Onrust op de Boulevards BEROEP VAN WEENEN OP DEN VOLKENBOND De Heimwehr in Tirol Worosjilow waar schuwt DOLLFUSS GEMACHTIGD Warschau en het buitenland mïïmm PARIJZENAARS MORREN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Oostenrijksche ministerraad be sloot het geschil met Duitsch- land voor den Volken bond te brengen Ernst of tactiek? Winterhilfe... en nog iets Loten koopen of in Schutzhaft De radicale eischen der Tiroler Heimwehren bemoeilijken de positie der regeering Een partijlooze Staat DE ELFDE VERJAARDAG DER FASCISTISCHE MILITIE Lawines in de Apen nijnen Negentien dooden te Bolognola 40 dooden op Corsica De vorige week is in heel Italië de elfde verjaardag der Fascistische militie gevierd. Hierboven een foto van den grooten opmarsch der Fascistische militie op de Piazza di Siena te Rome Suikercontingenteering Memorandum aan Roosevelt Democratie krijgt de schuld „Wanneer men Rusland den oorlog opdringt, zal het den initiatief nemers duur te staan komen" De versterkingen in het Oosten Worosjilow Ponsot blijft in Marokko DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Stillhalte-conferentie te Berlijn Heden begonnen Regeeringscrisis in Spanje? Drie ontevreden ministers Misdadiger te Lodz gearresteerd VOOR DE WERKLOOZEN -W»W( WtDVff/P-4 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18598 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 5 Febr. De Oostenrijk sche regeering heeft Maandag na be raadslagingen, welke meer dan vijf uur hebben geduurd, besloten bonds kanselier Dollfuss machtiging te ver- leenen stappen te doen ter voorbe reiding van een beroep op den Volkenbond in verband met het Duitsch-Oostenrijksche geschil. In den loop van den avond zal een officieel communiqué worden uitge geven. Hedenmorgen kwam het Oostenrijksch kabi net onder voorzitterschap van bondskanselier Dollfuss in een buitengewonen ministerraad bijeen met als eenig punt op de agenda: het Duitsch-Oostenrijksch conflict en het besluit over de aangekondigde internationale actie tegen Duitschland. Ook de Oostenrijksche gezant te Berlijn, Tauschitz, nam aan de zitting deel. Naar verluidt zouden er in het kabinet vrij groote meeningsverschillen bestaan over de verder te volgen procedure. Terwijl de leden die het dichtst bij de Heimwehren staan een onmid dellijk beroep op den Volkenbond verlangen, wenschen de Christelyk-Socialen eerst Enge land, Frankrijk en Italië als onderteekenaars van het Geneefsche protocol van 1929 te raad plegen. Naar van wel ingelichte zijde verluidt zou het oorspronkelijke plan, om een beroep op den Volkenbond te doen, op diplomatieke moei lijkheden stuiten. Naar het D.N.B. uit Weenon verneemt, ont houdt men zich in officieels kringen van alle nadere verklaringen omtrent het besluit van den buitengewonen ministerraad om het Duitsch- Oostenrijksch geschil in den Volkenbond te brengen. De ministerraad nam geen enkel besluit omtrent den inhoud van de aanklacht welke bij den Volkenbond moet worden ingediend, en besliste ook niet wanneer zulks zou plaats vinden. De vertegenwoordiger van Oostenrijk bij den Volkenbond heeft ook geen opdracht ontvangen om de noodige schreden voor de inleiding der procedure bij den secretaris-generaal van den Volken bond te ondernemen. In goed ingelichte kringen volstaat men met de verklaring, dat de regeering in beginsel be sloten heeft, het geschil voor den Volkenbond te brengen, zoo niet zeer spoedig een nieuwe toestand intreedt. In diplomatieke kringen overheerscht de in druk. dat de Oostenrijksche regeering met haar besluit op de eerste plaats beoogde het geschil op internationaal terrein te brengen. In beginsel heeft Weenen weliswaar een eersten stap gezet op den weg naar Genève, doch in feite is er niet meer gebeurd dan dat er diplomatieke bespre kingen werden ingeleid. Men meent dat de regeering-Dollfuss alle mogelijkheden voor een regeling langs diplomatieken weg opengelaten heeft en van de veronderstelling uitgaat, dat de geïnteresseerde Groote Mogendheden vanzelf wel op diplomatieke wijze zullen ingrijpen, nu het kabinet stelling heeft genomen in het Oos tenrijksche vraagstuk. Het besluit van den buitengewonen minister raad is langs diplomatieken weg aan de Groote Mogendheden meegedeeld. De Oostenrijksche Gezant te Berlijn Tauschitz. die aan oen ministerraad deelnam, zal in de eerstkomende dagen naar zijn post terugkeeren. Naar „Reuter" uit Genève meldt, bestrijdt men in Volkenbondskringen niet dat het besiuit van den Oostenrijkschen ministerraad eigenlijk gelijk staat met het uit-den-weg gaan van een ©ogenblikkelijke beslissing. Op een betreffende telefonische vraag aan de Bondskanselarij te HAMM (Westfalen), 6 Febr. Een club te dezer stede gaf dezer dagen een gemaskerd bal. Een verkooper van loten van de loterij der Winterhilfe kwam daar loten te koop aanbie den. Een directeur van een bank en een advo caat verboden dit, daar zij het ongewenscht achtten de festiviteit te storen door verkoopen van loten. Een poging tot bemiddeling van den eersten burgemeester, bleef zonder resultaat, waarop deze verklaarde uit de club te treden en de aanwezige partijgenooten opriep onmiddellijk het bal te verlaten. Maandagavond is voor het clubgebouw een protestdemonstratie gehouden, waarbij de kring leiders der N. S. B. O. zich in scherpe woorden keerde tegen de' sociale reactionnairs, die de volksgemeenschap nog niet begrepen hadden. Aan het slot van zijn toespraak maakte hij een schrijven bekend, waarin werd medegedeeld, dat de bankdirecteur en de advocaat in Schutzhaft Bjjn genomen. Weenen werd den Raad van den Volkenbond geantwoord, dat de stap van den Bondskanse lier niet zal ondernomen worden voor den 8en Februari, en dus eerst na Dollfuss' terugkeer uit Boedapest. In de komende dagen zal een nota worden opgesteld. Het schijnt niet heele- maal uitgesloten te zijn, dat er zich moeilijk heden voordoen, die met een verder uitstel ge paard zullen gaan. In Geneefsche kringen, die Duitschland niet bizonder goed gezind zijn, valt er een zekere onrust waar te nemen over het feit, dat de Oostenrijksche ministerraad den Bondskanse lier slechts heel in het algemeen „machtigde" om de stappen te ondernemen, welke hij onder nemen wilde. Men vraagt zich af of deze zon derlinge en nonchalante redactie misschien een bizondere beteekenis zou kunnen hebben. Minister Simon heeft in het Engeische La gerhuis in antwoord op de vraag of de Britsche regeering zal opkomen voor de onafhankelijk heid van Oostenrijk, verklaard, dat de regeering met gespannen aandacht de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oostenrijk volgt. De Britsche politiek in deze is reeds op 21 December JJ. uit eengezet. Op de vraag van het Lagerhuislid Williams (cons.) hoe Engeland de onafhanke lijkheid van Oostenrijk wil handhaven als het leger, vloot en luchtmacht afschaft, gaf Simon geen antwoord. De vraag van Sir Austen Chamberlain of men het Huis niet in kennis wilde steilen van den stand der Duitsch-Oostenrijksche betrek kingen, beantwoordde Simon met de mededee- ling, dat hij daar thans niets van kan zeggen. INNSBRUCK, 5 Febr. Op grond van de onderhandelingen tusschen landsregeering en Heimwehr heeft de „Landeshauptmann" van Tirol in een decreet aan de leiders der „Bezirkhautmannschaften" medegedeeld, dat dezen in Tirol vertrouwenslieden van de Heimwehr naast zich zullen krijgen. De leiding van de Heimwehr in Tirol heeft deze vertrouwenslieden reeds benoemd. Zij zullen direct in functie treden. De vervulling van den eisch van de Tïrool- sche Heimwehr tot instelling van een autori taire landscommissie is mogelijk geworden, doordat een groot aantal leden van den boeren bond zich heeft uitgesproken tegen de door de Christelyk-sociale partij gekozen mandataris sen. Of de landcommissie zal functionneeren naast de door den huidigen landdag gekozen landsregeering of deze zal vervangen, is nog niet bepaald. Heden worden de besprekingen hierover gehouden. De jongste gebeurtenissen in Tirol trekken in regeeringskringen sterk de aandacht. De radi cale eischen der Tiroolsche Heimwehren heb ben voor de regeering een nieuwe moeiiyke po sitie geschapen. Geruchten doen de ronde, dat de Fransche gezant tijdens zijn laatste onder houd met bondskanselier Dr. Dollfuss zou heb ben gewezen op de vroeger door een Oosten rijksche regeering op zich genomen verplichting tot handhaving der sociaal-democratie, en dat Dollfuss hierop geantwoord zou hebben, dat hij deze verplichting niet langer op zich kan ne men. Van verschillende kanten wordt dit be richt echter tegengesproken. Tiroolsche Heimwehren hebben hedenmorgen het gebouw van de soc.-dem. „Volkszeitung" te Innsbruck bezet. De directie van het bedrijf riep de hulp van de politie in. die onmiddellijke ontruiming van het gebouw door de Heim wehren verlangde. Het gebouw wordt sedert dien door de politie bewaakt. De Heimwehren schijnen het gebouw bezet te hebben om publicatie van een soc.-dem. op roep aan de arbeiders te verhinderen. WARSCHAU, 5 Febr. (V.D.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, heeft vanmiddag in de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken een uiteenzetting gegeven van de buiten landsche politiek. De Poolsche regeering blijft voorstandster van den Volkenbond, doch erkent het recht en vooral het nut van directe onderhandelingen voor de regeling -an geschillen. Sprekende over het non-agressiepact met Duitschland wenschte de minister zich zelf ge luk met de ontspanning, welke het sluiten van dit pact heeft meegebracht. Hij herinnerde er aan, dat de Poolsche regeering, toen Hitier aan de macht kwam, de algemeene vrees niet deelde, dat de Poolsch-Duitsche betrekkingen een ern stig stadium zouden intreden. Van het eerste contact met den Rijkskanselier af heeft de re geering een behoorlijke en moedige taal gehoord. Het was mogelijk een diplomatiek document op te stellen, dat duidelijk de geneigdheid van beide regeeringen weergeeft, om mede te werken aari den vrede in Europa. Onze vriendschappen en bondgenootschappen met Frankrijk en Roemenië hebben bij de re- Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ M VERWACHTING: Zwakke 1 tot matige winden uit Westelijke rich- 5 tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. H Hoogste stand: 775.1 te Valencia. zE Laagste stand: 724.7 te Haparanda. =j E Zon op 7.36 - onder 4.53 - Licht op 5.23 E 7 Febr. 9.42 v.m. L.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii cente gebeurtenissen de proef doorstaan, hetgeen vooral getuigt voor den positieven geest, welke er aan ten grondslag ligt. Na te hebben geconstateerd, dat de betrekkin gen met Dantzig zijn verbeterd, besloot de mi nister zijn uiteenzetting met de verklaring dat het afgeloopen jaar niet verloren is geweest voor het werk van de consolidatie van den vrede. ROME, 5 Febr. (Reuter.) Uit talrijke plaat sen In de Apennijnen worden lawine-ongelukken en aardstortingen gemeld. Het ernstigst schijnt Rubbiano getroffen te zijn. United Press seint ons nog dat te Bolognola negentien personen door de lawines gedood gedood zouden zijn, waaronder de familie van graaf Orsini. In de gemeente Monte Callo heeft een lawine 7 huizen vernield. Het stoffelijk overschot van acht slachtoffers kon reeds geborgen worden. AJACCIO, 5 Febr. (Reuter). Door een lawine zijn verscheidene huizen in het dorp Ortiporio in het arrondissement Bastia vernield. Men schat het aantal dooden op veertig. BASTIA, 5 Febr. (V. D.) Het aantal slacht offers van de lawine bij het dorp Ortiporio. in de nabijheid van Bastia, bedraagt 39. Het dorp ligt op, een hoogte van 600 M. De reddings werkzaamheden, waaraan ook wordt deelgeno men door een af deeling, samengesteld door den Italiaanschen consul, zijn zeer moeilijk, daar de sneeuw op eenige plaatsen 4 tot 5 M. hoog ligt. Tien huizen zijn door de sneeuwmassa's be dolven. WASHINGTON, 6 Febr. (V. D.) Het staatsdepartement heeft gisteren president Roo sevelt een memorandum overhandigd betref fende de contingenteering van suiker. Zaterdag a.s. zal de president het Congres vragen bij de wet vast te stellen de contingen ten voor suiker. Deze zullen het gemiddelde zijn van drie jaren naar keuze van 1925 tot 1933. In het memorandum wordt voorts verklaard, dat de Vereenigde Staten bereid zijn onmid dellijk onderhandelingen te openen over een handelsverdrag met Cuba. (Van onzen bijzonderen correspondent) P a r Ij s, Februari. Wat ik u zeg, meneer, de democratie loopt op haar laatste beenen? U gelooft van niet? Maar kijk dan toch eens om u heen, mon cher monsieur! Kijk eens naar die afschuwelijke schandalen Ziedaar net begin van ieder gesprek, dat men op het oogenblik kan opvangen, onver schillig of men op de boulevards wandelt, op 't terras van „Au tambour de Ricole" zit, in het open bakje achter aan de autobus bungelt, of in de duffe metro snort. „Mijnheer, de democratie ligt op haar uitersteKijk maar naar het groote financieele schandaal." En al zal menigeen beweren, dat Barbertje nu eenmaal moet hangen, en dat alles wat op het oogenblik in Frankrijk misloopt (en dat is nogal veel) maar op rekening van de demo cratie geschoven wordt, of het er iets mee te maken heeft of niet, het feit van de beschul diging is kenmerkend voor de huidige geestes gesteldheid van den Franschman in het alge meen en den Parijzenaar in het bijzonder. Men is het bewind van dit oogenblik meer dan beu. Van alle kanten gaan stemmen op ter zuivering van de democratie en zelfs voor de vestiging van een fascistisch régime. Want al zal geen Franschman het „régime Hitlèr" noemen zonder afgrijzen, dit afgrijzen is min der het gevolg van afkeer van dit bewind op zich genomen, dan wel van angst om de ge- MOSKOU, 4 Febr. Het telegraafagentschap van de Sovjet Unie publiceert thans den tekst van de groote redevoering, welke de volkscom missaris voor leger en vloot, Worosjilow, op 30 Januari heeft gehouden op den 17den partijdag van de Russische communistischen partij We ontleenen hieraan het volgende: De Volkscommissaris meent in zijn Inleiding, dat het 17de partijcongres in de geschiedenis bekend zal worden als de eerste partybyeen komst van bolsjewistische eenheid. De partli moet haar geheele macht en autoriteit wyden aan het spoorwegverkeer. Zoodra Stalin het verkeerswezen in behandeling zal nemen, moet iedere grap ophouden. Wat de landsverdediging betreft komt de weermacht der Sovjet Unie geheel tegemoet aan het ontwikkelingspeil van net land. Tus schen 't 16de en 17de party congres is een enorme arbeid gepresteerd voor de reorganisatie van het Roode Leger, wy hebben, aldus Worosjilow moderne tanks in volkomen voldoende hoe veelheid, wy hebben een artillerie, welke qualitatief en quantitatief voldoende is. een aan tal machinegeweren, dat voldoende is en ook voldoende geschut voor de verdediging tegen luchtaanvallen. Wy hebben thans een machtige chemische industrie en geen slechte communi catiemiddelen. wy hebben machtge groote bom bardementsvliegtuigen gebouwd en in de ge heele luchtmacht verbeteringen aangebracht. De techniek heeft het Roode leger een geheel ander aanzien gegeven. Voor de versterking der lands verdediging zyn versterkte plaatsen Ingericht over de geheele Sovjet Unie, niet alleen aan de Westgrens van het Ladoga-meer tot de Zwarte Zee, maar ook in de meest bedreigde gebieden in het Verre Oosten en in Siberië. Aan de Oost zee, in de buurt van Moermansk aan de Zwarte Zee en in het bijzonder in het Verre Oosten is de kustverdediging versterkt. Deze versterkingen zullen een ieder die den lust mocht hebben het gebied van de Sovjet Unie aan te vallen, aanzieniyke moeiiykheden bieden. Het gevaar van een aanval op de Rus sische kustgebieden heeft he Sovjet Unie ge dwongen over te gaan tot de aanschaffing van zeestrydkrachten ook In het Verre Oosten. Linieschepen en vliegtuigmoederschepen heeft de Sovjet Unie in het Verre Oosten niet, doch de lichte zeestrydkrachten en de kustbescher- ming die Rusland daar bezit, vooral echter de marine-vliegtuigen, kunnen een aanvallenden vijand reeds ernstige schade berokkenen. Over den algemeenen toestand in het Verre Oosten zei Worosjilow, dat Japan het eerste land was, dat gepoogd had zich met behulp van een oorlog een uitweg uit de criss te banen. De Sovojet-Unie diende daarom op alles voorbereid te zyn. In de eerste plaats moest Sovjet-Rusland in zijn internationale betrekkin gen vryheid om te manoeuvreeren hebben. Alle staten, die binnen afzienbaren tyd geen oor log wilden voeren groepeerden zich om Rusland. De betrekkingen met de landen in het nabye Oosten waren voortreffelijk. Wanneer men Rusland den oorlog opdwong, zou het een groote en ernstige oorlog worden. Het zou een oorlog tegen de bolsjewiki worden en bovendien een moderne oorlog, die den initiatiefnemers duur te staan zou kunnen komen. Ten slotte somde de Volkscommissaris de verschillende maatregelen op, die de Sovjet- Unie ter bescherming van haar grenzen in het Verre Oosten genomen had. volgen, die de les voor het Frankrijk van mor gen zal hebben. Men kan vrijwel alles, wat er op het oogenblik in Frankrijk geschiedt, be schouwen als een reactie op de gebeurtenis sen in Duitschland. Wel duideiyk is dit by de oprichting van de beweging der Francisten, cüe, hoewel nog maar klein en weinig bekend, ongetwijfeld een snelle ontwikkeling zal heb ben. te snel zelfs om zich tot een hecht blok te vormen, zooals de Nazi-beweging dat deed. Eenerzijds ontstaat de beweging in te gunstige condities, anderzijds is het in tegenstelling met de Germaansche, niet de Romaansche aard, om met uitschakeling van alle gevoel, lang zaam en koel-berkenend Vooruit te gaan, zon der een enkele misstap in de organisatie. Voor het oogenblik is er, zooals gezegd, nog weinig van de beweging te bespeuren, doch zien wy alleen de condities gunstiger worden. Het schandaal is het middelpunt van alle belang stelling. Bij de avondvergaderingen van de „Chambredes députés", aan den Quay d'Orsay is er veel volk op de been, waarbij valt op te merken, dat de belangstelling voor de regee- ringszaken niet alleen van de politieke tinne gieters is, zooals in ons vaderland, maar van alle rangen en standen. Vrijdagavond: vergadering der députés. Er is Juist een regeeringsbulletin aangeplakt op de groote voetstukken, die voor het gebouw de beelden der stichters van de democratie dragen. Gedrang. Ik slaag er in om tot dicht by de billetten te komen. De „deining" is echter te groot om rustig te kunnen lezen. Alleen bemerk ik, dat om den regel het woord „pa triottisme" voorkomt. Heftige discussies, die zich voortplanten tot op de Pont de Solferino en de Place de la Concorde. Op den hoek van de Seinebrug staat een man met zyn vrouw en een kinderwagen ('t is nota bene half elf!). Politie. De man moet doorloopen. Hij weigert. „Je deed beter om naar huis te gaan, inplaats van hier met je vrouw en haar kinderwagen de politiek te bespreken." „Ik bespreek de politiek niet. Ik rust hier een beetje uit." „Maar stel Je voor, dat iedereen dat eens deed!" De man heeft geen zin, om zich iets der- gehjks voor te stellen en blijft staan. Dan duwt de politieagent hem voort met zyn witten stok. Maar telkens als hy ophoudt met duwen, blijft de man weer stilstaan, evenals zyn vrouw en haar kinderwagen. Daar gaat de witte stok dreigend omhoog.... maar meer niet. De man maakt beenen, de vrouw even eens en de kinderwagen snort als een zesde- handsch taxi. De trekken ontspannen zich en iedereen lacht. De spanning is voor een oogen blik verbroken. Ik ga naar huis. Wat verderop is weer een opstootje. Er is een reclame aangeplakt van een uitgever, die een nieuw boek annonceert: „Als Israël geen koning meer is". Een geestig mensch is bezig er een half num mer van de „Paris-Soir" onder te plakken, dat met groote letters mededeelingen doet om trent het financieele schandaal. Met blauwe letters krast hij er onder: „Als Israël wèl ko ning is". Weer wat verder, opnieuw gedrang. Bulletins van twee verschillende kranten, die elkaar in de haren vliegen, omdat de een den ander beschuldigt, by het schandaal betrokken te zyn. Nog een bulletin: een nieuwe party opgericht ter zuivering van de democratie; renseignements: Rue Uiterste verwarring, waaraan dit volk ten prooi is. Rampzalig noodlot, dat haar belet het zoo noodige Romaansche element toe te voegen aan een herstel van het oude, vermoei de Europa. PARIJS, 5 Febr. (Reuter). De regeering heeft besloten, Ponsot als gouverneur-generaal van Marokko te handhaven in verband met de weigering van Chiappe, om dezen post te aan vaarden. Maandagochtend heeft Paul-Boncour zyn functie van Minister van Oorlog aanvaard Ver schillende militaire autoriteiten maakten hun opwachting by den nieuwen minister. Marchandeau heeft de portefeuille van Fi nanciën van Pietri overgenomen met de ver klaring, dat hy, evenals zijn voorganger, er van doordrongen was, dat vooral tegenwoordig de publieke financiën goed beheerd moesten worden. PARIJS, 5 Febr. De Minister van Justitie zal morgen een wetsontwerp by de Kamer indie nen, dat de voorwaarden zal regelen, waaronder advocaten, die afgevaardigde zyn. hun praktyk zullen kunnen uitoefenen. Het ontwerp verbiedt dergelyke advocaten in het byzonder. om te pleiten in zaken betreffende spaargelden of crediet. Redevoering van Worosjilow op het partycon gres te Moskou. De Oostenrijksche ministerraad besloot het ge schil met Duitschland voor den Volkenbond te brengen. Tiroler Heimwehren zetten het offensief met succes voort. Lawines op de Apennijnen vergen verscheidene dooden. Bij een lawine-ramp op Corsica zouden 40 dooden te betreuren zyn. Felle branden te Oss en Alphen a. d. Ryn. Auto te St. Oedenrode in brand gevlogen; In zittende omgekomen. Belanghebbenden kwamen in Den Haag bijeen ter bespreking van het wetsontwerp tot instel ling van een Verkeersfonds. Ernstig verkeersongeluk te Naarden. Tweede groep muiters van „De Zeven Provin ciën" in hooger beroep voor het Hof. Geïnstalleerd is de Contact-Commissie voor economische aangelegenheden. Een nieuwe regeling in de Diamant-industrie ter vervanging van het plan-Douwes. Wijziging der Pensioenwet. De roofoverval te Tegelen; het vonnis in hooger beroep bevestigd. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de begrooting van Buitenlandsche Za ken. O BERLIJN, 5 Febr. Hedenmorgen is in de Rijksbank de conferentie van „Stillhalte"-cre- diteuren geopend, waaraan wordt deelgenomen door 17 landen, die de Stillhalte-overeenkomst hebben geteekend, Denemarken uitgezonderd. De Amerikaansche delegatie staat onder leiding van F. Abbot Goodhue, de Engeische onder lei ding van Frank C. Tiarks en de Fransche onder leiding van Belay. Franje C. Tiarks werd gekozen als voorzitter der conferentie. MADRID, 5 Febr. (V. D.) By een ontvangst van persvertegenwoordigers liet de minister van Binnenlandsche Zaken heden doorschemeren, dat binnen de regeering groote meeningsver schillen bestaan. Drie ministers zouden niet accoord gaan met den gematigden, door de rechtsche partijen ingeslagen koers-Lerroux. zy eischen de vorming van een linksche regeering, zoo noodig zelfs met ontbinding van het par lement De bladen van alle richtingen houden een regeeringscrisis voor onvermydelyk. WARSCHAU, 5 Febr. De politie te Lodz kreeg eergisteren bericht dat de beruchte ban diet Janiak, die reeds geruimen tyd door de politie wordt gezocht, zyn intrek had geno men in de woning van zyn ouders in het dorp Wola naby Lodz. De politie omsingelde het huis en Janiak, die zag dat hij verloren was, doodde een nachtwaker, die zich kwam over tuigen of hy inderdaad aanwezig was. zyn ouders vluchtten uit het huis en Janiak vestig de zich op het dak, waar hij het vuur op de politie cpende. Ruim tien uur lang maakte hy het de politie onmogelijk het huis te naderen en verscheidene agenten werden gewond. Ten slotte werd ook Janiak door enkele kogels ge troffen en moest zich overgeven. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 381 tegen 1 stem goedgekeurd, dat een crediet van 950 millioen dollar wordt ge opend tot steun van de werkloozen. f v. v vm i ui i li li l ll li r tt r r r A/y? Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762 Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1