Geheimen der pantserauto's LUCHTVERKEER EN MIST K.L.M.-vliegtuig moet dalen Tweede Kamer komt bijeen yemtte koude T/Hijnhacdi' s Poedees VALSCHE STEMPELS? RADIO-PROGRAMMA Secretaris bekent MAANDAG 5 FEBRUARI ,£ensationeele onthullingender Bredasche dagbladen over den baconsmokkel naar België Waar de fout ligt Geen documenten Waarom smokkelen, en hoe? De moeilijkheden Minister Verschuur's meening Loonsverlaging bij Van Gend en Loos? Nieuwe regeling ingaande 1 April 1934 LEEKEN BIJ HET ONDERWIJS Dank voor de fiere houding van een groote Broedercongregatie VLIEGVELD OP AMELAND Dinsdag 6 Febr. 1934 De brandstoffenhandel niet te saneeren? Begin April een felle concurrentie strijd te wachten FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. De overstroomingen op Java Het water zakt Een geslaagde noodlanding op het strand bij Nieuwpoort Passagiers ongedeerd Ook noodlanding van Junkervliegtuig Drie vliegtuigen gedaald Schiphol in den mist Op de agenda het orde-voorstel- Aalberse Wat aan de orde komt Smirnoff in Antwerpen Met anderen de gast van de Ant- werpsche Luchtvaartclub N. S. B. IN ONZE OOST Het standpunt der Indische regeering nog niet bekend BOTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP TUSSCHEN OPHAALBRUG BEKNELD Bruiloft en begrafenis Het leven is een bruiloft en een begrafenis. We moeten daarom niet te veel treuren en niet te veel feesten. Dezelfde bloemenleverander levert de bruidsbouquet en den graf krans. Hetzelfde orgel haalt met het Vent Creator den bruidsstoet en met den doodzang den lijkstoet in. Lach en traan. We moeten ontvankelijk voor beide blijven. We moeten we ten telachen met de blijden, vleten te treuren met de bedroefden. We moeten het leven aanvaarden als een geschenk uit Gods hand, dat waard is geleefd te worden. We moe ten het leven aandurven, er onze verheugenis aan hebben, maar het ook wijden door den ernst der eeuwigheidsgedachte. Het leven is schoon als de kinderlach, ernstig als het doodenmasker. Het leven is de grootste gave. Te hoog geheven leges-gelden in eigen zak gestoken HOLLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN Nog geen beslissingen GRUWELEN TE AMSTERDAM? Een opgeblazen bericht van de „Times" Tendentieus voorgesteld BRAND OP EEN HOFJE Windstilte voorkwam uitbreiding Reeds enkele dagen is de „Bredasche Cou rant", gelijk wij gemeld hebben, bezig met publicaties omtrent den frauduleu- zen invoer van varkensvleesch in België. Hier omtrent heette het in het laatste artikel van dit dagblad o.m. dat van verschillende met name genoemde zendingen „de ultvoerconsen- ten niet op normale manier aan het laatste Nederlandsche grensstation zijn afgestempeld", doch na frauduleuzen invoer van het vleesch in België aan een adres te Oss werden gezon den waar alsnog voor stempeling werd zorg ge dragen." Het „Dagblad van Noord-Brabant" sloot zich Zaterdagavond bij deze beschuldiging aan en drukte met vette letters de volgende mededee- ling af: Degenen, die het vleesch frauduleus naar België gaan vervoeren, gaan dit op een hun aangegeven adres opladen. Zij ontvangen alle noodige papieren in gesloten couvert. In pantserwagens e.d. wordt het vleesch in Bel gië gebracht. De afnemers in België ontvan gen daarop bij aflevering dit couvert, inhou dend alle papieren, dus ook het niet afgestempelde Nederlandsche papier. Dit laatste wordt daarop op een bepaald adres hier of in België afgestempeld met een stem pel van een Nederlandsch grenskantoor; al thans, nadat die papieren dat adres gepas seerd zijn, blijken ze voorzien te zijn van de voorgeschreven afstempeling. Het klinkt alles zeer mysterieus. Een „aan gegeven adres" een „gesloten couvert", een „pantserwagen", een „valsch stempel of een valsche afstempeling", zooals boven in den kop staat, enz. enz. Toch is de zaak, naar men ons van betrouw bare zijde mededeelde, in deze publicatie ge heimzinniger gemaakt dan zfj in werkelijk heid is. Wat toch is het geval? De Belgische regeering heeft den vleeschin- voer gecontingenteerd. En de Nderlandsche heeft den handel in varkensvleesch waar het hier om gaat gemonopoliseerd in de handen tier Varkens-centrale. Aanvankelijk stelde België voor de verschil lende vleesch-exporteerende landen ieder een bepaald contingent vast. Dat werd dan on der de belanghebbenden in het betreffende land verdeeld. En ter contróle van deze ver- deeling dienden de z.g. uitvoerconsenten. Sinds eenigen tijd echter volgt België een andere methode. Het verdeelt de in- voerconsenten onder de eigen, Belgische importeurs, die verder geheel vrij zijn om vleesch te koopen waar zy willen. Daarmee is practisch de oorspronkelijke beteekenls der uitvoerconsenten in de ex- porteerende landen, ook in Nederland dus, vervallen. En werden ze ook practisch niet meer uitgegeven. Bij het vleesch, dat uit de export slachterijen naar België werd ge voerd hoorden dus in het geheel geen uitvoerconsenten. Deze documenten werden noch uitgereikt, noch afgestempeld of wat dan ook. Zij bestonden eenvoudig niet. Men stelle zich nu de situatie bij een export- transactie voor. Een Belgisch koopman, die Ne derlandsch varkensvleesch wenscht te verkrij gen dient zich daartoe in verbinding te stellen: in Nederland met de Varkenscentrale, die het monopolie van den verkoop in handen heeft; in België wanneer hij het zelf niet is, met een importeur, die hem een invoerconsent kan verschaffen. Deze handelingen staan echter los van elkaar. De Nederlandsche Varkenscentrale be moeit zich niet met de vraag of de Belgische koopman aan de wettelijke voorschriften in zijn eigen land heeft voldaan of niet. Dat is zijn eigen zaak, Kwam een dergelijke bestelling binnen, dan werd den kooper meegedeeld, dat hij by die en die bepaalde fabriek zijn waar kon laten halen tegen exportprijs. Deze ligt beneden den prijs van het vleesch binnen het land omdat het geëxporteerde goed vrij blijft van accijnzen. Waarin kan nu het „smokkelen" bestaan? Vooreerst kan de man, die vleesch koopt „als bestemd voor export" dus tegen lageren prijs dit vleesch in werkelijkheid binnen het land trachten te verkoopen. Vervolgens kan hij het Belgisch invoerrecht en wanneer hij geen consent heeft de Bel gische contingenteeringsbepalingen ontduiken. Wat de eerste mogelijkheid betreft, deze is formeel wel uitvoerbaar. Want de Varkenscentrale heeft tot nu toe haar koopers vertrouwd. Zü liet na om hetzij door persoon lijke begeleiding der opgeladen zen dingen, hetzij door middel van u i t v o e r-consenten te controlee ren of het als exportgoed bestelde werkelijk over de grenzen kwam. Daar ligt in werkelijkheid de fout, die door de Varkenscentrale werd begaan. Practisch echter kan deze fout in het bin nenland weinig of geen frauduleuze gevolgen hebben. Want het vleesch, dat voor binnen- landsch gebruik is bestemd, moet voorzien zijn van een stempel der gemeentelijke vleeschkeu- ring. En aan deze bepalingen wordt in het al gemeen streng de hand gehouden. Welnu: het exportvleesch draagt een eigen driehoekvormig stempel en verraadt dus aanstonds het frauduleus karakter'van zijn gebruik binnenslands. Wat de tweede mogelijkheid betreft, deze be staat alleen, wanneer de bestelde zending over de Belgische grens kan worden gebracht, zonder een Belgische douanekantoor te passeeren. Nu liggen aan de Zuidergrens de Nederland sche en Belgische douanekantoren meestal vlak bij elkaar. Passeert dus een smokkel-auto de Nederlandsche douane, dan is het eenvoudig uitgesloten, dat hij de Belgische ontwijkt. Hij zal dus pogingen doen om beiden te ontwij ken. Te meer omdat hij geen enkele reden heeft het Nederlandsche grenskantoor aan te doen. Hij zou een reden kunnen vinden in de mo gelijkheid om den zoutaccijns terug te kunnen vorderen op een aan het douanekantoor af te stempelen document, doch hij weet, dat wanneer vleesch in open auto's wordt vervoerd, deze te rugbetaling van den zoutaccijns niet plaats heeft. En het wordt in open auto's vervoerd, want de pantserwagens komen niet aan de fa briek Hij zou een reden kunnen vinden in de sta tistiek-formulieren die hij aan het grenskan toor heeft in te vullen. Doch wat geeft een smokkelaar om de statistiek I Hij zou ten slotte een reden kunnen vin den in het feit dat hem, zonder aan het douanekantoor afgestempelde uitvoerconsen ten, niet de export- maar de binnenland- sche prijzen in rekening werden gebracht. En dat zou inderdaad een gevoeligen prikkel vormen. Doch deze prikkel ontbreekt doordat er geen uitvoerconsenten noodig zijn om vieesch tegen exportprijzen te bekomen. Door een administratieve fout dus van de Varkens centrale. Dus vermijdt de smokkelaar beide grenskan- toren en rijdt hij met zijn gepantserde wagens alle karabijnen ten spijt den weg naar Bel gië op. Wil men iemand van dezen toestand die voor Nederlnad echter vrijwel géén nadeel mee' brengt de schuld geven, dan dient men ze ker niet de fabriek daartoe uit te kiezen, die het vleesch oplaadt en tegen exportprijs levert. Zij handelt naar vastgesteld gebruik. Officieele bewijzen, dat het geleverde inderdaad het grenskantoor gepasseerd is, hoeft zij niet te vragen. De Varkens-centrale werkt niet met uitvoerconsenten. Waarom zouden zij het dan doen? Wanneer er een fout is begaan van Neder landsche zijde, moet deze gezocht worden bi] de Varkenscentrale. Dat dient ruiterlijk te worden erkend. En deze fout, hoewel waar schijnlijk grootendeels onbewust begaan, dient spoedig te worden hersteld. Nadat wij uit betrouwbare, niet-belangheb- bende bron, de hierboven weergegeven Inlich tingen hadden verkregen, hebben wij ons ge wend tot Z.Exc. mr. T. J. Verschuur, minister van Economische Zaken, met het verzoek om zijn oordeel over de publicaties ln de beide Brabantsche bladen te kennen te geven. Z.Exc. deelde ons mede, dat hij de kwestie ernstig in onderzoek heeft genomen, doch nog niet tot een definitief oordeel is geko men. Z.Exc. ziet echter geen enkele reden om, wanneer er werkelijk fouten zijn begaan, deze te verbloemen of te verzwijgen. De minister wees er voorts nog op, dat der gelijke min of meer „sensationeele onthullin gen" zeker niet het vertrouwen in de alge- meene werking der wet mogen ondermijnen. Naar „De Transportarbeider" meldt, heeft de directie van Van Gend en Loos een schrijven gericht aan de betrokken arbeidersorganisaties, waarin wordt gezegd, dat het voornemen be staat met ingang van 1 April 1934 een nieuwe loonregeling in te voeren. Het ligt in de bedoeling de loonen met In gang van dien datum met 6 pet. te verlagen en tevens de loonregeling van de losse arbei ders te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op een andere basis te stellen." De betrokken transportrabeidersbonden zul len zoo spoedig mogelijk deze zaak behande len. De groote onderwijscongregatie der Broeders van Maastricht heeft besloten, ln verband met de komende opwachtgeldstelling, religieuse leerkrachten te doen voorgaan bij het verlee- nen van ontslag. Waar mogelijk, worden dus leekenleerkrachten gehandhaafd. Het „Katholieke Schoolblad" brengt aan de congregatie hiervoor dank, vooral omdat zij zich hierdoor een groot financieel offer oplegt, zoo als al meer is gebeurd. „We denken," aldus het blad, „aan de aanstel ling van kweekelingen, minder uit noodzaak, dan wel om de Jonge menschen aan emplooi en inkomen te helpen; we denken ook aan de vele reeds afgevloeide religieuse leerkrachten, die plaats hebben willen maken voor leeken, en aan de leerkrachten „voor eigen rekening". En wie de kolommen in ons blad nagaat, waarin de steunactle voor werkloozen wordt verant woord, heeft ook daar onder verborgen vorm bewijzen van milddadigheid gezien." Nadat reeds vele pogingen waren gedaan en met verschillende eigenaars overleg was ge pleegd, die mislukten, is de gemeente Ameland er thans in geslaagd een terrein, geschikt voor het landen van vliegtuigen, te huren Het ter rein, genaamd „de Ke;g". ligt in de onmid dellijke nabijheid van het dorp Nes. Thans zal de Gemeenteraad zich met het Ministerie van Waterstaat, afdeeling luchtvaart, in verbinding stellen. HUIZEN, 301,5 M.: KRO: 8.00 Morgen concert, 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks, 12.00 Het KRO-Sextet on der leiding van Plet Lustenhouwer, 1.45 Verzorging zender, 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Modecursus door mevrouw H. Cup pensGeurs, 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 J. Dekkers Nederl. Indië: Jeugd-mlssio- neering. 5.30 De stafmuzlek te Assen on der leiding van S. P. van Leeuwen, 6.00 Pater A. Loogman C. S. Spr. „De Katho lieke pers in Oost-Afrika". 6.15 De stai- muziek, 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker. 7.00 Politieberichten, 7.15 H. Ch G. J. v. d. Mandere: „Finland, het land van meren en bosschen", 7.35 Gramofoon muziek. 7.45 Verbondskwartiertje. (Korte bespreking van het rapport der commissie- Schouten). 8.00 Programma uit Deventer. 9.00 Persbureau Vaz Dias, 9.05 Het KRO- Orkest onder leiding van Johan Gerrit sen, 9.50 Deze week waren wil10.00 Het KRO-Orkest onder leiding van Johan Gerritsen. 10.15 Vioolspel door Louis Zim merman. 10.30 Persbureau Vaz Dlas, 10.35 KRO-Orkest. 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: AVRO: 8.00 Tijd sein AVRO-klok, 8.01 Gramofoonmuziek, 10.00 Tijdsein AVRO-klok, 10.01 Morgen wijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. Lote- gering—Hillebrand, 11.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr., 12.00 Tijdsein AVRO-klok, 12.01 Lunchconcert door En semble Rentmeester met tusschenspel van gramofoonmuziek, 2.15 Gramofoonmuziek, 2.30 Pianorecital door Joh. Wildervank, 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ra dio-Kinderkoorzang onder leiding van Ja cob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk, 6.00 Gramofoonmuziek, 7.00 Concert door het Omroep-Orkest onder leiding van Albert van Raalte. 7.30 Engelsche les voor ge vorderden door Fred Fry. 15e les, 8.05 Re de door Z.Exc. Minister Mr. H. P. Mar- chant: „Onderwijs en Politiek". 8.30 Glno Bordon en zijn Hawaiian-Orkest, 8.45 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Tusschen spel door Glno Bordin en zijn Hawalian- orkest, 10.15 AVRO-Radlotooneel Studio- Opvoering van „De Jacht van het goud van kapitein Kid." 11.00 Nieuwsberich ten van het Persbureau Vaz Dias, 11.10 Aansluiting meV „Claridge" te Den Haag, John. van Bruck en ziln Orkest, 12.00 Tijdsein AVRO-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Belgische avond, gevarieerd orgelspel, 7.15 zangreci tal, 7.45 Muziek onder leiding van Pen- sis, 8.30 Vervolg concert, 9.15 Symphonie- concert, 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek, 1.30 Orkest N. 1. R. onder leiding van P. Leemans, 5.20 Donau-concert, 6.35 Gramofoonmuziek, 8.20 Concert, 9.35 Ver volg concert, 10.30 Gevraagde gramofoon muziek. KALUNDBORG. 1261 M.: 11.20 Harald Andersen's ensemble, 2.90 Omroeporkest onder leiding van Fritz Mahler, 7.35 fluitmuzlek, 8.20 Louis Preii's ensemble. BERLIJN, 367 M.: 3.20 Omroeporkest onder leiding van Steiner. LANGENBERG. 456 M.: 12.20 Gramo foonmuziek, 1.20 Kamermuziek. 8.20 Ka mermuziek, 4.20 Groot orkest van den Westduitschen omroep onder leiding van J. Oziminski, 7.50 Gevarieerd program ma. HAMBURG, 332 M.: 9.20 Gramofoon muziek, 11.05 Concert, 12.20 Gramofoon muziek. 1.35 Gramofoonmuziek, 5.20 Gra mofoonmuziek. DAVENTRY. 1500 M.: 12.20 Orgelconcert, 12.50 Commodore Grand Orkest onder lei ding van Joseph Muscant, 1.50 Midland Studio-orkest onder leiding van Frank Cantell, 4.50 Concert, 5.35 Dansmuziek onder leiding van Henry Hall, 7.50 Cel lorecital, 9.40 Viool en piano, 10.50 Lew Stone en zijn Band. parijs EIFEL. 1446 M.: 8.50 Don Juan opera van Mozart. PARIJS R., 1725 M.: 7.20 Gramofoon muziek, 12.20 Pascal-orjsest, 8.20 Spel van Brieux. MILAAN, 369 M.: 4.30 Gramofoonmu ziek, 8.00 Operette. ROME, 421 M.: 6.05 Gramofoonmuziek. 8.05 Concert, 9.35 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M.: 5.55 Kamermu ziek, 7 20 Omroeporkest onder leiding v. J. Oziminski. 8.35 Populair concert, 9.20 Gramofoonmuziek, 9.35 Dansmuziek. WEENEN, 507 M.: 4.40 Kamermuziek. 9.00 Populaire Weensche muziek onder leiding van Joseph Holzer. BEROMüNSTER, 540 M.: 5.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Symphonleconcert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De „Conventie", de officieele instantie, waar in de kolenproducenten vertegenwoordigd en waarbij aangesloten zijn de Nederlandsche en Duitsche mijnen, heeft, naar „De Telegraaf" verneemt, ae saneering van den brandstoffen- handel losgelaten. Een der bezwaren was, dat er, zoo niet recht streeks, toch soms geleverd werd aan niet-er- kende handelaren en ook het feit, dat sommi ge coöperaties zich niet steeds aan de overeen gekomen prijsregeling gehouden zouden heb ben. Het orgaan van den Bond van Ned. Brand stof fenhandelaren schrijft nog: Op een conferentie werd aan het bestuur van den Bond van Nederlandsche Brandstof- fenhandelaren mededeeling gedaan van de op heffing van de Prfj zencommissies en de Huis brandcommissie. Namens de „Conventie" werd opgemerkt dat dit lichaam den bestaanden toe stand niet kon handhaven, omdat door de uit sluiting van handelaren de afzet sterk vermin derd was. Zoolang de vrije import van kolen ln ons land is toegestaan, achtte men het voortgaan op den ingeslagen weg een onmo gelijkheid. Van de zijde der brandstof fenhandelaren wordt opgemerkt, dat het loslaten der sanee ring beteekenen kan, dat er van een vaste re geling op betere basis niets zal komen. Zoo er n.l. geen nieuwe overeenkomst tot stand komt, is het te verwachten, dat er na 31 Maart een hevige concurrentiestrijd in den brandstoffen- handel zal kunnen ontstaan. De datum van 31 Maart wordt ln dit verband genoemd, omdat het bestuur van den Bond van Nederlandsche Brandstoffenhandelaren gegronde hoop heeft, Wat U niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. Biedt U een pijpje tabak aan, dan dat aan zijn dringend verzoek om den toe stand van thans tot einde Maart te hand haven, gehoor zal worden gegeven, zulks zoo als in het orgaan gezegd wordt, om de han delaren in de gelegenheid te stellen hun voor raden zonder zware verliezen te verkoopen Het bestuur verwacht dan ook, dat de Prijzen- commissies en de Huisbrandcommissie tot en met 31 Maart a.s. blijven bestaan. BATAVIA, 3 Febr. (Aneta.) Volgens de uit Midden-Java ontvangen berichten, is thans overal het water aan het zakken. KENDAL, 3 Febr. (Anea.) Het peil van de Kalibodri is weer normaal. De bandjirs zijn ge heel verdwenen. Er zijn in totaal 120 huizen ver nield. Een geslaagde noodlanding Is op het Belgi sche strand gemaakt door het K. L. M.-vlieg- tuig, dat Zaterdagmiddag te 16.15 uur uit Rot terdam was vertrokken met bestemming naar Londen. Boven Lympne gekomen, bleek, dat de mist een landing op dat vliegveld onmogelijk maak te. De piloten besloten naar Ostende te vlie gen, waar een landing eohter eveneens door den dikken mist onmogelijk werd gemaakt, evenals te Duinkerken, waarheen de bestuur der zijn toestel dirigeerde. Daar de brandstof begon te verminderen, besloten de piloten een noodlanding te maken op het strand bij Nieuw- poort-Baden. Deze landing gelukte uitstekend; er werd in het geheel geen schade aangericht. De vier passagiers zijn per auto naar Ostende vervoerd, vanwaar zij morgen naar Londen zul len vertrekken. Een soortgelijk avontuur hebben de tien pas sagiers van het Duitsche Junkervliegtuig be leefd, dat uit Hannover was vertrokken met bestemming naar Amsterdam,,Rotterdam, Vlis- singen, Ostende en Londen. Ook dit toestel werd door den mist verrast en slaagde er niet in, op deze plaatsen te landen. Het maakte de zelfde reis als het Nederlandsche toestel, vloog over Londen en Ostende, zonder te kunnen landen. Tenslotte heeft ook dit vliegtuig een noodlanding gemaakt en wel op het strand te Duinkerken, niet ver dus van het K. L. M.- vliegtuig. Ook deze noodlanding verliep ge heel vlot. De passagiers zullen morgen door reizen naar hun respectievelijke bestemmingen. Een drietal militaire vliegeniers werd Zater dagmorgen genoopt een noodlanding te maken, doordat door den kouden motregen üsvorming op de vleugels en propeller plaats had. Aange zien dit ernstig gevaar met zich meebrengt, wa ren landingen noodzakelijk. De reserve-lt.-vlieger H. van Montfoort was met het militaire vliegtuig 506 uit Soesterberg boven Hilversum, toen hü hinder kreeg van „drukvliegen". Hij maakte een geslaagde nood landing op een weiland aan den Naarderweg, tegenover het Zwembad Craailoo. De staart van het vliegtuig werd beschadigd Het zal naar Soesterberg worden vervoerd. Te Loosdrecht, nabij het gemeentehuis, wa ren twee vliegers genoodzaakt te landen. Het waren de reserve-lt.-vlieger Palm, met de adsp.- vlieger de Zwaan ln zijn toestel, en de adsp.- vlieger v. d. Schraeff, resp. met de toestellen 535 en 122. Aan de vliegtuigen was geen schade. Zij zul len Maandagmorgen naar Soesterberg worden teruggevlogen. Boven Schiphol was Zaterdagmiddag het ge ronk van twee verkeersmachines, een van de Luft Hansa, komend van Berlijn, het andere uit Brussel, komend van de Air-France. De piloten van beide machines hadden met een dichten mist te kampen, die het vliegveld aan het gezicht onttrok. Ofschoon de landings- lichben ontstoken waren en het radio-baken in werking was, bleek, dat de marconisten van vreemde nationaliteit daar minder mee ver trouwd zijn dan hun collega's van de K. L. M., aangezien beide vliegtuigen niet zijn ge'land. Het Duitsche toestel is naar Ostende gevlo gen, het Fransche is naar Brussel teruggekeerd. Een uur later was de mist boven Schiphol nagenoeg verdwenen.... t De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Februari des middags te 1 uur. Behandeling van het verzoek van den heer Schouten om verlof ot het richten van vragen aan de ministers van Onderwijs. K. en W. en van Waterstaat over de plannen, welke blijk baar bij de Regeering bestaan, om het bedrijf van de N.V. K E.M.A. van Arnhem over te doen plaatsen naar Delft of omgeving van deze ge meente en over de wijze, waarop deze door het genoemde bedrijf niet wenschelijk geachte over plaatsing van regeeringswege wordt bevorderd. Trekking der afdeelingen. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om, in afwijking van het bepaalde by art. 15 van het reglement van Orde, de benoeming van de voorzitters en de tweede-voorzitters der afdeelingen te doen plaats hebben dadelijk na het trekken der af deelingen. Voorts zal de voorzitter voorstellen in deze ver gadering een aanvang te maken met de beraad slaging over de volgende onderwerpen: Voorstel van den heer Aalberse c.s. tot wijzi ging van het Reglement van Orde der Kamer; Wetsontwerp regeling van den invoer van niet houtvormende siergewassen; Wetsontwerp beschikbaarselling van een rente loos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Terneuzen; Wetsontwerp vaststelling van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs we gen onder beheer van het Rijk of op het Rjjks- wegenplan voorkomende; Wetsontwerp bepalingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblijven in fabrieken of werkplaatsen in het bijzonder; Wetsontwerp vaststelling van de Surinaam- sche begrooting voor 1934; Wetsontwerp kwijtscheiding aan de te Batavia gevestigde handelsvennootschap „Firma Volker, Aannemers" van een bedrag van 400.000 we gens huur van aan het Land toebehoorend tin- baggermaterieel Wetsontwerpen goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederl-Indië tot vaststelling van de onderscheidene afdeeiin- g"*i der begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1934; vaststelling van onderdeden van de afdee lingen I, II, III en X van voormelde begroo ting. Men seint ons uit Antwerpen: Met het vliegtuig „Specht" is de bekende Indië-vlieger Smirnoff Zaterdagmiddag tien mi nuten over half vijf op het vliegplein te Deurne aangekomen. Aan boord van het vliegtuig waren voorts de heeren Van Waren, De Veer, Plesman, directeur der K.L.M.. Slotenmaker en Kolff, van de Rot- terdamsche Aeroclub. Namens de Antwerpsche Luchtvaartclub werd het gezelschap welkom geheeten door de heeren Decauwer en Schellekens. Des avonds werd hun als gasten van voor noemde club een banket aangeboden, waaraan o.m. mede aanzat de Belgische minister voor het verkeer, de heer Forthomme. De „Ind. Ct." had bericht, dat de gouverneur van Oost-Java, vernomen hebbend, dat tal van politie-ambtenaren van alle hoogere rangen zijn toegetreden tot de nationaal-socialistische beweging, onder leiding van ir. Mussert, hun door den hoofdcommissaris had doen weten, dat hij het niet wenschelijk acht, dat politie ambtenaren lid zijn van deze organisatie. Den volgenden dag deelde het blad mede, dat dit bericht door den gouverneur pertinent was weer sproken. Hij heeft zich tot dusver van ingrij pen, van welken aard ook onthouden. Van een verbod van toetreding kan geen sprake zijn aangezien de centrale regeering in Indie zich over deze kwestie nog niet heeft uitgesproken. Persoonlijk is de gouverneur van meening, dat het in het algemeen voor bestuurs- en po litie-ambtenaren niet wenschelijk is om lid te worden van welke politieke vereeniging dan ook, omdat men hierdoor in zekere mate zyn onpartijdigheid zou kunnen verliezen. Te Aalten had op den Breedevoortscheweg een botsing plaats tusschen een met paard be spannen houtwagen en een tram van de Geld. Westfaalsche Stoomtram Mij., die den hout wagen achterop reed. De voerman, Geurkink uit Breedevoort, zag waarschijnlijk de lichten van de tram voor autolichten aan en wilde uitwijken. Het gevolg hiervan was, dat achter den wagen uitsteken de boomen met de tram in aanraking kwamen, waardoor de wagen kantelde. G., die onder een der boomen terecht kwam, bloedde uit den mond en bleek zeer ernstig gewond te zijn. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateer de een ingedrukte borstkas, terwijl waarschijn lijk ook de rug gebroken was. In hopeloozen toestand werd de man daarop naar zijn wo ning vervoerd. Onderweg bleek hij evenwel reeds aan de bekomen verwondingen overleden te zijn. HU laat een vrouw en twee kinderen achter. Het 7-jarig zoontje van den sluiswachter Muys van sluis XI naby Someren, is tusschen de ophaalbrug over de Zuid-Willemsvaart be kneld geraakt. De vader wilde de brug opha len, doch cteze sloeg plotseling weer neer, waar - by het jongetje tusschen de brug bekneld raakte. Het knaapje dat zware in- en uitwen dige kneuzingen had bekomen is in levensge- vaariyken toestand naar het ziekenhuis te Hei- mond overgebracht. is spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Betreffende de onregelmatigheden, gepleegd door den thans ontslagen gemeente-secretaris van Wychen, wordt nader gemeld, dat reeds vroeger door de Arnhemsche justitie een onder zoek is ingesteld naar de handelingen van K. HU werd toen verdacht van het in ontvangst nemen van steekpenningen. Het onderzoek leidde echter niet tot eenig resultaat. Voor de verdenking, dat hy te hooge leges- gelden hief, waren moeiiyk bewiizen byeen te krUgen, tot zich dezer dagen een der slacht offers uitliet op een wijze, welke bezwarend was voor den gemeente-secretaris. HU werd onmiddellijk naar Arnhem ontbo den, waar hy voor den Officier van Justitie een gedeeltelijke bekentenis van zUn frauduleuze handelingen ten nadeele der Wychenaren af legde. Of er nog meer onthullingen zullen ko men zal een nader justitieel onderzoek moeten uitmaken. ro.' tail Naar Reuter uit Brussel meldt, heeft het Bel gische kabinet den gang van zaken betreffende de Hollandsch-Belgische onderhandelingen ten aanzien van landbouwproducten besproken. Er werd geen enkele beslissing genomen. De Times meldde dezer dagen een fotogra fische copie ontvangen te hebben van een brief door het Duitsche Consulaat-generaal te Am sterdam gezonden aan een Duitsch onderdaan, inwoner van Amsterdam. Daarin werd deze ge sommeerd, met zyn papieren op het consulaat te komen, met de toevoeging: „Indien u in gebreke biyft aan deze instruc tie gevolg te geven, zal het Duitsche consulaat tot zyn spyt gedwongen zijn, door andere mid delen uw komst te verzekeren." Tevens worden in dezen brief de adressen van andere in ons land verbiyvende, met name ge noemde Duitschers gevraagd. Naar aanleiding van het bovenstaande heb ben wy ons gewend tot het Duitsche Consulaat, waar men het geval kwalificeerde als een een voudige pasformaliteit, waarana men tracht een verkeerde uitlegging te geven. De pas van dengene, aan wien het Consulaat den, biykbaar dus in de Times gepubliceerden, brief, schreef, was niet geheel en al ln orde. Daarom verzocht men den man, zich aan het kantoor te vervoegen. Toen aan dit verzoek geen gehoor werd gegeven, werd kracht bijgezet, door met strengere maatregelen te dreigen, waarby o.a. werd gedacht aan het inroepen van de be middeling van de Amsterdamsche politie. De uitnoodiging en het dreigement betreffen dus twee afzonderiyke, elkaar opvolgende brieven. Wat het vragen van adressen betreft van met name genoemde Duitsche inwoners in ons land, ging het hier om betrokkenen van wie de pa pieren ook niet geheel in orde zyn. Intusschen heeft de opgeroepene nog steeds niets van zien laten hoorén. zyn geweten schünt dus niet geheel zuiver te zyn. Vrijdagavond werden de bewoners van een hofje aan de Sumatrastraat te Den Haag op geschrikt door brand, welke bleek te zyn uit gebroken in de woning no. 109 aldaar. De oe- woner, de bezemmaker H., die daar met zyn dochter woont, had een pot middageten op het vuur gezet toen omstreeks 7 uur de vlam in aanraking kwam met het vet, zoodat in een minimum van tyd de bovenkamer in lichter laaie stond. Kort daarna sloegen de vlammen door het dak, doch intusschen had men de brandweer gealarmeerd, die met twee motor spuiten den strüd tegen de vuurmassa aanvat te. Zoowel aan de voorzyde als aan den ach terkant, waar zich een brandgang bevindt, werden de slangen uitgelegd. Aan de voorzijde moesten de slangen over de geheele lengte van het hofje worden uitgerold, daar de brand- kraan zich een eind van de woning de ach terste van het hofje bevindt. Gelukkig was er weinig of geen wind, daar anders de ge heele ry woninkjes gevaar had geloopen. Thans bleef de brand tot het perceel 109 beperkt. De bewoners konden rich tydig in veiligheid stellen. Het perceel dat evenals de ander© woning in dit hofje slechts twee kamers telt is grootendeels uitgebrand; het dak moest ge heel worden gesloopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6