Zestig millioen gevraagd voor groote werken Kinkhoest rit JECÖVITOL Heffing Crisisinkomstenbelasting WICKS OOK GEEN WETTELIJKE DEVALUATIE RADIO-PROGRAMMA EEN TWEELEDIG DOEL VRIJDAG 9 FEBRUARI EERSTE KAMER De Regeering zal, zoo noodig, al hoopt zij van niet, slaan en raak slaan Diepgaande bezuiniging bij Defensie Kabinet op breede basis Gouden standaard ongerept 1 Minister Colijn Mussert gaat nog verder Zaterdag 10 Febr. 1934 De belastingdruk GEIJKTE LEVERTRAAN De vlaggenkwestie De belasting bedraagt 10 pCt. van het bedrag, waarmede het ac tueel inkomen 90 pCt. van het vergelijkingsin- homen overtreft Wie er buiten vallen Noodzakelijke correcties V VapoRub Auto tegen bakkerskar Kind ernstig gewond Nieuwe Lutine-kegel Te Amsterdam bij Joncker op het Bickersplein in aanbouw NEDERLAND—FRANKRIJK De contingenteeringsonderhande- lingen zijn begonnen WEGENBELASTINGKAART Vereenvoudiging in de wijze van administratie SOC.-DEM. MOGEN BLIJVEN Bij de gratie van de afdeelïng Over 'n klassieke staking I J. B. Westerdijk over leden Lid der Eerste Kamer Steun aardappelen CRISIS-VARKENSBESLUIT 1933 Reorganisatie Steno-Speed Vet van huisslachting 16-jarige jongen doodgereden DEN HAAG, 8 Februari 1934 De Eerste Kamer kwam hedeji klaar met het algemeen politiek debat. Doordat thans alle grootere partijen, behalve de S-D.A.P., welwil lend tegenover de regeering staan en de kleine partijtjes in den Senaat ontbreken, hebben Dr. Colijn en Mr. Oud in een aangename sfeer de beschouwingen der senatoren kunnen aan- hooren en was hun taak niet zwaar. Doch de premier heeft van die omstandigheid geen ge bruik gemaakt, om zich in een zóó meegaand college met een Jantje van Leiden van de zaken af te maken, doch een betoog geleverd, dat weer in alle opzichten af was. Dr. COLIJN splitste op de wijze, die hem zoo gemakkelijk te volgen maakt, zijn betoog in drie groote deelen. Allereerst trad hij nog eens terug op de formatie van het kabinet en opnieuw iegde hij daarbij den nadruk op het feit, dat hij het niet mogelijk en niet redelijk had ge acht, in zoo zwaren tijd, zwaar zoowel in financieel en economisch opzicht, als ten aanzien van het vraagstuk der gezagshand- having, een kabinet te doen optreden, dat niet steunde op zoo breed mogelijke basis. Wat het karakter van het kabinet betreft de tweede „moot" in Dr. Colijn's rede merkte de premier op, dat tot zijn verbazing niemand, die het een epitheton hadden willen geven, ge dacht had aan den naam „crisiskabinet", die immers in de opdracht tot kabinetsformatie gestaan had. Dit crisiskabinet heeft een zuiver Neder- landsch constitutioneel karakter, doordat het de begeerte koestert, zijn taak te vol brengen in zoo hartelijk mogelijke samen werking met de Staten-Generaal. Die samenwerking is noodig, wil niet de waan van den dag éen kans krijgen en onze volks- vrijheden te loor doen gaan. Daarom hoopte de premier ook op een blijvenden wil tot sa menwerking bij de Staten-Generaal. En daar om ook scherpte hij in het openbaar nog eens een oud en in het verleden nogal eens ver geten, voegen wij er aan toe beginsel in, dat, zoo een combinatie in de Kamer het op een gegeven moment wil laten komen tot een con flict, die combinatie zich rekenschap geven moet, dat het haar plicht is, bereid te zijn tot het overnemen van de verantwoordelijkheid voor 's lands zaken. Dat de S.D.A.P, voor deelneming aan de Regeering niet in aanmerking kwam, is te wijten aan haarzelf. Door haar houding vóór en ook nog tijdens de kabinetscrisis, sloot zij zich- zelve uit. Zij zelf moet daarvoor de verantwoor delijkheid dragen, al zal de regeering zonder eenig onderscheid haar beste zorgen uitstrek ken ook tot dat deel der bevolking; dat zij, de S.D.A.P., zegt te vertegenwoordigen. Over wat er gebeuren gaat, als dit kabinet zijn taak vol bracht heeft, liet Dr. Colijn zich niet uit. Hü had niet de gave der profetie zoo verklaarde hij met een toespeling op een uitlating van één van Mussert's onderbevelhebbers zooals die gene, die al had aangekondigd, dat er nooit meer verkiezingen in ons land zouden gehou den worden. Het derde deel zijner rede, dat het beleid van het kabinet behandelde, splitste Dr. Colijn we der in diverse parten. Ten aanzien van de financiën, die later nog kort door Mr. Oud besproken werden, verklaarde hy alleen nog eens met grooten nadruk, dat de gouden standaard onver kort zal blijven gehandhaafd. Geen „managed currency" dus en evenmin het langs wettelijken weg terugbrengen van het gouden tientje tot een lager goudpercentage met behoud van den gouden standaard. Vooral moreele bezwaren bracht Dr. Colijn hiertegen in. Want Nederland staat niet, zooals Engeland in 1932, tegenover machten, waar het niet te gen op kan. De wettelijke devaluatie zou hier te lande een volkomen vrijwillige daad zijn, die een absoluut onbekende verplaatsing van in komen, vermogen, en koopkracht tengevolge hebben zou. Bovendien zou men, daar alle ge gevens, om uit te maken welke de nieuwe waarde van den gulden zou moeten zijn, ont breken, een greep in de lucht doen. En men zou, omdat de maatregel terug zou slaan op de andere goudlanden, een nieuw element van ontwrichting in de wereld brengen. Wat de defensie betreft, zeide Dr. Colijn, dat het rapport Idenburg dezer dagen verschijnen zal, dat de commissie de haar opgedragen taak volbracht heeft, maar dat de Regeering zich nog beraamt in hoeverre zij de verstrekte ad viezen zal volgen. Vast staat wèl, dat door in krimping van het beroepspersoneel een gelei delijke diepgaande bezuiniging zal worden na' gestreefd. De politiek tegenover de gemeenten heeft de minister-president heel wat onschuldiger voorgesteld dan Mr. Mendels haar had afge schilderd. De circulaires van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn slechts waarschu wingen, geven slechts algemeene richtlijnen en schuiven geen enkelen wettelijken regel op zij Evenzoo staat het met de toepassing van de Ambtenarenwet. Daar is alleen het toezicht van de Gedeputeerden naar de Regeering verlegd. Tegenover de economisch-sociale ver houdingen bepaalt de Regeering haar stand punt, naar gelang zij meer inzicht krijgt in de buitenlandsche invloeden, die hier zoo'n groote rol spelen. Intusschen dit in ant woord aan den Heer de Bruyn is er be halve in den landbouw en de scheepvaart ook al in allerlei andere takken van volks bestaan geordend en gesaneerd. Doch wat in een bedrijf te dien aanzien geschieden kan, hangt nu eenmaal af van de resultaten, die de onderhandelingen over exportmoge lijkheden opleveren. Over Indië spreekt de premier liever by de Indische begrooting. Wat mr. Fock in navolging van het kabinet-Kuyper in 1905 wenschte, financieele hulp door een leening ten laste van het moederland, welker baten aan Indië zouden toevloeien, zou dr. Colijn onmiddeliyk willen doen, indien het nog om bedragen ging als toen. Maar 40 millioen zooals in 1905 zou thans geen doorslag geven. Overigens is reeds 800 millioen van de Indische schuld door Ne derland gegarandeerd. Tot de werkverruiming ral de Re geering thans spoedig overgaan. De arbeidersorganisaties zullen ech ter moeten berusten in een loon, dat lager lijkt dan het contractpeil. Binnenkort zal als eerste termijn 60 millioen worden aangevraagd. En dan komen behalve de N. O.-polder van bet IJsselmeer in aanmerking wegverbeteringen in de buurt van Rotterdam en Amsterdam (om daar den werkloozenjast te verlichten), de ver snelde uitvoering van het Amsterdam-Rijn kanaal, de versnelling van de Maasverbetering, een nieuwe haven in Terneuzen, verbetering van de veerhavens te Hansweert en Walsoorden, de aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei en de verbetering van de kanaalverbin ding GroningenIJsselmeer. In verband met de gezagshandhaving heeft dr. Coiyn de motiveering van het verbod van de N.S.B. voor ambtenaren verdedigd. Daarin is de premier geslaagd. Uitvoerig lichtte hij toe, dat als de heer Mussert zijne meening tegen over die van de Overheid stelt, hy biyk geeft, absoluut niet te beseffen, dat de opinie van de wettige Overheid voor ambtenaren en bur gerwachters nog wel iets anders is dan iedere andere opinie. Doch daarnaast stelde dr. Coiyn een nieuw feit, dat zeer afdoende den maat regel rechtvaardigt. Want dë heer Mussert is thans zelfs zoover gegaan aan de ambtenaren, die zyn aanhangers zijn, te beduiden, dat de aan hem, Mussert, gegeven belofte „prevaleert boven detrouw aan een corrupte regeering." Ons lyken na deze uitlating zelfs krasser maat- HUIZEN. 301 M. K.E.O. 8 uur Morgen concert. 10 uur Gramofoonmuz. 11.30 Godsd. halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks. 12 uur Politieberichten. 12.15 K.R.O.-orkest o.lv. Mar. van 't Woud. 1.45 Rustpoos. 2 uur Halfuurtje voor de rijpere jeugd. P. Fouwels: „Handenar beid". 2.30 Kinderuurtje. 4 uur De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 4.30 Schriftverbetering door mevr. R. Reiber- Nan. 5 Uur De K.R.O,-Boys. 5.30 Es- peranto-nieuws door P. Heilker. 5.45 De K.R.O.-Boys. 6.20 Journalistiek Week overzicht door Paul de Waart. 6.45 Gram. muziek. 7 uur Politieberichten. 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Rechtswe tenschap II. Mej. Mr. C. H. M. J. Weehuizen „De arbeidsbemlddelingswet". 7.35 Gra- mofoonmuziek. 745 R.K.P.-kwartiertje. 8 uur Gramofoonmuziek. 8.30 Vaz Dias. 835 De vier vroolijke tokkelaars. 8.45 Gramofoonmuziek. 9 uur Aansluiting met het Leidscheplein Theater te Amsterdam. Cabaretrevue „Tijd is geld" o.l.v. Tholen en Van Lier 10.05 Microfoonvertelsel door A. A. L. Graumans „Dré heeft de grien".10.30 Vaz Dias. 10.35 „De vieï vroolijke tokke laars. 10.45 Gramofoonmuziek. 12 uur Sluiting. HILVERSUM- 1875 M. V.AR.A. 8 uur Gramofoonmuziek. 12 uur Vara Klein orkest ol.v. H. de Groot. 2 uur Gramo foonmuziek. 3 uur Beoefening der huis muziek o.l.v. P. Tiggers. 3.45 Overschake ling naar Kootwijk. 4 uur Vara mando line ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 4.30 Or gelspel doo'r Cor Steyn. 5.20 Gramofoon muziek. 5,30 De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. 7 uur Gramofoonmuziek. 8 uur Herhaling S.O.S.-berichten. Vaz Dias. Varia. 8.15 Anno 1900. Uitzending van muziek en voordracht van omstreeks 1900. Vara orkest o.l.v. Hugo de Groot. Oude gram.platen, speeldoos, cylinderorgeltje. Piet Hesse en Stella Seemer, komische duetten. Cor Steyn, piano. Alb. de Booy, zang. Ber tram van Haarlem, liedjes. Piet Kohier, con ferencier en voordracht. 9.40 Vaz Dias. 9.45 Verv. Anno 1900. 11.15 <3ram.- muziek. 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 7 uur Fransche volg. 7.30 Zangrecital. 8 uur Concert avond; gevarieerd orgelspel. 7.20 Ver- ol.v. Pensis. 8.25 Vervolg concert. 9.50 Recital voor viool, 10.45 Dansmuziek o.lv.. Ferry Jusni. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Symphonie- orkest van het N.I.R. o.l.v. Arthur Meule- mans. 1.30 Kleine orkest van het N.I.R. a.l.v. P. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l v.. Franz André. 6.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 Bendix- ensemble. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.50 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl. 6.50 Pianosoli. 7.15 Omroepstrijkorkest o.l.v. Emil Reesen. 10.20 Otto Lington's dans- orkest. BERLIJN. 357 M. 3.20 Gevarieerd pro gramma. HAMBURG. 333 M. 10.50 Concert. 1.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert door het kleine omroeporkest o.l.v. 10.10 Dansmuziek door het omroeporkest. Gerhard Maasz. 9.40 Vervolg concert. 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG. 456 M. 12.20 Populair concert. 1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt, 12.20 Gramo foonmuziek. DAVENTRY. 1500 M. 12.20 Concert. 1.35 Commodore Grand orkest o.l.v. Jo seph Muscant. 2.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Music-Hallprogramma. 9.55 Leslie Bridgewater kwintet. 10.55 Ambrose en zijn cluborkest, PARIJS RADIO. 1796 M. 8.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Populair concert. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair concert. MILAAN. 369 M. 4,30 Dansmuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 8 uur Gevarieerd programma.. 9.30 Dansmuziek, ROME. 421 M. 4.30 Populair concert. 5.16 Gramofoonmuziek. 8 uur Gramo foonmuziek. 8.10 Opera-uitzending. WEENEN. 5Q7 M. 6.15 ..Manon", opera van Massenet. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Joseph Holzer. Speelt Weensche muziek. WARSCHAU. 1411 M. 5.40 Vocaal con cert. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 pianorecital. 8.10 Opera-uitzending. BEROMÜNSTER. 540 M. 3.20 Gramo foonmuziek. 7.50 Idem. 9 uur Sympho- nie-concert. 9.40 Gramofoonmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN regelen tegen dezen opruienden provincialen ambtenaar op hun plaats. Tegenover de S.D.A.P. blüft de Regeering het In de Tweede Kamer uiteengezette objec tieve standpunt innemen. Wel gispte dr. Coiyn gelijk des morgens ook Prof. ANEMA nog eens voortreffelijk had gedaan opnieuw het tweeslachtig karakter dezer party. Haar zwakte, niet haar kracht is te vreezen, aldus weinig vleiend, doch helaas, zeer juist de premierAls zy eens tot afkeuring van illegale middelen komt, dan doet zij het altijd achteraf en.... als een poging mislukt is. De Regeering, zoo besloot Dr. Colijn, is heel hehoorlyk op de hoogte van wat er reilt en zeilt in den lande. Zij heeft voortdurend haar vinger op den pols van het Nederlandsche leven. Zoo noodig, al hoopt zij van niet, zal zij slaan en raak slaan. VERWIJZEN RADIOGIDS WIJ Er bestaat geen afdoend geneesmiddel, maar Vicks VapoRub verlicht de hoestaanvallen en verzacht de benauwdheid. Wrijf keel en borst er mee in, en bedek beide met een flanellen doek. MINSTER OUD, overigens weer helder en consciëntieus betoogend, stond voor 'n vermoeide Kamer. Nieuwe dingen zeide hij niet. Vermel den wij alleen, dat hy den heer Blomjous, die de royaliteit van de helft plus een in de organen onzer democra tie in krasse woorden gelaakt had, antwoordde, dat ook het bedryfsleven op dit gebied allerminst vrij uitgaat. Voorts kreeg de heer de Bruyn tot bescheid, dat de indi recte belastingen welis- yvaar hoog zijn, maar dat ook de fouten, die de directe belastingen aankleven, scherper aan dan dag treden naarmate zij hooger worden opgevoerd. En dr. Wibaut zag opnieuw afwijzen zyn belasting op de winst van de vennootschap pen, Weliswaar kan de dividend- en tantième belasting worden omzeild door niet uit te kee- ren. Doch dat oppotten van de winst heeft ook voordeelen. Want reserves maken de be- dryven tegen schokken bestand. En bovendien worden thans dividenden uit die reserves van vorige jaren uitgekeerd, zoodat van dit apoeltje voor den dorst de Staat tenslotte toch óók profiteert op momenten, dat het hem niet naar den vleeze gaat. Mr. P. J. Oud 't Is een kwestie van vitaminen! Ook leder volwassene kan JECÖVITOL gebruiken voor versterking. Deze zuivere, natuurlijke lever traan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A. en 250 prophyl. 125 internat.) eenbeden Vitamine D. Geijkt door een Nederl Profes sor. Voor Uw gezondheid! ci'Ap.ófff. V BROCADES—STHEEMAN PHARMACIA De tyd, om nog op Prof. Anema's knappe rede in te gaan, ontbreekt ons. Zoowel in zyn betoog als in de gisteren gehouden redevoe ringen schuilt overigens een overvloed van ver standige redeneering, die weldadig aandoet tegenover de in dezen tyd gehoorde oogenbliks- theorieën. Degenen, die hun gezond verstand en goeden wil bewaren, mogen eruit citeeren en ermee bewijzen, wat voor gezonde kracht er nog zit in het Nederlandsche parlement. Sedert eenlgen tijd houdt de regeering, in dien het „Handelsblad" goed is ingelicht, zich bezig met het z.g. vlaggenvraagstuk: n.l. de vraag of de officieele Nederlandsche vlag oran- je-blanje-bleu moet zyn of rood-wlt-blauw. Naar het blad thans ter oore komt, mag men nu verwachten, dat de regeertng binnen niet al te langen tyd omtrent de vlag een beslissing zal nemen. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een crisisinkomstenbelasting, aan de Memorie van Toelichting waarvan het volgende wordt ontleend De ontworpen crisisbelasting zal een tweeledig doel nastreven. Zij zal eenerzyds de tnkomsieu der schatkist vergrooten, zij zal anderzyds een ethisch element in de belastingheffing brengen, waarvan de beteekenis in onze dagen zelfs al mocht de bate voor de schatkist betrekkeiyk gering -zyn niet te hoog kan worden aange slagen. De hoofdinhoud van het ontwerp Is, dat een belasting wordt geheven van de bjnnen het ryk wonende personen, wier inkomen, vergeleken met dat over het belastingjaar 1931-'33 niet of met minder dan 10 pCt. is gedaald. Daarby worden echter de noodige correcties toegepast voor een aartal gevallen, waarin een enkele vergeiyklng der latere inkomsten van een belastingplichtige met die over het gemelde belastingjaar niet tot een biliyk resultaat zou voeren. Met inachtneming van deze correcties be draagt de belasting lOpUt. van het bedrag, waarmede het actueel inkomen 90pCt. van het vergeiykingsinkomen overtreft. Een be lastingplichtige, die over 1931-'32 was aan geslagen naar een inkomen van ƒ10.000 en die dat inkomen (Lans nog geniet, betaalt derhalve aan erisisinkomstenbelasting 10 pOt. over 1000. Was zyn inkomen tot 12.000 gestegen, dan zou hy 10 pCt. over ƒ3000 betalen. De door de techniek der inkomstenbelasting ten deze noodzakeiyke correcties, waarvan zoo even sprake was, zullen een goede werking der wet bevorderen. Maar de minister vleit zich niet. dat die bevordering een gunstg resultaat van 100 pOt. zal opleveren. De wettelyke opbouw van het inkomensbegrip biedt zooveel zyden dat het onmogelijk moet worden geacht, die alle voor het te bereiken doel In een wettelyke regeling te betrekken. Hy heeft het daarom dienstig geacht, een algemeene bepaling op te nemen, welke een byzondere autoriteit machtigt om, zoo de woorden der wet mochten lelden tot het heffen van belasting In een geval waarin naar de economie der wet die heffing niet op haar plaats is, regelend tusschenbeide te treden. De zoon van den garagehouder H. K. te Don gen reed met zyn auto naar Klein Dongen en vroeg het zoontje van den heer L. om even mee te rijden. Ofschoon het ventje zeide, dat ze er thuis niets van wisten, nam hy het kind toch mee. In de Bolkensteeg kwam, geheel rechts- houdend, de bakker B. met kar en paard tege moet gereden. Deze voerde, zooals voorgeschre ven, aan den linkerkant een licht. De chauf feur meende, dat er een fiets midden op den weg reed en hield links aan. Een botsing was onvermijdelijk en met een vaart van ongeveer 50 K.M. kwam de auto tegen paard en wagen. Bakker B. werd op de straat geslingerd en zyn knecht vloog in de sloot. Zy beiden kwa men er behoudens eenige kleine ontvellingen en een hoofdwonde gunstig af. De chauffeur mankeerde niets. Het zoontje van den heer L. was echter zeer ernstig gewond. Ijlings werd het naar dr. H. gebracht, die het eerste verband legde. Het kind bloedde vreeselijk uit wonden aan het ge laat, doordat het met het gezicht op het dash- bord was geslagen Vermoedelijk heeft de jon gen een hersenschudding opgeloopen. De gemeente-politie was terstond ter plaatse. De auto was deerlyk gehavend, de bakkerswa gen was een ruïne en het paard deerlyk ver minkt, vooral aan de achterpooten. By de N.V. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen H. Jonker en Zoon aan het Bickersplein te Amsterdam wordt in opdracht van de „Lunex", directeur F. Beckers te Gen nep, een nieuwe Lutine-kegel gebouwd. Hier mede zullen in Juni a.s. de bergingswerkzaam heden boven het Lutine-wrak by Terschelling Worden hervat. De nieuwe kegel wordt electrisch gelascht. Hy krygt een hoogte van 19 en een doorsnee van 12 Meter. Een dergeiyke bevoegdheid gaat zeer ver; zy heeft welhaast het karakter van wetgeving ad hoe, en verschilt, zoo niet in beginsel dan toch zeker in draagwydte hemelsbreed van een bevoegdheid als byv. in art. 82a der Successie wet aan den minister van Financiën is toege kend om in byzondere gevallen een wetsbepaling ietwat om te buigen. Vandaar dat de minister de bedoelde bevoegdheid niet aan het uitvoerend gezag, doch aan een van dat gezag onafhankelijk orgaan zou wenschen toevertrouwd te zien. Al3 zoodanig noemt het ontwerp het Gerechtshof te Arnhem. De overeenkomst met de inkomstenbelasting kan zich niet uitstrekken tot de toepasselyk- heid van art. 17 lid 3 der wet op de inkom stenbelasting 1914, betreffende compensatie van verliezen met winsten van volgende jaren. De heffing van de crisisinkomstenbelasting is gebaseerd op vergeiyking van het inkomen ovpr 193l-'32 met dat over het belastingjaar. Daar om moeten verliezen, die op geen dezer beide jaren betrekking hebben, buiten aanmerking blyven. Het is voorts noodig geacht van de be lasting vrij te stellen dengene, wiens totaal Inkomen beneden etz zekere grens biyft, In verband hiermede is een minimum van 3090 vastgesteld voor het vergeiyklngs- inkomen, hetgeen overeenstemt met ƒ2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat het ooel der wet wordt voorby gestreefd door belasting te heffen van dengene. wiens inkomen alleen door een erfenis of een iegaat is vermeerderd of voor achteruitgang' met meer dan een tiende is behoed. Tenslotte wordt voorgesteld, de crisisinkom stenbelasting te heffen over 5 "achtereenvolgende belastingjaren, voor het eerst over het belas tingjaar 1934-'35. 'J #- - -« i.-ilAltrJt Woensdag zijn te Parys nieuwe besprekingen begonnen tusschen de Franscne en de Neder landsche handelsdelegatie tot regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk. Van Nederlandsche zijde wil men wyziglng ver krijgen in de nieuwe Fransche contingenten, die per i Januari j.l. in werking zyn getreden, ter wijl men van Fransche zyde verzachting wenschï van de maatregelen, die de Nederlandsche re geering tegen den invoer van Fransche waren heeft genomen. De „Joumée Industrielle" schrijft, dat de op heffing der jongste door de Nederlandsche regee ring tegen den Franschen invoer genomen maat regelen een onvoldoende compensatie is voor het herstel der oude Fransche contingenten voor den Nederlandschen invoer. Met ingang van l Maart a.s. is een vereen voudiging aangebracht in de wyze, waarop men in het bezit kan komen van een Wegenbelas- tingkaart. Tot dusver moest by den aanvang van een nieuwen belastingtermyn steeds weer een groot formulier met alle bijzonderheden betreffende het motorrytuig, in duplo worden ingevuld, waarna men zich dan in het bezit kon stellen van de kaart. Thans zal aan alle houders van motorrytui- gen 10 dagen voor het einde van den belasting termijn een briefkaart met aangehechte ant woordkaart worden toegezonden. Wanneer het motorrytuig nog geheel aan de vroeger daarvan gegeven beschrijving voldoet, behoeft men deze kaart, slechts te voorzien van handteekening en adres en terug te zenden aan den ontv. der directe belastingen, te wiens kantore de nieuwe We- genbelastingkaart dan op den eerste van de nieuwe maand kan worden afgehaald, Bij wyztging of vervanging van het motorrij tuig moet een ander gedeelte op de antwoord kaart worden ingevuld, waarna dan den afzen der een volledig aangifteformulier zal worden toegezonden. In de huishoudeiyke vergadering der afd. Zaandam van de S.D.A.P. is 't rapport der oom missie tot onderzoek van het voorstel tot roye ment van de partijgenooten-raadsleden L. Kel der, K. Prins en A. G. Verbeek behandeld. Het afdeelingsbestuur heeft zyn voorstel tot roye ment van de genoemde drie partygenooten in getrokken en de vergadering ging daarmede z. h. st. accoord, meldt „Het Volk". Het hoofd was ziek en heel het lichaam funetionneerde slecht. We mijmerden er over en schreven iets. Hand en voet komen in verzet nu. Wat doet het hoofd zonder hand en voet? vragen zijWat doen hand en voet zonder hoofd? zou de weder vraag kunnen luiden. Liever herinne ren we aan een staking in den ouden tijd: zoo'n „klassieke" staking toen de fabel van den opstand der licha melijke ledematen werd uitgevonden. De verschillende deelen van het men- schelijke lichaam kwamen in verzet. Waarom moet de voet altijd looven en de hand altijd arbeiden? Maar toen de ledematen staakten moest het lichaam sterven en alle lichaams- deelen stierven mee. Dit oude blijft nog immer nieuw. Wij. leden eener maatschappij, zijn op elkander aan gewezen. We moeten ieder onze eige ne taak verrichten en elkander hel pen. Samenwerking is noodzaak en voor die samenwerking is goede ver- vulling van eigen laak eerste eisch In de ouderdom van 74 jaar is na een langdurige ziekte overleden de heer J. B, Wes terdijk, lid der Eerste Kamer. De overledene bereikte den leeftijd van 74 jaar. Na te Groningen de H. B. S. te hebben af- geloopen vestigde hy zich in 1880 als landbou wer, eerst te Oosterwijtwerd en sinds 1896 te Uithuizermeeden. In 1891 werd J>Ü lid van de Provinciale Staten van Groningsn en In het zelfde jaar Burgemeester van de gemeente t Zandt. In 1896 werd hij Burgemeester van Uit huizermeeden; in 1903 lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, Van 1916 tot 1919 en sinds 1922 was hy voor de Vrijzinnig-Democra ten lid van de Eerste Kamer. De overledene was in landbouwkrlngen een bekende figuur. De begrafenis vindt Maandag te Uithuizermeeden plaats. De opvolger van den heer Westerdijk als Eerste Kamerlid is i r. S. L. L o u w e s te Zwol le. Naar wy vernemen zal de heer Louwes de be noeming tot lid der Eerste Kamer niet aan vaarden. De heer Louwes is lid'van Gedeputeerde Sta ten van Overijsel, maar bovendien Regeerings- commissaris voor de Tarwe- en Graancentrales, benevens voor de Varkenscentrale. Daar deze functies onvereenigbaar zyn, zal hy dus niet zyn intrede doen in de Eerste Ka mer. -ÏÏJïS m I".zmü nat De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, betreffende inning der heffing volgens het Crisis-Varkensbesluit 1933, een schryven tot de Gemeentebesturen gericht, waarin hy mede deelt, dat de onder de werking van het Crisis- Varkensbesluit 1932 bestaande twyfel, of de ge meente dan wel het Hoofd van den Keurings dienst aansprakeiyk was voor de inning der heffing, door het Crisis-Varkensbesluit 1933 in eerstbedoeiden zin is opgelost. Tenslotte vestigt de minister nog de aan dacht op artikel 28 van de Landbouwcrlsiswet 1933, hetwelk de gemeenten verplicht den Mi nister van Economische Zaken by de uitvoe ring van deze wet haar medewerking te ver- leenen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is een reorganisatie van de wyze, waarop de steun voor het aardappelmeel is georganiseerd, bij den Minister van Economische Zaken in voorberei ding. Het is de bedoeling, dat het toezicht op de aardappelmeelregeling by den Regeeringscom- missaris voor de granen, Jr. B. L, Louwes, wordt ondergebracht. In verband hiermee heeft de Minister aan den Regeeringscommissaris voor de aardappelmeelindustrie, den heer J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend met dankbe tuiging voor de door hem bewezen diensten. Op de in Januari j.l. gehouden examens, uit gaande van de Vereeniging van Leeraren in Steno- en Dactylografie „Speed", slaagden de volgende personen: Voor kantoor-stenograaf (130 lettergrepen per minuut); H. van Dam, Enschede; Mej. G. H. V. van Hoeven, Mej. M- M. D. van Hoeven (met lof), beiden te Wons (Fr.); de heer KI. Holtrop, Woudsend (Fr.); de heer K. Koelstra, Balk (Fr.); Mej. H. C, J. de Léers, Utrecht met lof; de heer G. F. B. Maas, Oldenzaal en Mej. A. Ryper te Bilthoven (met lof). Voor typist(e): Mej. D. Arendsz, Bolsward; Mej. G. H. C. van Hoeven en Mej. M. M. D. van Hoeven, beiden te Wons (Fr.); Mej. J. D. Schermer, Bolsward: de heer K. Koelstra, Balk (Fr.); de heer S. A. Rienstra, Leeuwarden; de heer H. van Dam, Enschede; de heer E. H. Katema, Enschede en de heer P. H. Smudde, Oldenzaal. In Maart a.s. zal te Utrecht een examen plaatsvinden. De Crisis-Zulvel-Centrale maakt bekend, dat, in verband met een door den minister van Eco nomische Zaken genomen beschikking, personen, die een akte van vrystelling hebben voor het slachten van varkens, zooals bedoeld in artikel 1 van de Crisis-Huisslachtingsbeschikking 1933 (Staatscourant 1933 No. 241), gesmolten var kensvet, tot een maximum hoeveelheid van 10 K.G. afkomstig van ieder door hen geslacht var ken in voorraad mogen hebben, zonder dat hier toe een vergunning van de Crisis-Zuivel-Cen- trale vereischt is. Zy, die vet afkomstig van huisslachting zon der merk (banderolle) in voorraad hebben en geen akte van vrystelling kunnen toonen, zyn dus in overtreding. Inlichtingen omtrent deze akten van vrystel ling zijn te verkrygen by de Nederlandsche Var kenscentrale te 's-Gravenhage en by de Gewes- teiyke Varkenscentrales. Te Rheden kwam Woensdagavond op den Ryksstraatweg een auto uit de richting De Steeg, bestuurd door J. F. van A. met een wiel rijder in aanraking, die den 16-jarigen E. Schuur op den bagagedrager vervoerde. S. kwam onder de auto terecht en is in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis te Velp vervoerd, waar hy hedennacht is overleden. Het ïyk, de auto en het rijwiel zyn in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6