30 millioen dollar goud in het buitenland is gekocht. De schatkist maakt bekend, dat door de de valuatie van den dollar de waarde van het goud, dat in haar bezit is, steeg van 4.034.867.780 tot 7.018.263.925 dollar. LONDEN, 3 Febr. Een speciale correspondent van de „Daily Express" heeft een onderhoud gehad met den nieuwen Japanschen Minister van Oorlog Hayaschi. De Minister heeft o.a. verklaard, dat hij niet gelooft, dat Japan in oorlog zal komen met de Vereenigde Staten, of dat het in de naaste toe komst tot een oorlog zal komen met Rusland. Over het lot van Wladiwostock ingeval van het uitbreken van een oorlog, wilde hij lievei niet spreken. Rusland heeft honderdduizend man en driehonderd vliegtuigen aan de Mandsjoerij- sche grens. Op het geheele vasteland van Mandsjoerye, dat even groot is als Frankrijk en Duitscliland tezamen, heeft Japan daartegenover slechts 50.000 man. De sterkte van het Mandsjoerijsche leger bedraagt echter 100.000 man. Hayaschi heeft in het verdere verloop van het onderhoud nog gezegd, dat Japan 40.000 man tusschen 17 en 25 jaar in de munitiefabrieken aanstelt om munitie voor Mandsjoerije te ver vaardigen. De eersten hiervan zullen over veer tien dagen in de fabrieken der marine gaan. Als reden voor dezen maatregel noemde de Minister het verleenen van steun aan de ver armde landarbeiders. PARIJS, 3 Febr. Een vertegenwoordiger van de „Intransigeant" heeft met Mussolini een onder houd gehad over de toekomst van de jeugd en over de internationale rol van de vroegere deel nemers aan den wereldoorlog. In het nieuwe Italië vervullen zoo verklaarde de Duce de mannen uit de oorlogsgeneraties leidende functies, zooals trouwens in vele andere landen ook het geval is. Dat is naar de meening van den Duce het geruststellende element ten opzichte van den Europeeschen vrede. De man nen, die werkelijk den oorlog hebben meege maakt, zullen meer dan ieder ander aarzelen, hem opnieuw te ontketenen. Naar aanleiding hiervan merkte de Fransche journalist op, dat de jeugd niet weet, wat oorlog beteekent. In Frankrijk hebben de vroegere frontstrijders er zich weliswaar mee bezig gehouden, de jfugd tegen den oorlog te waarschuwen, maar in bijna alle landen werd de jeugd in tegenovergestelde richting opgevoed. Ik geloof niet verklaarde Mussolini aan de onmiddellijke vredespropaganda onder de jeugd. U vraagt, waarom men de jeugd nooit van de ellende van den oorlog vertelt. Omdat het doelloos is. De jeugd gelooft er niet aan of het maakt niet den minsten indruk op haar, een voudig omdat de jeugd een overmaat aan kracht en moed bezit, dat zij instinctief wil uiten, om dat zij avonturen en gevaren zoekt. Kortom zij is, zooals wfj in 1914 waren. Maar ik geloof aan de mogelijkheid, den drang van de jeugd af te leiden naar vredelievende doeleinden, naar sport, aviatiek, ontdekkingsreizen en koloniale avontu ren. Dat alles heeft een mystiek, waarnaar de jeugd verlangt. En dan moet men Waar boven dien veroorloven zich ir, haar eigen land te doen gelden. Men moet haar in de gemeenteraden en in de provinciale besturen of in de wetgevende vergaderingen de plaats afstaan die zij verdient. Op 60-jarigen leeftijd heeft een man niet meer dezelfde physieke en geestelijke leidersbekwaam heden. Op 40- of zelfs 30-jarigen leeftijd moet hij leider zijn. Het probleem van de jeugd heeft echter ook NEW-YORK, 2 Febr. (V.D.) Tienduizend taxi-chauffeurs zijn plotseling in staking ge gaan. Zij eischen terugbetaling van 2 millioen dollar taxi-belasting, welke indertijd door een invloedrijke politieke groep was doorgezet, doch die later door het stedelijk bestuur onwettig is verklaard. WEENEN, 3 Febr. Het officieele pers bureau publiceert de mededeeling der Oostenrijksche regeering aan de Duitsche regeering, gedateerd 16 Januari, die de Oostenrijksche gezantTauschnitz aan den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, had overhandigd. Met een beroep op de inlichtingen uit be trouwbare bron verklaart de bondsregeering, dat de nat.-soc. beweging van plan is, haar tegen de regeering-Dollfuss gerichte actie tot het uiterste door te zetten en wel op grond van aanwijzingen van haar geestverwanten in Duitschland. Indien er nog twijfel bestond over de medewerking van bepaalde partij- kringen in Duitschland, dan bestaat er voor dien twijfel thans geen reden meer, daar de regeering heeft vastgesteld, dat zendingen van wapens en propagandamateriaal van Duitschen oorsprong waren. Verder beroept de Oostenrijksche regeering er zich op, dat ontdekt is, dat er contact be staat tusschen een diplomatiek Duitsch func tionaris en vooraanstaande vertegenwoordigers van de Duitsche NSDAP eenerzijds en leiders van het Oostenrijksche nat.-soc. anderzijds. Ver der wordt er op gewezen, dat een speciale rol in den strijd tegen de Oostenrijksche regeering was toegewezen aan een Oostenryksch legioen, dat in Freilassing en andere plaatsen bij de Oostenrijksche grens was ondergebracht. Met het oog op de in de laatste dagen in getreden situatie aldus vervolgt de mede deeling kan de Oostenrijksche regeering, hoewel zij er zich van bewust blijft, dat het hier een aangelegenheid tusschen de beide Duitsche staten betreft, niet blijven voort gaan op den tot dusverre ingeslagen weg; zij moet ernstig overwegen, zich tot den Volken bond te wenden, wanneer de door haar ge laakte misstanden niet ter zijde worden ge steld. Onder deze misstanden worden in de mede deeling genoemd: de ophitsingscampagne door redevoeringen door de Duitsche zenders en door de pers, alsmede de steun aan den Oos- tenrijkschen „Kampfring" in Duitschland. Ge- eischt wordt, dat de Duitsche regeering zekere garanties biedt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat Oostenrijk de groote Europeesche mogendheden van de overhandiging dezer mededeeling in kennis zal stellen. INNSBRUCK, 3 Febr. De Tiroolsche Boeren bond, een der grootste Chr.-sociale organisaties in Tirol, publiceert een verklaring volgens welke hy ook in den nieuwen staat op denzelfden voet georganiseerd blijft. De bond stelt zich op legaal standpunt en zal zich heftig keeren tegen allen, die recht en wet willen terzyde stellen. De bond steunt het streven van de mannen, die thans de geschiedenis van Oosten- ryk en van Tirol leiden en verwacht, dat zy op hun post zullen blijven. Tenslotte keert de bond zich tegen elk streven tot wüziging van de grondwet langs illegalen weg. Bondskanselier Dollfuss heeft vanmorgen den Oostenrükschen gezant te Berlyn Tausch nitz, die Vrüdag te Weenen was aangekomen, ontvangen. De gezant bracht rapport uit over zyn laatste besprekingen te Berlyn. De buitengewone Ministerraad, waarop be slist zal worden over het verdere optreden der Oostenryksche regeering in het conflict met Duitschland, is thans definitief vastgesteld op Maandagmorgen. De Oostenryksche gezant te Berlyn zal den Ministerraad bywonen en rap port uitbrengen. PARIJS, 3 Febr. (Reuter). Volgens een hier gepubliceerd bericht uit Weenen, gaat het gerucht dat de Oostenrijksche gezant te Berlijn zal worden terugge roepen in verband met het onbevredi gende antwoord van Duitschland op de protest-nota van Dollfuss. Van officieele zijde is hieromtrent nog 1 niets medegedeeld.. zijn politieke zyde. Zooveel mogeiyk moeten de gevaren geneutraliseerd worden, die de jeugd van Europa op zekeren dag tegenover elkander zou den kunnen doen komen te staan. Europa moet opnieuw geschapen worden, dan zal de jeugd haar rust terugvinden en een vredelievende uiting vinden voor haar behoefte aan actie. Maar het nieuwe Europa zal niet door den Volkenbond worden gemaakt, maar eerder door een bond van Europeesche volkeren. Op het oogenblik staat Europa op het punt, tusschen Amerika en Japan onder te gaan." KASJMIR, 3 Febr. Volgens officieele berich ten is het in den Pendsjaab en vooral in de stad Sialkot tot ernstige onlusten onder de Mohammedanen gekomen, die herinneren aan de onlusten in 1931 in het district Kasjmir. In Sialkot vormden groote groepen Mohammeda nen, nadat een van hen een ophitsende rede had gehouden, een optocht, ondanks het verbod der politie. De politie poogde tevergeefs de me nigte te verspreiden en werd met steenen be kogeld. Verschillende agenten liepen verwon dingen op. In Avantipoer werd de politie even eens door demonstranten met steenen aange vallen. Ook hier moest van de vuurwapens ge bruik worden gemaakt. GENUA, 3 Febr. Het op 12 December van het vorige jaar van Antwerpen naar Savona vertrokken motorzeilschip „Anna Elisabeth", dat tot nog toe zijn plaats van bestemming niet heeft bereikt, wordt thans officieel als verloren beschouwd. Men vermoedt, dat het Itallaansche scheepje in den nacht van 14 December in den clcloon, die in de Golf van Gascogne heeft ge woed, is vergaan en dat de negen leden der be manning daarby om het leven zijn gekomen. BOEKAREST, 3 Febr. (V. Boven Roeme nië woedden hevige sneeuwstormen, waardoor het spoorwegverkeer wordt belemmerd. Te Braila kon ook het verkeer langs den straatweg niet verder. In de haven zyn alle sche pen ingevroren. Telefoon- en telegraafverbin dingen zyn vernield. De gendarmerie onder neemt herhaaldelyk raids om de wolven, die tot een ware plaag zyn geworden te verdryven. Te Husi drongen gisteravond zelfs wolven de stad binnen tot aan het station waar zy door personeel werden neergeschoten. Het Duitsche antwoord op het Fransche ont wapeningsmemorandum gepubliceerd. De DuitschOostenrijksche kwestie; gerucht over verbreking der diplomatieke betrekkingen. Interne crisis in het Fransche kabinet. Minis ters Piétri en Febry afgetreden. Gaat ook Chiappe heen? De Oostenrijksche nota van 16 Jan. gepubli ceerd. Mohammedaansche onlusten in den Pendsjaab. Johnson's wetsontwerp inzake een verbod van leeningsovereenkomsten met staten, die hun schulden aan Amerika niet betalen, door den Senaat aangenomen. De sensationeele onthullingen van Bredasche bladen over de gepantserde smokkelauto's be rusten op een fantasie van ongestempelde uit- voerconsenten. De meening van Minister Verschuur. De heeren Plesman, Smirnoff e.a. gasten van de Antwerpsche Luchtvaartclub. By de overstroomingen op midden-Java zijn 120 huizen verwoest. Tweede Kamer tegen 13 Februari bijeengeroe pen; de agenda bekend gemaakt. Besprekingen in den Belgischen ministerraad over de Hollandsch-Belgische onderhandelingen; geen beslissing genomen. Mededeeling van den Minister van Sociale Za ken omtrent den toestand der werkloosheid m Nederland. Een vliegveld op Ameland. Pater Dr. M. H. Mekkelholt S.C.J. is benoemd tot apostolisch prefect te Benkoelen. Verschillende ernstige verkeersongevallen tij dens het week-end. Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden. Ned. A-elftal klopt de Anglo-Indians met 52. Het officieele D. N. B. bevestigt thans in een telegram uit München, gedateerd 3 Februari, dat in den nacht van 28 Januari vier schoten zijn gelost op het aartsbisschoppelyk paleis te München. Er werd niemand gewond. Mededee lingen, die leiden kunnen tot het arresteeren van den dader of de daders zullen worden be loond met 1000 mark. Onze Rom. correspondent seint d.d. 3 Febr.: Z. H. Paus Pius XI zal in St. Pieter deel nemen aan het aanbiddingsuur van de Romein- sche seculiere en reguliere geestelykheid op Donderdag 15 Maart en aan het aanbiddings uur der geloovigen op Zondag 18 Maart. De H. Vader ontving heden in audiëntie 150 geestelyke adviseurs van Itallaansche Kath. Jeugdvereenigingen. In een toespraak zeide de Paus, dat de katholieke actie is, wat de gees telyke adviseurs van haar maken. Hij sprak Zyn volste vertrouwen uit in hun werkzaam heid. By decreet van de Propaganda Fide is be noemd tot Apostolisch prefect van Benkoelen Pater Dr. Hendrik Mekkelholt der Priesters van het H. Hart van St. Puentin en tot Aposto lisch prefect van Kashmir Pater Joseph Odo- nohoe van Mill Hill. BERLIJN, 2 Febr. ((Reuter) De drie Bul garen, Dimitrof, Popof er. Tanef zijn overge bracht naar de Plotzensee-gevangenis te Ber lijn. Zij mogen ook te Berlyn bezoek van hun familieleden ontvangen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 764 Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1