STADSNIEUWS Men óchifft c Haarlem, 5 Febr. S BEURS VAN AMSTERDAM MARIA STICHTING De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 5 FEBRUARI Weer drie inbraken Echter vergeefsche moeite Sluit uw deur goed! De tweede De derde De loonsverlaging in het bakkersbedrijf Conferentie met den Rijks bemiddelaar VOOR DE STILLE ARMEN „Kindervoeding" RIJWIELDIEVEN GESNAPT Eerder dan de diefstal ontdekt was MOEILIJKE AANBESTEDINGS VOORWAARDEN Aannemers protesteeren bij B. en W. Ruit gebroken VERKEERSONGEVALLEN Rechts geen voorrang Eervolle ontslagen bij 't onderwijs BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK Graalwachtnieuws BEVERWIJK BENNEBROEK HEEMSTEDE HALFWEG HILLEGOM SANTPOORT VELSEN-NOORD VIJFHUIZEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK AGENDA 6 Februari INSTELLINGEN Beurs-thermometer Maandag 5 Februari 1934 io% 11 Va De reeks inbraken in Haarlem heeft zich Zaterdag en Zondag weer met 3 vermeerderd. Nergens was echter de buit groot. Zondagmiddag is tusschen 1 en 6 uur inge broken in het perceel St. Antoniusstraat 57. Men heeft zich toegang verschaft vermoedelijk door het gebruik maken van een valschen sleu tel. De woning is geheel doorzocht. Een geld kistje, inhoudende 15, is ontvreemd. Zaterdagmorgen is bij de politie aangifte gedaan, dat onbevoegden zich toegang verschaft hebben door middel van een valschen sleutel tot het perceel Badhuisstraat 38. Uit een kastje is een geldkistje gestolen, waarin zich geen geld, maar alleen papieren zonder waarde be vonden. De derde inbraak had hedenmorgen onge veer half 7 plaats in het perceel Spaarnelaan 39. De dieven hebben zich toegang verschait door een ruitje uit te snijden uit het raam van de achterkamer aan de tuinzijde. Men kon daardoor het raam openmaken en is zoo bin nengeklommen. Het buffet is opengebroken en eenige kastjes en een boekenkast zijn door zocht. Of er iets vermist wordt, is nog niet bekend. De recherche stelt in alle perceelen, waarin een bezoek door dieven gebracht, een nauw keurig onderzoek in. Zooals wij Zaterdag reeds meldden is bij den Rijksbemiddelaar in Den Haag een conferentie gehouden tusschen werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf te Haarlem in verband met de loonsverlaging van 6 pCt., die in de Haarlemsche broodbakkerijen inge voerd zal worden. Van arbeiders-zijde werd aan de conferentie deelgenomen door vertegenwoordigers van de Katholieke, Christelijke en Algemeene werkne mersbonden, (door een misverzuim niet door de neutrale), van werkgeverszijde waren alleen aan wezig vertegenwoordigers van de Vereeniging van Grootwerkgevers in het Bakkersbedrijf; niet de Haarlemsche Bakkerspatroonsbond. Op de conferentie is besloten, naar wij van werkgeverszijde vernemen, dat de loonsverla ging een week zal worden opgeschort. Woensdagmiddag zal n.l. weer een conferen tie tusschen de werkgevers en werknemers ge houden worden, thans ten gemeentehuize te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. Bij- leveld als onpartijdig arbiter. Komt men op deze conferentie tot overeenstemming, dan zal de loonsverlaging daarna definitief ingevoerd wor den. Komt men niet tot overeenstemming, dan is een staking te wachten, want de grootwerk gevers in het Bakkersbedrijf staan er op, dat in ieder geval de 6 pCt. loonsverlaging inge voerd zal worden, terwijl de werknemers deze verlaging op de personeelsvergaderingen met al gemeene stemmen hebben verworpen. Een bestuurslid van de R.K. Werknemersor ganisatie in het Bakkersbedrijf deelde ons nog mede, dat hij den indruk gekregen heeft, dat op de conferentie besloten is, niet één week, maar tot 1 Maart de loonsverlaging op te schorten. Voorts leelde deze zegsman mede, dat reeds 2 jaar lang onderhandeld werd over de vraag of een grondloon van ƒ32 in de huidige be- drijfsverhoudingen gerechtvaardigd is. In Febr. 1932 zijn deze onderhandelingen af gebroken door de bakkerspatroons. Zij zijn ge strand op een n. .rge van ƒ1. Reeds lang bestaat dus een contractlooze pe riode. Men hoopt, tijdens de onderhandelingen over de loonsverlaging ook tot overeenstemming te komen met de middel- en klein werkgevers in de bakkersbedrijven, omtrent liet afsluiten van een looncontract. Onze zegsman was zeer optimistisch. Woensdagavond zullen groote vergaderingen van werknemers worden gehouden ter bespre king fan het resultaat der conferentie. Ook in andere steden als Utrecht, Den Haag en Rotterdam wordt thans onderhandeld over de loonen in de bakkersbedrijven. (Ongecorrigeerd) zijn linkerknieschijf. Na door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn is hij per ziekenauto van Mathot naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Auto en motor rijwiel werden beschadigd. Tegen den motor rijder is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij den auto geen voorrang verleend heeft, waardoor het ongeval ontstaan is. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1286 porties: Overtonstraat 1200 porties; Byzantiumstraat 824 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. Twee rechercheurs hebben Zaterdagavond om half 10 in de Paul-Krugerstraat de 36-jarige D. S. en de 35-jarige J. v. K. aangehouden, die elk in het bezit van een damesrijwiel waren. De beide mannen zijn naar het politiebureau overgebracht. Een half uur later werd aan het bureau aan gifte gedaan door twee meisjes, dat haar rijwie len gestolen waren uit het achtertuintje van een woning van een der meisjes aan he Kennemer- plein. De beide gearresteerde mannen ontkennen de rijwielen gestolen te hebben, maar ze zijn niet temin in verzekerde bewaring gesteld. Hedenmorgen is door het gemeentebestuur van Haarlem aanbesteed het ophoogen van een ter rein ten zuiden en ten noorden van de Zomer- vaart. Bij de opening van de bus bleek deze slechts twee biljetten te bevatten, nJ. van Y. de Vries voor perceel 1 f 32.900 en perceel 2 f 47.900, en massa f 74.000 en van de Vletter-Schippersver- eeniging „Door eendracht verbetering" te Haar lem voor perceel 1 f 33.100 en voor perceel 2 f 63.100. Ofschoon er zeer veel aannemers aanwezig waren, had geen enkele op het werk ingeschre ven. De reden daarvan werd door den vertegen woordiger der Aannemersbonden den heer J. P. Nelissen, mondeling toegelicht. De bezwaren werden ingediend namens den Ned. Aannemersbond, den R. K. Bond van Bouw- patroons en een aantal ongeorganiseerde aanne mers. Het bezwaar der aannemers was, dat niet tegenstaande de collectieve loonen in het bestek zijn voorgeschreven, er voor groepen van werk lieden gelegenheid was in te schrijven zonder dat de collectieve loonen behoefden te worden aangehouden. De loonen, door de aannemers uit te betalen, bedragen met inbegrip der sociale bepalingen f 36.000, terwijl gebleken is, dat bij een vorig werk een combinatie van werklieden het werk uitvoerde tegen loanen, die niet meer dan f 22 per week hebben bedragen. Eerst hedenmorgen deelde de directeur van Openbare Werken, ir. W. Maas, mede, dat de bezwaren thans onderzocht zullen worden. (Ongecorrigeerd) Ingekomen: W. J. N. Terty 10.- De commissie voor Stille Armen zegt dezen milden trouwen medewerker haren hartelijken dank. Het is inderdaad nog lang geen „Zomertij", zoodat van een vermindering der ondersteunin gen aan onze talrijke zeer noodlijdende gezin nen nog geen sprake is. Wij vertrouwen daarom dat ook de liefda digheidszin ten gunsten der Stille Armen niet zal verminderen en bevelen ons werk voor ver- 3 dere en meer medewerking dringend aan. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant, zoomede aan het adres van onzen penningmeester: P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postrekening 13543. Zondagavond om ongeveer 10 min. over 12, bij het uitgaan der kroegen ontdekte twee agen ten, dat op de Groote Markt een ruit vernield was van het gebouw der Oprechte Haarl. Cou rant. De vernieling is waarschijnlijk door vech tende personen geschied. Zondagmorgen had om ongeVeer 10 min. over half 12 op den hoek van de Maerten van HeemS' kerkstraat en de Saenredamstraat een aanry ding plaats tusschen een motorrijwiel, bestuurd door den 24-jarigen van R. uit Santpoort en een auto, bestuurd door den 24-jarigen A. uit Hui- zum. De motorrijder viel en brak vermoedelijk Bij K.B. is met ingang van 1 Mei op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer K. Brants, als hoofdinspecteur van het Lager On derwijs in- de tweede hoofdinspectie, met dank betuiging voor de belangrijke diensten door hem bij het Rijksschooltoezicht bewezen. Bij K.B. os met ingang van 1 Mei op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer E. Rahder als inspecteur van het Lage" Onder wijs in de inspectie Alkmaar. Geboren: 2 Februari A. Willemse—Strik, 2 d.; 2 Februari A. Ravenstein—Paarlberg, d.; 3 Febr. T. A. M. KnapeHogerheijde, z.; 2 Febr. J. T. B. Hartoch—Reimerink, z.; 2 Februari A. Gies- berg—Bols, z.; 3 Febr. P. M. Oudshoorn—Luk, dochter. Overleden: 2 Februari: G. B. Meerman, 58 j.; Kleverlaan; 1 Februari J. Stavorinus, 76 jaar. Waldeck Pyrmontstraat, 3 Februari J. J. Groe- neveld, 66 Jaar, Eendrachtstraat. Woensdag, 7 Februari, Ouderavond van Graalhuis Hoofdweg, in het Parochiezaaltje van de Agnes-Parochie, le Schinkelstraat, Amster dam. Aanvang 8 uur. Zondag, 11 Februari, idem, doch nu in het Comelis Broerehuis, Leidschedwarsstraat 18, Amsterdam, aanvang 8 uur. Amsterdam hoopt heel wat roode capes on der de toeschouwers te zienl Donderdag, 8 Februari, 5.30 Centrumsverga dering Leiden. Zaterdag, 10 Februari, 2 uur, Centrumsver gadering Den Haag; 5 uur Centrumsvergade- ring Rotterdam. Sociale Zondag Zondag werd alhier de laatste Sociale Zon dag gehouden, die tevens de sluiting vormde van de 6e Lustrumviering van den R.K. Volks bond, afdeeling Beverwijk. Onder de H. Mis van 7 uur vond de algem. H. Communie plaats in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Cjoeden Raad, waarna om 10 uur de Hoogmis werd opgedragen tot intentie der levende en overleden leden van de vereeniging. Na de Hoogmis werd aan de leden koffie ge schonken in de Jozefzaal, waarop een korte ver gadering volgde. Onmiddellijk na het inleidings woord van den. voorzitter, den heer A. van der Plas, nam de Bondssecretaris, de heer Ant. J. M. Angenent 't woord: Een algemeene ontwrichting op sociaal-eco nomisch gebied valt om ons waar te nemen, die zijn terugslag doet gelden ook op Staat kundig terrein en de menschheid reeds veel deed lijden. Weliswaar is door het werken der organisaties veel goeds verricht, en wanneer we daarbij de geweldige technische vooruitgang constateeren, dan zou men bijna geneigd zijn te zeggen: het is ons goed in dezen tijd te le ven. Doch het is gebleven bij een beschaving die den buitenkant raakt en deze uiterlijke cul tuur is niet gepaard gegaan met een innerlijke beschaving. Wij zien dat de menschen niet in staat zijn om uit hetgeen tot de verkeerde re sultaten leidde, de juiste conclusie te trekken. Zoolang is het nog niet geleden, dat een geest van revolutie heerschte en nog nooit werden zulke maatregelen getroffen om een verande ring aan te brengen. Maar wat niet bereikt is: de onderlinge waardeering, Je erkenning van de menschwaardigneid; het starre egoisme werd niet onderdrukt. Negatie van de Christelijke beginselen Wij allen dragen daar schuld aan. We bleven massa-menschen en deden na wat anderen ons voordeden, handelden meer instincmatig dan dat wij redelijk door het leven gingen. Wel trachtten wij in het verleden de menschen terug te brengen tot Christus, doch spr. is ervan over tuigd, dat velen hun roeping: „Gaat en onder wijst allen" niet aanvoelen. Aan deze roeping beantwoorden wij niet door Katholieken in de kerk of in het gezinsleven te zijn, maar door onze overtuiging naar buiten te propageeren. Voor het vervullen van die roeping moet de Kerk de beschikking hebben over moderne mid delen. Juist daarom een katholieke radio, pers, school en R.K. organisatie. Gevolgen van deze negatie De sociaal-economische crisis werd hoe langer hoe grooter en des te fataler zal deze zijn als wij niet zorgen paraat te zijn. Reeds zien wij de gevolgen van deze negatie. Bij de jongeren, die den scheppingsdrang in zich gehandicapt voelen en geen plaats voor het idealisme vinden en zoeken naar een andere wereld, waar dit ide alisme tot uiting kan komen. Daar zijn lieden die hen tot onbezonnen daden aanzetten. Ook zijn deze gevolgen bij de ouderen waar te ne men, die tot werkloosheid gedoemd en de wan hoop nabij zijn. Spr. is zich bewust dat hier een krachtig weerstandsvermogen noodig is, en verliezen wij onze moreele kracht dan zijn wij niet in staat 't vertrouwen in God en de men schen te geven. 30-jarig Bestaan. Te midden van deze onrust viert deze afdee ling haar 30-jarig bestaan; zij doet dit feeste lijk en sober. Nu de menschen vol zorgen zitten en uitzien naar middelen ter verbetering, roept zij tot feestveiren. Pessimisten en zij die de ze delijke kracht des levens missen, zien hier den zwanenzang van de vereeniging. Doch dezen ge ven volgens spr. blijk, niets van de beteekenis van de organisatie te begrijpen. Tot nog toe verkeeren wij in rustige zeker heid van vertrouwen op de R.K. Organisatie en meenden dat deze een rustige herberg was doch wij moeten haar gaan beschouwen als een wapenarenaal, waaruit wij ons moeten voorzien voor den strijd tegen het kwaad. In 30 jaar is er ernstig gestreefd naar den geestelijken en tijdelijken vooruitgang van den arbeider. Er is gewerkt voor de persoonlijke waardigheid van den mensch en wij kunnen gerust beweren dat wij hier in 't kweeken van persoonlijkheidsge voel succes hebben gehad. Dit is weer gedeel telijk terug, er is meer saamhoorigheid en be wustheid. Daarom bestaat er reden voor een 30- jarige bestaansviering. Alles evenwel wijst er op, dat we er nog niet zijn, dat deze dagen diepe beroeringen doormaken. We hebben het ons als een fout aan te rekenen dat we niet krachtig genoeg naar buiten getreden zijn om princi- pieele veranderingen te brengen. Begrijpen we onzen tijd goed, dan is deze een eindpaal van de ideeënstrijd onder de menschen en het is de vaste overtuiging van spreker dat er betere dagen op komst zijn. Maar wie dan de macht in handen zal hebben is een groote vraag. Niemand kan ontkennen dat er in het volk een diepgaan de drang naar principieele verandering be staat. Er is gestreden tegen individualisme en zijn excessen, maar ook tegen degenen die on christelijke middelen gebruiken tegen dit stelsel. Maar buiten ons zijn er ook anderen, die wer ken voor principieele veranderingen, evenwel niet op christelijken grondslag, zooals commu nisten, fascisten en nationaal-socialisten. Spr. veroordeelde deze stelsels als indruischend tegen de persoonlijkheid van den mensch. Wil men katholieke idealen verwezenlijken, dan moeten wij allen eensgezind optrekken en daden stel len. Want juist in 't werken en offeren van ieder individu afzonderlijk ligt de grootste kracht van de organisatie, Wat er ook in het verleden gebeurd i, laten wij voor ons uit zien en vol liefde ons geven om te verwezen lijken wat uitgedrukt staat in de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Met de enthousiaste woorden: „Voorwaarts, God wil het!" besluit spr. zijn redevoering. Na een dankwoord van den voorzitter werd het Strijdlied gezongen en de drukbezochte voor- middag-vergadering gesloten. Des avonds te 6 uur werd een plechtig Lof in dezelfde kerk gehouden waaronder predi cate door den Zeereerw. Heer Th. Boonekamp. Met de woorden van den Evangelist Mattheus: „Gü zijt het licht der wereld" wees de Eerw. Spr. erop, hoe dit licht uitgedragen moet wor den en de practische doorvoering van het be leven der Katholieke overtuigingen vooral naar buiten getoond moeten worden. Dit besef is den laatsten tijd gekomen en de Katholieken hebben zich aaneengesloten om op het sociaal-econo misch terrein uitdragers te zijn van hun over tuiging. De taak van de organisatie is, volgens den Eerw. Spr., een heilige taak omdat het doel bestaat in de leden die katholieke overtuiging bij te brengen. Het gebrek aan inzicht is de oorzaak dat velen nog buiten de organisaties staan en het is de wensch van den Eerw. Spr. dat deze feestviering velen het noodige inzicht zal bijbrengen. Met een „Te Deum", waarna „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de lustrumviering gesloten. De afdeeling Beverwijk van den R.K. Volks bond kon er met voldoening en tevredenheid op terugzien. R.K. Volksbond. Op Dinsdag 6 Februari des avonds om 7 uur houdt de R.K. Volksbond een belangrijke ledenvergadering. Dien avond zal de heer Angenent een lezing houden met lichtbeelden. Als onderwerp zal hij behandelen „Kerk en Arbeid". Tevens zal den leden een legitimatie kaartje aangeboden worden. Gezien de belangrijke agenda verwacht het bestuur aller opkomst. Fonds voor Ziekenhuisverpleging Er was Vrijdagavond maar een zeer matige opkomst voor de zeer belangrijke vergadering van het fonds voor Ziekenhuisverpleging, onderafd. van den R. K. Volksbond. Het bestuur van het Diakonessenhuis te Haar lem heeft de prijzen voor verpleging van vol wassenen verlaagd van f 4.25 tot f 3.75 en voor kinderen van f 3.25 tot f 3.00 per verpleegdag. St. Joannes de Deo heeft den prijs verlaagd van f 2.75 tot f 2.50 per verpleegdag. Uit het verslag der secretaris bleek, dat het ledental over 1933 gestegen was van 5245 tot 5259 leden. In totaal werden verpleegd 203 personen te gen 230 in 1932. Door den controleerenden arts werden 18 con troles verricht, welke zeer bevredigende resul taten hebben opgeleverd. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat aan contributie was ontvangen f 11418.15, andere inkomsten, waaronder gemeentelijke sub sidie f4832.92, totaal f 16251.07, terwijl de uit gaven in totaal bedroegen f 15595.18, zoodat er een jaarsaldo was van f 655.89. Als bestuursleden worden herbenoemd de hee- ren P. F. Meure en L. C. Snoeks, Bij het vaststellen van het aantal verpleeg- dagen stelde het bestuur voor, om over 1934 weer 42 dagen te bepalen. Aldus vastgesteld. Hierna sluiting met den christelijken groet. Omzetbelasting. Door de N.V. Halfweg- sche Bank is op Vrijdag 9 Februari een ver gadering belegd in café „Modern", Plein te Halfweg, teneinde belanghebbenden voorlich ting te geven op het gebied van de omzetbe lasting. Dit onderwerp zal worden behandeld door den heer J. S. van Akkeren, accountant te Amsterdam. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. „Eensgezinnneia". Woensdagavond half acht, 7 Februari, zal de muziekvereeniging „Eensgezindheid" een uitvoering geven in de zaal van Café Comelissen. Medewerking ver leent het „Duo de Laat". Dit duo treedt voor de eerste maal in Halfweg op. Binnenkort hoopt „Eensgezindheid" haar 25- jhrig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Bekwaamheidswedstrijd in het ziekzoeken Het Bestuur der Coöp. Veilingsvereeniging „Hil- legom" U.A. heeft als één der belangrijkste Hyacintenveilingen het initiatief genomen om bovenstaanden wedstrijd te organiseeren. Niet alleen om den band tusschen deze veiling en de kweekers te versterken, maar ook uit het oog punt van vakbelang. Door de Veiling zijn in het vorige najaar 2000 hyacinten in verschillende soorten van 16 c.M. op 130 groote kisten opgeplant, met ongeveer de zelfde plantwijdte als te velde gewoonte is. Er zijn zoowel kisten met zieke als met gezonde bollen beplant. Deze kisten zijn te najaar in de kuil gebracht en eenige dagen geleden in de warme kas geplaatst. Wanneer alles naar wensch gaat, zullen deze bollen ongeveer half Februari voor het gewenschte doel, n.l. om het ziektebeeld ook in den winter zoo natuurgetrouw mogelijk te laten zien, gereed zijn en ter bezich tiging in de Veilingzaal der „Hillegomsche Vei ling'" opgesteld worden. Een aantal kisten is geheel beplant met gezonde bollen; ook zijn er kisten bij, waar „Draaiers" op voorkomen, terwijl andere kisten „Spikkelplanten" zullen Tooneel Zondagavond gaf de R. K. tooneelvereeniging V. O. O. T. A. G. haar donateursuitvoering voor een stampvolle zaal. Het groote aantal donateurs wijst wel op de bijzondere vitaliteit van deze zeer jonge ver eeniging. De belangstelling, welke zij geniet, verdient zij echter volkomen. Ditmaal werd gebracht een spel van Joh. v Eekelen: „Hun Kind", een roerend verhaal, maar een weinig gecompliceerd, wat aan de actie van het stuk niet ten goede kwam. Merkwaardg was ook, dat het geen hoofdrol had. Het stuk eischte ruim spelersmateriaal, en het pleit dus voor V. O. O. T. A. G. dat het geslaagd is. Alle rollen waren, zonder uitzondering, 'goed bezet, zoodat een lofprijzing van enkelen aan de algemeene prestatie eigenlijk afbreuk zou doen; toch verdient speciale vermelding het méér dan goede spel van Theo Horbach en Jan Oudendijk; beiden nog jonge acteurs, maar reeds spelend met 'n eigen karakter. Bovendien beschikken zij over 'n goede stem en een juist aangevoeld gebaar. Ook deze uitvoering is een succes geworden, en met interesse zien we nu V. O. O. T. A. G.'s eerste blijspel tegefnoét! De opvoering geschiedde onder regie van den heer J. Seller. Voor de muzikale afwisseling zorgde een keurige band. Ernstige binnenbrand Zondagmiddag onge veer kwart voor drie bemerkten omwonenden, dat er rook opsteeg uit de woning, annex bak kerij, van den heer de Rooij, aan den Grooten Hout of Koningsweg 62. Zij schonken hieraan nog niet direct volle aandacht, daar het wel eens meer gebeurt, dat de heer de Rooü om de zen tijd den oven in zijn bakkerij opstookt. Even later sprongen echter de ruiten en toen bleek dat de woonkamer in brand stond. In allerijl werd de politie gewaarschuwd, die op haar beurt de brandweer in kennis stelde. Ondanks den Zondag was deze binnen enkele minuten met de automobielspuit ter plaatse en werd, onder leiding van den opperbrandmeester, den heer H. Luyting, oogenblikkelijk met de blus- sching aangevangen. In den tijd, die aan de blussching voorafging, was ook de bewoner teruggekomen en toen bleek dat tusschen het vertrek en de terugkomst nauwelijks een kwartier was verloopen. Er waren twee slangen uitgelegd, zoodat er in een minimum van tijd een groot kwantum wa ter op 't vuur werd geworpen en men den brand dan ook spoedig meester was. Om half vier kon de brandweer inrukken, doch toen bleek eerst recht welke verwoestingen in dezen korten tijd waren aangericht. De woonkamer achter den winkel was een groote ruïne, alle meubelen hadden ontzettend van vuur en water te lijden gehad. Doch ook op de bovenverdieping en in den winkel is veel schade aangericht, welke, naar wij vernemen, echter door verzekering wordt gedekt. Omtrent den oorzaak der brand tast men ge heel in het duister, doch wel staat reeds vast, dat hij moet zijn ontstaan in de omgeving der kachel. De politie zorgde voor een behoorlijke afzet ting, doch zij 'had hiermee niet veel moeite, daar er niet zoo heel veel publiek bij tegenwoordig was. Jubileum P. Mooij Naar wij vernemen, zal de heer p. Mooij, die Zaterdag zijn 40-jarig jubi leum in dienst der Ver. Kon. Papierfabrieken herdacht, Maandag 12 Februari in het R. K. Vereenigingsgebouw door de verschillende ver- eenigingen waarvan hij deel uitmaakt, worden gehuldigd. Schip vastgevaren. Vrijdagnamiddag voer een diep geladen aak, door een sleepboot ge trokken, vast in de doorvaart van de nieuwe brug. Alle pogingen om het schip vlot te krij gen mislukten. Begrijpelijk gaf het direct stag natie in het verkeer, zoodat de auto's langs een anderen weg hun reis vervolgden. Toen men zag dat het absoluut niet ging om het schip vooruit te krijgen, heeft men het achteruit ge haald, waar het nu wacht op hooger water of dat het gelicht zal moeten worden. Debatavond N.S.B.Vrüz. Dem. In müne rede voor den Vrtlzinnlg-Democrati- schen Bond op Donderdagavond 1.1. heb ik aan de N. S. B. een verwilt gemaakt van haar pam flet omtrent den brand in de telefooncentrale te Amsterdam, waarin zonder eenigen grond val- scbe beweringen werden geuit. De heer van der Weüden, die namens de N. S. B. in debat kwam. heeft daarop beweerd: 1. dat de politie door de N. S. B. reeds in Decem ber gewaarschuwd was, dat er een brand zou uitbreken in de telefooncentrale: 2. dat er ook in het huls naast de centrale en in de kelders van het oude postkantoor een begin van brand was ontdekt. Daar hierdoor een blaam geworpen wordt op de politie, die haar plicht zou hebben verzuimd, iniden de bewering van den heer van der Weij- den omtrent de voorafgaande waarschuwing luist was, heb ik mij persoonlijk om inlichtingen ge wend tot de betrokken autoriteiten. Het is mij daarbij gebleken, dat de verklaring van den heer van der VVei.jden van a tot z on. waar Is. Naar aanleiding van de pamfletten, door de N. S. B. verspreid, waarin werd beweerd, dat de communisten den brand in de telefooncentrale te Amsterdam zouden hebben aangestoken, heeft de Amsterdamsche politie een onderhoud gehad met veresheidene vooraanstaande en zelfs zéér vooraanstaande personen uit de N. S. B. en ook met den schrijver van het pamflet, die stuk voor stuk bebben verklaard niet de minste aanwijzin gen te hebben gehad nóch vóór, nóch na den brand omtreut de daders of omtrent andere voor het onderzoek van belang zijnde gegevens. Dat de politie door de N. S. B. tevoren zou zijn gewaarschuwd, dat er een brand in de tele fooncentrale zou uitbreken, werd mij met de meeste beslistheid tegengesproken. Dit berust op pure fantasie. Van brand in het huis naast de centrale is niets bekend. Wél schijnt een paar dagen na den brand in de centrale in een kamer, gelegen op dezelfde verdieping als de splitsingskamer, maar daaraan niet grenzende, de jas van een schilder een oogenblik vlam te hebben gevat en even ge schroeid te zijn. Ook in de kelders van het oude postkantoor is géén begin van brand geweest. De beweringen van den heer van der Weljden kunnen dus niet anders worden gequalificeerd dan als volkomen In strijd met de waarheid. Ik zal Maandagavond 5 dezer bij mijne rede voor de V- D. J. O in den Protestantenbond. Berken straat te Haarlem-Noord het vorenstaande open lijk herhalen, zoodat de N. S. B. bij bet debat gelegenheid heeft hare onware beweringen terug te nemen. Een afschrift dezes zend ik tegelijk aan den heer van der Weiiden. Mr. L. G. VAN DAM. De heer Van der Weijden handhaaft zijn beweringen. Naar aanleiding van deze tegenspraak deelen wij nog mede. dat wij van den heer van der Weijden een stuk ontvangen hebben, waarin hij zijn bewoordingen als volgt handhaaft: Ik heb op bedoelde vergadering beweerd: le. dat na den grooten brand weer een begin van brand is geconstateerd in de telefooncen trale; niet in de spitsineskamer, doch in een lo kaal er naast. „Fantasie", zegt het Handelsblad, „het was niet in het lokaal er naast doch op de zelfde verdieping en het betrof maar een smeu- lenden doek" (volgens mij een in petroleum ge drenkte, smeulende dot poetskatoen, gewikkeld in een overall). 2e. Dat ook een begin van brand geconstateerd werd in een der kelders van het postkantoor. „Fantasie", zegt het Handelsblad, „want dat ge val aan het postkantoor was maar loos alarm geweest." (Dus iets is daar toch wel gaande ge weest, Handelsblad). Commentaar op bovenstaande zal ik overlaten aan de lezers. Ik zelf volsta met de mededeeling, dat ik mijn beweringen op bovenbedoelde verga dering geheel handhaaf. Voetbal en politie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer J. A. Koopman in ons blad van Zater dag j.l. terzake van den wedstrijd Onze Gezel lenA. D. O., deelt men ons van Gezellenzijde mede, dat haar de lust ontbreekt, een dergelijk fantastisch en inférieur artikel door de pers te weerleggen, doch dat zij een aanklacht bij de be voegde autoriteiten terzake zal indienen, ten einde den scheidsrechter en de betrokken ver- eenigingen volkomen gerehabiliteerd te krllgen. Wij vernamen, dat bereids officieele rapporten terzake zijn aangevraagd door Onze Gezellen, wel ke ons nader zullen worden overgelegd. Ten overvloede deelen wij nog mede. dat de juistheid van het artikel van j.l. Zaterdag dooi ons niet is nagegaan, waardoor de waarde geheel voor rekening van den heer Koopman komt Slechts wegens aandrang van eenige lieden uit Kennemerland is het gewraakte ingezonden stuk geplaatst, daar het eerst wegens den inhoud door ons was opzy gelegd. De Redactie van de N. H. Ct (Ongecorrigeerd) Op de voorbeurs was hedenochtend de stem ming gedécideerd vast. Als reden hiervoor gold het feit, dat Wallstreet Zaterdag j.l. gunstig gedisponeerd was en men zich van de grillige va luta's en de abnormale goudbeweging niets aan trok. Wallstreet was Zaterdag j.l. hoofdzakelijk Sociëteit „St. Bavo" R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot bevordering der toonkunst „Calvet Quartet", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 Collectantencol lege der St. Antoniusparochie, 8 uur LT.B., tuinders, half elf des morgens Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. Gem. Concertzaal Ledenconcert H.O.V.. kw. over 8. Hotel „Lion d'Or" Jos. Butler Vereeniging 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Café „Suisse" Kring Haarlem-Noord van den R. K. Volksbond, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat, Par. Kath. Jongens Centrale St. Elisabeth en Bar bara, Opvoering Revue, 8 uur. Stadsschouwburg Optreden van den heer en mevr. Clinge Doorenbos, 8 uur. Rembrandt-Theater „Mein Madel 1st eine Verkauferin" Op het tooneel „La Maréna", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Koningin had bezoek" Op het tooneel Gretl Vernon 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuis vest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 23 uur Damlatestraat 1; Donderdagavond "an 77.30 uur Clubnuls Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leldschevaart 2. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 2—2.30 uur in fie wijklokalen: Clubhuls Raad- hulsstraat 11; Begijnhof 2; Damlatestraat 1; ~oor Kraamhulp, gevesttgd Jansteenstraat 10L El. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. a la hausse georiënteerd in verband met de gun stiger ontwikkeling van het Amerikaansche be drijfsleven, dat, naar men veronderstelt, door Roosevelt's pressie op den dollar, een nog schoo lleer toekomst zal tegemoet gaan. Voor ons land baart de huidige goudafvloeiing blijkbaar geen bezorgdheid by de wetenschap, dat het goud, dat naar Amerika verzonden wordt, uitsluitend afkomstig is van particuliere banken en niet van de Nederl. Bank, omdat deze Amerika niet als een land met een zuiveren gou den standaard erkent en dus geen goud verkoopt of afgeeft. Wel is de vorige week plm. f 20 millioen goud naar Parus verzonden, waartoe de vaste frank aanleiding gaf, maar men mag aan nemen, dat het feit zich niet snel herhaalt, aan gezien de spanning op de internationale valuta markt hoog noodig dient te verdwijnen. Van toonaangevende fondsen boekte Koninkiyke olie vanochtend een verbetering van 22</i tot 181— 181Philipslampen monteerden 3 k 3'A tot 259'A260. H. V. K. circa 4 pet. tot 192—193,, verband houdende met het feit dat de Niva's de limite Voor Britsch-tndië verhoogd heeft. A'dam rubber liep 1 pet. op tot 105, Unilever V, tot 8283. Van Amerikaansche shares golden Steels 36V- (35%), Bethi Steel 29'/, (29H) en Anaconda's 10% (10 13/16). De Youngleening handhaafde zich op plm. 55%. Voor den dollar was veel vraag in verband met den kapitaal-terugkeer in Amerika. De koers steeg tot 155155 Y, (154%) en in overeenstem ming hiermede golden Ponden 7.61—7.64 (7.60). Nederl. Staatsleen. ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening prijshoudend Philips vast Unilever vast Aku vast Koninklijke -...vast H V A zeer vast Rubber vast Amerik. waarden ....vast Tabak vast MAANDAG, 5 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden landen 7.60 7.62% BerlUn59.06 59.05 Parys 9.79% 9.79 Brussel 34.77% 34.75 Zwitserland 48.16 48.15 Weenen Kopenhagen 34.00 34.25 Stockholm 39.30 39.25 Oslo 38.35 38.25 New York (cable) 1-54% 1.54% Rome 13.05 13.07% Praag 7.40 7.35 Madrid 20.00 20.10 Vorige Slotkoersen. Heden 101% 1017/8 1027/8 1027/g 102 102 100 100 96% 96 96% 96 55% 5S% Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4% Nederland 1910 4 V, Nederland 1917 4 Nederland 1933 Ay, N. Ind 1926 AB 4% N. Ind. 1931 5 V, Youngleen. 1930 Banken Amsterd. Bank 113% Koloniale Bank 51% Indische Bank r0% Cert. Handei-My47Va Industrieën Unilever 821/8 Calvé Delft 57% Alg. Kunstzyde 30% Van Berkei's Pat20% Nieuwe Philips 256% Küch. Accoustiek 1% Ned. Ford 171% Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. S. Steel SS»; U. S. Leather Intern Nicke) Stand. Brands Mijnbouw 114 53 53 48 84 59 33 21% 259% l Vb 173% 29% 29% 14% 14% 3o»/6 37 7 7% 14% 14% 157/8 16 7% 8 132 123 124 Petroleum Kon Olie 179 Ga boes 127/g Perlak 103% Peudawa 3 182% 13 103 3% Vorige OMkoeraen. Heden Continent»] Oil Shell Union Oil Rubber A dam Rubber Bandar Deii Batavia Rubber Serbadjadl Silau V. L G. O Allied Intercontin. Rubber 12% 7Va 12Vs Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika Lyn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unie Suiker H. V A. Java Cultuur N. L 8 U. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Deii Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 104Vs 1061/s 817/g 83% 437/s 44% 31 32 34 34% 53% 55 52 52 2% 2% 26 26% IA. 1% 9 9% 47% 49 188% 195 101 lu4 80 82 25 26 1600 1/.00 129% 131% 124 124% 23 24 147 148 Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie South Railw Chic Milw Kansas City South. Maxwell L. Gr. 79% 3% 14% 11% 21% 4% 14% 81 3% 15 12 22 3% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2