STADSNIEUWS GARAGE „BLUE STAR" Vrouw overvallen Haarlem, 9 Febr. Mercurius De vroegbeurs Wisselkoersen RN VRIJDAG 9 FEBRUARI KOSTER LEEFLANG Hartelijke huldiging VAN ONZE RECHTBANK Dure achterstallige huur V er huis-„rommel" De boycot in geding Goed afgeloopen Het Vastenavondfeest van de R.K. Oratoriumvereeniging VAN STRAND NAAR KLEVERLAAN Verlenging route „Stormvogels" St. Hubrecht CHEQUE VAN 3000 GEïND Op valsche handteekening Er is ook geknoeid met brieven - TELEF. 12953 met en zonder chauffeur Taxi's met goedkoop tarief WILHELMINALAAN 22 Luxe verhuur Autorijschool - Geloof en Wetenschap BRANDEND PETROLEUMSTEL OMGEVALLEN Pakhuis uitgebrand FILMN1EUWS TUSSCHEN VUUR EN IJS De zon gaat op MUZIEK mach. I Aanbesteding IR. M. J. SCHOEN Lid van Prov. Staten van Noord-Holland Jubileum Volgens haar verklaring zou zij echter gewond zijn bij een val Verdachte in hechtenis cent per pondspak Zuivering" te Oss Weer twee leden der bende gearresteerd Weer de telefoonbrand Meening van Rotterdamschen inspecteur WINNEN WAS VAN BELANG Daarom werd een lid der tegen partij geschrapt „St. Raphael" AGENDA 9 Februari 10 Februari Het motor-ongeluk te Hillegom Marguerite Couperus BURGERLIJKE STAND Den dag van zijn jubilé als koster van het bedehuis aan de Nieuwe Groenmarkt werd aan gevangen met een plechtige H. Mis om 8 uur, opgedragen aan het feestelijk versierde altaar door den pastoor der parochie, den zeereerw. pater J. P. Reijnenberg O.P.M., geassisteerd door de paters Kok en Willemse. Het zangkoor, dat eveneens een huldebetui ging met dit jubilé wilde brengen, zong op ver dienstelijke wijze de Mis van Perosi onder lei ding van zijn dirigent, den heer Fr. Pielage. Na afloop had een feestelijke huldiging aan de pastorie plaats. Pastoor J. P. Reijnenberg huldigde „zijn" koster met hartelijke woorden, hem hierbij een geschenk onder couvert aanbiedend. Ook de kerkmeesters spraken woorden van gelukwensch tot den feestvierenden koster, die den woordvoerders geroerd dankte voor deze hartelijk gemeende felicitaties. Het feest werd verder in de huiselüken kring voortgezet. Ojn. ontving de jubilaris talrijke bloemstukken van collega's, corporaties en ver- eenigingen. Onder de velen, die den koster kwamen gelukwenschen, waren Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en Deken H C. j. Sondaal. Van de R. K. vereeniging van Begrafenis- oneememers kreeg de jubilaris een geschenk. Den geheelen dag duurt het feest voort. voorzitter; J. L. Rotteveel, secretaris en A. B. E. Fenger, 2de penningmeester, bij acclamatie werden herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering werden gekozen bovengenoemde heeren en de heer J. Bakker. Voor het bondsbestuur werd candidaat ge steld de heer H. Bijster en voor den bondsraad de heer J. Rotteveel. Ter gelegenheid van het jubileum van den heer Sprokop als bondsvoorzitter zal hem een stoffelijk blijk van sympathie worden aange boden. De heer Sprokop, ter vergadering aanwezig, wekte de leden der afdeeling Haarlem op voor al in deze moeilijke tijden te versterken den on- verbrekelijken band van saamhoorigheid tus- schen bestuur en leden en wederziJdsch vertrou wen, zooals dat steeds in Haarlem heeft be staan. Een werklooze Haarlemmer, die zijn huishuur ten achter was, had met zijn huisbaas een ac- coord getroffen. Wekelijks zou deze van Maatsch. Hulpbetoon een zeker bedrag ontvangen voor huishuur. Maar plotseling was de werklooze uit het huis vertrokken en had aan den ambtenaar van Maatsch. Hulpbetoon een schrijven ge bracht, waarin meegedeeld werd dat zijn huis baas van verdere huurbetaling afzag. Dit had argwaan gewekt en na genomen in formaties van den ambtenaar bleek, dat niet de huisbaas, maar de werklooze huurder het briefje geschreven had. Voor deze valschheid in geschrifte had de man zich Donderdagmiddag voor de Haarlem- sche Rechtbank te verantwoorden. De man was niet verschenen. Uit het requisitoir van den Officier van Justi tie bleek, dat de man zich aan nog andere der gelijke hanaelingen had schuldig gemaakt. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 Februari. Een 38-jarige koopman uit Haarlem stond terecht ome.at hij een party speelgoederen, een ligstoel e.d. had weggehaald uit een garage te Bloemendaal. De eigenaar hiervan was we gens ziekte van zyn vrouw verhuisd en had op den verhuisdag een jongen by zich gehad, die gevraagd had of er iets op te ruimen viel. Een Duitsche dienstbode had daarop deze za ken afgehandeld en met den jongen afgespro ken dat nu van haar wel zou hooren of er nog meer was. Een dag later was die Jongen met verdachte naar die garage gegaan en toen ze deze vonden openstaan en er niemand aan wezig was, hadden ze al die spulletjes mee genomen. De jongen, die als getuige a décharge ge hoord werd, kreeg van den president meerma len een strenge waarschuwing om zich niet aan meineed schuldig te maken. In zyn requisitoir achtte de Officier van Justitie den diefstal bewezen. Verdachte ts reeds tienmaal eerder veroordeeld. Daarom en mede in verband met het samenwonen van verdachte met den getuigenden jongen en diens moeder, die van verdachte afhankelijk waren, eischte de Officier van Justitie de on- middeliyke gevangenneming en 1 Jaar gevan genisstraf. De raadsman mr. J. H. O. Slotomaker be pleitte een meer elementen straf. Na raadskamer verwees de Rechtbank de ge vangenneming. Uitspraak 22 Februari a.s. De eigenaar van een perceel in de Minahas- sastraat, de 38-jarige H., was in appèl geko men tegen een vonnis van den Kantonrechter. Door deze was hy veroordeeld voor het op- hangen van platen, die een reclame inhielden voor de boycot van Duitsche waren. De Officier van Justitie was van oordeel, dat deze papieren ergernis gaven. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en eischte 25 boete. De raadsman mr. Drllsma, begon enkele definities te geven over het woord „reclame", waarby altyd „verkoop" te pas komt. Pleiter zoekt in het negatieve van boycot Duitsche waren geen reclame, juist het tegen deel, Ook op juridische gronden pleitte hü vrijspraak. Uitspraak 22 Februari a.s. Bij den aanleg van een weg ten Oosten van de Heemsteedsche Dreef had gisterenmiddag een ongeval plaats, dat nog betrekkeiyk goed afliep. By den aanvoer van zand met kipkar ren stond de werkman K. op een met zand be laden kipkar, waarmede langs een te dempen sloot werd gereden. Vermoedeiyk door het ver zakken van het spoor kantelde de kar, waarop K. stond, om daarby K„ die niet meer kon wegkomen, in den val mee te sleepen. De kar kwam in de sloot terecht en K. kwam onder die kar te liggen, zyn positie was zoodanig, dat hij met behulp van anderen nog juist zijn hoofd boven water kon houden. Nadat de omgevallen kipkar was verwyderd, kon K. uit zyn netelige positie worden bevrijd. Het bleek, dat hy er met eenige schaafwonden aan de heup was af gekomen. De belangstelling voor het Vastenavondfeest van de R.K. Oratoriumvereeniging is klaarbly- kelijk voor Haarlem onverwacht groot. Het schijnt wel, dat het initiatief van den R.K.O. in katholieken kring zeer gewaardeerd wordt. Men vindt het een „leuk idee". De verkoop van kaarten in het gebouw St. Bavo, waar de gelegenheid van voorverkoop is opengesteld om den dames Zondag- en Maan dagavond het hinderlyke wachten vóór het loket van het Concertgebouw te besparen, is zeer vlot, maar m enbehoeft niet bang te zyn, dat de zalen uitverkocht raken, want 't Con certgebouw kan heel wat bezoekers herbergen en het aardige is, dat, hoe meer publiek er op een Vastenavondfeest is, hoe grooter de pret. Om zoo'n feest te doen slagen is het zelfs nood- zakeiyk, dat er veel menschen zyn. Voor zoover noodig zy nog gemeld, dat het niet noodig is, dat men gecostumeerd komt, maar gecostu- meerden zijn zeer welkom. Waarschyniyk zal de helft van de aanwezigen verkleed en de an dere helft niet verkled zyn, zoodat het bonte kleurengewemel ook voor niet-dansers de moei te van het zien waard zal zijn. B. en W. van Bloemendaal schryven aan den Raad: By schryven van 30 Januari 1934 heeft de N.V. Autobus-exploitatie „Stormvogels" ver zocht om aan die onderneming toestemming toestemming te verleenen voor het verlengen van de autobusiyn langs den Zeeweg, voorzoo- ver aan die verlenging gedurende de zomer maanden behoefte blykt te bestaan, en wel langs de volgende route; Heen: Militairenweg, Bloemendaalscheweg, Busken Huetlaan, Korte Kleverlaan, Verbin dingsweg, Ignatius Bispincklaan, Platanenlaan, lépenlaan (eindpunt by de Kleverlae*.). Terug. Kleveriaan, Busken Huetlaan, Bloe mendaalscheweg, Militairenweg. Aangezien een groot gedeelte van de Inwoners van deze verlenging der route zou profiteeren, stellen B, en W. voor aan de N.V. Autobus exploitatie „Stormvogels" tot wederopzegging de gevraagde vergunning te verleenen onder na der door hen te geven voorwaarden. De leden van den R. K. Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkcrsbond St. Hubrecht van de afdeeling Haarlem hebben in het gebouw SSt. Bavo hun Jaarvergadering gehouden. De vergadering stond in het teeken der de laatste dagen gevoerde actie. Voor de jaarverslagen van secretaris en pen- nngmeester werd beiden functionarissen dank betuigd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren H. Byster, Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdagmorgen de 39-jarige, gewezen procura tiehouder, P. J. F. k. terecht, beschuldigd, dat hij op 23 Augustus een chèque van 3000 ge- ind had, die hij valschelijk voorzien had van een handteekening van den directeur van de N.V. „Dominium Patriae". Voor deze N.V. be handelde verdachte de correspondentie. In Sep tember had hij procuratie gekregen en den 16en October had hy nog eens bij een transactie een brief valsch onderteekend met den naam van den directeur. De kassier en procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank te Haarlem, die de cheque hadden uitbetaald, gaven enkele aan wijzingen van technische» aard op de vragen van de rechtbank en den verdediger Mr. von Löben Seis. De directeur van „Dominium Patriae" deelde mee, dat hy eerst in October van die chèque- innlng gehoord had, wiat door verd. bestreden werd. Deze laatste verklaarde het den directeur G. de B. 2 dagen na de inning te hebben ver teld daar het geld dringend noodig was om een crediteur te betalen. Verdachte stelde dezen ge tuige verschillende vragen en deelde mede, dat hij meerdere malen correspondentie heeft ge- teekend, al wist hy dat dit getuige niet aan genaam was. Verdachte merkte nog op, dat hy reeds in Augustus procuratie had, maar dat de direc teur verzuimd had dit in het handelsregister te laten opnemen. De verdediger vroeg dezen getuige: „Is het juist dat de algeheele leiding van het bedrijf, behalve de technische, in handen was van ver dachte?" Getuige: „Ja." Op een vraag van den verdediger verklaart get. dat hy het niet eens was, met de trans actie in den valsch geteekenden brief vervat, om gronden te koopen, om het faillissement van een zekeren Sm. te voorkomen. Get. verklaart, dat hij tegen het geheeie plan was, ondanks dat er een verlies van een halve ton voor zyn N.V. uit voort kon vloeien. Verdediger: „Dat is meineed." Get. verklaarde, dat hij de geheeie zaak Sm. niet vertrouwde en dat hij daarom geen mede werking kon verleenen. Een kantoorjuffrouw als getuige gehoord, ver klaarde, dat zy den brief getikt had en hem door verdachte had zien onderteekenen met den naam van den directeur De B. Deze getuige zei ontslagen te zyn, omdat ze als getuige tegen verdachte moest optreden. De verd. merkte hierby op, dat hy niet met get. kon samenwer ken, omdat hy den Indruk had, dat ze reeds eenige weken met De B. materiaal tegen hem verzamelde, Ook de procuratiehouder van de .Robaver" verklaarde uit den valsch geteeken den brief te hebben opgemaakt, dat hy door directeur De B. was geteekend. De voornaam ste aandeelhouder en commissaris der N.V. als getuige a décharge gehoord verklaarde, dat hy er aceoord mee ging, dat verd. in dringende gevallen met den naam van den directeur on- derteekende. Pres.: „U, als makelaar, had toch kunnen weten en moogt er wel goed van doordrongen zijn, dat dit in geen geval mag." Een der com missarissen R. als getuige gehoord, verklaarde verdachte opdracht te hebben gegeven in spoed gevallen met den naam van den directeur te onderteekenen. Pres.: „Dat vind ik een fraaie handelwyze, ook u stelt u dus aan een strafvervolging bloot." Officier: „Daar zal ik dan ook nota van ne men." Deze getuige verklaarde, dat ook De B, aceoord was gegaan met den inhoud van den brief. Getuige De B.: „Dat is een leugen." Deze belde getuigen spraken elkaar nog eenigen tyd tegen, Waarna de president opmerkte, dat het nu wel duideiyk was en men op moest schie ten. Nog een getuige verklaarde dat De B. zich aan de koffietafel by verd. accoord verklaard had met de In den valsch geteekenden brief geopende onderhandelingen. Een andere getuige a décharge antwoordde op de vraag van den verdediger, dat hy meermalen gehoord had, dat De B. aan verdachte toestemming verleend heeft om met zyn naam te onderteekenen. Weer een andere getuige a décharge ver klaarde, dat De B. geschorst was als directeur Verschillende getuigenverklaringen deden den president opmerken: „Ik ben wel tot de over tuiging gekomen, dat het een prettige verhou ding in die N.V. was." Op een vraag van den president antwoordde verdachte, dat hij de val sche handteekeningen geplaatst had, maar dat hy het geld niet ten eigen bate had aange wend. Het speet hem, maar hy dacht dat hy geen strafbare handeling had verricht. In zijn requisitoir hekelde de officier van Justitie de handelingen van de commissarissen der N.V. Waarom vroeg hy, heeft men ver dachte dan niet direct een procuratie gegeven? Wanneer men van iedere handteekening, die er geplaatst werd, zich af moest vragen is dit echt, dan werd het een chaos. Verdachte was er zich wel van bewust. De officier eischte voor deze valschheid in geschrifte een gevangenis straf van 6 maanden. De verdediger Mr. v. Löben Seis vroeg vrij spraak voor het eerste ten laste gelegde en voor het tweede een geldboete subs een voorw vercordeeling. Uitspraak 22 Februari. In den Jansweg-Schouwburg kwamen Woens dagavond vele leden van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" bijeen om het vervolg van ..Wonderen der Natuur" door de N.V. Multifilm, directeur J. C. Mol te Haarlem te zien. Van deze filmvertooning hebben we reeds een be spreking gegeven, zoodat we volstaan kunnen met mee te deelen, dat ook de leden van G. en W„ evenals de bezoekers van de Rembrandt des- tyds van deze mooie filmproducten hebben ge noten. Donderdagavond om 6 uur is brand uitge broken in het benedengedeelte van het perceel Vcndellaan 3, te Beverwyk, waarin een pakhuis is gevestigd. Een monteur was daar bezig met het soldeeren van een waterleiding, toen ploj- selign een brandend petroleumstel omviel. De brandende olie verspreidde zich snel, terwyi de vlammen zich ook mededeelden aan den voor raad meubelen, ln het pakhuis opgeslagen. Men slaagde er niet ln het vuur met eigen middelen te blusschen, waarop de brandweer werd gealarmeerd. Deze was spoedig met een motorspuit ter plaatse en tastte het vuur met twee stralen aan. Zy kon- echter niet verhinderen, dat het pakhuis geheel uitbrandde, waarby de voor raad meubelen, eigendom van den huurder, den heer D„ verloren ging, terwijl de bovenverdie ping, bewcond door den heer W„ water- en vuurschade bekwam. Na een uur blusschen was de brandweer het vuur meester. De heer D. was verzekerd, even als de eigenaar van het perceel, de heer van der Schaar uit Heemstede. De heer W. was niet verzekerd, zoodat de brand voor hem een aanzienlyke schade beteekent. Voor ons zyn de gelukkigste Nederlanders diegenen, die by de duinen waren, bij den Utrechtschen heuvelrug, in Zuid-Limburg of een ander plekje van ons land, waar het land bulten heeft, die hooger zyn dan een mols hoop. Daar zal iedereen het niet mee eens zijn, maar voor de meerderheid geld toch wel „Dat wat je niet hebten voor de meerderheid is dus de pracht der bergen het rykste natuur schoon. De Nederlandsche toerist, die uit zijn vlak en platgeslagen landje komt (dat héél mooi ls, maar het blijft toch plat), zal het meest van de natuur dor bergen genieten, al was 't maar om het ongewone. Na alle geïllustreerde artikelen ln de pers, lezingen met lichtbeelden en reisbeschryvingen geeft het Rembrandt Theater Zondagmorgen weer gelegenheid, die natuur der bergen nader te leeren kennen, door een film die een ver slag ls van een voetreis, welke drie jongens door Zwitserland maken. Het is een reis, waar op men jaloersch zou worden; een reis door de rijke, grootsche en indrukwekkende natuur der Zwitsersche alpen, .langs heerlyke meren en watervallen die zich verhullen in een waas van schuim als een bruidssluier, door vriende- lyke dalen en langs barre rotswanden, langs rivieren die door diepe kloven worstelen, langs de woeste pracht van gletschers en wegen, die uit den harden rotswand zijn gehakt, honder den meters hoog, dwars door den bergkam heen steeds maar langs de bergen, de massieve, majestueuze, witte trotsche bergen, de bergen die zoo overweldigend mooi zyn. De reis eindigt in het slecht toegankelijke hart van het Zwitsersche bergland, op een der beroemdste plekjes, n.l. het klooster van St, Bernard, waar de monniken een prachtig, levend monument van hulpvaardigheid hebben gebouwd, waar het klooster steeds voor lederen reiziger openstaat, waar de monniken zich steeds in de ijzige woede van de menigvuldige sneeuwstormen wagen, om reizigers te zoeken, die door den witten dood bedreigt worden; waar boven alle menscheiyke gedoe natuurlyk weer een klóóster staat; maar katholieke mon niken dag na dag hun moeiiyk en by uitstek practisch werk van naastenliefde verrichten. De hoofdfilm van he programma, dat vanaf heden ln het Rembrandt Theater wordt ge geven, zal het publiek gelegenheid geven ken nis te maken met Charles Kullmann, helden tenor van bet Staatstheater te Berlyn en de Metropolitan Opera te New York. Haarlem heeft de eerste voorstelling ln Nederland van deze film „Die Sonne geht auf", waarin de zanger met zyn phenomenaal geluid optreedt, VIER KERKCANTATES VAN JOH. SEB. BACH voor de Haarl. Bach- vereeniging en de Toonkunst-afdee- ling Haarlem. Hoewel men eigenlyk pas den 21sten Maart 1935 den 250sten geboortedag zal kunnen ge denken van Joh. Seb. Bach, hebben de Haar lemsche afdeelingen van de Ned. Bachvereeni- ging en van Toonkunst reeds dit jaar de her denkingsfeesten ingezet met de uitvoering van vier kerkcantates, onder leiding van Anthon v. d. Horst. Hedenavond staan in de Gemeentelyke Con certzaal met de voorgeschreven orkestbegelei ding te worden uitgevoerd de nummers 73 „Herr, wie du wllst" no. 21 „Ich hatte viel Bekümmmernis" no. 150 „Naeh dir, Herr" en no. 34 „Oewiges Feuer." Ter nadere informatie volge hieronder ten gerieve van onze lezers een korte voorbespre king van de vry zeldzaam uitgevoerde canta tes, door den Leipziger Cantor geschreven. Van de vele vormen, waarin hy zich heeft uitgedrukt, heeft Bach zich in de Cantate toch wel het vruchtbaarst getoond. De reden hiervoor was wel, dat voor geen ander genre het be roep op zyn kundigheid gedaan, zoo voortdurend en dringend is geweest. De kamermuziekwerken al zyn ook deze respectabel ln aantal vormen in zyn productiviteit toch slechts een episode. Zijn orgelmuziek schreef hy evenmin onder plichtmatigen dwang, en ook zijn overige werken voor het klavier ontstonden geheel vrij willig. Maar de compositie van Cantates was voor hem als koorleider (cantor) vooral van het St. Thomaskoor te Leipzig, een plicht, welke met slechts zeer korte tusschenpoozen, zijn ge heeie leven op hem rustte. Hij had het daarin al niet anders dan zijn voorgangers en tyd- genooten als Schütz, Buxtehude en Telemann, om enkele van de voornaamsten te noemen. Men kan zyne erste Cantate dateeren van 1704, terwyi zyn laatste werk valt omstreeks 1734, In dat tydsgewricht van dertig jaar schiep de meester er ongeveer 300, waarvan door ver schillende oorzaken, evenwel slechts 2/3 pre cies 199 tot ons gekomen zyn. In de beroemde editie der Bachgesellschaft vullen ze ruim 19 deelen. De libretti het gegeven dezer Can tates hebben hem vanzelfsprekend opv erschil- lende wijze beïnvloed. Maar dit wonderlyk en verrassend vervullen van een zwaren plicht ken de dan ook geen enkele inzinking, geen peu prés, geen half geslaagde poginge. Men mag dit wel uitsluitend toeschryven aan de onuitputte lijke bron van zijn vindingrijk, muzikaal genie, dat evenmin als dat van Mozart, de moeilyk- heie van het scheppen kende, en nooit gebrek leed aan inspiratie. Ja, dat eenzelfde gegeven vaak cf vier-vyf verschillende manieren inter preteerde. Alleen een diep besef van de waardigheid van zijn taak, een ernstig plichtsgevoel en een Innige en echte religiositeit kunnen Bach gesteund hebben by het zoodanig op peil houden van zyn werk. Want, ook al zou men overigens ten onrechte eenige conventie zien in het op schrift „Jesus help mij" en „God alleen zy lof" waarmee Bach al zijn cantates begon en eindigde, het forsche schrift waarmee hij met echt mannelijke hand deze woorden heeft neer gezet, getuigt van den godsdienstigen ernst, waarmee hij zyn leven lang, die zware profes- sioneele taak vervulde. Tyd en plaatsruimte ontbreken ons om in een amepele bespreking een kerkhistorisch over zicht en uitvoeriger analyse te geven van dezen na Bach zoo spoedig uitgestorven muzikalen vorm, die een ontwikkeling was van de Italiaan- sche Cantata da Chiesa, waarvan op hun beurt de voornaamste trekken declamatorische re citatieven, solo-aria's en orchestrale tusschen- spelen worden toegeschreven aan Giacomo Carissimi, die slechts elf jaar voor Bach's ge boorte overleed. Hieronder volge dus slechts 'n korte karakteristiek. De Cantates van Bach hebben alle betrekking op het evangelie van het feest van den dag, waarop ze plachten te worden uitgevoerd. Zoo komt in Cantate no. 73 de 2de der 4 Cantates welke Bach op dit gegeven schreef (3den Zondag na Driekoningen) „Herr, wie du wllst, so schiek's mir" de onderwerping aan Gods alwijze raadsbesluiten prachtig tot uiting. De Cantate no. 21, „Ich hatte viel Beküm- memis" behoort tot de meest bekende. Ze da teert van 1714 toen Bach te Weimar in dienst was van Hertog Wilhelm Ernst, en was oor spronkelijk bestemd voor den 3den Zondag na H. Drievuldigheid (ook hiervoor schreef Bach 2 Cantates). Ze geeft evenwel meer ln het alge meen de afwisseling van vreugd en smart in het menschelyk leven weer, wat Bach haar klaar- biykeiyk het predicatief deed meegeven; per ogni tempo, toepasselijk voor iedere gelegen heid. Wat ze dan ook inderdaad is. Ook de Cantate no. 50 (men rangschikt deze wel onder een vyftal z.g. Treur-cantates) „Nach dir, Herr, verlanget mich", stamt uit den tyd van Bach's verbiyf aan het hof te Wei- mar: evenals in de hiervoor genoemde wisselen echter ook hier de gevoelens van leed en vreug de elkaar af. Tenslotte is de Cantate no. 34, waarmee het Concert besloten zal worden, „O ewiges Feuer, O, Ursprung der Liebe", de eerste der vier door Bach geschreven Pinkstercantates, grootendeels een omwerking van een oudere huweiyks- cantate. Over de uitvoering dezer vier werken, waarby vier onzer beste NeNderlandsche solisten optre den, benevens het koor der Ned. Bachvereeni- ging, onder leiding van Anthou v. d. Horst, hopen we morgenavond te berichten. J. 3. Door de Rijkswaterstaat is Donderdagmorgen aanbesteed het maken van een viadux in den ryksweg no. 4, gedeelte AmsterdamSassen- heim over den Vyfhuizerweg, Bennebroekerweg en Venneper dwarsweg, met bykomyende wer ken. Raming 113.000.—. Ingekomen 62 bil jetten. Hoogste inschryfster N.V. „Nederland" te Nijmegen voor 129.840, laagste inschryf ster N.V. Rijnlandsche Betonbouwmy. te Lel den met Nederlandsch cement voor 109.300 en buitenlandsche cement 108.400. By besluit van heden, is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Provinciale Btaten van Noord-Holland be noemd verklaard de heer Ir, M. J. Schoen te Bloemendaal, zulks ter voorziening ln de va cature, in dat College ontstaan doordat de heer Mr. W C- Wendelaar heeft opgehouden ingezetene der provincie te zyn. Gisteren herdacht de heer J. v. d. Linden, zadelmaker aan de Nederlandsche Spoorwegen den dag dat hy voor 25 jaar in dienst kwam. Namens de directie ontving hy het gebruike- lyke geschenk in enveloppe. In zijn afdeeling werd hy toegesproken door den heer J. Rem- mé, die hem namens zijn vele vrienden een I fraai horloge en een palm aanbood. De jubilaris dankte voor de groote belang stelling en bracht verder derr dag in huiselij- I ken kring door, waar hem nog vele blyken van 1 belangstelling ten deel vielen. Te Tegelen is Donderdag in den laten avond een aanslag gepleegd op de 53-jarige alleenwo nende mej. Siebgens. Men vond het slachtoffer ln haar woning, badend in haar bloed met eeni ge diepe hoofdwonden. Zy verklaarde niet aangevallen te zijn. Haar verwondingen zou zy by een val hebben opge- loopen. De verwondingen bleken met een vry scherp voorwerp te zijn toegebracht. In voorloopige hechtenis is genomen de in de buurt wonende Chr. V„ die echter heeft ver klaard, dien avond wel een bezoek aan de vrouw te hebben gebracht maar haar toen reeds verwond te hebben aangetroffen. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Wat de dryfveer van dezen aanslag ls ge weest, heeft men nog niet kunnen achterhalen. Er wordt niets vermist. De Officier van Justitie te Roermond is he denmorgen ter plaatse gearriveerd om de vre- dachte te hooren. VlUGKOKCNO EENIG NEDERLANDSCH FABRIKAAT.' 99 De marechaussee te Oss is er, naar we ver nemen, woensdag in geslaagd nog twee leden van de gevreesde misdadlgersbende te arrestee ren. Ook deze twee zyn ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Den Bosch. Verwacht wordt, dat nog meer arrestaties Een gelukkige, doch noodzakelyke „zuivering". Naar aanleiding van „de onthullingen" van den heer v. d. Weide hebben wy ons om inlich tingen gewend tot den heer Bennekers. Deze deelde ons mede, dat hy volledig heidshalve en bij wijze van vriendelijkheid den heer v. d. Weide heeft opgebeld. Bij nadere controleering was gebleken, dat mededeeling was gedaan over den Parö- schen kabel in de Raadhuisstraat te Rotter dam. Om nu een verkeerde voorstelling van zaken te voorkomen, had de heer Bennekers dit aan den heer v. d. Weide telefonisch bericht. Het blijkt echter, zoo zelde hy ons, dat ook dit weer in ons nadeel blykt uit gelegd te warden. Hedenmorgen stond voor den Haarlemsehen politierechter terecht de 28-jarige metselaar C. J. Q., omdat hy Zondag 14 Jan. J.l. den middenvoor van Z. F. O., van den Oever, toen deze op den grond lag voor zyn doel, een schop in de lendenen had gegeven. Een paar getuigen bevestigden dit en verd. gaf het feit toe. Hy had er zich bij de politie op beroepen, dat hy geïrriteerd was door het ruwe spel en omdat het winnen van dezen wedstrijd voor zyn club A. D. O. van zoo groot belang was. Zoowel dg Officier van Justitie in zyn requisi toir als de politieerechter bij zyn verhoor, wezen er op, dat voetballers zich niet moeten overschatten en niet moeten denken, dat zij een maatschappy in een maatschappy vormen. Als door hen een mishandeling bedreven wordt, dan is het niet voldoende, dat zij door den scheidsrechter van den K. N. V. B. gestraft worden, maar dan is het ook een zaak, die de politie en den rechter aangaat. Het was den Officier niet te doen om een zware straf, maar hy had op verzoek van de Zaanscha Voetbalclub en van den getrapte zelf om de zaak niet te vervolgen, niet willen in gaan, om het publiek in ons land te laten zien, dat niet alleen door den scheidsrechter op fair spel gelet wordt, maar ook door de politie. De sport mag niet verruwen. Ook een request van diverse personen om de zaak wel te vervolgen, omdat het maar eens uit moest zyn met dergelyke ruwheden, had hem tot deze vervolging aanleiding gegeven. De Offivier vroeg een geldboete van 40. subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter verminderde deze met het oog op de omstandigheden van verd., die al door zyn club is gestraft, tot 30 boete. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem I (Spoor) een druk bezochte propaganda vergade ring in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Veltman verwelkomde de aanwezigen en in het byzonder de sprekers de heeren van Dyk en Jacobs. Nadat de voor zitter een kort beeld gaf van de tijdsomstan digheden en van den plicht om zich te organisee- ren, was het woord aan het hoofdbestuurslid den heer v, Dyk. Deze wees op het gevaar van de moedeloosheid die by sommige georganiseer- den heerscht en hen de vakorganisatie deed verlaten. Het ls toch wel bewezen, aldus spre ker, dat by den stryd tegen den teruggang van het levenspeil de organisatie onmisbaar is. De rationalisatie en mechanisatie vragen ook de volle belangstelling der arbeiders. Spreker wees nog op de nieuwe Maatschappy, die op Christelyken grondslag. De heer Jacobs hield daarna een lezing met lichtbeelden over de Dieseltreinen. Deze lezing verduideiykt door lichtbeelden, gaf een goeden kyk op het komende nieuwe vervoermiddel. Aan de hand van lantaarnplaten werd ver der een duideiyk beeld gegeven van de motoren waardoor naar voren kwam, dat de gasolie als brandstof bij den Dieseltrein belangrijk minder was als het benzineverbruik by de benzinemo- Gebouw SF. Bavo Coöp. Centr. Boeren leenbank, des morgens 10 uur Haarl. Ge mengd koor 8 uur Ledenverg. transport 8 uur Bestuur Herwonnen Levenskracht 8 uur Propaganda-avond Blindenbond 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. Gem. Concertgebouw Bachvereeniging „Vier Cantates" 7.45 uur. Rembrandt Theater „Die Sonne geht auf". Op tooneel „Recha" illusionist 7 en 9.15. Cinema Palace „Raspoetin en de Keizerin" 7 en 9.15. Luxor Theater Moonlight and Melodies, 8.15 uur. Stadsschouwburg Opera Italiana 8 uur. Gebouw St. Bavo R. K. Grafische bond adsp. 8 uur Cursus R. K. Volksbond 3 uur Oeel-Wit 6 uur. Stadsschouwburg Liefdadigheidsvoorstel ling „Caroline" 8 uur. Kunsthandel Reeker Tentoonstelling Jo Sier 2.30 uur. Rembrandt Theater „Die Sonne geht auf", op tooneel „Recha", illusionist, 2.30, 7 en 9.15. Cinema Palace „Raspoetin en de Keize- in", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater .Moonlight and Melodies", 2.30, 7 en 9.15 uur. toren. Brandgevaar is vrijwel bulten gesloten. Het groote comfort der rytuigen en de snelheid van het vervoer zullen zonder twyfel medewer ken om het reizen per trein aantrekkeiyker te maken. Onder applaus eindigde de heer Jacobs zyn leerzame rede en de cursus welken hy nog zal houden over de Dieselmotoren, zal zeker de be langstelling trekken onder de leden van St. Raphaël. Naar wy vernemen is de toestand van de slachtoffers van het motorongeluk te Hillegom iets hoopvoller. De heer Opstal, die een sche delbreuk kreeg, is Donderdagavond eerst bU kennis gekomen, zyn toestand is nog zeer zor- geiyk. De heer Roozen beloopt nog ernstig kans dat een zijner beenen zal moeten worden ge amputeerd. De bekende voordrachtkunstenares Marguerite Couperus uit Haarlem zal Zaterdag 17 Februari in het Thlatre „Tristan Bernard" (Rue de Roc- kerby) te Parys optreden met het volksliederen^ programma „Uu défilé par la Chanson", voor gedragen ln de costuums der tyden; met aan defi vleugel medewerking van de pianiste-claveciniste mej. Bets Nederkoom. Ondertrouwd, 8 Februari: A. P. A. Cornet en H. E. Lammers S. D. Rietman en K. W. E. Braakman A. D. Erkelens en A. A. de Byil Nachenius R. K. Nieborg en A. R. Hacque- bard J. D. Baron Sweerts de Landas en J. A. Krelage. Getrouwd, 8 Februari: H. F. Bakker en E. A. van Dyk J. J. A. v. Hazebroek en C. G, v. Ryn D. Stinne en C. M. v. Merkenstein E. S. de Vries en M. H. Roode L. Salo mons en A. Swart R. Fehres en C. M. de Munnik. Geboren, 7 Februari: G. G. W. v. d. Berg- v. d. Heisteeg, d. Overleden, 7 Februari: J. W. Voet, 67 J, Bloemhofstraat. (Deze pag. is gedeeltelyk gecorrigeerd) In het telefonisch verkeer van hedenochtend bleef de affaire weer zeer beperkt en onder ging de stemming niet veel verandering. Van Wallstreet ging wel een betere invloed uit, maar de speculatie stelde zich niet op eenige hausse in, aangezien de bestaande onzekerheid inzake de goudbeweging en de valuta tot gereserveerd heid nog steeds aanmaant en men afwacht hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen. Voor H. V. A. echter ontwikkelde zich tamelyke be langstelling, hetgeen verband hield met het feit, dat Roosevelt in zyn boodschap aan het Congres de suikercontingenten vaststelt en de suikerproductie in Amerika zal beperken ten einde het evenwicht te herstellen tusschen de voorraden en de consumptie. Het fonds boekte een verbetering van 4—5 pCt. tot 195. Overi gens waren er byna geen verschillen. Konink lijke Olie bewoog zich op 180 (180%), Philips- lampen bedongen 254/4 (254), Amsterdam Rub ber 105 (104%) en Unilever 82)4 (81%). Ame- rlkaansche shares wezen slechts fractioneele verbeteringen aan. Steels golden 36 (35%), Bethl. Steel 29 (28 7/8) en Anaconda Copper 10)4 (onv.). De Youngleening bewoog zich op ongeveer de gebleven pryzen van gisteren 54 pCt. De disconto-ve -hooging in Frankrijk oefende op den frank geon Invloed uit 9.78'4— 9.79 <4 (9.79), ook Ponden bleven op peil 760—762)4; de dollar was zwakker op 1.511.52)4 (1.52%). VRIJDAG, 9 Febr. Vorige Slotkoersen Heden 7.61V* 5860 0.79 34.65 48.07J4 mr 3465 39.35 8 25 151^ Rome 13.05 13.07Vj 7.35 20.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2