IN EN OM HAARLEM Velsen bouwt nog gestaag Drie bekendendie heengaan 1 Villabouw Wüstelaan - Santpoort WELKOM STADSMENSCH DONDERDAG 8 FEBRUARI MUZIEK Geen belastingverhooging Vervoermiddelen Werk aan den winkel V astenavond Vroeger en nu C arnavals-liedjes Vastelavond verbranden Narrenorden VERKEERSONGEVALLEN Motor contra auto Opdrachten BAKKERSLOONEN TE HAARLEM Leerlingen-uitvoering der afd. Haarlem van de Mij. tot be vordering der Toonkunst UITBREIDING VAN VELSEN <f BH De beide foto's op deze pagina laten goed zien, van welk een ruimen en modernen bouw de woningen zijn, welke den laatsten tijd in Velsen gebouwd worden P.E.N. - Zaanland De overwegingen van het Konink lijk besluit Gemeentelijke centrale te Wormerveer Oud-Indischgangers en gepension- neerden bewonen knusse huisjes in Driehuis en Santpoort Belasting stabiel UttiiiiiHiiHtiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii op zijde te schuiven, een positie weten te ver overen en te behouden, hangt veelal af van het Karakter van den directeur. Er zijn prachtige kinderkarakters op scholen bedorven; er zijn ook tal van hopelooze gevallen door een ver standige leiding gered. Zij, die belast zijn met de verantwoordelijkheid van de benoeming dier leiders, kunnen die niet hoog genoeg aanslaan. De heer Broekman mag bij zijn afscheid de voldoening meenemen, dat hij niet voor niets heeft gewerkt, want zijn w'erk en zijn persoon zal blijven voortleven in de vele voortreffelijke zullen blijven voortleven in de vele voortreffelijke afgeleverd. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is wel, dat toen de heer Van Mourik Broekman naar de betrekking van leeraar aan de H. B. S. sol liciteerde, de heer Ir. Albarda, de tegenwoordige leider van de S. D. A. P. een zijner ernstige concurrenten was. De heer Van Broekman won het tenslotte. Ongeveer in denzelfden tijd, dat de heer Van Mourik Broekman leeraar in Haarlem werd, kwam de heer Rutgers van der Loeff als direc teur aan de Stadsbibliotheek. Een stille wer ker en geleerdei en bevorderaar van de cultu- reele ontwikkeling der Haarlemmers. De Haar- lemsche stadsbibliotheek is zeer waardevol, maar was immer erg ontoegankelijk voor het groote publiek. Het is de groote verdienste van den heer Rutgers van der Loeff, dat hü er innig voor heeft geijverd om de invloedssfeer van de stadsbibliotheek uit te breiden. Hij heeft dat vooral bereikt door de stichting van een openbare leeszaal. Dat hij daarbij een groote activiteit ten toon spreidde, verdient waardee ring. Na eenigen tijd heeft hij de bezwaren van katholieke zijde tegen een openbare lees zaal zooal niet begrepen, dan toch leeren res pecteeren en ontzien en, elkander begrijpende en waardeerende, ontstond zelfs een vruchtbare en aangename verstandhouding tusschen hem en menschen, die principieel niet vriendelijk tegenover een openbare leeszaal stonden. Het is zeker, dat de heer Rutgers van der Loeff veel heeft willen doen om het cultuurpeil der Haar lemmers op te voeren en dat hij vooral zeer leed onder de tijdsomstandigheden, die niet toelieten, dat al zijn wenschen in vervulling gingen. Hij heeft voor Haarlem werk van blij vende waarde verricht, want de openbare lees zaal zal onze gemeente niet zoo spoedig ontno men warden. Wij herinneren hier ook terloops aan zijn buitengewone vriendelijkheid en voor komendheid tegenover ieder, die zijn hulp in riep voor een studie, al was deze nog zoo on belangrijk. laar, mr. dr. S. de Vries Czn., oud-minister, ingeroepen. Deze heeft Zaterdag j.l. de par tijen bij zich doen verschijnen en een zeer langdurige conferentie met hen gehad. Van arbeiderszijde werd voornamelijk be zwaar gemaakt tegen het gemis aan ieder overleg vooraf met de arbeidersorganisaties. Hoewel men van werkgeverszijde zich op het standpunt stelde, dat er geen collectieve ar beidsovereenkomst had bestaan en dus overleg niet verplichtend was, en men bovendien van overleg niets dan uitstel verwachtte, is men tenslotte toch overeengekomen, om nog te trachten, het onderling eens te worden. Te dien einde werd een vergadering van alle betrokken arbeiders- en werkgeversorganisa ties gehouden op Woensdag 7 dezer ten stad- huize te Amsterdam, onder leiding van mr. H. Bijleveld, bestuurslid der Rijksverzekerings bank. Kunnen partijen het vóór Zaterdag 10 dezer niet eens worden, dan zal een arbiter over het geschilpunt een uitspraak geven. pensionneering krapper moeten leven, zoeken zich daar een huisje. De eene familie trekt de andere aan, zoo doende zal het dan ook geen verwondering ba ren, dat voor de komende maanden de bouw van 500 huizen op het programma van ver schillende bouwers staat. Op gronden van „Duin- en Kruidberg" aan den Hagelingerweg bouwt de heer J. L. Min 150 kleine midden standswoningen, waarvan er reeds tachtig ge reed zjjn. De heer v. Heyst heeft 100 vroolijke woningen herkenbaar aan de roode daken, ge bouwd in Driehuis. Daarin wonen vooral oudere menschen. De koopprijs van deze huisjes, die er werkelijk zeer mooi uit zien, bedraagt van 4800 tot 5000. Aan den Rijksstraatweg is een nieuwe reeks huizen reeds lang van bewoners voorzien. Ook de bebouwing rondom de nieuwe R.K. Kerk vordert gestaag, er is rondom dit Godshuis als het ware een geheel nieuw dorp verrezen. Dichter bij Haarlem, aan de Wüstelaan en de in aanleg zijnde Wynandi Daniëllaan worden door den heer J. Philips Jr. dubbele landhuizen in het bosch gebouwd. Hoewel de kostprijs van deze kleine villa's ook zeer matig is, zijn ze toch geschikt voor den beteren middenstander. Het is niet doenlijk alle plekjes op te som men, waar thans metselaar en timmerman doende zijn. Maar, verklaarde ons de burge meester, het ligt niet in de bedoeling de komst van arbeiders te bevorderen. Er is voor deze menschen den eersten tijd geen emplooi, de werkloosheid met de daaraan verbonden steun- uitkeering is nog groot en daarom vooral wordt de vestiging van veel matig-betalende belasting plichtigen buitengewoon prettig gevonden. Ik heb dan ook de zeer gegronde hoop, aldus de burgemeester, dat de in uitzicht gestelde 200 opcenten op de personeele belasting geen wer kelijkheid zullen worden en dat het percentage van 80 tot 125 gehandhaafd zal blijven. Het Rijk stelde de tweehonderd opcenten wel als eisch, maar omdat er zeer groote kans is, dat de. ge meente zich binnen zeer afzienbaren tijd zelf zal kunnen bedruipen, wil men Velsen thans een levenskans geven. Deze mededeeling zal zeker wel met vreugde ontvangen worden bij de inwoners, die reeds het ergste hadden gevreesd. Nu moet u niet denken, ging de burgervader voort, dat de gemeente tot de uiterste hoeken zal worden volgebouwd. Be houd van natuurschoon is een der grootste eischen, want juist om de mooie omgeving ves tigen zich zoovelen in mijn gemeente. „Duin en Kruidberg", waarin men dagen kan wandelen in steeds nieuwe gedeelten, blijft natuurlijk be houden, Beekensteyn en Waterland blijven het dichtbije aantrekkingspunt voor Driehuis, het Burgemeester Rijkenspark zal een der mooiste plekjes voor het rayon Santpoort blijven. Plant- soeneering wordt niet vergeten, zoodat geen doode wijken ontstaan. Verschillende bouwers hebben in overleg met de Schoonheidscommissie bosch of kreupelhout zooveel mogelijk gespaard. U moet maar eens kijken hoe buitengewoon goed dit o.a. is geschied aan het begin van de Wüs telaan, vlak over de spoorboomen. Als men mij vraagt, ging de .heer Rambon- net voort, zou ik de geheele exploitatie van het autobusbedrijf in en naar de gemeente in han den willen geven van „De Stormvogels", die waardeering verdienen voor het gepresteerde tot heden. IJleine taxi's ontwrichten een goed ge ordend vervoermiddel voor iedereen en daarom kunnen de betrokken maatschappijen geen vaste standplaatsen krijgen. De lectrische treinverbinding is niet beter te wenschen, hoewel men natuurlijk voor bui ten wonen altijd een kortere of langere wan deling moet over hebben. In twintig minuten zit men per auto in Zaan dam via een schitterenden weg. Straks is er ook de betonweg langs het kanaal, waardoor de Amsterdammers ook in minimum tijd in hun buitenhuisje kunnen zijn. Het spreekt vanzelf dat deze massa-nieuw- bouw in de verst uiteenloopende gedeelten van de gemeente ook veel werk geeft aan arbeiders in gemeentedienst. Rioleering is noodzakelijk, wegenaanleg dito, verbreeding van bestaande wegen niet het minst. De Hagelingerweg wordt b.v. bijna 28 meter breed en daardoor een der belangrijkste verbindingswegen tusschen Haar lem en IJmuiden. De Wüstelaan zal ook veel breeder worden (men is er reeds mee bezig) maar de doorkijk en het natuurschoon zullen daaronder niet lijden. Zoo wordt ook in Drie huis steeds door veel arbeiders gewerkt aan het uitzetten van het uitbreidingsplan. Rondom Haarlem groeien steden, de bloemen stad reikt haar armen naar Amsterdam en naar Velsen, de Zaanstreek komt dichter bij het do mein van de hoogovens en de hoofdstad zoekt woongelegenheid voor haar menschen naar alle kanten. Er wordt gebouwd, er worden arbeiders aan het werk gezet, er wordt een loon verdiend. Daavoor past in dezen tijd van droeve statis tieken en verliezen een woord van hulde aan de ondernemers, die het bouw-risico beloond zien door het slagen van hun plannen. Metselaar, trek je steenen maar op tot in wijden omtrek, timmerman timmer je vloeren en daken, schilder kleur maar je gevels Er wordt gebouwd! Er is weer licht in de duisternis! Reeds vroeg was het vastenavondfeest in zwang. In Griekenland, Italië, in de Keltische en Ger- maansche landen was het de gewoonte in de len te door het land te trekken met een scheepswa- gen, die het beeld of het symbool der godheid droeg, hierbij werden dansen en maskarade uit gevoerd. Een monnik van de abdij van St. Troud maakt gewag van een lentefeest in 1133 gehouden in beneden Duitschland, waarbij een schip, dat op wielen was gezet van Aix-la-Chapelle naar Hol land getrokken werd in een processie van man nen en vrouwen. De vrouwen dansten als dwazen rondom het schip, dat overal met vreugde begroet werd. Deze monnik ageerde hevig tegen dit heiden- sche feest. Toen het carnaval in 1823 te Keulen weer op nieuw werd ingesteld, kreeg ook de scheeps- wagen een plaats in den carnavalsoptocht. Ook in Nederland was toen sprake van een Narrenschip, ook wel genoemd de „Blauwe Schuit". Hierin voeren de leden van het gilde van die blauwe scute op Vastenavond rond. Hadden de overheden het niet erg op de mommer-ijen be grepen, de pret van het rondtoeren van het nar renschip gunden ze het volk toch graag en zelfs schonk de stadNijmegen in 1550 een subsidie aan „den scipgezellen die metter blauwer scüte omvoeren." Het hoogtepunt van het carnaval was de op tocht, die op Zondag of Maandag gehouden werd. In Duitschland spreekt men hier en daar wel van Hirsch-Montag en denkt daarbij aan de vermomming van verscheiden personen uit den carnavalsoptocht, die zich als hert plegen te verkleeden. Het is geen uitzondering, dat dieren bij den optocht zijn, in Parijs b.v. loopt een vette os mede. Op Vetten Dinsdag vooral stelt men zich schadeloos voor de ontzegging, die in de eerst volgende weken te wachten staat en doet men zich te goed aan spijs, drank en ver maak. Bij feestvieren heeft men er altijd behoefte aan zjjn gemoed te luchten op poëtische muzi kale wijze. De liederen, die door de feestzangers worden gezongen lijden aan het algemeen-Nederland- sche euvel der straatliederen: ze missen, op een enkele uitzondering na, elk beschavingselement Er zijn talrijke voorbeelden waarvan h liedje Dat gaat naar Bosch toe, zoete lieve Gerritje; Dat gaat naar den Bosch toe, zoete lieve meid!" nog het hoogdst d.w.z. het minst-laag staat. Onder het geklos der klompen bij den boeren dans luidt het: Hup Marjanneke, Stroop in 't kanneke, Hup, 't is vastelaovend. Hup Marjanneke Stroop in 't kanneke, Want 't is carnaval! Onder het volk is een echt volksliedje bewaard dat wel samengevat is in het veel gezongen re frein Vrouw,: 't is vastenavond, Hi, ha, ho! 'k Kom nie thuis voor morgenvroeg, Dan is 't nog wel bijtijds genoeg, Hi, ha ho! In vele streken is 't slot van 't carnaval het verbranden van den Vastelavond, in den vorm vdh een strooien pop, die ook wel den naam van Winter of Dood heeft. In Beieren spreekt men van „Judas verbranden", hierin is de christelijke invloed weer merkbaar. In andere streken als Tyrol, Spanje, Italië e.a. heeft dit verbranden op Asch-Woensdag plaats. Ook ons land heeft tijdens het Carnaval zijn narrenorden. In Sittard kent men de Narotte- Club, die de „Zïttesche Vastelaovend" tot een groot volksfeest voor dit zuidelijke stadje maakt. In den stoet ziet men Vorst Marot met „ziene wiese raod, en Lummelke Doe, Domme August, de Batteraaf, de Nonnerottebakker, Prins Car naval, de schooljong en zijn meister, Pierrot en Pierrette, de Steinders famije en nog enkele leden van de „gout gevourde famije" meetrek ken. Asch-Wbensdag strooit dan de asch der boete over de lustige vastelaovendvierders, die in de dagen van vermaak voor zeven weken plezier hebben vergaard. Dit laatste woord heeft de vorige minister van Waterstaat aldus geïnterpreteerd, dat een ge gadigde is degene, die de energie persoonlijk gebruikt. De gemeente is slechts tusschenper- soon en het staat dus niet vast, dat het pro vinciaal bedrijf aan haar zal leveren. Ook is niet zeker, hoe de prijs van de energie zal zjjn. Waarom mag Wormerveer geen eigen centrale hebben en Amsterdam, Haarlem en Zaandam wel? De afkeuring van het raadsbesluit berust volgens pleiter niet op een gemeentelijk, maar op een provinciaal belang. Pleiter achtte ech ter overeenstemming met het provinciaal bedrijf wel mogelijk. Mr. Bruch heeft hierna het standpunt van Gedeput. Staten uiteengezet en het betoog van mr. Asser op verschillende punten tegenge sproken, waarbij hij ook de door Wormerveer overgelegde exploitatierekening critiseerde. Verder legde hij er den nadruk op dat om trent afneming van stroom van de gemeente lijke centrale door de grootindustrie niets vast staat, dat deze afneming van stroom zelfs niet waarschijnlijk is met het oog op de veel grootere bedrijfszekerheid, die het Prov. Electrisch Bedrijf kan bieden. De Kon. beslissing volgt later. De heer v. d. E. uit Santpoort wilde op den Hagelingerweg aldaar een links-parkeerenden melkauto passeeren, toen deze wegreed, en den weg overstak. Daardoor botste het motorrijwiel in volle vaart tegen den auto. De motorrijder kwam hierbij zóódanig te val len, dat hij een been brak. Eenige leden van de E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse en legden het eerste verband, waar na de gewonde, op advies van dr. de Groot, naar het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd overgebracht. Het eenjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden is opgedragen aan P. H. v. Essen te Halfweg voor f 8660. Hetzelfde onderhoud van de militaire gebou wen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder is opgedragen aan L. H. Rings te Santpoort voor f 8300. Het openbare leven in Haarlem zal bin nenkort een zwaar verlies lijden door het scheiden van drie ambtenaren, die gedurende de jongste twee tientallen jaren hier met veel gezag en met veel vrucht hebben gewerkt. Wij bedoelen den heer Ir. van Mourik Broekman, die in de laatste raadszitting eervol ontslag kreeg als directeur van de le H. B. S„ den heer J. D. Rutgers van Loeff, die, binnen kort, evenals de heer Broekman om gezond heidsredenen, aan B. en W. ontslag uit zijn functie van directeur der Stadsbibliotheek en Leeszaal zal verzoeken en den heer K. Brants, die tegen 1 Mei a.s. wegens het bereiken van den vastgestelden leeftijd ontslag heeft verkre gen als hoofdinspecteur van het lager onder- Wijs in de tweede inspectie met Haarlem als standplaats. Drie bekenden, die heel wat in vloed op het Haarlemsche cultureele leven heb ben gehad. In 1903 begon de heer van Mourik Broekman zijn loopbaan als leeraar in de wis- en werk tuigkunde aan de Haarlemsche H. B. S. Hij was een knap man en werd spoedig een gezien docent. Dat hij behoorde tot het allerbeste hout, waaruit onderwijzersmateriaal kan wor den gesneden, heeft zijn carrière bewezen. In 1910 volgde hij, hoewel jongste leeraar, den 70- jarigen heer dr. Brongersma op als directeur Van de le H. B. S. Dezen bekwamen en door het geheele land bekenden paedagoog te ver vangen, was geen gemakkelijke taak, maar de heer v. Mourik Broekman heeft haar schitte rend volbracht. Met eere heeft hij zijn onder- Wijsinrichting bestuurd en de hoedanigheden, welke hij daarbij ten toon spreidde, hadden zoo'n meestertoets, dat het niemand behoeft te verwonderen, dat zijn naam meermalen is ge noemd toen er vacatures van inspecteur bij het middelbaar onderwijs waren. Hij bleef zijn school echter trouw. Liefde doet wonderen en dat is zeker ook het geval bij liefde voor het vak, dat men beoefent, vooral als dat vak on derwijs heet: de heer van Mourik Broekman nu had zooveel liefde voor zijn mooi metier, dat hy eenige malen schoone aanbiedingen heeft laten loopen om aan het hoofd te kunnen blijven van zijn Haarlemsche H. B. S. Is het te verwonderen, dat de school, gekoestert door zoo'n liefde, iets moois was. De school heeft hfj dan ook zien groeien van 273 leerlingen in 1910 tot bijna 450, zoodat er een tweede H. B. S. moest worden gesticht. In 1925 werd het Ge meentelijk Lyceum onder zijn leiding opgebouwd. Zij is de grootste school van dien aard in Ne derland geworden. Nu de heer Broekman zijn taak als geëin digd beschouwt, mag hier wel even met veel nadruk op zijn mooi en verantwoordelijk werk worden gewezen. Haarlems onderwijs heeft hij een uitstekenden naam bezorgd en zoo heeft hij bijgedragen tot den grooten bloei van Haar lem-woonstad, want dat velen Haarlem als woonplaats kozen om het goede onderwijs dat er wordt gegeven op de lagere, maar vooral ook op de middelbare scholen staat w'el vast. Ver dienstelijker nog is echter zijn werk als vor mer en leider van vele duizenden jongeman nen en vrouwen, die nu reeds mannen van be- teekenis in de Maatschappij zijn geworden of het nog zullen worden, en van wie op dit mo ment weer vormende leiding op hun onderge schikten uitgaat. Men moet dien invloed niet onderschatten. Bijna altijd zet het hoofd van een middelbare school zijn stempel op de heele generatie leerlingen, die bij hem passeert en of het ridderlijke, karaktervolle harde werkers worden, die zich manmoedig en eerlijk een weg door het leven banen dan wel gluiperds, wier eenige verdienste bestaat in de virtuositeit, waarmede zij zich met hun ellebogen ten koste van anderen omhoog werken en door anderen Tenslotte de heer K. Brants, aan wien met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als hoofdinspecteur van het lager onderwijs. Het groote publiek voor zoover het met de onderwijsinspecties te maken heeft, komt meer met de inspecteurs dan met den hoofdinspec teur in aanraking en zoo behoeft het niet te verwonderen, dat de heer Brants niet erg be kend is te Haarlem. Hij werkt hier, na een vruchtbare loopbaan, sinds 1924 als hoofdin specteur, nadat hij reeds vroeger hoofd der christelijke school aan de Anthoniestraat was geweest. De heer Brants is een op en top on derwijsman en heeft veel gearbeid. De hoofd inspectie Haarlem verliest in hem een bekwaam en krachtig leidsman. Er zit iets weemoedigs in het afscheid van drie van dergelijke voortreffelijke menschen. Het is daarom, dat wij er de aandacht op ves tigen. Dat weemoedige zit niet alleen in de waarheid van het Fransche gezegde, dat elk afscheid een beetje sterven beteekent, maar ook in de wetenschap, dat de voortreffelijkste mannen van het tegenwoordige geslacht er aan gaan denken om voor goed rust te nemen. En al is het waar, dat niemand onmisbaar is in zijn betrekking, al is het waar, dat de nieuwe ruit, welke in de plaats van een oude wordt gezet, ook goed kan zijn, niet zelden is het nieu we glas in het begin beslagen, zoodat maar al te dikwijls nog langen tijd met weemoed wordt teruggedacht aan de diensten, die de oude ruiten hebben bewezen. Eenige dagen geleden is gemeld, dat in ver schillende bakkersbedrijven te Haarlem een loonsverlaging zou worden doorgevoerd, waar tegen van arbeidersztjde geprotesteerd werd. Wij vernemen thans van mr. M. J. Broek- huijsen Jr., secretaris der Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, hieromtrent nog eenige nadere gegevens. Het loon van den bakkersarbeider, althans dat van den minst-geschoolden vakarbeider, bedraagt ƒ34 per week. Ditzelfde loon wordt ook verdiend door de broodbezorgers in vol- ledigen dienst, en door de bakkers-bezorgers. De meer-geschoolde arbeiders verdienen meer, en zelfs worden loonen van 45 en 50 aan een meesterknecht betaald. De arbeidsloonen in het bakkersbedrijf te Haarlem zijn tot 1930 toe regelmatig gestegen, zoodat zij toen (en nu nog) ongeveer twee en een half maal zoo hoog zijn als in 1913. Bo vendien valt het echter op, dat er sinds 1930 nog geen enkele officieele verlaging heeft plaats gehad. Terwijl overal elders, in alle bedrijven en bij alle gemeenten de loonen verlaagd worden, heeft de bakkersarbeider, aan wiens loon iedere consument in den broodprijs meebetaalt, nog zijn oude toploon. Ter vergelijking enkele cijfers: De broodbezorger in volledigen dienst ver dient op 23-jarigen leeftijd 34 per week in Haarlem. Een onderwijzer met hoofdacte brengt het op zijn 30ste jaar tot 32.60 per week. In de typografie is het loon voor een arbei der van gelijke scholing ƒ30.72, in het boek bindersbedrijf 27.84, bij de steenhouwers 32.09, in het transportbedrijf 24.75, tutti quanti! Te Haarlem had een groot aantal patroons gezamenlijk tot een loonsverlaging van 6 pet. besloten. Tegen dit besluit werd van arbeiders zijde met staking gedreigd. Aangezien een sta king, naast de gewone nadeelige gevolgen in het bakkersbedrijf bovendien nog stagnatie in de voedselvoorziening zou kunnen teweeg bren gen, werd daarop door de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkers bedrijf de bemiddeling van den rijksbemidde- De jaarlljksche show om het eens met 'n modern, maar niet ten kwade bedoeld woord te zeggen van hetgeen de leerlingen der Mu ziekschool aan de Nieuwe Gracht onder lei ding hunner leeraressen en leeraren in het af- geloopen seizoen hebben gepresteerd heeft wederom plaats gehad. Dan is het in den Schouwburg aan het Wilsonsplein altijd ge moedelijk en gezellig vertoeven, en getuigt de geheele omgeving en het uitgevoerde program ma telkens opnieuw van den ongedwongen om gang der muziekonderwijzers met hun leerlin gen, en van de soliditeit en ook van het ern stige, artistieke peil, waarop het onderwijs aan de Toonkunstschool wordt gegeven. Dan krijgt men, in den vorm van een uiterst gevarieerd muzikaal menu een interessant en goed compte-rendu, een uitstekend globaal overzicht van het materiaal, waaraan de leer lingen hun krachten beproeven. Van de aller kleinsten woont men de allereerste schreden bij op het zoo glibberige pad der muziekontwik- keling, van de grooteren en meer onderlegden volgt men als 't ware van jaar tot jaar de gemaakte vorderingen en herkent menig ont luikend talent en menige gave die bij ernstige en nauwgezette studie, bij taaie volharding, voor de toekomst iets beloven. Dames en hee- ren, die straks misschien op hun beurt in staat zullen zijn leerlingen te leiden tot de heerlijke kunst der muziek, die zooveel mogelijkheden kent en zooveel vormen. Een domein, waarop men eigenlijk nooit komt uitgestudeerd. Piano-liedjes van de beste moderne schrij vers voor dit instrument, met leuke, paedago- gisch gekozen melodietjes wisselen af met zwaardere nummers uit de klassieke of roman tische en modernere scholen van verschillen den aard en trant. Lack, Carroll, Henriques, Parlow en Jensen, Chopin, Saint Saëns en De bussy, we doen maar een greep voor piano, Danela, Sitt en Mozart voor viool, Franck en Offenbach, Strauss, Respighi en zelfs Puccini voor wat den zang betreft. En de orkestklasse verraste ons zelfs met het prachtige Concerto Grosso no. 8 (voor Kerst mis) van Corelli, dat we hier gaarne memoree- ren als een prestatie, waarvoor zoowel de leer lingen als den leeraar een bijzonder woord van hulde toekomt. Een hulde die overigens ook den anderen leeraren en grooten en kleineren leer lingen door de dankbare aanwezigen niet is onthouden. Want, met meer of minder ver dienste al naar aanleg en moeilijkheid van de opgave, bewezen toch allen, dat de leeraren der school niet tevergeefs hun vaak zware eischen van geduld en capaciteit stellenden arbeid ten bate der leerlingen hebben verricht. Daarvan hebben de ouders en familieleden der kleine en grootere executanten van gisteren weer eens opnieuw het overtuigend en klin kend bewijs gehoord in den uitstekend ge slaagden leerlingenavond, die we met stijgend genoegen hebben bijgewoond. J. S. Vv AV JZ1 n In aansluiting met ons bericht in het num mer van gisteren laten wij hier volledigheids halve de overwegingen volgen van het Koninklijk Besluit, waarbij het beroep van de „Zaanland" werd verworpen. Overwegende, ten aanzien van de ontvanke- lijkheid der appellanten in hunne beroepen, dat Gedeputeerde Staten, voor zoover de bin nen de bebouwde kommen gelegen wegen betreft de vergunningen hebben verleend krachtens de Belemmeringenwet Verorderingen, en voor zoo ver de buiten de bebouwde kommen gelegen wegen betreft, krachtens het Provinciaal Wegen reglement; dat de appellanten aan artikel 4 van de Belemmeringenwet Verorderingen recht van beroep kunnen ontleenen tegen de besluiten van Gedeputeerde Staten voor zoover daarbij ingevolge die wet vergunning is verleend wat betrefd de wegen binnen de bebouwde kommen, doch dat geen wetsbepaling is aan te wijzen, krachtens welke de appelanten bij ons voor ziening zouden kunnen vragen tegen de be doelde besluiten, voor zoover daarbij op grond van het Provincaal Wegenreglement vergunning is verleend wat betrefd de wegen buiten de bebouwde kommen; dat mitsdien de appelanten niet in hunne beroepen tegen de besluiten van Gedeputeerde Staten kunnen worden ontvangen, voor zoover daarbij vergunning is verleend wat betreft de wegen buiten de bebouwde kommen, doch dat ten opzichten van de vergunningen met betrek king tot de wegen binnen de bebouwde kommen op de hoofdzaak zal behooren te worden be slist; Overwegende daaromtrent, dat Ged. Staten in hunne beschikkingen ten aanzien van de gemeeneen wormerveer en Wormer en den pol der Westzaan terecht hebben overwogen, dat de besturen daarvan in gebreken zijn gebleven te beslissen, en er mitsdien termen aanwezig waren om op grond van de Belemmeringen wet Verordeningen de vergunningen zelf te ver- leenen aan het Prov. Eelectriciteitsbedrijf, bin nen den door Ged. Staten gestelden termijn niet voldaan hebben aan het door dezen ge dane verzoek om de vergunning te stellen ten name van de provincie Noord-Holland. Dat immers, daar de provincie zelve de con- iiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiimniiiiiimummmmiimnmmmmmiji VLAK ACHTER STATION, IN GEHEEL NIEUW PARK VANAF 7600.—. TE BEVRAGEN: J. F. PHILIPS Jr. TWIJNDERSLAAN 9 HAARLEM mmmimimimmiimmmmummm cessionarisse is, de vergunningen ook aan haar behooren te worden verleend, en niet aan her Prov. Electriciteitsbedrijf, daar dit bedrijf slechts een tak van dienst is zonder zelfstan dig bestaan; Overwegende dat Ged. Staten ten aanzien van de door de gemeenten Koog aan de Zaan en Westzaan verleende vergunningen terecht hebben overwogen, dat er termen aanwezig waren om op grond van de Belemmeringenwet Verordeningen de vergunningen zelf te verlee- nen, nu aan de door deze gemeenten verleende vergunningen een tweetal voorwaarden was verbonden, waarvan de vervulling afhing van een derde, met name de N.V. Electrische Stroomverkoopmaatschappij „Zaanland": dat alle appellanten en voorts in hun beroep schriften ernstig bezwaar maken tegen het in de door Ged. Staten verleende vergunningen gevolgde stelsel, krachtens hetwelk aan den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Water staat van Noord-Holland in nagenoeg alle belangrijke gevallen de beslissing wordt opgedra gen, doch dat dit stelsel blijkens de ontvangen ambtsberichten welhaast onvermijdelijk moet worden geacht voor een ogede uitvoering der voorgenomen werkzaamheden; dat Ged. Staten ook overigens geacht moe ten worden vergunningen terecht en op de juiste wijze te hebben verleend; gezien de Belemmeringenwet Verordeningen; hebben goed gevonden te verstaan: 1 de appellanten niet-ontvankelijk te ver klaren in hun beroepen tegen de besluiten van Ged. Staten, voor zoover daarbij krachtens het Prov. Wegenreglement vergunningen zijn ver leend wat betreft de wegen buiten de bebouwde kommen gelegen; 2 deze beroepen voor het overige ongegrond te verklaren. Onze Minister van Waterstaat is belast met de uitvoering van dit besluit. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag een beroep van de gemeente Wormerveer, tegen een besluit van Gedeput. Staten van Noord- Holland, waarbij niet is goedgekeurd een be sluit van den raad van Wormerveer, om 500.000 te leenen bij de Electrische Stroomverkoopmaat schappij Zaanland ter oprichting in Wormerveer van een eigen electrische centrale. Gedeput. Staten hebben dit besluit niet goed gekeurd omdat zij de electriciteitsvoorziening dezer gemeente voldoende gewaarborgd achten door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Voor het gemeentebestuur van Wormerveer pleitte mr. C. D. Asser uit Amsterdam, die o.m. betoogde, dat bij de beoordeeling van dit raads besluit uitsluitend aan de orde is het belang van de gemeente, niet dat van het provinciaal electriciteitsbedrijf. dat rijksconcessie heeft en in welks concessievoorwaarden staat, dat het bedrijf moet leveren aan iederen „gegadigde." Het Rijk van den burgemeester van Vel sen is zeer gevarieerd: hij zwaait den scepter over de bedrijven aan de mon ding van het Noordzeekanaal, hij draagt de moeilijkheden van het visscherijbedrijf te IJ muiden, hij roept de talrijke forensen en ge- pensionneerden uit Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek een hartelijk welkom toe in het groeiende Driehuis, in het rustieke Santpoort. Kan men dus met burgemeester Rambonnet over vele gemeentebelangen spreken, de con versatie over de sterk toenemende vestiging van belastingbetalende burgers heeft momenteel zeker de zonnigste zijde. Er wordt in Driehuis en Santpoort koorts achtig gebouwd, huizen verrijzen er als bij too- verslag uit den grond, vriendelijke kleine mid denstandswoningen vormen nieuwe straten en nieuwe wijken, forsche dubbele landhuizen doe men op uit het bosch. Men vraagt zich af, hoe al deze huizen rendabel kunnen zijn in deze dagen van overcompleet aan „te huur of te koop". Er kan gebouwd worden zooveel men wil, de huurdersstroom blijft doorvloeien. Men heeft het gemeentebestuur van Velsen eerst bang gemaakt door de opmerking, dat al die huizen wel verkocht zouden worden, (omdat belegging op deze wijze zoo aanbevelenswaardig in inflatie-dagen is). Grif werden inderdaad koopers gevonden, maar nog eerd erhuurders. Er is een geweldige vlucht van gepensionneer- den uit de groote steden naar Velsen. Binnen korten tijd vestigden zich daar 15 emeritus predikanten, een zeer groot aantal ambtenaren in ruste, zelfs in de eenvoudiger woningen ge- pensionneerde politie-agenten etc. Ook vele oud-Indischgangers, die vroeger naar Wassenaar trokken, maar nu'door vroegtijdige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5