Het beleid der Regeering Krachtige gezagshandhaving Onder den trein Samenwerking van de jeugd WAARDEERING VOOR HET KABINET RADIO-PROGRAMMA DE MUSSERT-BEWEGI PROMPT DONDERDAG 8 FEBRUARI EERSTE KAMER Mr. van Lanschot slaat de kansen van de N. S. B., om ooit tot een legale meerderheid te ko men, niet hoog aan Te uitbundige lof? Geen verstarring De gouden standaard Mr. W. M. van Lanschot Saamhoorigheidsgevoel INBRAAK IN EEN VILLA. 3V2 jaar gevangenisstraf Vrijdag 9 Febr. 1934 De heer De Bruijn wil, zoo noodig, verhooging der directe belas tingen om steunverlaging te voorkomen Sterk verlangen naar ordening De belastingdruk De wolf in schaapsvacht Jeugdige wielrijder op onbewaak- ten overweg overreden en kort daarop overleden DE OVEREENKOMST MET BELGIË Oplossing vinden in den geest van welwillendheid Hoofdpijn Richtlijnen voor de mannelijke organisaties boven de 17 jaar VERKOOP VAN CONSUMPTIE- MELK Verschillende plaatsen in Twente moeten vergunning hebben van den minister Voor alle diocesen FAILLISSEMENT SCHEURLEER DE GELDSCHIETERSWET MONTEUR S. WEER AAN HET WERK Den Haag, 7 Februari 1934. De Eerste Kamer, die heden aan haar alge- meene beschouwingen over het regeerbeleid be gon, zet er een modem tempo in. Voor het eerst in de historie van dit achtenswaardig col lege heeft men er den spreektijd gerantsoeneerd, zoodat het politiek debat gegarandeerd in drie dagen afloopt, bovendien laschte voorzitter de Vos van Steen wijk dezen eersten dag reeds een in den senaat ongebruikelijke avondvergadering in. De president heeft blijkbaar uitgerekend, dat dan de regeering haar antwoord op de be schouwingen der Eerste Kamerleden ten beste geven kan midden op den dag, als de aandacht nog frisch gespannen is. Heden hebben reeds vier fractievoorzitters, alsmede twee andere leden de Katholieke afgevaardigde BLOMJOUS en de sociaal-demo- crate Mevrouw POTHUISSMIT het woord gevoerd. De laatste, die ook het laatste woord had op dezen dag, besprak slechts een tweetai punten. Zij stelde zich tegenover de houding, door de regeering aangenomen ten aanzien van de gehuwde ambtenares en wil de gevallen op een veel meer individueele practisch onuit voerbare wijze bezien. Zoo wil zij b.v. ook den ambtenaar, wiens vrouw vermogen heeft, een extra korting opleggen, om ook daér het dubbel inkomen te treffen. Voorts wijdde mevr Pothuis aandacht aan den treurigen toestand van de werkloozen, van wier ellende de regee ring niet voldoende doordrongen zijn zou. Men vergeet in dezen hoek steeds maar weer, dat een behoorlijk financieel beheer en dat be heer wordt niet verkregen, als t gevoel het verstand overheerscht het hoogste belang van de werkloozen is. De heer BLOMJOUS heeft in een rede, waar in evenmin trouwens als in de andere rede voeringen nieuwe klanken te beluisteren vielen, het kabinet-Colijn geprezen, omdat het voor hem beteekent: eenerzijds eene reactie op al lerlei misstanden, die voortgevloeid zijn uit een op algemeen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging steunend stelsel, en anderzijds een hecht bolwerk tegen een dictatuur, die ook in ons land funest zou zijn, niet het minst voor den godsdienst. Ook het feit, dat de aanvulling van ons handelspolitiek arsenaal reeds resul taat heeft opgeleverd, stemt den heer Blomjous wat optimistischer. En voorts ziet hij een groot lichtpunt in de omstandigheid, dat in ons volk het besef is doorgebroken, dat men het van demagogen niet hebben moet. Wat overigens de heer Blomjous zeide over „het fiasco van de helft plus één van de volksmassa" en over „de psychologische fout, dat vroeger aan duizenden de bevoegdheid gegeven is, om ten koste van honderden de budgetten op te voeren," leek ons niet geheel vrij van overdrijving. Vergelijking met andere landen brengt op dergelijke al te zeer generaliseerende uitspraken onmiddellijk correctie aan. Is elders, waar een ander régime heerschte. de toestand beter of slechter? De fractievoorzitters, die het woord voerden waren de heeren mr. van Lanschot, prof. de Savomln Lohman, mr. Mendels en prof. van Embden. Mr. VAN LANSCHOT, die het niet zoo kwaad achtte, dat er een extra-parlementair kabinet aan het bewind is, cmdat in deze tijden een sterk extra-parlementair kabinet te prefereeren is boven een zwak parlementair, maakte de politieke inleiding van zijn rede zeer kort, om dat thans samenwerkng en een partijpolitieke „Stillhalte" geboden zijn. Het kabinet als een combinatie van krach tige figuren prijzend, sprak de Katholieke fractievoorzitter ook een woord van lof aan het adres van de Nederlandsche Staten- Generaal, die de teekenen van den tijd ver staan en bij het noodzakelijke saneerings- werk allerminst een rem zijn. Over het fascisme en nationaal-socialisme heeft Mr. van Lanschot omdat wegens ont stentenis van deze stroomingen in het parle ment tóch geen debat kon volgen alleen ge zegd, dat men hier niet onderschatten moet, maar ook niet overschatten. De kansen van de N.S.B., om ooit tot een legale meerderheid te ko men, slaat hij niet hoog aan, mede om den buitenlandschen invloed, waaronder deze beweging staat. Overigens mag er ook volgens Mr. van Lan schot, met alle afwijzing van de fascistische eisch geen verstarring zijn en moet men zich niet vastklampen aan den huidigen vorm van 't parlempiitair constitutioneele stelsel, al is ook een debat over organisch kiesrecht en corpo ratief stelsel praematuur, zoolang de katho lieke en de anti-revolutionnaire partij haar studie over deze vraagstukken nog niet beëin digd hebben. De heer van Lanschot heeft zich verder be perkt tot het aanstippen van eenige punten van het regeerbeleid. Den gouden standaard wil hij met Dr. Colijn, Mr. Oud en Mr. Trip gehandhaafd zien. En evenzeer is hij afkeerig van een beperkte devaluatie met behoud van den gouden standaard, omdat daartegen de zelfde argumenten gelden. Vooral de schade, die door den bij het beleggend publiek gerezen twijfel berokkend zou worden aan het staatscrediet (en dientengevolge ook aan het gemeentecredlet) weegt bij Mr. van Lanschot zwaar. De consolidatie van de gevfeldig opgeloopen vlottende schuld zou zeer worden bemoeilijkt. Voor de werkverschaffing ontwateringswer- ken aanbevelend en nog eens de belangen van het groote gezin bij de Regeering bepleitend, heeft Mr. van Lanschot zich met overtuiging achter het kabinet-Colijn gesteld. Nederland, zoo eindigde hij, moge met vertrouwen op God, met afwij zing van iedere dictatuur, met be houd van ons nationale koning schap, zijn volksvrijheden en de historisch gegroeide medezeggen schap der bevolking dezen zwaren tijd doorkomen. Met evenveel overtuiging prees PROF. DE SAVORNIN LOHMAN de huidige regeering. Ook hij had aan allerlei theoretische politieke beschouwingen geen behoefte, omdat daarmede geen landsbelang gediend is en de veelkleurig heid van het kabinet de saamhoorigheidsge- dachte van het volk demonstreert. Alleen stipte hij even aan, dat het al of niet voortbestaan van de scheiding tus- schen rechts en links later opnieuw zou moeten worden bezien. De heer Lohman was overigens in zijn hul digende woorden naar onzen smaak weleens wat te uitbundig. Dat Minister Oud een uit nemend minister van financiën is, wie zal het tegenspreken? Maar waarom dient dan die lof gekleed in een vorm, die weinig waardeerend is voor diens voorganger? De huidige minister zal de eerste zijn, om te erkennen en hij deed dit trouwens reeds eerder dat zijn taak nog veel zwaarder zijn zou, indien niet zijn voorganger, partijgenoot van Prof. Lohman, zulk een uitnemend beheer gevoerd had. Hetzelfde geldt voor den lof, aan Dr. Colijn gebracht, voor het omgooien van het roer op het gebied der handelspolitiek. Want is het niet juist Dr. Colijn geweest gesecondeerd door Mr. Oud die door zijn te lang behouden ver trouwen op terugkeer van het internationale ge zonde verstand, een vroegere koersverandering heeft tegengehouden? Met alle waardeering voor de prestaties onzer huidige regeering, moet men toch billijk blijven tegenover het vroeger be wind. Vooral heeft prof. de Savomin Lohman we der gehamerd op de gezagshandhaving. Overi gens vol lof voor de getroffen maatregelen, had hij critiek ten aanzien van twee punten. Ten eerste achtte hij het niet tactisch, dat de Regeering het woord „actie" in de bekende aanschrijving tot de ambtenaren veranderd heeft in „agitatie". Dit toegeven immers kan den indruk vestigen, dat op het gezag kan worden afgedongen. En op de tweede plaats achtte hij de moti veering van het verbod van het lidmaatschap der N. S. B. voor de ambtenaren weinig geluk kig. Die te formeel-juridische motiveering schiep een ongewenschte tegenstelling tus- schen de N. S. B., die ondanks de onverant woordelijke demagogie harer leiders tal van goedgezinde nationale leden heeft, en de S. D. A. P., wier conduite-staat heel wat slechter is. Niet dat thans ook de S. D. A. P. verboden moet worden voor de ambtenaren. Maar men moest deze zaak individueel en in verband met de bezette posten bezien. En op strategische punten moest dan noch een N. S. B.er noch een S.D.A.P.er staan. Wat prof. Lohman, die wederom voortreffelijk op dreef was, gezegd heeft over de politieke situatie van het oogenblik, over den drang naar orde, tucht en saamhoorigheid, over de goede tendenzen, die in de nieuwe stroomingen on danks al hare fouten en demagogie te onder kennen zijn, over de noodzaak van zelfherzie- ning van alle politieke partijen, het was alles zeer raak. En in de „Handelingen" dient het nog eens te worden nagelezen. Tegenover eene structuurverandering in onze constitutioneele instellingen, waarvoor het thans de tijd niet is en die in ieder geval aan een initiatief der Regeering zal moeten ont spruiten, staat de Christelijk-Historische staatsrechthoogleeraar sceptisch, zoolang de klassenstrijdidee een belangrijk volksdeel ge vangen houdt. Mr. MENDELS heeft zich vooral beziggehou den met de aantasting van de autonomie der gemeenten en de vrije volksrechten. Dat het thans andere tijden zijn dan toen mannen als Thorbecke, Buys en Oppenheimer daarover schreven en dat juist de opnieuw als democra tisch aangediende S. D. A. P. oorzaak is, dat hier en daar het mes erin moet, wordt nog maar steeds voorbijgezien. Prof. VAN EMBDEN's betoog liep grooten- deel parallel met dat van de heeren van Lan schot en de Savornin Lohman. En wat de ont wapening betreft, het vrijzinnig-democratisch programpunt rust tijdelijk en de tendenzen in Europa zijn op het oogenblik weinig bevorder lijk voor de idee der ontwapening. Het vorig jaar was ingebroken in de villa „Landkant" te Noordwijk. De beide verdachten, de 34-jarige zeeman F. Ph. v. d. B„ en de 39-jarige koopman L. S., zijn door de Haagsche Rechtbank ter zake ver oordeeld, ieder tot 314 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft, met verbetering van gronden, dit vonnis bevestigd. HUIZEN, 301 M.: K.R.O.: 8.00 Morgen- wiidlng. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen. 12.01 Politieberichten. 12.15 John. Brown's Ladies en Gents met medewer king van Emilo Lepore, zang. 2.00 Rust poos. 2.15 Gramofoonmuzlek. 4.00 Madri- gaalmuziek. Voordracht door Anny Pis- caer, met medewerking van 't Utrechtsch Vocaal Kwartet. 5.00 Land- en Tuinbouw- halfuurtje door Th. Arts. 5.30 KRO-Or- kest onder leiding van Joh. Gerritsen. 6.00 L. Verspronck: Reisindrukken van Oöer- ammergau. 6.15 KRO-Orkest. 7.00 Politie berichten. 7.15 Jan G. Hazewinkel „De oorsprong van de almanak." 7.40 Gramo foonmuzlek. 7.45 P. T. T.-kwartiertje. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Vaz Dlas. 8.20 Programma van BQIssel (Vlaamsch). 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Frank Fox en zijn Weensch Columbia Orkest. 12.00 Slui ting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 10.15 idem. 10.45 Orgel spel door Cor Steyn. 11.15 Gramofoon muzlek. 12.00 Sluiting. 12.01 AVRO: Otto Hendriks en ziln ensemble. Afgewisseld door Gramofoonmuzlek. 2.30 Causerie door J. K. Budde: „Vaste overblilvende planten, zijn planten voor iedereen I. 3.00 Gramofoonmuzlek. 4.00 VARA: Over schakeling naar Kootwijk. 4.05 Orgelspel door Joh. Jong. 5.00 VARA-Kleln-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 7.00 De Flierefluiters onder leiding van Jan v. d. Horst met medewerking van Leo Fuld, zang. 11.00 Gramofoonmu- ziek. 12.00 Sluiting.' LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Holland- sche avond, gevarieerd concert. 7.35 Con cert door het Radio-Luxemburgorkest on der leiding van Henri Pensis. 9.00 Sympho- nieconcert. 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Kleine Orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 1.80 Gramofoonmuzlek. 5.20 Omroeporkest onder leiding van Karei Walpot, 7.20 Gramofoonmuzlek. 10.30 Gra mofoonmuzlek. KALUNDBORG, 1261 M.: 2.20 Omroep orkest onder leiding van Emil Reesen. 8.20 Gramofoonmuzlek. 9.30 Slavische muziek, door het omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 10.10 Erik Tuxen's dans- orkest. HAMBURG, 332 M.: 12.20 Gramofoon muzlek. 1.35 idem. 3.20 Concert door het kleine omroeporkest onder leiding van Gerard Maasz. LANGENBERG, 456 M.: 12.20 Kamermu ziek. 1.20 Gramofoonmuzlek. 3.20 Orkest van den Westduitschen omroep onder lei ding van Kühn. 4.20 Symphonie-orkest onder leiding van Artz. 9.40 Gramofoon muzlek. 10.20 Muziek op oude instrumen ten. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Orgelrecital. 12.50 B. B. C.-dansorkest onder leiding v. Henry Hall. 1.35 Northern Studio-orkest onder leiding van John. Bridge. 3.20 Con cert. 4.50 Metropole Hotel-orkest onder lei ding van Emilo Colombo. 11.15 Harry Roy en zijn Band. parijs, EIFEL, 1446 M.: 7.50 Concert. 8.50 Vervolg. PARIJS R.. 1725 M.: 12.20 Gewijde mu ziek. 12.50 Kerttlyorkest. 9.05 Opefa-comi- que. MILAAN, 369 M.: 5.20 Gramofoonmuzlek. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.20 Symphonie- concert onder leiding van Gul. Rt'ME, 421 M.: 5.20 Gramofoonmuzlek. 8.00 Symphonie-concert onder leiding van Natall. 9.05 Populair concert. WEENEN. 507 M.: 3.10 Trio Schwarz speelt. 4.30 Zang. 6.55 Opera. 9.40 Ween- sche kamerorkest onder leiding van Pehm. WARSCHAU, 411 M.: 5.40 Populair con cert. 7.35 Symphonie-concert door het omroeporkest onder leiding van Georgescu. 10.00 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 540 M.: 6.45 Omroepor kest onder leiding van Gilbert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ In de Woensdagavond gehouden vergadering der Eerste Kamer, werden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1934 voortgezet. De heer FOCK (Lib.) zegt dat het optreden van dit ministerie door zijn politieke vrienden met instemming is begroet. Spr. kan de hou ding der Katholieken bij de kabinetsformatie niet bewonderen. Deze regeering weet het gezag hoog te hou den met handhaving eener gezonde vrijheid. Het uniformverbod heeft spr.'s instemming. De openbare straat is voor het verkeer, niet voor demonstraties. Het spreekt vanzelf dat een ambtenaar zich niet mag verzetten tegen de regeering, tegen het gezag. Hij moet telkens kunnen onder scheiden, wat hij wel en niet doen mag. Over de maatregelen tegen communisten- en fascis tenbonden zal spr. niet veel zeggen; spr. keurt die goed; men kan er niet streng genoeg tegen zijn. De nat.-socialistische beweging van den heer Mussert is een kind van de crisis en bovendien naaperig van Duitschland. De beweging zou, leefden we in normale omstandigheden, geen aanhanger hebben; doch velen, vooral onder de jeugd, zijn moedeloos, nu de toekomst haar zoo weinig belooft. De groep maakt zich schuldig aan weerzin wekkende demagogie; ze belooft van alles dat niet vervulbaar is. Geen verstandig mensch hecht waarde aan al die schoone beloften. Spr. noemt eenige voorbeelden van zonderlinge praatjes van die zijde. Ze komen er op neer, de regeering te beschuldigen van landverraad. Een dergelijke beweging kan niet geduld wor den. Reeds voordat de regeering er toe over ging, was In de Tweede Kamer op maatregelen daartegen aangedrongen. Had de regeering niet verstandiger gedaan, de nat. socialisten van den aanvang af te behandelen evenals de commu nisten. De minister-president, de heer COLIJN: Die feiten zijn posterieur. De heer FOCK is het eens met prof. Aalberse die voor de nat. socialisten bij ons geen toe komst ziet. Politieke partijen hebben nut en reden van bestaan, als ze opkomen niet voor groeps-, doch voor algemeen belang. Waar komt de leider der nat. socialisten vandaan? Hij mag goed bruggen bouwen, maar ls daarom nog geen leider. Spr. zal niet beweren dat eenig parlementair stelsel volmaakt is. Misstanden moeten zoo mogelijk worden weggenomen. Doch voor een Staatscommissie voor Grondwetsherziening is geen behoefte. Zijn er Kamerleden die zich niet houden aan hun eed op de Grondwet, dan wijst spr. op de nota-Knottenbelt in de Tweede Kamer. Tot spr.'s verwondering heeft spr. in het V.V. gele zen, dat er leden dezer Kamer zijn, die de be drijf sradenwet verouderd vinden; en dat, ter wijl ze nog niet eens is uitgevoerd. Spr'. herinnert aan de toestanden in 1903 en 1904, en zegt, dat van een eereschuld van Ne derland aan Indië niet mocht worden gespro ken; toch werd ook toen Indië geholpen Indië steunt evenals in 1903 op het crediet van Ne derland. Spr. vraagt den minister, zich nog eens ernstig in te denken in de toestanden van 1903, en nu de toestand zooveel ernstiger is, te overwegen of ook nu niet reden is voor een bijdrage van Nederland aan Indië. Het Nederlandsche volk loope niet aan ach ter een man, die de toestanden onzer oostelijke buren wil imiteeren. H. M. de Koningin heeft gezegd: wij willen onszelf zijn en blijven. Moge dit koninklijk woord door alle kringen der Ne derlandsche bevolking worden begrepen. De heer SLINGENBERG (V.D.) kan zich vereenigen met veel, dat deze regeering heeft gepresteerd. De heer v. Lanschot heeft ge vraagd of de regeering er toe zou overhellen, den gulden met één ruk te brengen op een be paald niveau. Spr. hoopt, dat de regeering deze vraag ook met een krachtig „neen" zal beant woorden. Het gelag zou worden betaald door de kleine spaarders, ambtenaren en dergelij- ken. De bezitters hebben door verdeeling van hun bezit zich al wel reeds gedekt, opdat de verlaging van den gulden hun niet teveel scha de zou berokkenen. We behoeven een krach tige bezuiniging over de geheele linie, zonder heilige huisjes en zonder aanzien des persoons. De nog benoodigde 20 millioen zullen in den loop van dit jaar de Kamers in den vorm van wetsontwerpen bereiken. Spr. wijst er op, dat echter verschillende bezuinigingen niet anders zijn dan bezuinigingen op crediet. Spr. acht een heffing in eens in dezen tijd volkomen verwerpelijk; de druk zou ondraag lijk worden. Er zullen groote werken worden uitgevoerd, ter waarde van 60 millioen, als de sluiting van het budget verzekerd is. De groote moreele in zinking van dezen tijd is de werkloosheid. Door voorstellen te doen voor groote werken, doet de regeering meer dan met schoone woorden. Ze trede daarvoor in overleg met provinciën en gemeenten, die zich eveneens offers zullen wil len getroosten, om iets goeds en iets grootsch tot stand te brengen. De heer DE BRUIJN (R.K.) kan zeer wel vertrouwen in deze regeering stellen, ondanks enkele punten met «ga* verschil van inzicht. *>Pt Deze tijd eischt krachtige regeerders. De landsbelangen zijn bij deze regee ring veilig. Er zijn verschillende maat regelen t.a.v. contin- genteering genomen die hun uitwerking niet hebben gemist. De ondernemers zijn dienaangaande ver deeld. Spr. vraagt zich af, of de regee- ring niet te inciden- tieel handelt, niet te veel geval voor ge val behandelt. Blaast ze zoodoende geen wind in de zeilen van de vijanden van den Staat? Voor normale tijden moet gerekend worden op een teveel van 100.000 arbeiders. Ondanks lage loonen en daardoor moordende concurren tie staan verschillende industrieën er slecht voor. Ieder gaat eigenlijk zijn eigen weg, b.v. in de confectie-industrie. Met handelspolitieke maat regelen en contingenteeringen is men er niet; ieder industrieel gaat zijn eigen weg; er is een chaos. Industrie en middenstand zijn vrijwel aan zichzelven overgelaten. De regeering moet hier ordenend en regelend optreden. Is de bedrijfsradenwet eigenlijk al niet ver ouderd? De Mem. van Antwoord bevredigt spr. ten deze niet. De regeering kan wel degelijk re gelend en stimuleerend optreden. Het verlan gen is er wel; de Regeering doe de rest. Laat zij zich nog ens doen voorlichten door werkgevers en werknemers over de beteekenis van bedrijfs- raden voor het heden en de toekomst. Er is in den lande een sterk verlangen naar ordening. Gisteren hebben duizenden middenstanders uit heel ons land daartoe in Den Haag vergaderd. Ook al zou ze slechts meenen te kunnen conso- lideeren, zou er, nu we zoo snel leven, een taak voor de regeering zijn weggelegd. A. C. DE BRUIJN De verhouding tusschen directe en indirecte belastingen doet vragen of we voor de directe gekomen zijn aam de grens van het mogelijke. Deze minister prefereert principieele directe hef fingen boven indirecte. Wordt er in dezen tijd reeds teveel direct geheven? De directe heffin gen zijn niet gering; er zijn bezwaren tegen verhooging. Zijn die bezwaren echter niet nog veel grooter voor de indirecte belastingen? De druk der directe lasten is voor verschillende gemeenten zeer verschillend. Te Middelburg betaalt men 40 provinciale en 100 gemeentelijke opcenten op de gemeentefondsbelasting, terwijl deze gemeente is gebracht in de derde klasse; te Wassenaar betaalt men 13 provinciale en geen gemeentelijke opcenten, terwijl Wassenaar in de eerste klasse behoort. Op grond van deze en andere gegevens vraagt spr., of het is vol te houden dat uit directe belastingen niet meer te halen zou zijn, temeer nu de steunverleeningen in gevaar zouden kunnen komen en ook de behoeftigen den strijd tegen de stijging der prijzen van allerlei levensbehoeften heb ben te strijden. werkend bij trage ont. lasting-, maar zonder schade voor den darm- Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten De regeering erkent, zware offers te vra gen in den vorm van indirecte lasten, b.v. de omzetbelasting. Mocht de regeering wor den geplaatst voor de vraag: verlaging der steunbedragen of verhooging der lasten, dan hoopt spr., dat zij die uit indirecte be lastingen zou weten te vinden. De heer BRIËT (a.r.) gelooft niet, dat de sociaal-democratie Nederland van het fascisme zal redden. Spr. waarschuwt tegen den wolf in een schaapsvacht. De soc. dem. leiders mogen de revolution- nairq opvatting verdoezelen, in tijden van gevaar komt ze toch weer naar voren; dit hebben de feiten trouwens weJ bewezen. De soc. democraten zijn ook bereid, over de geheele wereld met Moskou samen tegen het fascisme te strijden, ook al houden ze steeds een slag om den arm. Ook thans te Parijs is getracht, tot gezamenlijke actie van alle socia listische partijen en communisten te komen. De soc. democraten zijn revolutionnair, van jongsaf trouwens opgevoed tot verzet tegen het gezag. De soc. democraten prediken de revolu- tionnaire gedachte ook in hun liederen; spr. citeert er eenige. Het koningschap wordt door •hen belachelijk gemaakt. Onlangs heeft een soc. democratische spreekster te Amsterdam de Russische huwelijkswetten verdedigd. Zonder de christelijke arbeidersvereenigingen zouden de opvattingen in ons volk nog heel anders zijn. Spr. herinnert aan een Vara-rede van den heer Wibaut over huwelijksverhoudingen. De ge schiedenis herhale zich liever niet, opdat niet een tweede Daendels met vreemde hulp ons volk zal gaan verraden. Het Is noodig dat ieder die revolutionnair is uit openbare ambten worde verwijderd. Van onze tegenstanders kunnen we nog altijd leeren. De fout van vorige jaren was gebrekkige handhaving van het gezag. Men hoede zich tegen valsche democratie, tegen ondermijning van christelljken godsdienst en christelijke mo raal, tegen het gaan in de richting van een dictatuur. We willen een vrijheid, gebonden aan Gods wet. De vergadering wordt te 10.55 uur verdaagd tot hedenochtend elf uur. Op den onbewaakten overweg van den spoor weg Oldenzaal—Enschede is Woensdagavond de 16-jarige M., woonachtig te Oldenzaal, door den trein, die om 18.19 uur te Oldenzaal moest arriveeren, overreden. Zijn rijwiel werd later onbeschadigd langs de spoorlijn gevonden. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer met denzelfden trein naar Oldenzaal overge bracht, vanwaar hij per brancard naar het R. K. ziekenhuis is overgebracht. M. is Woens dagavond in het ziekenhuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Omtrent de besprekingen tusschen Nederland en België, welke, zooals reeds gemeld werd, hebben geleid tot parafeering van een overeen komst, vernemen wij uit goede bron, dat de ge troffen voórloopige regeling enkele afwijkingen Inhoudt van den status quo. Van Nederlandsche zijde betroffen de verlangens voornamelijk aard appelen, vleesch, boter en steenkool, terwijl Bel gië meer belangstelling toonde voor den uit voer van industrieele producten. De groote moei lijkheid is echter, dat in België bij de agrari sche maatregelen een geheel ander systeem ge volgd wordt dan hier te lande, waardoor de aan passing zeer bezwaarlijk wordt. De overeenkomst houdt voorts in een verkla ring, dat men wederzijds in een geest van wel willendheid elkanders moeilijkheden zou onder zoeken en een oplossing er voor trachten te vinden. Deze wederzijdsche bereidheid maakte het echter dan ook niet mogelijk het systeem van onze gewijzigde crisis-invoerwet in volle kracht op de Belgische artikelen toe te passen, zoodat bij onze komende besprekingen reeds eenige te gemoetkomingen gelden op het stuk der contin genteeringen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den minister van Landbouw van België, den heer Sap, binnenkort naar Den Haag te komen, teneinde persoonlijk met den minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, ver schillende kwesties nader onder de oogen te zien. t l 11' Pijn in het hoofd. Heel het lichaam wordt slecht gedisponeerd tot arbeid. Wordt het centrale denkvermogen aangetast dan is heel het lichaam ziek. Het hoofd moet ontzien: wan neer het hoofd niet werkt, geeft de spierkracht van den arm weinig. Alle deelen van het lichaam hebben el kander noodig. Maar zonder de ge zonde functionneering van het hoofd loopt veel in de war. Hoofdpijn is een symbool voor het leven. We moe ten zorgen dat het hoofd gezond is en goed arbeiden kan. Armen en bee- nen worden geleid door het hoofd, arbeid en handeling worden geregeld door het denkvermogen. Houd het hoofd gezond en helder. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van I April 1934 aangewezen als ge bied, waarin het verkoopen, vervoeren en af leveren van consumptiemelk is toegestaan, op voorwaarde, dat daartoe door de Crisis-Zuivel- Centrale vergunning is verleend, de gemeenten Almelo, Borne, Ambt-Delden, Stad-Delden, De nekamp, Diepenheim, Enschede, Goor, Haaks bergen, Hellendoorn, Holten, Lonneker, Losser, Markelo, Oldenzaal, Ootmarsum, Tubbergen, Vriezenveen, Weerselo en Wierden. Verschenen is het rapport der commissie tot bespreking der samenwerking van de manne lijke jeugdorganisaties boven de 17 jaar. De richtlijnen, in dit rapport neergelegd, worden ter bespreking opgezonden aan de Dio cesane Jeugdcom missies, die na bespreking deze kunnen voorstellen aan de diverse dioc. organisaties. De moeilijkheid om in kleinere plaatsen voor iedere standsgroepeering te zorgen voor de vorming en ontwikkeling, aangepast aan be roep of stand, en de wenschelijkheid in het algemeen, maar bijzonder in grootere plaat sen, om eenige samenwerking op een gemeen schappelijk werkterrein voor de jeugdstands- organisaties wijzen op de noodzakelijkheid om tot eenigen vorm van samenwerking te komen. Het voornaamste doel der organisaties on zer rijpere jeugd is wel, aldus het rapport, naast vorming van eigen jeugdigen in katho lieken zin, de bevordering der Katholieke Actie: het deelnemen der leeken aan de uitbreiding van Christus' Rijk onder leiding der Kerk. Daarvoor is noodig een diepe vorming onzer rijpere jeugd. De werkzaamheid der Katholieke actie kan men gevoeglijk in drie onderdeelen splitsen: a. de bezielende organisaties van Katholieke Actie, waarvan het doel is de bevordering van den echt katholieken geest, die het geheele leven van den katho liek bezielen moet en die hij daadwerkelijk in zijn geneele dagelljksche leven moet ton nen. Hiertoe kunnen gerekend worden: E. K. clubs, Mariacongregatie, H. Familie, Derde Orde, Piurbond, Altaarwacht, enz. b. de hulporganisaties van Katho lieke Actie zijn: groepeeringen, die zich een vermaak of ontspanning of kunstuiting ten doel stellen in katholieken geest: zang- en muziekclubs, voetbal- en sportclubs, tooneel- en natuurstudieclubs, enz. c. de hoofdorganisaties van ka tholieke actie: de vereenigingen, die onder hunne leden vooral de apostolaatsgedachte willen bevorderen en als leekenapostelen daadwerkelijk mede te werken onder de lei ding der Kerk aan de uitbreiding van Chris tus' Rijk cp aarde, b.v. jeugdstandsorganisa- ties. Terwijl de hoofdorganisaties van katholieke actie, dus de jeugdstandsorganisaties zelfstan dig hun eigen terrein blijven bewerken, n.l. Vorming en opvoeding der leden tot bovenge noemd doel, zou er echter een samenwerking kunnen zijn tusschen de leden der diverse standsorganisaties, waar het gaat over de be zielende en hulporganisaties. D.w.z. gemeen schappelijk zeker op kleinere plaatsen zouden kunnen zijn godsdienstige clubjes of vereeni gingen, sportclubs, tooneelclubs, enz. Zoodoende zou er ook samenwerking ontstaan tusschen de sport- en ontspanningsclubs en de jeugd standsorganisaties, wat beiden ten goede zou komen. Vooral plaatselijk (parochieel) zal het zwaar tepunt van eenheid en samenwerking gelegen zijn. Als naam zou kunnen genomen worden: Ka tholieke Jonge Mannen Centrale K. J. M. C. Deze centrale zou dus in parochie, plaats en diocees kunnen verzorgen de algemeene 'godsdienstige vorming, de algemeene acties, en de ontspanning onder allerlei vorm en het or- ganiseeren der rijpere jeugd in de voor ieder passende jeugdstandsorganisatie. Blijkens de door curatoren in het faillissement van de firma Scheurleer en Zonen ter griffie van de Haagsche rechtbank neergelegde eerste uitdeelingslijst bedraagt het percentage van deze eerste uitkeering 19 pet. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben een beslissing genomen op het dato 25 Sep tember 1933 door de Nederlandsche Spaar- en Credietbank voor ambtenaren en beambten G. A. te Amsterdam bij hen ingediende be zwaarschrift, houdende beroep tegen de be schikking van B. en W. dier gemeente dato 30 Augustus 1933, waarbij de door haar gevraag de toelating tot het houden van een particuliere geldschietbank in perceel Keizersgracht 534 te Amsterdam is geweigerd. Ged. Staten hebben met handhaving van de bestreden beschikking van B. en W. van Am sterdam het daartegen ingestelde beroep ver worpen. „Het Volk'' verneemt in aansluiting op het bericht van gisteren dat de monteur S. Don derdagochtend om acht uur zijn werkzaamheden aan de telefooncentrale Noord weer zal her vatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6