Een schandaal te Medemblik Duitsche Katholieke jeugd Moord te Haelen OPGEBLAZEN KWESTIE POSITIE TEGENOVER DEN STAAT MARKTEN DINSDAG 6 FEBRUARI De voormalige avondschool-direc teur voelde zich gepasseerd en strooide praatjes rond De gemeente-secretaris niet accuraat De Handelsavondschool De gemeente-secretaris Het kasteel Radboud Een lijk langs den weg gelegd Doodelijke aanrijding met tragische gevolgen TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD Rangeerder op slag gedood ARBEIDERS ONTSLAGEN Bij de sigarenfabriek „Sujabo" te Culemborg INBRAAK TE OSS Driehonderd kilo vleesch en een bedrag aan geld gestolen WRAK VAN DE „OAKFORD" Verkocht voor. 25 gulden De studenten vrij gesproken Afloop van het ontgroenings schandaal te Utrecht EX-SECRETARIS OP VRIJE VOETEN ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT Arbeider op slag gedood EEN LASTIGE ZWERVER De politie maakte hem onschadelijk S.S. „VAN RENSSELAER" Stormschade valt mee AARDAPPELDI EVEN OP HET SPOOR Zy plunderden kuilen te IJsselmonde „Onze katholieke jeugdorganisa ties hangen met heel haar hart aan volk vaderland" en Zware taak van Mgr. Wolker RIJNSTREEK ONVEILIG GEMAAKT Inbrekersbende gedeeltelijk achter slotop zoek naar de rest GEVAARLIJK KARWEI De vallende boom STAKING TE DORDRECHT Arbeiders wenschen geen loons verlaging te aanvaarden De dader tot twaalf en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld De gasvergiftiging te Susteren 464e STAATSLOTERIJ (Van onzen speclalen verslaggever) Onder dezen geruchtmakenden titel diende een sensatieblad uit Amsterdam een kwestie op in een zeer verward relaas welke in sommige kringen te Medemblik, eens „het doode stadje aan de Zuiderzee", levendig besproken wordt Het gaat over een geschil tusschen het be stuur van de Neutrale Middenstandsvereeniging en een voormaligen directeur van de Handels avondschool. Doch om de zaak nog sensationeeler te ma ken, haalt het blad er nog twee' andere kwes ties bij, die met de eerstgenoemde niets uit staande hebben; ni. de kwestie van den ge meentesecretaris, die het niet best met den burgemeester kan vinden, met ziekteverlof is, doch overigens altijd zijn plichten eerlijk eri trouw zou hebben waargenomen; voorts wordt er een wethouder-conservenfabrikant bijge haald, Wiens affaire ook al een factor in het „schandaal van Medemblik" zou moeten betee- kenen. Medemblik is maar een heel klein, schijnbaar rustig stadje en daaraan is het wellicht te wij ten, dat een zaak van maar heel weinig betee- kenls tot zoo'n geruchtmakende affaire kan worden opgeblazen. We zullen het verhaal van bedoeld blad niet gaan opdisschen, doch het resultaat van ons onderzoek, dat wü ter plaatse hebben ingesteld, weergeven. Men maakte het ons bij dat onderzoek niet gemakkelijk. Ons eerste aanknoopingspunt was een schoenmaker voorzitter van de Midden standsvereeniging. De man was niet thuis en z'n vrouw weigerde halsstarrig ons een naam te noemen van een ander bestuurslid; het vrouwtje, dat de zaak zeker heel gewichtig vond, zei kortaf: we zeggen niets, we schrij ven niets en we antwoorden niets. Ook bij ons tweede bezoek Wat later aan dit adres, was de voorzitter niet thuis en was het gemoed van zijn wederhelft nog niet verteederd. Waarschijn lijk dacht ze het ons onmogelijk te maken; ze maakte het ons alleen wat moeilijker. Ook zonder haar echter konden wij de verschillend:: menschen vinden, die wij moesten spreken. Het bestuur van de Neutrale Middenstands vereeniging had indertijd een Handelsavond school opgericht en het hoofd van de U. L. O.- school tot directeur daarvan benoemd, die te vens de vreemde talen zou doceeren. Om meerdere redenerj besloot men de avond school 1 Jan. 1933 op te heffen, waarna er geen overeenkomst meer met directeurs en leeraren bestond. Toen een nieuw bestuur een avondschool -op meer-bescheiden-scha al zonder een cursus in vreemde talen ging oprichten, voelde de vroegre directeur zich gepasseerd, en alsof zijn directeurspositie nimmer had opgehouden te bestaan, wilde hij aanspraak doen gelden op salarieering over het tijdvak van de opheffing der oude Handelsavondschool tot de oprichting van de nieuwe. Het bestuur van de Middenstandsvereeniging dacht er natuurlijk niet over hierop in te gaar,. En toen begon het spelletje van heen-en- weer-elkander bestoken. De voormalige directeur beweer de dat het bestuur op grond van ge fingeerde lijsten met het aantal leer lingen valschelijk Rijkssubsidie had genoten. Het bestuur had echter subsidie verkregen op naar Den Haag* gezonden verzoekschriften en leerlingenlijsten, eigenhandig door den di recteur geschreven; het bestuur was zoo ver standig die gegevens van den directeur niet over te schrijven in een eigen brief aan den Minister. Als hier dus van valsch-ingevulde lijsten sprake ls, komen die van den hand van den aanklager zelf. Het bestuur van de Middenstandsvereeniging herinnerde zich daarbij nog een geval waarbij de voormalige directeur een bedrag van f 42.50 van de vereeniging had ontvangen, dat moest dienen om bij een hoofdambtenaar bij het Mi nisterie van Onderwijs een kwestie betreffende de avondschool in orde te maken. Bij onderzoek in Den Haag bleek de betrok ken ambtenaar nooit „een vergoeding" van 40 van den directeur ontvangen te hebben: (die 2.50 zou als fooi voor een bode gediend heb ben). Waar de directeur dan wèl genoemd be drag voor noodig gehad heeft, moet nog wor den uitgemaakt. Deze kwestie wordt zeer waar schijnlijk langs gerechtelijken weg tot een op lossing en een voor den directeur allicht niet gelukkig einde gebracht. De publieke opinie t. o. v. den directeur is in Medemblik verre van gunstig. Men heeft het vermoeden dat de man t. z. t. uit de plaats zal moeten verdwijnen en daar de persoon in kwestie zelf ook reeds schijnt te vermoeden dat hij neit te handhaven zal zijn, zou hij niets liever willen dan op wachtgeld te worden ge steld. Men gaf ons als de gangbare meening, dat hij dit tracht te bereiken door de ulo-school, die 56 leerlingen telt, opgeheven te krijgen. De leerlingen komen zelfs thuis met de mededee- ling, dat meester gezegd heeft dat 't met de school niet zoo lang meer zal duren. Deze en nog andere mededeelingen, die wi) niet allen zullen weergeven, wezen er op, dat in Medemblik een man aan het hoofd van een onderwijsinrichting staat, die tracht, niet die school tot bloei te brengen, maar haar te doen verdwijnen. Als er van een schandaal in Medemblik gesproken moet worden, dan ls het in deze richting te zoeken. Ook ten aanzien van dezen functionaris ls de publieke opinie niet onverdeeld gunstig. Dat hij 'n 14 dagen met ziekteverlof is ge weest, is waar, doch deze zaak houdt absoluut geen verband met bovenstaande. Dat hij echter eerder een vriend van den hierboven genoemden directeur genoemd moet worden dan van den burgemeester en dat van hem, evenals van den voormaligen avondschool- directeur verwacht wordt, dat hij te zijner tijd eveneens uit Medemblik zal verdwijnen, althans uit de functie, die hi) thans vervult, bleek ons maar al te duidelijk. Dat hij altijd zijn plichten eerlijk en trouw heeft waargenomen, zooals in genoemd sen satieblad stond te lezen, dat zou men op het gemeentehuis niet zoo grif durven onderschrij ven. Van fraude is er bij hem absoluut geen spra ke, maar dat zijn werk als gemeente-secretaris steeds tot In de puntjes in orde was, is even min waar. De verstandhouding tusschen burgemeester en secretaris is om deze en andere redenen dan ook niet van den aangenaamsten aard; iets wat zeer betreurenswaardig is, doch waar weinig aan te veranderen zal vallen. Naast het kasteel stond destijds een conser- venfabriek. die evenals het woonwagenkamp en andere onaesthetische zaken er niet aan medewerkte, dat het oude kasteel een sieraad voor de gemeente was. Toen eenige jaren geleden de fabriek ver brandde, gingen er stemmen op om deze niet te herbouwen en de omgeving van het kasteel te verfraaien. Er was echter moeilijk overeenstemming ve verkrijgen met den fabrikant-wethouder over de vergoeding, als de fabriek niet zou herbouwd worden. Deze vergoedingskwestie bracht ook ai weer verdeeldheid in het stadje en in deze kwestie was het, dat de gemeente-secretaris een verre van neutraal standpunt innam. De burgemeester echter heeft deze zaak nu zelf ter nand genomen en verwacht binnen niet al te langen tijd een bevredigende oplos sing, welke ertoe zal leiden, dat het oude kasteel Radboud een passende entourage krijgt en een attractie temeer zal vormen voor het vreemdelingenverkeer in dit oude, maar toch typische stadje. Maandag had voor de Arrondissements- Rechtbank te Maastricht de voortzetting plaats van de behandeling der strafzaak tegen den heer P. V., hoteldirecteur te Maastricht. In den avond van 30 October 1933 werd de oud- wethouder der gemeente Ryckholt, de heer Caelen, dood langs den Eysdenerweg gevonden, liggend op den berm van den weg. Aan ver dachte was deze doodelijke aanrijding ten laste gelegd, terwijl het vermoeden rees, dat de aan rijders het lijk langs den weg hadden gelegd. Achter in den auto van den heer V. hadden zijn echtgenoote, benevens de echtgenoote van den inmiddels overleden Commissaris van Po litie te Maastricht gezeten. Beide dames waren thans als getuigen verschenen en verklaarden niets van een aanrijding te hebben bemerkt. De auto had niet stilgehouden. De Officier van Justitie, Mr. Fabius. eischte tegen den verdachte twee maanden gevange nisstraf. In zijn requisitoir merkte spr. op, dat de gedragingen van verdachte na de aanrijding er op wezen, dat hij Inderdaad geweten had een zoo ernstig ongeval te hebben veroorzaakt. Als verdediger van verdachte trad op Mr. Tripels. In zijn langdurige praktijk' heeft spr nooit een zaak te behandelen gehad, zoo een voudig op zich, doch opgeblazen buiten alle proporties en opgedreven tot eene sensatie affaire als deze aanrijdings-zaak. Spr. meent, dat de door de geheele voorbehandeling loo- pende draad niet leidt naar verdachte, maar dat men tot de conclusie moet komen, dat men eerder gezocht heeft een ander te treffen, welk treffen de meest dramatische gevolgen heeft gehad. Over verdachte heen heeft men getroffen een man, die aan het einde van zyn langdurige carrière beter had verdiend dan zoo'n wan trouwen en smadelijke bejegening, die naar zoo'n diep tragisch einde van den politie-com- missaris hebben geleid. üit niets, uit geen der getuigen-, noch des kundigen-verklaringen, is aan te nemen of staat vast, dat de inzittenden van den auto het lijk langs den weg hebben gelegd, toen de aan rijding eenmaal was geschied. Veeleer is het ongeval, dat ook voor anderen zoo diep-tragi- sche gevolgen had, te wijten aan den versla- gene zelf. Spr. pleitte vrijspraak van verdachte. 19 Pebr. as. zal de Rechtbank vonnis wij zen. Maandagavond omstreeks vijf uur ls op het station te Weesp een doodelijk ongeluk gebeurd. Toen de rangeerder Veldhuizen enkele goede renwagens had vergezeld, wilde hij tusschen het stootblok en een aanrollenden wagen doorloo- pen, maar de wagen trof hem en drukte hem met de borstkas tegen de buffers van het blok. De man was zoo goed als onmiddellijk dood. Het personeel legde hem op een brancard in het kantoor, waar de spoordokter dr. Wartem den dood constateerde. Inmiddels ging de po litie de echtgenoote waarschuwen. Eenigen tijd later werd het lichaam per Roode Kruis-zieken- wagen naar de woning aan de Tuinstraat ver voerd. De man laat een vrouw met acht kin deren achter. Hij stond bekend als een net en oppassend beambte. Naar wij vernemen is aan het geheele per soneel van de Sigarenfabriek „Sujabo", van de Gebr. Smits te Culemborg, ontslag aangezegd. Omtrent de oorzaak ehier van tast men in bet onzekere. In den nacht van Zondag op Maandag is een brutale inbraak gebeurd bij den slager Janssen in de Kromstraat te Oss, waarbij een 300 kilo vleesch en een belangrijk bedrag aan geld werd gestolen. De politie, met assistentie van de marechaus see, die een zeer uitgebreid onderzoek instelde en verschillende huiszoekingen verrichtte, kwam op een spoor, dat leidde tot arrestatie van een zekeren W, wonende in de Vierhoekstraat, waar zoowel het vleesch als het geld in beslag werd genomen. Het wrak van het in den nacht van 17 Jan. gestrande s.s. „Oakford" is bij openbare in schrijving verkocht aan den heer Jb. v. d. Kooy te de Cocksdorp voor de som van 25. Twee weken geleden stonden drie studenten terecht voor de rechtbank te Utrecht, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het betrof hier het bekende ont groeningsschandaal, waarbij een student van een ladder viel en ernstig gewond werd. De officier van justitie eischte vrijspraak voor alle drie de verdachten. Hedenmorgen had de uitspraak plaats; alle verdachten werden vrijgesproken, omdat naar het oordeel der rechtbank, geen schuld aan wezig was. Slechts een der drie verdachten was bij de uitspraak tegenwoordig. De oud-gemeente-secretaris J. K. van Wychen (van uit Arnhem heeft hij telegra fisch zijn ontslag aangevraagd, dat, zooals ge meld, eervol verleend is) is thans weer op vrije voeten gesteld. De Officier van Justitie te Arnhem vond geen aanleiding hem in arrest te houden. De ongehuwde arbeider H. Meulenbelt te Vrie- zenveen, die achter zijn huis met zijn broer bezig was een boom om te hakken, is, toen de boom werd omgetrokken, gestruikeld. De boom viel op hem. Zijn hersenpan werd verbrijzeld, terwijl hij inwendige kneuzingen opliep. Dr. Versteeg kon slechts den dood constateeren. Maandagmiddag vervoegde zich in logement ,.de Ster" te Purmerend een man, die zich erg lastig gedroeg. De logementhouder waarschuwde de politie en deze verwijderde den lastigen klant. De man nam echter een dreigende houding aan tegen over de politie en toen hij deze te lijf wilde, gaf de betrokken agent hem een kaakslag, die zoo goed aankwam dat de man bewusteloos op den grond viel. De man is toen naar het ziekenhuis vervoerd waar hy weef tot bewustzijn kwam. Schadelijke gevolgen heeft hij van zijn optreden niet gehad, anders dan dat hij een proces-ver- baal wegens huisvredebreuk enz. zal krijgen. Het alarmeerende Reuter-telegram, waarin gewag werd gemaakt van aanzienlijke storm schade, welke het s.s. „Van Rensselaer" op zijn laatste reis zou hebben opgeloopen, had velen nieuwsgierig doen uitzien naar de aankomst van den West-Indië-vaarder in IJmuiden. Bij aankomst aldaar bleek, dat de berichten schromelijk waren overdreven en dat de beman ning verbaasd was over de drukte, welke men over het geval had gemaakt. Er was wel storm geweest en die was vrij stevig ook, maar van weggeslagen wikken of kromgewrongen spanten was geen sprake. Een sloepje slechts is weggeslagen, terwijl verder eenige luikwervels door den storm van het dek verdwenen. Vorige week zagen twee veldwachters van de gemeente IJsselmonde, die over den Groenen Laagjesdijk liepen, welke dijk de grens vormt van Rotterdam en IJsselmonde, in den polder, op ongeveer honderd meter afstand. Aan den voet van den dijk eenige mannen bij een aard appelkuil, die bezig waren zakken te vullen. Bij het naderen van de politie-mannen vluchtten de mannen en zü ontkwamen in het nachtelijk duister, op Rotterdamsch grondgebied. De veld wachters hebben het politiebureau aan de Nas- saukade aldaar gewaarschuwd. Bij de kuilen hebben zij eenige zakken met aardappelen, benevens smeedgerei en drie fiet sen in beslag genomen. (Van een bijzonderen correspondent) De kern der vele moeilijkheden, waarvoor het katholieke deel der Duitsche bevol king sedert de nationale revolutie is ko men te staan, ligt ongetwijfeld voor een belangrijk deel in het feit, dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij in de veertien jaar, welke thans achter ons liggen, door hun tijde lijk samengaan met de sociaal-democraten en hun vaak heftige aanvallen op de nationaal- solialistische partij, het vertrouwen en de sym pathie van Adolf Hitler hebben geschokt. Wan neer de Katholieke zoowel als de Evangelische Kerk sedert enkele maanden een moeilijken tijd doormaakt, dan mogen wij in de vorming van ons oordeel niet overzien, dat het optreden van beide kerken in passieven en actieven vorm den groei van het Marxisme heeft bevorderd. Deze zonde der nalatigheid wordt zwaar geboet 1 De Rijksregeering ook al verklaart zij ten zoo- veelsten male, dat zij er niet aan denkt, zich in interne kerkelijke aangelegenheden te men gen voelt er weinig voor, de opvoeding der Duitsche jeugd voor een belangrijk deel in de handen der geestelijkheid te laten. Het jongere geslacht, dat met hart en hand deelgenomen heeft aan de nationale omwenteling en haar voorbereidend werk, moet ook zijn persoonlijk aandeel hebben aan den wederopbouw van den staat en alle bezwaren van kerkelijke zijde te gen dezen elsch zullen door de regeering van de hand gewezen worden. Dat heeft de Evangelische Kerk reeds aan den lijve ervaren, toen rijksbisschop Müller allen kerkdijken jeugdorganisaties voorschreef, dat zij binnen drie maanden moeten overgaan tot de Hitler-jeugd. Ik vermoed, dat de katholieke jeugd, ondanks het concordaat, dezelfde erva ring zal opdoen. In den door Hitier nagestreef- den eenheidsstaat is er geen plaats meer voor vereenigingen en organisaties, indien deze haar zelfstandigheid op een bepaald gebied wenschen door te zetten en te handhaven. Waar het in dezen om de toekomst van mil- lioenen jonge menschen gaat, hield ik het voor gewenscht, door persoonlijk contact den toe stand, zooals die op het oogenblik is, ter plaatse vast te stellen en met bevoegde mannen te overleggen, wat men voor de naaste toekomst kan verwachten. De stemming, welke in den kring der katholieke en evangelische jeugdorga nisaties heerscht, herinnerde mij sterk aan die, welke de vooraanstaande mannen der katho lieke en evangelische vakvereenigingen had be vangen, toen zij ruim een half jaar geleden begonnen te merken, dat hun levenswerk ten offer zou worden gebracht aan het systeem der algemeene gelijkschakeling. Men onderscheidt vooralsnog de volgende belangrijke rijksorganisaties, welke een belangrijk deel van de katholieke jon gens en meisjes over heel Duitschland samen vatten: het „Katholische Jungmanner-Ver band" een organisatie van ongeveer 335.000 ka tholieke Jongens; „Neu-Deutschland", een "sar de verschillende diocesen ingedeelde vereeni ging van knapen, die het gymnasium of de H. B.S. bezoeken; „Mannliche Berufsverbande" en den „Katholischen Gesellenverein", daarnaast het „Jung Katholischen Kaufmanns-Verband" en de „Werkjugend", alle vereenigingen, die de werkende en werkzoekende jeugd willen helpen. Juist dezer dagen is het „Verband der katho lischen Buurschenvereine", een organisatie van 40.000 jonge mannen, overgegaan tot het „Ka tholische Jungmanner-Verband", wat uiteraard een machtsversterking van dit genootschap be teekent. De Katholieke meisjes en jonge vrouwen zijn saamgevat in het „Zentralverband der Katho lisehen Jungfrauen Vereinigungen Deutsch lands", waarvan de leiding in Düsseldorf ze telt, een organisatie van bijna anderhalf mil- lioen katholieken; de „Gral" te Berlijn en de „Heiland-Bund", welke de studeerende meisjes samenvat; voorts noemde men my het „Berufs- verband Schaftenden Frauen", een organisatie voor vrouwelijke ambtenaren en beambten. Over al deze katholieke jeugdorganisaties heeft tegenwoordig de N. S. B. O. (Nationaal- Socialistische Beambten-Organisatie) de leiding en men veronderstelt, dat ook hier het systaem der gelijkschakeling zal worden doorgevoerd. Naar aanleiding van een ingesteld onderzoek, zijn twee Rotterdammers aangehouden. De politie vermoedt echter, dat men te doen heeft met een heel complot van aardappel- dieven. De landbouwer H. V., uit IJsselmonde, is reeds tien of twaalf mud ingekuilde aardappelen uit verschillende partijen kwijt geraakt. Tengevolge van de arrestatie van zekeren van E. uit Alphen aan den Rijn, die verdacht werd van een dezer dagen in de St. Gerardus- kerk te Ter Aar gepleegde inbraak, is de politie een inbrekersbende op het spoor gekomen, die reeds sinds eenige jaren de Rijnstreek onveilig heeft gemaakt en die tal van inb.aken, waar onder ook in verschillende kerken, op haar ge weten heeft. Drie leden van deze bende, allen uit Alphen aan den Rijn afkomstig, zijn reeds in het huis van bewaring te 's-Gravenhage opgesloten. Er bestaan echter ernstige vermoedens, dat men hiermee nog niet alle leden in handen heeft, weshalve het onderzoek met kracht wordt voortgezet. Door een en ander is thans ook eenig licht gekomen in de inbraak in de Geref. kerk te Zwammerdam, waar men in April van het vo rige jaar zijn slag sloeg en een brandkast, wel ke men ter plaatse niet open kon krijgen, een voudig op een schuit werd geladen om op deze wijze naar de woning van v. E. te worden over gebracht. Daar is de brandkast geopend om vervolgens in den Ouden Rijn te worden ge deponeerd. Een aantal kerkelijke papieren, wel ke voor de inbrekers geen waarde hadden, was er nog in aanwezig. Naar is komen vast te staan, moeten ook ver schillende inbraken te Ter Aar, w.o. die in het gebouw van de Centrale Veiling en in de Chr. Nat. School door de thans gearresteerden zijn gepleegd. Tengevolge van een ziekte onder de boomen op den Bosscheweg te Maastricht, is men al daar bezig de boomen om te hakken. Toen Maandagmiddag wederom een boom omviel, geraakte de oud-kantonnier by den Rykswaterstaat, de 61-jarige M. eronder en werd vreeseiyk verminkt er onder uit gehaald. De levensgeesten waren reeds geweken. Maandagmorgen is een staking uitgebroken aan de N.V. Kalkfabriek v.h. van Dijk en Co. te Dordrecht. By het conflict, dat ontstaan is doordat de arbeiders de voorstellen der directie tot loonsverlaging niet zonder meer wenschen te aanvaarden, zyn ruim 90 personen betrok ken. De arbeiders, die nog aan het werk zyn gebleven, zullen tengevolge van deze staking, ook spoedig gedwongen naar huis moeten gaan. Voorloopig is men echter nog niet zoover. De hoogste kerkeiyke leiding berust in handen van den „General-Fraeses", Prelaat Wolker, die juist dezer dagen van een ernstige ziekte ls hersteld. Men hoopt door zyn tactvol beleid tot een vergeiyk met deregeering te komen. Zoo bestaat er nog geen algemeen uniformverbod voor heel Duitschland. Slechts in bepaalde lan den en provincies by voorbeeld in Aken heeft men het dragen van een bepaalde uni form voor katholieke organisaties verboden. Een ervaren leider in de katholieke jeugd beweging gaf my zyn zienswyze ongeveer als volgt te kennen: „Wy zyn principieel met elk regeerlngssysteem tevreden, als men ons geweten maar met rust laat. Op 't oogenblik is er in de leiding van onze vereenigingen nog slechts weinig veranderd en heeft de Kerk de leiding in handen. Uit beroepsoverwegingen zijn hier en daar sommige jonge menschen naar de organisatie der N.S.D.A.P. overgegaan en wy mogen niet verzwygen, dat vele oprechte Ka tholieken al lang tot deze nationale beweging behooren. Wy erkennen den staat in vollen om vang en gaan slechts tot oppositie over, wan neer het er voor ons om gaat, fouten of ver gissingen op religieus gebied te voorkomen. „Wy zyn niet pas den 30sten Januari 1933 den cuitureelen stryd begonnen; ook in de moeilyke jaren, welke achter ons liggen, hebben wy er naar gestreefd, het christelyke volksgoed te behouden, in literatuur en lied den nationalen geest te handhaven, de volkszeden te bewaren. Dat voelden wy altyd als een taak, die ons door God is opgelegd. De vaandels van onzen „Ka tholischen Gesellen-Verein" doen in schoonheid voor die der S. A. en S. S. niet onder en onze jeugd hangt ook met heel haar hart aan volk en vaderland. „Onder het feit, dat vele jongens in strkten, waar de Katholieken in de minderheid zyn ik denk b.v. aan Beriyn tot de S. A. en de S.S. behooren, heeft de Kerk wel eens te hj- den: zy komen niet geregeld ter kerk, daar zy veel dienst hebben en vaak op kerkeiyke rust en feestdagen moeten marcheeren. Zoo ont- taan er vaak principieele moeilykheden, maar op den duur zal ook hier wel een oplossing ge vonden worden. De katholieke jeugd behoort tot de Kerk en dus ook in de kerk. De Kerk is voor ons niet met een bepaalden tyd verbonden. ?y is een stichting van onzen Verlosser. Zoo zien wy de Kerk als een goddeiyk instituut, waarvan doel en wezen niet door menschen zijn gevormd. „Onze hoogste leider van de jeugdorganisaties, prelaat Wolker, is een uitstekende paedagoog en onze jongens en meisjes hebben veel aan hem te danken. Hy houdt in alles -rekening met de gewyzigde omstandigheden en ik kan U dit ééne nadrukkeiyk verzekeren: de katholieke jeugd in den nieuwen Staat wil zonder voor behoud alles doen, wat binnen haar vermogen ligt, om aan den wederopbouw van een gezond en gelukkig Duitsch Volk mee te werken!" ALKMAAR, 5 Febr. N.V. Alkm. Exportveiling. Andijvie 0.703.30, Boerenkool 1.003.40 per 100 stuks. Bleten 1.80, Gele kool 1.003.60 per 10O K G. Groene kool 1.003.00, Knolselderle 1.90 3.90 per 100 stuks Peren 6.009.00 per 100 pond. Prei 2.305.60, Rabarber 12.0014.00 per 100 bos Roode kool 1.504 80 per 100 K.G. Selderie 6.50— 10.50 per 100 bos. Spruiten 4.009.50 per 100 pond. Uien 0.30—1.90 per 100 K.G. Wortelen 2 90 —3.60 per 100 K.G. Witlof I 10.0013.00, idem II 7.009.00 per 100 pond. BODEGRAVEN, 6 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 120 wagens, "084 stuks. Ie soort met RM. 24.00 26.00, 2e soort met R.M. 21.00—23.00. Handel flauw. BEVERWIJK, 5 Febr. R.K. Coöp. Tuindersver. ..Kennemerland" Boerenkool 10—30 cent Breekpeen 50—80 cent. Andijvie 1.551.65 per kist. Rabarber 1926 cent, Peterselie 68 cent, Selderie 7—9 cent. Prei 2—13 cent per bos. Uien 2.53 cent, Wortelen 34 cent per K.G. Roode kool 37 cent, Gele kool 210 cent per stuk Spruiten 1322, Idem XI 35 cent per K.G Groene kool 25 cent, Knollen 27 cent p. stuk BROEK OP LANGENDIJK, 6 Febr. 800 Kg' Peen 3.00—3.10. 56000 K.G. Roode kool 1.30—4.30, 160000 K.G. Gele kool 1.003.00, 52000 KG Deensche Witte kool 1.504.10. 14000 K.G. Uien: Gele Uien 1.60—2 00, Gele Drielingen 1.00—1.20. 6200 K.G. Bieten 1.202.40. BEVERWIJK, 5 Febr. Bloemenveiling ,,'t Cen trum" Wm. Copland 12—24 cent, Wm. Pitt 14 —26 cent, Bartigon 2032 cent, Farnc. Sanders 1727 cent, Le Nötre 3052 cent, A. Pierson 1624 cent, Victoire d' Oliveirra 2028 cent, Pelikaan 1725 cent, Fred. Moore 10—19 cent, Cramolsie Brillant 916 cent, Verm. Briliant 12 16 cent. Gele Prins 1629 cent. Hm. Schlegel 1321 cent. La Reine 1424 cent. Calypso 1623 cent, Rose la Reine 1219 cent, Flamingo 1822 cent, King of the Yellow 1020 cent, Witte due 816 cent, Ibis 1622 cent, Prosperity 1824 cent, Proserpine 1220 cent, Pr. v Oostenrijk 1423 cent. Gen. de Wet 1828 cent. Cour. d' Or 2232 cent, Salvator. rose 1220 cent, Murillo 1522 cent, Theeroos 1523 cent'. Brillant 12 17 cent, Due. de Parma 18 cent, Narcissen 14 25 cent, Hyacinten 4065 cent, Crocussen 14 32 cent, Calla's 8—17 cent per stuk-, HEIDEN, 6 Febr. Vette varkenemarkt. 337 st. zware 3839 cent, 10 stuks lichte 34—35 cent per stuk levend gewicht. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 6 Febr. 15000 K.G. Uien: Gele Nep 2.40, Drielingen 0.90—1.20, Uien 1.601.80, Grove Uien 1.801.90. 18200 K.G. Roode kool 1.204.30, idem doorschot 1.20— 3.70. 111000 K.G. D. Witte kool 3.20—4.10, idem doorschot 2.80—3.60, 95600 K.G. Gele kool 1.40 —2.80, idem doorschot 1.30—2.30. PURMEREND, 6 Febr. 3 stapels boeren kaas 23 per K.G., matig; 370 kilo Boter, Melk- boter 1.74—1.75 per kilo, Weiboter 1.55—1.70 per kilo; 458 Runderen: 300 Vette koeien 0.540.62 per kilo, vlug; 233 Melk- en geldekoeien 0.80- 2.15 per stuk, matig; 25 Stieren 0.32—0.46 per kilo, vlug; 26 Paarden f 70—130 per stuk, matig; 63 Vette kalveren 0.40—0.60 per kilo, matig; 522 Nuchtere kalveren f 412 per stuk, Fok- kalveren f 714 per stuk. vlug. 215 vette varkens 3538 ct. per K.G., matig; 83 magere varkens 12—23 per stuk, matig: 179 biggen, 712 per stuk, matig; 587 schapen ƒ1026 per stuk, vlug; 16 bokken ƒ3—9 per stuk, matig. Piepkuikens 5565 ct. per K.G.; kipeieren 2.503.25; kipeieren 3 50 per 100 stuks; oude kippen en hanen 4552J4 ct. per K.G.; eenden 2584 ct.; konynen 0.302.25 per stuk; duiven 40 ct. per pond PURMEREND, 5 Febr. Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Witlof I 1.602.35, Idem II 0.601.45 per 8 K.G. Roode kool 1.60— 6.60. Savoye kool 1.00_7.10 per 100 stuks Spruit- kool 1.454.65 per 15 K.G. Boerenkool 0.260.66 per 10 K.G. Andijvie 0.86—1.34 per 4 K.G. Wor telen 3884 cent per zak. Uien 2458 cent, ld. Drielingen 20 cent. Idem Nep 2032 cent per 25 K.G. Prei 1.008 80 per 100 bos. Appels: Westl. Bellefleur 13.00, Idem Brab. 7.2012.60, Idem Zoete 6.0011.80, Courtpendu 9.30, Luntersche Pippeling 11.80, Present van Engeland 14.00 18.60 per 100 K.G Peren: Comtesse de Paris 20.00. Winterjan 12.00— 14.00 per 100 K.G. TEXEL, 5 Febr. 2 koeien 125.00—140.00, 15 nuchtere kalveren 8.00—12.00, 6 rammen 1-5.00 22.00, 4 schrammen 12.00—14.00, 30 biggen 6.00—9.00, 30 kippen 0.60—0.80. WARMENHUIZEN, 5 Febr. Roode kool 2.20— 4.80, Gele kool 1.602.30 per 100 K.G. Hedenmorgen heeft de rechtbank te Roer mond uitspraak gedaan in de zaak tegen P. G. v. R., die H. Puts te Haelen van het leven oe- roofde. Op Dinsdag 23 Januari eischte het O. M. tegen den verdachte vyftien jaar gevangenis straf wegens doodslag en drie jaar gevange nisstraf wegens rijwieldiefstal. Hedenmorgen heeft de rechtbank v. R. tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens doodslag en twee jaar gevagnenisstraf wegens rywiel- diefstal veroordeeld. In den toestand van het eenige nog in leven gebleven slachtoffer der gasvergiftiging te Sus- teren is thans eenige verbetering gekomen. Mej. E. M. is weer tot bewustzijn gekomen, ter- wyi direct levensgevaar als geweken mag wor den beschouwd. (Niet officieel) 5e Klasse, 14e Lijst. Trekking van Dinsdag 6 Februari 1934 Hooge Prijzen, f 1000.— 515 8897 8900 14773 18650 19331 f 400.— 847 9349 f 200.— 2604 4837 11367 12983 13934 f 100.— 401 2064 4015 7087 8264 9905 11920 13020 14701 14858 15242 15449 16005 16661 17592 Prijzen van f70. 259 349 356 421 558 651 1334 1422 1821 1884 2425 2603 3351 3372 4092 4259 4959 4993 5426 5475 6009 6098 6583 6632 6952 7037 7942 8011 9039 9368 1198 1753 2161 2992 3735 4566 5269 5881 6338 6845 7503 8193 9793 1532 2085 2616 3590 4342 5014 5512 6137 6696 7044 8099 9621 703 1613 2104 2621 3592 4415 5115 5605 6199 6765 7178 8102 9709 1616 2139 2803 3720 4418 5234 5708 6324 6829 7451 8179 9758 1199 1216 1776 1796 2303 2403 3190 3341 3885 4044 4706 4878 5387 5404 5896 5903 6377 6461 6852 6896 7686 7929 8589 8748 9865 9942 10116 10288 10301 10333 10360 10432 10641 Ï0787 10907 11076 11197 11214 11230 11343 11368 11456 11468 11502 11583 11634 11721 11895 12224 12373 ".2383 12419 12456 12467 12643 12709 12798 12900 12935 12981 13027 13288 13303 13307 13333 13357 13421 13""27 13840 13897 13973 14000 14017 14098 14142 14187 14202 14211 14287 14313 14428 14581 14588 14649 14759 14777 14897 15044 15197 15271 15296 15362 15412 15512 15648 15712 16001 16038 16123 16132 16219 16237 16301 16323 16334 16615 16655 l67L> 1e714 16824 16866 16933 16983 17119 17313 17318 17403 17473 17598 17614 17619 17846 18115 18136 13.' 38 18223 18238 18329 18460 18496 18536 18628 18692 18713 18733 18892 18928 18969 19012 19074 19155 19159 19229 19244 19369 19462 19505 19845 19978 20049 20067 20079 20158 20195 20217 20313 20326 20539 20540 20666 20682 20732 20924 20962 20969 20973 Nieten. 47 55 127 140 150 209 238 258 314 342 353 376 384 387 440 636 643 666 698 797 799 812 823 827 849 884 933 964 972 1026 1030 1052 1073 1129 1131 1152 1157 1230 1258 1265 1275 1289 1295 1352 1383 1390 1443 1450 1529 1536 1553 1607 1617 1624 1650 1653 1665 1689 1789 1815 1835 1850 1896 1921 1966 2009 2020 2042 2112 2141 2142 2159 2197 2203 2219 2248 2259 2291 2385 2427 2433 2472 2480 2483 2490 2515 2523 2544 2549 2576 2592 2617 2634 2642 2644 2703 2709 2771 2813 '2852 2862 2909 2918 2946 2999 3023 3027 3050 3055 3062 3067 C084 3089 3144 3160 3210 3217 3242 3253 3264 3280 3281 3298 3316 3318 3336 3380 3398 3432 3481 3537 3545 3547 3606 3647 3700 3704 3786 3809 3924 3948 3965 3982 3988 3991 4016 4020 4043 4049 4106 4107 4122 4131 4157 4164 4193 4213 4220 4244 4257 4273 4276 4299 4322 4323 4324 4337 4370 4388 4391 4393 4445 4464 4486 4523 4531 4555 4625 4628 4652 4672 4782 4784 4806 4846 4854 4891 4961 5004 5019 5049 5096 5161 5165 5168 5244 5252 5291 5314 5332 5356 5363 5384 5403 5419 5477 5505 5571 5616 5654 5752 5762 5767 5844 5849 5876 5905 5912 5974 6012 6015 6044 6056 6080 6081 6089 6109 6128 6133 6240 6281 6288 6325 6358 6381 6396 6402 6407 6414 6421 6427 6446 6490 6506 6513 6528 6587 6595 66U 6622 6628 6701 6710 6768 6819 6853 6875 6887 6902 6905 6919 6972 6979, 7021 7077 7088 7164 7167 7183 7229 7253 7257 7326 7351 7353 7390 7414 7447 7456 7478 7481 7482 7491 7518 7533 7534 7536 7557 7584 7622 7665 7745 7755 7779 7860 7863 7924 7927 7972 7973 7975 8004 8038 8050 8053 8114 8201 8202 8213 8218 8267 8309 8326 8396 8404 8455 8465 8482 8484 8499 8526 8532 8569 8608 8743 8745 8782 8802 8851 8856 8871 8888 8901 8946 8961 8963 9000 9081 9188 9190 9214 9222 9223 9267 9274 9280 9287 9292 9330 9358 9370 9386 9464 9484 9486 9552 9571 9622 9670 9720 9805 9810 9845 9894 9928 9939 9966 9971 10009 10039 10100 10138 10145 10159 10190 10223 10226 10238 10300 10320 19335 10343 10362 10437 10476 10483 10522 10561 10582 10591 10614 10619 10622 10642 10726 10732 10754 10869 10888 10912 10914 10946 10947 10960 10971 11011 11023 11068 11088 11146 11173 11183 11294 11313 11417 11532 11546 11556 11569 11612 11614 11626 11633 11664 11675 11684 11704 11735 11738 11804 11337 11971 11973 11989 12038 12047 12068 12100 12158 12170 12171 12177 12186 12218 12221 12232 12238 12242 12249 12355 12402 12422 12448 12493 12539 12544 12553 12582 12595 12694 12698 12751 12785 12806 12367 12895 13021 ■>3u69 33089 13121 13144 13148 13181 13230 13259 13337 13361 13377 13380 13395 13406 13414 13571 J3592 13644 13666 13742 13770 13774 13795 13814 13839 j3S52 13929 13938 13940 13953 13985 14011 14041 14053 14073 14104 14120 14124 14132 14205 14247 14282 14382 14393 14477 14515 14577 14608 14628 14630 14746 14831 14902 14979 14985 15018 15033 15091 15159 15168 15213 15231 15238 15244 15263 15277 15297 15306 15310 15333 15344 15354 i.5406 15423 15429 15485 15469 15497 15513 15616 15621 15626 15732 15745 15762 15766 15802 15837 15876 15825 15912 15919 15924 15347 15951 15984 16011 16035 16063 16088 16092 16111 16161 16193 16242 16274 16278 16284 16316 16329 16335 16361 16363 16390 16427 16432 16445 16485 16499 16566 16634 16643 16648 16696 16706 16726 16779 16781 16798 .6811 16880 16892 16894 16947 16965 17044 17046 :7050 17093 17153 17165 17224 17250 17314 173C2 17409 17431 17490 17494 17573 17589 17600 17613 17626 17637 17638 17662 17687 17721 17732 .7814 17907 17944 17969 17973 17994 18014 18035 18085 18186 18191 18272 18291 18330 18386 18403 18424 18 36 18450 18505 18523 18624 18627 18637 18667 18682 18386 18690 18702 18730 18744 18774 18845 18915 18918 18951 18981 19013 19062 19081 19100 12148 19181 19185 19215 19225 19243 19303 19334 1934' 19368 19378 19506 19512 19523 19579 19588 19615 19634 19653 19663 19687 19761 19771 19773 1978:. 19788 19830 19850 19883 19938 19950 19957 20053 20077 20084 20087 20111 20114 20236 20327 20333 20386 20451 20480 20486 20604 20702 20727 20753 20761 20782 20801 20*" 20858 20804 20907 20914 20935 Verbetering 5e kl. 13e lijst: 14231 m. z. 14223

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10