Het nieuwe Middenstandsprogram Prikkeldraad Buitengewoon Congres te Den Haag M De zesde Katholiekendag te Den Bosch MASSALE OPKOMST SCHEEPVAART IN NOOD SOBER EN STIJLVOL Schandalen, s.v.p. DINSDAG 6 FEBRUARI Inleidingen over de sociale en de economische beteekenis van het O.S.B.-program De nooden van dezen Tijd Een terugblik Waartoe dit Congres? „DE STORM ER" Geen fusie met „De Nieuwe Gemeenschap LIQUIDATIE Fa. LS. VAN WAESBERGHE-JANSSENS Een „zoet" propaganda middel LANDBOUWCRISISWET Centrale Commissie van Advies KERK EN N.S.B. MGR. TH. VAN ROOSMALEN Em. pastoor A. J. Dekkers De H. Hartkerk te Palembang, door Pater Dr. H. M. Mekkelholt gebouwd De Hollandsche Stoomboot Maat schappij heeft aan de obligatie houders voorstellen gedaan Het bedrijf wordt voort gezet Het onderwerp: oorsprong, be voegdheid en uitoefening van het gezag Het standbeeld van Kard. Van Rossum Sprekers en onderwerpen De organisatie Het beste antwoord Ds. van Lingbeek met weinig woorden op zijn plaats gezet TOLGELD OP DE BRUGGEN? Nog in onderzoek bij de Regeering Huldiging burgemeester Ter Laan Jeugd Luchtvaartclubs Vlug geholpen is DUBBEL geholpen! [jelp U zelf vlug! Als U zich niet heelemaal goed, wat onbehaaglijk voelt, neem dan met een wat Aspirin! Zorg, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king 1 „GEHEIME" INLICHTINGEN GEVRAAGD Is de verstrekking iri strijd met goede trouw en ambtseed? RUITERFEEST DER HUZAREN Prinses Juliana op den gala-avond MINIMUMMMMMIMMMMIMMMMIMIMMIIMIMMNIMMIIIMIMMMMMMIMIMMMIMMIMMIIIIIUIjllllllllllMMMMMMMMMMI IIIIIIIMMMMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII Nijmegen en aan den heer I. J. Struys, ac countant te Den Haag. De fondsen, welke bij ons in open bewaar geving zijn gedeponeerd, kunnen reeds terstond aan de eigenaars worden teruggegeven. Heeren liquidateuren zullen alles in 't werk stellen om een eerste uitkeering in contanten ten spoedigste, doch uiterlijk binnen twee maanden, te doen plaats vinden, waarbij zij dan tevens een uitvoerig verslag van den stand van zaken doen. Onder enorme belangstelling uit het geheele land heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond Dinsdagmiddag in het Dierentuin-gebouw te 's-Gravenhage zijn demonstratief buitenge woon Congres gehouden ter bekrachtiging van het in November j.l. opgestelde ordenings-, sa- neerings- en beschermingsprogram. Te half twee n.m. werd het Congres geopend met een openingsrede van den voorzitter van den N. R. K. M., den heer E. A. M. Meyring. De heer Meyring begon met te herinneren aan het in September jj. gehouden congres te Breda, waarin hij de hoop had uitgesproken, dat de regeering spoedig en doortastend den nood van den middenstand zou lenigen, om daarop de vraag te stellen: In hoeverre zijn mijn woorden van toen door de feiten achter haald? In hoeverre is er voorzien in de urgente en acute nooden van den middenstand? Helaas mag ik al zijn er lichtpunten, al zijn er redenen die tot tevredenheid en dank baarheid stemmen, doordat de regeering toon de in eenige opzichten den middenstand tege moet te willen komen vooralsnog niet ge tuigen, dat de middenstand over de voorzie ning in zijn nooden en behoeften op wetgevend gebied voldaan kan zijn. Van de crisis-crediethulp, waarom de drie Ned. Middenstandsbonden nu sinds het najaar 1932 vragen en waarop intusschen ook door tallooze Kamers van Koophandel werd aange drongen, is nog altijd niets te bespeuren en dat hoewel in de Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting letterlijk werd toegezegd, dat deze niet lang meer op zich zou laten wachten. Het schijnt, dat inmiddels opgeworpen theo retische bezwaren de schuld dragen, dat een maatregel, waarom de practijk van iederen dag luide roept, die talloozen tot redding zou kun nen zijn en die van het rijk in het geheel geen rechtstreeksche uitgaven behoeft te vor deren, nog steeds niet is genomen. De Wijziging der Winkelsluitingswet, de ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, die wij vragen voor enkele branches en spe ciaal voor de banketbakkerij, is eindelijk in zicht gekomen. Maar nu in een vorm, die op zich aan de ernstigste bedenkingen voor den middenstand onderhevig is. Een tijdelijke crisismaatregel is naar onze meening op dit terrein in het geheel niet op zijn plaats. Het treurig verloop met de verlichting der personeele belasting voor het café-restaurant bedrijf, laat bovendien wel zien hoe weinig er voor het bedrijfsleven te verwachten is van toekenning van bevoegdheden aan de ge meentebesturen, als thans ook in de Crisis- Winkelsluitingswet is vervat. Maar ook het tijdstip waarop dit wetje tot eventueele tijde lijke verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag eindelijk is ingediend, heeft in onze kringen weer ernstige teleurstelling gewekt, omdat aanvankelijk de indruk was gevestigd, dat de verruiming nog vóór de December-feest- dagen zou kunnen gaan gelden. Met erkentelijkheid moge ik er op wijzen, dat ten aanzien van de regeling van het uit verkoopwezen en van het automatenwezen in middels voorontwerpen zijn in gereedheid ge bracht. Maar van de vereenvoudigde incasseering van kleine vorderingen en van de regeling van het afbetalingsstelsel is nog niets tot uiting ge komen. En ten opzichte van het cadeaustelsel, dat steeds noodlottiger afmetingen aanneemt, kun nen wij vooralsnog slechts hopen, dat de mi nister zich door het eenzijdig en averechtsch advies van den Nijverheidsraad niet van het voorstellen van een ingrijpenden en afdoen-» den maatregel zal laten weerhouden. Men kan en zal het den middenstand vooral in dezen tijd niet kwalijk nemen, dat hij zich niet met toezeggingen, maar alleen met verkregen tastbaarheden ge lukkig voelt. Zoo ook zal het regeeringsprogram voor den middenstand pas dan als een ver dienste kunnen worden aangerekend, als het in daden zal zijn omgezet. Sprekende over de beteekenis van het hui dige congres, zeide de voorzitter: Het gaat om de positieve katholieke orde- Bingsgedachte in maatschappij en economie. Het gaat om ordening en saneering ook in het middenstandsbedrijf. Het gaat om maatregelen tegen onnoodige verdere verdringing van het gezonde kleinbe drijf. Het gaat ons vandaag om het behoud van het gezonde middenstandsbedrijf in onze maatschappij De noodzakelijkheid van bedrijfsordening in het middenstandsbedrijf leeft in onzen kring reeds lang. Maar de crisis heeft die noodzakelijkheid buitenmate versterkt en verscherpt. Wij hebben daarom verleden najaar op ons congres in U.'eda aan de orde gesteld het vraagstuk der wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. In Breda moesten wij ons er toe beperken in algemeenen zin de noodzakelijkheid uit te spreken, dat onverwijld op dit terrein door de overheid maatregelen worden getroffen. Onmiddellijk daarna heeft de leiding van uw organisatie de noodige maatregelen genomen om met bekwamen spoed onze wenschen op het punt van ordening, saneering en bescher ming tot in bijzonderheden vast te stellen. Aan onze eischen tot ordening en bescher ming van het middenstandsbedrijf is thans dit buitengewoon congres gewijd. Wij vragen, zooals andere landen ons daarin reeds voorgingen, een terstond ingaand vesti- gings- en uitbreidingsverbod in den detailhan del en in die ambachtsbedriifstakken. welke daaraan behoefte hebben, gedurende twee jaren. Wij vragen voor de toekomst invoering voor de diverse takken van middenstandsbedrijf van een stelsel van objectieve vestigingseischen op wettelijken grondslag. Wij vragen een geheel van wettelijke maat regelen tot afdoende onderdrukking van de on eerlijke en onbehoorlijke concurrentie in haar verschillende vormen. En wij vragen tenslotte maatregelen tegen onnoodige verdere verdringing van het zelf standig kleinbedrijf, in den vorm van invoering van een speciaal vergunningsstelsel voor het grootbedrijf in den detailhandel en voor de coöperatie. Dit is ons program van crisispolitiek voor den middenstand. Maar daarmede is onze actie niet afge- loopen. Daarmede begint zij pas. Wij vragen van u, leden der katholieke middenstandsbeweging, dat u die eischen straks gaat uitdragen door het heele land, in bedrijf en organisatie, in vergaderingen en daarbuiten en dat u met ons niet zult rusten, voor dit program van ordening en bescherming van het middenstandsbedrijf tot werkelijkheid is gemaakt. Met een dankwoord aan alle aanwezigen voor hun belangstelling beëindigde spr. zijn ope ningsrede, om vervolgens het woord te geven aan den eersten spreker, den heer Max van Poll. Naar ons wordt medegedeeld van de zijde der leiding van „De Stormer" en van de zijde der leiding van „De Nieuwe Gemeenschap" zal tus- schen beide bladen geen fusie plaats vinden, zoo als wij dezer dagen berichtten. „De Stormer" zal niet verdwijnen, doch blijft zelfstandig voortbestaan. Cnze mededeeling was o.m. gegrond op het bericht, dat door een der .nctior.arissen van „De Stormer" het nieuwe maandschrift werd verspreid onder de abonné's van het veertiendaagsch orgaan. Dit bericht werd niet weersproken. Men weet het nu: als de N. S. B. optreedt en de Kerk protesteert, moet zij zwijgen! Precies als in Duitschland. De firma Ls. van WaesbergheJanssen te Hulst, heeft dato 3 Februari een circulaire aan crediteuren en deposanten gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Wij hebben besloten deze commanditaire vennootschap te ontbinden. Met ingang van heden zijn wij daartoe in liquidatie getreden. Wij hebben dan ons besluit tot liquidatie genomen, omdat voortzetting van ons bedrijf ons niet langer verantwoord leek tegenover onze crediteuren en deposanten, niettegen staande onze balans-positie en onze liquiditeit geen onmiddelijk gevaar opleveren. Wij hopen dan ook in staat te zijn, mits onze crediteuren ons in de gelegenheid stellen rustig en geleidelijk te liquideeren, onze verplichtin gen ten volle te kilnnen nakomen. Hieronder volgt een kort overzicht van onze bezittingen en schulden, opgemaakt per heden: Bezittingen: debiteuren 480.000, vaste goe deren 113.000, effecten 32.000, wijnhandel 35.000, te zamen 657.000. Schulden crediteuren 210.000, deposito's 360.000, te zamen 570.000. Teneinde de belangen van crediteuren en deposanten zoo objectief mogelijk te doen be hartigen, hebben wij de liquidatie onzer zaken opgedragen aan den heer mr. H. J. Rink, te In „Volk en Vaderland", het orgaan van de Mussert-partij, staan tal van afdeelings-berich- ten. Een afdeeling in het Noorden meldt deze week het volgende: „Een onzer kameraden werd verblijd met een zoon, de eerste, na de oprichting van onze groep, in onze gelederen geboren. Een groote taart met N.S.B.-wapen en „hou zee" was de groet der kameraden." „Nu, er wordt dikwijls heel wat critiek op Mussert en de zijnen geoefend, schrijft „de Avondpost", maar dan moet nu ook dit poëti sche bericht aan de vergetelheid worden ont rukt. Wanneer het in ruimer kring bekend wordt dat de „in de gelederen geboren" kindertjes be dacht worden met een taart (voorzien van wa pen en wapenkreet) zal dit den toeloop naar de nieuwe party ten goede komen. Ligt hierin niet een gevaar voor de andere partijen? Wie geeft méér? Toch wel lief!" Bij K.B. zijn tot en met 31 December 1934 benoemd tot leden van de Centrale Commissie van Advies, bedoeld in artikel 27 der Land- bouw-Crisiswet de heeren G. J. Blink te Noord- wijk; dr. E. Heldring te Amsterdam; mr. G. W. J. van Hellenberg Hubar te Rijswijk; Chr. v. d. Heuvel te Haarlem; P. Hiemstra te Bilthoven; dr. H. M. Hirschfeld te 's-Gravenhage; ir. W H. van Leeuwen te Delft; J. L. Nijsingh te de Wijk; mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage; Th. Verheggen te Buggenum en mr. J. J. Win- termans te 's-Gravenhage. De minister van Economische Zaken heeft tot voorzitter van deze commissie benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn en tot onder-voorzitter mr. J. J. Wintermans. In het anti-revolutionnaire weekblad „Patri monium" lezen wij: „In Amsterdam sprak voor de groep-Mussert de ingenieur Paardekooper. Een de-* onzen stelde de volgende schriftelijke vraag: „Wat zal de N.S.B. doen indien zij de staats macht in handen heeft, met een Kerk, die tegen drien van de Fegeering protesteert, omdat zij deze in strijd acht met Gods Woord?" Een kringleider uit Rotterdam aangewezen om de vragen te beantwoorden gaf zakelijk het vol gende bescheid: „Aan de groep, die iets dergelijks doet, zal men het zwijgen moeten opleggen. Zij jaagt groepsbelangen na en komt in strijd met het algemeen belang." Z.H. Exc. Mgr. Th. van Roosmalen, Apost. Vicaris van Suriname, zal, naar de „Msb." meldt, op 13 Februari per stoomschip „Van Rensselaar" naar zijn missiegebied terugkee- ren. Te Nijmegen is overleden de Weleerw. heer A. J. Dekkers, rustend pastoor van Goole (En geland). De overledene zal in zijn geboorte plaats Ravenstein worden begraven. JTU VI* OXM De Holl. Stoomboot Mij. heeft aan het Am- sterdamsch Trustee's Kantoor, Trustee der 6 pet. eerste hypothecaire obligatieleening 1927, aan de Commissie uit de houders der 6 pet. eerste hypothecaire obligatiën en aan de commissie uit de houders der 7 pet. obligatiën een circu laire gericht, waarin verschillendè voorstellen worden gedaan. Aan crediteuren wordt een accoord aangebo den van de volgende strekking: voor elke f 1000 6 pet. hypothecaire obligatie met de vervallen coupon per 1 December 1933 en verdere coupons en loopende rente zal wor den aangeboden: f 100 in contanten twee aanaeelen van f 200; voor elke f 1000 7 pet. obligatie met de ver vallen coupon per 1 September 1933 en verdere coupons en loopende rente: f 60 in contanten een aandeel van f 200; de vorderingen van alle andere crediteuren zullen ten volle worden betaald. Daar verwacht wordt, dat na homologatie van het accoord en dus bij voortzetting van het be drijf niet alle bedrijfscredieten onmiddellijk hunne vorderingen zullen opeischen, vertrouwt de Hollandsche Stoomboot Mij. alsdan voldoen de rouleerende kasmiddelen te zullen hebben om het bedrijf voort te zetten. Ten einde echter ervan verzekerd te zijn, dat de maatschappij tengevolge van gebrek aan voldoende kasmiddelen niet wederom in moei lijkheden zou kunnen geraken en ter voldoening aan den wensch van eenige houders van groote bedragen aan obligatiën, die bezwaar maakten groot-aandeelhouder in de gereconstrueerde vennootschap te worden, indien niet van tevo ren vaststond, dat, wanneer instede van een overschot het bedrijf eens eenige jaren verlies zou laten, de maatschappij toch de beschikking zal hebben over voldoende kasmiddelen, heeft de H. S. M. zich gewend tot de Maatschappij ter behartiging der Nationale Scheepvaartbelangen N.V. te 's Gravenhage, met verzoek de maat schappij, indien zij na tot standkoming van een accoord vrij zal zijn van hypothecaire- en an dere renten dragende schulden, een hypothecair crediet te verleenen tot een bedrag van f 900.000 indien voor de voortzetting van het bedrijf be hoefte aan kasmiddelen mocht ontstaan. Genoemde Maatschappij tot behartiging der Nationale Scheepvaartbelangen N.V. heeft zich bereid verklaard, onder het onvermijdelijke voorbehoud, dat de regeering haar daartoe in staat stelt, onder hiervoren genoemde voor waarden het gevraagde hypothecaire crediet te verleenen, zoodat hoewel verwacht wordt, dat Op een persconferentie, dezer dagen gehou den onder voorzitterschap van mr. A. Baron van Wijnbergen heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Katholiekendag eenige in lichtingen verstrekt omtrent de organisatie van deze massale demonstratie, die op Zaterdag en Zondag 23 en 24 Juni a.s. te 's Hertogenbosch zal gehouden worden. Allereerst werd de nadruk er op gelegd, dat op de Katholiekendagen de Katholieken wor den opgeroepen uitsluitend en alleen als kin deren der H. Kerk. Daarom staan ze ook direct onder leiding van het Hoogwaardig Episcopaat. Dit stelt altijd zelf het te behandelen onder werp vast, terwij als regel de uitvoering daar van aan het hoofdbestuur werd overgelaten. Dit jaar evenwel hebben de bis schoppen zelf aangegeven, op welke wijze het te behandelen onderwerp: „Het Gezag", ontwikkeld zal wor den. Deze uitwerking is zeer sober gehouden en beperkt tot de behan deling van het Gezag in een viertal gemeenschappen: Kerk, Staat huis gezin en onderneming. Teneinde aan de aldus te behandelen vraag stukken alle belangstelling te verzekeren die hun toekomt, is besloten de congresdagen op een week-eind te stellen en sectie- en neven vergaderingen geheel achterwege te laten. Het veelomvattende en uitgebreide onderwerp zal worden ingeleid door pater d r. F. Vroom S. J., professor aan het Collegium Berchmanianum te Nijmegen, die zal spreken over „Oorsprong en bevoegdheid van het Ge zag". Hier zullen de wijsgeerige grondslagen worden uiteengezet waarop de Gezagsleer der Kerk is gebaseerd, doch tevens zullen aan de hand van enkele actueele voorbeelden de ver schillende leerpunten worden toegelicht. De uiteenzettingen over de uitoefening van het gezag zullen beginnen met een rede van Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Am sterdam over „uitoefening van het Gezag in de Kerk". Ook hier zullen oorsprong, grenzen en bevoegdheid ter sprake komen, de actieve en de passieve uitoefening, en tevens zal be handeld worden de vraag, in hoeverre het ker kelijk gezag bepaald bindend kan optreden, en in welke gevallen het slechts richtinggevend kan zijn. Dan zal m r. P. W. K a m p h u i s e n, de nieuwbenoemde hoogleeraar in het Staatsrecht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, spreken over „de uitoefening van het Gezag In den Staat". De zeer actueele vraag zal behandeld worden: Kan dit gezag alles-omvattend zijn of zijn er dingen waar ook de Staat van moet afblijven? In hoeverre moet de Staat zich met de aangelegenheden der individuen bemoeien? De uitoefening van het gezag in de andere natuurlijke gemeenschap, het huisgezin, zal be spraken worden door den heer A. C de B r u y n, voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, die, als huisvader, uit ondervinding kan spreken. Ten slotte zal prof. A. H. A. Kaag van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, een rede houden over de uitoefening van het gezag in bedrijf en onderneming. De vraag of het leidingsrecht van den ondernemer als werke lijke gezagsuitoefening kan worden aangemerkt, is voor twintig jaren een punt van veel dis cussie gefeest, en het zal ook thans nog in teressant zijn, hieromtrent de uiteenzettingen van onzen bekenden econoom te hooren. De Katholiekendagen zullen op Vrijdagavond worden ingeluid door een ontvangst van het hoofdbestuur en andere officieele personen op het Stadhuis te 's Hertogenbosch. Op Zaterdagmorgen zal dan te 11 uur in het Concertgebouw de openingsvergaderine plaats hebben, waar Pater Vroom zijn inleiding zal houden. In de namiddagvergadering te 2.30 uur n.m. zullen deken Van Noort en prof. Kamphuisen spreken, terwijl 's avonds te 8 uur de heer De Bruyn het woord zal voeren. Na deze vergadering zullen de congresleden zich kunnen verpoozen bij een concert, dat de gemeente Den Bosch zal aanbieden en dat zal eindigen met den echte Bossche Taptoe. Op Zondagmorgen zal in de monumentale St. Jan Mgr. A. F. Diepen, de bisschop van 's Hertogenbosch, een pontificale H. Mis op dragen, waaronder prof. dr. F. A. Weve, hoog leeraar aan de R. K. Handelshoogeschool een predikatie zal houden, die ook tot onderwerp zal hebben: het Gezag, thans meer van den religieuzen kant belicht. Tijdens de slotvergadering, die daarna te half twee zal aanvangen zal, prof. Kaag dan de laatste congresrede houden. Terwijl deze ver gadering, wordt gehouden zullen degenen die daarbij niet aanwezig zijn, reeds gedirigeerd worden naar het ideale meetingterrein dat Den Bosch thans rijk is: de nieuwe veehallen. Daar zal de optocht geformeerd worden en zoodra de vergadering is afgeloopen zal men trekken naar het Kardinaal van Rossum-plein. Daar zal het standbeeld onthuld worden van den Nederlandschen Kerkvorst. Het zal een korte plech tigheid zijn: men hoopt dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop dan eenige woorden zal willen spreken, terwijl tevens de voorzitter van het comité „Nederlandsche Katholiekendag", en ook Praeses van Galen, de Ne derlandsche Gezellenv-.der hier een woord zullen spreken. De zesde Katholiekendag ligt nog in de verre toekomst. Doch de voorbereidingen worden reeds getroffen: te Den Bosch en elders. Wij hopen dat de Nederlandsche Katholieken door een massale opkomst het initiatief van het Episcopaat en de bemoeiingen van het uit voerend comité zullen weten te waardeeren, en dit congres zullen maken tot wat de Neder landsche Katholiekendagen behooren te zijn, een uitleving van het Katholieke geloof en de Katholieke geestdrift). het niet noodig zal zijn van dit crediet gebruik te maken, voor het geval dit noodig mocht blij ken, voor het gebrek aan kasmiddelen niet be hoeft te worden gevreesd. Teneinde aan de wenschen van een groot aantal 6 pet. obligatiehouders tegemoet te ko men heeft de H. S. M. een syndicaat bereid gevonden om tot uiterljjk 1 Maart 1934 van deze houders hunne obligatiën voor f 300 per stuk, eensgevend geld, over te nemen, zijnde onge veer de liquidatiewaarde der obligatiën. 6 pet. wenschen te maken kunnen, tegen inlevering obligatiehouders welke van dit aanbod gebruik van hunne stukken, voorzien van coupons per 1 December 1933 e.v., tot dien datum dit bedrag in ontvangst nemen. Den houders van 7 pet. obligatiën wordt in ernstige overweging gegeven hun obligatiën in het faillissement te verifieeren en t.z.t. voor het accoord te stemmen. Dit advies geldt zoowel voor hen, wier obli gatiën zijn afgestempeld ten blijke van toetre ding tot het eerste reorganisatieplan als voor hen, die gemeend hebben zich afzijdig te moeten houden. De vragen van den heer Lingbeek, of de Mi nister bereid is, mede te deelen of de jongste bezetting van een plaats in de arrondissements rechtbank te Haarlem (welke plaats was vacant geworden door het heengaan van een Protestant) met een Roomschen rechter uit een ander col lege een uiting is van een streven om de rech terlijke macht in Nederland stap voor stap te verroomschen en of de Minister er niet van overtuigd is, dat, aangezien het rechtersambt onafhankelijkheid onderstelt en vereischt, een Roomsch-Katholiek ongeschikt is om daartoe te worden benoemd, zijnde hij niet onafhanke lijk van een Kerk, wier belangen en wier rechts beginselen hjj moet stellen boven die van den Staat, zijn thans door minister van Schaik ont kennend beantwoord. In verband daarmede „behoeft de laatste vraag, of de Minister dan niet verplicht en dus bereid is, om in de plaats van den te Haarlem benoemden Roomschen rechter alsnog een Pro testant te benoemen, geen antwoord", aldus zeer terecht de minister. Het lid der Prov. Staten van Gelderland, de heer C. Smeenk, had voor eenigen rijd vragen aan Ged. Staten van Gelderland gesteld over het voornemen der regeering om op de vaste bruggen, welke in versneld tempo worden uit gevoerd, bruggelden te gaan heffen. De heer Smeenk drong bij Ged. Staten aan, vrijstelling van bruggeldheffing bij de regeering te bepleiten voor de bruggen bij Arnhem en Nij megen, subs, participatie van provincie en ge meente in de opbrengst aangezien deze instan ties zich eveneens belangrijke geldelijke offers voor de totstandkoming hebben getroost. Ged. Staten hebben thans medegedeeld, dat de miniser van Waterstaat hun geantwoord heeft, dat de vraag van de tolheffing op de groote-rivieroverbrugging nog bij de regeering in onderzoek is. Na het défilé der vereenigingen van Zater dagavond, heeft Maandagmiddag te Zaandam een receptie plaats gehad, waarbij de gelegen heid werd geboden om Burgemeester ter Laan met zijn 20-jarig ambtsjubileum te complimen teeren. Hiervan hebben zeer velen, zoowel besturen van vereenigingen als officieele personen in de gemeente als particulieren, gebruik gemaakt, om den magistraat geluk te wenschen. Verscheidenen van hen hebben daarbij hun felicitaties vergezeld doen gaan van keurige bloemstukken en geschenken. Onder degenen, die hun opwachting kwamen maken, behoorden ook de Burgemeesters der Zaansche gemeenten, als wier woordvoerders de heer D. J. J. Hellema, burgemeester van Zaan dijk optrad. Verder werden opgemerkt het bureau van den Kamer van Koophandel en tal van Destu- ren van vereenigingen, die op allerlei gebied de belangen der burgerij behartigen. Ook was aanwezig de Groninger vereeniging, die hun gewestgenoot in de taal van het land complimenteerde, welke toespraak door burge meester ter Laan op dezelfde wijze werd be antwoord. Aan het slot hebben de leden van den ge meenteraad hun voorzitter geluk gewenscht, waarbij toespraken werden gehouden door de heeren G. Emmer namens de soc.-democrati- sche leden en P. F. Ranshuysen uit naam van van z.g. burgerlijke leden. Na een inleiding, gehouden door den heer Hagelen, propagandist der Nederlandsche Ver eeniging van Jeugd Luchtvaart Clubs, werden de volgende Clubs opgericht: Bussumsche Jeugd Luchtvaart Club, Secretariaat: E. Staderman, Burg. s' Jacoblaan 45, Bussum; Hilversumsche Jeugd Luchtvaart Club, secretariaat: N. Haag. Alb. Perkstraat 2; Bredasche Jeugd Luchtvaart Club, secretariaat: N. Tutein Nolthenius, Wil lemstraat 17, Breda. De booze menschheid is altijd tuk op schandaaltjes geweest; niets, dat zekere menschelijke verlangens beter bevredigt en verzadigt dan een portie sterk gekruide sensatie. Dat is altijd zoo geweest en in den laatsten tijd kunnen de liefhebbers Frankrijk!, Bel gië! hun hart ophalen. Ook de Nederlander houdt nu en dan wel eens van 'n beetje schandalige sensatie of van wat sensationeel schandaal, en zoo nu en dan werd en wordt hij er ook wel op getracteerd, zij het dan ook niet zoo copieus als de Fransch- man of de Belg. Over het algemeen diende het schandaal, zoowel hier als elders, alleen maar tot bevredi ging en verzadiging van sensatie-honger, den laatsten tijd echter heeft het schandaal in Ne derland (tevens) een heel andere, een veel ver hevener taak gekregen, een politieke opdracht: Schandalen n.l. moeten den heer Mussert politieke fortuintjes bezorgen, schandalen moe ten de massa afkeerig maken van de huidige, corrupte maatschappij en nieuwe leden bij duizendtallen dwingen in te gaan in de N.S.B. Nu is het natuurlijk een beroerd geval, als er.... geen schandalen uit te buiten zijn voor het'edele doel. Maar wat nood! ook in dit beroerde geval weet de hooge Leider, die gereed staat ons volk van alle beroerdigheid te verlossen, raad. Als er geen schandalen z ij n, dan moeten ze geméékt worden, en als ze niet uitgebuit kunnen worden, omdat ze geheim zijn, welnu, dan moet een leger van geheim-inspecteurtjes over het land losgelaten worden om te speuren en te snuffelen. Een koninkrijk voor een schandaal! Nu met de fabricatie van schandalen zijn de heeren van Mussert al ver gevorderd; en men mag erop rekenen, dat er nog heel wat „ontdekt" zal worden! Het is al bekend, dat de heer Mussert alle mogelijke scherpzinnige juristen tot zich uit- genoodigd heeft om alle toekomstige Neder landsche Stavisky- en andere schandalen naar verdienste te behandelen; thans is ook een geheime circulaire aan het licht gekomen, waar in alle trouwe volgelingen uitgenoodigd worden alle „geheimen" betreffende „corruptie, benoe mingen bij leger en vloot, rijk en gemeenten, e. d." aan den „Leider der Propaganda-afdee- ling" te openbaren. Men kan ervan op aan, dat dit gezoek naar schandaaltjes veler phantasie sterk aan 't werk zal zetten, en dat we spoedig bedolven gaan worden onder lawines van schandalen. Waarboven Mussert triompheeren zal naar hij hoopt. "Uitsluitend verkrijgbaar in de .oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. „Het Volk" wijdt een beschouwing aan het feit, dat de N.S.B., zooals het socialistische blad dat noemt, met man en macht achter „schan dalen" tracht te komen. Vóór ons, aldus het blad, ligt een door den propaganda-leider van één der grootste kringen gerichte circulaire aan „de leden, die zich beschikbaar hebben gesteld voor de afdeeling „Documentatie". Deze circu laire is blijkens het opschrift geheim. Er wordt van de medewerkers verwacht, dat zij ook inlichtingen van „geheimen" aard zullen verstrekken. Deze inlichtingen moeten recht streeks „aan den Leider van de Propaganda- afdeeling" worden doorgegeven. Over het ka rakter dezer informaties laat de circulaire zich begrijpelijkerwijs vaag uit, doch wij lezen er niettemin, dat daaronder, bij voorbeeld, worden verstaan: „corruptie, benoemingen bij leger en vloot, rijk en gemeente en dergel." Dit kan moeilijk iets anders beteekenen dan dat de N.S.B. van de leden, die zich voor haar „documentatie-afdeeling" beschikbaar hebben gesteld, verlangt, dat zij dingen, die achter de schermen gebeuren en waarvan zij ambtshalve kennis dragen, in strijd met de goede trouw en in vele gevallen ook in strijd met ambtseed of burgerrechtelijke verplich tingen ter kennis brengen van de politieke partij, waarvan zij deel uitmaken. Omtrent het ruiterfeest dat het 3e Halfregï- ment Huzaren van 12 t/m 17 Februari te Den Haag organiseert, wordt gemeld, dat de inter nationale officierenruiteréquipe voor een ver rassing zal zorgen door het springen van zeer bijzondere hindemissen. De onderofficieren zul len een springnummer ten beste geven. Vervol gens treft men in het programma aan, het rijden „A la flêche". Postillon de long jumeau, Caroussel Res. Officieren, Voltige, Gymnastiek, Hippodroom, optreden van clowns, Billy-Eugse en August en als slot een groote p'antomime onder regie van den heer Nico de Jong. Aan dit laatste nummer nemen 50 personen en 30 paarden deel. Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Ju liana Dinsdag 13 Februari den gala-avond bij wonen van de ruiterfeesten, welke het 3e Half- Regiment Huzaren in de Manege aan de Bor- neostraat organiseert. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9