STADSNIEUWS Telefoonbrand en N.S.B. Tegen corruptie MARIA STICHTING Haarlem, 8 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM MARKTEN De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 8 FEBRUARI DE LOONEN DER BAKKERS Zaterdag een beslissing VAN ONZE RECHTBANK De duo-spaarpot Het andere span HET GESTOLEN BANKBILJET Rijwielhandelaar vrijgesproken FANTASTISCH VERHAAL VAN EEN LOOPJONGEN Met vijftig gulden er van door „NOU MOET JE TOCH OPHOUDEN!" OPERA ITALIANA Laatste voorstelling „II Barbière di Siviglia" CINEMA-PALACE R.K. Blindenbond „St. Qdilia" Personalia Voordracht uitgesteld Liefdadigheidsavond Eigenaardig eperiment Haarlemsche Bachvereeniging Domme jongen Diesviering Indische avonden De besprekingen met de Rotter- damsche politie met tot slot een telefoongesprek Verweer van den heer Van der Weide HET ZUIDERBAD TE ZANDVOORT Er dreigt weer een tegenvaller voor Zandvoort. Maar het belasting biljet wordt er niet door getroffen Nederlandsche Staatkunde heeft zich vrij weten te houden van omkooperij Onderzoek naar crisis varkenscentrale Berechting muiters Aanbesteding IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT AGENDA 9 Februari H.S.G. 4Haarlem N. Beurs-thermometer Donderdag 8 Februari 1934 83Vs 3Vs Woensdagmiddag heeft ten Stadhuize te Am sterdam een vergadering plaats gehad tusschen de arbeidys- en werkgeversorganisaties in de Bakkersbedrijven, naar aanleiding van de in uitzicht gestelde 6 pet. loonsverlaging. De bij eenkomst stond onder leiding van mr. H. Bijle- veld, bestuurslid der Rijksverzekeringsbank. Men kon nog niet tot overeenstemming komen en besloot, hangende de besprekingen, geen pu blicatie te doen van de debatten. Zaterdagmiddag zullen de afgevaardigden opnieuw bijeenkomen, dan is een beslissing te verwachten. De kapper uit Doesburg, die uit het geld- trommeltje van zijn „lief" ƒ7.— wegnam en tegen wien daarom veertien dagen geleden door den Officier van Justitie drie maanden gevan genisstraf werd geëischt, werd Donderdagmor gen vrijgesproken. In de zaak tegen het andere span, waarvan de Rechtbank veertien dagen geleden moest uitzoeken of de fiets, die hij meegenomen had, door haar of door hem betaald was en waar van de Officier veertien dagen geleden aan nam, dat „zij" het vehikel betaald had en tegen hem daarom acht maanden gevangenis straf eischte, werd eveneens Donderdagmorgen uitspraak gedaan. De man werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees ar rest In de zaak van een fietsenhandelaar uit Purmerend, die door den Politierechter te Haarlem wegens diefstal tot een maand ge vangenisstraf Is veroordeeld. De man zou In een café te Purmerend een bankbiljet van 20 uit een café hebben weg genomen toen de buffethoudster even afwezig was. Toen zij in het cafélokaal terug kwam. omdat zij zich herinnerde, de geldlade te heo- ben laten openstaan, miste zij het bankbiljet. Later had de fietsenhandelaar in een ander café zijn vertering met een bankbiljet van 20 betaald. Het Gerechtshof heeft het vonnis van den Haarlemscnen Politierechter vernietigd* en den verdachte bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De politie te Maastricht heeft een 18-jarigen jongen uit Haar'em aangehouden, die daar rondzwierf. Hij vertelde na aanhouding, dat hij in Haarlem door twee heeren in een auto was geduwd en meegenomen, nadat ze hem een prop in den mond hadden geduwd. De politie wantrouwde het fantastische verhaal en stelde zich in verbinding met de politie te Haarlem. Toen bléek, dat de jongen met 50 gulden van zijn patroon aan den haal was ge gaan. In de voering van zijn jasje vond de politie te Maastricht nog 30 gulden. Men schrijft ons: De K.J.C. van de parochie van H.H. Elisa beth en Barbara te Haarlem-Noord gaf Woens dagavond in het St. Josephgezellengebouw aan de Jansstraat haar tweede opvoering voor do nateurs en belangstellenden. Zij voerde de revue „Nou moet je toch ophouden" in twee bedrijven, 13 scènes en twee finales op, spe ciaal voor de K.J.C. samengesteld door den heer G. van Schie. In zijn openingswoord gaf de directeur, de weleerw. neer J. Stadegaard te kennen dat de revue het streven inhield van de K. J. C. Reeds in de eerste scène, een spreekkoor, uitgevoerd door de geheele jeugd der parochie en getiteld „De jeugd en de crisis" was het contact met de toeschouwers gevonden. De scène „Een buurpraatje', waarin het boertje ons inzien wel wat te veel jammerde over de diverse belastingen werd door de humoristi sche wijze van voordragen en het weigeren van den eeuwigen lucifer een groot succes. In „De familie Kankerpit" werd in eenige oogenblikken voor een geheele buurt tegelijk gekankerd. Eigenlijk moesten eenige hooggeplaatste hee ren van de Nederlandsche Spoorwegen hier ook eens eer. kijkje komen nemen. Als zij dan „De onbewaakte overweg" gezien hadden, zou den zij er misschien wel eenige laten bewaken. Een boertje vertoonde hier zijn E.H.B.O.- kunst! De eerste finaie werd een waa,r succes. Voor al het décor van deze helle-scène was voor treffelijk. Hierna volgde de pauze welke opgevuld werd met muziek van eenige K.J.C.-ers met mede werking van The Joly Boys, de band der St. Josephgezsllen. Het begin van het tweede bedrijf werd het succes van den avond. De volledige aankomst van „De Pelikaan" werd ten tooneele gebracht, waarbij ook het werk van den K.R.O. niet vergeten werd. Er was te veel om op te noemen. Zelfs het Straperlospel was niet vergeten. De scène „Nou moet je toch ophouden" liet nog even de vermoeidheid van het lachen ver geten. In de slotfinale waarbij verkenners en Jonge Wachters hun wet opzegden om een le vend Christusbeeld, viel de beweegloosheld van het beeld zeer op. Toen we tegen middernacht op straat ston den met een revuestemming in het hoofd, had den we het besef dat de K.J.C. van de paro chie van de H.H. Elisabeth en Barbara er zijn mag! Herz": a. Inleiding voor het 2e bedrijf, b. Pil- aentanz, c. In Glasmannleins Reich. Der Hol lander Michel, P. van Anrooy; „Poème de l'A- mour et de la Mer",: a. La Fleur des Eaux, b. Interlude, c. La Mort de l'amour. d Le Temps des Lilas, C. Chausson, solist: Ch. Panzéra; Roméo Seul, Tristesse, Bruits Lointains de Con cert et de Bal. Grande fête chez Capulet uit de Symphonie Dramatique „Roméo en Juliette". H. Berlioz. Men verzoekt ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat het concert op Vrijdag a.s. in de Gem. Concertzaal, te geven door de Ne- derl. Bachvereeniging, begint om kwart voor S uur precies. We herinneren onzen lezers aan de opvoe ring van Rossini's komische opera „H Barbiere di Siviglia", welke morgen, Vrijdagavond te 8 uur als laatste voorstelling van dit seizoen in den Stadsschouwburg alhier zal worden opge voerd door de N. V. Italiaansche Opera, Inten- dente: Cor van der Lugt Melsert, Direzione Musicale: Maestro Mario Parenti. De opvoering wordt gegeven onder leiding van Maestro Vincenzo Marini en in de volgen de rolverdeeling: Leo Piccloli: Figaro, Hilde Reggiani: Rosina, Luisa Squarzina: Berta, Luigi Fort: Graaf Almaviva, Guido Uxa: Florello, Gino Lussardi: Don Bartolo en Eraldo Coda: Don Basilio. Naar we vernemen, heeft de directie van de Cinema Palace besloten, in haar theater aan de Groote Houtstraat Zondagmorgen-voorstel lingen te geven van films, welke door haar aard en karakter door velen in een weekpro- gramma niet worden gewaardeerd. Zoo zal bij voorbeeld reeds aanstaanden Zondag G. W. Pabst's laatste film Don Quichotte worden ver toond, terwijl het in de bedoeling der directie ligt, alle kunstfilms waarover zij beschikt, ach tereenvolgens uit te brengen. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat deze film met geluid worden gedraaid en men twijfelt niet, of deze poging om ook films te brengen, welke anders voor Haarlem verloren zouden gaan, zal door menigeen op hoogen prijs worden gesteld. stellenden), die Maandag, Dinsdag en Woens dag as. zullen worden gehouden in het ge bouw van den Protestantenbond. Onder meer zal de film „Mataram" worden vertoond. De jaarlijksche feestavond van den R. K. Blindenbond „St. Odilia" der afdeeling Haar lem en omstreken wordt gehouden Vrijdag 9 Februari des avonds 8 uur in het gebouw „St. Bavo" met welwillende medewerking van het Dubbel-Mannenkwartet „Bel Canto", directeur P. Germes; den heer Gerard Vos, humorist, piano-begeleiding van Herman Teunissen; en tenslotte den heer Herman Teunissen, accor deon-solist. Het aantal uitnoodigingen, voor dezen feest avond verzonden, Is zeer uitgebreid, om het werk der blinden meer bekendheid te geven en te doen waardeeren. De heer G. P. van Hazebroek herdenkt a.s. Zondag zijn 25-jarig jubileum als koorzanger in de Parochie van de H. H. Elizabeth en Bar bara. Hiervan vervult hij 23 jaar de bestuurs functie van penningmeester. Dien dag wordt de Hoogmis ter zijner in tentie opgedragen. Wij vernemen, dat de heer J. Talsma, die op uitnoodiging van de Ver. Buurtbelang Aerden- houtBentveld op heden Donderdag 8 Februari zou spreken over het onderwerp: „Harmoni sche opbouw van stad en land" zeer tot zijn leedwezen door familieomstandigheden ver hinderd is, deze voordracht te houden. Zaterdagavond komt de Zaandamsche too- neelvereenigjng „Vondel" met het blijspel van Somerset Maugham „Caroline" onder de regie van Ed. Verkade hier in den Stadsschouwburg en wel om den Haarlemmers eerstens een heerlijken vroolijken avond te bezorgen, maar meteen om de kas van het Wijkhuis van het fonds tot behartiging der belangen van de hulp behoevende kraamvrouwen te versterken. Een groot damescomité onder het eerevoor zitterschap van mevrouw A. Roëllüironesse de Vos v. Steenwijk heeft zich gevormd om den avond zoo luisterrijk mogelijk te maken en vele kopjes thee en andere dranken te schen ken aan de jongelui die na de voorstelling in den foyer hun hart aan dansen kunnen opha len. Gisterennacht even voor twaalf uur loeide de brandweer door de stad en verzamelde zich een groote menigte in de nabijheid van de cavalerie- kazeme. Men had de brandweer gewaarschuwd, omdat een loos in vlammen zou staan. Groot was de verbazing, toen daaruit een heer stapte, die mededeelde te experimenteeren met een reclame-lamp met gekleurde glazen. Het zesde concert wordt gegeven op Dinsdag 13 Februari 1934, 8 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal, met medewerking van het Resi dentie-Orkest, onder leiding van Dr. Peter van Anrooy (eerelid der H. B. V.). Solist is Charles Panzéra, bariton. Het programma luidt als volgt: Symphonie No. 41 in C gr. terts (Jupiter): a. Allegro vi vace, b. Andante cantabile, c. Menuetto, d. Fi nale: Allegro molto, W. A. Mozart; „Les Indes Galantes", Invocation et Hymne au Soleil, J. Ph. Rameau. Solist: Ch. Panzéra; drie deelen uit de muziek voor Hauff's Marchen „Das kalte GIsterenmidag om 12 uur fietste een 6-jarige jongen, wonende aan den Korteweg 17, met een muts over z'n hoofd den Rijksstraatweg over. Er kwam een motorrijder aan en een botsing was onvermijdelijk. De jongen werd ernstig gewond aan een zijner beenen en moest worden over gebracht naar de „Deo." Heden zal de vijf-en-dertigste diesviering plaats hebben van de vereeniging van Oud- Leidsche Studenten te Haarlem. Deze diesvie ring wordt besloten met een feestmaaltijd in Hotel „Lion d'Or", Kruisstraat, alhier. Het diner, dat om 7 uur zal plaats vinden, wordt voorafgegaan door het gebruikelijke sociëtelts- uurtje. In de pauze van den maaltijd wordt een korte vergadering gehouden, o.m. ter verkie zing van twee bestuursleden der medische en theologische faculteit. De Indische Club en de Ned. Indische Staat kundige Partij, Vaderlandsche Club, afd. Ne derland hebben gezamenlijk eenige Indische avonden georganiseerd (voor leden en belang- Thans ontvangen wij het door den heer Tj. v. d. Weide toegezegde schrijven over „onthul lingen" betreffende den brand in de telefoon centrale te Amsterdam. Het blijkt echter, dat deze „onthullingen" zoo goed als geheel neerkomen op hetgeen wij Za terdag reeds uitvoerig meldden en welke ont hullingen door den Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam van a tot z onwaarheid zijn genoemd. Toen de heer Van der Weide, blijkens zijn mededeelingen, Dinsdagavond helf 11 van zijn Rotterdamsche reis thuis kwam, deelde zijn echtgenoote hem mede, dat zij ongeveer 9 uur a half 10 telefonisch de volgende mededeeling had ontvangen van den Rotterdamsche poli tieke recherche, inspecteur Bennekers, den zelfde met wie hij in Rotterdam een onderhoud had gehad: „Wilt U uw' man verzoeken, zijn antwoord op de beschuldiging van mr. Van Dam niet te publiceeren, alvorens hij nog nader met mü gesproken heeft, omdat ik een rectifi catie heb aan te brengen in mijn verklaring van hedenmiddag. Ik zal morgenochtend half 9 van uit Rotterdam opbellen. Woensdagmorgen ongeveer half 9 werd hij door genoemden inspecteur opgebeld, die hem het volgende verklaarde: „Ik heb een rectificatie aan te brengen in mijn verklaring van gisterenmiddag. Nn wij ons hier eens goed bedacht hebben herinneren wij ons, dat er inderdaad door Roelofsen over het telegraaf- en telefoon kantoor is gesproken, met dien verstande, dat wij alleen te hooren kregen, over het verstoren van den onderaardschen Parij- schen kabel, gelegen in de Raadhuisstraat te Rotterdam, welk kabel echter zoo diep in den grond ligt, dat wij het gevaar daar voor niet ernstig achtten." De heer Van der Weide voegt er nog het volgende aan toe: ,In den tijd, dat de heele Nederlandsche pers zich bezig houdt met den brand in de Amster damsche telefooncentrale, dat vele bladen de beschuldigingen van mr. Van Dam aan mijn adres hebben overgenomen, dat alle bladen de interpellatie van ir. Albarda hebben gepubli ceerd, ontkent de Rotterdamsche recherche des middags omstreeks 5 uur op de meest pertinente wijze, dat er ooit eenige sprake geweest zou zijn van een aanslag op het telegraaf- en tele foonkantoor te Rotterdam. -U.v.,1 Ja, nog sterker houdt men vol, dat zelfs het woord telegraaf of telefoon in dit verband nóóit genoemd werd door den heër Roelofsen en denzelfden avond, slechts 4 uren later, belt de inspecteur mij op om te melden, dat die hard nekkige ontkenning wordt ingetrokken en ver vangen door het bovenstaande. Ik heb aan dit relaas niets toe te voegen". Het stuk van den heer v. d. Welde gaat ver gezeld van onderteekeningen door den heer F. A. Smit Kleine en J. R. Schenk de Jong, die daarmede de waarheid van het door den heer Van der Weide medgedeld willen bevstigen. (Ongecorrigeerd) Men schrijft ons: Telkens dook de laatste dagen het gerucht op, dat de aannemingssom van het Zuiderbad, begroot op ƒ70.000, met een zeer aanzienlijk bedrag was overschreden. Een berekening van het bedrag was eerst mogelijk geworden, nadat de verschillende rekeningen waren binnenge komen. Het eerst hebben we wethouder Siegers om inlichtingen gevraagd. Waar de heer Siegers niet meer zegt dan hij verantwoorden kan, kregen we alleen de bevestiging van het ge rucht, dat ons ter oore was gekomen. Het eindresultaat van den bouw van het Zuiderbad was, dat ruim ƒ40.000 méér besteed was, dan met de bekende veranderingen mee gerekend, geraamd was. Wethouder Molenaar was wat uitvoeriger in zijn toelichtingen. De bouw van het Zuider bad was begroot op 70.000, bij aanbesteding uitbesteed voor 64.500. Nu was de eindreke- ning 130.000, zoodat de raming met 60.000 overschreden was. Op onze vraag of dit bedrag ten laste zou komen van den belastingbetaler, gaf wethou der Molenaar een ontkennend antwoord. Het meerdere bedrag zal gevonden moeten worden uit den kapitaaldienst. Het zal dus op de exploitatie van het Zuiderbad drukken. Het bedrag zal gevonden moeten worden door een leening. Dit zal gemakkelijk kunnen geschie den daar het Zuiderbad als bedrijf afzonder lijk beheerd wordt. Verder vestigde wethouder Molenaar er onze aandacht op, dat de bouw van het Zuiderbad beheerd is door een daarvoor afzonderlijk in gestelde raadscommissie bulten het college om. waardoor heel veel correspondentie met dehoo- gere autoriteiten reeds gevoerd was. De Minister van Economische Zaken, mr. schuur, heeft heden geïnstalleerd de Commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent onderwerpen, verband houden de met crisismaatregelen, waaromtrent de Mi nister oordeelt, dat het algemeen belang een onderzoek vordert. In zijn installatierede meende de Minister met een gevoel van nationale fierheid te mogen zeggen, dat onze Nederlandsche staatkunde zich heeft vrij gehouden van corruptie, van aanwen ding der staatsmacht ten bate van vrienden en magen, van omkooperij. Verheugend is het tevens, dat ons volk nauw gezet toziet en onverbiddelijk weert, wat zweemt naar eigen baat van den gezagsdrager. Toch geldt voor ieder, wien overheidsmacht in wel ken omvang ook is toevertrouwd, dat het ge vaar hem beloert. Wanneer dan nog op onge wone wijze de bemoeienis van hoogerhand met het bedrijfsleven toeneemt, liggen er ook des te meer valstriken. Dan is het algemeen belang, dat corruptie geweerd wordt maar evenzeer, dat geen vrees voor corruptie de volksziel be kruipt. Voor de vele belanghebbenden, die met de crisisinstellingen in aanraking komen, moet elke waarborg te meer, naast het toezicht der Re kenkamer en van den Crisis-accountantsdienst, welkom zijn. Ook voor de mannen, die in de crisisinstellingen zulk een zware en dikwijls ondankbare taak verrichten, moet het een re den van voldoening zijn, dat de regeering er op bedacht is een instantie te scheppen, welke elke opkomende verdenking zal onderzoeken en hen van elke ongemotiveerde blaam zal zui veren. De Minister verzocht de commissie reeds aan stonds een onderzoek te willen instellen in ver band met veel verspreide geruchten omtrent de vraag of bij de gestie van de Crisis-Varkens centrale, in welk onderdeel dan ook, iets ge schied is, wat uit een oogpunt van politieke moraliteit, afkeuring verdient. Vanzelfsprekend noemde de minister het, dat de rapporten der commissie onverwijld en on verkort zullen worden gepubliceerd. 's Ministers rede werd beantwoord door' den voorzitter der commissie, mr. dr. Beumer. (Ongecorrigeerd) BATAVIA, 7 Februari (ANETA) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden de berechting in hooger beroep voortgezet van de groep der muiters-Boshart c.s. Beklaagde stoker-olieman P. A. P. verklaar de uit vrijen wil te hebben meegedaan. Hij gaf toe een muitersrol te hebben gespeeld. De stoker-olieman W. S. daarentegen zegt, dat hij zich als onschuldig beschouwt en hij beroept zich daarbij op de toestemming, die hij verkregen had van den officier-machinist De Wilde, om alles zoo goed mogelijk te laten ver- loopen. t Beklaagde wenschte evenals korporaal Bos- hart een bloedbad te voorkomen. De stoker-olieman C. A. V., roept het Hof, na een hem gestelde vraag, waarom hij in appèl is gegaan toe: Omdat ik onschuldig ben.... Mijn leven is in uw handen.... Zes tien jaar diende ik de Marine en ik kwam al mijn verplichtingen naIk zal mij nimmer verzetten, en ik heb mij niet verzet tegen de Regeering, waaraan ik alles te danken heb De zaak wordt verdaagd tot 13 dezer. Alsdan zullen gehoord worden 28 getuigen décharge en 4 getuigen, die door den advocaat-fiscaal gedagvaard zijn. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland werd Donderdagmorgen aanbesteed de aanleg van drie strandhoofden bij Kamper duin. Laagste inschrijfster was Roozendaals Aanneming Mij. te Enkhuizen voor 86.650. Ondertrouwd 7 Febr.: G. L. H. B. Braak en C. F. J. Koot; W. Kok en P. C. v. d. Spek; P. J. Hofman en P. S. W. ten Hacken; B. J. Betjes en M Gawlitz; M. Kruijer en M. Schreu- der; F. w. de Vos en H. J. v. d. Berg; H. J. v. Keulen en C. Pohren; A. Roest en A. G. v. d. Giessen; K Brouwer en H. P. Kok. Getrouwd 7 Febr.: L. L. v. Maris en H. C. Bakker; F. v. Assema en W. Jansen; A. Spoor en M. v. Eek; G. B- J- Borst en H. B. Willem- se; G. M. Eising en C. G. Nolet; H. M. M. Boesmans en M. E. Bel; J. G. Philippo en B. J. A. Kluck; J. H. F. Timmermans en K. P. Scheffler; P Koeleman en J. J. v. Koperen; J. Kol en G. C. Roede; H. Jacobs en E. v. Kam pen; W. J. Eerheide en E. Badura; J. A. Leijs- senaar en A. M. Gigengack; A. Bloemhof en M. J. Vermaas; H. Bogaart en A. Diekmann. Geboren 5 Febr.: A. M. Klinkenberg-v. We tering z.; J G. Warmerdam-Schoone z. 6 Febr.: G. Ruiter-Aupers d.; E. Cruijssen-v. Rossen d. 7 Febr.: M. B. Jansen-De Baene d. Overleden 6 Febr.: C. v. Dongen 76 j„ Nijl- straat; P. J. Kaasenbrood 62 j„ Thorbecke- straat; P. P. Rietfort 76 j., Kruisweg; A. C HoningRosboch 76 j„ Saenredamstraat. 7 Febr.: A. Koning 68 j„ Grebberstraat. Verkoopïng Gistermorgen te 11 had in café „Oud Berg en Dal" de verkooping in één zitting plaats van een heerenhuis aan de Duin laan no. 10 te Bennebroek, groot 2.79 A., eigen dom Erven G. W. Damen. De verkoop geschiedde ten overstaan der notarissen mr. J. A. de la Hayze en D. Lodder te Hille- gom. Het perceel werd in hoogste bod gebracht op 5100 door den heer Kragt te Bennnebroek en op 100 gemijnd voor mej. van Zandvoort te Bennebroek. Vischwedstrljd Zondagmorgen zal de visch- club „de Dageraad" een groote kaswedstrijd houden op baars, in de Ringvaart onder Hilli- gom. In tegenstelling met andere wedstrijden zal de prijs-uitreiking niet denzelfden dag plaats hebben, maar op Zaterdag 17 Februari, op wel ken avond een feestelijke bijeenkomst zal plaats hebben, en waarbij een nieuwe medaillekast aan het bestuur zal worden aangeboden. Deze plechtige bijeenkomst zal plaats hebben in het club-café, „Wapen van Heemstede", Wil- helminaplein. Bloemententoonstelling, ook van de school- inzendingeni Voor de 6e maal zal op 16, 17 en 18 Februari a.s. de groote jaarlijksche bloemen tentoonstelling plaats hebben van de R.K. Bloemistarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit"". De hoofdproducten dezer tentoonstelling zijn ook nu weer hyacinten en tulpen, 14 deelnemers hebben daarvoor weer hun kennis en tijd be schikbaar gesteld om met deze zoo schitterende winterbloemen te toonen wat eigenlijk een ieder, al is het dan in een mindere quantiteit, zal kunnen bereiken. Deze 14 deelnemers hebben in totaal voor dit doel opgezet pl.m. 4000 hyacinten en tulpenbol len. En het zeer gunstige weer voor het afster ven der bollen in den zomer van 1933 is een waarborg dat de bloemen dit jaar van bijzondere qualiteit zullen zijn. Behalve de hoofdproducten, hyacinten en tulpen, zullen er ook narcissen, Crocussen en andere bijgewassen geëxposeerd worden. De inzendingen der schoolkinderen Evenals vorige jaren zullen op deze tentoon stelling ook geëxposeerd worden de potjes hya cinten, voor dit doel aan de schoolkinderen verstrekt. In tegenstelling met vorige jaren, toen elk potje slechts 1 bol bevatte, zijn nu op elke pot 3 bollen geplant. Dit vereischt voor de kinderen een grootere zorg, maar het succes zal grooter zijn, omdat het geheel nu voller is, en de op stelling nu massaler zal zijn. Aan de schoolinzendingen wordt deelgenomen door 11 scholen, met totaal 14 deelnemers. Een commissie heeft een gedurig toezicht gehouden op de voorbereidende werkzaamheden en iede re week zijn door haar, middels de onderwij zers schriftelijke broeilessn verschaft, terwijl als laatste onderrichting een 1500 tal brochurês zijn verstrekt voor de laatste broeibehandeling. Behalve de pl.m. 4500 hyacintenbollen van de schoolkinderen zijn ook de pl.m. 4000 hyacinten en tulpenbollen geschonken door de firma's P. Nelis en Zn., Jos. M. J. Braam en de Gebr. N. en J. Roozen. De tentoonstelling zal ook nu weer gehouden worden in de groote zaal van het R.K. Vereeni- gingsgebouw, en zal gearrangeerd worden door de firma Carl. v. Empelen, alhier. Excursie Werkloozen Woensdagmiddag maakte een 50-tal werkloozen een excursie naar de gebouwen en terreinen van de Amsterdam sche Waterleiding te Woestduin. Om even 2 uur arriveerden de excursisten en een aantal commissieleden aan het hoofdgebouw, waar door de directie eenige ambtenaren waren beschikbaar gesteld om als gidsen te dienen. In een 4-tal groepen verdeeld, bezochten de excursisten de verschillende gebouwen, zooals de machinekamers met de geweldige machines, de enorme waterkelders. Voor zoover begrijpe lijk werd de werking der machines uiteengezet en kregen de bezoekers een klein idee van wat hier zoo dag en nacht moet geschieden om de duizenden Amsterdammers van het noodige drinkwater te voorzien. En dat dit geen kleinig heid is, bleek uit de mededeeling dat iedere Am sterdammer gemiddeld pl.m. 100 liter water per dag gebruikt. Behalve van de geweldige groote machines en pompen, kregen de bezoekers een idee van de hulpmiddelen bij eventueele storingen en op drukke afneemdagen, waar de dieselmotoren in enkele minuten in gereedheid gebracht kunnen worden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de overdekte filters, waarbij de leiders een duide lijk beeld gaven van de wijze van zuiveren van het water, en van welke stoffen het water over het algemeen gezuiverd moet worden. En dat er vooral veel ijzer-oxyde uit het wa ter gehaald wordt, konden de bezoekers aan schouwen bij de reiniging van een der filters, waaraan men juist bezig was. Na een rondwandeling van bijna 3 uur namen de excursisten afscheid van hun geleiders, wien zeker een woord van dank toekomt voor den prettigen en leerzamen middag. R.K. Begrafenis-vereeniging .Santpoort-Sta tion" Op initiatief van eenige katholieken uit Santpoort-Station, had daar een bijeenkomst plaats met het doel een begrafenisvereeniglng op te richten. Na eenige vlotte besprekingen werd tot de oprichting overgegaan en een bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: Voorzitter de heer J. Heeremans, secretaris de heer M. J. Post, en penningmeester de heer G. Handgraaf. Adres secretaris Hagelingerweg 92, Santpoort-Dorp. Gebouw „St. Bavo" Boekhouderscursus „St. Marcus", 8 uur Bestuursvergadering Metaalbewerkers, 8 uur „Proza en Poëzie", 8 uur Iedeenvergadering Spoorwegpersoneel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Ge combineerde besturen melkhandel „St. Jozef" half 9. R.K. Volksbond, Overveen Hotel „Vree burg", Bloemendaal Jaarfeest, half 8. Restaurant Brinkmann K. J. M. V. St. Augus- tinus. Vastenavondviering. Patronaatsgebouw Teylerplein Tooneel- avond. St. Josephs-Gezellen Haarlem II. St. Josephsgezellengebouw Haarlem I, Jans straat 59, 8 uur. Revue als Dinsdag. Haarl. Kegelbond Kienavond „Thalia", 8 uur. Gepouw St. Bavo Coöp. Centr. Boeren leenbank, des morgens 10 uur Haarl. Ge mengd koor 8 uur Ledenverg. transport 8 uur Bestuur Herwonnen Levenskracht 8 uur Propaganda-avond Blindenbond 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. Gem. Concertgebouw Bachvereeniging „Vier Cantates" 7.45 uur. De afgebroken partij uit bovengenoemden wedstrijd tusschen de heeren P. Landzaat (H. S. G.) en J. A. A. Hoeben (Haarlem N.) is Dinsdagavond voortgezet en door laatstgenoem de gewonnen. De totaaluitslag is hierdoor 55 geworden. HAARLEM. 8 Febr. Groentemarkt. Veldsla 0-741.20, Lof 2029 ct., knakpeen 46 ct., boe- rekool 2860 ct., gele kool 4070 ct., groene kool 2040 ct., andilvie 0.901.30. spruiten 2.503, roode kool 410 ct., knolselderle 48 ct., prei 412 ct., selderie 1035 ct., pieterselie 825 ct. De Voorbeurs kenmerkte zich vandaag reeds door een uiterst beperkten handel. Van New- York ging geen stimulans uit en ook op de va lutamarkt was het vanochtend kalm, aangezien dollars niet gevraagd waren en Ponden licht aangeboden. De dollar bewoog zich op 152% 153 (153 en het Pond stelde zich 6 7 cent lager op 7.64)4—7.65)4 (7.71%). Dit verschil is nog wel zeer groot, maar vergeleken bij Maan dag en Dinsdag J.I., toen fluctuaties voorkwa men van 10 15 ct. in enkele minuten, kan men aannemen, dat ook op de Pondenmarkt langzamerhand een meer bezadigde stemming intreedt. Intusschen blijft de situatie onzeker en vraagt men z-ch af, of een herhaling van het gebeurde niet mogelijk is. Dit hangt na tuurlijk van Amerika af, waar het spel met den dollar nog moeilijk als geëindigd kan beschouwd worden en er alle kans bestaat, dat Roosevelt met het goud en het betaalmiddel nieuwe ex perimenten zal ondernemen. De eerste prijzen waren wat zwakker, maar geleidelijk liepen de koersen iets op. Zoo trokken Philipslampen van 252 tot 25314 aan (254); Koninklijke Olie herstelde van 179% tot 180 (180 5/8), H. V. A. van 188% tot 131. (189) en Unilever van 82 tot 83% (83%). Aor-7 sterdam Rubber was zwak in verband met de berichten, volgens welke de restrictie nog lang niet een voldongen feit zal zijn en dr. Colijn niet naar Londen vertrekt met de bedoeling restrictie-onderhandelingen aan te knoopen. Het fonds stelde zich ruim 2 pCt. lager op pl.m. 104. De Youngleening was zwakker e.i werd op 53 pCt. getaxeerd. Amerikaansche shares waren in aansluiting aan Wallstreet flauw en verloren voor Steels en Bethl. Steel circa 1 pCt., resp. op 36 en 29. Anaconda lager op 10 5/8. Nederl. Staatsleen. ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening tamel. prijshoudend Philips tamel. prijshoudend Unilever prijshoudend 4 ku zwak Koninklijke 'uier H VA prijshoudend Rubber flauw Amerik. waarden prijshoudend Tabak flauw DONDERDAG, 8 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.71)4 7.67 Berlijn 58.72Va 58.87y2 Parijs 9.77 9.78'4' Brussel 34.6S 34.65 Zwitserland 48.17 48.10 Weenen Kopenhagen 34.50 34.25 Stockholm 39.8O 39.50 Oslo 38.80 39.00 New York (cable) 1.53Va 1.53 Rome 13.05 13.05 Praag 7.37Vs 7.37y2 Madrid 20.25 20.25 Vorige Slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101V4 101'A A% Nederland 1916 102% 102% 4% Nederland 1917 101% I017/e 4 Nederland 1933 99% 99% *y, N Ind 1926 AB 9S% 95V8 4% N. Ind 1931 95% 95Ve 5% Youngleen 1930 53% 53% Banken Amsterd. Bank USy2 116 Koloniale Bank 52Vs 52 Indische Bank 528/t 53 Cert. Handel-Mij48 48 Industrieën S3% 59% 59 34»4 33% 20% ,0% 254 253 1 1 173 173 Industr. Buitenland 11% 10% 30 29 14% 13 37% 36% 7h 7 13% 14% 15% 1^/8 Mijnbonw 8 8 1314Ü 131 126 126 Petroleum Kon Olie 180% 1801% 12% i3 103% 104 4% 4% Vorige Slotkoersen. Heden Contlnenfcol OU 12% 12 Shell Union OU 7% 6% Rubber 1061/8 104 831/s 81% Deli Batavia Rubber 45% 44 31% 31 353/g 35 V- L G. O. 54% 54 54 51 2% 23/g Scheepvaart Java Ch. Japan 47 27 Holl. Amerika Lijn 1% Dito Gem Eigend. Kon. Ned. Stoom9Vs Scheepvaart-Unie 48 47 /a Suiker H. V Ai90y2 190Va Java Cultuur 102% 112 N. L S. 078 77 Vorstenlanden 26Vs <5)4 Actions idem 17.50 17.50 Tabak Dell Batavia '30% 130s/* Oude Dell 124)/., 124)4 Oostkust 241% 24 Senembah 150% 149% Spoorwegen 80 73 3% 14% 14 11% 11 Chic MiJw 22 21 Kansas City South S 4% 14.% 14% Nominaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2