Autopracht in het R.A.I.-gebouw TT De stands, waar men bekenden treft VRIJDAG 9 FEBRUARI wmmmmmmssm Bedrijfsautomobielen PACKARD, NASH EN SINGER Stand 42 en 56 VAUXHALL Stand 46 en 89 OPEL Stand 49 en 90 DODGE Stand 48 en 62 FORD Stand 53 en 67 CHRYSLER, PLYMOUTH Stand 54 MORRIS Stand 64 en 138 De Ford Coupé de Grand Luxe. Een fraaie gesloten wagen metdicky seatvoor 2 personen FIAT Stand 55 Fraai van lijn is de nieuwe Nash De Continentalop de R. A. L HUDSON EN TERRAPLANE Stand 63 en 82 CONTINENTAL Stand 70 HUMBER Stand 75 en 96 Buick 1934model 61. Een wagenwelke ongetwijfeld indruk maakt RENAULT EN REO Stand 74, 97 en 98 CHREVOLET BUICK Fiafs „Ardita", de 4—5-persoons, op stand No. 55. Een fraaie 4 cylinder. *1111111111 llll llll Mill III III II Mill III I III III IIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllltllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMlllll In onze eeuw van snelheid en kracht speelt de automobiel een rol van groote beteekenis. Het is dan ook geen wonder dat die drie be kende letters „R.A.I." een groote aantrekkings kracht op de massa uitoefenen en het zijn lang niet meer alleen de autorijders zelf, wien de Interesse voor vrijwel het belangrijkste vervoer middel onzer eeuw van het gezicht valt te lezen. Wanneer wij beweren dat onze hoofdstad ge durende de komende dagen in het teeken der R.A.I. zal staan, dan bewijzen wij daarmede de groote expositie van de vereeniging (R)ijwielen en (A)utomobielen (I)ndustrie nog lang niet de eer, welke haar toekomt. Neen, van 9—18 Februari weet men van Den Helder tot Maastricht en van Delfzijl tot Vlis- singen dat het R.A.I.-gebouw zijn poorten heeft geopend voor het doel, waarvoor het gesticht werd. Duizenden zullen hun route naar de hoofd stad en langs de Stands nemen. Duizenden zul len hun belangstelling toonen voor de nieuwe lijnen der modellen voor het nieuwe jaar en zich zoo iets schoons wenschen in de plaats van hun min of meer verouderde machine. Want, dat is het geheim van onze groote autoshow, zij is er op berekend het publiek met het oude te doen breken. Dat dit nog mogelijk ls daar, waar de fabrikanten hun verbeteringen al sedert jaren in kleinigheden moeten zoeken, pleit voor het propagandistische talent der exposanten. Stadgenooten, die de R.A.I. straks gaan be zoeken, zullen daar niet alleen talrijke wagens van een bekend merk vinden, doch er eveneens veel bekende gezichten zien. Vele Haarlemsche autohandelaren zijn n.l. nauw verwant aan de importeurs der door hen vertegenwoordigde merken. Uit de wandeling, welke wij hieronder langs de stands maken, zal dit spoedig blijken. Op Stand 42 en 56 zijn resp. Parckard, Nash en Singer ondergebracht. De Haarlemsche vertegenwoordiger, de heer G. Hoogeveen heeft ons met rechtmatigen trots een en ander van deze fraaie wagens verteld. Het nieuwste product van de Nash-fabrieken, de Nash Lafayette is op de tentoonstelling aan wezig. Nash heeft aan zijn bestaande lijn wa gens, welke hierboven reeds beschreven werd. een nieuw goedkooper type toegevoegd, dat uit gerust is met een 6 cylinder motor. De carros serie is gelijk aan de Speedstream carrosserieën, waarmede ook de overige modellen zün uitge rust. hoewel in een iets eenvoudiger uitvoering. Het nieuwe model komt rechtstreeks uit New- York, waar het vorige maand voor het eerst Werd geëxposeerd. Van het goedkoopste type wordt een Broug ham en een 4 deurs Sedan geëxposeerd. Van de Advanced Eight wordt een Sedan en eveneens een Brougham getoond en van het grootste type de Ambassador, een 5 en een 7 persoons Sedan. Op stand 42 staat een fraaie serie 8 en 12 cylinder Packards tentoongesteld. Wij vinden geëxposeerd een 2 pers. Cabriolet en een 4 pers. Cabriolet, 't z.g. 4 o/d kop model, op het Standard Eight chassis, terwijl op het Super Eight chassis en op het grootste chassis, n.l. de Packard 12, een 7 pers. carrosserie is ge bouwd. Singer, de bekende kleine wagen, heeft hier eveeneens een plaats gevonden. De wagens, waarmede genoemd merk ditmaal exposeert, zijn voornamelijk sportmodellen. Op deze stands van General Motorpioducten trekt de nieuwe Vauxhall 6 zeer de aandacht Deze wagen wordt voor Haarlem en omstre ken vertegenwoordigd door het automobielbe drijf „Bloemendaal" van den heer D. A. Budde, Dirk Botherlaan 12-16. De nieuwe 6 cylinder Vauxhall is een wagen uit de goedkoopere klasse. De Vauxhall heeft zijn sporen reeds verdiend in den Alpenrit 1933, waar drie van deze wa gens in een zeer kostbaar gezelschap, een bui tengewoon goed figuur hebben geslagen. De Vauxhall is trouwens geen lichte auto met beperkte gebruiksmogelijkheden, doch een robuste wagen, welke tegen zware diensten be stand is. Een wagen, voorzien van de nieuwste technische verfijningen, die de taak van den be stuurder vergemakkelijken en veraangenamen. Byncro-Mesh gangwissel met vier versnellingen en geruischlooze derde, bijzonder licht stuur en een instrumentenbord dat uitmunt door volle digheid. De belangstelling voor producten van een be perkten prijs kennende, zijn wij er van over tuigd, dat de Vauxhall heel wat kjjkiustigen zal trekken. „Opel", die wij hier kennen uit de N. V. Auto Handelsmaatschappij „Haarlem", is, zoo als men weet tegenwoordig ook al aan de Ge neraal Motors verwant, die zich de belangen van deze vroeger geheel Duitsche fabriek heb ben aangetrokken. Reeds vorig jaar bestond er groote belang stelling voor de „Opeis". Men kan dit General Motors Product wel haast niet meer onder de kleine wagens reke nen. zooveel ruimer zijn de carrosserieën, zoo wel van de 4- als van de 6-cylinder wagens, terwijl zij tevens oomfortabeler zijn geworden Als de grootste verbetering mogen wij wel de onafhankelijke voorveering „systeem Du- bonnet" beschouwen, waardoor de wagen een ideale ligging op den weg heeft, terwijl het stuur zelfs op de grootste schokken niet rea geert. De capaciteit der motoren is opgevoerd; de cylinderinhoud van den 4-cylinder is van 1.2 L. vergroot tot 1.3 L., die van den 6-cylinder van 1.8 L. tot 2 L. De valstroom carburateur met spaarsproeier en accelleratiepomp zorgt voor een zuinig ben- zlnegebruik en snel aanslaan Talloos zijn de verdere verbeteringen als: Tochtvrije ventila tie, gecombineerd stuur- en ontstekingsslot, benzinestandmeter op het dashbord (ook bij de 4-cylinder modellendoosprofiel -v ormig frame met kruisbalkverstijving, 4 versnellingen vooruit, Bosch electrische installatie, enz. Een foto van een der nieuwe Opel-modellen vindt U elders in dit nummer. De Dodge heeft in Haarlem en omstreken vele bekenden. De Gebr. Houtkooper, Leidsche- vaart 444. garage du Rieu, Olieslagerslaan, ter wijl te Bloemendaal de heer H. J. Cassee de fraaie Dodge-wagens in zijn zaak neelt. Het nieuwe model Dodge draagt als type aanduiding den naam „The new bigger Dodge'" en wordt geëxposeerd op stand No. 48. En inderdaad is de nieuwe Dodge „bigger" niet alleen wat zijn afmetingen betreft doch ook qua afwerking en technische volmaaktheid De gepatenteerd zwevend opgehangen motor met een cylinderinhoua van 3.5 L. ontwikkelt bij 3600 toeren 82 P.K. De koppeling is een enkelvoudige droge pla- tenkoppeling met groote platen, waardoor een buitengewoon soepele werking verkregen is. De bediening van de koppeling is geheel auto matisch, doch de automatische koppeling kan evenals het freèwheel door,een knop op het dashboard uitgeschakeld worden. De groote stap in de richting van volmaakt rijden, is verkregen door de toepassing van on afhankelijk geveerde voorwielen Zelfs over de meest oneffen wegen zweeft de Dodge en de ergste kuilen kunnen haar evenwicht niet ver storen. Iets nieuws voor Dodge is, dat op een chas sis van plus minus 3.18 M. wielbasis thans ook een 7-persoons carrosserie geleverd wordt. Ove rigens heeft Dodge '34 een ruime keus van modellen: Sedan, coach, coupé, cabriolet en cabriolet 4 onder de kap. De 5-persoons Se dan, de coach, de Convertible coupé of cabrio let met dickey-seat en de business coupé wor den geleverd op wielbasis 2.97 M., de Brougham en Convertible Sedan of 4 onder de kap op 3.07 M. en de 7-persoons Sedan op wielbasis 3.18 M. Het spreekt vanzelf dat de Ford-producten in grooten getale aanwezig zijn. De Haarlemsche vertegenwoordiger, de heer Limbach, is er begrijpelijk vol lof over. Onze lezers uit de Zuidelijke omgeving we- In de garage van den heer D. Houtkooper, Wagenweg, kan men het heele jaar door de machtige Chryslers aanschouwen. Hier op de R. A. I. is de verscheidenheid vanzelfsprekend nog wat uitgebreider. Verschillende factoren hebben aan de popu- lairiteit van het Chrysler-product hun mede werking verleend: en wel vcoral de laatste ja ren het baanbrekende werk in de constructie van de automobiel, waarvan vooral de „floa ting power", in vrij Hollandsch „zwevende kracht", waarmede CHRYSLER in 1931 uit kwam, sterk de aandacht op zich vestigde. Met omzeiling van de Chrysler-patenten hebben vrijwel alle Amerikaansche constructeurs meer of minder geslaagde navolgingspogingen gedaan, hetgeen bewijst, hoezeer men van de noodzaak overtuigd was het automobielchassis onafhan kelijk te maken van de trillingen van den mo tor. Ook dit jaar verschijnt Chrysler weer met twee nieuwe snufjes, n.l. de onafhankelijk ge veerde voorwielen op al zijn modellen en als groote noviteit de z.g. „Airflow" stroomlijnmo- dellen op het 8 cylinder en De Soto-chassis. Het eerste, de onafhankelijke veering, zal men op de R. A. I.-tentoonstelling kunnen be- na een roemrijk bestaan, waartoe de 4- en 6- cylinder Essex het hunne hebben bijgedragen. Wanneer derhalve in 't vervolg gesproken wordt van een Hudson 1934, is dit de Terra- plane Eight, welke zich in één jaar tijd door zijn constructie en daarmede verbonden bui tengewone rijhoedanigheden, zulk een repu tatie heeft verworven, dat hij deze promotie volkomen waardig werd gekeurd. Daar men er tegenwoordig veel toe overgaat den wagen, hetzij bij aanschaffing, hetzij later,, met radio uit te rusten en er ook op andere wijze steeds zwaardere eischen aan het electri sche systeem worden gesteld, heeft men op de nieuwe 1934-modellen zoowel de capaciteit van de batterij als die van den dynamo aanmerke lijk vergroot. De dynamo is daarbij met een ventilator uitgerust om de veld- en ankerwik kelingen afdoende të koelen, daar de capaciteit van den dynamo met 50 pet. is opgevoerd, om, ongeacht de meerdere stroomafname door radiotoestellen, de batterij steeds voldoende op spanning te kunnen houden. De te Haarlem en omstreken door gebr. H. en F. Kimman, Wagenweg, vertegenwoordigde Morris exposeert niet minder dan 9 modellen. Het zijn de: 1Morris „25" Sedan 1Morris Oxford Six Sedan 1— Morris Cowley Six Sedan wenderen en zal Plymouth vermoedelijk de eenige Amerikaansche wagen uit de goedkoope klasse zijn met deze constructie. Wat de „Airflow" stroomlijnmodellen betreft, zij zullen door staking in de automobielindustrie, niet tijdig genoeg arriveeren, om op de R.A.I.- show geëxposeerd te kunnen worden, wat bui tengewoon jammer is voor exposeerenden en bezoekers-liefhebbers. Voor liefhebbers van cijfers, welke vaak meer spreken dan de beste beschrijving, nog "t volgen de. Ondanks de omzetbelasting zullen de Ply- mouth-modellen niet noemenswaard in prijs stijgen. Van dit fabrikaat werden over de eer ste 3 kwartalen van het afgeloopen jaar 225000 verkocht, terwijl de huidige dagproductie vol gens de laatste berichten 1500 bedraagt. Ook elders in dit nummer vindt U nog bij zonderheden over de nieuwe Chrysler- en Ply- mouth-modellen. De Fiat-fabrieken hebben een wererareputa- tie. Meer eigenlijk nog dan de Amerikaansche fabrieken heeft dit Italiaansche grootbedrijf tot de verpopulairiseering van den auto bijge dragen. Op den stand No. 55 waar wij ontmoeten de heeren Gebr. Beekman, Agenten voor Haarlem en Omstreken, treffen wij aan een keurcollec- tie van het bekende merk. ten, dat ook de heer P. G. M. v. Houten, Blee- kermansweg 9, Heemstede, aan dit merk ver want is. In de laatste Rallye de Monte Carlo hebben de Ford-wagens weer buitengewone prestaties geleverd. Bij de nieuwe 8-cylinders is de wielbasis op 2.85 M. gebracht. De kort gebouwde 8-cylinder met zijn 2 naast elkaar gelegen gelegen blokken van 4-cy- linders, neemt slechts weinig plaats in en laat een groote carrossabele lengte over. De spat- schermen zijn van het nieuwe manteltype, waardoor het spatten der ballon banden op de carrosserie vermeden wordt. De zit- en rug kussens zijn zeer diep en voorzien van smaak volle en solide bekleedmg. De verschillende instrumenten zijn op smaakvolle en overzich telijke wijze voor den stuurkolom op het in strumentenbord geplaatst. Hier is ook een berg ruimte voor handschoenen, kaarten e.d. De voorruit kan door een draai-inrichting open gezet worden. Dat triplex veiligheidsglas ge bruikt wordt, spreekt vanzelf. De koplampen zijn van gepolijst, roestvrij staal en behouden ook bij weinig zorg hun glanzend uiterlijk. De kleuren der wagens zijn met smaak gekozen Ford heeft immer op de R. A. I. heel veel bekijks. Ook thans weer zal menig bezoeker de talrijke mooie Fcrdwagens met een begeeri- gen blik in oogenschouw nemen. Elders in dit bijvoegsel zijn nog nadere bij zonderheden over de nieuwe Ford-modellen op genomen. Fiat maakt voor 1934 vier typen, t.w.: Ba- lilla 4 cylinder 6/20 P.K.; Ardita 4 cylinder 20/45 P.K.; 527 6 cylinder 27/55 P.K.; Dynamic 6 cylinder 27/55 P.K. Het allereerst worden wij er op attent ge maakt, dat Fiat gesloten koetswerken maakt zonder middenstijl, waardoor vooral voor per sonen van niet klein formaat een gemakkelijke in-en-uitstap wordt verkregen. Deze Fiat-spe cialiteit treffen wij aan op alle gesleten mo dellen met vier portieren, ook zelfs bij de klei ne „Balilla", die thans behalve in de bekende typen, ook verkrijgbaar is met een bijzonder fraaie Conduite-Interieure 4 portieren in extra luxe uitvoering. Op deze stand zien wij o.a. verschillende mo dellen van de „Balilla" die wij nu al vele maan den kennen, als rebuste, comfortabele en bo venal zuinige kleine auto's, die juist om zijn zui nigheid enorm in trek is, niet alleen bij de zakenlieden, die een auto houden om utiliteits redenen, maar ook bij de pleizierrijders, die tegenwoordig op de kleintjes moeten letten. In het bijzonder moeten wij nog even mel ding maken van de mooie open torpedo op Fiai „Ardita'-chassis. Daarvan zün er niet veel op de tentoonstelling. De ge heele Fiat-stand geeft een attractief beeld van datgene wat deze bekende fabriek voor 1934 maakt en is een bezoek ten volle waard. De Hudson en Terraplane, waarvan de hoofdvertegenwoordiging voor de provincie N.- Holland is ondergebracht bü de N. V. Haar lemsche Rüwiel en Automobiel Maatschappü Ed. Kimman en Co., Zylweg 35, is er ook met nieuwe modellen. Büzonder fraai is de nieuwe Hudson 1934 8 cylinder. De iets bescheidener Terraplane heeft 6 cylinders, is korter van wielbasis, doch vertoont overigens een merkwaardige overeenkomst met zün duurderen grooten broer. De Terraplane Eight heeft promotie gemaakt en heet thans in zün nieuwe kleed Hudson, terwül alleen de 6-cylinder als Terraplane over- blüft, zoodat de naam Essex in 1934 van het automobilistisch schouwtooneel verdwenen is, 1Morris Cowley Six Coupé 1Morris Ten Four Sedan 1Morris Minor Family Sedan 1Morris Minor 2-deurs Sedan 1Morris Minor tweezitter 1Morris Ten Six Special Tourer Een van de groote aantrekkelükheden van het Morris programma is wel het feit, dat de rij der Morris modellen een keuze biedt aan vrüwel alle categorieën koopers met hunne zeer vele, sterk uiteenloopende eischen. De Morris serie omvat zoowel een ultra-goedkoopen twee zitter als den luxueuzen „25". Daar tusschen vindt men de Morris Minor Family Sedan, de Morris Ten Four en Six, de Cowley Four en Six en de Morris Oxford Six, wagens die één voor één geconstrueerd zün met het oogmerk het beste en meest volledige op de markt te brengen. Naast de Minor serie (de goedkoopere klasse) vallen de fraaie wagens uit de Ten Sedan klasse op. Deze wagens moeten den toets der vergelü- king met grootere modellen doorstaan en wü gelooven dat de fabrikanten hier uitstekend in zün geslaagd. Terwille van de noodzakelüke beknoptheid kunnen wü hier niet elk model afzonderlük bespreken. Uitvoerige inlichtingen worden, zooals aan elke stand trouwens, door de exposanten ver strekt. De hoofdagent voor Haarlem en omstreken van dit merk is de garage Rustman, L. Hee- renvest 34. Deze Amerikaansche fabriek komt op de ten toonstelling uit met een geheel nieuw model wagen. De CONTINENTAL „Four" heeft nu een ge heel verzwaarde stuurinrichting, waardoor een nog gemakkelüker bestuurbaarheid wordt ver kregen, en z.g. shimmy is uitgesloten. De veering, die reeds prima verzorgd was, is nu nog soepeler, terwijl de voorveering ver zwaard is en als schokbreker wordt gebruikt: één grootte cylinder-schokbreker. De motor is geheel in rubber opgehangen Winged Power van CONTINENTAL. De Continental-motor heeft slechts enkele kleine verbeteringen verkregen, zoo is het ben- zine-verbruik minder. De carrosserie vertoont "n lün die men slechts zou zoeken bü de duurste klas-wagens. De „Continental" betrekkelük nog nieuw hier, zal zün weg wel vinden. Onder de bemoeienissen van den neer C. Schermerhorn, Amsterdamschevaart 1618, res sorteeren de Humber-wagens. Op stand 75 wordt geëxposeerd een HUM BER SNIPE SPORTS SALOON, een wagen met een zeer sportieve lün, donker met lichtgrijs van kleur en zilvergrijze lederen bekleeding. De uiterst krachtige 6 cylinder, 3 Ltr., 80 P.K., zijklepmotor, is veerend in rubber opgehangen en heeft voor 1934 vele verbeteringen gekregen. De carrosserieën van de geheele Humber- serie hebben voor 1934 zeer groote veranderin gen ondergaan en zich volkomen aangepast aan de moderne begrippen van elegance en snel heid, zonder nochtans in overdreven hjnen te vervallen, hetgeen de distinctie ten goede komt. Op stand 96 wordt HILLMAN MINX geëx poseerd in drie verschillende uitvoeringen: een type DE LUXE in rood met rood lederen be kleeding, een standaard type in blauwe kleur met blauw trüp bekleeding en een zeer vlotte CABRIOLET 4 O/d Kap. Deze zeer geslaagde Cabriolet met 4 ruime zitplaatsen, ingebouwde kofferruimte en fraaie démontabele kap, is uitgevoerd in zwarte kleur met zilvergrüze bekleeding. HILL MAN MINX neemt in de klasse kleine wagens een zeer aparte plaats in; het inwendige is zeer ruim en biedt gemakkelük plaats aan 4 flinke personen. In de klasse groote wagens brengt HILLMAN een 6 cylinder type, nj. de 20/70. Deze wagen, met een wielbasis van 2.82 Mrt., biedt ruim plaats aan 5 personen en werd geconstrueerd voor het groot-toerisme. Hier zwaait de Amsterdamsche Rütuig-Maat- schappü den schepter. Renault vindt men op de stands 74 en 97. Deze fabriek heeft een waardige collectie in gezonden. We zien in de eerste plaats een 2-4 persoons cabriolet, een stroomlünwagen, oftewel „Aerody- namique" zooals onze Zuidelüke buren dit noe men. Deze cabriolet is van het type „Mono- quatre" een viercylinder van 1% liter inhoud. Renault noemt al zijn typen niet per pk. of per letter maar heeft ze ronduit een naam gegeven, cius zün daar de Monaquatres, Primaquatres en Vivaquatres, alle drie 4 cylinder typen. Ook de duurdere Renaults pronken er in groo te verscheidenheid, doch daar de belangstelling wel voor het overgroote deel naar de goedkoo pere wagens zal uitgaan, heeft het publiek hier naar onze meening meer interesse voor de z.g. „Stella's". Zooals de fabrikant uit Billancourt zijn 6- en 8-cylinders noemt: Primastella, Vi- vastella, Nervastella en Reinastella, Vivasport, Nervasport en Reinasport, voorzien van auto matische apparaten voor starten, enz. Deze Fransche industrieel is werkelük niet achterge bleven bü de vooruitstrevende Amerikaansche concurrenten, noch in model en zeker niet in de techniek. Reo vindt men op stand 98. Deze fabriek heeft den automatischen gang wissel 'doen patenteeren. Hierdoor wordt het rijden zeer vergemakke- lükt, daar overschakelen niet meer noodig is; dit geschiedt geheel automatisch. De bestuur der behoeft voor het afrijden slechts een knop op het dashboard in te drukken en het koppe lingspedaal te laten opkomen - het schakelen van lagere op hoogere en terugschakelen van hoogere op lagere versnelling geschiedt daarna geheel automatisch. Alle Reo personenauto's zün met dezen gepatenteerden gangwissel uitgerust; de zes-cylindermodellen kunnen echter desge- wenscht ook nog met gewonen versnellingsbak worden geleverd. Het spreekt echter vanzelf, dat dit laatste slechts weinig meer gevraagd wordt. De achtcylinder Reo personenauto's worden geleverd in twee typen, de achtercylinder Royale type IN met een wielbasis van 3.40 M. en de achtcylinder Royale type 2N met een wiel basis van 3.30 M. Beide chassis hebben een acht cylinder 125 P.K. motor met een boring en slag van 86 x 127 m.M. (5,9 L.) en met een negen maal gelagerde kruk-as. Behalve met den auto matischen gangwissel zün de chassis uitgerust met automatischen starter, die in werking treedt bü het aanzetten van het contact, en met auto matische choke, zoodat zü dus als „automati sche automobiel" door geen enkel ander fabri kaat worden geëvenaard. Evenals alle andere Reo-chassis hebben ook de Royales hydraulische remmen. De General Motors brengen zooveel merken, dat wü enkele er van een aparte plaats moe ten geven. De Chevrolet, waarvan in Haarlem de heer Swaalf de vertegenwoordiging heeft en in het Zuiden (Heemstede, Aerdenhout, Zandvoort, Haarlemmermeer en Aalsmeer) de N.V. Auto garage v. Lent te Heemstede, komt als populair product van deze fabriek wel het eerst in aan merking. Het nieuwe, door zes-takkig kruisverband ver- stüfde chassis, heeft een langere wielbasis ge kregen, waardoor de mogelükheid ontstond voor een ruimere en meer comfortabele carrosserie. Het nieuwe chassis heeft vervolgens „knieën", daar de voorveering onafhankelük is volgens het systeem Dubonnet. De voordeelen hierdoor ver kregen zün een zeer soepele veering, waardoor schokken in den wagen of hinderlük stooten in de stuurinrichting uitgesloten zün. Vervolgens is een gemakkelijker afstelling tusschen voor- en achterveering verkregen, hetwelk ook voor den achterzittende het comfort aanzienlük ver hoogt. De motor heeft een verhoogde capaciteit, het welk door vele detailveranderingen is verkregen, zonder het brandstofverbruik op te voeren. Gezien deze groote motorcapaciteit, het lange verstüfde chassis, benevens de ongekende soe pelheid der veering en stuurmechanisme, kan de nieuwe Chrevolet groote snelheden ontwik kelen op slechte wegen, terwül de levensduur van den wagen aanmerkelük is verhoogd. De nieuwe rem-constructie met zelf-instellen- de remschoenen verhoogt de veiligheid, ter wül de verdere tallooze detailveranderingen Chevrolet ook voor 1934 tot het meest gewilde auto-product zullen maken. Een foto van een Chevrolet Master de Luxe Sedan is elders in dit büvoegsel opgenomen. Ook hier treffen wü de garage van Lent weer. „Goede wün behoeft geen krans" geldt voor de Buick, welk General Motors-product zün 30-jarig jubileum viert. In die dertig jaar heeft zü onafgebroken gestreden om de gunst der bevoorrechte cate gorie automobilisten, die zich het bezit van een klasse-wagen kunnen veroorloven, maar om die reden dan ook en met recht zeer hooge eischen stellen. In welke mate zü die gunst heeft weten te winnen, blijkt uit net feit, dat sinds jaren reeds meer wagens de Buick-fabriek alléén verlaten, dan de totale productie van alle overige merken in dezelfde prüsklasse bedraagt. De Buick 1934 munt uit door een opvallen de sierlijkheid van lün. Ter gelegenheid van dit dertigjarig jubileum hebben de ingenieurs der Buick Motor Com pany het zich tot een eereplicht gerekend, voor 1934 een Buick op de markt vu brengen, die alles, wat, tot heden in deze prüsklasse aangeboden werd, in de schaduw stelt. Onaf- hankelüke veering der voorwielen en stabilisa tor der achterwielveering, nieuw kruisbals- chassis, vacuum-servoremmen met remtrom- mels van eigen systeem, automatische choke, automatische starter met bediening door het gaspedaal, vacuum, regeling der voorontste king, octaan-regelaar, Syncro-Mesh gangwissel met alle versnellingen geruischloos, asymme trische koplampen met verhoogde lichtsterkte en voetschakelaar voor passeer- en vol lient, ziedaar een beknopt overzicht der belangrük- ste verbeteringen, die zün toegepast. De afdeeling bedrijfsautomobielen geniet tü- dens de laatste jaren zooveel belangstelling, dat het R. A. I.-bestuur met de hiervoor oe- schikbare ruimte moet woekeren. De verklaring ligt voor de hand. In het be- drüfsleven speelt de auto een zeer belangrijke rol. De auto heeft het transportwezen een groote evolutie doen ondergaan. Onder deze omstandigheden spreekt het van zelf dat de automobielfabrikanten büna zonder uitzondering chassis bouwen voor het vracht verkeer en dat zü op de R.A.I. acte de présence geven is al even logisch. Opel is er met een handig ééntons chassis, waar reeds langen tijd vraag naar is en het welk eventueel te leveren is met bestelwagen carrosserie; de onverwoestbare 4 tons korte en lange truck, het buschassis voor 2295 met een wielbasis van 4.61 M. en de zuinige 4 cy linder bestelwagen tegen lagen prüs voorzien m elke behoefte op dat gebied. De firma Englebert exposeert op stand 140 eenige Internationale en Bussing N.A.G. chassis. O.a. is een fraaie autobus op het Bussing NA..G. Imperator chassis aanwezig. Verder de fraaie tankwagen van de Sin clair Petroleum Comp. op een International chassis, eenige moderne cabines op Interna tional trucks en een zeer opvallende, speciaal voor de tentoonstelling gebouwde „streamline" bestelcarrosserie in kogelvorm op het kleine Internationa) bestelchassis. FORD is als vanouds eveneens rük gesorteerd in vrachtmateriaal. Landbouw- en vrachtbedrüf vinden hier een zeer interessante stand, welke een bezoek over waard is. MORRIS brengt op stand 138 een uitgebreide collectie chassis. Interessant is de Morris-Com mercial type CS 20, chassis met cabine-de-luxe. Nuttig laadvermogen 2000 K.G., bü gebruik als tractor geschikt voor het trekken van totaal 8000 K.G. Als krachtbron is hier gebruikt een Morris-Commercial 6-cyl. motor, waarvan de boring 82 m.M. en de slag 110 mM. bedraagt, gevende een cylinderinhoud van 3485 kub. c.M. Op stand 141, waar de garage Schermerhorn weer te vinden is exposeert COMMER een lang goederen- en/of autobus-chassis met een wiel basis van 4,20 Mtr. voor 4 Ton belasting, en een Commer Tractor chassis met een trekver- mogen van 10 ton. Verder wordt op deze stand een compleet Bestelwagentje geëxposeerd voor 450 K.G. Deze Commer goederen- en autobus- chassis worden in 8 verschillende modellen, als ook met Dorman Ricardo Dieselmotoren, ge maakt met een draagvermogen vanaf 450 K.G, en een trekvermogen van ruim 10 ton. RENAULT is op stand 132 met bedrijfsma- teriaal te vinden. Van het bestelwagentje dat voor een ongeloofelük lagen prijs 450 K.G. goe deren snel en zeker naar hun bestemming brengt, tot den zwaren tractor met Dieselmotor, voor vrachten tot 20 ton, alles wordt bij en door deze firma zelf gefabriceerd en gezien den steeds stügenden omzet, in ons land ook, klaar- blükelük met succes. Het bestelwagentje noem den wü reeds. Dan is er nog een büzonder in genieus gevonden model te zien, n.l. een luxe 4 pers. sedan, die in een ommezien veranderd kan worden en geschikt gemaakt voor het ver voeren van 500 K.G. goederen. REO heeft stand 126 voor zün bedrijfsauto- mobielen. Deze fabriek fabriceert drie zes-cylinder be drijfsauto-motoren, welke alle in verschillend chassis te vinden zün. De drie Reo Gold Crown motoren hebben res- pectievelük een boring van 79, 86 en 92 m.M., erwül de slag bü alle drie 127 m.M. bedraagt. De cylinderinhoud is bügevolg bü den klein sten motor, de 68 P.K., 3,7 L., bü den middel sten, de 75 P.K., is deze 4,4 L., terwül de cy linderinhoud van den grootsten 6 cylinder, de 85 PX, 5,1 L. bedraagt. Alle motoren hebben een zevenmaal gelagerde krukas; de zeer groote lagerafmetingen zün van groote beteekenis tot het bereiken van den van het Reo-fabrikaat bekenden langen levensduur. DODGE. Op Stand 62 exposeert de firma T. Louwman en Parqui (vert. gebr. Houtkoo per) de door haar geïmporteerde vracht- en bestelwagens. Ook op dit gebied heeft Dodge in 1933 een enorm succes geboekt, de productie van de ra- brieken in het vorig jaar bracht haar op een der eerste plaatsen. Tot nog toe bracht de fa briek de HC en HCL bestelwagens en -chassis met een wiel basis van resp. 2.81 en 3.02 M. Dit type ls verkrijg baar met origineele Amerikaansche caros- serie, doch het enkele chassis wordt even eens geleverd. De se- rieletters van dit type worden thans KC en KCL. Alle Dodge-chassis zün voorzien van 6- cylinder motor met viermaal gelagerde krukas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 21