Zware brand over het IJ Metalen Fokker-vliegtuigen Prikkeldraad Bedreigd Katholi cisme Gestadig in actie $£18 FEBRUARI 1954 LOMPENBERGPLAATS IN VLAMMEN BOUW VOLGENS DOUGLAS SYSTEEM Krukkig VRIJDAG 9 FEBRUARI In Duitschland BAYSWATER HOTEL - LONDON W. 2 De politiek als zonden- bok Het congres der R.K. Middenstanders In den verstikkenden rook stond de brandweer voor een bijna onmogelijke taak Felle strijd van uren Alarm „groote brand" Het waterkanon in actie Aan de gevolgen overleden Ook de gemengde constructie (staal-hout-linnen) wordt verder gevolgd Rijp overwogen stap Anthony Fokker TENTOONSTELLING AMSTERDAM GE0PENDwnI0v.m.-5rm.en van 8n.m.-I0n.m. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5u.nh. Opsporingsdiensten der crisis-centrales Naar coördinatie en voorts recht spraak in crisis-zaken STILLE OMGANG De groote vergadering LOONSVERLAGING ZAANDAM TE Het Georganiseerd Overleg gaat er mee accoord NOG STEEDS DE BRAND Rotterdamsche hoofdcommissaris te kort in functie IJZEREN VLET GEZONKEN Schier dagelijks moeten wij in onze ru briek „Buitenland" de aandacht onzer lezers vestigen op de vervolging der Katholieken in Duitschland. Het krijgt misschien in een katholiek orgaan den schijn van „pro domo" te spreken. Daarom is het goed, de stem te doen hooren van een niet-katholiek blad. Wij lezen in „De Telegraaf" Het buitenland heeft zijn aandacht bijna uitsluitend op de behandeling der Joden samengetrokken, maar men overdrijft wel niet, wanneer men zegt, dat voor eiken Jood, die onder de wielen raakte, honderd katholieken gespietst werden. Communis ten en socialisten zijn natuurlijk ook met ruwe hand aangegrepen, maar van deze categorieën kan men nog zeggen, dat zij een hoog spel tegen den staat gespeeld en dat verloren hebben. Het gros der katho lieken echter was van een vaderlandsliefde bezield, die vaak aan fanatisme grensde en voor deze lieden \gas het zeer grievend, nu als nationaal-onbetrouwbaar beschouwd en dienovereenkomstig behandeld te wor den. Toen er later wat rust en orde in trad, heeft het nationaal-socialisme zich weinig of geen moeite getroost, een ver zoening met de katholieken te bewerk stelligen. Integendeel de onverzoenlijke hou ding van het Derde Rijk tegenover het Katholicisme wordt met den dag erger en neemt de vormen van een directen „Kul- turkampf" aan. In dit verband is zéér juist wat A. B. K. in „Het Volk" schrijft: Twee schoten op het paleis van Kardi naal Faulhaber. Hij heeft ze eerlijk ver diend! Vandaag-den-dag in het Derde Rijk te worden aangerand, is een onder scheiding, wélke aan menschen zonder moed en karakter niet te beurt valt. En voorwaar, dezen Prins der Kerk is de onderscheidende aanslag op zijn huis niet zonder reden te beurt gevallen. Hij heeft in zijn vijf preeken het pleit gevoerd voor zijn overtuiging, dat het dreunde in de ooren van zijn gewelddadige tegenstanders. En hij voegt daaraan toe het moge waarschuwend klinken in de ooren der hui dige machthebbers in Duitschland: „Een Kardinaal is deel van een wereld macht, die ook een politiek centrum bezit in Rome, dat niemand op den duur straf feloos bruskeert." En van dezelfde onverdacht niet-katho- lieke zijde een vraag vol beteekenis voor Katholieke Mussert-meeloopers: „Hebben zij het pistoolschot in Mün- chen gehoord, door de vensters der Kerk zelve?" 18-21 BAYSWATER ROAD t/o HYDE PARK vlak bij Queens Road Underground Station en enkele minuten van Olympia en White City. Voor Zakenmenschen, die de British Industries Fair bezoeken, een ideale gelegenheid. - Kamer met ontbijt vanaf 7 sh. 6 d., volledig pension 12/- sh. per dag. Fransche keuken. Directie: Familie D'HONDT (vroeger te Blankenberghe, België) gen vooral de plaatselijke bestuurders en de propagandisten hun voorhouden als re sultaat van dit congres. Want wij twijfelen gezien de rondvraag er wel eenigszins aan of de kern en de volle rijkdom der ge dachten, door de sprekers van gisteren ont wikkeld, ten volle zijn doorgedrongen tot alle aanwezigen. Nog geen half jaar geleden kwam de Katholieke Middenstand in Breda bijeen tot het uitstippelen van de wegen, waarlangs de overheid haar een wettelijke bescherming diende te verlee- nen. In den tijd, die sindsdien is verloopen, heeft de regeering hardnekkig nagelaten om in de lijn van de breed opgezette prae- adviezen voor dit congres, ook te handelen. Enkele wetsontwerpen van geringe en tij delijke beteekenis zijn aangekondigd. Van ordening, saneering en bescherming in grooten stijl is echter tot nu toe geen spra ke geweest. Een slap rapport van een Nij- verheidsraad over het cadeaustelsel schijnt in Den Haag meer indruk te maken dan de geschiedenis der eeuwen, die steeds het verval van den middenstand aan het begin plaatste van de maatschappelijke decaden tie. Hoe het zijer is nog steeds niets gedaan van eenige beteekenis. Terwijl toch de mid denstand in tegenstelling tot vele ande re bedrijven niet in de eerste en voor naamste plaats geld vroeg, doch wettelijken steun, dien elke regeering kan geven, ook wanneer zij in financieelen nood zit. De ontstemming groeit onder den mid denstand dan ook voortdurend. En daar mee de neiging naar de ontevredenheids beweging der fascisten. De bonden doen wat zij kunnen. Op het buitengewoon congres der Ka tholieke Middenstanders, Woensdag in Den Haag gehouden kwam dit markant tot uiting. De leiding zet zich schrap naar twee kanten. Met klem van argumenten weert zij het fascisme af. Zij houdt den kleinen winkelier voor oogen, dat de warenhuizen in Duitschland, ondanks de beloften van de Nazi's niet zijn gesloten doch dat inte gendeel met Kerstmis aan den midden stand alle actie tegen het koopen in waren huizen is verboden. Zij wijst den klein-in- dustrieel op den steun der groot-fabrikan ten aan Hitier. En zij waarschuwt tegen Mussert, wiens antecedenten op een groo- tere sympathie voor coöperatie dan voor middenstand wijzen. Van den anderen kant laten zij niet na te protesteeren tegen het feit, dat de re geering alle anderen helpt doch den mid denstand niet. Mr. Bach zei het krachtig en juist: De middenstand heeft er geen enkel be zwaar tegen, dat voor andere groepen of standen de noodzakelijke crisismaatregelen worden genomen. Integendeel. Maar hij heeft er wel bezwaar tegen de eenige groep te moeten blijven, die niet wordt geordend en gesaneerd, en als asyl te moeten dienen voor alles wat elders uit- gestooten wordt of niet terecht kan. Aan de leiding onzer katholieke midden standers ligt het niet, wanneer aan hun eischen van ordening, saneering en bescher ming geen gevolg wordt gegeven. Dit mo- Wie in 't algemeen van politiek af- keerig zijn en er geen kwaad genoeg van kun nen zeggen, zullen thans weer gretig verwijzen naar de gebeurtenissen in Frankrijk. Kan duidelijker worden aangetoond zoo zullen zij vragen dat die politiek tot allerlei buitensporigheden leidt, dat zij de gemoederen ontreddert, de geesten bederft, vrije baan maakt voor corruptie en bedrog? De vraag lijkt zeer klemmend en schijnt zelfs het antwoord reeds in te houden, maar zij is onjuist gesteld. De politiek als zóódanig heeft met de jam merlijke feiten, welke zich niet voor de eer ste maal helaas in Frankrijk hebben voor gedaan en met de woeste tooneelen, welke daarvan in het Parlementsgebouw en op straat het gevolg zijn geweest, niets te maken. Het bederf schuilt niet in de politiek, maar vindt zijn oorzaak en voedingsbodem in de heb zucht, de karakterloosheid, de gewetenloosheid van een aantal individuen, die voor geen mid del terugdeinzen, om zich zelf te bevoordeelen, ten koste van anderen. Wanneer tot deze categorie van onwaardigen ook personen behooren, die in hooger of lager rang deel hebben aan het bestuur des lands, dan is dit dubbel te betreuren en te laken. Maar het ware verkeerd daarvoor de politiek aansprakelijk te stellen en haar als zondenbok te nemen. Niet door het misbruik, dat men van een zaak maakt, of maken kan, wordt die zaak zelve geteekend en gevonnist. In andere positie, of levensverhoudingen zouden personen, als de hier bedoelde, evenzeer van hun minderwaardigheid en erger hebben doen blijken, zij 't dan niet op dezelfde wijze of in dezelfde mate wellicht. Het kwaad steekt niet in hun taak, of ambt, maar schuilt b ij hen zelf. En wanneer men er toch de politiek bij wil halen, dan kan men alleen zeggen, dat zij niet deugen voor de politiek. Want deze eischt niet slechts bekwaamheid en werkkracht, maar óók en vóór alles eerlijkheid* verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbesef. Zonder deze laatste eigenschappen en dit is de beste conclusie, welke men uit de gebeur tenissen in Frankrijk trekken kan hebben de eerste bitter weinig waarde. En wanneer het bewijs nog moest geleverd worden, dat het woord „christelijke politiek" geen ijdele klank is, en dat de dienst der openbare zaak moet steunen op goede beginselen, dan zou men het hier kunnen vinden. P. S. Hedennacht omstreeks kwart voor vier ont dekte een agent van politie, die op den Aster- weg (Amsterdam-Noord) aan den overkant van het IJ surveilleerde, dat in een gebouw, gele gen op een terrein tusschen Asterweg en Tol huiskanaal, brand was ontstaan. Met behulp van den dichtstbijzijnden openbaren brandmel der alarmeerde hij de brandweer, waarop een motorspuit van den post Plaatijzerweg uitrukte. De brand bleek uitgebroken in een loods van de Ned. Fabriek van Vulmaterialen „Nedervul" N. V., een bedrijf, dat hier in samenwerking met de firma A. E. de Raay, die op dit terrein enkele lompen- en voddenpakhuizen heeft, de lompen en vodden verwerkt tot materiaal voor de spinnerijen, terwijl het half-product wordt gebruikt als vulmateriaal voor matrassefi, stoe len enz. Dit terrein is aan de beide lengtezijden be grensd door andere industrieën en aan de Noordzijde grenst vlak aan dit bedrijf de „Ne dervul" van de Amsterdamsche Aannemings Maatschappij, welke hier een groote loods heeft, van den Grasweg doorloopend tot het Tolhuis kanaal, terwijl zich daarnaast een open terrein bevindt waar allerlei bouwmateriaal o. a. hout is opgeslagen. De brandweer stond hier voor een moei lijke taak. Het vuur bleek te woeden in een loods van de „Nedervul", welke zich geheel achter op het terrein aan het Tolhuiskanaal bevond en evenwijdig met het water is ge bouwd. AI spoedig werd dan ook het alarm „mid- delbrand" gegeven^ waarop de motorspuit van de kazerne de Ruyterkade en de per soneel- en gereedschapswagens van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht uitrukten. Hoofdbrandmeester Hartdorff en ir. van Thiel namen de leiding van het blus- schingswerk op zich. Ook een boot van de havenpolitie was naar het Tolhuiskanaal opgestoomd. Van de landzijde werd een aantal stralen uitgelegd en gekoppeld op de motorspuit staan de aan den Asterweg bij den ingang van het terrein, terwijl verder aan de boot der haven politie met enkele stralen werd gewerkt. Zoo dacht men den brand tot deze eene loods te beperken, ondanks de groote hoe veelheid brandbaar materiaal, welke het vuur met ontzaglijke felheid deed op laaien. Een groote hindernis was echter de ver stikkende rook, die uit de brandende loods opsteeg en door den sterken wind in de richting van den Asterweg werd gejaagd en het den brandwachts onmogelijk maakte van dezen kant over de daken der aange bouwde loodsen den vuurhaard te naderen. Tegen kwart voor vijf werd de situatie kritiek. De vlammen sloegen hemelhoog uit de brandende loods, zoodat de loodsen van „Nedervul" en de firma de Raay met haar zeer brandbaren inhoud ernstig werden be dreigd. Teen werd dan ook het alarm „groote brand" doorgegeven, waarop uit de stad meer brandweermateriaal naar den N. over kant werd gedirigeerd, terwijl de drijvende motorspuit „Jason" naar het Tolhuiskanaal opvoer en de aanvalskracht aan de water zijde versterkte. Te ongeveer vijf uur was de brand op zijn felst. Hoog joegen de vlammen op uit de bran dende loods. Ver in het rond was de gloed zichtbaar, terwijl een vonkenregen over den wijden omtrek neerdaalde. De brandwachts, die van de daken der be lendende loodsen hun stralen op het vuur richtten, moesten steeds verder terugtrekken, daar zij in den verstikkenden rcok en de ver zengende hitte hun positie niet konden hand haven. Inmiddels was een tweetal stralen via de loods der Amsterdamsche Aannemings Maat schappij tot bij het Tolhuiskanaal uitgelegd, met welke stralen van dezen zijkant nu het vuur kon worden aangetast en uitbreiding naar de loods der A. A. M. voorkomen. Op de „Jason" was het „waterkanon" in stelling gebracht, zoodat ook van die zijde groote hoeveelheden bluschwater in de brandende loods werden geworpen. Aanvankelijk scheen 't echter of dit alles weinig baatte. De vuurgloed wilde maar niet minderen en de verstikkende rook, die in dich te wolken over den Asterweg en het Asterdorp trok, maakte een verblijf aan de landzijde bijna ondraaglijk. Manmoedig bleven echter de brand wachts in hun pogingen volharden om van deze zijde mei) de stralen zoo dicht mogelijk den gloed te benaderen. Tegen zes uur begon de vuurgloed te wij ken en te minderen. De uitslaande vlam men werden minder fel en in den eersten killen morgenschemer kon men in den af en toe ijleren rook de ravage bespeuren in de geteisterde loods, waarvan het dak vrij wel geheel was weggebrand. Geleidelijk gaf het vuur zich nu gewonnen. Met iedere minuut nam de gloed in hevigheid af. Maar de rook, die onophoudelijk weer met groote heftigheid naar buiten gulpte, bewees dat het vuur nog hardnekkig smeulde in de brandbare materie, zoodat het blusschingswerk voorloopig nog met onverminderde kracht moest worden voortgezet. Hoe groot de schade is, kon op dit oogen- blik nog zelfs bij benadering niet worden vast gesteld. De loods, waarin de brand heeft ge woed, is vrijwel geheel verloren gegaan. De in houd, o. a. machines,, welke de „Nedervul" hier in bedrijf had, is door het vuur onherstelbaar beschadigd of geheel verteerd. Alles was echter verzekerd. De brand trok in het nachtelijk uur weinig publiek. De politie had onder leiding van in specteur de Vries Humel de noodige maat regelen getroffen. Het nablusschen nam nog uren in beslag. L. Hoogedoorn, uit Alphen aan den Rijn, die Dinsdagavond onder de gemeente Bodegraven door een auto van den heer Van B. uit die ge meente werd aangereden, is in het ziekenhuis te Woerden aan de bekomen verwondingen over leden. De bekende vliegtuigbouwer Fok ker, die gedurende 23 jaar de ge mengde constructie (staal-hout-lin nen) met groot succes beeft toege past en wiens methode meer en meer navolging vond, heeft thans besloten, naast de gemengde bouw wijze ook de geheel metalen con structie te gaan toepassen. Ofschoon Fokker nooit een tegenstander was van het bouwen van geheel metalen vliegtui gen, heeft hfj om verschillende redenen, welke in het onderstaande uiteengezet worden, tot dusver aan zijn oorspronkelijke en beproefde methode vastgehouden en heeft hij den bouw van geheel metalen vliegtuigen niet op een vroeger tijdstip ter hand genomen. De voornaamste reden, waarom hij aan dit beproefde systeem vasthield en dit ook in de toekomst zal blijven doen, is gelegen in het feit, dat deze constructiemethode het ontwik kelen van nieuwe vliegtuigtypes en het aan brengen van wijzigingen in bestaande types in zeer korten tijd en met minimum kosten mo gelijk maakt. Daaraan is het dan ook te danken, dat de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek zulk een groot aantal verschillende types, van de klein ste les- en militaire vliegtuigen tot de groot ste verkeersmachines toe heeft kunnen uit brengen. Vele van deze toestellen werden voor een enkelen klant ontworpen en in zeer kleine series vervaardigd, soms zelfs alleen voor li centie-bouw in het buitenland. Bezien van het standpunt van den gebruiker zijn de geringe reparatie- en onderhoudskosten van groot belang gebleken en vooral de kleinere exploitanten hechten hieraan groote waarde. Bovendien is overtuigend gebleken, dat de ge mengde constructe zich het beste leent voor de productie in kleinere landen, waar regeerings- orders beperkt zijn en men zich de kosten, aan het inrichten van de fabricatie van geheel me talen vliegtuigen onafscheidelijk verbonden, niet kan veroorloven. De toepassing van stalen buizen, hout en linnen vergt belangrijk minder ontwerpkosten, minder teekeningen, minder mallen of voor sommige gedeelten in het geheel geen mallen, geen speciale gereedschappen, terwijl standaard maten van stalen buis, normaal „silver spruce" hout en triplex platen kunnen worden gebruikt. De hier opgesomde voordeelen, waaraan nog vele andere kunnen worden toegevoegd, waren even zoovele aanleidingen voor Fokker om zijn beproefde systeem te handhaven. Hij was er zich wel van bewust, dat hij aan de luchtvaart mij'en vliegtuigen moesten leveren, welker bedrijfs- en onderhoudskosten zoo laag mogelijk moesten zijn, omdat het tenslotte toch de be doeling dezer maatschappijen was, een rendee- rend bedrijf op te bouwen en ook de grootste maatschappijen met beperkte middelen zijn be gonnen. Dat hij dit goed heeft ingezien, blijkt in voldoende mate uit de bedrijfsresultaten der luchtvaartmaatschappijen, die hun diensten met Fokker-materiaal exploiteeren. Gedurende de laatste zes jaren, toen men al lerwegen meer en meer aandacht begon te schenken aan het geheel metalen vliegtuig, heeft Fokker de ontwikkeling van deze con structiemethode nauwlettend gevolgd en ze niet alleen bestudeerd uit het oogpunt van de con structie zelf, maar ook wat de daarmee gepaard gaande kosten betreft. Hij kwam daarbij steeds weer tot de conclu sie, dat er nog geen sprake was van een vaste lijn en dat de financieele resultaten van fabrie ken, die zich met dit systeem bezig hielden, zonder uitzondering negatief waren. Thans echter zijn er in dezen toestand be langrijke wijzigingen gekomen. Een grondige bestudeering doet zien, dat de door verschil lende ontwerpers gevolgde zeer uiteenloopende constructiebeginselen thans min of meer een definitief karakter hebben gekregen, zoodat de verdiensten van elk systeem nu naar de juiste waarde kunnen worden beoordeeld. De fabricatiemethoden, zoowel als de mate rialen die daarbij worden verwerkt zijn zoo danig ontwikkeld, dat de productiekosten be langrijk kunnen worden verminderd. Daarbij opent de gestadige verruiming van de markt voor verkeersvliegtuigen de mogelijk heid, ,grootere series van geheel metalen vlieg tuigen op een commercieele basis te bouwen zonder hulp van regeeringswege. Fokker acht thans den tijd rijp voor den bouw van geheel metalen (duraluminium) vliegtuigen. Zooals gezegd, blijft ook de gemengde construc tie gehandhaafd, omdat deze het mogelijk maakt zeer groote machines, waarvan vermoedelijk geen belangrijke series opgezet worden, snel te ontwerpen en te bouwen, terwijl ook nieuwe types van kleinere toestellen in een kort tijds bestek geconstrueerd en afgewerkt kunnen wor den. Voorbeelden hiervan zijn de viermotorige machines F. XXXVI en F. XXII, die thans in Amsterdam op stapel staan. Zij zijn resp. be stemd voor het vervoer van 36 en 22 passagiers en krijgen een totaal gewicht van 16,5 en 13 ton. Ook de laatste jagers en verkenners, die bij Fokker worden gebouwd, zijn volgens het ge mengde systeem geconstrueerd en bezitten eigenschappen, welke voor die van de meest moderne buitenlandsche machines niet behoe ven onder te doen. Indien Fokker thans zijn arbeidsveld uitbreidt en ook de geheel metalen constructie gaat toe passen, wil dit dan ook geenszins zeggen, dat hij van zijn oude systeem afstapt. In plaats van een geheel metalen machine van zijn eigen ontwerp te gaan ontwikkelen, meende Fokker, dat het uit 'n oogpunt van economie en vooral ook om tijdverlies te voor komen, rationeeler is de ervaring van anderen te koopen dan een reeds bestaand ontwerp na te bou wen zonder een volledige ervaring in het ontwerpen en fabriceeren van zulk een type. Het Douglas-systeem, dat door Fokker is ge kozen, is gebaseerd op het gebruik van duralu- Aan .den oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, den heer A. H. Sirks, zal binnen kort van Den Haag uit de opdracht worden ver strekt, een coördinatie tot stand te brengen tusschen de opsporingsdiensten der verschillen de crisiscentrales. Al deze centrales werken nu afzonderlijk en hebben naast elkaar hun eigen technischen op sporingsdienst en een dienst voor de meer ge wone controle, welke laatste gewoonlijk samen werkt met de plaatselijke politie. Met dezelfde ambtenaren tot een doelmatiger controle te ko men, waarbij de in de tweede plaats genoemde controleerende ambtenaren hun toezicht ook zullen uitstrekken tot de andere dan hun eigen centrales, is het doel van dezen nieuwen dienst, aldus de N. Rott. C. De heer Sirks zal zich waarschijnlijk de eer ste maanden, waarin deorganisatie moet wor den opgebouwd, in Den Haag vestigen. Hij blijft evenwel waterschout te Rotterdam. Ook schijnt de mogelijkheid te bestaan, dat binnenkort een wetsontwerp verschijnt, regelen de de rechtspraak in crisiszaken. De groote jaarvergadering voor de afgevaar digden van alle Stille Omgang-organisaties in het land heeft Zondag a.s. 11 Febr. te 11 uur in „Bellevue", Marnixstraat 408 te Amsterdam plaats. Organisaties die onverhoopt geen uit- noodiging ontvangen hebben, worden verzocht toch een of meer afgevaardigden te zenden. Door het sluiten der H. Catharinakerk heeft er verandering in de verdeeling der kerken plaats. Aller opkomst is dus dringend gewenscht. Na de huishoudelijke vergadering van 's mor gens heeft des middags te 2 uur in de groote zaal van Bellevue een grootsche openbare ver gadering plaats waar de bekende kanselredenaar pastoor F. Filbry zal spreken en het bekende jongenskoor van het St. Ignatiuscollege onder leiding van pater dr. A. J. Wessels S. J. ter opluistering eenige toepasselijke liederen ten ge- hoore zal brengen. Deze namiddagvergadering is voor alle ka tholieken toegankelijk. minium en niet van edelstaal, omdat de duralu- miniumconstructie in de eerste plaats veel ver der gevorderd is en de staalconstructie, zooals die b.v. in Engeland wordt toegepast, het ge bruik van hoogst kostbare walsmachines, pro fielvormmachines en speciaal edelstaal, dat een ingewikkelde warmtebehandeling moet ondër- gaan, impliceert. Na een studie van verscheidene jaren kwam Fokker tot de conclusie, dat het Douglas systeem, waarop hij tenslotte zijn keuze liet vallen, het beste is. Fokker heeft thans de bouw- en verkoopsrechten van dit systeem verworven voor geheel Europa, met uitzondering van Rusland. Het ontwerp is up-to-date zoowel wat den aerodynamischen vorm als de fabricatie zelf betreft en deze bij uitstek goede combinatie van practische en aërodynamische constructie heeft een vliegtuigtype doen ontstaan, dat schitterende prestaties paart aan gemakkelijk onderhoud en dat gebouwd kan worden zon der eerst honderdduizenden guldens in spe ciale outillages te steken voordat met de pro ductie begonnen kan worden. De heer Fokker, die zelf een uitmuntend vlieger is, heeft de Douglas-machine aan zeer uitvoerige vlieg- proeven onderworpen en geconstateerd, dat dit toestel, ook wat vliegeigenschappen betreft, in alle opzichten aan de hoogste eischen voldoet. Met het oog op het feit, dat geen andere constructeur ter wereld zoo veel licenties voor den bouw van zijn ontwerpen in het buiten land verkocht als Fokker, terwijl zijn machi nes ook zonder licentie veelvuldig gecopieerd worden, meent hij terecht dat aan zijn naam en reputatie niets wordt afgedaan, wanneer hij de ervaring koopt, welke tot op den huidigen dag met het ontwerpen en bouwen van geheel metalen vliegtuigen door anderen is opgedaan en daarop voortbouwende zijn eigen ontwerpen verder ontwikkelt. Trouwens is hij zelf op het gebied van metaalbouw geen vreemde. De fa briek in Amsterdam heeft reeds een groot aan tal duraluminium rompen voor vliegbboten, drijvers voor watervliegtuigen, staartvlakken enz. gebouwd en heeft verder belangrijk ex perimenteel werk met constructies van lichte metalen verricht. Zijn staf van ingenieurs en arbeiders heeft een uitgebreide ervaring in het ontwerpen en fabriceeren van de meest uit eenloopende vliegtuigtypes en zal worden uit gebreid met enkele specialisten op het gebied van geheel metalen vliegtuigen, zoodat alle waarborgen aanwezig zijn, dat de Fokker vlieg tuigen, welke volgens het nieuwe constructie systeem worden gebouwd, evenals zijn machi nes van gemengde constructie de eerste plaats in de wereldluchtvaart zullen innemen. Het „Volk" noemt de verschijning van het „Roseboek", waarin de rol der S. D. A. P. in het spel der Zeven Provinciën- muiterij zoo meedoogenloos nauwkeurig gere gistreerd staat, „krukkige sensatie". Dat er sensatie schuilt in deze, overigens streng zakelijke publicatie, zal niemand ontken nen, maar aan dit sensatie-element hebben de samenstellers part noch deel; voor die sensatie hebben de sociaal-democratische schrijvers en teekenaars, wier geestesproducten hier zoo com mentaarloos weergegeven zijn, gezorgd. En krukkig? Waarin bestaat volgens het „Volk" het kruk kige? Dtórin, dat men „deze tachtig bladzijden voor een gulden koopend, een belachelijk-knullige verzameling van te hooi en te gras zonder eenig oordeel bijeengebrachte knipsels, die het aankijken nauwelijks waard zijn," verkrijgt. Daarin ook, dat dit boekje overigens sterk herinnerend aan zekere uitgaven der „Arbei derspers" „flodderig zou zijn samengesteld, door de keuze van dik papier en koeien van letters met kunst en vliegwerk tot een „boek" uitgedijd." Wat dit boek echter vóór alles tot een „kruk kige sensatie", tot een „belachelijk-knullige" verschijning, tot een „flodderige" publicatie maakt, dat is het feit, dat de daarin opgeno men artikelen en verslagen van redevoeringen niet werden ontleend aan het „Volk", maar aan de Rotterdamsche „Voorwaarts" „ter wijl het toch vanzelf spreekt, dat, als men de houding van de sociaal-democratie voor het nageslacht wil vastleggen, men voornamelijk zal nagaan, wat het hoofdorgaan der beweging, „Het Volk", bevat heeft." Nu moeten wij allereerst opmerken, dat wij dit afschuifgebaar van het „Volk" weinig eer lijk en weinig in overeenstemming met de fei ten achten. Tusschen „Volk" en „Voorwaarts" was er in de woelige muiterijdagen hoegenaamd geen ver schil, wat te begrijpen is, daar beide onder één directie en onder de auspiciën van de ééne S. D. A. P. verschijnen: bovendien bevat het „Roseboek" wel degelijk ook zeer vele over drukken uit „Het Volk" en uit de „Notenkra ker". De publicatie „Roseboek" komt even zwaar ten laste van „Het Volk" als van de „Voor waarts". Maar nu de conclusie uit het laffe verdedi- gingsbetoog van „Het Volk": de officieele S. D. A. P., die speciaal in „Het Volk" naar het heet haar stem laat hoo ren, moet met dit „Roseboek" toch wel gewel dig in de knoei zitten, als zij thans niet aar zelt haar eigen bloed de „Voorwaarts" te verloochenen, enkel en alleen om te pogen zich uit de situatie te redden; als zij thans niet aarzelt, de trouwe lezers van het partij orgaan de „Voorwaarts" te openbaren, dat zij toch eigenlijk maar tweede- of derde-rangs voorlichting en leiding genieten. Wat is er nu méér „krukkig": de sensatie van het „Roseboek" of het ver weer van „Het Volk"? Het Georganiseerd Overleg te Zaandam heeft overeenstemming bereikt over de volgende voor stellen van B. en W.: De salarissen zullen worden afgerond op een bedrag dat gelijk is aan de thans opgelegde kor ting. De salarissen van jeugdige klerken en schrij vers zullen in de leeftijden van 18, 19, 20, 21 en 22 jaar respectievelijk worden bepaald op f 600, f 800, f 1000, f 1200 en f 1400 per jaar. De vacantiebijdragen willen B. en W. naar keuze stellen, waardoor de pensioenbijdragen daarvoor uit den pensioengrondslag komen te vervallen. De vacantiedagen willen B. en W. op 14 bren gen, de verpleegsters 16 dagen. De loonen van de werklieden zullen met 1 cent per uur verhoogd worden en daardoor ge bracht op f 31.68, f 33.60, f 35.52, f 37.44 en f 39.36 per week voor de verschillende groepen. Daartegenover zal van alle salarissen en loo nen een korting van IV2 pet. worden geheven. Bij wijziging van de pensioenwet (verhooging van de bijdragen voor de ambtenaren van SVz op 10 pet.) zal deze korting worden omgezet in de pensioenbijdrage. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de nationaal-socialistische beweging heeft de Rotterdamsche kringleider der N.S.B-, de heer Overwijn, bij het beantwoorden van eenige schriftelijke vragen, nadere „onthullingen" ge daan over den brand in de Amsterdamsche telefooncijtrale. Toen bleek, aldus spr., volgens het verslag in „Het Volk", dat de N.S.B. met de Rotterdamsche plannen op de hoogte was, heeft men den brand in de Amsterdamsche telefooncentrale bedacht. De weerlegging van den Rotterdamschen hoofdcommissaris zou volgens spr. niet veel be- teekenen, omdat deze hoofdcommissaris pas se dert korten tijd in functie is. Onmiddellijk voor de invaart van de 's Mole- naarsbrug tusschen den Ouden Rijn en de Hy- manswetering, onder de gemeente Alphen a. d. ijn, is een ijzeren vlet, geladen met klei van de firma Van Rijn en Kloot gezonken, ten gevolge van een zwaren golfslag van een pas- seerende motorboot. De bemanning van de vlet, bestaande uit twee personen, geraakte mede te water, doch ge lukkig wisten zij zich door een paar planken te grijpen, een oogenblik drijvende te houden, waarna zij door den brugwachter, die onmid- delijk in een roeiboot was gesprongen, op het droge konden worden gebracht. De vlet verdween echter naar de diepte en zal thans worden gelicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5