De storm raast VILAIH Veilig verkeer De tuinbouw in moeilijkheden Dijkje bezweken Fraude te Tegelen OOSTENRIJK VOOR EEN BESLISSING Het kroningsfeest van Pius XI Rome en Moskou TEELTBEPERKING IS NOODIG VRIJDAG 9 FEBRUARI Vernieling aangericht in Denemar ken en Zweden. Vijf dooden gemeld Windmolens vernield In Noord-Duitschland Berlijnsche kolonie bezocht Heden vindt de bespreking plaats met Dollfuss over de eischen van de Heimwehr Dollfuss scheidsman De beschuldiging tegen Duitschland De H. Vader besluit een vollen aflaat te verleenen DE TAXISTAKING TE PARIJS «lieren# «laoüc De douane-conventie van Mei 1933 geratificeerd. Vriendschaps betuigingen Dollfuss en Gömbös Communiqué over de besprekingen te Boedapest Dollfuss onderscheiden DUconto-verhooging te Parijs PEENSCH SCHIP TE IJMUIDEN Met vyf geredden aan boord De luchtverbinding Amsterdam-Huil Vragen in het Lagerhuis Wij moeten zoeken naar mogelijke middelen om de neerkomende slagen te breken De toekomst Is donker Geen „lamme goedzakmeer Algemeene vergadering te Utrecht Verkeersweek in Juni JONGEMAN VERMIST Opsporing verzocht Dr. Coli jn naar Londen Nederlandsch gezantschap onkundig Land op Texel door zee overstroomd BELGIË—NEDERLAND DREIGEND CONFLICT IN HET KLEEDINGBEDRIJF Inflatie een groot struikelblok Teeltbeperking Omzetbelasting en fruit T eeltbeperking Belasting op besloten vennootschappen Maatregelen tegen overmatige reserveering tnwijzing KOPENHAGEN, 8 Febr. Boven Denemarken heerscht een geweldige storm, gepaard gaande met hagel en sneeuw. Overal werden daken van de huizen gerukt, boomen en schoorsteenen omvergeworpen. In een voorstad van Kopen hagen is een man door een omwaaienden boom doodgeslagen Te Randers op Jutland sloeg een schoorsteen door het dak van een huis, waar door een in bed liggende oude vrouw werd ge dood. Op het Silkebergmeer is een boot omge slagen, waarbij een man verdronk. De antenne van den zender te Kalundborg ia neergeslagen. Bij Roskilde is een iandbouweehuur ingestort, waardoor 18 koeien zijn doodgeslagen. In ver schillende deelen van het land zijn door wind- hoozen drie windmolens omgewaaid. Het wa ter in de Kleine Belt is zoo zeer gedaald, dat het veerverkeer gedeeltelijk moest worden ge staakt. Het luchtverkeer ondervond veel be lemmering. Boven Zuid-Zweden raasde heden een heftige storm, die een belangrijke materieels schade heeft aangericht. Te Malmö is een 12 meter hooge schoorsteen op een schuur gevallen, waarbij twee personen werden gedood. CUXHAFEN, 8 Febr. De zware storm aan de Noordzeekust bereikt soms een windsterkte van 11, In de Oostzee, tusschen Ruegen en de kust van Pommeren, heerst een orkaan. In de haven van Hamburg heeft de storm vloed bij een waterstand van VA Meter boven normaal de oevers overstroomd. Eenige straten staan reeds onder water. Alle maatregelen zijn getroffen. Te Cuxhafen bedraagt de waterstand 1.80 M. boven normaal. Eenige straten in de havenwijk staan onder water. Talrijke inwoners van Cux hafen staan op den dijk het grootsche schouw spel gade te slaan, dat de stormvloed biedt. BERLIJN, 8 Febr. (D, N. B.) De Primus- kolonie in Berlijn-Reinickendorf is het zwaarst door den vernielenden storm geteisterd. Kort na zeven uur werd onder geweldig gekraak de heele dakconstructie van een rij woningen over een lengte van 150 Meter losgescheurd. Balken en ander bouwmateriaal werden de straat op- gezwiept. Op het alarm: „Menschenlevens in gevaar" rukten zes brandweerafdeelingen aan, om met schijnwerpers het opruimingswerk te beginnen. Bij den vuurtoren Hoheweg is Donderdagoch- ten de visscherskotter „Condor" uit Wilhelms- hafen gezonken. Een maa kon gered worden. Over het lot der verdere ÜHnanning is nog niets vernomen. Eenige visschersschepen, welke de haven van Bremen Zijn binnengeloopen, hebben aanzienlijke schade opgeloopen. WEENEN, 8 Febr. (Reuter.) Vrijdag, na zijn terugkeer uit Boedapest, zal bondskanselier Dollfuss een aanvang maken met de aange kondigde onderhandelingen met de vertegen woordigers der Oostenrijksche landen, de Heim- wehren en de landscommandanten van Opper - Oostejnrijk, Stiermarken en Salzburg over de eischen der Heimwehren tot het veranderen van den regeeringskoers in dictatoriale rich ting. Naar Donderdagavond officieel is mede gedeeld, zal Dollfuss de eischen der Heimweh ren alleen aanhooren en dan als scheidsman de definitieve beslissing treffen tusschen de opvattingen der landsregeeringen en de eischen der Heimwehren. Derhalve ligt de beslissing over den verderen binnenlandsch-politieken koers thans alleen bij Dollfuss. De eischen, die heden te Salzburg zijn over handigd door de Heimwehrleiders gemeen schappelijk met de vertegenwoordigers van het Vaderlandsche Front, stemmen overeen met 't bekende programma der Tiroolsehe Heimweh ren. De reorganisatie der landsregeeringen en de instelling van uit Heimwehrleden samenge stelde commissies, aan welke in hoofdzaak de macht in de landen zou toekomen. WEENEN, 8 Febr. Naar verluidt stond de huiszoeking in het Weerisch partijgebouw der sociaal-democraten in verband met eenige wa penvondsten bij sociaal-democraten buiten Wee- nen in de afgeloopen dagen. Tegen den mid dag duurde de huiszoeking nog steeds voort en waren eenige personen gearresteerd. LONDEN, 8 Febr. Reuter meent te weten dat een Oostenrijksch dossier, inhoudende alle ge gevens waarop Oostenrijk zijn beroep op den Volkenbond betreffende de beweerde inmenging van Duitschland in Oostenrijksche aangelegen heden steunt, hedenavond door de Oostenrijk sche legatie van het Engelsche ministerie van Bultenlandsche Zaken is voorgelegd. Het do cument, dat nog niet aan den Volkenbond is voorgelegd, is zeer lang. voorgenomen opening van een Nederlandsche commercieele luchtlijn tusschen Huil en Am sterdam. De onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart Sir Philipp Sassoon antwoordde, dat hem slechts bekend was dat er onderhandelingen waren gevoerd tusschen het gemeentebestuur van Huil en de Nederlandsche Luchtvaartonderneming de K. L. M., en dat deze hadden geleid tot zoo danige resultaten, dat- de opening van dezen dienst binnen enkele maanden verwacht zou mogen worden. Op een vraag van eenige andere leden ant woordde de onderstaatssecretaris dat de Itali- aansche regeering haar volle medewerking had verleend voor het leiden der Engelsche luchtlij nen naar Zuid-Afrika en Indië over die routes boven Italiaansch grondgebied, die voor de En gelsche luchtvaart het meest bruikbaar waren. De opening van deze diensten kon binnen on geveer drie maanden tegemoet worden gezien. ROME, 8 Febr. (Reuter). Gehoor gevend aan het verzoek van den kardinaal-grootpenitentiaris heeft Z. H. de Paus besloten een vollen aflaat te verleenen aan alle geloovigen, die, na ge biecht en gecommuniceerd te hebben, tijdens de godsdienstoefeningen, welke over de geheele wereld zullen worden gehouden als dankzegging ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag Zijner Pauskroning, zullen bidden tot intentie van Z. H. Een gewone aflaat zal bovendien worden ver leend aan de geloovigen, die een dezer oefe ningen zullen bijwonen en daarbij tot intentie van Z, H. zullen bidden. De Kroning wordt, zooals bekend, herdacht op 12 Februari a.s. Nader meldt onze Romeinsche correspondent, dat Z. H. de Paus Maandag a.s. in de Sixtijn- sche kapel een Hoogmis zal bijwonen, die wordt opgedragen door Kardinaal Nasalll Rocca. PARIJS, 8 Febr. (y. D.) De staking der Pa- rijsche taxi-chauffeurs duurt nog steeds voort. Tusschen de ministeries van arbeid en finan ciën worden onderhandelingen gevoerd, om door een geringe verhooging der verkeersbelasting een compensatie te scheppen voor de verheoging der benzinebelasting. Naar verluidt, hebben deze besprekingen een gunstig verloop, zoodat een spoedig einde van de staking verwacht kan worden. UNILEVER VERKOOPCENTRALE N.V. ROTTERDAM ROME, 8 Febr. (Reuter). Mussolini en Potem- kin, de Sovjet-ambassadeur te Rome, hebben de ratificatieoorkonden uitgewisseld van de Italiaansch-Sovjet-Russische douaneconventi? Deze conventie werd gesloten op 6 Mei 1938 juist tien jaar nadat tusschen beide regeeringen betrekkingen waren aangeknoopt. Potemkin verklaarde namens zijn regeering dat door deze ratificatie de gevoelens van vriend schap tusschen de twee landen werden ver sterkt, welke vriendscnap kon worden beschouwd als een der wezenlijke factoren voor de hand having van den vrede, Verder uitte hij woorden van dank voor de vriendschappelijke medewer king, door de Italiaansohe regeering verleend bij het herstel der Russisch-Hongaarsche be trekkingen. dat dezer dagen te Rome tot stand was gebracht. Mussolini verklaarde, dat hij de politiek van vriendschap met de Sovjet-Unie op economised- politiek gebied zal voortzetten en sprak den wensch uit, dat deza politiek in de tien eerst volgende jaren de hoogst mogelijke ontwikkeling zou bereiken. BOEDAPEST, 8 Febr. Dr. Dollfuss en Göm bös hadden hedenmorgen een bespreking, waar bij de gisterenmiddag begonnen onderhandelin gen werden voortgezet. De besprekingen waren te 11 uur vanmorgen beëindigd, waarna het volgende offioieele communiqué werd uitgege ven: De Oostenrijksche en Hongaarsche staats lieden hebben bi) de in den loop van gisteren middag en hedenmorgen gehouden onderhande lingen alle kwesties, die de beide landen inte resseeren, besproken en als resultaat der on derhandelingen met de grootste voldoening ge constateerd, dat inzake alle vraagstukken vol ledige overeenstemming tusschen de beide sta ten bestaat. Besloten werd zoowel cp politiek als op economisch gebied de tot nog toe ge volgde politiek voort te zetten. BOEDAPEST, 8 Febr. (VX>.) Rijksbe stuurder Horthy heeft Donderdag bondskanse lier Dollfuss bij een audiëntie het Grootkruis van verdienste van Hongarije verleend, de hoogste onderscheiding. De gevolmachtigde mi nister van Oostenrijk, Hornbostek, die Dr. Doll fuss vergezelt, en de Oostenrijksche gezant in Hongarije, baron Hennet, zijn begiftigd met het Hongaarsche kruis van verdienste eerste klasse. PARIJS, 8 Febr. (Reuter) De Bank van Frankrijk heeft haar disoonto verhoogd van 2A op drie procent. Het disconto van 2% pCt. heeft gegolden sedert 9 October 1931. In de haven te iJmuiden is aangekomen het Deensche s.s. ,,Orneborg", met aan boord vijf opvarenden van het Deensche s.s. „Yrsa" een LONDEN, 8 Febr. (V. D.) Tijdens het vra genuur in het Lagerhuis stelde de afgevaardig de Generaal Nation uit Huil de vraag, of de regeering mededeelingen kon doen omtrent de De veilingvereenigingen in Nederland ver- eenigd in den Ned. Tuinbouwraad, hebben gis teren te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden ter bespreking van den toestand in den tuinbouw, de maatregelen van de regeering, de kwestie van afzetgebieden, enz. Uit alle deelen van ons land waren de afge vaardigden uit de veilingvereenigingen bijeen in het Jaarbeursgebouw, toen de voorzitter van het Oentraal Bureau der Veilingen, de heer F. V. Valstar uit Naaldwijk, de vergadering opende met een rede. Spr. merkte op, dat de nog steeds niet vermin derde nood van den tuinbouw het groepsbe stuur andermaal deed besluiten een buitenge wone vergadering te beleggen. De tuinbouw vaart nog steeds met de nood1 vlag in top. Men is nu bijeengeroepen om te zoeken naar middelen, die nog kunnen worden aangewend om de neerkomende slagen te breken. We kunnen ons er in verheugen, dat een der middelen, waarop cb tuinbouw reeds sinds ja ren zijn hoop had gevestigd, thans is ter hand genomen, n.l. de wijziging der handelspolitiek. Voorzichtig, maar niettemin doortastend Is de contingenteering als handelspolitiek wapen gehanteerd bi) de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland. En niet zonder resultaat. Al heeft het nieuwe verdrag niet geheel ge bracht voor deri tuinbouw wat hij wenschte, het heeft toch voor den tuinbouw onmisken bare voordeelen gebracht en weer hoop en moed voor de toekomst gegeven. Uit de ge schip van 845 bruto register ton, dat eenigen tijd geleden geladen op weg van Aalborg naar Les Palmas bij Kaap Finistère is gezonken. De geredden zullen per trein naar hun land terugkeeren. De overigen van de 22 opvaren den bevonden zich aan boord van andere schepen. In de haven te IJmuiden Is aangekomen het s.s. „Mars" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., welk schip vrij ernstige schade aan het dek en op den bak heeft opgeloopen tijdens storm weer in de Golf van Biscaje. Van de dek lading zijn daarbij 150 balen kurk verloren gegaan. Donderdag hield het Verbond van Vereeni- gingen voor Veilig Verkeer in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht onder voorzitterschap van Mr. A. Baron Sohimmelpenninck van der Oye zijn algemeene vergadering. In een kort openingswoord wees de voor zitter op het doel van het verbond, n.l. het pa raat maken van de weggebruikers in den meest uitgebreiden zin. Hierna werden ook de rekening en verant woording van den penningmeester goedgekeurd. Bij de vaststelling van de balans voor 1934 bleek, dat deze sloot met een nadeelig saldo, hetgeen echter gecompenseerd wordt door liet groote voordeelige saldo over 1933, welk saldo buiten de begrooting is gehouden. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen vertegenwoordigers van de afdeelingen Twente, Utrecht en Breda, welke dan zelf een vertegenwoordiger aanwijzen. Besloten werd een verkeersweek te houden in de eerste week van Juni, van 4 tot en met 9 Juni aa. Getracht zal worden deze verkeersweek door een perscampagne te laten voorafgaan. De afgevaardigde van Haarlem adviseerde in deze week op groote schaal een verkeers- krant uit te geven en de verkeersfilm te laten clrculeeren. Aan de orde kwam verder het bestuursvoor stel tot de oprichting van een „Legioen van goede weggebruikers". De bedoeling hiervan is om personen uit kleinere gemeenten en afge legen plaatsen, waar geen afdeelingsvereenl- gingen bestaan, ook te kunnen omvatten. Het legioen wordt dan lid van het Verbond. Zij, die reeds lid zijn van een vereeniging zullen auto matisch daarin worden opgenomen. Dit is noo- dig, omdat het Verbond geen persoonlijk lid maatschap kent, maar alleen dat van vereeni- gingen. Nadat door verscheidene afgevaardigden over dit voorstel was gediscussieerd, werd het voor stel door het bestuur teruggenomen ter nadere uitwerking. Verschillende afdeelingen deden voorstellen om tot een nog betere propaganda te komen, zooals het Invoeren van verkeerspostzegels, vervaardigen van films, examens voor de jeugd, het geven van cursussen e.d. Het bestuur zal al deze voorstellen verder uitwerken en Invoe ring ervan overwegen. Na afloop van de vergadering werd nog een verkeersfilm voor de jeugd vertoont, welke door den A.N.W.B. voor dit doel welwillend aan het Verbond voor Veilig Verkeer was afgestaan. Sinds Maandag wordt te Zaandam vermist de 19-jarige Willem van Zaane, wonende Oost kade A. De jongeman heeft in den nacht van Zondag op Maandag zonder voorkennis van zijn ouders in overspannen toestand de ouder lijke woning verlaten. Hij is per fiets vertrok ken, met onbekende bestemming. Het signale ment luidt: Lengte ongeveer 1.70 meter, donkerblond lang naar, gezonde kleur, ovaal aangezicht hoog voorhoofd, flink van postuur, lichtblauwe oogen. Gekleed in roodbruin colbertcostuum, lange donkergrijze regenjas, lage zwarte rijg schoenen. Hij Is blootshoofd en zyn flets is voorzien van nieuwe achter- en voorbanden, een terry-zadel, twee schokbrekers op bet voor wiel en een electrlsche lamp. Namens de ouders verzoekt de politie drin gend opsporing van den vermiste. Te Londen liepen gisteren geruchten omtrent een bezoek, dat de Nederlandsche minister president Pr, H, Coiyn heden aan de Engel sche hoofdstad brengen zou. By informatie aan het Nederlandsche Ge zantschap bleek men van de komst van Dr. Ooiyn onkundig. Reuter echter meent te weten, dat het in de bedoeling van Dr. Colijn ligt een bespreking te hebben roet enkele Engelsche ministers. Donderdagmorgen is op Texel een stuk bouwland van 2 i 3 H.A. tengevolge van den storm door de zee overstroomd. Het water werd tegengehouden door een laag dykje, doch daar de wind het water opzwiepte ls het dijkje bezweken met het bovengenoemde gevolg. De ondergeloopen gronden waren ta- meiyk vruchtbaar. Het water staat nu tegen een tweede dykje aan. Bezwykt ook dit, wat Donderdagavond om 6 uur nog niet het geval was, dan is een strook grond van ongeveer 30 H.A. verloren. Op deze gronden staat het z.g. Eierlandsche huis, welk gebouw reeds jaren niet bewoond wordt. Eige naar van de ondergeloopen gronden is de heer W. Jochems uit Den Haag. De Eierlandsche polder loopt geen gevaar, daar de dyk sterk genoeg wordt geacht om even tueel weerstand te bieden. De ondergeloopen gronden liggen aan de Noordpunt van Texel, vlak by den vuurtoren. In verband met de NederlandschBelgische besprekingen bericht de Belgische Standaard, dat, zoo er een overeenkomst is geteekend, daarin nog geen spraak is van de landbouw- produkten. Er te voorbehoud gemaakt voor de kwesties waarby de landbouw betrokken. Wel is er verstaan dat er voor die landbouwprodukten ook een overeenkomst zal worden getroffen vóór l Maart a.s. Minister Sap zal persooniyk onderhandelin gen voeren met minister Verschuur. Onder leiding van den Rüksbemiddelaar, prol mr. Aalberse, vond Donderdagmiddag een be spreking plaats over het dreigend conflict In het maatkleedingbedryf. Na langdurige onderhandelingen werd voor- loopig nog geen resultaat bereikt. voerde onderhandelingen is gebleken, dat de positie van tien onderhandelaar, die wat heeft aan te bieden, voor den tuinbouw gunstiger is dan die van „Lamme Goedzak". De handelspolitieke wapenrusting behoeft echter nog wel eeltige aanvulling. Na de onder handelingen met Duitschland moet er wil er wezeniyk perspectief voor den export ko men ook met andere landen onderhandeld worden, in net bijzonder met Engeland, dat door drastische maatregelen eveneens den zoo belangrijken export naar dat land zeer belem mert. De inflatie-maatregelen van verschillende lan den vormen mede een groot struikelblok bb' den export van onze tuinbouwproducten. Alle moeiiykheden, die we ondervinden van de landen met een gedeprecieerden munt, zul len moeten worden overwonnen door versobe ring van de factoren, die den productieprys be palen, dat zy voor een belangrijk deel. van den tuinbouw die van loonen en vaste lasten. Nooit tevoren heeft de tuinbouw, van zoo na- by de beteekenis van een stabiele goederen- waarde ondervonden als thans, nu niet alleen de goederen tot ver beneden productieprys zyn gedaald, maar als gevolg daarvan ook de waarde van de productie-middelen tot 1/3 is vermin derd, terwyi de lasten niet zyn verminderd. De vyf millloen steun is niet voldoende om de verliezen te overbruggen. De Regeering heeft echter gezien, dat er voor den tuinbouw meer moet gebeuren, met name ter bescherming van de fruitteelt. De Regeering zag in, dat beter nu aan den tuinbouw eenige steun meer zou kunnen wor den verleend teneinde den overgang van 1933 tot oogst 1934 te overbruggen De Regeering heeft echter uit het verloop van 1933 ook de conclusie getrokken, dat de tuinbouw zich door steun en handhaven der minimumpryzen alleen niet staande kan hou den, doch dat teeltbeperking oriafwéridbaar" ls! Het belangrijkste punt voor deze vergadering is dan ook de teeltbeperking. De beperking mag noch te groot, noch te klein zpn. Het spreekt vanzelf, dat de beperking, waar van betere pryzen het gevolg zullen zijn naar mag worden verwacht leidt tot drang om van deze omstandigheden te profiteeren. Daartegen zullen de allerscherpste maatregelen genomen worden. Dit is voor den tuinbouw een levenskwestie en daarom zal geen tuinder en geen veiling in gebreke mogen blijven om volle medewerking' bü de teeltbeperking te verlee nen. Het moet uitgesloten zijn, dat iemand zonder teeltvergunning tuinbouwproducten teelt. De Regeering is bereid alle noodzakelijke maatregelen te nemen, die het slagen der teelt der teeltbeperking is echter alleen gewaar borgd, wanneer op de medewerking van heel den Nederlandschen Tuinbouw kan worden ge rekend. We moeten en zullen ons aanpassen aan de zich in de wereld voltrekkende wijzigingen, want anders zullen we onder den voet worden geloopen. De wil om zich aan te passen is er. Alles moet vermeden worden wat verdeeld heid en twist in eigen gelederen brengen kan. Het Centraal Bureau der Veilingen zal dezen koers biyven volgen en zoeken naar samenwer king met de Standsorganisaties. De toekomst van den tuinbouw ls donker en de onzekerheid waarin de tuinders verkeeren, groot. Of wy, en hoe wij door deze alles neer slaande crisis heen zullen komen hangt onder Gods hulp vooral af van wat de tuinbouw in sa menwerking ervan terecht zal willen brengen. Na deze openingsrede begonnen de bespre kingen over de te nemen maatregelen. De heer v. Valstar deelde aan de vergade ring mede, dat er eigeniyk van agenda-punten geen sprake was, maar dat zy in de gelegen heid werd gesteld om eventueele vragen te stellen, die van algemeen belang waren. Wan neer het dan mogeiyk zou biyken dat er op de vragen dadelijk reeds een antwoord gege ven kon worden, zou de voorzitter dit doen: doch wanneer dit echter niet het geval was, dan worden die vragen in bespreking genomen en zullen de definitieve besluiten op de binnen korten tyd te houden algemeene vergadering medegedeeld worden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat vragen, die meer een persoonlijk karakter dragen, gesteld dienden te worden aan de be treffende commissies, waaronder de steller der vraag ressorteerde. Om dat na te gaan, was er aan al de aanwezigen een blad uitgereikt, waar op de onderscheidenlyke commissies vermeld stonden. Het aantal vragenstellers was zeer groot. Nadat ongeveer 20 25 personen verschillen de bezwaren naar voren hadden gebracht:' Vrëfd het woord verleend aan den secretaris, den heer Niemöller, die een korte uiteenzetting gaf naar aanleiding van de gestelde vragen, be- treffende de heffing van omzetbelasting op het fruit. De secretaris betreurde het, dat het fruit niet van omzetbelasting was vrygesteld. Wat betreft de vragen die gesteld waren aan het Centraal Bureau, om eventueele stappen by de Regeering te doen om dan toch de drui ven vrij te krygen, zelde de secretaris o.m., dat deze tactiek niet wenschelyk zou zyn, maar dat het wel in overweging genomen zou kun nen worden om nogmaals een poging te doen het fruit in den algemeenen zin, alsnog van omzetbelasting vry te krygen. Voorts deelde spr. mede, dat by de veiling van een meermalig fust, d.w.z. wanneer een verpakking meerdere kisten e.d. bevat, er maar éénmaal omzetbelasting voor betaald behoeft te worden. Deze belasting komt dan voor rekening van de Veilingvereenigingen. By een eenmalig fust daarentegen komt de omzetbelasting voor rekening van den koop man. Na deze uiteenzetting van den secretaris, be handelde de voorzitter, de heer v. Valstar, de gestelde vragen betreffende de op handen zyn- de teeltbeperking. Allereerst constateerde spr. dat het werk van het Centraal Bureau over het algemeen de in stemming van de vergadering heeft. Daarby stipte spr. nog even aan, dat er wel degeiyk besprekingen zijn gevoerd betreffende de teelt beperking tusschen het Bestuur en de onder- scheideiyke commissies. Daarna kwamen de vragen. Er waren o.a. vragen gesteld of er een con- tróle zou worden uitgeoefend, wanneer de regeling der teeltbeperking in werking zal zyn getreden. Hierop antwoordde de voorzitter, dat er zeer zeker contróle zal worden uitgeoefend, en dat in dit verband een beroep op de Veilingsbestu- ren zal worden gedaan. Bezwaren daaromtrent behoeven er niet dadelijk te rijzen, want de Veilingsbesturen zullen dan ook weer onder een controle staan. Op de vraag: „Wat verstaat men onder ver plicht vellen en hoever strekt zich dat uit?" antwoordde spr., dat deze verplichting bü een algemeenen maatregel niet al te streng zal mo gen gebeuren. Want er zal met de verschillen de streek-omstandigheden rekening worden ge houden. Dit geldt ook voor de regeling der teeltbe perking in streken waar reeds beperkt is. Voortgaande met de behandeling der gestelde vragen zeide spr., dat in de teeltbeperking de bedoeling zit opgesloten om den consument te. belasten. Betreffende het verplicht veilen, deelde spr. mede, dat deze zaak 15 Maart of anders uiter- ïykT 1 April ln orde zal zyn. Vele vragen die gesteld waren, kon spr. feite lijk nog niet beantwoorden. Deze zuüen eGhter alle in behandeling genomen worden en de definitieve besluiten daarvan medegedeeld op de komende gewone algemeene vergadering. Na een opwekkend woord van den voorzitter, gingen de zeer talryke aanwezigen uiteen en ver spreidden zich weer naar alle deelen des lands. Donderdagavond ls te Tegelen gearresteerd een der ambtenaren ter gemeente-secretarie, H., die er van verdacht wordt in zijn hoedanigheid als penningmeester van het gemeenteiyk arm bestuur fraude te hebben gepleegd. De ambtenaar heeft op 1 Februari j.l. ont slag genomen. Bq het overdragen der boeken is aan het licht gekomen, dat de gepleegde ver duistering waarschijnlijk eenige duizenden gul dens bedraagt, Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. De man ls voorloopig in het politiebureau te Tegelen ingesloten. By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp houdende voorzieningen betreffende de heffing van belastingen van besloten ven nootschappen en vereenigingen en hare aan deelhouders of leden; wijziging van enkele wet- telqke bepalingen betreffende directe belastin gen. Reeds uit de Troonrede is gebleken, dot de Regeering het noodig acht, paal en perk t« stellen aan het misbruiken van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap om de betaling van belasting te ontgaan. Het tegenwoordige wetsontwerp steekt hiertoe. Het te bestryden misbruik bestaat gelijk be kend is, in overmatige reserveering van winsten in zoogenaamd besloten naamlooze vennoot schappen. waardoor de bedragen, welke bü een normale uitdeelingspolitiek zouden zyn getrof fen door inkomstenbelasting, gemeentefonds belasting en dividend- en tantièmebeiasting, aan de werking van die belastingen worden onttrokken, en dit, terwyi men veelal toch wegen weet te vinden om de winsten feiteiyk naar de aandeelhouders te laten afvloeien. Zoo komt het, dat men kan zeggen, dat in den lande een aantal, doorgaans welgestelde per sonen zyn, die naar eigen goeddunken bepalen, hoeveel Inkomstenbelasting en gemeentefonds belasting zq zullen betalen. Het nieuwe stelsel zal hierin bestaan, dat de geheele winst van deze „besloten vennootschap pen" geacht zal worden rechtstreeks aan de aandeelhouders ten goede te komen. Dit zal ten gevolge hebben, dat de geheele winst van die vennootschappen door de belastingen naar het inkomen zal worden getroffen en nat da heffing van dividend- en tantièmebelasting ten aanzien van die vennootschappen za) ophou den. zoodra over de bestaande reserves die be lasting is voldaan. Het hier omschreven systeem, waarbij de aandeelhouders als het ware als leden eener vennootschap onder firma worden beschouwd, zal dus mede gelden voor in wezen besloten naamlooze vennootschappen, aan welker uit deelingspolitiek antj.-fiscale elementen vreemd zyn. De Minister heeft het nuttig geacht, voor buitenlandsche aandeelhouders in een hier te lande werkende besloten naamlooze vennoot schap een speciale regeling te treffen wat be treft de vermogensbelasting. Tevens heeft hy gemeend het ontwerp dienstbaar te moeten ma ken aan het brengen van enkele wüzigingen in de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 en in de wet bevordering van de riohtige heffing der directe belastingen, welke met de behan delde materie verband houden. De Minister acht mogeiyk, dat deze wet- telqke voorziening de opbrengst der inkom stenbelasting voor 1934/1935 zai verhoogen met SA millloen (in hoofdsom en Rqks- opcenten) en de opbrengst der gemeente- fondsbelasting in hoofdsom en opcenten, voorzoover die aan het Gemeentefonds ten goede komt, met 7 millioen. Hiervan zou 2/3 ten bate van het dienstjaar 1934 der Rijks- begrooting komen. Tegenover deze baten staat eenig verlies aan dividend- en tantièmebelasting, dat echter door de werking van de overgangsbepaling ten aan zien van die belasting zeker ten volle zal wor den opgeheysn. Behalve naamlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aandeelen, zul len ook coöperatieve en andere vereenigingen vpor aanwuzing als „besloten" lichaam in aan merking kunnen worden gebracht. De belde eerste artikelen van het wetsont werp beperken de mogelijkheid van belasting- vlucht naar het buitenland. Bovendien zullen een aantal reeds thans buiten Nederland wo nenden die hier te lande zeer aanzienlijk be langen hebben, voortaan daarvoor in de belas tingen naar inkomen en vermogen kunnen worden betrokken. In artikel 4 is bepaald, dat niet voor aan wijzing als besloten vennootschap in aanmer king komen: a. die, waarby het beleggend publiek een aanmerkelqk belang heeft; b. die, welker aandeelen uitsluitend ln han den zijn van vennootschappen, van niet als besloten aangewezen vereenigingen, van binnen het Rijk gevestigde onderlinge verzekerings- maatschappyen en van publiekrechteiyke 11- •chamen. Voor aanwqzing komen uitsluitend in aan merking de vennootschappen: a. die, welker gestort kapitaal ƒ100.000 niet te boven gaat; b. die, waarin de macht uitgeoefend wordt 'of 'kan worden door samenwerking van minder dan zes personen; 6. die, ten aanzien waarvan gebleken is, dat zy, wat financiering of uitdeelingspolitiek be- t'réft, by vergeiyking met vennootschappen, welke een bedryf uitoefenen van dezelfde of dé "meest nabijkomende soort, zich aanmerkeiyk onderscheiden van vennootschappen, waarby 'het beleggend publiek een aanmerkeiyk belang heeft, en zich niet of nauweiyks onderscheiden van vennootschappen als bedoeld onder b; d. die, ten aanzien waarvan is gebleken, dat hetzy bij de oprichting', hetzy by de later ont stane verdeeling van de macht in de vennoot schap, een verhouding in het leven is geroepen, welke practisch op een bjn gesteld kan wor den met eene, welke naar de bepalingen onder b een vennootschap voor aanwijzing in aan merking doet komen. Tegen de wettigheid van het besluit tot aan- wyzing dient uiteraard beroep open te staan. De Minister heeft gemeend aan één rechter, die voor het geheele rijk deze geschillen in eerste instantie beoordeelt, de voorkeur te moeten geven. Als zoodanig wordt het Amster- damsche Gerechtshof voorgesteld. Ook buitenslands gevestigde, doch binnens lands werkende vennootschappen zullen voor aanwüzing in aanmerking komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7