Prikkeldraad Trein kraakt vrachtauto Een zonderlinge beschouwing Les der ervaring Een weerlegging? V oorspellingen GEVAARLIJKE PANNE MAANDAG 5 FEBRUARI Schepen uit de vaart Gevolg van extra-contongent voor vreemde visch Japan en Nederland Arbitrage-verdrag komt thans in behandeling RECLAME VOOR ONS LAND IN DEN VREEMDE Goed werk der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Nog meer suggestie Monnikendam dempt niet! Ook de Niesenoortsburgwal blijft gespaard In Eerste Kamer-stuk Snel personenvervoer De dienstregeling der Diesel- electrische treinen Moord-roep weerklonk Strijdkreet bij veldslag tusschen bewoners van twee verdiepingen Zaterdag en Zondag zijn weer ver schillende verkeersongevallen voorgekomen Doove dame gedood Pater Dr. H. M. Mekkel holt Apostolisch prefect van Benkoelen Vreugde in katholiek Enschedé Uit het loodgieters- bedrijf Voorstellen tot loonsverlaging door vermindering van vacantie Burgemeester Ter Laan gehuldigd CRISIS-RUNDVEECENTRALE NAAR LONDEN DOOR GEVLOGEN HEVIGE WINKELBRAND TE DEVENTER HUISZOEKING BIJ DE B. In verband met brandstichtings affaire PERSONEEL ONTSLAGEN Bekeeringswerk in Nederland Duitsch communist gearresteerd medewerking en ook dankbaar gewag gemaakt van de hulp, die de regeering en het provin ciaal bestuur hebben verleend. In het bijzonder heeft de burgemeester een woord van waardeering gesproken aan het adres van de V.V.V. De betooging bracht mede door de Zaterdag- avonddrukte een groot aantal personen op de been. In verband met het persbericht, dat over Februari een extra contingent voor invoer van vreemde visch zou kunnen worden vastge steld, heeft de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen telegrafisch aan den Mi nister van Economische Zaken bericht gezon den, dat op gro&d van het contingenteerings- besluit tientallen schepen meer in de vaart zijn gebracht, welke bij een eventueelen grooteren invier van vreemde visch weder uit de vaart zullen moeten worden genomen. Het Japansche kabinet zal 9 Februari het nieuwe arbitrageverdrag tusschen Nederland en Japan, dat 19 April 1933 te 's-Gravenhage werd geteekend, behandelen, waarna het ter ratificatie zal worden doorgezonden aan den staatsraad. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer meldt, dat haar vertegenwoordiging te Parijs vanaf 1 Januari is gevestigd bij de Holland-Amerika Lijn, al daar, 4 Rue Scribe, waar in het bijzonder de directeur, de heer J. H. Reurs, haar belangen zal behartigen. De aankondiging van de ope ning van dit nieuwe agentschap verscheen in middels in een groot aantal Parijsche bladen. Voorts doet men mededeeling van de werk zaamheden van enkele harer vertegenwoordi gers in het buitenland. Zoo is die te Stock holm erin geslaagd van het Nordisk Rese- bureau, aldaar, de toezegging te verkrijgen, dat dit bureau in de periode van 10—14 Maart a.s. een Nederlandsche étalage zal inrichten. De vertegenwoordiger te Kopenhagen heeft op 15 en 17 Januari lezingen over Nederland gehou den voor een vereeniging van 1200 leden, met vertooning van den film der A.N.V.V. Bij die gelegenheid werd tevens een groot aantal boek jes over ons land onder het publiek verspreid. De vertegenwoordiger der A.N.V.V. te Genève heeft het plan, in het voorjaar in Zwitserland drie radiolezingen over Nederland te houden, waaronder één in het Italiaansch te Lugano. Voorts arrangeerde hij uitwisseling van affi ches met Mürren en Interlaken. De film van Nederland werd vertoond te Schaffhausen voor een gezelschap Zwitsers dat dit jaar Neder land zal bezoeken. Dezelfde film draaide voor een talrijk publiek op den Nederland-avond van het Séminaire te Collonge, bij een causerie van den vertegenwoordiger der A.N.V.V. Voorts verschafte hij een groot aantal foto's en ander materiaal aan Frau Eichenberger, een journa liste, die te Bern een lezing over Nederland zal houden. De Vereeniging heeft zich voorts in een uit voerig request gewend tot den minister van Financiën, om bij het invoeren van fiscale maatregelen dan wel bij het nemen van be slissingen ten aanzien van de uitvoering der Omzetbelasting rekening te willen houden met de moeilijkheden, welke deze voor het hotel- bedrijf teweeg brengen. Bovendien heeft zij op verzoek van de „Ho- recaf" en de K.L.M. een adres mede-onder teekend, hetwelk tot den minister van Econo mische Zaken was gericht inzake de bekende kwestie, dat Duitschers die naar Nederland reizen slechts RM. 200 per maand mogen mee nemen. De Nederlandsche fascisten zinnen maar steeds op méér suggestie. Wij laten nu in het midden, of zij dat geleerd hebben van de Nederlandsche com munisten, of dat onze communisten, geprikkeld door fascistisch voorbeeld, er in hun suggestie schepping nog een schepje óp gedaan hebben. Feit is en blijft, dat fascisten en communis ten den laatsten tijd in dit schoone genre van demagogie met elkander wedijveren, en dat de fascisten we bedoelen hier de N.S.B.ers waarachtig aan het langste eind gaan trekken. Weet U nog? „Wat brandt er vandaag?" „Wat brandt er morgen?" „Wat derailleert er vandaag?" „Welke spoorwegrampen gebeuren er morgen?" Het blijkt niet zoo grif te bewijzen, dat de telephoon-centrale-brand te Amsterdam door communisten of derzelver handlangers is aan gestoken, noch ook, dat communistische mis dadigers een ongeluk met den Pullman-trein bij Dordrecht hebben willen forceeren, maar wat doet dat ertoe? De suggestie is gewekt, en de N. S. B. wil er haar voordeel mee doen. Het resultaat van die suggestie smaakt, naar het schijnt, naar méér: Nederland moet in on rust komen. Nederland moet zijn vertrouwen in alles, wat tot op heden vertrouwen verdiende, verliezen! Dan zal de schoone dag der fascisten daar zijn; dan zullen zij hun slag kunnen slaan. Mooi is zulk een demagogie natuurlijk niet, maar wij kunnen het waardeeren in een partij, die van demagogie leven moet, dat zij alles, wat er gebeurt en nog méér alles, wat er niet gebeurt tot haar demagogische doeleinden weet uit te buiten. In het nieuwe nummer van „Volk en Vader land" wordt den Nederlander nota bene in Gothische letters kond gedaan, dat een nieuwe muiterij in voorbereiding is; de heeren redacteuren hebben dat uit Duitschland ver nomen; Colijn en Deckers wisten er natuurlijk weer niets van. Datzelfde nummer van „Volk en Vaderland" bevat nog meer demagogisch moois: de goed- geloovige N.S.B.er moet tot de conclusie komen, dat héél Nederland (zonder Mussert als dicta tor) één corruptief zoodje is, en daarom plaat ste de heer Mussert in zijn jongste blad den volgenden suggestieven „Oproep aan onze Volks- genooten-j uristen" „De steeds driester vormen aannemende corruptie en politieke terreur, waartegen de Nationaal Socialistische Beweging ons Volk zal hebben te verdedigen, maakt het nood zakelijk, dat het Hoofdkwartier op den juri- dischen bijstand kan rekenen van eenige hoogst bekwame, karaktervolle, onafhankelijke juristen, die den zedeiyken moed hebben om het vaandel van het Recht hoog te houden in de komende Nederlandsche Stavinsky- en Dreyfus-affaires. Ik verzoek hen, die aan dezen oproep ge hoor willen geven, zich schriftelijk tot mij persoonlijk te wenden: adres Nassaulaan 4, ,r Utrecht." Heeft U het goed gelezen? „In de komende Nederlandsche Stavinsky- en Dreyfus-affaires." Voelt U alweer de suggestie? Nederland, en vooral Katholiek Nederland! zij op zijn post. Wanneer er tegen corruptie en politieke ter reur maatregelen genomen moeten worden, dan zal de wettig gekozen regeering haar plicht doen. Een belangrijk onderdeel van het parle mentaire werk vormt het onderzoek in de afdeelingen en de schriftelijke voor bereiding van de wetsontwerpen en begrootin gen. Wie met aandacht kennis neemt van de Voorloopige verslagen der Tweede en Eerste Kamer zal moeten toegeven, dat er nog wel eenig verschil bestaat tusschen beide catego rieën van verslagen en dat met name de ver slagen der Eerste Kamer niet uitmunten door groote nauwkeurigheid, terwijl daarin ook wel eens onderwerpen besproken worden, die er feitelijk niet in thuis behooren, of mocht dat wel het geval zijn op een wijze belicht Worden, die niet in het parlement thuis be hoort. Zoo vinden we thans in het voorloopig ver slag over de begrooting van het departement van Economische Zaken een beschouwing over de houtprijzen, die men daar toch werkelijk niet zou zoeken; zij kon zóó zijn overgenomen Uit een financieel orgaan of weekbericht, ter aanbeveling van aandeelen of belegging. We kunnen ons voorstellen, dat men in de Kamer aandringt op het gebruik van inlandsch hout, desnoods maatregelen vraagt tegen een te grooten invoer van buitenlandsch hout en zelfs aandringt op bebossching van woeste gronden; maar dan moet dit anders geschie den dan nu het geval is. We lezen daar dat ettelijke landen hout ex porteeren zonder rekening te houden met den kostenden prijs en dat ze soms leveren voor de oogstkosten of tegen nog geringer vergoe ding en dan volgt er: „Van overproductie van hout is in het bui tenland geen sprake. Immers, „in vele buiten- landsche bosschen wordt niet alleen de rente Van het in de bosschen gestoken kapitaal ge oogst, maar wordt ook het boschkapitaal aan gesproken". Er wordt dus ingeteerd. Die toestand kan niet duurzaam zijn, en te eeniger tijd mag aan gene zijde onzer grenzen houtschaarschte worden verwacht. Wanneer nu de economische omstandigheden verbeteren, zal zonder twijfel zoowel in de landen, die hout Uitvoeren als in dezulke, die het ten verbruik aanvaarden, de vraag naar dat artikel toe hemen, vooral in de houtnijverheid. Dit en de Vermindering van de beschikbare voorraden, gevolg van de eerstgenoemde schaarschte, zul len eene verhooging van de prijzen veroorza ken, hetgeen aan ons land ten goede moet ko men, reden waarom de leden, hier aan het woord thans den boschbouw als een goed be leggingsobject beschouwden. Dit zijn ekonomische en financieele beschou wingen, waar de Eerste Kamer, zelfs al be hooren de leden niet meer allen (zooals voor de Grondwetsherziening) tot de hoogst aangesla- genen, zich in een voorloopig verslag verre van moet houden. Het is ons dan ook onbegrijpe lijk, dat dit geschied is in naam van „ver- Zch'èidene leden", het is immers niet aan te hemen, dat zoovelen op dit gebied competent zijn om een financieel advies te geven. We zien met belangstelling uit naar het ant woord van den minister, maar al zal deze het Uit reverentie voor het hooge college niet on omwonden zeggen, dat daarop niet te ant woorden valt, wij meenen toch wel te mogen zeggen, dat dit verslag mis is. En thans zien wij de N. S. B. propaganda maken onder de leus, dat zij het vaderland zal redden! Het lijkt wel, alsof er voor ons volk geen andere keus meer bestaat, dan die tusschen Marxisme en Nationaal-socialisme en dat tegen het eerste alleen van het laatste de redding te wachten is. Maar ook ten aanzien van deze profetie zal men gelet op de ervaring met liberalisme en socialisme opgedaan wijs doen het noodige voorbehoud te maken. En zelfs meer dan voorbehoud. Wij gelooven niet aan den triomf en zeker niet aan den eindtriomf van het Marxisme in ons vaderland. Het zal utorden overwonnen, maar daarvoor zijn andere krachten noodig, dan die, waarover de N. S. B. beschikt. Trouwens, het Marxisme heeft in Nederland reeds zijn hoogtepunt bereikt, juister nog, het is er al overheen. En nu moge men van de zijde der N. S. B. hevig afgeven op de rechtsche regeeringen in en na 1918, daarmee wordt niet ongedaan gemaakt het feit, dat een Rechtsch Kabinet in genoemd jaar de roode groep naar de macht wist te weerstaan en het volk redde van revolutionnair gevaar. Hierop zij eens even de nadruk gelegd. Het is geen ongewoon verschijnsel in het openbaar en speciaal in het politieke leven, dat men spoedig vergeet en zich liever ver meit in voorspellingen. Maar wat heeft een land aan toekomst-beel den, waarvan de verwezenlijking men denke aan de profetieën bovenbedoeld zoo dikwijls uitblijft? En waaraan gaan zoo menigmaal in de her innering juist die daden verloren, welke het volk ten zegen zijn geweest? Erkenning en erkentelijkheid hebben toch ook nog hare rechten P. S. Onlangs hebben wij er in een artikeltje de aandacht op gevestigd, dat volgens een uitla ting van den N.S.B.-propagandist Vlekke in een N.S.B.-vergadering een katholieke vereeniging als De Graal niet meer geduld zal kunnen worden. De heer Vlekke is van de uitwerking zijner woorden nu blijkbaar zoo zeer geschrokken, dat hij het noodig geoordeeld heeft ten gerieve van de N.S.B. in „Volk en Vaderland" een soort weerlegging van den hem aangedanen „laster" te construeeren; hij liet aan de redactie van genoemd blad een briefje toekomen, waarin hij o.a. schrijft: „Ik antwoordde: „Dat het Episcopaat het noodzakelijk vond, dat men R.K. organiseer de, begrijp ik ten volle in de huidige poli tieke partij constellatie. De andere kant doet het en is zelfs voorgegaan. De R.K. konden niet achter blijven. Abyssus abyssum invocat. Net zoo goed als we weten, dat de R.K. jeugdorganisatie als noodzakelijk werd aan gevoeld. De A.J.C. was er reeds, leek aan trekkelijk en R.K. jeugdorganisaties, als de Graal b.v. kwamen daarna. In den N.S.B.- staat zullen echter de politieke vakorgani saties (U ziet dat ik die noemde) niet kun nen bestaan, omdat wij slechts één organi satie zonder verdeeldheid zullen kennen n.l. de N.S.-organisatie. U ziet, dat ik de Graal als voorbeeld aan haalde van het feit, dat de R.K. de anderen volgden, doch mijn antwoord betrof de'vak organisaties. Nog duidelijker werd het bij een andere vraag over Kerk en Staat, waar ik verklaar de, dat confessioneele organisaties, alleen voor Godsdienstige doeleinden, zeker in een N.S.B.-staat konden bestaan en dit b.v. in Duitschland ook bij 't Concordaat is vastge legd." Pater dr. H. M. Mekkelholt is benoemd tot Apostolisch Prefect van Benkoelen Naar wij uit goede bron vernemen, is de dienstregeling der Diesel-electrische treinen thans vastgesteld. De treinen zullen om het uur uit Amster dam W.P., Rotterdam M. en Den Haag ver trekken. Van Amsterdam W.P. af zullen ze bestaan uit twee eenheden d.w.z. twee treinen van drie wagens aaneen, vanaf Rotterdam en Den Haag ieder uit een drie-wagentrein, die te Gouda combineeren. De treinen gaan te Utrecht om den anderen door naar Arnhem en Eindhoven b.v. de eer ste trein van Amsterdam gaat door naar Arn hem, de tweede van Amsterdam naar Eind hoven, de eerste trein van de richting Gouda naar Eindhoven, de tweede trein van de rich ting Gouda naar Arnhem en zoo vervolgens. In omgekeerde richting loopen de treinen even zoo. Deze dienstregeling zal in elk geval worden uitgevoerd, ook als niet al het Diesel-electri sche materiaal op tijd gereed mocht zijn. De dienstregeling zal dan op de wijze als boven bedoeld, ten deele worden uitgevoerd met ge woon materiaal (stoomtreinen). In elk geval zal dus ingaande 15 Mei a.s. op de lijnen AmsterdamUtrechtArnhem, Den Haag, Rotterdam-Gouda-Utrecht-Eindhoven, de uursdienst worden ingevoerd, hetgeen, ook al is het materieel voor alle treinen niet klaar, reeds een groote verbetering is. De dienstregeling is voorloopig zoo ruim ge legd, dat deze ook kan worden uitgevoerd door stoomtreinen, hetgeen in het begin, vermoede lijk op de lijnen RotterdamDen Haag UtrechtEindhoven noodig zal zijn. Natuurlijk blijven de D-treinen van en naar het buitenland en de treinen naar en van Groningen, Maastricht, Vlissingen, Hengelo enz. tusschen de Diesel-electrische treinen door, loopen als gewoonlijk. Zondagochtend omstreeks elf uur werd uit een raam van een perceel in de Aastraat te Gro ningen op de tweede verdieping: .Moord" ge roepen. Een voorbijganger, die dezen angstkreet opving, spoedde zich naar een politiepost aan den Aaweg, waarop een aantal agenten het per ceel binnen ging. Bij hun komst bleek, dat er niet van een moord, doch van een twist sprake was. De be woonster van de eerste etage, mevr. H. met haar zoon en dochter bleken slaags te zijn geraakt met den bewoner van de tweede etage, V. D., en diens huishoudster. De oorzaak was gelegen in een geschil, ontstaan door een huurkwestie. De politiedokter, die eveneens ter plaatse ver scheen, moest de vechtenden, die eenige lichte verwondingen hadden opgeloopen, behandelen. De recherche, die de zaak verder onderzoekt, zal van deze onverkwikkelijke zaak proces-vei- baa! opmaken. Omstreeks zeven uur Zaterdagavond passeerde een vrachtauto, volgeladen met sinaasappelen, een der overwegen tusschen Gilze-Rijen en Tilburg. Vóórdat de wagen geheel over de spoorbaan heen was, kreeg hij, aldus „Het Volk", een defect aan den motor, en bleef op de rails staan. De twee mannen, die in de ca bine gezeten waren, werden derhalve genood zaakt op deze gevaarlijke plaats de oorzaak van de panne na te gaan. Plotseling werden op korten afstand de lich ten zichtbaar van een trein van Vlissingen naar Den Bosch. De beide mannen sprongen ijlings ter zijde van de rails, en konden op die manier hun leven redden. Even later klonk een gewel dig gekraak: de locomotief had den vrachtauto gegrepen. De machinist remde direct, en toen de trein tot stilstand was gekomen bleek dat de auto totaal versplinterd was. Het treinpersoneel ruimde de overblijfselen op, ten einde de baan vrij te maken. Daar ging nogal eenigen tijd mee heen, zoodat de trein vrij groote vertra ging had. Ook de „boottrein" van Vlissingen naar Zutphen en Amsterdam moest geruimen tijd wachten. De rijkspolitie heeft van het gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt. Met groote vreugde heeft Katholiek Enschede het heuglijk nieuws vernomen van de benoeming van een zijner geestelijke zonen tot Apostolisch Prefect van Benkoelen. Pater dr. H. M. Mekkelholt, die 25 Febr. 1896 te Lonneker werd geboren en dus eerst 37 jaar oud is is van eenvoudige huize. Hij volgde lager onderwijs aan de R. K. burger jongensschool in de Brinkstraat te Enschede, Daarna werd hij jongste bediende in de hee renmodezaak van de firma Joh. Maseland, ten einde als winkelbediende te worden opgeleid. Toen de heer Maseland hem een functie aan bood op het- kantoor sloeg de jonge Mekkel holt dit aanbod af met de mededeeling, dat hij priester wenschte te worden. Zijn geestelijke leidsman, kapelaan Van Rooyen, thans pastoor te Aalten, was intus- schen reeds lang op de hoogte van dit ver heven voornemen. Na de Paaschvacantie van 1911 vertrok de 15-jarige jongen naar het juve naat der priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom, om daar de humaniora te volgen. Zes jaar later werd hij geprofest en den 18en Juli 192*3 ontving hij in het groot Seminarie Liesbosch Princenhage de H. Priesterwijding uit handen van Z. H. Exc. monseigneur Hopmans. Pater Mekkelholt voltooide zijn studies te Rome, waar hij 7 Juni 1917 aan de Gregoriana promoveerde tot doctor in de Theologie. De jonge doctor vertrok den 23en Septem ber van hetzelfde jaar naar het missiegebied zijner congregatie in Zuid-Sumatra. Zijn eer ste standplaats was Palembang, waar hij onder pastoor werd. Vervolgens werd hij tot waarnemend pastoor benoemd in Tandjong Sakti en momenteel is Pater dr. Mekkelholt, pastoor aan de door hem gebouwde nieuwe H. Hartkerk te Palem bang. Sinds 1929 had de nieuwe Apostolische Prefect zitting in den prefecturalen raad. Aan de samenwerkende metaalbewerkers bonden zijn door den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland de volgende wijzigingsvoorstellen gedaan inzake de lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst: De klasseloonen worden met vier cent per uur verminderd. Het loon in de afdeelingen, waarvoor het vorige jaar een afwijking werd toegestaan, wordt thans met het betreffende klasseloon gelijk gemaakt, met inachtneming tevens van de vermindering met vorenbedoelde vier cent. De vacantie wordt vanaf 1935 teruggebracht op vier dagen. De nieuwe overeenkomst zal loopen tot Oc tober 1934, tenzij overeenstemming wordt ver kregen over een clausule, waardoor, indien het loon in de bouwvakken in den loop van het tijdvak van Maart 1934 tot October 1935 ver andering ondergaat, het loon in de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst overeenkomstig wordt gewijzigd, in welk geval de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons de overeen komst voor anderhalf jaar zou willen verlen gen, dus wil laten loopen van 21 Maart 1934 tot 1 October 1935. Op instigatie van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is Zaterdag avond aan burgemeester Ter Laan van Zaandam ter ge legenheid van zijn 20-jarig ambtsjubileum een groote hulde gebracht, waaraan 70 vereenigin- gen met te zamen 2500 personen hebben deel genomen. De stoet defileerde voor het gemeentehuis, waar de burgemeester van het balcon de hulde der vereenigingen in ontvangst nam. Behalve de familie van den burgemeester hadden ook de wethouders Kan, Prins en Kel der, benevens de gemeente-secretaris plaats genomen. Na het défilé is aan den jubilaris een vaan- delgroet gebracht, waarna burgemeester Ter Laan dank heeft gebracht voor de hartelijke en sympathieke hulde. Bij den korten terugblik omtrent hetgeen Zaandam gedurende de 20 jaar is wedervaren heeft de heer Ter Laan ook dank gebracht aan de wethouders en den raad voor de krachtige Donderdagavond omstreeks zes uur is in Ben- nekom, gemeente Ede, een tot nu toe onbekende dame door de stoomtram gegrepen en gedood. Het signalement kon niet worden vastgesteld, daar het lijk geheel verminkt was. De commissaris van politie te Ede verzoekt in verband hiermede dengenen die nadere inlich tingen kunnen verstrekken, hem daarvan op de hoogte te stellen. Naar later gemeld werd, is de ongelukkige de 54-jarige mej. Holewijn. Door haar doof heid heeft zij vermoedelijk de tram niet hoo- ren naderen. Op den nieuwen betonweg Arnhem—Wester voort geraakte een luxe auto met twee inzit tenden eveneens door de gladheid bezijden den weg, zoodat de auto in de langs en weg stroo- mende wetering terecht kwam. Gelukkig kon den de inzittenden ten koste van een nat pak nog tijdig uit den wagen komen. Bij de Vughterbrug te Den Bosch slipte een autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen- Maatschappij en botste toen tegen een perso nenauto, bestuurd door J. V. en waarin gezeten waren luitenant L. uit Vught, diens vrouw en drie kinderen. Twee kinderen van vijf en drie jaar werden door glasscherven aan hoofd en handjes ge wond. Te Helmond is een 75-jarige dame, toen zij in de Hemelrijkstraat den weg wilde overste ken, door de gladheid komen te vallen. Dit geschiedde juist voor een wagen, beladen met bussen melk. Een der wielen ging de onge lukkige over het lichaam, waardoor zij ern stige inwendige kneuzingen bekwam. Hedennacht omstreeks half één is W. uit Reuver, die zwervende was, op den Hornerweg door een taxi uit Roermond, bestuurd door den chauffeur K. uit Hom, gegrepen en' op slag ge dood. Men vermoedt, dat W. dronken is geweest. In een van zijn zakken werd een fleschje met spiritus gevonden. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Door de Crisis Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: le. kennelijk drachtige runderen in alle soorten en kwaliteiten en versch afgekalfde vaarzen en koeien te Alkmaar Maandag 19 Februari, Bre da Maandag 19 Februari, Rijssen Maandag 19 Februari,Rijssen Maandag 19 Februari, Deven ter Dinsdag 20 Februari, Doetinchem Dinsdag 20 Februari, Purmerend Dinsdag 20 Februari, Roterdam Dnsdag 20 Februari, Tilburg Dins dag 20 Februari, Borculo Woensdag 21 Februari, Groningen Woensdag 21 Februari, 's-Hertogen- bosch Woensdag 21 Februari, Gouda Donder dag 22 Februari, Leeuwarden Donderdag 22 Februari, Schagen Donderdag 22 Februari, Zut phen Donderdag 22 Februari, Zwolle Donder dag 22 Februari, Hengelo (0.) Vrijdag 23 Fe bruari, Leiden Vrijdag 23 Februari, Utrecht Vrijdag 23 Februari. (Waar niet vermeld, is de tijd van eevnilring (Waar niet vermeld, is de tijd van inlevering 's morgens van 8 tot 10 uur). De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 12 Februari 1934 ten kantore van de Crisis Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. Prijzen en verdere voorwaarden als de voor afgaande week. Aangezien de Crisis Rundveecentrale de die ren, alvorens ze verder te verzenden, laat uit melken, wordt niet meer als eisch gesteld, dat zij uitgemolken moeten worden aangeboden. Met deze kennisgeving zal thans rekening worden gehouden. Het driemotorige K. L. M.-vliegtuig, be stuurd door Geysendorffer, dat Zaterdagavond op het strand bij Nieuwpoort een noodlanding heeft moeten maken, is Maandagmorgen om 7.50 uur naar Ostende en vandaar om 9.15 uur naar Londen doorgevlogen. Zondagmorgen is te Deventer, vermoedelijk door uit een kachel gevallen vonken, de ban ketbakkerszaak van den heer H. M. van der Moolen aan de Kleine Overstraat totaal uit gebrand. De bewoners waren naar de kerk De belendende gebouwen liepen brand- en water schade op. Het geheele perceel der banketbak kerij is verwoest. Verzekering dekt de schade. In zijn jongste vergadering heeft de raad van Monnikendam ingetrokken het raadsbe sluit en het geldleeningsbesluit tot demping van den Niesenoortsburgwal. De hoofdinge nieur van den Waterstaat adviseert niet te dempen, maar de vesting door te graven, een orug te leggen, idem rioleering, terwijl de „baan" zal moeten worden verplaatst. In groote trekken komt dit dus overeen met het advies van „Heemschut", dat wij destijds in ons blad afdrukten. De Officier van Justitie, mr. Bosch, heeft Zaterdag in de woning van De B. te Amster dam een huiszoeking verricht. Zooals men weet is De B. gedetineerd in het Huis van Bewaring, in verband met de brand stichtingsaffaire. Bij de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrie- ken te Deventer is een twintigtal arbeiders ont slagen. Een gedeelte van het overige nog wer kende personeel, werkt slechts om de week, meldt „Het Volk". Tegen 3 Maart a.s. is een 20-tal beambten in lossen dienst bij de tramweg Mij. 's H. H. V. O. ontslagen, indien de fusie haar beslag krijgt. Naar wij met vreugde vernemen, geeft het Bekeeringswerk in Nederland een immer stij gende lijn te zien. Voor de vervolgcursussen van Pater Hendrichs, die in het vorig seizoen door 215 personen in vier plaatsen, Amsterdam, 's-Gravenhage, Leiden en Rotterdam, werden gevolgd, gaven er zich in November 1933 niet minder dan 253 aan en van dezen gaan er nog dit jaar 140 over tot de Katholieke Kerk. Dat is ruim 25 pet. meer dan verleden jaar en 35 pet. meer dan voor vijf jaar. In verband met het wetsontwerp ter bescherming der openbare orde herinnerde het Volk dezer dagen aan de indertijd tot stand gekomen Anti-revolutiew'et, met de bedoeling tegen het aanhangige ontwerp te waarschu wen, en te adviseeren het rustig te laten lig gen. „Men denke maar" aldus het blad „aan de geweldige Anti-Revolutie-wet van de vorige crisis-periode, die in de sinds verloopen tien jaren geen enkele toepassing vond. Men make zich niet voor de tweede maal zoo belachelijk. Of het woord „belachelijk" hier op zijn plaats is, zullen wij buiten beschouwing laten. Het lijkt ons, zacht gesproken, twijfelachtig Maar wel moet er even aan worden herin nerd, dat tegen de Anti-revolutie-wet, ook en niet het minst van socialistische zijde hevig werd te keer gegaan en de voorstelling werd ge- Wekt, alsof er van de vrijheid in ons land wei nig of niets zou overblijven. De ervaring is dan toch Wel een geheel an dere geweest! De wet vond geen enkele toepassing, schrijft het Volk nu bij wijze van spot. Is dit soms te betreuren? En mag men daar uit afleiden, dat zij te eenenmale overbodig was. en niet preventief heeft gewerkt? Het is een vraag, die ernstige overweging ver dient, ernstiger, dan de wat al te haastige con clusie van het socialistische blad. Maar dit staat in elk geval vast, dat het geweldige alarm, dat indertijd tegen de wet Werd gemaakt, door de feiten is beschaamd en weersproken, en dat van de felle beschuldigin gen, als zou de toenmalige regeering de vrije meenings-uiting en het recht der critiek onmo gelijk hebben willen maken, niets overblijft. Het Volk zelf komt dit nog eens bevestigen P. S. In vroeger tijd waren het de liberalen, die voorspelden, dat zij Nederland geestelijk en stoffelijk tot bloei en voorspoed zouden brengen. Het zou in den vervolge uit zijn met achter stand en domperij. Zelfs noemden zij zich bescheidenlijk het denkend deel der Natie. Daarna kwam het socialisme en spiegelde ons, alweer bescheidenlijk, den heilstaat voor. Niets minder. Een en ander lijkt ons wel een zonderlinge „weerlegging". Indien, het waar is, dat de heer Vlekke pre cies zóó gesproken heeft en werkelijk het on derscheid tusschen politieke en niet-politieke vakorganisaties aldus heeft doen uitkomen (we moeten daar maar naar raden), dan nóg vormt het bovenstaande geen weerlegging, maar een zeer duidelijke bevestiging van den Vlekke aangedanen laster. Een ieder moet uit het hierboven geciteerde begrepen hebben, dat de heer Vlekke „De Graal" met de A.J.C. op één lijn stelde. Daarbij schijnt de heer Vlekke wat betreft de organisatie der R.K. Jeugd niet goed op de hoogte te zijn. R.K. Jeugdorganisaties beston den en bloeiden reeds lang voordat „de andere kant" ging organiseeren, zelfs voordat de heer Vlekke werd geboren. Wat voor dwaasheid is het overigens, direct van de A.J.C. en van De Graal over te sprin gen op de politieke vakorganisaties die verboden zullen moeten worden. Daarnaar was den spreker toch niet ge vraagd? Men had hem de vraag gesteld, of De Graal al dan niet zou worden verboden. Daarop verwachtte men een antwoord, dat indien het bovenstaande alleen maar op de politieke vakorganisaties slaat ook in dit citaat zelfs nog niet gegeven zou worden. Wij zouden durven wedden, dat de heer Vlekke met het oog op de controle zijner partij genooten niet eens positief zou durven verklaren: „Ja, De Graal zal blijven bestaan". Maar zelfs indien de heer Vlekke zulk een moed had, dan zouden wij er slechts weinig waarde aan hechten; immers, wat zal het in een N.S.-staat eenmaal te beteekenen hebben, wat de heer Vlekke in den vóórtijd eens ver klaarde?! De verwijzing naar het Concordaat met Duitschland had de heer Vlekke beter achter wege kunnen laten: Duitschland levert juist het voorbeeld, dat in 'n N.S.-staat zelfs on danks en met overtreding van Concordaatsbe palingen! katholieke vereenigingen verboden worden. De politie en Rijksveldwacht te Nederhorst den Berg hebben een Duitschen communist ge arresteerd die sinds 4 maanden ten huize van een Nederlandschen partijgenoot vertoefde. Het is onbekend, waarom zijn uitlevering is ge vraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5