STADSNIEUWS Felle br and te Utrecht R.K. KERK BEDREIGD MAANDAG 5 FEBRUARI Dappere broederhulp MUZIEK AVONDCONCERT H.O.V. Haarlemsche straatnamen HOOGE RAAD VAN ARBEID Haarlemsche Sschool voor Bewegingskunst Kunstverloting Noodfonds 1933 Opbrengst collecten Mij. tot bev. der Toonkunst Aanbesteding Missievereeniging „Afrika aan Christus" Jubileum Kantongerechten VRAGENBUS UIT DEN OMTREK VELSEN Zieke vrouw kon met moeite uit haar huis gered worden HILLEGOM Sociale Zondag van den R.K. Volksbond Rede A. J. Loerakker STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Solisten: Serafina di Leo, sopraan. Leo Piccioll, bariton. Behalve bovengenoemde solisten der Italiaan- Sche Opera, werkte ook de Kon. Liedertafel >,2ang en Vriendschap" mee aan het avondcon cert van Zondag, door de Haarlemsche Orkest- Vereenlging voor een goed bezette Gem. Con certzaal gegeven. Tengevolge van het optreden eener zangeres had het programma dus ook eenige wijzigingen ondergaan, en was het ten deele anders dan vo rige week, toen „Zang en Vriendschap" zelf concerteerde. De drie eerste nummers gingen in dezelfde Volgorde, en gaven geen aanleiding tot byzonde- *e opmerkingen, tenzij dan misschien de wat Vreemde samenlezing der fragmenten uit „Car iben", door het orkest gespeeld, en waarvan we in dit arrangement de Habanera gaarne had den gemist. Het soldatenkoor uit de „Faust" klonk frisch Cn massaal, met de stralende tenoren-partij als hitblinkers. Het Pelgrimskoor uit de Opera Tannhauser werd, met uitzondering van een hiinder gelukkige chromatische passage in het begin, eveneens tot een goede prestatie. De sterk steunende begeleiding door de houtblazers klonk V?el niet bepaald fraai in den ensemble-klank, •haar dirigent Schuurman liet zijn zangers een Juist opgezette climax maken naar het aHUe- 'ujah, waarbij slechts het decrescendo nog wat sterker den aftocht der pelgrimsschaar had kun- hen uitbeelden. Doch koor en orkest bereikten biet deze prestatie wel het hoogtepunt van den bvond en dirigent Schuurman bracht allen dan °ok terecht de hulde over van het spontaan en langdurig applaus. In de Ouverture van Guillaume Teil meenen U'e even de fraai geblazen hobo-solo en het duet tusschen hobo en fluit te moeten releveeren. De °Pzet van het marschtempo was evenwel ge vaarlijk snel. Het orkest speelde verder de Marsch „Einzug der Gaste" uit Tannhauser als openingsnummer ba de pauze en het voorspel uit „Die Meister- singer" als slot. Van de solisten verkreeg de bariton Piccioli biet zijn Cavatine uit „II Barbiere" van Rossini °Pnieuw enorm succes, en ook in de duetten biet de zangeres het duet uit de opera „II tiovatore" was klaarblijkelijk door een ons min der bekend uit Aïda? vervangen bewees deze bariton weer een zanger te zijn van het echte Italiaansche ras, vol temperament en °bdanks geestdrift toch zuiver intoneerend. Serafina di Leo, de sopraan, was in haar Aïda- bvia minder gelukkig, en ook in.de duetten was ZÜ, wat zuiverheid betreft de mindere van haar biannelijken partner. Doch deze zangeres bezit overigens een machtig dragend geluid en in het biezzo is ze vaak van een ontroerende week heid. In het, na het ovationeele applaus, ge bisseerde duet uit „Cavalleria Rusticana" paste Zij zich nog wel het beste aan bij haar landge- boot. Dat vormde dan ook, wat den zang be seft een machtig en welgeslaagd slot van een Uitstekend geslaagden avond, waarvan de vrij talrijke bezoekers ongetwijfeld naar hartelust hebben genoten. J. S. Wij lezen in „De Stroom", weekblad voor religieus humanisme het volgend artikel van D. (ds. D. Drijver): Volgens Geneses II heeft Adam in het Pa radijs, voor de schepping van Eva, namen ge geven aan al het vee, al het gevogelte des he- biels en alle dieren des velds. Mij dunkt, Bur gemeester en Wethouders van Haarlem, keer °P keer geroepen namen te geven aan nieuwe Groepen straten in de buitenwijken onzer stad, zullen in stilte Adam meer dan eens zijn groote vindingrijkheid hebben benijd. Tot hunne ver ontschuldiging dient dat tegenwoordig ten stadhuize meer te doen valt dan in den Hof Eden. Misschien is het uit oververmoeidheid door aarasche beslommeringen te verklaren, dat ons Dagelijksch Bestuur, genoeg hebbend van eiken, platanen, berken en iepen, en van haviken, rachtegalen, leeuweriken en eksters al had hier nu de „pelikaan" nog gevoeg- hjk bij gekund, in hooger vlucht den geest heeft gewend tot Grieksche hemelingen en sterrenbeelden als Perseus, Pegasus, Centaurus eh Sirius, om ons aan de moeilijke namen maar biet te wagen. Dat de volksmond deze klanken 'ets vereenvoudigt, laat zich begrijpen; al brengt dit ook wel eens eenige verwarring; bijv. tusschen de „Sirie"-straat en de Curie straat; immers ook in de namen van natuur kundigen zijn we (in het Hemsteedsche) goed Gesorteerd. Inmiddels zijn B. en W., uit hooge regio ben neergedaald, doch nog met die hemel- Sche muziek in de ooren, op het denkbeeld Gekomen beroemde Hollandsche componisten en musici te vernoemen. Waarvoor niet in de eerste plaats Haarlemsche componisten en mu sici, wordt in een onzer plaatselijke bladen Gevraagd. Ieder denkt vanzelf het eerst aan eigen kring. Zoo vragen wij: waarvoor bij den stratendoop niet ook eens de namen van be kende Haarlemsche predikanten en geestelij ken uit vroeger tijd voor den dag gehaald? De Protestantsche Gemeenten de kleine even goed als de „Groote Kerk", maar ook de Eoomsche Parochies hebben in vorige eeuwen onder hare leeraren en herders ver- hiaarde mannen gehad, niet onwaardig hun baam te leenen aan een van Haarlems stra ten of pleinen. Het eenige wat ons van dit voorstel zou kun- ben afhouden is de gemakkelijke zwier, waar- biede B. en W„ soms zonder oordeel des onder- scheids en zonder liefde, de namen over een bieuwe buurt strooien, op de wijze van suiker over poffertjes. Daarbij kan het gebeuren, dat he naam van Neerlands grootsten staatsman bit de vorige eeuwThorbecke, valt op een straat, wier bewoners allerminst die onder- Scheiding weten te waardeeren. Mocht het zijn dat ook namen van emi- bente figuren uit Oud-Haarlem voortaan, al dus luk-raak uitgedeeld worden, dan is 't maar beter dat bij onzen stedelijken straatdoop te ruggekeerd wordt tot de Grieksche sterrenwe reld. Dat is onschuldiger terrein. was oorspronkelijk een kunstenaar, die er zich op toe ging leggen een nauwkeurige studie te maken van de oorspronkelijke, dus natuurlijke bewegingen van het menschelijk lichaam. Daar bij constateerde hij, dat de menschen in het algemeen, door bepaalde redenen (nonchalan ce, mode, conventie etc.) bewegingen maakten, die veelal a-natuurlijk waren en dus onaesthe- tisch. Hierop bouwde hij zijn theorie voor be wegingskunst en kwam dus, bijna van zelfspre kend op het terrein van den dans. Aan dit laatste uitdrukkingsmiddel ging hij grootere waarde toekennen, maakte den dans vrij van de kluisters der muziek en kende haar een eigen onafhankelijke plaats toe. Die gedach- tengang werd later door anderen overgenomen en hoewel die de groote lijn behielden, creëer den zij toch een eigen systeem, dat in détails afweek van de zg.n. Laban-methode. In het buitenland, meer dan hier hebben vele werkgevers het nut ervan ingezien, en ge constateerd, dat indien de werklieden met deze zuivere bewegingsleer vertrouwd waren, zij dan met minder moeite, niet alleen meer arbeid konden presteeren, doch zich zelf ook nietnoo- deloos afmatten. Eij de hoogovens te IJmuiden en bij enkele andere groote firma's in deze stad geeft Nel Voogd, dan ook reeds geruimen tijd cursus en over het resultaat ervan is men buitengewoon tevreden. Dat bij het volgen van zoo'n cursus de leef tijd geen rol speelt, heeft de ervaring bewezen. Voor jongeren heeft deze bewegingskunst on getwijfeld groote paedagogische waarde (in dien het althans door deskundigen geschiedt die riicksicht op het wezen der kinderen ne men) terwijl ouderen er in het dagelijksch leven voordeel en gemak van ondervinden. Een kleine demonstratie met eenige leerlin gen verduidelijkte de bedoelingen van Nel Voogd en toonde haar een waardig leerling van Rudolf Laban, wat zij dan ook in werkelijkheid is. Het zaaltje zelf beantwoordt verder in alle opzichten aan het doel en is even frisch in gericht als de bewegingskunst op zichzelf ',s. L. V. Bij K. B. is aan den heer Dr. A. Th. Planten te Hilversum op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten en zijn benoemd tot lid van dien Raad de heeren Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta te 's-Gravenhage, dr. L. C. Kersbergen te Haarlem en mr. A. F. L. H. Tepe te Leiden, terwijl tot plaatsvervangend lid is benoemd de heer IJ. S. Rijpkama te 's-Graven hage. Zaterdagavond werd voor een kleinen kring 'an belanghebbenden en genoodigden in per ceel Kleine Houtweg 87 door Nel Voogd een school voor bewegingskunst geopend. We we ten niet of dit de erste Haarlemsche school Voor bewegingskunst is en het doet betrekke lijk ook weinig ter zake, de hoofdzaak is, dat er wederom een gelegenheid bestaat, waar men Sich in de bewegingskunst kan bekwamen. Vroeger hebben we reeds uitvoerig in ons blad de voordeelen van deze lichaamscultuur be schreven. Daarom is het in ieder geval toe te Juichen, onverschillig of het de eerste, tweede °f derde school in deze stad is, of dat er een bieuwe is gevestigd. Promemorie willen we voor hen, wien de be doelingen van deze bewegingskunst misschien zUn ontgaan, nog even in het kort de beteeke- his ervan meedeelen, zooals dat ongeveer op den hierbovengenoemden avond werd gerele veerd. Rudolf Laban (de methode van Nel Voogd) Men schrijft ons: Door het financieel comité van het Nood fonds 1933, voor bijzondere Joodsche belangen, dat de verleening van steun aan Joodsch-Duit- sche vluchtelingen beoogt, is een kunstverloting georganiseerd, teneinde zijn financieele po sitie te versterken om den nood dezer vluchte lingen, welke met den dag stijgt, eenigszins te kunnen lenigen. Om de kosten van exploitatie dezer verloting !oo gering mogelijk te doen zijn, zijn door een ;root aantal Nederlandsche kunstenaars al de ,e verloten kunstvoorwerpen gratis voor dit doel beschikbaar gesteld. De winnaar van den hoofdprijs mag tot een bedrag van f 500.een of meer werken op het atelier van een of meer kunstenaars uitzoeken, welke een werk voor de verloting hebben afge staan of.... zichzelf of een door hem aan te wijzen persoon door een van dezen laten schil deren, beeldhouwen, etsen of teekenen. Loten, waarvan de prijs slechts f 1.per stuk bedraagt, zijn verkrijgbaar door storting op giro-rekening 221605, ten name van den pen ningmeester van bovengenoemd comité, Bank- Associatie N.V., bijkantoor Stadhouderskade, te Amsterdam, en hier ter stede o.a. aan het adres Kastanjestraat 2. En vrouwtje, waar zal ik den eik nu plaatsen, zóó dat hij de meeste schaduw geeft? Lustige Kölner Zeitung. Zondag hield pater Fridolnius Huissen O.F.M. in de parochiekerk van het Allerh. Hart onder alle H. H. Missen een liefdadigheidspredixatie ten bate van de armen der parochie en pater Borromeus de Greeve O.F.M. een liefdadigheids- predicatie in de kerk van den H. Bavo aan den Heerenweg ten bate van de H. Elisabeth-ver. De collectes brachten resp. op f 567 en f 800.32. Woensdag- 7 Februari a.s. wordt door de leer lingen der muziekschool der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst afd. Haarlem des avonds om kwart over zeven in den Stads schouwburg een uitvoering gegeven. Architect B. Ooms heeft aanbesteed de ver bouwing van perceel Verwulft 3. Ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver fa. De Zwart en Verheul te Haarlem voor ƒ2406. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij vers. Zondagavond gaf bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche propagandaavond in gebouw „St. Bavo" en ongeveer 8 uur opende de voorzit ter, de heer J. v. Soest, den feestavond met eenige toepasselijke woorden en heette allen hartelijk welkom. Door de tooneelvereeniging van de afd. Delft werd voor het voetlicht ge bracht „Janus Tulp". Het stuk zat er bij de leden goed in en werd vlot gespeeld. Wy mogen hier vooral het goede spel noemen van Janus Tulp, Barend en grootvader hoewel de overige spelers ook lang niet onverdienstelijk speelden. Tus schen het eerste en tweede bedrijf sprak de Wel- eerw. pater Aalbers S.M.M. ook eenige propa gandistische woorden. In de pauze werd een collecte gehouden welke het bedrag van onge veer f 28 opbracht. Jammer dat de zaal niet tot in uiterste hoeken bezet was. De gang naar de zen propaganda-avond was ruimschoots beloond geweest getuige de instemming in de zaal. Voor waar de afd. Haarlem mag deze avond tot een welgeslaagde noemen. Donderdag 8 Februari hoopt de heer J. v.d. Linden zadelmaker aan de Centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorweg-en, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 1 Januari 1934 de rechtsgebieden van de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten opnieuw zijn vastgesteld. Als gevolg daarvan is van genoemden datum af de standplaats van het parket van de Ambte naren van het Openbaar Ministerie bij de Kan tongerechten Haarlem en Zaandam te Haarlem. Vr.. Van Haarlem naar HilversumZevenaar Emmerik langs den Rijn naar Düsseldorf (Duitschland) hoeveel uren per fiets is dat? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Baarn, Amersfoort, Oud-Leusden, Nieuw-Leus- den, Woudenberg, Renswoude, Ede, Arnhem (125 K.M.), Westervoort, Zevenaar, Emmerik, Wesel, Dinslaken, Hamborn, Duisburg, Düssel dorf. Totaal 255 K.M. Als U ongeveer 12 K.M. per uur rijdt is dat 21 uur, zonder rusturen. Vr.: Waar moet men zich in Heemstede ver voegen om kosteloos advies omtrent ondersteu ning? Heeft men daarvoor een bewijs van on vermogen noodig? Antw.: Wij begrijpen Uw vraag niet goed. Misschien bent U terecht bij den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Vr.: Waar kan ik typen leeren? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet gegeven. Zie onze advertentierubriek er eens op na. Vr.: Is het rooken (pijp en cigaret) nadeelig voor kamerplanten? Antw.: Neen. Vr. 1: Hoe kan ik door modderspatten en schoensmeer vuil geworden slobkousen weer schoonmaken? 2.: Bestaat er bij een huwelijk ook een zeker recht of een gewoonte wat betreft het aanschaf fen van het huisraad of de kosten van de brui loft? Antw. 1: Met tetra; vraagt Uw drogist. 2. Ja, er bestaan wel gewoonten (geen rech ten), maar die verschillen naar gelang de streek van ons land. Vr.: Heeft een gezin met 6 personen onder de 12 jaar (dus met 8 personen) in de gemeente Zaandam recht op een vleesch- en boterbon? De vader is werkzaam. Antw.: Voor het verkrijgen van een boterbon moet men in een „ondersteuning", dus arm lastig zijn. Voor het verkrijgen van een vleesch- geveer gelijke omstandigheden verkeeren. Wendt bon moet men „ondersteund" worden of in on- U tot den Dienst in Zaandam die met de dis tributie van de bonnen belast is. Vr.: Is er al geloot voor lichting 1935? Zoo ja, is de letter H. vrij? Antw.: Ja. Uitgeloot is de naam Mey. Of de letter H. vrij is, is nog niet te zeggen en zelfs onwaarschijnlijk. Vr.: Wij zijn ongehuwd meerderjarig en bij onze ouders thuis voor wie wy gedeeltelijk heb ben te zorgen. Wij hebben nu al eens meubelen etc. gekocht. Hoe kunnen wij nu bewijzen, dat dit ons eigendom is, daar er ook getrouwde kinderen zijn? Antw.: Op de gewone wijze. Door het toonen van de quitanties bijv. Vr.: Is serie 00588 no. 43 van de Holl. Grond- credietbank reeds uitgeloot? Antw.: Neen. Vr.: Waarom moeten er Duitsche vrouwen in de Telefoon-Centrale te Amsterdam zijn? Kan dat onze Hollandsche monteur niet in orde ma ken? Antw.: Deze vraag behoort ter beantwoording niet in deze rubriek thuis. U moet zich daar voor wenden tot den directeur der P.T.T. of tot den aannemer van het werk. Wilt U zich tot de kranten wenden met Uw klacht, dan zou deze misschien kunnen worden opgenomen in de rubriek „Ingezonden stukken". Vr.: Wat is de kortste weg per fiets van de Kwakel naar Zundert (N.-Br.) en hoeveel K.M.? Antw.: De Kwakel, Nieuwveen, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, (33 K.M.), Stolwijk, Lek- kerkerk, Krimpen a. d. Lek, Kinderdijk, Al- olasserdam, Papendrecht, Dordrecht (34 K.M.), Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Leur, Rys- bergen (39 K.M.).Totaal 106 K.M. ongeveer. Vr.; Moeten huurcontracten voor een met rijkssteun werkende woningbouwvereniging ge zegeld zijn? Antw.: Ja; hiervoor gelden dezelfde regelen als voor gewone contracten. Vraag: Moet een kwitantie voor uitbetaald loon (schoolschoonmaakter) van een plakzegel voorzien zijn? Antw.: Neen. Vr.: Is het verplicht dat een onderhandsche acte van verhuring van een weiland geregis treerd wordt? Antw.: Neen. DE STEUNVERLEENING IN ONZE GEMEENTE Zooals onze lezers zich zullen herinneren heeft het raadslid, de heer W. F. Visser, het college vanjp. en W. in de laatste raadsvergadering ge ïnterpelleerd over de steunverleening. Verschillende door den heer Visser naar vo ren gebrachte klachten moesten worden onder zocht weshalve B. en W. de beantwoording van de interpellatie hadden aangehouden. Thans is het antwoord van het College ver schenen. B. en W. schrijven den Raad o.m. het volgende: „Het motief voor de verlaging van de voor toeslag in aanmerking komende huurgrens van f 7.op f 6.is gegrond op het feit, dat er in de gemeente zeer veel huizen met een huur waarde van f 6.en daar beneden leeg staan. Oorspronkelijk wenschten wij eene verlaging tot f 5.50, doch wij zijn tot f 6.gegaan als gevolg van een bespreking met de Bestuurdersbonden. Tegenover de door den heer Visser naar voren gebrachte bezwaren tegen eene verhuizing, meenen wij te mogen stellen, dat het den heer Visser toch niet onbekend zal zijn, dat vele werkloozen regelmatig verhuizen, zonder dat hierbij voorzit het betrekken van een goedkoo- pere woning. Wanneer er gezinnen zijn, die zoo groot zijn, dat er in den huurprijs van f6. geen woning is te bekomen, dan zullen zij het verleenen van een afwijking bevorderen. Indien hetv ooruitbetalen van 2 weken huur aan een woningbouwvereeniging een bezwaar mocht zijn voor een steuntrekker om een woning van een woningbouwvereeniging te betrekken, dan zul len wij onzen invloed aanwenden ter bekoming van eene afwijking. Niet onopgemerkt moge ech ter blijven, dat ook bij verschillende particulieren 1 5. 2 weken huur als waarborg genomen wordt, welk bedrag bij vertrek terugontvangen wordt. Het motief tegen de huurgrensverlaging, dat een steuntrekker komt te wonen in een omgeving waar hij wellicht liever niet woont, kan niet zoo zwaar worden beschouwd als de financieele onmacht der gemeente. Inzake de loonnormen meenen wij niet al te zeer in onderdeelen te moeten afdalen. Zoolang er loonnormen gelden, is er verschil van mee ning geweest en wij zijn van oordeel, dat dit verschil ook wel zal blijven bestaan. Bij de vaststelling van een loonnorm wordt uitgegaan van een gemiddelde. Naar onze meening spreekt het vanzelf, dat dit gemiddelde niet aan den hoogen kant mag zijn. Wij willen hieraan nog toevoegen dat de Minister van Sociale Zaken de loonnormen in het algemeen te hoog acht. Hij heeft ons den 30sten December j.l. onder meer geschreven, dat in afwachting van de re sultaten van een door ons in te stellen onder zoek reeds thans moet worden overgegaan tot een verlaging van de loonnormen. Wij voelen het bezwaar tegen de handha ving van een uniforme loonnorm voor bank werkers en fabrieksarbeiders. Wij hebben dan fabrieken en fabriekmatige bedrijven geen vas te loonnorm aan te nemen, doch rekening te ook besloten voor de arbeiders, werkzaam in Zondagmorgen te ongeveer 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een perceel gelegen in een hofje op de Mariaplaats, naast de St. Dominicuskerk. Het aan de wacht zijnde personeel rukte da delijk met één der motorspuiten uit. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds fel uit de bovenverdieping van het oude huis. Aan het Centraal Bureau werd daarop last gegeven dadelijk groot alarm te ma ken. Een tweetal stralen op de waterleiding wer den aangesloten, waarmee het blusschingswerk werd begonnen. 4 Na aankomst van den spuitkring werd het aantal stralen nog met één uitgebreid. Het mocht de brandweer gelukken het vuur tot de bovenverdieping van het perceel te be perken. Het perceel is eigendom van de R. K. Armen- kamer en werd bewoond door twee gezinnen en vier dames. Broeder redt zieke vrouw uit de vlammen Even voordat de vlammen uitsloegen kon een zieke vrouw, bewoonster van het perceel, door hefr krachtdadig optreden van den Broe der-Overste geassisteerd door enkele mede-broe ders van het Ziekenhuis St. Joan de Deo, uit het brandende huis gered worden. In de vertrekken van mejuffrouw S„ die Juist kort te voren met haar zieke zuster naar de bo venverdieping was verhuisd, is de brand uitge broken. De kamer binnen komende zag mej. S. dat het behang rondom de kachelpijp, die door een houten schot was geleid, verschroeid was en begon te branden. Zij trachtte het vuur met een emmer water nog te blusschen, hetgeen haar echter niet mocht gelukken. In allerijl snelde zij vervolgens naar het Zie kenhuis „St. Joan de Deo" en vroeg daar de brandweer op te bellen. Er werd terstond aan dit verzoek voldaan. De Broeder-Overste snelde vervolgens met een brandbluschapparaat naar het brandende perceel, maar zag wel dat daarmee toch niet meer te helpen viel en bracht toen met be hulp van enkele mede-Broeders die hem verge zeldén de zieke vrouw in dekens gewikkeld naar het ziekenhuis over. Zorg voor het kerkgebouw Toen de brand uitbrak was de Hoogmis in de St. Dominicuskerk juist begonnen. Door de ven sters van het kerkgebouw konden de geloovigen de hel oplaaiende vlamkmen duidelijk waarne men, terwijl het knetteren van het brandende hout goed te hooren was. Men vreesde alzoo, dat de kerk gevaar liep. De brandweer, die gezien de lastige ge steldheid van het terrein op alles voorbereid was, hiedl de motorspuit op de Mariaplaats ge reed, voor de mogelijkheid, dat er ook voor het kerkgebouw gevaar te duchten zou zijn. De spuit is evenwel niet noodig geweest. Tot geruststelling van de talrijke kerkgan gers, werd er van den preekstoel afgekondigd, dat het kerkgebouw geen gevaar liep. De H. Mis werd ongestoord voortgezet. Van een paniek of iets dergelijks is geen sprake geweest. Politie neemtmaatregelen Het gerucht, dat er brand op de Mariaplaats was, verspreidde zich als „een loopend vuurtje" door de stad. En al spoedig kwam een groote menigte nieuwsgierigen aangeloopen. Men dacht, dat de kerk in brand stond. Maar de politie had haar maatregelen ge troffen en hield de Mariaplaats vanaf het ge bouw voor K. en W. tot den Springweg afge sloten. Nadere bijzonderheden Het blusschingswerk stond onder leiding van den hoofdcommandant, den heer D. Veming, geassisteerd door ondercommandant de Rijk. Op het terrein van den brand zagen we nog: den heer A. H. Smulders, wethouder onzer ge meente, den hoofdcommissaris van politie den heer D. Schuitemaker en den commissaris in de 2e afdeeling den heer Brandt en enkele leden van den gemeenteraad. Toen het vuur bestreden was, werden de brandweerlieden door de Eerw. Broeders van het Ziekenhuis St. Joan de Deo cp heerlijke onthaald. Te ongeveer 1.55 uur was het materieel en het personeel weer in de garage aan de Anna- straat teruggekeerd. De 1ste premie werd behaald door het per soneel van kring 1, zoowel voor de slangenwa gen als de haak- en ladderdragers, de 2de pre mie voor de slangenwagens door kring no. 5 en voor de haak- en laderdragers door kring 3. Ric Rac. Zoo Pieterse, nog in 't land der levenden? Ik heet geen Pieterse. Wat, heb je je naam ook al veranderd? houden met de werkelijk verdiende loonen. Wij meenen echter naar voren te moeten brengen, dat door ons, op aandrang van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan den Minister van Sociale Zaken is verzocht goed te keuren, dat het maximum-steunbedrag wordt bepaald op f 20. Wat aangaat de bewering, dat een werklooze arbeider, die op grond van het feit, dat nü 3 jaar achtereen uitgetrokken was by zyn bond. ten onrechte door ons ten opzichte van het steunbedrag in ondergebracht in de groep „re glementair nog niet rechthebbenden en dubbel- uitgetrokenen" deelen wü mede, dat ons door het Departement van Sociale Zaken telefonisch is medegedeeld, dat onze opvatting juist is. Wij verwüzen den heer Visser ook naar bl. 121 van den commentaar „De steunverleening aan werk looze arbeiders", waaruit o.i. ten duidelijkste blijkt, dat de opvatting van den heer Visser onjuist is. Wü achten de opvatting van den heer Vis ser inzake verleening van toeslag aan iemand, die steun ontvangt uit een werkloozenkas en na het vorig jaar als dubbel-uitgetrokkene te zyn gesteund. In genoemden commentaar staat ter vergelijking o.m., dat de aanvang van een nieuw kalenderjaarop zich zelf nog niets medebrengt, dat een uitgetrokkene of dubbel-uitgetrokkene opnieuw als uitgetrokkene wordt gesteund. Met een nieuwe wekentelling mag aleen worden aangevallen, indien de betrokkene in een nieuw kalenderjaar opnieuw uit de werklozenkas heeft betrokken. Wü onderschryven in het algemeen het stand punt van den heer Visser, dat de steun, welke door de schuld van de gemeente te hoog is ge weest, niet teruggevorderd dient te worden. Wij betwyfelden echter of de heer Visser het feit, waarom eene terugstorting van 14 x f 2.50 moest plaats hebben, wel juist heeft weerge geven. Zoodanig geval als de heer Visser naar voren brengt is ons momenteel nog niet be kend. Betrokkene was n.l. als georganisegerd ver keerden. Nadat de man eenige tyd steun had getrokken werd hij door zijn bond als lid ge royeerd. De man liet na, ons daarvan bericht te geven. Hierin ligt o.i. de opzetteiyke bedoe ling van misleiding, omdat hy heel goed weet, dat een georganiseerde meer steun ontvangt dan een ongeorganiseerde. Dat de te veel genoten steun in dit geval moet worden terugbetaald, is niet meer dan rechtmatig. Tenslotte komen we op het dienstbodenvraag-, een zeer moeiiyk vraagstuk. Het is toch helaas al te waar, dat vele inwonende dochters van steuntrekkers, die geschikt zyn voor de betrek king van diestbode, alle mogeiyke uitvluchten zoeken en middelen te baat nemen, om te, voor komen, dat zy een betrekking krygen. Zeer dik- wyis geldt het motief „als myn dochter gaat werken en f 6.— verdient, wordt er f 4.— van mün steun afgehouden. Mijn dochter werkt dus voor f 2.per week en daarvoor laat ik haar niet werken." De steuntrekkers vergeten he laas maar al te vaak, dat steun uitzondering en werk regel behoort te zyn. Iedere steuntrekker heeft tot plicht zich zoo spoedig mogelijk aan den steun te onttrekken. Helaas mankeert hier zeer veel aan. De langdurige steunverleening werkt demoraliseerend. In he licht van een en ander moet onze be slissing ti:n opzichte van werkweigering door dienstboden worden gezien. Van één del door den heer Visser genoemde gevallen is ons be kend, dat de vader reeds tevoren gezegd had wel te zullen zorgen, dat zijn dochter den dienst niet kreeg. wy willen hier ook vermelden geval, dat een meisje zich liet inschrijven voor een betrekking, waarvoor byna nimmer een aanvraag is. Het toeval wilde, dat binnen korten tijd een aan vraag inkwam voor een werkkracht als waar voor het meisje zich had laten inschrijven. Wat gebeurde nu? De mededeeling kwam binnen, dat dë dochter het werk niet wenschte, de va der had haar dan maar liever thuis. Het aantal gevallen, waarin men tracht te ontkomen aan plaatsing is zoo groot, dat het niet te verwonderen valt, da wü strenger heb ben moeten Optreden". Zondag heeft een voor Hillegom nog nooit gekende Sociale Zondag plaats gehad. Als een echt Roomsch begin werd des mor gens in de beide kerken een H. Mis opgedragen tot inentie van de leden van den Volksbond, waaronder algemeene H. Communie. Het heeft ons inderdaad getroffen, dat zooveel, ja wy druven zeggen bijna alle leden, hieraan hebben deelgenomen. Des middags te 3 uur had de groote propa- gandavergadering plaats in de zaal van hotel ..Flora". De groote concertzaal was geheel gevuld. Naast het bestuur van den Bond en de besturen van de verschillende afdeelingen waren mede aanwezig een vertegenwoordiging van de R.K. Hanze, de Handels- en Kantoorbedienden, burgemeester D. F. Pont, de geeselyke adviseur, kapelaan van Bonten, kanelaan Herks van de St. Josephparochie, het Kamerlid, de heer A. J. Loerakker en de „Graal". Op het podium had de R. K. Harmonie plaats genomen, ter opluistering van dezen middag. Te ruim 3 uur opende de voorziter, de heer C. Seysener me een woord van welkom, bij zonder gericht tot de hierboven genoemde af deelingen en personen. Vervolgens deelde spr. mede, dat tot zyn grooten spyt van den spre ker voor dezen middag, den heer A. C. de Bruin, bericht van verhindering was binnen gekomen, en dat de heer A. J. Loerakker direct bereid gevonden was hiervoor in de plaas te treden, hetgeen spr. zoowel als de vergadering een genoegen zal doen. Hierna werd door „Crescendo" het Strydlied gespeeld, dat door alle aanwezigen werd meege zongen. Vervolgens nog een marsch en daarna was het woord aan den spreker, den heer A. J. Loerakker. Spr. schetste het kon geleden tragisch gebeu ren aan de Noordkust van ons land, waar een Engelsch schip in nood was en door beproefde zeelieden getracht was tot 2 maal toe, om de schepelingen te redden door hun schip te ver laten en in hun veilige boot te stappen. Nie mand weet precies hoe het gegaan is, maar wel weten we, dat ze ten slotte geweigerd hebben hun schip te verlaten. Dit overwegende, aldus spr., dach ik aan den parebel, welke hierop in dezen tyd te trekken is. Jist ln dezen tijd, de moeiiykeste, welke by ons weten ooit geweest is, zyn er zoovelen, die het Pauseiyk woord niet gelooven en luisteren naar hen, die thans veel zeggen, maar nog nooit iets gedaan hebben. Wij1 hebben, gehoor gevend aan den Paus en Bisschoppen, geofferd, geloofd en gestreden en dachten, dat de nieuwe dag voor ons zou aan breken, maar helaas kunnen wy thans, ondanks ons zwoegen en werken, de huidige crisis niet keeren. Ik kan me indenken, aldus spr., dat velen hun organasatie niet goed beoordeeld hebben, vooral na wat hun verteld wordt door men schen, die buiten onze rijen staan. Echter is de organisatie nooit gebouwd om een crisis, zooals deze te keeren. Spr. kan zich indenken, dat de jongeren soms zeggen, waar blijft men nu met de organisatie? ze is toch niet tegen de crisis opgewassen. Maar feit is ook, zegt spr., dat we rekening hebben te houden met een crisis, die alles te- heerscht en een gansche verschuiving is van het economisch leven. Vervolgens illustreerde spr. de oorzaken, welke tot deze crisis hebben geleid, en hoe door het verdrag van Versailles economische verwarrin gen moesten ontstaan. Vervolgens illustreerde spr. de verschillende stroomingen en haar theorieën, n.l. over die van de communisten en de S. D. A. P. Als de S. D. A. P. de aan regelen gebonden vrijheid wil voorstaan zooals „Rerum Novarum" dit schrijft, kunnen ze met ons samengaan, doch helaas zoover is het nog niet, zoo als spr. aan toont en daarom moeten we het van de S. D.. A. P. gansch niet hebben, aldus spr. Hierna onderbrak spr. zyn rede en werden door „Crescendo" eenige mooie nummers ten gehoore gebracht In het tweede gedeelte begint de heer Loer akker-met aan te toonen, hoe de nood der tyden druk op alle groepen der bevolking en komt dan tot het nationaal-socialisme. Spr. hoopt, dat de Volksvriend Grullemans het hem niet kwa- ïyk zal nemen, dat hij weer op Zondag moet spreken, hetgeen volgens Grullemans niet strookt met de katholieke beginselen, maar dat deze heer meer aandacht zal wyden aan het collectief contract! Spr. kan zich niet voorstellen, dat ook maar een Nederlander, maar vooral niet een katholiek Nederlander met deze groep kan meegaan. Wé zullen niet gaan nasporen wat hun ondergrond is, maar een van hun propaganda-punten is, om alles wat de organisaties gedaan hebben ver- 21 dacht te maken. Ze kunnen dit aan de hand van de omstandigheden gemakkelijk doen. Ze kunnen gemakkelijk de vraag voorleggen, wat Kamer- en gemeenteraadsleden thans doen met al hun gepraat. Haar men moet allereerst vragen hoe de boel gezond te maken is. Wat heeft de N. S. B. in Duitschland voor de werk loosheid gedaan, vraagt spr. Ze hebben zooge naamd twee miliioen werkloozen geweerd, maar zyn begonnen om eerst alle arbeiders van de werkloozeniysten af te voeren, evenzoo de dienstboden, terwyi ze vervolgens een groot deel hebben opgeborgen in concentratiekampen. Het beste bewijs is te leveren, doordat de loonbelas ting 200.000 hark minder heeft opgebracht. Als ze tegen onze menschen zeggen, dat aan de werkloosheid niets gedaan wordt, dan hebben wy het recht hun te vragen hoe zy de oplossing kunnen voorleggen, doch ook zij weten het niet. Ook spr. weet dat er nog wel wat aan man keert, doch waar is momenteel het land waar het beter is dan by ons? Het is de N. S. B. te doen de organisatie den kopintedrukken, omdat anders hun theorieën geen ingang kunnen vinden. Men wil het vertrouwen ondermijnen, vooral het vertrouwen in de leiding, maar zoo lang het vertrouwen er is blijft de beweging krachtig, doch als het vertrouwen weg is, is ook de organisatie weg. Daarom spreken Mussert en de zynen niet meer over vertrouwensman nen of vrijgestelden, maar oevr vereenigings- bonzen. Maar als er van bonzen sprake is, dan is Mussert er ook een. Als we dus vertrouwen biyven stellen, dan behoeven we niet te vreezen, dat onze jeugd zooals in Duitschland, zal worden „gelijk geschakeld". Het gaat om de hoogste goederen van ons volk en we hopen, dat de organisaties blijven bestaan, dan zal het hier zoover niet komen, dat de Paus ongerust behoeft te zyn over Nederland en de priesters niet meer zullen kunnen zeggen wat zij meenen te moeten zeg gen in 't belang van ons geloof. Het a. b. c. is dan vooral vertrouwen stellen in uw organisatie. Ook op politiek terrein moet gij u niet laten versplinteren, want ook hier wordt het vertrou wen ondermijnd. Er moet een nieuwe samenleving komen, we vragen niet of hij er komt, maar hoe hy er komt. En dan kan' het niet anders, of het moet zooals de Paus ons dit voorhoud. Ten slotte vraagt spr. samenwerking van patroon zoowel als van arbeider, omdat als wy „Quadragesimo Anno" willen, er dan eenheid moet zijn in or ganisatie en politiek. Ten slotte vraagt spr. van zyn mannen propaganda, omdat door propa ganda „Quadragesimo Anno" uitgevoerd moet worden en de maatschappij verbeterd en eindigt dan met de regelen uit het strydlied: „Bouwers van de maatschappij, Werkers die nog slaapt wordt wakker en strijd mede in onze rij Daverend applaus! Hierna speelde „Crescendo" „Aan U o Ko ning der Eeuwen", hetgeen door allen werd meegezongen. Vervolgens deed de voorzitter de mededee ling, dat Vrijdagavond „Kunst na Arbeid" voor de kinderen van de leden zal opvoeren „Het Paardenspel van Smeerkanis". De uitvoering begint om 6 uur en zal eindigen om kwart voor 8. Kaarten kunnen gehaald worden Donderdag avond tusschen 6 en 8 urn- aan het Bondsge- bouw. Aan de leden van „Eensgezindheid" deelde de voorzitter mede, dat zy Maandagavond (al thans de werklooze leden een kolenbon kunnen halen, die hun door hun vereeniging verstrekt wordt. Hierna dankte spr. alle aanwezigen voor hun belangstelling en sloot met den chr. groet. Ten slotte werd deze mooie dag des avonds besloten met een Lof in beide kerken. In de St. Martinuskerk hield rector Kok en in de St. Josephkerk rector Bots de predikatie. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Gerbredina Johanna 740 manden 2800.Amsterdam 500 manden 2700. Derika 7 420 manden 3060.—, Dordrecht 190 manden 1600.Olympia 210 manden 1070. Poolzee 150 manden 900.—, Margarethe 150 manden 1400.—, Maria 115 manden 1000.—, Ita 110 manden 900.—, Azimuth 370 manden 2230.—, Ancor 90 manden 940.—, Perseus 95' manden 1420.Erica 280 manden 1980.Reiger 80 manden 1440.Jennie Elza 75 manden 1300. IJMUIDEN, 5 Febr. Ryksvischafslag Tarbot per kg. 1.15 tot 1.—, griet per 50 kg. 30.— tot 15.—, tong per kg. 0.80 tot 0.51, groote schol per 50 kg. 10.— tot 9.—, middel schol per 50 kg. 14.— tot 10.—, zetschol per 50 kg. 19.— tot 13.—, kleine schol,per 50 kg. 15.— tot 5 80 bot per 50 kg. 4.30 tot 3.60, schar per 50 kg! 8.— tot 2.50, tongschar per 50 kg. 25.— tot 23.— rog per 20 stuks 15.tot 4.50, vleet per stuk* 2.33 tot 0.80, pieterman en poon per 5 Okg. 11. tot 5.groote schelvisch per 50 kg. 27.50 tot 24.middel schelvisch per 50 kg. 25.tot 16.kleine middel schelvisch per 50 kg. 22.50 tot 14.kleine schelvisch per 50 kg. 15.tot 7.70, kabeljauw per 125 kg. 34.— tot 15.—, gullen per 50 kg. 13.tot 3.70, leng per stuk 1.50 tot 0.38, heilbot per kg. 1.— tot 0.70, wyting per 50 kg. 5.20 tot 0.60, koolvisch per stuk 0.80 tot 0.05, makreel per 50 kg. 18.50 tot 12.—, versche haring per kist 7.20 tot 4.30. (Deze pag. is gedeelteiyk gecorrigeerd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3