OPENING MORGEN Snelheid van treinverkeer Prikkeldraad Wat er zooal aan een R.A.I. vastzit 1954 n. m. 2 uur Oss kan gerust zijn DE VOORBEREIDING Aanklacht tegen Mussert STOOM EN STROOM DONDERDAG 8 FEBRUARI Een onderhoud met den heer M. S. Wijnberg, secretaris van de R.A.I Waarom geen rijwielen? Wat is de RAI? Vóór het spel begint M. S. Wijnberg Het budget van de RAI FABRIEK STOPGEZET? Arbeiders bij de „Sujabo" ontslagen Zal smaadschrift of laster ten laste gelegd worden? PRINSES JULIANA 25 JAAR H.K.H. verzoekt af te zien van huldebetooging LYCEUM VOOR MEISJES TE ROTTERDAM Inzegening door Mgr. J. D. J. Aengenent BRAND IN TOUWFABRIEK Door krachtig optreden erger voorkomen Helling GEOPENDvan IQv.m,5n.m.en van Ön.m.-IOn-M. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5u.nn. Toegangsprijs fl.- incl. belasting Aanslag op Lord Allenhy beraamd Geen Nederlanders er bij betrokken HOLLAND—AMERIKA LIJN MGR. JOS. BACH Bij vertraging moeten de machinis ten de snelheid tot de grootste toegestane opvoeren De Diesel-treinen Een dievenbende van zeven man achter slot en grendel Aan de kaak GROEN LICHT VOOR VEILIG Nieuwe lichtseinen bij de Ned. Spoorwegen IN HET HOOFD GESTOKEN Twist ontaardde in een vechtpartij Sprong in het duister Ernstige bezwaren tegen een V erkeersfonds GEEN DUITSCHE OPERA TE MAASTRICHT Ongeval bij het rodelen Wegens verzet der Duitsche autoriteiten „De Kwartel" naar Indië vertrokken Wat er zooal aan een RAI vastzit? Er bestaat een oud gezegde: wie lekker wil eten, moet niet in de keuken kijken, maar de journalistieke nieuwsgierigheid is groot en staat zelfs niet stil voor keukendeuren en wijsheden uit de oude doos. En zoo hebben wij daarover eens het een en ander gevraagd aan den heer M. S. Wijnberg, secretaris der vereeniging „Rij wiel- en Auto-Industrie". „Of er in dit of dat jaar een RAI gehouden wordt, daarover wordt jaarlijks beslist op de algemeene vergadering vande RAI. Want de drie letters, waaronder de grootste Nederlandsche auto-show haar bekendheid verworven heeft, zijn eigenlijk de initialen van de vereeniging die haar organiseert en die den geheelen rijwielen- en auto mobielhandel omvat." Hoe komt het eigenlijk, zoo vroegen we, dat rijwielen nooit op de tentoonstelling te zien zijn? „Dat ligt aan de rijwielhandelaars zelf. Onze RAI de vereeniging is een groote fede ratie, bestaande uit negen af deelingen: de im porteurs van personenauto's zijn in een af- deeling samengebracht, zoo ook die van vracht wagens. en die van automobielonderdeelen. Voorts zijn er afdeelingen voor den groothan del in rijwielen, voor rijwielonderdeelen, voor motorrijwielen, voor banden, voor de rijwiel industrie en voor grossiers in automaterialen. Ieder van die afdeelingen is geconstitueerd als een zelfstandige vereeniging, met een eigen bestuur en in aangelegenheden die alleen de eigen branche betreffen volkomen autonoom. Het hoofdbestuur van de vereeniging wordt gevormd door den voorzitter, den penningmees ter en ondergeteekende, alsmede de negen af- deelingsvoorzitters. Het lijkt een corporatieve staat in het klein, waagden we te vergelijken. „Juist, en in zooverre origineel, dat hij van veel ouderen datum is dan die in Italië" ant woordde de heer Wijnberg. „Maar om op onze tentoonstelling terug te komen: van de negen afdeelingen hoeft er één maar te besluiten dat zij in het voorjaar een tentoonstelling wil hou den, en er komt een RAI: het gebouw staat er voor. Nu is het al een oude gewoonte ge worden, dat zoo'n besluit genomen wordt door de afdeeling personenautomobielen, en dat de andere afdeelingen dan vrij zijn om uit te ma ken of ze al dan niet zullen meedoen. Van 't jaar zal aan de tentoonstel ling ook worden deelgenomen door de afdeelingen vrachtwagens, auto mobielonderdeelen en banden. Mo torrijwielen zullen we dezen keer dus niet te zien krijgen. U herinnert u, dat in 1932 geen RAI gehouden is. Toen achtten ook de automobiel importeurs een tentoonstelling niet gewenscht, en bleef het initiatief dus achterwege. Was er dit jaar een groote liefhebberij om een show te houden? vroegen we eenigszins sceptisch met het oog op de nieuwe surprises, die wetgever en fiscus voor den autohouder in 1934 hebben klaargemaakt. „De animo was heel groot, was het niet ver wachte antwoord, ja, ik herinner me weinig jaren waarin de belangstelling zoo groot is ge weest onder de importeurs als thans. Waar hem dat in zit? Ik vermoed dat vooral in het najaar de zaken nogal zijn meegevallen voornamelijk ten gevolge van den gang van zaken in Amerika. Tegelijk met den dollar zijn de automobielprijzen gedaald: men kan wel zeggen dat valuta en prijzen gelijken tred hiel den op den weg naar beneden, al bleef de prijs verlaging natuurlijk voortdurend eenige schre den achter." Dus pas in het najaar is een beslissing genomen omtrent het al dan niet houden van de RAI? „Ja, maar dat is dit jaar een nieuwigheid. Tot nog toe werd die vergadering altijd reeds in Juli gehouden, maar dit jaar heeft men tot November daarmee gewacht, juist om den men- schen gelegenheid te geven, zich een beeld te vormen van de resultaten van het afgeloopen en de vooruitzichten in het komende jaar. „Intusschen waren reeds vóór November ver schillende maatregelen getroffen. U weet dat het RAI-gebouw weer is uitgebreid: er zijn nieuwe toiletten gekomen en een nieuwe keu ken, een vrij omvangrijke verbouwing, die 70.000 gekost heeft. Daaraan was men reeds begonnen vóór dat officieel vaststond dat er een tentoonstelling zou zijn. Gewoonlijk kan men dat van te voren wel ongeveer weten." Wie heeft nu eigenlijk de voorbereiding in handen? „Dat is de tentoonstellingscommissie. Die be staat uit het dagelijksch bestuur voorzitter, secretaris en penningmeester van het hoofdbe stuur en vier gedelegeerde leden. Natuurlijk komt er heel wat kijken. Het grootste werk is het beoordeelen en toelaten der inzendingen. Want we hebben nooit moeite de zaal vol te krijgen: we komen altijd ruimte te kort." Staat de inzending alleen maar open voor de leden der vereeniging? „Waar het de branche zelf betreft, worden geen outsiders toegelaten, maar wel kunnen fabrikanten en importeurs een stand krijgen, die artikelen voeren welke slechts zijdelings met het auto-vak in verband staan en die dus geen lid van onze vereeniging kunnen zijn: fa brikanten van plaids, picnic-artikelen, impor teurs van olie, uitgevers van vakbladen. Ook krijgen de K. N. A. C. en de A. N. W. B. ieder jaar een gratis-stand. Die zijn dus onze gasten. Een geweldige administratie zal die voor bereiding wel met zich meebrengen. „Ongetwijfeld, en onze administrateur, die het heele jaar door in het RAI-gebouw resi deert, ziet dan ook reeds in November zijn staf tot zes man uitgebreid. Daarbij komen dan nog de werklui, die voor de bekleeding van de zalen moeten zorgen. Tienduizend vierkante meter standruimte moet gestoffeerd worden; op de looppaden komen zware loopers te liggen. Dan is er nog de versiering die dit jaar iets heel bijzonders zal worden. Het hoofdmotief zal daarin zijn het veertig-jarig jubileum van de RAI, dat we December JX gevierd hebben. Het gebouw is van binnen en van buiten nieuw beschilderd.... Dat alles geeft weer aan een heeleboel handen werk. Er zijn toch altijd nog een heeleboel men- schen goed met zoo'n RAI! „Zeker, en niet het minst de hotel- en restau ranthouders. Ik geloof niet dat het zou lukken gedurende de RAI-week hier in de stad nog een hotelkamer te krijgen. Maar dat zou U beter bij de hotelhouders zelf kunnen infor- meeren. Wij beloofden dat, maar we wilden den heer Wijnberg toch nog iets vragen over den finan- cieelen opzet van de onderneming. Dekken de ontvangsten nu de uitgaven van de onderneming? „Ja, als regel houden we een batig saldo over. Alleen uit de eerste tijden van de RAI, lang voor den oorlog, herinner ik me tijden dat dit niet het geval was. Maar sedert we het nieuwe gebouw hebben en elk jaar op meer dan honderdduizend bezoekers kunnen reke nen zijn de kosten altijd ruim gedekt. En wat gebeurt er met het batige saldo? „Dat wordt verdeeld onder de exposanten als teruggave van de door hen betaalde standhuur. Maar met dien verstande, dat ook zü, die aan vroegere tentoonstellingen hebben deelgenomen, althans voor zoover zij lid van de RAI geble ven zijn, een uitkeering ontvangen. Dat doen we hierom. Toen we in 1923 het nieuwe gebouw, dat heel duur gekost heeft, in gebruik namen, waren we er nog niet direct zeker van dat de zaak zou draaien en we begonnen daar om met een zeer hooge standhuur te vragen: zestig gulden per M2. Toen bleek dat de ont vangsten meevielen, hebben we geleidelijk aan dien huurprijs verlaagd: thans is hij 10 gulden per M2. Die inzenders van vroeger hebben dus eigenlijk te veel betaald. Daarom laten wij hen altijd nog meedeelen in de batige saldi. Nog een laatste vraag. Hoeveel automobie len staan er zoo ongeveer op een RAI-ten- toonstelling? „Dat zijn er wel een drie vierhonderd. De In aansluiting op een vroeger bericht verne men wij, dat het ontslag van het personeel der sigarenfabriek „Sujabo" te Culemborg reeds Woensdagmiddag 12 uur is ingegaan. Dit betreft een getal van ongeveer zestig menschen, die hierdoor werkloos zijn gewor den. Volgens geruchten, die echter moeilijk te con troleeren zijn, zou een gedeelte van het werk volk na eenigen tijd weer worden te werk ge steld. gezamenlijke waarde daarvan is wel meer dan een millioep. Vandaar dat we een geweldig brandrisico loopen, en dat er doorloopend toe zicht noodig is tegen brandgevaar. Doch dat is bij ons zoo goed geregeld dat wij nog nooit ook maar een begin van brand hebben gehad. Ook die maatregelen moeten natuurlijk van te voren georganiseerd worden. Dan de pers dienst en de reclame.... Vandaag zijn juist de uitnoodigingen voor de vóórbezichtiging aan de bladen verzonden. Daar zult u zien wat het resultaat is van al het zwoegen en ploete ren. Ik hoop dat het u zal bevallen. Maar nu zitten we nog in de voorbereidingen. De laat ste loodjes Juist ging de telefoon. Wij mochten niet lan ger beslag leggen op den kostbaren tijd van onzen zegsman. Wat we wilden weten, wisten we nu trouwens.... zoo ongeveer. Dus dankten we den heer Wijnberg voor zijn welwillendheid. Tot ziens op de RAI! Tegen ir. Mussert, leider van de N. S. B., Is een aanklacht ingediend door het Tweede Ka merlid generaal-majoor b. d. L. F. Duymaer van Twist. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, is deze aanklacht ingediend naar aanleiding van publicaties van Mussert in „Volk en Vader land". Mr. Kamphuys, Officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Utrecht, zal in deas zaak als vertegenwoordiger van het O. M. optreden. Het is niet juist, zooals in een deel der pers is gemeld, dat door Mr. Dambrink, advocaat en procureur te Utrecht, een toelichting cp de aanklacht zal worden gegeven. Wel is de aan klacht door mr. Dambrink namens gen.-maj. Duymaer van Twist ingediend. Aan den Officier van Justitie is de beslissing overgelaten of er laster of smaadschrift ten laste zal worden gelegd. 27 Februari zal de zaak behandeld worden voor de Utrechtsche rechtbank. Naar aanleiding van de voorgenomen hulde betooging ter gelegenheid van den 25en ver jaardag van Prinses Juliana, verzoekt men ons bekend te maken, dat H. K. H„ hoe zeer ook waardeerende de goede bedoelingen der organi satoren, het op prijs zou stellen, indien, in ver band met de moeilijke tijdsomstandigheden en met het oog op de kosten, van deze plannen werd afgezien. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag het nieuw gebouwde R. K. Lyceum voor Meisjes aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, door Z.H.Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aen genent, worden ingezegend. De plechtigheden beginnen des morgens om half acht met een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters. Om 9 uur begint in de kapel de wijdingsplechtigheid, terwijl om 2 uur des middags de inzegening plaats heeft. Woensdag ontstond in de spinnerij van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken aan den Zijl- dijk, onder de gemeente Leiderdorp, een begin van brand door het warm loopen van een der machines. Door den licht brandbaren voorraad vlas ra*ssj« greep het vuur snel om zich heen en eenige machines, eveneens vol met klossen, benevens de in de nabijheid staande kuipen, werden spoedig aangetast. Er ontwikkelde zich boven dien een zware rook, doch door krachtdadig op treden van het personeel werd erger voorkomen. Met snelblusschers en slangen op waterleiding en buitenwater werd het vuur aangetast, terwijl inmiddels de Leiderdorpsche brandweer werd gealarmeerd. Ook de Leidsche brandweer werd gewaarschuwd en deze hield zich gereed om op het eerste sein te vertrekken. Gelukkig is het zoover niet gekomen en kon de brand met eigen middelen worden gebluscht. Het vuur had de licht brandbare stoffen in den omtrek echter aangetast en een half uur later steeg er hier en daar uit de vlasstof rook op. Een oogenblik liep ook het schakelhuisje der electrische installatie gevaar. Was het vuur tot hier doorgedrongen, dan zou het bedrijf voor een groot deel zijn stilgelegd. uit Aneta-Holland meldt d.d. 8 Februari Londen: Hedenmorgen is de Engelsche bevelhebber, Lord Allenby uit het Verre Oosten te Ply mouth aangekomen. Omtrent den aanslag, die op Java op hem zou zijn beraamd, verklaarde hij, er zeker van te zijn, dat geen Nederlanders daarbij be trokken waren. Hij sprak zijn groote waardeering voor de activiteit der Nederlandsche autoriteiten op Java, die hem niet alleen gewaarschuwd had den, doch ook alle noodige maatregelen had den getroffen en hem een politie-escorte ter beschikking hadden gesteld. Allenby verklaarde niet te weten of mis schien Japanners, Chineezen of andere Oos terlingen bij het tegen zijn leven gesmeede complot betrokken waren. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der HollandAmerika Lijn zijn met algemeene stemmen tot commissaris sen benoemd de heeren: D. G. van Beuningen, mr. P. Hofstede de Groot, mr. KK. P. v. d. Mandele, mr. R. Mees,, I. C. Smalt en Paul Nijgh. Tot directeur werd benoemd mr. W. H. de Monchy. De „Annalen van O. L. Vr. v. h. H. Hart" be richten, dat Z. H. Exc. Mgr. Jos. Bach, Aposto lisch Vicaris van de Gilbert-eilanden om gezond heidsredenen ontslag heeft moeten vragen uit zijn functie. Z. H. Exc. is in zijn 62e levensjaar en in het 7e van zijn episcopaat. De Z.E. Pater Jos LeDeau is tot administrator van het Vicariaat benoemd. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft in verband met het bepaalde in artikel 68 van het Algemeen Reglement voor den Dienst op de Spoorwegen, de volgende snelhe den, waarmede de treinen worden vervoerd, vastgesteld: A. Voor treinen vervoerd door stoomlocomo tieven: 1 dat reizigerstreinen, samengesteld uit zes- of vierassig personenmaterieel (dit laatste uit sluitend voor zoover genummerd 5000 of hoo- ger) op ohdergenoemde baanvakken met een snelheid van 100 kilometer in het uur ver voerd mogen worden met inachtneming van de voorgeschreven snelheidsbeperkingen en voor zooverre de grootste toegestane snelheid van de voor het vervoer aangewezen locomotief 100 kilometer in het uur bedraagt: a. Amsterdam C.S.:Rotterdam D.P.; Rotterdam D.P.Dordrecht; Amsterdam W.P.Utrecht C.S.— Arnhem; Utrecht C.S.Gouda; Utrecht C.S.Eindhoven; b. uitsluitend om vertraging in te halen: Dordrechtgrens bij Roosendaal; RoosendaalVlissingen Arnhemgrens bij Zevenaar; EindhovenVenlo Utrecht C.S.ZwolleGroningen Amsterdam C.S.Apeldoorn; Deventergrens bij Oldenzaal. 2 dat de grootste toegestane snelheid voor snelgoederentreinen en voor treinen, uitsluitend bestemd voor het vervoer van goederen of vee, 7 5 K. M. in het uur bedraagt, mits deze treinen zijn voorzien van doorgaand remwerk en zijn samengesteld uit materiaal, dat met een snel heid van 80 K.M. in het uur en hooger ver voerd mag worden. B. Voor treinen vervoerd door electrische motorvoertuigen 1 dat reizigerstreinen op de baanvakken Amsterdam C.S.Rotterdam D.P. en Rotter dam D.P.—Dordrecht vervoerd mogen worden met een grootste snelheid van: a. 100 kilometer in het uur, indien zij zijn samengesteld uit electrisch materieel, al of niet gekoppeld aan het vierassige personen- materieel, genoemd onder A. 1; b. 95 kilometer in het uur, indien zij zijn samengesteld uit electrisch materieel, ge koppeld aan drieassige post- of bagagewagens, genummerd 4000 en hooger en snelgoedwagens, genummerd 3000 en hooger; 2. dat de grootste toegestane snelheid voor reizigerstreinen op ondergenoemde baanvak ken bedraagt: a. Rotterdam HofpleinDen Haag H. S./Scheveningen Kurhaus8 0 Ki lometer in het uur; b. Amsterdam C.S.Alkmaar, Haar lemIJmuiden en UitgeestVel- senIJmuiden Oost: 9 0 K i 1 o- meter in het uur. C. Voor Diesel-electrische treinen: dat op de baanvakken Amsterdam W.P.Utrecht C.S. Arnhem; Utrecht C.S.—Gouda; Utrecht C.S.Eindhoven. de grootste toegestane snelheid 10 0 kilo meter in het uur bedraagt. De machinisten en de voertuigbestuurders zijn verplicht bij vertraging van bovengenoem de treinen zoo noodig de snelheid tot de groot ste toegestane op te voeren, met inachtneming van de grootste toegestane snelheid van' de voor het vervoer aangewezen locomotief en van de voorgeschreven snelheidsbeperkingen, ter wijl de beremming van den trein voor de groo- tere snelheid voldoende moet zijn. De groote belangstelling voor de Diesel-trei nen vindt zijn oorzaak wellicht daarin, dat we tegenwoordig, meer dan ooit, in het teeken van het verkeer staan en misschien ook hopen dat met deze treinen een betere tijd voor de Spoorwegen zal aanbreken, hetgeen in ieders belang zou zijn. Hoe het zij, de D. E. treinen zijn reeds po pulair voordat ze hun entrée gemaakt hebben, waartoe natuurlijk ook medewerkt het feit, dat we in Nederland voor den dag komen met iets, dat „noch nicht dagewesen" is. Wij hebben getracht wat meer van de dienst regeling te weten te komen en dat is ten deele gelukt. Men laat er zich by de Spoorwegen nog niet gaarne over uit, omdat deze nog niet defi nitief is. Zoo zijn we te weten gekomen dat, ingaande 15 Mei a.s., dagelijks om 6.38 de eerste trein van Amsterdam W. P. in de richting Utrecht zal vertrekken, de volgende 7.38, dan 8.38 en zoo vervolgens tot 20.38, daarna 21.02 en verder weer 22.38 en 23.38, welke de laatste is. Van Arnhem zullen de treinen vertrekken, beginnende 7.08, dan 7.58, vervolgens 8.08, 9.08 en zoo voort tot 20.08; dan 20.58 en ten slotte de laatste te 22.24. Als regel zullen de treinen tusschen Utrecht en Arnhem stoppen te Driebergen en Ede; er zijn evenwel enkele uitzonderingen. Van Eindhoven vertrekt de eerste trein te 6.40, dan 7.40 en zoo vervolgens tot 19.40, dan 20.28, terwijl de laatste vertrekt te 22.00. Tusschen Eindhoven en Utrecht wordt als regel gestopt te Culemborg, Geldermalsen, Zalt- bommel, Den Bosch en Boxtel. De bewoners van Oss kunnen zich gelukkig weer met een geruster hart 's avonds te bed begeven, dan dit gedurende de laatste maanden mogelyk is geweest. De samenwerkende marechaussee en ge meentepolitie zijn er n.l. dezer dagen in ge slaagd een dievenbende op te sporen en te arresteeren, waarmede naar verwacht wordt, een einde is gekomen aan een terreur, die de inwoners in Oss en omgeving met schrik ver vuld heeft. Angst is echter meestal een slechte raad geefster en vele gedupeerden wisten de politie meestal niet veel meer te vertellen dan dat bü hen was ingebroken. Een gelukkige uitzondering hierop was de winkelierster v. H. in de Klaphekkenstraat. Deze had al meermalen bemerkt, dat Zaterdags wan neer er in den regel vrij veel geld in huis is verdachte mannen rond haar winkel zwierven. Zelfs was zy 's nachts al eens uit de slaap opgeschrikt, doordat een der leden van het lang- vingergilde rond haar huis sloop en door het slaapkamerraam stond te gluren. Daar Zater dags haar echtgenoot ook meestal niet thuis is, had mej. v. H. de politie gewaarschuwd om ook een wakend oog op haar huis te houden. De eerste twee Dat haar vermoedens juist waren is JX Zater dagavond gebleken. De politiemannen, die het huis bewaakten, zagen in het donker twee man nen de woning binnengaan. Behoedzaam slopen zy naar de slaapkamer, waar ze een geldkistje buit maakten, om daarna weer ongemerkt te verdwijnen. Op het binnenplaatsje kwamen ze echter de dochter des huizes tegen, die zoo hevig schrok, dat ze het uitgilde. Zoo snel mogelyk maakten de mar.nen zich toen uit de voeten echter met medeneming van het geldkistje. Op de fiets ont kwamen zy in de duisternis. Doch zy hadden gerekend buiten de aanwezigheid der politie mannen, die de „heeren" al spoedig herkend hadden. Een directe achtervolging had geen resultaat. Ook by de mannen thuis had de politie geen succes. Nog denzelfden nacht echter werd een van beiden van zyn bed gelicht, terwijl den vol genden dag nummer twee in de handen der politie viel. Natuurlyk wisten zy van niets af, doch toen het feiten materiaal zich tenslotte tegen hen opstapelde, kon ontkennen niet veel baat meer brengen en volgde een volledige bekentenis. Als er één schaap over de brug is.... De politie, die nu blykbaar den smaak er van beet begon te krygen, zette haar onderzoekin gen met kracht voort. Zoo is het gelukt om gedurende de laatste dagen nog vyf leden van het gilde te arres teeren. De eerste twee arrestanten zijn reeds naar Den Bosch overgebracht, terwyl de andere vijf weldra zullen volgen. Hopelyk is hiermede voorloopig of voorgoed een einde gekomen aan inbrakenserie, waar door de naam van Oss, d.e toch al niet gunstig meer was steeds meer wordt geschaad. Wy zyn geen uitbundige bewonderaars van het Nationaal Jongerenverbond: dit verbond toch werkt en ageert en suggereert met tendenzen, welke wij in onzen al genoegzaam verwarden tijd missen kunnen als kiespyn. Wat intusschen niet wegneemt, dat zoo'n verbond ook wel eens iets goeds kan doen. Zooals gebleken is. Het bestuur van dit Jongerenverbond is nX op de gedachte gekomen ter documenteering en registreering voor alle tyden in een boek werkje vast te leggen alles, waardoor de S.D.A.P. by de schoone gelegenheid der mui- tery op de „Zeven Provinciën" theoretisch en praktisch haar revolutionnaire gezindheid we zouden haast zeggen: haar revolutionnair princiep getoond heeft. Daar staan de heeren sociaal-demokraten nu aan de kaak! Die zy voor zich zelf opgericht hebben! Met meedoogenlooze accuratesse is hier een op verklaringen van de verdachten zelf ge baseerd requisitoir samengesteld, waar zelfs de mildste en zachtmoedigste rechter geen vry- spraak op zou kunnen laten volgen, waarby zelfs geen verzachtende omstandigheden aan te voeren zyn. Hoe de S.D.A.P. het marine-personeel heeft opgehitst, zich solidair heeft verklaard met de muiters en de regeering uitgescholden heeft men moet het allemaal hier in dit boekje ontleen.d aan sociaal-democratische publica ties, welke toch niet liegen kunnen Dy el kaar verzameld zien om het zich nog eens te kunnen realiseeren, hoe erg het wel geweest is; foto's en te.ekeningen ook alweer van dezelfde onverdachte zijde afkomstig illu- streeren de documenten. 't Is alles benauwend-juist; er is zelfs voor den gewieksten advocaat geen uitvluchtje, zelfs geen schynbaar uitvluchtje uitdenkbaar. Daar staan de heeren sociaal-demokraten nu aan de kaak! 't Is echter niet met leedvermaak, dat we dit constateeren, hoezeer ook telkens weer er gernis in ons opkomt, wanneer we de docu menten opnieuw onder het oog krygen. Veeleer voelen wy hier een zeker rechtsge voel bevredigd, doordat de S.D.A.P. zelfs een kind in de politiek nu niet meer zal kunnen bedriegen met het praatje, dat ze niet revolu tionnair is.... Veeleer voelen wy ons geneigd, in ons een sprankje hoop aan te blazen: dat een rustige beschouwing van het hier opgestapelde bewys- materiaal velen S.D.A.P.-ers de oogen zal doen opengaan en hen tot de overtuiging zal bren gen: het is verkeerd geweest! d&t nóóit meer! meer! Het Weekblad van de Nederlandsche Veree niging van Spoor- en Tramwegpersoneel ver neemt, dat binnenkort by de Spoorwegen een gewyzigd seinreglement zal verschijnen, waarby de tot nu toe gevolgde lichtkleuren voor „veilig" en „langzaam ryden" zullen vervallen en andere kleuren daarvoor in de plaats zullen worden ge steld. Het ligt in de bedoeling op den langsten dag van dit jaar tot invoering van de nieuwe lichtseinen over te gaan. Het witte licht voor „veilig" zal worden ver vangen door groen licht en het groene licht voor „langzaam ryden" door geel licht. Volgens deskundigen dient by voldoende licht sterkte en goede glazen alleszins de voorkeur te worden gegeven aan groen licht. Bovendien zal deze kleur, volgens den zegsman van „Het Weekblad", de minste aanleiding geven tot ver warring en de waarnemer zal met minder kans op vergissen op groen licht reageeren. De mees te machinisten hebben aan groen licht het bes te houvast. Dé nieuwe lichtseinen zullen niet, zooals eerst het voornemen was, op een bepaald baan vak in dienst worden gesteld, maar op 21 Juni a.s. over de geheele linie. Onder de gemeente Maasland kreeg de 23- jarige C. K. uit Maassluis twist met den 28- jarigen C. V. uit Maasland. Plotseling greep V. een mes en stak daar mede K. in het hoofd. Doordat het K. gelukte V. by de keel te grypen, kon hy deze machte loos maken, waarna voorby gangers verder zich met het geval bemoeiden. V. moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. De verwonding bleek niet van ern- stigen aard te zyn. De politie heeft K. iit arrest gesteld. De Algemeene Nederlandsche Verkeersfedera- tie (A. N. V. F.) heeft zich naar aanleiding van het wetsontwerp tot instelling van een verkeers- fonds met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend. De federatie is van oordeel, dat het alleen reeds om het feit, dat met de voorgestelde be lastingverzwaring een sprong in het duister wordt gedaan wellicht leidend tot verergering van den financieelen nood, ter tegemoetkoming waaraan ze gedacht is geen aanbeveling ver dient het wetsontwerp in kwestie te ondersteu nen. Zij geeft in overweging het daarheen te lei den, dat: het Wegenfonds ongewijzigd gehand haafd blyve en naast het Wegenfonds eventueel gesticht worden zelfstandige instellingen voor het luchttransport, het railtransport en het waterransport, waaraan gegevens m.b.t. de waarden hiervan zullen zyn te ontleenen. Voorts worde een commissie in het ic.ven ge roepen van vertegenwoordigers der verschillende by het vervoerwezen betrokken Overheidsdien sten en vormen van transport, aan welke com missie de taak zoude moeten worden opgedragen na te gaan: hoe groot het algemeen belang is by de onderscheidene wyzen van transport, voorts in welke mate daardoor direct en indirect bykom- stige bijzondere belangen worden gediend en ten slotte welke de werkelijke, door inkomsten daar uit te dekken lasten van eiken vorm van ver voer zyn. In afwachting van de resultaten van voren- bedoelden arbeid geen definitieve maatregelen als de thans voorgestelde incidenteel te treffen, nu de crisis zich nog doet gelden en dergelyke maatregelen gevaarlijk zyn, aangezien ze in hooge mate de ontwikkeling van het transport beïnvloeden, terwyl geenszins vaststaat, dat zulks ten gunste van de economische omzetting en verdere vorming van het transport-apparaat zal zijn, integendeel kan worden aangenomen, dat ze door bevoordeeling aan de eene zyde en benadeeling aan de andere zyde zullen leiden tot verhoudingen, die een ordelijk ontplooiing van het vervoerwezen in 't belang der gemeen schap tegenhouden. Te Vaals geraakte by het rodelen een 8-jarige knaap der familie B. onder een slede. De jongen werd levensgevaarlyk gewond. De aanvankelyke bedoeling om de speciale treinen voor de Opera te Aken niet meer naar deze stad. doch naar Maastricht te laten loo pen en den troep van Aken in den Schouw burg te Maastricht te doen optreden, is weder om prijs gegeven, wegens verzet van de Duit sche autoriteiten. Hedenmorgen te 6.30 uur is het postvliegtuig de „Kwartel" van Amsterdam naar Indië ver trokken. An boord bevinden zich twee passa giers van Amsterdam naar Rome. Meegenomen is^31.676 kg. briefpost, 48 kg. pakketpost en 4Pl40 kg. lading.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9