De R.A.I.-poorten zijn geopend Groote verscheidenheid in de vele inzendingen General Motors DE RIJWIELINDUSTRIE VRIJDAG 9 FEBRUARI Citroën Auburn Ford Drie millioen fietsen in ons land Chrysler, Plymouth, en Adler De Tourist Trophy-races De nieuwe „Airflow" Chrysler Stand 41 Bedrijfsautomobielen DIXOL ChevroletMaster de Luxe Sedan. Voor de bezitters van een oude Chevrolet om te watertanden Stand 69 De Plymouth de Luxe Sedan twee deuren Een geheel nieuwe serie personen wagens en trucks trekt de aandacht Stand S3 en 67 De Ford vrachtwagen stand no. 133 De „Opel 1934 O cyi. Sedan, üe lijn der General Motor producten vindt men ook in dezen wagen terug In 1818 vond baron Drais een rij wiel uit, waarvan de as van het voorwiel beweegbaar was gemaakt Stand 54 De aslooze voorwiel-ophanging bij de Pontiac, een der producten van de General Motorstrekt zeer de aandacht De Auburn Sedanmodel 1934, munt uit door fraaie lijnen en gedistingeerd koetswerk W5SPWS7? rnmrnmmWM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Heden !s de 27e door de Nederlandsche Ver- eeniging ,,De Rijwiel- en Automobielindustrie" georganiseerde automobiel-tentoonstelling, die van 9 tot 18 Febr. a.s. zal worden gehouden, geopend. Dagenland is er in het groote gebouw aan te Ferdinand Bolstraat hard gewerkt om alles in gereedheid te brengen. Nieuwe voorzieningen rijn waar zij noodig bleken, getroffen en door een langjarige ervaring gesteund hebben de or ganisatoren ook nu weer alles in de puntjes verzorgd. Wij wenschen de R. A. I., die pas haar veertigjarig jubileum vierde succes met deze tentoonstelling, die naar het zich laat aanzien, alle vorige overtreft. Ook de importeurs van de diverse auto merken en de exposeerende automobielzaken hebben den laatsten tijd hard gewerkt om alles op tijd in orde te krijgen. De handel maakt een zeer moeilijken tüd door en het is te hopen, dat deze tentoonstelling wat dat betreft, tastbare resultaten zal opleveren. De automobilisten en verdere belangstellen den, die de komende dagen in grooten getale langs de stands zullen trekken, kunnen hier kennis nemen van de nieuwste verbeteringen. Het groote publiek, dat minder technisch kijkt, kan hier z'n hart ophalen aan het fraaie sa menspel van kleuren en lijnen dat de diverse wagens te zien geven. Van 9 tot 18 Februari heerscht er een feeste lijke autovreugde onder de breed gewelfde kap van het RJi.I.-gebouw in de hoofdstad. prestatievermogen hebben en vlugger accele- reeren tengevolge van een aantal andere ver beteringen in den motor. Een aantal geheel nieuwe modellen vergroot verder de reeds bestaande serie. Chevrolet be houdt zijn vier chassis, namelijk het bestel- wagen-chassis, het tractor-chassis en de twee trucks chassis. Bedford daarentegen heeft er een geheel nieuw chassis bijgekregen met een buitengewoon lange laadruimte en korte wiel basis, doordat de motor onmiddellijk boven de vooras werd gemonteerd. Ook de Opel serie is met een exemplaar ver meerderd. Het is een 2 L. 6 cylinder chassis, hetwelk zich. bijzonder leent voor een zeer grooten en ruimen bestelwagen. Deze bestel wagen is buitengewoon gemakkelijk voor een snellen en betrouwbaren stadsdienst. De serie G.M.C. trucks bestaat uit ongeveer dezelfde laadvermogens. Het vertoont verschil' lende verbeteringen met als resultaat steviger, betrouwbaarder en bedrijfszuiniger trucks. - General Motors gaat 1934 dan ook met vol vertrouwen tegemoet. Dit vertrouwen is ten eerste gerechtvaardigd omdat gedurende 1933 45 pet. van alle auto-voertuigen in de Veree- nigde Staten door dit concern werden geleverd. Ten tweede omdat de geheele nieuwe serie van 1934 modellen zoowel op de Automobile Show te New-York als te Chicago met meer enthou siasme door het publiek werd ontvangen dan ooit te voren. Dit bewijst ongetwijfeld dat Ge neral Motors het auto-rijdend publiek precies datgene aanbiedt wat het verlangt, tegen prij zen welke het kan en wil betalen. geheel juist, want deze stand omvat niet alleen een expositie der Ford en Fordson vracht wagens en vrachtwagen-chassis, doch o.a. een Fordson brandspuit en een Fordson omnibus. De brandspuit' is een nieuwtje op dit gebied want voor zoover ons momenteel bekend, is dit het eerste 8-cylinder Fordson Chassis uitgerust als brandspuit. Voorts zal men ook diverse standaard Ford en Fordson chassis met en zonder de geheel stalen Ford cabine aantreffen met wielbases van 2.85, 3.35 en 3.98V? M. alsook voorbeelden der standaard en der luxe Ford en Fordson be stelwagens. Een nieuweling onder de bestel wagens is een luxe bestelwagen met twee zij deuren en een achterdeur op het 2.85 M. wiel basis V-8 de luxe chassis. De laadruimte-afme tingen van dezen spoedbestelwagen zijn: 147 x 116 X 110 c.M. Het zal ook den bezoeker opvallen, dat de bekende Fordson truck chassis van 3.35 en 3.981/2 M. wielbasis tegenwoordig niet alleen met den 50 rem p.k. 4 cylinder motor, doch ook met den 75 rem p.k. 8 cylinder motor in V vorm geleverd worden. De thans in Engeland vervaardigde befaam de Fordson Tractor is vertegenwoordigd door een Industrie Tractor op luchtbanden, com pleet uitgerust met electrische verlichting. Ofschoon bU gelegenheid van den Parijschen Automobiel-Salon reeds gebleken Is dat van Citroën dit jaar geen opzienbarende „nieuw tjes" verwacht behoeven te worden voor zoo ver het de personenwagens betreft, brengt de Amsterdamsche tentoonstelling toch nog een verrassing in den vorm van fraaiere carros serie-modellen. Natuurlijk is de geheel-stalen Monopièce carrosserie als constructie en ook in haar hoofdvorm gebleven wat zij was; het geheel is nu evenwel lager geworden, het radiator-front en de spatborden zijn aangepast aan de nieuwe mode-lijn. Volledigheidshalve vermelden wij nog eens de hoofdkenmerken van de constructie: alle motoren zijn in twee punten in rubber opge hangen (balanceerende motor of zgn. „floating power"), dit jaar ook die van de bedrijfs automobielen. Er zijn twee viercylinder typen, de "8" en de "10" met een cylinderinhoud van resp. 1.45 en 1.76 Liter. Het „type 8" verdient een bij zondere vermelding omdat het in het afge- loopen jaar bewezen heeft in alle opzichten te voldoen aan een groote behoefte, aan een niet te grooten en zuinigen, maar toch ruimen wagen voor zwaar gebruik. De zescylinder motor wordt gebouwd In het "type 15", een groote luxueuze automobiel en in het type "15 Sport", welke in aanmerking komt voor liefhebbers van hooge snelheden. Een bijzondere chassisbalk-constructie („ko- kerbalk") wordt op alle Citroën-modellen toe gepast en dit detail verdient afzonderlijke ver melding omdat er zonder gecompliceerde voor zieningen in de ranmconstructie een hooge mate van stijfheid mee verkregen wordt. De constructie-elementen als de kokerbalk, die het chassis stijf en sterk maakt, de Mono pièce stalen carrosserie met zijn enorm weer standsvermogen, zouden den grooten waarborg voor veiligheid niet geven, als niet tevens on- versplinterbaar glas toegepast werd. Behalve door de keurige ruime serie mo dellen gesloten wagens werd onze aandacht bijzonder getrokken door twee verleidelijke wagens van een meer sportief karakter: een 4-persoons Cabriolet op „type 15 Sport" en een „Sport-torpedo" op hetzelfde chassis, die niet alleen dootr smaakvolle kleurschakeering op valt. Stands No. 80/92 worden ingenomen door het veelzijdige materiaal dat Citroën den be- drijfsautohouders aan te bieden heeft. Geheel nieuw als type is het reusachtige autobus- chassis type 45, waarvan de productie dit jaar door deze fabriek begonnen wordt. Het kleinere zescylinder Citroën autobus chassis voor 25 zitplaatsen, ziet men in zijn nieuwe uitvoering, een verlaagd chassisraam met speciale achterbrug, balanceerende motor ophanging en modem radiatorfront. Voorts vindt men hier het derde type auto bus voor 1012 zitplaatsen, waarvan een mooi gecarrosseerd model op de stand aanwezig is (bestemd voor de Zaanstreek) en dat voor korte lijnen met veel stopplaatsen groote ver voersmogelijkheden opent. Deze drie autobus-chassis kunnen ook gele verd worden als vrachtchassis, terwijl een tweetal bestelwagens op de stand toonen wat er den afnemers op dit gebied o.a. aangeboden kan worden. Op stand 111 exposeert E. Ostermann's „Chemphar" N. V., Keizersgracht 228, Amster dam, het bekende anti-vriesmiddel voor den auto-radiateur Dixol. Door dit middel kan men het koelwater van den auto den geheelen win ter tegen bevriezen beschermen! De Auburn komt met 'n echt Auburn-model uit. De stroomlijn is niet tot het uiterste ge- exagereerd en houdt het midden tusschen de beide uitersten. Haar lijnen zijn bijzonder fraai, haar koetswerken gedistingeerd. Hoewel dus de lijnen van de Auburn de al- gemeene belangstelling ten volle zullen trek ken heeft dit merk ook inwendig iets, dat zeer zeker de aandacht waard is. De Custom-mo- dellen, 6 en 8 Cyl. zijn n.l. uitgerust met het Dual-Ratio-systeem, een systeem dat tot nu toe uitstekend voldeed en waarvan Auburn alleen de patenten heeft. Dit systeem is een zeer vernuftige vinding en mag een bijzondere praestatie van de Auburn-fabrieken worden genoemd. Overigens bezit de Auburn meerdere bijzon derheden, die bestudeering overwaard zijn, zooals b.v. het X plus A frame, d.w.z. een kruis balk frame, dat aan den voorkant met een spits toeloopende A versterkt is, automatische clutch, aluminium cylinderkop, gepatenteerde extra-afkoeling der kleppen, hydraulische rem men met centrifuse remtrommels, freewheeling, luchtgekoelde dynamo, kortom vele technische nieuwigheden en aanwinsten, die tot het aspect van de Auburn bijdragen.. Zooals men weet wordt dit merk op stand 69 geëxposeerd. motor heeft een inhoud van 3,9 L. en ontwikkelt 93 P.K. Evenals de Plymouth bezit de Chrysler Six onafhankelijk veerende voorwielen en al de andere bovengenoemde bijzonderheden. Ply mouth en Chrysler hebben een stroomlijn mo del zonder dat dit zoo ver doorgevoerd is als bij de Airflow typen. Op stand 54 vinden wü ook de vanouds be kende Adler en wel alle door deze Fabriek te leveren typen. De Adler Primus heeft een 4 cylinder motor van 1,5 L., hydraulische remmen, centrale chas- sis-smerlng. De wielbasis bedraagt 2,70 M. en de carrosserieën zijn fraai en degelijk afge werkt. Een wagen van bijzondere kwaliteit is de Adler Triumpf met voorwiel-aandrijving en on afhankelijk veerende wielen. De motor is de zelfde als van de Primus. De Triumpf heeft me chanische remmen en een wielbasis van 2,82 M. Ook de Adler Standard 6 trekt de aandacht door zijn constructie en uiterlijk. Onafhankelijk veerende voorwielen, freewheeling, hydrauli sche remmen, geruischlooze versnellingsbak be- hooren tot de uitrusting. De motor heeft een inhoud van 3 L. en de wielbasis is 3,20 M. Een 4-pers. Cabriolet met fraaie carrosserie trekt hier de aandacht. Eenge maanden geleden kwam de Chrysler Corporation op de markt met een serie popu laire Truck modellen. Voor 1934 is deze serie uitgebreid met nog drie typen, zoodat de Fargo Nog nooit in de geschiedenis van dit mach tige concern heeft het uitkomen van zijn nieuwe merken zulk een vooruitgang in de automobiel-industrie gedemonstreerd. De voor naamste oorzaak van het zooveel grooter com fort van deze nieuwe wagens is de zooge naamde „aslooze voorwiel ophanging". Dit, ge combineerd met een meer aan de verdeeling van het wagengewicht aangepaste veering o.a. verkregen door het- meer naar voren brengen van den motor, benevens de stabilisator van de achterwiel-veering, welke het zijwaarts over- zwaaien in scherpe bochten voorkomt, draagt bij tot een comfort en wegvastheid, welke on mogelijk zijn te bekomen door wagens met de traditloneele voorassen, onverschillig hoe duur ze ook mogen zijn. Op de volgende wagens is een aslooze voor wielophanging toegepast: 1.3 L. en 2 L. cylinder Opels, 6 cylinder Master-Chevrolet, 8 cylin der Pontiac, 6- en 8 cylinder Oldsmobile, 8 cylinder Buick, 8 cylinder La Salle en 8-, 12- en 16 cylinder Cadillac. Opmerkenswaardig is het, dat Oldsmobile uitkomt met een zwaren 6 cylinder wagen, waarin de allerlaatste verbeteringen zijn toe gepast en waarvan de prijs bijzonder laag ge houden werd. Een ander belangrijk prijsver schil wordt door La Salie aangekondigd De nieuwe La Salie, welke op een buitengewone wijze de aandacht getrokken heeft op de Automobile Show te New York, is uitgerust met een nieuwen 8- in lijn motor van de Ca- dillac-fabrieken, gemonteerd op een Cadillac chassis. Het koetswerk heeft een buitengewoon aantrekkelijk uiterlijk en vertoont van al de General Motors merken de meest geavanceerde aërodynamische lijnen. De nieuwe La Salie wordt nu aangeboden tegen een zeer aantrek- kelijken prijs. In 't algemeen zijn de prijzen lager dan ver leden jaar, in sommige gevallen bestaan er zelfs belangrijke verschillen, zoodat het publiek in deze nieuwe wagens een grooter waarde wordt geboden dan ooit te voren. Al de 1934 General Motors trucks zijn ver beterd en verfraaid. Door den motor meer naar voren te brengen werd een verhoogd laadver mogen verkregen. Meerdere stevigheid en duur zaamheid werd bekomen door een versterkt Irame en verzwaarde achterassen. Als resultaat van de nieuwe ontworpen cylinderkoppen werd een groote bedrijfszuinigheid bereikt, terwijl in *t algemeen de nieuwe trucks een hooger De N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek beschikt dit jaar over een stand van ca. 150 vierk. meter oppervlakte in de perso- nen-auto-afdeeling, gelegen in het midden vak, de tweede stand vanaf den hoofdingang. De stand is aan alle zijden omgeven door gang paden, hetgeen het voordeel oplevert, dat men van alle zijden toegang heeft tot de stand, of liever stands, want deze stand is een combi natie der stands 53 en 67. Deze stand omvat eenige modellen, Sedans met twee en met vier portieren en two-sea ters in diverse fraaie kleuren en In de Luxe en de Grand Luxe uitvoering der nieuwste Ford 8-cyl. 75rem-pk. met cylinders in twee rijen van vier onder een hoek van 90 gr. in V vorm geplaatst, alsook een Fordor Sedan en eer Tudor Sedan van het standaard 4-cylinder type, waarvan minstens één zal zijn voorzien van den nieuwen standaard Ford 4 cylinder motor met 79 mm boring en 188 mm slag Laatstgenoemde motor ontwikkelt maximaal 40 rem pk. an is buitengewoon zuinig niettegen staande deze ingebouwd is in een wagen, die alleszins tot het normale „grootte" wagen type behoort. Alle bovengenoemde 4 en 8 cylinder model len der Ford serie worden in Nederland in de fabriek te Amsterdam bij de Hemburg gebouwd en zijn dus producten der Nederlandsche In dustrie. Verder zal ook op dezen stand tentoonge steld worden een model „Y" Ford in Engeland vervaardigd in de groote Ford-fabrieken te Dagenham in Essex. Ofschoon van iets kleiner type, is dit alleszins een wagen voor 4 perso nen. Deze wagen is in de nieuwste uitvoering met z.g. „manter-spatschermen, nieuw instru mentenbord vlak voor den bestuurder geplaatst, en andere verbeteringen. Als andere uiterste der serie Ford-producten, wat luxe-wagens betreft, zal men ook op de zen stand één der nieuwste 12 cylinder Lin coln Limousines aantreffen. De motor is een 12 cylinder in V vorm en is voorzien van een tweeling carburateur om een uiterst gelijkma tige verdeeling van het gasmengsel over de cylinders te verzekeren, waardoor een lager brandstofverbruik verkregen wordt. Deze nieu we Lincoln heeft een nieuwen radiateur in punt vorm met een jalouzie geregeld door middel van een thermostaat, die tevens ook de ven- tilatiekleppen in de motorkap opent en sluit. Zeer waarschijnlijk zal deze stand ook een voor het publiek zeer interessante verrassing op technisch gebied vertoonen. Eigenlijk is de titel „Vrachtwagen-stand" voor de Ford stand in de truck-afdeellng met De Nederlandsche rijwielnijverheld mag zich in de laatste jaren in groote belangrijk heid verheugen. Het aantal in ons land gebouwde rijwielen bedroeg 145.000 in 1932, ter wijl het productiecijfer van het afgeloopen jaar nog hooger was. Deze toename van de rijwiel productie is natuurlijk ook toe te schrijven aan het feit, dat zich tegenwoordig iedereen zulk een gemakkelijk verkeersmiddel kan veroorlo ven, daar de kosten van aanschaffing tot op ruim de helft van den prijs is geslonken als nog vóór eenige jaren na den oorlog. Natuurlijk doet de alomheerschende depressie zich ook gelden in de rijwielfabricage, doch vergeleken bij ove rige takken van Nederlandsche nijverheid, mo gen de rijwielfabrikanten zich in een redelijke afname verheugen. Nederland en Denemarken zijn de twee landen, waar de fiets het meest in gebruik is. In ons land alleen zijn reeds 3.000.000 fietsen. In den vaoantietijd kan men dan ook op drukke punten in onze groote ste den vreemdelingen zien staan, die met steeds toenemende verbazing den eindeloozen stroom fietsers op de spitsuren langs zich heen zien trekken. Niet altijd echter heeft de fiets zich zoo in die mate van belangstelling mogen ver heugen; integendeel, een 50, 60 jaar terug be schouwde het volk een fiets als een helsche machine, terwijl degenen, die het rijwiel gebruik ten, voor lichtzinnig en roekeloos werden uit gemaakt. Ouden van dagen, die zich de eerste fiftsen nog kunnen herinneren, weten te ver tellen, dat de berijders met steenen werden ge gooid van achter heggen en onderdeuren, waar de verschrikte dorpsbewoners bij elkaar waren gescholen. Als men de fietsen uit dien tijd be kijkt, kan men zich den schrik en afkeer van de menschen ook wel eenigszins voorstellen. Ruim honderd jaar geleden werd in Engeland een soort fiets uitgevonden, welke door trappen op pedalen werd voortbewogen. Vóór dien tijd wa ren er wel rijwielachtige transportmiddelen njaar daarbij had de berijder zich nog altijd met de voeten moeten afzetten. In 1818 vond baron Drais in Baden een rijwiel uit, waarvan de as van het voora'iel beweegbaar was ge maakt; dit voertuig werd naar den uitvinder „draisine" genoemd. Deze draisine werd in 1855 verbeterd door den jongen Franschman Ernest Michaus, die op het denkbeeld kwam er pedalen aan te maken met een ketting, welke het ach terwiel verbond. Omstreeks 1875 kwam de fiets met het hooge voorwiel in de mode. Het waren heel groote wielen met een trapper in het mid den en een zadeltje met stuurstang er boven op, een miniatuurwieltje achteraan en die wie len werden verbonden door een stang van eenige treedjes voorzien, waarlangs de berijder naar zijn hooge zitplaats moest klimmen. Deze fietsen waren van hout en erg ongemakkelijk en veelal moeilijk te berijden. Reed de berijder over een steen, welke nog niet eens zoo groot behoefde te zijn, dan kon hij er van verzekerd zijn een buiteling te maken, welke dan meestal niet zonder kleerscheuren en beschadigde li- chaamsdeelen afliep. In de jaren 1880 en 1890 werden de ijzeren onderdeden ingevoerd in den vorm van loodzvAire vorken en wielbanden; sommige fietsen vertoonden toen ook remmen. In die dagen werd ook de tandem uitgevonden, welke niet alleen voor twee personen, doch soms ook voor vijf of zes werden gemaakt. Met zulke machines kon men een voor dien tijd zeer ge vaarlijke snelheid bereiken. In IJralingen moch ten eenige jongelui, die een tandem bezaten, er alleen des avonds mee op de buitenwegen rijden, daar zij overdag te veel gevaar voor de voet gangers opleverden.... Langzamerhand werden steeds weer nieuwe uitvindingen op de fiets toegepast en omstreeks 1900 mocht de fiets zich reeds in een zekere populariteit verheugen. Echter werd de fiets toen nog lang niet door iedereen gebruikt. Zij, die zich tot de „nette" burgers schaarden en dus een zekeren stand hadden op te houden, vonden het beneden hun waardigheid zich op een fiets te vertoonen. De fietsers uit het einde der vorige en het begin dezer eeuw waren alle gekleed in een speciaal costuum. De mannen droegen een fiets- broek en fietskousen, waarbij natuurlijk ook fietsschoenen behoorden. Vervolgens zetten zij een klein Engelsch jockeypetje op, waarop óf een ster geborduurd, óf een of ander in- signe was gespeld. Alzoo uitgerust waren de heeren klaar om een tochtje te gaan maken. Ook de dames, die zich op de fiets w'aagden, kleedden zich volgens haar opvatting sportief. Zij droegen lange, zwarte rijbroeken, waarover wijde rokken heenvielen, welke weliswaar de enkels vrijlieten, maar met een elastieken band om het been waren vastgemaakt om het op waaien te voorkomen. Als hoofdbedekking droe gen zij een witte matelot, die met verschillende spelden in het haar werd vastgestoken. Wel een groot verschil bij den tegenwoordigen tijd! Betreffende den oorsprong van het woord „fiets" is men het in taalkundige kringen niet eens. Velen nemen aan, dat het woord een ver bastering is van vélocipéde, zooals de eerste rijwielen, welke in ons land werden geïmpor teerd, werden genoemd. In den volksmond w'ard dit vreemde woord aldra verbasterd en zoo ont stonden: vélocipéde, feelsepee, fielsepee, fies- sopee, waaruit tenslotte het woord fiets zou zijn ontstaan. Hoewel door de groote verbreiding van den auto het rijwiel in tal van kringen veel van zijn populariteit heeft moeten inboeten, vind de rijwielsport, vooral in Engeland, nog bij hoog en laag beoefenaars. Gold het vroeger alleen voor volwassenen een fiets te bezitten, thans rijden zelfs kinderen van een jaar of zes met een fiets door de drukste gedeelten der stad. Via de autopel, geraakte het kind met de fiets vertrouwd en menig oudere zal, wan neer zoo'n kleine durfal zich met een klein for maat rijwiel door het verkeer een weg baant, zijn hart vasthouden en terugdenken aan zijn eigen jeugd, waarin het woordje „sport" voor de kinderen geheel onbekend was.... Op stand 54 exposeert André J. H. Ceurvorst de importeur voor Nederland van Chrysler en Plymouth-automobielen. Het is dit jaar tien jaar geleden, dat Walter P. Chrysler den eersten wagen lanceerde, die zijn naam droeg. In 1933 stond de Chrysler- fabriek. wat het aantal der geproduceerde wa gens betreft, op de tweede plaats in 's werelds automobielproductie. Chrysler was de pionier voor het lage zwaar tepunt, de hydraulische remmen, het groote acceleratievermogen, de geheel stalen carrosse rie. de licht metalen zuigers, de valstroomcar- burateur, de centrifuse remtrommels, de spe ciale uitlaatklepzittingen, de „oilite" veeren, de automatische koppeling, de „Floating Power" motorophanging. De nieuwe Airflow Chrysler modellen, die thans aan de markt komen, zijn de eerste wer kelijk in stroomlijn gebouwde seriewagens. De Flymouth, het populairste Chrysler-pro duct omvat twee series, nl. de Chysler Plymouth Six en de Chrysler Plymouth de Luxe Six. De wielbasis bedragen resp. 2,74 M. en 2.90 M. De 6-cyl. motor met een inhoud van 3,3 L. ontwik kelt 77 P.K. Kruisbalkchassis, hydraulische rem men, onafhankelijk veerende voorwielen, geheel stalen carrosserie, „zwevende" ophanging van den motor, speciale uitlaatklepzittingen behoo- ren tot de standaard uitvoering van beide se ries. De Plymouth de Luxe heeft buitendien free wheeling, automatische koppeling en een doel matig ventilatie-systeem. De afwerking en het uiterlijk van deze wagens zijn bijzonder fraai. Naast de courante modellen is van de Plymouth de Luxe ook een 7-pers. Sedan verkrijgbaar. De Chrysler Six, de opvolger van den wagen, waaraan Chrysler zijn reputatie te danken heeft, wordt met twee wielbasis (2,99 M. en 3,09 M.) geleverd. Op het lange chassis worden als car rosseriemodellen geleverd de close-coupled Se dan en de Convertible Sedan. De 6-cylinder Trucks thans met 5 verschillende wielbasis te leveren zijn, nl. 3,33 M„ 3,45 M.. 3.75 M., 3,99 M. en 4,09 M. De motor is een 6-cylinder van 3,6 L., die 78 P.K. ontwikkelen kan. Het chassis is sterk ge construeerd, terwijl de achter-as geheel vrijdra- gend is. De kruk-as is viermaal gelagerd en van tegenwichten voorzien. Er zijn half elliptische veeren en boven de achterveeren hulpveeren ge monteerd. Het geheel maakt een zeer robuusten indruk en dit nieuwe product van Chrysler wéW3^ dan ook met groote interesse door Truckgebrui kers ontvangen. Voor lichter vervoer zijn de Adler bestelwa gens buitengewoon geschikt. De viercylinder motor heeft een cylinderinhoud van 1,5 L. en de wielbasis is 2,70 M. De sinds 1928 Jaarlijks op het Ardsclrcuit georganiseerde Tourist Trophy-race schijnt tot ondergang gedoemd. Reeds eerder maakten we melding van de mogelijkheid, dat deze wed strijd in de toekomst zou worden vervangen door een 1000-mijlsrace, of een 24-uurswed- strijd, overeenkomende met dien van Le Mans. De doorslag in dezen wordt gegeven door de automobielconstructeurs, die een langen af standswedstrijd van meer practisch belang achten aan de Tourist Trophy-races. Hoogst waarschijnlijk zal dan de keuze niet op het Ardcircuit gevestigd" worden; men is althans reeds weken geleden begonnen met diverse an dere trajecten, welke hiervoor het meest in aanmerking kwamen, onder de loupe te nemen. Een feit is, dat een eventueele Tourist Trophy wedstrijd 1934 heel weinig inschrijvingen zou hebben getrokken. Dat echter bij annuleering derzelve op een plaatsvervanger gerekend kan worden, blijkt uit het feit, dat de R. A. C. van Engeland de beide opeenvolgende dagen 31 Augustus1 September, midden in het race- leizoen heeft opengehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14