IN EN OM HAARLEM f De tuinders ijn misdeeld DINSDAG 6 FEBRUARI Een R.K. Vereeniging voor Bloembollencultuur? Overstroomingen op Midden-Ja va Het Varkenscontract DEL.T.B. VERGADERT Wij eischen zekerheid DE AARDAPPEL-CRISISWET Vele overtreders voor den kanton rechter Nog meer „dure" aardappelen DOOD DOOR SCHULD PUBLIEKE CHRONOMETER GEEN VISCH GENOEG? De gevolgen van verhoogde con- tingenteering een ramp voor IJmuiden Cijfers van den burgemeester Personalia TWEE JONGENS AANGEREDEN Beiden werden ernstig gewond VOOR DEN POLITIERECHTER Huiselijke twisten Twee steen-„werkers" De heer W. de Zwager Groote streken staan nog geheel blank Aardschokken De verhouding tusschen Centrale en slachterijen Aansprakelijkheid met premie HET A.S. PASSIESPEL Stem uit het Zuiden Onze organisatie heeft de regee ring steeds gewaarschuwd omtrent haar handels- politiek-beleid aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiii:: niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiirc een bestuur, dat bestaat uit vertegenwoordi gers van de verschillende organisaties. Wij hebben gemeend het bovenstaande ter kennis te moeten brengen van die lezers van het „Weekblad voor Bloembollencultuur", die mogelijk sterk onder den indruk zijn gekomen van het in overtuigenden toon gestelde artikel van den heer Krelage. Wij hebben groote ach ting voor de Algemeene Vereeniging en voor den heer Krelage, maar dat neemt niet weg, dat wij goed werk doen met alle dingen tot hun juiste proporties terug te brengen. Maandagmorgen stond een Amsterdammer voor den Haarlemschen kantonrechter terecht, die zich in de Haarlemmermeer aan overtre ding van de aardappelensteunwet had schuldig gemaakt. Verdachte had op 14 November vergunning gekregen om des morgens half tien 50 zakken aardappelen te vervoeren. Dit had hij gedaan, doch was des middags weer in de Haarlem mermeer gekomen en had met dezelfde vergun ning weer 50 zakken vervoerd, die hü zelf dicht gemaakt en van loodjes voorzien had. In zijn requisitoir laakte de Ambtenaar de handelwijze van dezen verdachte. Hij vergeleek ze met die van een o.weeër in oorlogstijd. Ook deze crisistijd brengt duistere figuren voort, die zich ten koste van anderen pogen te verrijken ?oo'n duisterling noemde hij verd. Hij eischte een hechtenisstraf van een maand. Verdachte bekende, doch gaf als reden van zijn daad op de moeite, die deze tijd meebrengt, om iets voor zijn huisgezin te verdienen De kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van 200.of 20 dagen. Verd.: „Edelachtbare, kunt U het niet een beetje met me maken?" De edelachtbare maakte het echter niet een beetje en verwees naar het hooger beroep. ii Een groentenventer uit Amsterdam, die in den nacht van 28 op 29 November zakken aardappelen vervoerd had zonder vergunning, werd conform den eisch van den ambtenaar door den kantonrechter tot een boete van 15.of 15 dagen veroordeeld. Een ander, die in de Haarlemmermeer 2 zak ken aardappelen, die niet van loodjes voorzien waren en 5 zakken, die frauduleus van loodjes voorzien waren, had vervoerd, werd door den kantonrechter veroordeeld tot een boete van 75.of 10 dagen. De Ambtenaar had voor dit geknoei, zooals hij het noemde, 150 op 50 dagen geëischt. Een andere aardappelvervoerder, die 62 zak ken vervoerd had, waarvan 2 zakken niet van loodjes voorzien waren, werd tot een boete van 15.of 10 dagen veroordeeld. De eisch luidde 20 of 10 dagen. De arbeider H. te Haarlemmermeer had in October aan zijn buurvrouw 10 HL. aardap pelen verkocht en aan een anderen bewoner 6 H.A. Deze aardappelen waren eigenlijk be stemd voor veevoer en daarom met een roode vloeistof overgoten. Toen zijn klanten later den koop ongedaan trachtten te maken, had ver dachte ze dit „koopje" niet vergoed. Een con troleur van de Crisis-Aardappelwet had nog aan verdachte gezegd, dat hij niet vervolgd zou worden, wanneer hij de aardappelen terughaal de en den koopprijs terugbetaalde. Dit was echter niet geschied en daarom eischte de ambtenaar 2 geldboetes van 25 of 25 dagen en veroordeelde de kantonrechter hem tot 2 geldboetes, ieder van ƒ20.of 20 dagen. Wegens het veroorzaken van een aanrijding onder Haarlemmerliede, omstreeks een jaar ge leden, waarbij zekere Lindeboom het leven ver loor, werd J. K. door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 6 weken hechtenis. De advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, concludeerde Maandag tot verwerping van K.'s cassatieberoep. Arrest 12 Februari. Ten dienste van het publiek wordt bij sport-wedstrijden een chronometer ge bezigd met een wijzerplaat van twee meter Naar aanleiding van de berichten, dat de mi nister de contingenteering van visch met 1/12 verhoogen wil, hadden wij een onderhoud met burgemeester Rambonnet, den stoer-werkenden burgervader van Velsen. Ieder jaar, aldus de burgemeester, kent Ne derland een serie stormdagen en tijdens zoo'n periode komt er vanzelfsprekend minder visch aan de markt. De laatste maal, dat dit het ge val was, hebben de venters schrikbarend ge klaagd en handelaren maakten aan den afslag een compleet relletje. Daar moest verandering in komen, zie je wel, dat contingenteeren ont nam velen een verdienste! Maar wat zal het gevolg zijn van de ministerieele aankondiging? Dertig procent van de vloot zal weer uit de vaart genomen moeten worden. Dertig procent! Het is niet waar, dat er niet voldoende visch is, er is nog steeds te weinig vraag, waardoor zeer slechte prijzen gemaakt worden. Een voorbeeld slaat alle praatjes met één slag dood. Er kwam een groote Duitsche traw ler in IJmuiden aan, het contingent van Duitschland naar Nederland is zeer groot. Men polste eens welke besomming er gemaakt kon worden, die zou toch werkelijk wel loonend zijn als er in ons land te weinig visch was. En ziet, even» later vertrok de trawler weer geladen naar Cookshaven, de prijzen die te IJmuiden ge maakt konden worden, waren exorbitant laag, men trok liever verder op. De contingenteering heeft 20 a 30 schepen in de vaart gebracht, ze is nog te matig, ze kon veel scherper gemaakt worden. Nu wil men de rollen weer omdraaien, het is onbegrijpelijk! De burgemeester gaf ons een staatje van de besomming van j.l. Vrijdag, Zaterdag en Maan dag. Een kustboot besomde resp. 350, 1100 en 1000. Wanneer de exploitatiekosten gedekt wilden zijn en er dus nog van geen winst spra ke was, zou de opbrengst ƒ1800 hebben moeten bedragen. Een schelvischboot besomde Vrijdag 1200, dit getal moest zijn 2400, exclusief winst. WÜ hebben reeds gemeld, dat op de agenda voor de algemeene vergadering van den L.T.B., welke heden te Haar lem gehouden wordt, een voorstel van de afdee- lingen Obdam, Langendijk en Westfriesland voorkomt om te bevorderen, dat de R. K. bloembollenkweekers de Algemeene Vereeniging Voor Bloembollencultuur verlaten en worden opgenomen in een onderafdeeling van den L. T. B. In de toelichting wordt o.m. gezegd, dat vele bloembollenkweekers, speciaal de Kleine, geen voldoening meer vinden in de Algemeene Vereeniging en dat daarom velen hunner het lidmaatschap van laatstgenoemde vereeniging hebben opgezegd, mede om de hooge kosten, die aan dit lidmaatschap zijn verbonden. Hiermede is de kwestie van de oprichting van een R. K. Vereeniging voor Bloembollen kweekers, waarover reeds vele jaren, maar vooral in den laatsten tijd met klem, is gespro- ken in een acuut stadium gekomen. Onder het opschrift „Bezint eer gij begint" schrijft de heer E. H. Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, in het orgaan van dezen bond een artikel, Waarin hij op den vruchtbaren vijf-en-zeventig jarigen arbeid wijst van de groote vereeniging en met klem afraadt een R. K. Vereeniging te stichten. „Bijna vijf-en-zeventig jaren," zoo schrijft hij, „heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de algemeene belangen van het bloembollenbedrijf behartigd. Zij heeft zich steeds weten te verjongen en aan te passen aan de steeds wisselende behoeften. Van een klein groepje van 200 leden in de eerste jaren van haar bestaan is zü gegroeid tot een krach tige vereeniging van duizenden leden. Zij is in het bezit van een eigen verenigingsgebouw met groote beurs- en tentoonstellingszalen, verga derzalen, restaurant, garage en proeftuin. Zij heeft de voor het geheele vak zoo belangrijke instellingen als beurs, scheidsgerecht en bloe- menkeuringen in het leven geroepen. Zij heeft in 1910 en 1925 bloemententoonstellingen ge organiseerd, die in ons land niet overtroffen zijn, en alles Taat voorzien, dat deze door de tentoonstelling van 1935 in de schaduw zullen worden gesteld. Zij is steeds op de ores ge sprongen voor het algemeen belang en heeft herhaaldelijk gevaren weten af te wenden, die het vak bedreigden of maatregelen ten bate Van het vak weten te verkrijgen. In één woord, de vereeniging heeft aan het bloembollenbedrijf onschatbare diensten be wezen, die aan allen, die in dit bedrijf werk zaam zijn, ook persoonlijk in hooge mate zijn ten goede gekomen. Deze zegenrijke gevolgen van den arbeid der vereeniging zijn verkregen door de samenwer king van allen, kweekers en exporteurs, kleinen en grooten, mannen van verschillende gezind ten en richtingen, die zich gaarne beschikbaar stelden om te werken voor een gemeenschap pelijk doel, dat allen ter harte ging en allen ten goede kwam. Met de grootste zorg heeft de vereeniging ervoor gewaakt, dat voor niemand het lidmaat schap een bezwaar of belemmering zou zijn in verband met zijn godsdienstige overtuiging. Steeds is alles, wat ook maar de geringste aanleiding tot aanstoot zou kunnen zijn, zorg vuldig vermeden. Van den aanvang af hebben mannen van zeer uiteenloopende richtingen samengewerkt in de leiding der vereeniging en in hare com missies en afdeelingsbesturen. Nooit is dit een beletsel gebleken voor vruchtbare samenwer king en juist door dit eendrachtig werken is het mogelijk geweest groote dingen tot stand te brengen." Iedereen, ook wie sterk aandringt op de stichting van een R. K. organisatie, zal onge twijfeld gaarne de groote verdiensten van de vereeniging, waarvan de heer Krelage voorzit ter is, erkennen. Zij heeft voor het bloembol lenvak voortreffelijk werk gedaan en de namen van de knappe menschen, die aan den bloei van het vak hebben medegewerkt, zullen niet spoedig vergeten worden. Door niemand, die met het bollenvak te maken heeft. Maar dat zal den principieelen katholiek toch niet weer houden een bevestigend antwoord te geven op de vraag, die de heer Krelage op bovenstaande uiteenzetting laat volgen en als volgt luidt: zal met deze bijna vijf-en-zeventig-jarige traditie gebroken worden en moeten ook de beoefenaars van het bloembollenbedrijf worden ingedeeld in verschillende vereenigingen naar hun gods dienstige gezindheid? Een bevestigend ant woord, want de katholiek kent nu eenmaal den wensch van de Nederlandsche Bisschoppen op het organisatiegebied. Zij willen, dat de katho lieken zich in katholieke organisaties aaneen sluiten en de Algemeene Vereeniging zou niet de eerste zijn, die zich aan een pijnlijke opera tie zou moeten onderwerpen, doordat de katho lieke leden haar verlaten en een eigen vereeni ging oprichten. Nog onlangs was het de Neder landsche Journalisten Kring, waar zich een dergelijke splitsing voltrok. En dat behoeft geenszins, zooals de heer Kre lage veronderstelt, „tot hun schade" te zijn, zooals wij in hetgeen volgt hopen aan te too- nen. De heer Krelage stelt vast, dat de Algemeene Vereeniging zich steeds zorgvuldig heeft ont houden van actie op sociaal gebied, wetend dat prijs werd gesteld op behandeling van deze aangelegenheid in den eigen kring van gelijk gezinden op godsdienstig gebied. Wij gelooven, dat de heer Krelage zich hier vergist, dat hij het ten onrechte voor mogelijk houdt, een vereeniging als de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te leiden zonder dat zij zich op sociaal gebied beweegt. Herhaaldelijk in den loop der jaren is b.v. onze aandacht ge vestigd op de liberale economische beginselen, die in de Algemeene hoogtij vieren. En toen onlangs de saneering van het bloembollenvak dan de orde was, werd daar op krachtige en suggestieve manier het „uitzieksysteem" aan bevolen, het aan hun lot overlaten van kwij nende bedrijven, het overblijven van den sterk ste, de vernietiging van den zwakke. Wij treden niet in een beoordeeling van de verschillende saneeringssystemen, maar iedereen zal moeten toegeven, dat tegenover dit oer-liberale begin sel van „the survival of the fittest" een andere, christelijker opvatting mogelijk is. Wij stippen dit maar even aan, om te toonen hoe moeilijk het is de sociale zijde van het vak buiten een vereeniging als de Algemeene te houden. „Als het hoofdbestuur van den L. T. B. meent," zoo schrijft voorts de heer Krelage, „dat „technische aangelegenheden, als scheids gerecht, toegang beurs enz., zeker in dien bond op dezelfde wijze zullen kunnen worden bevor derd als dit in de den laatsten tijd opgerichte neutrale kweekersbonden het geval is of kan zijn", dan plaatsen wij hier een groot vraag- teeken. De eenige bonden, die hiermede be doeld kunnen zijn, zijn de Bond van Zuidhol- landsche kleine kweekers en de Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers te Venhuizen. Geen der leden van deze bonden heeft als zoodanig toegang tot de beurs te Haarlem of kan iemand voor het Scheidsgerecht dagen. „Wat wil de L. T. B. thans? Wil hij aansturen op een afzonderlijk Scheidsgerecht voor bloem bollentransacties tusschen Katholieken er. een beurs uitsluitend toegankelijk vo<5- Katholie ken? Of meent hij, dat de Algemeene Veree niging geneigd zal zijn, de eventueel uitgetreden Katholieke leden gelijk te stellen met hare eigene leden en hun dezelfde rechten te ver- leenen zonder de daaraan verbonden verplich tingen?" Wij betreuren zeer -den bitteren toon, dien de heer Krelage hier aanslaat. Wij willen hem als antwoord slechts deze vraag voorleggen: zou de heer Krelage, zou de Algemeene Ver eeniging, indien alle katholieken uit de Alge meene Vereeniging traden en een eigen orga nisatie stichtten, zou de heer Krelage, zou de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur dan aan deze vier a vijf duizend bollenkweekers den toegang tot de Beurs, het gebruik maken van het Scheidsgerecht willen, of kunnen ontzeggen? Het dreigement van den heer Krelage lijkt ons al te boud. Veeleer denken wij aan de mogelijk heid om een overeenkomst te treffen met de opgerichte organisatie, teneinde tegenover te verkrijgen rechten en voordeelen een redelijke verdeeling der lasten en kosten te verkrijgen. Dit zou in het belang van de katholieke en van de algemeene organisaties zijn en ook on miskenbaar in het belang van het vak. De heer Krelage verbrande dus zijn schepen niet. waar over hij straks eventueel een eervollen terug tocht zal kunnen volbrengen. Ten slotte schrijft de heer Krelage het vol gende „Ieder vakgenoot, die het wèl meent met het algemeen vakbelang en zijn eigen belang in ziet, moge front maken tegen deze onzalige po ging tot verzwakking en ondermijning van de waardevolle vakorganisatie die wij in de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bezitten." Wanneer de heer Krelage meent, dat het vakbelang staat of valt met de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur in haar hui- digen organisatievorm, moeten wij den heer Krelage tegenspreken. Want wij herhalen wat wij hierboven schreven over de groote waar deering, die iedereen, en ook wij, hebben voor den arbeid, dien de Algemeene Vereeniging in het belang van het vak heeft gedaan; wij waardeeren grootelijks instellingen als het Scheidsgerecht, de Beurs, de bloemenkeurin- gen, tentoonstellingen enz., maar dat deze ar beid alleen door de Algemeene Vereeniging, zooals zij thans is samengesteld, zou kunnen worden verricht, is onjuist. Al dit werk zou oclk door de verschillende vereenigingen in federatief verband kunnen worden gedaan. In dien er een R. K., een Christelijke en een neu trale vereeniging zouden zijn, zouden deze al de genoemde instellingen kunnen beheeren en behartigen. En in de plaats van de Algemeene Vereeniging zou dan de federatie komen met Te Den Haag is geslaagd voor het machinis ten-examen, theoretisoh gedeelte van het diplo ma B, de heer P. J. van Alphen, Haarlem. Bij Kon. besluit zijn tot en met 31 December a.s. benoemd tot leden van de centrale com missie van advies, bedoeld in artikel 27 der Landbouwcrisiswet, o.a. de heeren G. J. Blink te Noordwijk en Chr. van den Heuvel te Haar lem. Maandag bedroeg de besomming 1000, 1400 en ƒ2400. Noodzakelijk was ƒ2400, 2700 en 3500. (Deze verschillen in noodzakelijke loo- nen der besomming zijn gelegen in het meer of minder aantal reisdagen.) Laat ik u vertellen, voegde de burgemeester er met stemverheffing bij, dat alle schepen veel en goede visch hadden. Uit dit alles zal toch wel duidelijk zijn, dat het lang niet goed gaat met het visscherij-be drijf te IJmuiden. den ingewonnen door minder overmatigen ar beid van den tuinder en zijn groote jongens? Overigens kan het wel niet anders, dan dat emplooi moet worden gezocht in andere bedrij ven, in de industrie, in de nijverheid in het algemeen. Ik huiver voor de groote zedelijke gevaren hiervan en daarom doe ik van deze plaats nog eens een dringend beroep op de Regeering, om de land- maar nu ook eens de tuinbouw zoodanig te steunen, dat zij niet slechts in stand zal kunnen blijven bij over matigen arbeid van den tuinder zelf en van zijn kinderen, maar in het ingekrompen bedrijf er tevens mogelijkheid bestaat om een voor dit bedrijf normale werkgelegenheid voor anderen te behouden. Met het tuinbouwbedrijf bedoel ik dit bedrijf in zijn geheel, ook het bollenkwee- kersbedrijf. Ook voor dat bedrijf moge men inzien, dat, hoezeer misschien de sanerings maatregelen gunstig zullen werken, de crediet- behoefte, tot het tijdstip, dat deze verbetering effectief zal zijn, een behoorlijken gang van zaken, ook t.a.v. de werkgelegenheid zal ver hinderen. Waar exintensivlteit en inkrimping in den land- en tuinbouw noodwendig tot ombouwing van ons geheele economisch bedrijfsleven zal moeten leiden, hebben wij er natuurlijk geen bezwaar tegen, dat de industrie de bescherming en steun van Regeeringswege erlangt, waarop zij ook recht heeft; integendeel. Wij onder schrijven geheel, wat daaromtrent in het eco nomisch program der vier groote katholieke standsorganisaties is vermeld. Wel moet ik waarschuwen tegen een zich den laatsten tijd openbarende actie in zekere niet- katholieke kringen van de nijverheid, als zou dat nu eigenlijk een kunstje zijn dat we, alleen lettende op de binnenlandsche verhoudingen, wel kunnen klaarspelen. Ik geloof trouwens niet, dat men zoo naïef is, die meening inder daad te zijn toegedaan, maar over het andere, wat voor alles noodig is, zwijgt men in die kringen. Inderdaad is aan beteren afzet in het binnenland te denken voor onze industri- eele producten, maar toch in geen geval als wij die industrie ook aan onze grens niet méér beschermen als we heden doen. Spreker waarschuwde tegen het dreigende gevaar: loslaten van de landbouwcrisismaat regelen, met als gevolg den totalen ondergang, niet alleen van boeren en tuinders, maar ook van duizenden middenstanders. In kringen, die zich de „Ned. Werkgever" tot spreekbuis kie- Moet een in uitzicht verhoogde contingen teering het bedrijf volkomen lam slaan? De ontstellende cijfers, die niet-ingewijden nooit gerealiseerd hebben, doen ons de vraag mede stellen. Noemt men dat te weinig visch? Of kent men de wet van vraag en aanbod dan niet meer? Maandagmiddag is een auto op de tramrails in de Leidschestr. te Hillegom geslipt. Twee ter plaatse fietsende jongens, genaamd Opstal en Roozen, uit Hillegom, werden door den auto aan gereden en ernstig gewond. Opstal kreeg een ernstige schedelbreuk terwijl Roozen beide bee- nen brak. Nadat geneeskundige hulp was ver leend zijn de beide jongens naar een zieken huis te Haarlem overgebracht.De toestand van Opstal is zeer ernstig. De beide fietsen werden vernield. De auto werd licht beschadigd. De politie, die de zaak onderzoekt, heeft den auto in beslag genomen. Naar wü hedenmorgen bij informatie ver namen, maakt Roozen het vrij goed, terwijl Opstal nog steeds bewusteloos was. De groote vraag naar „vrede" blijkt nog al tijd niet persoonlijk genoeg te zijn. Daarvan getuigen de zaakjes, die de politierechter we kelijks te behandelen krijgt over ruzietjes tus schen echtgenooten, buren enz. enz. Zoo was er Maandagochtend een echtpaar, dat zelfs in beklaagden- en getuigenbank el kaar nog wel in de haren wilde vliegen. Ze hadden in het afgeloopen jaar „gehei- beld". Het geschiedde op een warmen voorjaarsdag in de Zilk. Verschillende buren, die frissche buitenlucht hapten voor hun deur, waren ge tuige geweest van dit echtelijk drama, waarbij de man de vrouw bij de strot zou hebben ge grepen en op den grond geworpen. Dit ver telde tenminste een der buurvrouwen. De man zelf bracht er snikkend uit, dat hij spijt had over het gebeurde en dat de vrouw hem finan cieel en moreel „kapot" gemaakt had. Hij zou haar zelf wel in de gevangenis kunnen bren gen, doch dat wilde hij uit liefde niet doen. De Officier van Justitie eischte een geld boete van ƒ30.of 15 dagen. De politie-rech- ter gaf den man een tientje boete of 5 dagen. Een andere echtgenoot had zijn vrouw na een huiselijk ruzietje een klap met een plank gegeven. Deze klap zal hij nu uit moeten zit ten en wel zes weken lang. De Officier had 3 weken geëischt. De eerste van dit tweetal, een 19-jarige jon geman, had in den nacht van 6 op 7 Septem ber een steen gegooid naar een auto, waarin een aantal fascisten onder politie-bewaking huiswaarts ging. De verdachte probeerde het bij den politie rechter met een heel ander verweer, dan hij op het politiebureau over deze zaak gegeven had. De waarschuwingen van den politierechter en den Officier, om er niet omheen te draalen, sloeg hij in den wind. Dit kostte hem acht da gen gevangenisstraf. De eisch was 14 dagen. De andere steen-„werker" was een 46-jarig varensgezel, die reeds zes weken in voorarrest zat. Verdachte had in den nacht van 30 op 31 December met een in papier gewikkelden steen op de ruit van perceel Gr. Houtstraat 34 staan beuken. Hij bekende dit gedaan te hebben om eens te gaan kijken of er niets te halen was. De filiaalhouder had wel hooren tikken, doch was rustig gaan slapen in de overtuiging, dat het de nachtveiligheidsdienst was. Een paar agenten hadden deze poging tot diefstal gezien en verd. meegenomen naar het politie-bureau. Conform den eisch werd hjj veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf m. a. p. Met ingang van 12 Februari is als gesala rieerd bestuurder bij den Ned. R. K. Grafi- schen Bond aangesteld onze stadgenoot de heer W. de Zwager. De heer W. de Zwager neemt hier ter stede een vooraanstaande plaats in de jeugd- en sportbeweging in. Men zal hem noode zien vertrekken naar zijn standplaats te Utrecht. De heer de Zwager zal de functie toebedeeld krijgen van bondssecretaris, inplaats van den heer J. van Eindhoven, die de organisatie gaat verlaten met pensioen wegens gevorderden leeftijd. zen, is het een „hobby" geworden, den nood in de Ned. nijverheid te wijten aan den land- en tuinbouwsteun, die tot „geweldige prijsopdrij ving" leidt, de loonen hoog houdt, en aanpas sing aan de wereldmarktprijzen onmogelijk maakt. Daartegen stelde spreker zich dan ook heftig teweer. Spreker hekelde sterk de onzekerheid ten aanzien van den steun aan den tuinbouw in 1934. Is men werkelijk van meening, dat de teeltbeperking de hachelijke situatie zal redden? Het resultaat van de zoo geslaagde onderhan delingen met Duitschland stelde de koolstreek reeds bitter teleur. De blijvende omvang van den tuinbouw en de slechte exportkansen zullen een eenigszins loonenden prijs voor de groote exportproducten onmogelijk maken. Er is zes millioen beschikbaar gesteld, die het tekort ze ker niet dekken. Absolute garantie mogen wij niet vragen, maar meer zekerheid eischen wij. De Minister taste door en bescherme den tuin der tegen ongebondenheid! Wij willen medewerken aan de noodige recon structie van de bedrijven, maar de lasten moe ten door het geheele volk worden gedragen. Over een ander groot vraagstuk: de uitvoe ring van de crisismaatregelen voor den tuin bouw en de taak, welke hierbij aan de organi saties, die geacht mogen worden de represen tanten van het bedrijfsleven te zijn, is toebe deeld, zou zeer veel te zeggen zijn en zal van daag ook nog wel gesproken worden. In dien men dit in verband brengt met de in onze kringen levende gedachte van de nood zakelijkheid van een betere maatschappelijke ordening middels bedrijfsorganisatie, en men zou dan meenen, dat in samenstelling en werkwijze on ze huidige land- en tuinbouwcri- sisorganen daarvan een afspietgeling zouden zijn, dan houde men het mij ten goede, dat ik zoo openhartig ben te verklaren, dat dit er niets, maar dan ook niets van heetf en zeker niet bij den tuinbouw. Aangezien dit vraagstuk thans bij onze hoofd organisatie in vollen omvang aanhangig is, zal ik er nu niet nader op ingaan. Ik vraag hierbij slechts het volle vertrouwen van onze leden in hun leiders en dat zij zelf hun kracht blijven zoeken in hechte en volko men aaneensluiting in hun principieele orga nisaties. Spreker besloot zijn rede met een opwekking het Godsvertrouwen bovenal te bewaren. SEMARANG, 5 Febr. (Aneta) De streek van Demak staat nog steeds onder water. Het wegverkeer tusschen Semarang en Demak en tusschen Semarang en Koedoes is onmogelijk. De tramverbindingen met deze plaatsen zijn echter niet meer gestoord. De streek van Ken- dal is vrijwel droog, doch thans zijn de om streken van Brebes geïnundeerd. De verbindingen der Semarang Cheribon- Stoomtram zijn nog slechts gestoord bij de Petjongan-brug, welke hopelijk hedenavond zal zijn hersteld. CHERIBON, 5 Febr. (Aneta) De om geving van Brebes staat, zoover het ook reikt, blank. Het water is reeds gestegen tot de baan der Semarang-Cheribon-Stoom- tram. BENKOELEN, 5 Febr. (Aneta) Zaterdag middag 12 uur 35 werden te Benkoelen twee korte, vrij krachtige aardschokken waargeno men. BATAVIA, 5 Februari (Aneta) Het Ko ninklijk Meteorologisch Instituut registreerde Zaterdag te 11 uur 15 Java-tijd een beving uit Westelijke richting. De haard der beving lag vermoedelijk in Straat Soenda. Het is niet waar schijnlijk dat dit dezelfde beving is als de uit Benkoelen gemelde. „Volk en Vaderland" publiceert den inhoud van het contract, dat de Nederlandsche Var kenscentrale met de slachterijen afsluit. Het be staat uit veertien artikelen, waarvan het eerste op de slachterijen de verplichting legt, in op dracht van de Centrale een aantal werkzaamhe den te verrichten tegen een in het contract vastgestelden prijs. Deze bedraagt voor het slachten der varkens en voor het verrichten der nevenwerkzaamheden: voor ongekoeld vleesch 1.50 tot 1.70 per 100 K.G. geslacht gewicht en voor gekoeld vleesch 1.75 tot 1.95 per 100 K.G. geslacht gewicht, al naar gelang neven werkzaamheden als bovenbedoeld, worden ver richt. Uitgegaan wordt van het warmgewicht met 2 pet. korting. Daartegen verplicht de Centrale zich er naar te streven de slachterijen opdracht te geven tot het slachten van een zoodanig aantal varkens, dat hun aantal in den totalen uitvoer van var kens en varkensvleesch, ongeveer gelijk zal zijn aan het aandeel, dat zij hadden in de gemid delden uitvoer van versch varkensvleesch in de periode loopende van 1 Juli 1928 tot en met 30 Juni 1932. Voor zoover den uitvoer naar België en Frankrijk betreft, zal worden uitgegaan van het aandeel, dat de slachterijen op het betreffende oogenblik hebben krachtens de door het Vleesch- Exportbureau te Nijmegen vastgestelde regeling. Hierbij zullen de relaties, bestaande tusschen de slachterijen en derden inzake verkoop van versch varkensvleesch naar het buitenland zoo veel mogelijk geëerbiedigd worden. Art. 6 bepaalt, hetgeen overigens reeds uit de algemeene regelen van het contractrecht zou volgen, dat de slachterijen aansprakelijk zijn voor alle schade, welke de Centrale zal lijden tengevolge van het ondoelmatig of op verkeerde wijze verwerken, bewaren, verpakken of verzen den der goederen. En volgens art. 10 zal de Centrale „o.a. in ver band met de bovenbedoelde aansprakelijkheid" boven de vastgestelde vergoeding nog een premie betalen van 2 cent per K.G. over het aandeel in den totalen uitvoer. „Volk en Vaderland" merkt hierbij op: „Met andere woorden: de slachterijen ontvangen een vergoeding voor hun aansprakelijkheid uit eigen wanprestatie!" De geregelde opeenvolging van de nummers van het tijdschrift „De Passiespelers" laat naar buiten uitkomen den stagen arbeid der voorbe reiding voor het grootsche Passiespel in de dagen van 's Heeren lijden te Amsterdam te vertoo- nen. De assistent-leider Cor Tak spreekt over deze voorbereiding in een woord tot de deelnemen- den: „Straks wordt het schoone spel vertoond." „Vele weken van voorbereiding in den klei nen kring van directie en commissies zijn thans voorbij. „Ons optimisme bij den aanvang van het groote werk heeft menigen aanval moeten door staan, vele teleurstellingen werden ons deel, doch onze vaste wil om te slagen heeft ten slotte de overwinning behaald. „De fundamenten zijn gelegd: thans is het woord en de daad aan onze talrijke dames en heeren-medewerkenden, die het ten slotte in hun hand hebben, om dit spel te maken tot een groote daad op geestelijk gebied." Een Brabanber Thijs van de Griendt vertelt in het jongste nummer iets van het Passiespel Frank Luns heeft onlangs voor de Violier een zeer interessante lezing over het spel zelf gehouden en in een vorig nummer er iets over meegedeeld. Thijs van de Griendt vangt zijn historisch overzicht aldus aan: „Als Brabander en Bosschenaar voel iik met bijzondere belangstelling het mooie gebeuren aan, dat een enthousiast werkende groep Am sterdammers bezig is voor te bereiden: een passievertooning met de diep katholieke ge- voelsentimenten, met de kleur en fleur der middeleeuwsche passie-opvoeringen. „Wij hier in het Zuiden bewaren nog de traditie der middeleeuwsche gezindheid en stemming; wij Bosschenaars leven nog op de zelfde markt, waar voor meer dan vier eeuwen de passie zoo dikwijls gespeeld is; wij kinderen der Bossche St. Jan kennen in de oude gotische beeldengroepen onzer kathedraal de gekristal liseerde tooneelen der Bossche passievertoonin- gen uit die verre dagen. Daarom ben ik als Bosschenaar blij, dat men daar ginds in 't Noorden onze traditie weer eens durft levend maken en ik wensch hartelijk een gelukkig en rijk welslagen." Hedenmorgen om half elf kwamen de leden van den Diocesanen Tuindersbond L.T.B. bijeen in gebouw „St. Bavo" te Haarlem. Oe voorzitter, de heer Jaca. Groen hield op deze algemeene vergadering een lange, boei ende rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. wees allereerst op den toenemenden cri sistoestand in vele bedrijven en wees er op, dat ook in de tuinbouwstreken buiten Noord- en Zuid-Holland de nood verergerd is, waardoor het effect van steunmaatregelen geringer is geworden. Bij een tekort van 15 millioen is op papier 7 millioen steun toegezegd, de gevolgen zijn dan ook ruïneus. Spreker somde de steunbedragen op, gegeven aan den akkerbouw en de suiker bietenteelt, sprak de hoop uit, dat deze steun niet zou verminderen, maar vroeg zich toch af. waarom de tuinbouw in Nederland in verhou ding zoo stiefmoederlijk behandeld wordt. Om dat wij teveel tuinbouw hebben? Maar hoe staat het dan met de tarwe, met een richtprijs van 12 tegen 5 in de vrije markt en met de suikerbieten van 11, die niet meer dan twee a drie gulden waard zijn? Omdat bij het verminderen van de garantie prijzen voor de andere landbouwproducten de gevolgen op het gebied der werkgelegenheid niet te overzien zouden zijn? Ja, dat is waar! Maar het is méér waar voor den tuinbouw! Is de indirecte steun in 1932 voor den ge- heelen land- en tuinbouw op 180 millioen gul- den gesteld, dan moet geconstateerd worden, dat de tuinbouw daarvan nog geen 3 pet. heeft ontvangen. In 1933 is dit cijfer wellicht 6 k 7 pet. geworden, het blijft daardoor ernstig on evenredig. Voor 1934 wordt de zaak nog bedenkelijker: in het Landbouwcrisisfonds zijn de directe en indirecte lasten op ongeveer 160 millioen uit gedrukt, waarvan den groente- en fruittelers 6 millioen is toebedacht, waardoor voor dit deel van den land- en tuinbouw de 4 pet. niet zal worden bereikt. De gewijzigde economische verhoudingen, ging spreker voort, drukken zeer zwaar op land- en tuinbouw, omdat we zoozeer op het buitenland zijn aangewezen. Wij moeten ook zeer veel invoeren, maar de verhouding is zoek. In 1933 was onze invoer slechts voor 60 pet. door uitvoer gedekt, voor elke tién gulden, die wij uitgaven, ontvingen wij maar zes gulden terug. Onze organisatie heeft daar voortdurend te gen gewaarschuwd. Gelukkig zijn de eerste schreden op den weg naar een meer actiever handelspolitiek succesvol gebleken. Op deze wijze kan men den tuinbouw het beste helpen. Spr. somde de maatregelen van de regeering op: be scherming van graanteelt, uitbreiding van teelt van hard fruit, productiebeperking van groente en tuinbouwproducten, etc. De beperking van het eigen bedrijf hebben wil aanvaard, aldus spreker; teeltbeperking kan inderdaad prijsverbetering brengen, waardoor de arbeid beter beloond wordt. Bij dit alles blijft echter over dit groote be zwaar, dat voortaan de land- en tuinbouw niet meer zal bieden de werkgelegenheid in een mate als daar steeds in gevonden is. Kennen wij in den tuinbouw, vooral bij tuinders zelf en hun groote kinderen, niet arbeidsdagen schier zonder einde? Dit heeft de nood nog sterk be vorderd; wij kennen plaatsen, waar een vast arbeider bijna een uitzondering is, omdat men hen niet kan betalen. Maar zou, indien overi gens andere maatregelen een beter financi eel resultaat zouden kunnen geven, die verlo ren werkgelegenheid niet voor een deel dienen (ik zeg nadrukkelijk: dienen) te moeten wor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5