Tegen het verkeersfonds Auto in brand ERNSTIGE BEZWAREN RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 6 FEBRUARI Aanneming van het wetsontwerp wordt door belanghebbenden niet in 's Lands belang geacht De „kip met de gouden eieren" Rede Edo Bergsma Speciale autowegen Motie W.A.-organisaties Regeeringsonderzoek gevraagd Felle brand te Oss Gedachtenwisseling Woensdag 7 Febr. 1934 Twee huizen en een landbouw- schuur een prooi der vlammen Kassier gearresteerd OOK IN ALPHEN DE ROODE HAAN Café en woonhuis uitgebrand BEVORDERING VAN EXPORT EN VERWEER Commissie moet kwesties van handelsbetrekkingen con creet behandelen VEILINGMOEILIJKHEDEN TE BEVERWIJK MET HAAR KINDJE VAN DE TRAP GEVALLEN De gemeente Veen in verzet Gemeente-ontvanger niet meer alleen voor spek en boonen" Drang op wachtgelders bij het onderwijs Om dienst te doen op een open bare school LONDEN—MELBOURNE Inschrijving door twee Nederland- sche sportvliegers voor de luchtrace De eenige inzittende om het leven gekomen Boshart c.s. in hooger beroep „Het gaat om 16 maanden of 16 jaar" Boshart legt verklaringen af ONDERWIJS EN POLITIEK Radio-rede van minister Marchant RUILVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN ARGENTINIË Bekeerde" communist aan het woord Onthullingen over zijn ex-vrienden Serum tegen kanker Engelsche dokter komt het te Zeist halen -1"3 Uitvoer van vleesch naar België Een Regeeringsonderzoek naar de fraude ERNSTIGE AANRIJDING Fietsende dame en heer zwaar gewond DE DOLLARKOERS BEDRIJFSAUTOHOUDERS TEGEN HET VERKEERSFONDS De door den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, den B.B.N. (Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland) en de K.N.A.C. (Kon. Ned. Automobiel Club) georganiseerde open bare vergadering ter bespreking van het wets ontwerp tot instelling van een verkeersfonds is onder zéér groote belangstelling Maandagna middag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage gehouden. Aanwezig waren os. vele Kamerleden, ver tegenwoordigers van Kamers van Koophandel en gemeentebesturen, het Wegencongres, het Kon. Instituut van Ingenieurs, Nevas, werk gevers- en werknemersvereenigingen op het ge bied van verkeer en transport, land- en tuin bouworganisaties, veilingvereenigingen, water staats-ingenieurs, Nijverheid en Handel, de Cen trale Commissie voor de Rijnvaart enz. De besturen van de drie groote verkeersorga- nisaties hadden op het tooneel plaats genomen, vanwaar de heer Edo J. Bergsma als voorzitter der vergadering een rede hield, waaraan het volgende is ontleend: Spreker constateerde, dat de openbare mee ning niet meer behoefde te worden wakker ge schud, want zij is wakker. En hoewel uit het onlangs uitgebrachte voorloopig verslag van de commissie uit de Tweede Kamer blijkt, dat van deze commissie uit de volksvertegenwoordiging niet één lid het voor Oe in het wetsontwerp ont wikkelde denkbeelden heeft opgenomen, hebben de verkeersvereenigingen toch gemeend dat het haar plicht is, niet alleen om te getuigen, maar ook om aan te toonen, dat het doel dat de regeering zich voor oogen stelt, op deze wijze niet kan, maar zeker niet mag worden be naderd. Terwijl bij vrijwel alle posten van de Rijks middelen een voortdurende teruggang in de laatste jaren merkbaar was, maakten de inkom sten van het Wegenfonds daarop steeds een uitzondering: zij bleven ondanks de crisis vrij wel regelmatig stijgen, zij klommen van 12.6 millioen in 1927 tot niet minder dan 20.7 in 1933, een stijging dus in de 6 Jaren van rond 8 millioen, waarvan 7 millioen alleen voor reke ning komt van het motorverkeer. Juist de crisis noodzaakt tot rationalisme in alle richtingen en als gevolg waarvan tot toe passing van het middel van vervoer, dat het meest economisch, het meest doelmatig en doel treffend is. In 1933, toen de opbrengst der wegenbelasting 13.428.900 bedroeg, ontvingen de overheids kassen bovendien nog: aan invoerrechten op auto's en banden ƒ4.000.000; aan invoerrechten op benzine ƒ28.000.000; aan personeele "belas ting 7.000.000 en aan andere belastingen, zoo als opbrengst tollen, veergelden, parkeergclden 4.500.000, in totaal 43500.000, waarbij in het vervolg nog het aandeel in de omzetbelasting komt. Rond 34 millioen komt van die 43 V, mil lioen direct ten voordeele van 's rijks kas. Op die „kip met de gouden eieren Wordt nu een openlijke en bedekte aan val gedaan: niet om de kip te slachten, maar om haar vruchtbaarheid te ver minderen en het kippetje althans gedeel telik steriel te maken. Spr. behandelde achtereenvolgens: le. de ge volgen van de voorgestelde instelling van een verkeersfonds en in verband daarmee de instel ling van een centrale commissie van advies; 2e. de opheffing van het wegenfonds en in verband daarmede de temporiseering van de wegenverbetering 3e. de voorgestelde verhooging van de wegen belasting en rijwielstalling. Dit wetsontwerp, zoo concludeerde spr., brengt geen oplossing, het ziet de oplossing van het vraagstuk voorloopig uitsluitend in het „in één potje doen" van alle inkomsten uit het verkeer, het geeft alleen iets negatiefs, het geeft in de plaats van het oude, dat goed is, niet alleen iets beters, maar iets dat minder juist, minder doelmatig, minder rechtvaardig is, dat onzer zijds gevoeld wordt als onrecht. Werk-objeeten van grooten omvang liggen ▼oor ons, de wegen roepen om aanvulling, ver betering. Wegen bouwen, bruggen bouwen kan tienmaal, neen honderdmaal meer werkloozen opslokken dan er by de Spoorwegen zouden kun nen komen. Daarentegen zal het verkeersfonds de werk loosheid in het autobedrijf en het transport wezen aanmerkelijk vergrooten. In volle overtuiging roept spr.: maakt het motorisch en het Njwlelverkeer niet ziek, drukt het niet dood, laat af van het wegenfonds, bouwt wegen en bruggen over de groote rivieren, houdt die tolvrij; gij zult er ons volk mee samen smeden, gij kunt er volkswelvaart mee voor bereiden voor later en gij zult ons volk er mee redden voor thans. (Applaus). bouw, die alleen bij een economisch en doel treffend transport zich staande kan houden. Het verkeersfonds zon voor een groot deel van de 60.000 kweekers den ondergang betee- kenen. De heer J. Leonard Lang (voorzitter van de R. A. I.) wees op de nadeelen, welke een nieu we stijging van de autobelasting voor den auto mobielhandel tengevolge zal hebben. De heer Harms Tiepen („De Bedrijfsauto") achtte verlaging van lasten voor het bedrijfs- conto noodig in het algemeen belang. De heer Ten Bokkel Huining (Nevas) herin nert aan het plan van zijn vereeniging tot aanleg van 1000 K.M. speciale autowegen en aan het plan van 1922, tot den aanleg van een viaductbaan AmsterdamDen HaagRotter dam, waarbij de inkomsten zouden worden ver kregen uit een dienst met autobussen. De aanleg van speciale autowegen is zeer urgent; het verkeersfonds zou daarop zeer be lemmerend werken. Ook de heer Van der Veen, burgemeester van Willemstad, acht den aanleg van speciale autowegen boven alles urgent. De heer Kraak Steemann (Bond van Auto- busdienstondernemers) heeft weinig sympathie voor de „coördinatie". De Bond van Autobus diensten heeft nog nimmer een vertegenwoor diger kunnen krijgen in de commissie-Patijn. De door de besturen voorgestelde motie werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. In deze motie spreekt de vergadering „als haar vaste overtuiging uit, dat de voorgestelde maat regelen niet bevorderlijk zullen zijn aan de in de considerans van de wet gestelde doelstelling: het onderling verband tusschen de vervoers middelen te land, te water en in de lucht te versterken en dat aanneming van dit wetsont werp niet zal zijn in 's Lands welbegrepen be lang." Het Kamerlid van der Heide heeft aan den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gesteld: Is de Regeering bereid een onderzoek in te stellen of de W. A. organisaties, die een onder deel schijnen te zijn van de Nationaal Socialis tische Beweging, zich uitsluitend met sport bezighouden, dan wel zich op eenigerlei wijze militair oefenen, op militaire wijze zijn georga niseerd, zoodat zij rangen van wachtmeester, luitenant, commandant enz. kennen, en dus veeleer te beschouwen zijn als particuliere corp sen van militair of semi-militair karakter? Is de Regeering bereid mede in dit onderzoek te betrekken de vraag of deze organisaties over wapenen beschikken, waar het vermoeden wordt gekoesterd, dat het groote aantal revolvers, dat zeer onlangs ons land werd binnengesmokkeld, bestemd zou zijn voor deze W_A.-organise ties? Is de Regeering van zins met de meeste ge strengheid op te treden tegen elke formatie, die buiten haar zeggingschap valt, als deze hoe onschuldig haar optreden ook moge schijnen in wèzen van militairen of semi-militairen aard is? Op de voordracht volgde een uitvoerige ge dachtenwisseling. Dr. Molhuysen (secr. Kon. Ned. Landbouw- comité) zette de nadeelen uiteen, welke voor het geheele platteland uit dit wetsontwerp souden voortvloeien. De Landbouw kon dit wetsontwerp niet aanvaarden. De heer Sormani (Centr. Bond van Trans portarbeiders en Ned. Unie van Chauffeurs en overig automobielpersoneel) betoogde, dat het wetsontwerp een zaak is, die ver buiten en boven haar financieele merites uitgaat; dat het hier betreft een vraagstuk van het hoogste volksbelang en dat hierbij het behoud van de moreele kracht van ons volk en vooral van onze jeugd, door de instandhoudng en uitbreiding van een werkgelegenheid als het automobiel bedrijf biedt, een belangrijk gewicht ln de schaal dient te werpen. De heer Niemöller (Ned. Tuinbouwraad) zette uiteen dat het wetsontwerp inzake het ver keersfonds uiterst bedenkelijk is voor den tuin- HUIZEN. 301 MN.C.R.V. 8 uur Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuz. 10.30 Morgendienst door Ds. D. Ringnal- da Jr. 11 uur Cello recital door Louis 12 uur Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d Horst 2 uur L Blaauw, orgel. 3 uur Lezen van Christelijke lectuur 3.30 Gramofoonmuz. 3.45 Rustpoos. 4 uur Liederen ïeclta' door mevr. J. Hendrichs Zalsman, sopraan. 5 uur Kinderuurtje. 6 uur Landbouwhalfuurtje. H. Kipper- sluys „Narcotische planten". 6.30 Onder- vijsfonds voor de binnenvaart. 7 uur Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbur. 730 Kristllk Prysk Selskip. Mevr. A. Quar- les van UffordBumma: „Us StambroeTen". 8 uur NCRV Klein Orkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. Ronald Parker, orgel. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8 uur Gra mofoonmuziek. 9.30 Onze keuken dooï J. Kers Jr. 12 uur De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 2 uur Joh. Jong, orgel. 2.15 VARA Kniocursus. 5.30 VARA Orkest o.l.v. H. de Groot. 6.15 VARA Or kest o.l.v. H. de GVoot. 7 uur De a.s. we reldkampioenschappen biljarten te Gronin gen. Voorbeschouwing door H. Keizer. 7.20 VARA Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8 uur herhaling S.O.S-berichten. 8.20 Eu- ropeesch concert (Zie progr. van Brussel Fransch). 9.05 Vaz Dias. 9.15 Voort zetting Europeesch concrt. 10 w- Al- bert de Booy, zang en Cor Steyn, orgel. 10.30 Voetbal van den dag. Beschouwing over den hedenmiddag gespeelden wedstrijd, Roode DuivelsZwaluwen, door J. Broeksz. 10.50 De Flierefluiters ol.v. Jan v. d. Horst. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 7 uur Luxem- burgsche avond; gevarieerd concert. 7.45 Zangrecital. 22.30 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Omroeporkest o.l.v. Franz André 1.30 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek 6.35 Altvioolsoli. 6.50 „Schola Cantorum" o.l.v. Eugene v. d. Velde. 8.20 Europeesch concert door het groote syymphonie-orkest van het N.I.R. o.l.v. Depauw. 10.30 Dansmuziek. BEROMÜNSTER. 540 M. 7.10 Omroep orkest o.l.v. voorh. Hofman. 8.30 idm. uur Orgelconcert. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 Bendix' ensemble. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Mogens Hansen's instrumentaal ensemble. 7.20 Omroeporkest o.l.v. Emll Reesen. 9.45 Lichte Engelsche muziek door het om roeporkest o.l.v. Emil Reesen. BERLIJN. 357 M. 3.20 Omroeporkest ol.v. Helnrich Steiner. HAMBURG. 332 M. 10.50 Concert 12.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Gramofoonmu ziek. 5.20 Gezang van onbekende liede ren. 8.30 Omroepkoor. 9 uur Omroep- symphonie-orkest o.l.v. Gerhard Maasz. 9.40 Populair concert. 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG. 456 M. 11.20 Populair concert. 12.20 Westduitsche kamerkwin tet o.l.v. Keiper. 1.20 Kamermuziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Volksmu ziek. 7.35 Groot orkest van Westduitschen Omroep o.l.v. Buschkotter. 9.40 Gramo foonmuziek. 10.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY. 1500 M. 12.20 Orgelcon cert. 1.05 Western Studio orkest o.l.v. Frank Thomas. 3.45 Orkest o.l.v. Dan 3odfry. 4.25 GGramofoonmuzlek. 5.35 Dansmuziek. 8.35 Concert door het B B C. Symphonie-orkest. o.l.v. Boult. 9.40 Sym- phonie-concert. 11.15 Roy Fox en zijn Band. PARIJS. EIFFEL. 1446 M. 8.35 Concert. PARIJS. RADIO. 1725 M. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Goldy-orkest. 7.05 Gramofoonmu ziek. 9.05 Symphonle-concert. MILAAN. 369 M. 4.30 Vocaal concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Idem. ROME. 421 M. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.30 idem. 8 uur Gramofoonmuziek. 8.10 Opera-uitzending. WEENEN. 507 M. 4.25 Heller-concert. 6.55 Populair concert. 10.35 Dansmu ziek. WARSCHAU. 1411 M. 5.40 Gramofoon muziek. 7.20 Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 10.25 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ waar een winkelruit van de comestibleszaak van den lieer Pijl al spoedig sprong. Onder leiding van den burgemeester, den heer P. A. Colijn, werden uitgebreide orde maatregelen genomen om de groote menigte nieuwsgierigen in deze drukke verkeersstraat op een afstand te houden. Toen de brandweer met zes stralen het vuur aantastte, bleek de brand inmiddels reeds te zijn overgeslagen naar het aangrenzende café en het daarachter gelegen voorraadpakhuis voor spiritualiën, waar in herhaaldelijk explosies plaats vonden. Hoewel aanvankelijk ernstig gevaar bestond voor de aangrenzende en gedeeltelijk ingebouw de perceelen, de broodbakkerij De Zeeuw en het woonhuis van den expediteur Bogaerdt. aan wien ook het café met woonhuis in eigendom toebehoorde, slaagde de brandweer er tenslotte in, uitbreiding van den brand te voorkomen. Het café en het woonhuis van den heer Bos brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan het te hard sto ken van een haard in de woonkamer. Het verkeer langs de Oostzijde van den Ouden Rijn was gedurende eenige uren gestremd De schade wordt door verzekering gedekt. Maandagmiddag om vier uur heeft te Oss een zware brand gewoed in de woning van v. d. Helm op Ussen. De alleenwonende vrouw vuchtte zoodra zij den brand bemerkte, naar de buren om hulp te halen, doch het huis, dat door stroo gedekt was, stond binnen een omme zien in lichterlaaie. Door den feilen wind sloegen de vonken over naar de groote landbouwerswoning van v. d. Burg. Deze stond spoedig geheel in brand. Het vuur deelde zich ook mede aan de schuur, waarin het vee gestald was. Met vereende krachten is het echter gelukt het groote vee, twaalf koeien en acht varkens te redden. On geveer honderd kippen kwamen in de vlammen om. Huls, inboedel, alle landbouwgereedschap pen alsmede alle aanwezige producten gingen verloren. De brandweer uit Oss, die met de motorspuit spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles was verzekerd. Maandagmorgen is de kassier van de N. V. Coöperatieve Boeren Leenbank te Eindhoven gearresteerd, die verdacht wordt van verduiste ring van 18.000. Naar wij omtrent de arrestatie van een kas sier der N.V. Coöperatieve Leenbank te Eind hoven nader vernemen, was deze kassier der Boerenleenbank te Beugen. De man, de 32-jarige E. G. H., heeft de ver duisteringen gepleegd in de laatste drie jaar. Hij is op last van den officier van Justitie te 's Hertogenboech naar Boxmeer overgebracht en ter beschikking gesteld van den brigade commandant der marechaussee, die een onder zoek in deze zaak instelt. De fraude is ontdekt door den inspecteur dei- Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Een felle uitslaande brand heeft Zondag ge woed in het café met aangrenzend woonhuis van den heer G. Bos aan de Hoofdstraat te Alphen aan den Rijn. Omstreeks acht uur ontdekten eenige voor bijgangers een rooden gloed in de naast het café gelegen woonkamer. Daar de bewoners afwezig waren het café is 's Zondags steeds gesloten en de heer Bos was met zijn gezin des avonds 7 uur naar kennissen gegaan werd onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd, die met twee motorspuiten spoedig ter plaatse was. Op dat oogenblik waren de vlammen echter reeds naar buiten geslagen en deze ont wikkelden in de slechts 4% M. breede straat zooveel hitte, dat er ernstig gevaar bestond voor de aan de overzijde gelegen perceelen, De Minister van Koloniën, dr. H. Colijn, heeft gister geïnstalleerd de dezer dagen ingestelde commissie van contact voor economische aange legenheden met een rede, waarin hij den loop der gebeurtenissen op het gebied der handels politieke verhoudingen naging, daarbij er aan herinnerende, dat de mislukking van de Eco nomische wereldconferentie van medio 1933 ons uit zelfbehoud gebood het nemen van maatre gelen van verweer eenerzijds en het doen van bepaalde stappen ter bevordering van onzen export, aan den anderen kant. Volgens den minister zal het zwaartepunt van den arbeid der Contactcommissie lig gen niet ln het houden van beschouwingen over de te volgen handelspolitiek, doch in een concrete behandeling van alle kwesties, die van belang kunnen zijn voor de voorbereiding van onderhandelingen met andere regeeringen in zake de handelsbetrekkingen voornamelijk ln die gevallen, waarin door het overleg met de overzeesche gewesten niet ten volle kan wor den voorzien in hetgeen op een gegeven oogen blik als noodzakelijk wordt gevoeld. 's Ministers installatie-rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie, prof. J. van Gelderen. Het Kamerlid van der Sluis heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of hij bekend is met de financieele moeilijkheden van de coöperatieve groenteveilingen „Kenne- merland" en „Vrije Veiling", die 800 tuinders uit Kennemerland met den ondergang bedrei gen? Kan de Minister mededeelen, wordt verder gevraagd, mede in verband met deze dreigende catastrophe, wanneer het wetsontwerp inzake de executie zal worden ingediend, dat in Sep tember 1933 werd toegezegd, welke toezegging de voorstellers van het wetsvoorstel-v. d. Bergh ervan deed afzien om op onmiddellijke behan deling van dat voorstel aan te dringen? Tengevolge van kolendamp in haar woning is mevrouw W. Somsen geb. De Liefde, echtge- noote van het hoofd der openbare school te Klarenbeek (G.), Zondagnacht bedwelmd en met haar kindje van twee Jaar op een arm achterover van de trap gevallen. Zij kreeg daardoor een schedelbreuk, aan de gevolgen waarvan zij Maandagmiddag in het R. K. Ziekenhuis te Zutfen is overleden. Het tweejarig kindje bleef ongedeerd. De overige gezinsleden hadden allen min of meer te lijden van den kolendamp, doch ondervonden er geen ernstige gevolgen van. Gelijk men weet bestaat er een conflict tus schen de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën eenerzijds en anderzijds het gemeentebestuur van het Brabantsche dorpje Veen. De ministers eischen, dat de gemeente ontvanger, de heer Schouten, zal worden ont slagen, terwijl de gemeenteraad hem juist in plaats van tijdelijk een vaste aanstelling gaf. Toen de raad weigerde op het ultimatum van Den Haag in te gaan, heeft de regeering de uit betaling van alle rijkssubsidies stopgezet. De heer Schouten was tot nu toe echter slechts ontvanger „voor spek en boonen". Hij teekende n.l. alleen de stukken, die B. en W. hem voorlegden, en het eigenlijke beheer over de geldmiddelen werd hem onthouden. B. en W. hebben nu, zoo weet „De Volks krant" mee te deelen, uit het raadsbesluit waar zij zelf zich tegen hadden verzet de consequentie getrokken. Op 1 Februari j.l. z}Jn den heer Schouten alle bescheiden, die tot het ontvangersambt behooren, overhandigd, terwijl hij ook in het bezit van den sleutel der kluis is gesteld. Men wacht thans met groote belangstelling af, hoe de regeering hierop zal reageeren. Het Wassenaarsche geval van den wachtgel der onderwijzer aan een Roomsch Katho lieke school dien men van overheidswege naar het openbaar onderwijs zocht te lokken, staat niet alleen. Het kwaad, dat dreigt, neemt veel grooter afmetingen aan dan wij vermoed hadden, al dus lezen we in „De Standaard", welk blad nog het volgende voorbeeld releveert. In het orgaan van de Vereeniging van Chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen in Ne derland wordt meegedeeld, dat een wacht geldster van het bijzonder Christelijk onderwijs een schrijven kreeg van dezen inhoud: Rotterdam, 24 Jan. 1934. In verband met de omstandigheden, dat uw naam voorkomt op de lijst van op wachtgeld gestelde onderwijzers, verzoek ik U beleefd, mij zoo spoedig mogelijk te willen meedeelen, cf U een eventueele benoeming tot tijdel. onder wijzeres aan een openbare lagere school alhier kunt aanvaarden. Indien zulks niet het geval is, zal ik het op prijs stellen bij uw antwoord „ook de redenen" der verhindering van U te mogen vernemen. De adm. ad. Afd. Onderwijs en Volksontwikkeling. Ook aan een onderwijzeres in Den Haag is eenzelfde schrijven gezonden. Naar wij vernemen zijn twee bekende Neder- landsche sportvliegers in onderhandeling met een Nederlandsche firma over den bouw van een sportvliegtuig, waarmede zij willen deel nemen aan de in October van dit jaar te hou den luchtrace LondenMelbourne. Deze race, welke als een nog ongekend feit in de inter nationale aviatiek kan worden gekwalificeerd, zal bestaan uit een snelheidsrace en een han dicaprace. Het ligt in de bedoeling dat beide Nederlandsche sportvliegers voor laatstgenoem de race zullen inschrijven. De groote moeilijk heid vormt echter de kwestie der financiën, aangezien met deze aangelegenheid zeker een bedrag van ƒ40.000 gemoeid zal zijn. Maandagmiddag is een luxe-auto, welke te St. Oedenrode verhuurd was, tegen een boom gereden. De auto vloog in brand en de eenige inzittende, kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Het lijk is geheel verkoold. Het slachtoffer, de ongeveer dertigjarige v. d. Vorstenbosch, is chauffeur van de Meierijsche Tramweg-Maatschappij, die een vrijen dag had. De auto kwam omstreeks vijf uur vermoedelijk met groote snelheid uit de richting Schijndel, raakte tusschen de tramrails en slipte, waar door v. d. V. het stuur niet meer meester bleef en tegen een boom reed. De auto werd geheel vernield en kwam omgekeerd in een sloot terecht, waarna de wagen in brand vloog. Door den hevigen schok moet de bestuurder reeds buiten bewustzijn zijn geweest en verbrandde dan ook levend. Het slachtoffer was gehuwd en Iaat een vrouw en drie kinderen achter. BATAVIA, 5 Febr. (Aneta). Het Hoog Mili tair Gerechtshof ving aan met de behande ling in hooger beroep van de zaak der tweede groep muiters van „De Zeven Provinciën", be staande uit den korporaal-machinist Boshart en zeven anderen. De President stelde Boshart de vraag waarom hy hooger beroep had aangeteekend Boshart antwoordde dat hy daarvoor twee redenen had gehad, n.l. ten eerste de strafreden en ten tweede de strafmaat. Tegen de strafreden heeft beklaagde bezwaar, aangezien z.l. wel degelijk hulp in de buurt waar het voorgevallene plaats had, verkrygbaar was. Dat in het vonnis van mirt er ij gesproken wordt, kan ju'st zyn, verklaarde Boshart, daar, hoewel de Inlanders van een demonstra tie spraken, het toch heel veel van muitery weg had. Met de strafmaat kan beklaagde in het ge heel niet accoord gaan: ..het gaat voor my om zestien maanden of 16 jaar, een middenweg be staat er niet". De zeer uitvoerige verhooren van deze groep muiters worden morgen voortgezet. BATAVIA, 5 Febr. (Aneta). Tijdens het ver hoor van korporaal-maohinist Boshart door het Hoog Militair Gerechtshof hield beklaagde vol. dat hy steeds had voorkomen dat er zou worden gèschotën. Hy zou daarby o.m. hebben gezegd: „Niemand weet wat er moet worden gedaan, maar een ding is zeker: het eerste fatale schot zou rassenhaat opwekken en tot een bloedbad leiden". Beklaagde verklaarde dat hy op verzoek van luitenant Dekker had gepoogd onderhandelin gen tot stand te brengen, doch de muiters wil den eerst een deputatie naar de longroom zen den ais de officieren hun eerewoora zouden passeeren. Luitenant Dekker had aan dezen eisch der muiters, aldus beklaagde, gevolg ge geven. Boshart verklaarde verder dat hy by den officier van den Marine-Stoomvaartdienst der tweede klasse L. de Wilde, was geweest om te vragen wat er moest gebeuren. Deze zou in byzijn van den korporaal Eelman hierop hebben gantwoord, dat hij zulks niet wist. en daarby de woorden hebben gebruikt: „We varen nu eenmaal, houdt de zaak dus maar draaiende Ik vertrouw het jullie wel toe". De President hield beklaagde Boshart voor, dat zoowel de heer De Wilde als de korporaal Eelman ontkennen dat de heer De Wilde zich in dezen geest zou hebben uitgelaten. Boshart persisteerde echter by zyn verklaring. Gedurende het langdurige verdere verhoor dat meerendeels slechts reeds bekende leiten op leverde, ontkende beklaagde Boshart te hebben gezegd: „dat de officieren ook maar eens op hun bloote pooten moesten loopenVoorts ont kende hy dat hy luitenant Dekker zou hebben getutoyeerd. Beklaagde erkende echter dat hy te Oleh Leh, toen het bericht over de 400 dienstweige raars in Soerabaja doorkwam, gezegd had: „De Zeven Provinciën heeft altyd zoo'n groote sm1 en nou doen wy niets." De verdediger verzocht het Hoog Militair Gerechtshof een groot aantal getuigen A décharge te hooren, speciaal teneinde te worden gehoord over de kwestie of Boshart reeds dén eersten dag van de muitery had aangedrongen den commandant weer aan boord te nemen. Voort: zouden deze getuigen a dieharge kunnen worden gehoord over de vraag of door de Europeanen inSabang was opgeruid en over de opinie der officieren ten aanzien van be klaagde Boshart. Beklaagde Boshart zelf verzocht daarop enkele officieren als getuigen te hooren over de kwestie van den handdruk dien nij oeweerde te hebben gekregen en over de klachten die hy zou hebben geuit over harde capucijners. Hy riep daarbij uit: „Ik sta hier voor de beste, jaren van myn leven te vechten, meneer de president", waarop deze antwoordde'; „Stellig daarom krygt gy ook de volle gelegenheid u uit te spreken." Over het hooren der getuigen A décharge zal nader worden beslist. De Minister van Onderwys, Kunsten en We tenschappen zal hedenavond om 8.05 uur over den 1875 M. golf zender een radio-rede uitspre ken over het onderwerp „Onderwys en politiek". Officieel is thans de tekst gepubliceerd van het ttisschen Nederland en Argentinië gesloten verdrag inzake handel en ruilverkeer. Wat het ruilverkeer betreft, de invoeren in Argentinië uit Nederland en de in Argentinië aan te knoo- pen financieele relaties zullen groote faciliteiten verkrygen. Ongelijk bekennen !rAlle polemiek is uit den booze", schreef Schaepman eens. Nu moet men deze generaliseeren- de uitspraak niet dl te zeer naar de letter nemen. De groote doctor heeft zelf tal van malen polemisch de pen gevoerd en daarmee heel wat verheldering ge bracht in de ideeën en wanbegrip na wanbegrip uit den weg geruimd. Dat was zeker geen werk uit den booze! En ook al bereikt men in de verste verte niet met de polemiek, hetgeen Schaepman ermede bereikte, en blij ven de resultaten gering of vrijwel nihil, dan kan zij toch nog goed zijn, indien de opzet zuiver is en de bedoe ling oprecht. Geheel anders echter is het ge steld met de zucht naar „Rechtha- berei", die maar al te veel over- heerscht, óók in de polemiek, met al de daarbij gebruikelijke handigheid jes, slimmigheidjes en onoprechtheid- fes. Er schijnt nu eenmaal niets moei lijker in de wereld te zijndan onge lijk te bekennen, vooral in 't open baar. Het komt zoo uiterst zelden voor. En toch, welk een bewijs van karakter en ziele-grootheid, wanneer men den moed heeft het te doen! De Rotterdamsche communist Frenay is N. S. B.'er geworden. Deze heer Frenay heeft op een vergadering te Rotterdam van de Nationaal-Socialistische Beweging, na den bekenden heer Swemmelaar 't woord gevoerd. Hy zei, dat men (de com munisten) nu veel ophef maakt van het geval K. te Dordrecht, maar volgens spreker zou het voor de communistische party gewenscht zyn een toontje lager te gaan zingen. Is er indertyd niet met den party-secretaris Schalker uit Am sterdam gesproken over het plegen van aan slagen op consulaten; is er tydens de zeelie denstaking niet gezegd, dat schepen, die met „onderkruipers" uitvoeren tot zinken moesten worden gebracht, en moesten communisten niet op het s.s. „Waterland" voor dat doel monste ren? Sympathiek is het niet, dat een „bekeerling" zijn gewezen partygenooten aan de galg poogt te helpen; schryft „De Volkskrant" maar de regeering mag de aanwyzingen, nu ze eenmaal zyn gedaan, niet in den wind slaan. Dr. Garden uit Manchester is, naar telegra fisch bericht wordt, per vliegmachine naar dr. Bendien te Zeist vertrokken, om een serum te halen, ter behandeling van een patiënt, lijdende aan kanker, te Malvem. (Dr. Bendien is de bekende arts, wiens ont dekking van een middel tegen kanker indertyd zooveel gerucht verwekt heeft.) In verband met de mededeelingen van de „Bredasche Courant" en het „Dagblad van N. Brabant" over knoeiery met consenten by den uitvoer van varkensvleesch naar België heeft ir. S. J. E. Rooda in opdracht van den regee- ringscommissaris ir. Louwes een onderzoek in gesteld, aldus bericht de „N. Rott. Ct." Over den uitslag daarvan kon nog geen medeaeeling gedaan worden, maar naar alle waarscliiiniyk- heid zal spoedig een communiqué verschynen. Maandagmiddag omstreeks drie uur had te Naarden op de brug van het Bosch van Bre- dius een ernstig verkeers-ongeluk plaats. Uit de richting van Huizen kwam een zandauto, bestuurd door den heer Kippersluis Jr. uit Bus- sum. Voor den auto fietsten twee dames Ook van den anderen kant naderde een met zand geladen auto, bestuurd door den heer Nieu- wenhuizen uit Huizen. Voor dezen wagen reed op de fiets de heer De Haan, wonende aan den Driestweg te Bussum. Kippersluis kon niet ty- dig stoppen en reed een der dames, mevrouw Kreek, wonende aan de Bilderdyklaan te Bus sum, aan. Ook de heer De Haan, die evenals de dames rechts van den weg reden, werd aan gereden en viel tegen een boom. Hy kreeg een hoofdwonde en een ernstige armfractuur en is bewusteloos naar de Majellastichting vervoerd. Mevr. K. kreeg een armbreuk en is eveneens naar genoemd ziekenhuis overgebracht. Naar wy vernemen zal de Vereeniging voor den Effectenhandel den omrekeningskoers van den dollar, welke tot heden nog op 2.50 werd genoteerd, brengen op 1.50. Ook de B.B.N. heeft verzet aangeteekend te gen het wetsontwerp betreffende de instelling van een Verkeersfonds. De Bond heeft daarom een vergadering belegd voor de Nederlandsche bedryfsautohouders op 16 Februari om half twee in het Concertgebouw te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6