STADSNIEUWS EEN MOOIE BELIJDENIS BEURS VAN AMSTERDAM V Haarlem, 6 Febr. MARIA STICHTING De vroegbeurs Wisselkoersen DINSDAG 6 FEBRUARI 51 BOCHTENWEEK Streng toezicht van de Haar- lemsche politie Het Vastenavondfeest van de R.K. Oratoriumvereeniging Jozefsgezellen Haarlem II Gezondheid in de Grafische Vakken Koster Leeflang DE N.S.B. WAARSCHUWDE DE POLITIE NIET Clinge Doorenbos Personalia P. P. Rietfort f Ook de Rotterdamsche niet BURGERLIJKE STAND MUZIEK Kamermuziekavond Toonkunst afd. Haarlem Wijlen Henri Borel R.K. HOCKEY-ORGANISA TIE AGENDA VLASTEELT 1934 Zelfde steunregeling als in 1933 Haarlemsche Damclub Clubkampioenschappen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK 7 Februari INSTELLINGEN UIT DEN OMTREK VELSEN-NOORD GROOT TEKORT OVERBRUGD Beurs-thermometer Dinsdag 6 Februari 1934 De commissaris van politie deelt mede. dat ten vervolge op de onlangs gehouden „ücht- week" van 12 tot en met 18 Februari a.s. een „Bochtenweek" Zal worden ingesteld. De politie zal gedurende dit tijdvak streng controleeren of in bochten behoorlijk rechts gereden wordt, dus of de bocht naar rechts in kleinen en de bocht naar links in grooten boog gemaakt wordt. Tevens zal er in die week streng op gelet worden of bij het veranderen van richting tijdig een duidelijk teeken wordt gegeven. In de week van 5 tot en met 11 Februari as. zal de politie het publiek zooveel mogelijk aan wijzingen geven en het op de komende „bochtenweek" voorbereiden. Deze week zal de Haarlemsche politie dus terzake deze overtre dingen nog waarschuwend optreden. Men zij dus gewaarschuwd en volge de aan wijzingen der politie stipt op. Als antwoord op de vele vragen, die worden gesteld, meenen wij goed te doen, mede te dee- len, dat Zondag en Maandag a.s. „gecostu meerden" zeer welkom zijn. De dames kunnen dus beginnen met haar carnavalsgarderooe eens na te kijken. Zij zullen heusch niet al leen in een narrenpakje of in exotische klee ding in het Concertgebouw rondloopen. Mas qué is echter niet toegelaten. Maar ook niet- „gecostumeerden" zijn welkom. Een ieder doe zooals hem het best past of het liefst Is. Onze stadgenoot, de heer Herman Moerkerk zorgt voor een keurige zaalverslering. Het dansen zal onder leiding staan van de heeren Martin, de Haarlemsche dansmeesters van uitstekende reputatie, wat, naar het be stuur vertrouwt, voor lederen Haarlemmer een waarborg zal zijn, dat er niet alleen een be schaafde, maar ook ongedwongen vroolijkheid zal heerschen. Attracties zullen er In velerlei vorm zijn, zoodat ook zij, die niet wenschen of niet kunnen aansen, zich den geheelen avond zullen amuseeren. Vertrouwd mag worden dat door dit feest de kennismaking en betere waar deering van de katholieken onderling in een gezellige, door geen wanklank verstoorde om geving zal worden bevorderd. Het wordt een vroolijk feest binnenshuis. R.K. Meubelmakers De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van houtbewerkers, meubelmakers, be hangers en aanverwante vakgenooten „St. An- tonius van Padua" heeft haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter dankte voor de goede opkomst en riep alien een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den geestelijken adviseur en den bondsvoorzitter. De geestelijke adviseur, die voor het eerst na zijn benoeming met bestuur en leden in contact kwam, werd met een toepasselijk woord ge ïnstalleerd, waarvoor hij zijn dank uitsprak. Het jaarverslag van secretaris en penning meester werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing bracht in het bestaan de bestuur geen verandering. Boeken en bescheiden van den penningmees ter waren in goede orde. Hierna hield de bondsvoorzitter, de heer Th. de Groot, een kernachtige rede over wat zich in onze dagen vertoont op velerlei terrein. Hij hekelde datgene wat voor zich alles opelscht en de Staatsvergoding propageert, met al de ge varen, voor de arbeiders daaraan verbonden. Hij spoorde allen aan, vertrouwen In elkander te hebben en er voor te zorgen, dat dit niet wordt beschaamd. De G. A. voegde hier nog een hartig woordje aan toe. Beide sprekers werden met een dank baar applaus beloond. Bij de rondvraag dankte een der leden voor wat het bestuur voor de afdeeling en in 't bij zonder voor de werklooze leden had gedaan. Sluiting volgde. Voor een stampvolle zaal werd Zondagavond in het patronaatsgebouw aan het Teylerplein de serie jaarfeesten geopend, met een welkomst woord van kapelaan Verheijen. Daarna trad voor het voetlicht de R.K. Too- neelvereeniging D.O.V., onderafdeeling der K.G. V., Haarlem II met het blijspel in drie bedrij ven: „Durand en Durand", welk stuk zeer goed vertolkt werd. Na het beëindigen sprak kapelaan Verheijen een dankwoord tot pastoor P. Roovers, kapelaan C. Steen, de broeders en de verdere parochianen voor hun medewerking. Verder verdient nog melding dat „The Green Band" van de Jozef gezellen Haarlem II de vroolijke stemming er in wist te houden. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat er nog eenige kaarten verkrijgbaar zijn voor Dinsdag- en Donderdagavond. op zich zelf beschouwd, zijn ook al niet krach tig van opbouw. Hoe goed van opzet, ze verloo- pen aldra. Bovendien spreken ze niet sterk. Alleen is in het tweede deel: „Molto Vivo" de beweging goed volgehouden, doch de inhoud is niet diepgaand. Wat een verschil met dat geestige Menuet van Haydn! Al is het Adagio niet zeer diep van gedachte, toch bevredigde dit nog eenigermate. Vooral de inzet van dit deel met zijn meditatief karakter trok de aandacht en beide zelfs, doch ten slotte verslapte het ook. Men miste eenige contrast werking. Alleen de cellopartij schonk eenmaal de benoodigde afwisseling. Het werk werd met veel toewijding en accu ratesse gespeeld evenals het andere. Doch on danks dit voldeed het niet en zou men een vol gend maal liever louter standaardwerken hoo- ren. Ook gaarne iets van Ravel of Debussy. De bezoekers waren hoogst voldaan over de praestatles van de heeren Calvet e.c. O. K. De Vereeniging tot Bevordering der Gezond heid in de Grafische Vakken had Zaterdag een propaganda-feestavond in het gebouw Sint Ba- vo. De zaal was goed bezet, toen de voorzitter, de heer C. C. van den Bergh, den feestavond met een propagandistisch woordje opende. De centrale-voorzitter, de heer K. Schaap uit Am sterdam, besprak daarna uitvoeriger het werk der vereeniging. De heer van der Wal vertoonde eenige hu moristische films. Na de pauze trad de heer Joop Wikke, tenor, op met eenige levensliedjes, waarmede hij veel succes oogstte, en werd een klucht in één be drijf opgevoerd. Tot slot volgde een gezellig samenzijn. Vijf en twintig jaren koster! Koster Leeflang jubileert. Hoeveel kaarsen, hoeveel olie Zijn in al dien tijd verteerd? Stoelen zijn en masse verschoven, Plaatsengeld is trouw geïnd, 't Is een feit, dat elke koster In de kerk een duitje vindt. Taschjes, rozenkrans en kerkboek, Gouden tientjes soms incluis Brengt een koster na de diensten Bij de eigenaars weer thuis. Wat 'n dooden heeft die Leeflang Naar hun laatste woon gebracht, Wat 'n kindertjes zien doopen, Lang op bruidsparen gewacht! Kerkversieren is zijn vreugde, Een processie is een feest, Ging hij in t zwart begraven, Zei hij: „Die is er geweest." Velen zag hij gaan en komen, Hij bleef steeds de kerk getrouw, Geestig, vroolijk is die koster En een steun ook voor z'n vrouw. Morgen gaat hij zelf nu feesten, Bloemen, orgelspel en zang, Missa Festa, handjes drukken, Koster Leeflang, leef nog lang! W. v. W. Vanavond zal de bekende liedjeszanger Clinge Doorenbos het Haarlemsche publiek ln den Stadsschouwburg komen vermaken. Voor wie Clinge Doorenbos kent, is hij wel de goede wijn, die geen krans behoeft. De geestige zetten, die hij plaatst op actueele gebeurtenissen, zijn levensliedjes blij of droef, zij zijn de punten op de i van het hedendaagsch gebeuren. Nu de vasten nadert, wil men nog eaame kort tevoren zich nog van een dosis levensblij heid voorzien, waarop dan zeven weken kan worden geteerd. Aanbeveling verdient het daarom dezen avond eens goed en prettig te gaan lachen of stil een traan te pinken bij Clinge in den Stadsschouw burg. Naeen ruim 30-jarigen dienstvervulling is aan den heer W. Opdam, rechercheur bü het politiekorps alhier eervol antslag verleend en is hy in het genot van pensioen gesteld. In den ouderdom van 76 jaar is gisteren te Haarlem overleden de heer P. P. Rietfort, stich ter van het bekende atelier voor kerkgewa den en kerksieraden aan den Kruisweg. Er zul len maar weinig geestelijken in Nederland zijn, die de overledene niet kenden. Hij verwierf zich een groote naam door de kunstzinnige wijze waarop paramenten, vaandels en banieren wer den uitgevoerd en door zijn bemiddeling ont worpen. De begrafenis zal a.s. Zaterdag plaats vinden. De H.H. Uitvaartdiensten geschieden in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Mr. L. G. /an Dam schrijft: In uw blad van gisterenavond houdt de heer T. van der Weide zijn beschuldigingen staande betreffende den brand in de telefooncentrale, althans ln dezen zin, dat wel niet de Amster- damsche politie, maar dan toch de Rotterdam sche politie door de N. S. B. op de hoogte zou zijn gesteld van den voorgenomen aanslag. Ik heb mij in verbinding gesteld met den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, die mij mededeelde, dat ook deze nieuwe bewerin gen van A. tot Z. omvaar zijn. Het is onwaar, dat de Rotterdamsche recherche door de N. B. of door wien dan ook vooraf op de hoogte is gesteld van een voorgenomen aanslag op de telefooncentrale te Rotterdam of op eenige andere telefooncentrale. Dientengevolge is cr ook geen sprake geweest van eenig bijzonder toezien der politie of voorbereidingen van den „aanslag waardoor die aanslag te Rotterdam onmogelijk >verd en derhalve is ook van eenige waarschuwing door de Rotterdamsche politie aan de Amsterdamsche geen sprake. Ook deze nieuwe onthullingen van den heer Van der Weide zijn dus weer in flagranten strijd met de werkelijkheid. Het is alles pure fantasie, ingegeven door politieke bedoelingen van de allerslechtste soort. Geboren 1 Febr.: R. de JongSiemens, d. 2 Febr.: E. J. F. Stuijt—Daamen, z. P. T. MeijerRemer, d. 3 Febr.: H. Schiltv. d. Beid, d. A. P. ten BoomSmeeman, d. G. TuypKwakman, d. A. H. A. Koelemeij— de Bruijn, d. 4 Febr.: A. Jongbloedv. Brug gen, d. A. van Eerden—v. d. Haak, z. G. de VriesZoeteman, z. W. de Jong— Licht, z. 5 Febr.: C. Drolsbachv. d. Sloot, z. L. Hartv. Leeuwen, d. J. c. Swaalf— Gleske, d. Overleden 2 Febr.: A. M. Ballering, 65 jaar, Noorder Tuindorplaan. U. M. Brennlnkmetjer 67 jaar, Kamperlaan. 3 Febr.: J. P. Linde manWijnders, 76 jaar, Spruitenboschstraat. A. Klljan, 42 jaar, Barrevoetestraat. Op het vierde ledenconcert van „Toonkunst" trad het Calvet Quartet op. Het programma luidde: Kwartet opus 76 n. 1 van Haydn, kwar tet opus 127 van Beethoven, met als overgang' (als zoodanig zal het wellicht niet bedoeld zijn) een werk van Casadesus, dateerend uit het jaar 1930. Het opus 127, hetwelk de laatste groep der kamermuziekwerken van den Grootmeester opent, stelt zeer hocge éischen aan de spelers. Doch zoowel het milde eerste deel met zijn statige inleiding, als het uiterst fijne adagio met de gecompliceerde variaties, het geheimzinnig opduikende Scherzo met zijn talrijke frappante tempo-wisselingen en de afgemeten, kloeke fi nale, oplossend in vervloeiend Allegro commodo misten hunne uitwerking niet. Het Calvet-kwartet is volkomen tegen alle moeilijkheden opgewassen. De eenige bemerking, die men kan maken, is dat bij fortissimo-spel de klank wel eens Iets aan schoonheid Inboette. Overigens niets dan lof voor opvatting, samen spel, techniek enz. Dit ook ten opzichte der an dere werken. Haydn's werk moge van een veel lichter genre een en al „Spielfreude" zijn, toch stelt ook dit zijn elschen. Het werd uiterst verfijnd echt sprankelend vertolkt en het speet ons daarom, dat Calvet als tweede werk geen Mozartkwartet speelde. Dan had het geheele programma een fraai geheel ge vormd. Thans verbrak het werk van Casadesus de stemming door Haydn's muziek verkregen. Casadesus' kwartet stelde ons zeer teleur. Het ls zeer lectorogeen van samenstelling, men voelt weinig verband tusschen de onderdeelen en deze, De Haagsche letterkundige Henri Bo rel, in leven kunstredacteur van „Het Vaderland", bekeerde op zijn sterf bed tot het katholicisme. Dit verheugende feit heeft aanleiding gegeven tot velerlei polemiek, en wij zijn gedwongen geweest, daaraan deel te nemen, toen de redactie secretaris van het maandblad „Den Gul den Winckel" in dit tijdschrift de insi nuatie lanceerde, als zou de katholieke geestelijkheid den katholiseerenden Borel hebben belemmerd in zijn journalistieke werk door de uitoefening van censuur. Ons duidelijk protest schijnt tot de redactie van „Den Gulden Winckel" niet te zijn doorgedrongen, want tot heden kwam zij niet terug op haar kennelijk anti-papisti- sche voorstelling van het ruchtbaar ge worden feit. Een schoone gelegenheid tot eerlijke rectificatie wordt haar thans ge boden. Bij de uitgeverij „Pax" te 's-Gra- venhage en te Brussel verscheen n.i een nagelaten werkje van den bekenden auteur, getiteld: „Het Speelgoed van de kleine Theresia", dat reeds gedeeltelijk als losse bijdragen gepubliceerd werd in de jaren 1926 en 1927, en dat een belijdenis werd tot het geloof der heilige Carmelites, wier dagboeken den criticus bekoord en overtuigd hebben. De weduwe van den overleden schrijver deelt in een kort na- woordje mede: „Te Batavia, in het jaar 1921, leerde de schrijver Haar kennen, de kleine Heilige van Lisieux, aan wie dit werk werd opgedragen. Met enkele woorden aan te dulden hoe dit gebeurde, is het doel van dit naschrift. Het was in het R. K. Ziekenhuis St. Ca- rolus Borromeus waar zijn vrouw, doodziek, met typhus heen vervoerd was, dadelijk na beider aankomst uit China. Toen er geen hoop op herstel meer was en de zusters naar andere uitkomst zochten door het houden van een novene tot de kleine Theresia van het kindje Jezus en Zij die gezegd heeft haar hemel te willen door brengen met goed te doen op aarde, haar bij stand deed volgen en de zieke genas. „Alles is speelgoed, élles, alles wat de vergankelijke wereld biedt, nietwaar mijn lieve, kleine, groote Heilige, die Uw Hemel doorbrengt met goed te doen op de aarde en nooit kan éénig speelgoed blijvende waar de meer hebben voor wie het Teeken ver staan heeft, dat hem in Les Buissonnets door Uw onzichtbare hand is gegeven" Gedurende den tijd, welken ook hij in Ca- rolus doorbracht, kwam hem ln handen de beschrijving van haar leven en las hij voor het eerst „de Geschiedenis eener Ziel." Henri Borel t In den letterlijken zin des woords behan delt Henri Borel het speelgoed van het jonge meisje, aan wie de gansche katho lieke kerk met groote vreugde en devotie de eer der heiligen zou toekennen na haar jeugdig verscheiden. „Wat ik daar heb geleerd van een springtouw, een dam bord en een vogelkooitje (zoo aegty hij) en van ander speelgoed, het is duurzamer wijsheid dan in de meest geleerde, dikke folianten te vinden is." En hij vervolgt met dit besluit: De stijl van Henri Borel, wij behoeven dit niet te ontveinzen, heeft altijd een ze kere neiging meegedragen naar het zach te, het zoetelijke, het teeder-dichterlijke. Ook in dit werkje blijft de auteur getrouw aan dien stijl, ten koste van de letterkun dige waarde, die zeker grooter zou zijn, Indien er meer merg in het geheel stak. Toch zijn er krachtige stukken in het werkje, dat bij gedeelten bewondering en eerbied afdwingt door de oprecht-Hoiland- sche eerlijkheid van de bekentenis, die de auteur reeds dadelijk in de inleiding on omwonden aflegt. Zoo zegt hij b. v.: „Dit is het gruwzame, maar ook het bege nadigde, van alle daden van enkel maar zinnelijken hartstocht ln mijn leven, dat zij mü nooit of te nimmer geluk hebben ge bracht, maar altijd een gevoel van schaam te en schande hebben achtergelaten. Nooit heb ik ze begaan zonder diep in mijn ziel een verbitterd protest. Altijd lag er iets ge broken. deerlijk gehavend, bezoedeld. Ik geloof niet dat er in de hel wreeder folte ring bestaat, en vroeger dacht ik dat het verdoemenis en voor eeuwig verloren zijn be- teekende. Thans weet ik dat het juist ge nade en redding was, en dat nooit een in deze hel gepijnigde verloren is zoolang hij dit gevoel van schade en schande nog heeft. Het werd mij eerst recht bewust toen ik bij Jörgensen las van de verzoekingen van de Heilige Catharina van Siëna, verzoekingen vol liederlijke visioenen van zinnelijkheid". Zooals men weet, heeft Henri Borel, die vertrouwd was met het Chineesche taal eigen, steeds groote belangstelling aan den dag gelegd voor de wijsbegeerte van het Verre Oosten en verscheidene boeken uitgegeven, met de bedoeling den Neder- landschen lezer nader te informeeren over „wijsheid en schoonheid in China". De be zonken Chineesche wijsbegeerte schijnt zeer sterk te hebben gesproken tot den eigenaardig-gevormden ethischen aanleg, dien de vriend van Frederik van Eeden steeds vertoonde. In zijn werkje over Sin- te Theresia van Lisieux legt hij verband tusschen de kinderlijkheid van Lao Tsz' en Theresia. Deze bladzijde behoort tot de meest aangrijpende van het werkje, en vele onzer lezers zullen met genoegen ken nis nemen van de milde wijsheid, die hier spreekt uit Borel's meest innige woor den: „Wat moet ik in 's Hemesnaam met al dien rommel beginnen, waarmede ik mijn ziel het licht heb ontnomen, hoe raak ik het ooit kwijt, al dien pooveren rijkdom? Toch had, nu bijna dertig jaar geleden, een oude Chineesche wijsgeer, dien ze het Oude Kind Lao Tsz' noemen in Chi na, het mij al geleerd. Een Kind was hij omdat hij herboren was ln den geest, en heeft Jezus dit niet eigenlijk bedoeld toen hij zeide: „Laat de kinderkens tot mij ko men?" Lao Tsz' die geboren is vóór Jezus Christus op aarde verscheen, in 604 vóór C., noemde het Onnoembare, Onkenbare Onuitsprekelijke, dat in zichzelf bestond vóór Het zich offerend begrensde in zijn open baring van het Heelal. Tao, en zijn gansche leer is niets anders dan het zich van al het aardsche ontdoen, om óp te gaan tot Tao. En hij schreef in zijn Tao Teh King: „Zich toeleggen op de studie ls dagelijks „meer krijgen". Zich wijden aan Tao is dagelijks „minder krijgen, minder en minder, tot Wu Wei bereikt is." (Hfdst. XLVIII). Met „Wu Wei" (lett. vertaald „niet-doen, inactie") bedoelde hij geen enkele actie, ge richt op wereidsche dingen, maar wél gees telijke actie, gericht op de unio mystica, het één worden met Tao. Het in zich laten wer ken van den goddelijken geest. Dit Oude Kind, mijn leermeester in China zou precies begrepen hebben wat „de kleine Weg" La Petite Vole) is, dien jij, Thérèse, gekozen hebt om tot God te komen, want het was ook zijn eigen Weg. Niet door studie, niet door kunst noch door wetenschap, maar eenvoudig door „niets te zijn" leerde hij Tao bereiken. Telkens als Ik ,,1'Histoire d'une Ame" lees moet ik aan het Oude Kind denken, dat eeuwen voor Christus in China leefde. O! hij wist het wel: „De Wijze stelt zichzelf achter de anderen en wordt dan juist de eerste" schreef hij. Voorts verhaalt Borel het onderhoud, dat hij mocht hebben met Mère Agnes, de overlevende zuster van de heilige The resia in „de gelukkigste oogenblikken van zijn leven" en over het speelgoed der hei lige, dat hij zag te Les Buissonnets, het va derhuis van Sinte Theresia. Het werkje heeft een simpelen, ontróerenden gevoels klank. Het is zuiver geschreven, zonder zucht naar mooidoenerij, en zal bij vele katholieke lezers de devotie versterken. Een bestaande R.K. Sportvereeniging te Rot terdam heeft het voornemen opgevat een hoc- key-afdeeling aan de reeds bestaande afdeelin- gen toe te voegen. Hierdoor is vrijwel zeker de toetreding van RIC. Hockeyvereenigingen te Rotterdam, Den Haag en Leiden. Uit Schiedam en Delft werd tot dusverre ech ter nog niets vernomen. Zijn daar geen R.K. •beoefenaren van deze tak van sport? In Haarlem en Amsterdam zijn het een drie tal vereenigingen, die met de oprichting van de hockey-organisatie sympathiseeren. Daar naast werd van verschillende particuliere per sonen nog een bewijs van instemming ontvan gen. Zoodra uit een plaats een naar onze mee ning voldoend aantal bewijzen van instemming binnengekomen is, zullen onzerzijds stapjben worden ondernomen tot oprichting van een ver eeniging over te gaan. Wanneer er derhalve nog personen zijn, die tot dusverre van hun belangstelling nog niet deden blijken, worden zij dringend uitgenoodigd alsnog een kort ebricht te zenden aan het se cretariaat van den Diocesaan-Haarlemschen Voetbalbond, Prins Hendrikstraat 133, Zaan dam. Zooals uit een mededeeling van de gewestelijke Vlastelerscommissie voor Noord- en Zuid-Hol land aan de vlastelers blijkt, is voor het vlas van oogst 1934 eenzelfde steunregeling in voorDerei- ding als voor het vlas van oogst 1933 werd ge- trof fen. m.a.w. zullen, indien deze plannen wer kelijkheid worden, 6000 H.A. in Nederland en door Nederlanders geteeld vlas worden gesteund met een teeltpremie van f 50, een repelpiemie van f 50 en een bewerkingspremie van f 125, al les gemiddeld per H.A. Deze regeling zal aileen gelden voor het vlas, dat binnen het kader daar van wordt geteeld, gerepeld, resp. bewerkt in Ne derland. Bij export ongerepelden toestand ver valt de repelpremie en bewerkingspremie, bij export in gerepelden toestand, de bewerkings premie. Om een overzicht van den a.s. uitzaai te kun nen samenstellen en zoo noodig nog vóór den zaaitijd regelend te kunnen optreden, worden aanvragen om erkenning tot uiterlijk 17 Fe bruari ingewacht bij ir. C. C. Klijnhout, Anna Faulownastraat 20, Den Haag. Voorts wordt nadrukkelijk er op gewezen, dat de opgave van hetgeen men van plan is te zaaien zoo nauwkeurig mogelijk moet geschieden. Aan de opgave is een inleggeld verschuldigd van f 1.00 per halve H.A. Het inleggeld moet gelijktijdig met het inge vulde aangifteformulier worden opgezonden (storting op postrekening No. 208340, ten name van ir. Klijnhout). Kan de aangevraagde oppervlakte ln verband met het overschrijden van de 6000 H.A. in Ne derland niet worden toegewezen, dan wordt het te veel gestorte terugbetaald. Indien men na toewijzing van vlas zaaien af ziet, dient dit binnen 3 dagen ter kennis der Gewestelijke Commissie te worden gebracht. Het geen meer wordt gezaaid, komt niet voor steun in aanmerking. Overdracht van rechten van teler tot teler ls niet toegestaan. Wordt overdracht van rechten in een of an deren vorm getracht te verkrijgen, dan wordt het vlas uit de steunregeling geschrapt. Ingeval de uitzaai op huurland geschiedt, dient de huurder het vlas op te geven. De ver huurder, dus de landbouwer op wiens bedrijf het vlas wordt geteeld, zendt geen opgave ln. Verder wordt er op gewezen, dat veranderin gen in oppervlakte, b.v. door mislukking, moe ten worden opgegeven voor 1 Juni aan het adres Anna Paulownastraat 20, 's-Gravenhage, Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1933/1934 der Haarlem sche Damclub voortgezet. De uitslagen lulden als volgt: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van C. Kool. J. P. van Eijk wint van H. van Lunen burg Jr. H. G. Teunisse wint van P. J. Bijrij. J. W. van Dartelen wint van C. Kool. J. B. Slui ter Jr. wint van Joh. Fabel. Tweede klasse: Th. Wesselman wint van F. W. de Pater. Derde klasse: I. Ravensbergen wint van K. OUj. H. G. J. Andriessen remise met E. Sonnega. J. Merts remise met J. J. Aling. Jac. Fr. van Garderen remise met W. Jonkhof. H. W. C. van Rhoon wint van J. J. Groenewoud. O. T. Glaser wint van J. Pus. A. Smit wint van U. Jötten. J. Zurel wint van J. Klaversteijn. J. J. van Kes- teren wint van K. Olij. I. Risseeuw remise met G. Bakker. Wallstreet gaat de laatste dagen geheel te gen den draad van den dollar in. De teleur stelling, dat het betaalmiddel zich ver boven den pariteitskoers van Roosevelt beweegt, heeft tot dusverre de markt niet het minst verstoord. Juist bij de stijging van den dollar, welke fei telijk, volgens de regels van het spel, een da ling moet te weeg brengen, blijft Wallstreet la hausse georiënteerd en was ook gisteren de stemming brand willig, niettegenstaande de dollar van 1.5468 Zaterdag tot 1.5805 monteerde. De reden hiervoor kan niet anders dan het feit zijn, dat de berichten uit het bedrijfsleven gunstiger luiden, waaraan de markt meer hou vast heeft, dan aan de grillige beweging van den dollar en andere valuta's. Ook is het mo gelijk, dat men zich te New-York over den goudstroom uit Europa verblijdt, alsmede over den terugkeer van het kapitaal, waarbij men echter vergeet, dat, zoolang deze abnormale beweging voortduurt voor Amerika de situatie even dubieus blijft, als voor Europa. De gebeur tenissen van de laatste week hebben dit vol doende bewezen. Onze voorbeurs nam vanochtend van de wil- ligte te New-York blijkbaar geen notitie. Er was zoo goed als geen handel en alle koop lust was uitgesloten, omdat men de kans voor een reactie te New-York even groot berekent als voor een verdere stijging. De stemming onderging dan ook weinig verandering, Ko ninklijke olie bewoog zich om en nabij het slot van gisteren op 182183, Philipslampen verbe- Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 Collectantencol lege der St. Antoniusparochie, 8 uur L T.B., tuinders, half elf des morgens Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. Gem. Concertzaal Ledenconcert H.O.V.. kw. over 8. Hotel „Lion d'Or" Jos. Butler Vereeniging 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Café „Suisse" Kring Haarlem-Noord van den R. K. Volksbond, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat, Par. Kath. Jongens Centrale St. Elisabeth en Bar bara, Opvoering Revue, 8 uur. Stadsschouwburg Optreden van den heer en mevr. Clinge Doorenbos, 8 uur. Rembrandt-Thcater „Mein Madel ist eine Verkauferin" Op het tooneel „La Marena", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Koningin had bezoek" Op het tooneel Gretl Vernon 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo College collectanten St. Bavo, 8 uur. Bestuur Volksbond, half 8. Ledenvergadering Bakkers, half 7. Kunst na Arbeid, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw 8 uur: Revue als Dinsdag. Haar!. Kegelbond Kienavond Thalia", 8 uur. Stadsschouwburg Voordrachtavond leerlin gen Muziekschool, 7.15 uur. Schouwburg Jansweg Geloof en Weten schap, filmavond Mol, 8.15 uur. R. K.-Volksbond Overveen: Hotel „Vreeburg" Bloemendaal, Jaarfeest half 8. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10—5 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond "an 7—7.30 uur Ciubnuls Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 aur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. Ernstig verkeersongeval Zondagavond, half twaalf, heeft op den Wijkerstraatweg bij den politiepost, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto en een der autobussen van de N. V. Stormvogels. De auto, bestuurd door den heer K. uit Haarlem, is hierbij ernstig be schadigd, terwijl de heer K. flinke snijwonden aan handen en gelaat opliep, als gevolg der bre kende ruiten. De gewonde heeft zich eerst onder behandeling gesteld van Dr. Fierstra en is daar na naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk gegaan voor een nader onderzoek. De oorzaak van het ongeval wordt toege schreven aan het feit, dat de auto plotseling moest stoppen voor eenige wielrijders, daarbij door de gladheid van den weg slipte en toen in botsing kwam met de bus. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. niï< terden 1 pet., maar ondergingen weer een reactie van 261 tot 259. H.V.A. trok 1 pet. aan tot 195, Amsterdam-Rubber was vast op 106 107 en Unilever bleef onveranderd. Steels en Bethl. Steel respect. en hooger op 37% en 30%. Anaconda onveranderd op 111/511%. De Youngleening bleef geheel buiten beschou wing. De dollar en het Pond waren weer vas ter respect, op 1.58 en 7.80 (1.57% en 777/. De Arnhemsche Gemeenteraad heeft de be grooting voor 1934 goedgekeurd, welke sluitend is gekregen. Door een aantal bezuinigingsmaat regelen heeft men het tekort van ongeveer 500.000 als gevolg van de vermindering van diverse regeeringsbijdragen, weten te overbrug gen. Nederl Staatsleen. 'end, Gemeenteleenprijshoudend Youngleening prijshoudend Philips zwakker Unilever zwakker AkU vast Koninklijke tameL prijshoudend H V A zwakker Rubber zwakker Amerikwaarden prijshoudend Tabak vast DINSDAG, 6 Febr; Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.77 7 79 Berlijn 58.95 58 80 Parijs 9.79 9.79 Brussel 34.75 34.57% Zwitserland 48.24 48.22Y» Weenen Kopenhagen 34.70 34.75 Stockholm 40.00 40.25 Oslo 39.00 39.25 New York (cable) 1.57% 1.57% Rome 13.05 13.07Va Praag 7.35 7.37% Madrid 20.25 20.25 Vorige Slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 IOIVs ÏOIY» 4% Nederland 1916 102% 1027/8 4% Nederland 1917 101% "Ws 4 Nederland 1933 99% 4% N Ind 1926 AB 96% 4% N Ind 1931 96% 5% Youngleen 1930 85 Banken Amsterd. Bank H7 116 Koloniale Bank 54 63% Indische Bank 54 53Va Cert Handel-Mi)48 48 Industrieën 997/p 95Va 95% 55% Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Ktich Aecoustiek Ned. Ford Indnstr. Buitenland U S Steel U 8 Leather Intern Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum Peudawa 84% 83 59 39 32% 33% 2IV» 21% 259% 256% 1% 174% 171% 11 Va 11% 30% 30% 14V» 14V» 37% a7% 7 Va 14% 15Y» 16% 16% 8% 8% 132 133 125 12a 182 181Y» 12% 13 102Va 1U3 4 4% Vorige Slotkoersen. Heden Continentol OU 12Va Shell Union OU 7% Rubber A dam Rubber 105Y» Bandar 83% Deü Batavia Rubber 447/s Serbadjadl 317/8 Silau 34}4 V. L G. 054 Allied 53% Intercontin. Rubber 2% Scheepvaart Java Ch. Japan 2\ Holl. Amerika Lijn Dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoom Scheepvaart-Unie 1% 1% 9% 49% Suiker H. V A Java Cultuur N. L S. U Vorstenlanden Actions idem Tabak Deü Batavia Oude Deü Oostkust Senembah Spoorwegen Onion Pacific Wabash Erie Kansas City South. South Rallw Chic Miiw Maxwell L. Gr. Nominaal 194 114 81% 2öY» 17.00 130% 12a 23% 14 9% S3Y* 3/1» la 11% 22% 3% 14% 12% 7% 105 83 44 31 34 53s/» 52 2% 27 1% 1% 9 Va 49 191Y» 102 81 2Ï% 17'o0 131 124 24 149 83 3% 15 11% 22% 5% 14Ya

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2