Teere kleuren op de R.A.I. -35-20 MARKTEN VRIJDAG 9 FEBRUARI Om de frisch gelakte wagens hangt limonad e-essence De musschen zijn boos Pomologische Vereen. Omzetbelasting Twee richtingen in de fruitteelt Uitbreiding fruitteelt? PREMIE-AANDEELEN Het publiek zij gewaarschuwd! STEEKPENNINGEN AANGENOMEN Ex-ambtenaar voor het hof OM GOEDE SIER TE MAKEN Thans zes maanden „in de doos"? Uit de Afrikaansche Missie NAAR VERMINDERING VAN WATERSCHAPSLASTEN Productieve arbeid voor werkloozen? 60 JAREN PREDIKANT K. R. O.-NIEUWS Aanspraak op vacantieverlof EEN AANKLACHT WEGENS MISHANDELING Geen strafvervolging Audiëntie Aartsbisschop troüwlust en koffiedik Dure makelaardij Dreigend ontslag te Rijssen Ds. Kersten niet juist ingelicht Katholieken hij onze Marine Geen steun om niets RADIOTOESTEL NIET AANGEGEVEN Bevordering der paardenfokkerij Een sportuitvoering van de Graal Groote belangstelling te Leiden FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN TUets is gevutzrCijk&r dan dit nat-koude weder. Voor komen is beter dan genezen. Wie nu zorgt steeds eenige Wybert-tabletten in den mond te hebben, beschermt zich kracht dadig tegen kou vatten en verra derlijke infectie. Verlaagde prijzen Hedenmiddag twee uur gaan voor de drie en twintigste maal de deuren open van de groote internationale automobiel-tentoonstelling in t R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat. Wij hebben een rondgang gemaakt over de tentoonstelling, terwijl nog de bekende „laat ste hand" aan haar toilet werd gelegd door 'n legertje monteurs, decorateurs en electriciens. Gedeeltelijk nog gedekt door witte hoezen, maar ook in grooten getale reeds „opgedischt" in Reih und Glied stonden de granzend gelakte wagens te wachten op de belangstellende en begeerige blikken van het publiek, dat zich straks zal vergapen aan deze oogenweelde van kleur en lijn. Nationale en en natievlaggen ontplooien zich ln bonte mengeling aan zolder en pilaren over al ontwaart men het getal 40, den feestelijk ge- vierden leeftijd van de R. A. I. prozaïsch, maar vol symboliek gevat in een autoband. Dat een auto en een auto twee zijn zit hem waarlijk niet alleen in constructie en lijn Het is verwonderlijk welk een teer kleurengamma, hoeveel schoone en lieflijke nuances er zijn ver lakt op de kille, weerbarstige huid van al die vehikels. Een zefierkleurige wagen troont naast een briesend-roode autocar, matgroen, ranja- en crème zijn de zoete verven van elegante sportkarretjes en over alles heen har^t het typische R.A.I.-aroom. dat veel weg heeft van limonade-essence. Er staat ook een wagen, die een soort anatomische les geeft in auto-con structie. Tenslotte ziet men er een volledig sportvliegtuig, wantrouwend aangestaard door de R.A.I.-musschen, die vol verachting doceur- tjes deponeeren op de smetteloos blauwe vler ken van den metalen vogel. Trouwens de R.A.I.- musschen hebben over het algemeen weinig op met auto-tentoonstellingen. De Zesdaagsche en de Dameskroniek staan beter bij hen aange schreven. Daar valt meer te snaaien dan in den radiator of de vooras-met-knieën van een auto- nöuveauté. De voorzitter van de R. A. I., de heer J. Leo nard Lang, hield aan de lunch, die, der tradi tie getrouw na den eersten rondgang aan de pers werd aangeboden, een optimistische rede. Wie gezegd heeft, aldus de heer Lang, dat wij aan het einde waren van den neergaan- den zuigerslag in dezen crisistijd, is mij ont schoten. Maar na den laagsten zuigerstand komt een opwaartsche beweging en gaan wij voor 1934 geen slechteren tijd tegemoet, naar ik hoop. Het is ook onze plicht mee te werken aan de opheffing der neerdrukstemming. De R. A. I. brengt leven in de stad. Hotels krijgen veel gasten, veel diners en tal van vreem den trekken in die 10 dagen naar onze hoofd stad, zelfs per spoor. Al ware de autohandel bij een show niet gebaat, dan is het toch een te ap- precieeren voordeel voor 't algemeen. Over de automobielen zelf behoef ik hier niet veel te vertellen. Aero-dynamisch zijn veelal de koetswerken ten minste in uiterlijk. De Amsterdamsche show is er ook een van belangstelling voor het bui tenland. Hier staan alle merken bijeen zonder voor keur. Er komen in Parijs, Londen en Berlijn, behalve de home made merken, wel enkele bui- tenlandsche fabrieken, maar geen show als de Amsterdamsche heeft inzendingen van zoo'n groot aantal fabrikaten uit alle landen zonder preferentie. De auto's zijn in het afgeloopen jaar nog niet achteruitgegaan in aantal. Er is nog een toe neming te bespeuren. Ik wil hier zeker geen protest uiten. Maar ik meen gerechtigd te zijn een waarschuwende stem te laten hooren en goeden raad te geven en die is: Verhoog niet meer de auto-belastingen in welken vorm ook, want het gevolg zoude wel zijn, dat door belasting-verhooging er een da ling van gebruik en van verkoop intrad, zoo dat de fiscus minder in plaats van meer geld ontvangen zou. Volgens mij is het verhoogen van belasting op automobielen een te gevaarlijk experiment. Donderdag werd in hotel de LTBurope te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de Ned. Pomologische Ver- eeniging, hoofd-afdeeling fruitteelt der Ned. Heidemaatschappij. De voorzitter, Jhr. G. F. van Tets van Goïdschalcxoord (Zeist) opende de vergadering met een korte toespraak. O-a. deelde hij mede, dat aan den minister van Fi nanciën een request is verzonden om vrijstel ling te verkrijgen van omzetbelasting wat be treft ziektebestrijdingsmiddelen. Daarna was aan de orde de bespreking over grasbedekking en fruitbeplantingen. Het on derwerp werd ingeleid door den heer R. Lijssen (Arnhem) als voorstander van de grasbedek kingen. Na een uitvoerige uiteenzetting kwam hij tot de volgende conclusies: De structuur van den bodem wordt door een grasbedekking zoo gunstig mogelijk. Tengevol ge van deze gunstige bodemstructuur zal de luchttoetreding worden bevorderd. Tempera- tuursschommelingen zullen in den bodem bij een grasbedekking minder groot zijn dan in zwarten grond. Te sterke groei zal in de jeugd jaren door een grasbedekking worden tegenge gaan. Bij een grasbedekking zal het overtollige water sneller worden afgevoerd. Door een min der hoog vochtgehalte van den grond zal het hout beter uitrijpen en minder vatbaar worden voor verschillende ziekten. De werk zaamheden zullen op met gras bedekten grond sneller en beter kunnen worden uitgevoerd dan op zwarten grond. Grasbedekking zal een aan zienlijke besparing "geven op de exploitatiekos ten en dus de rentabiliteit van het bedrijf ver hoogen. De tweede inleider was de heer A. v. d. Have te Kapelle, als tegenstander van de grasbedek kingen. O.m. werd het volgende door hem op gemerkt. Het gras onttrekt zeer veel vocht aan den bodem In droge zomers kan dit nood lottig worden, vooral in de lente. Het grasge was ontneemt een groote hoeveelheid voedsel aan den grond. Dit gaat ten koste van de voe ding der vruchtboomen. Willen de plantenwor tels gezond blijven dan moeten ze omgeven zijn door lucht. Is de luchttoevoer mindei dan groeien de wortels minder diep. Door gras wordt de luchttoevoer ongetwijfeld verhinderd Ook de ervaring heeft geleerd dat boomgaarden met gras niet aan te bevelen zijn. De opbrengst is meestal minder. Een grasboomgaard is goed- kooper wat onderhoud betreft maar dat weegt niet op tegen de methoden. De grond omploegen en met 'n vlinderbloemig gewas bezaaien is aan te bevelen. Dit gewas moet dan later onderge spit worden om de vruchtbaarheid van den grond te verhoogen. Na deze inleidingen had er een gedachtenwisseling over het onderwerp plaats. De voorzitter deelde mede dat de voordrach ten van de twee inleiders gepubliceerd zullen worden. Na de lunch werden door de afdeeling "nel en omstreken twee moties ingediend. De eerste motie hield in dat de omzetbelasting op fruit weliswaar bedoeld is als verbruiksbelasting maar dat ze in de practijk zal drukken op den producent. Derhalve worde aan het hoofdbe stuur opgedragen een request te zenden aan den minister van financiën om het fruit vrij te stel len van omzetbelasting. Deze motie werd door de vergadering met al gemeene stemmen aangenomen. In de tweede motie werd aan het hoofdbe stuur geadviseerd er bij den minister op aan te dringen dat geen verplichting zal worden in gevoerd om het fruit te veilen, aangezien dit nadeelig zou zijn voor de fruitteelt in het alge meen en geen voordeel zou beteekenen voor de verbetering van de fruitcultuur. Deze motie werd niet in stemming gebracht op verzoek vap het bestuur, dat deze kwestie nog verder zal onderzoeken. Daarna werd het woord gegeven aan den heer D. L. Booy (Ochten) over het onderwerp: „Moeilijkheden bij de Ziektebestrijding". Na de gedachtenwisseling over dit onderwerp werd overgegaan tot de rondvraag. Tijdens de rond vraag werd nog door verschillende aanwezigen de kwestie van het verplicht veilen ter sprake gebracht. Over het algemeen was de vergadering van meening dat de invoering van de verplichting niet wenschelijk is. Door enkele sprekers werd gewaarschuwd tegen de groote uitbreiding van de fruitteelt in ons land, welke momenteel dreigt, vooral tengevolge van de malaise in den landbouw. Het bestuur gaf de toezegging deze kwesties onder de oogen te zien en in dien zulks gewenscht is de noodige stappen te doen. Daarna werd de bijeenkomst die druk bezocht was, gesloten. De vergadering werd bijgewoond door prof. Sprenger uit Wageningen. In aansluiting op de reeds in de dagbladen verschenen waarschuwingen tegen agenten of vertegenwoordigers van „De Ster" en „Fortuna". beoogende den verkoop van premie-aandeelen, vestigt de brigade-commandant Kon. Mar. te Oirschot in het Algemeen Politieblad namens den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch thans ook de aandacht op de z.g. Obligatie- en Effectenkantoren „De Hoop". „Brabantia" en „De Orgaan", gevestigd te Eindhoven, welke kantoren echter blijkbaar zelfs niet bestaan. Vertegenwoordigers dezer „kantoren" verkoo- pen de z.g. premie-aandeelen onder schijnbaar zeer gunstige voorwaarden, waaraan zij even wel niet kunnen voldoen. Het is daarom ge raden, deze premie-aandeelen niet te koopen. Het publiek dient er vervolgens rekening mede te houden, dat de ondernemers de namen hunner instellingen zoo noodig veranderen of een nieuwen naam bijvoegen. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof stond in hooger beroep terecht een oud bureel ambte naar bij P.T.T., verdacht van het aannemen van giften. De rechtbank had hem te dier zake op 26 October j.l. veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar. In strijd met zijn plicht tot geheimhouding had de man inlichtingen over aanbestedingen van de P.T.T. gedaan aan een aannemer te Berg Ambacht. Als tegenprestatie had hij daar voor van den aannemer verschillende geldsbe dragen ontvangen. Zoo zou hij eenmaal 200 en 150 hebben gekregen. Uit de aanteekenboekjes van den aannemer bleek echter, dat hij dikwijls giften had aange nomen. Verdachte legde een gedeeltelijke bekentenis af. Hij had een betrekkelijk laag salaris en de ziekte van zijn vrouw kostte veel geld. Ook de aannemer, die als getuige werd gehoord, gaf toe aan verd. geld te hebben gegeven in ruil voor inlichtingen over aanbestedingen. Er werd voor een hooger bedrag ingeschreven en de „opzet" gedeeld. A décharge werden twee deskundigen ge hoord, verd.'s huisdokter en de psychiater dr W. Kat. Zij verklaarden, dat in verbahd met verd.'s gezondheidstoestand gevangenisstraf funest voor hem zou zijn. De huisdokter was van mee ning, dat verd. niet precies wist wat hij ge daan had, een meening die door den president mr. Jolles en den procureur-generaal mr. Bau- duin werd bestreden, aangezien verd. zich steeds op normale wijze had uitgelaten over zijn daad. De procureur-generaal, mr. Bauduin, achtte het feit zeer ernstig. Ook de aannemer is naar de meening van het O. M. schuldig en den Of ficier van Justitie zal worden gevraagd of reeds een vervolging tegen hem is ingesteld. Spr. requireerde de bevestiging van het vonnis (een jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. Th. Muller Massis, pleitte vrijspraak subs, clementie. Arrest 22 Februari. Te 'sGravenhage stond terecht de 27-jarige koopman J. Th. M. B, zonder bekende woon- of verblijfplaats, thans gedetineerd ter zake van oplichting. Verdachte werkte ln loondienst bij zijn broer op de Tulpenkweekerij Rittergut Horbell, te Freeken bij Keulen (D.), Jn Juni en Juli van het vorig jaar heeft B.. toen de koopman C. W. Alkemade uit Noord- wijk die kweekeri) bezocht, zich tegenover de zen voorgedaan als de eigenaar van deze kwee- kerij en hij- sloot met den heer A. een koop overeenkomst, waartoe hij niet bevoegd was. De heer A., die meende met den eigenaar te doen te hebben, zond een chèque ad f 5400. Toen B dit bedrag in zijn bezit kreeg, ver dween hij er mede en werd hij na een zwerf tocht door Duitschland, in October gearres teerd. Het bleek toen, dat van het geld zoo goed als niets meer over was. B. verwisselde zeer spoe dig van hotel en liet in sommige gevallen zijn bagage achter. Het O. M„ waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijch, zeide, dat het hier niet een verduistering betrof, doch een oplichting om goede sier te kunnen maken. Met het oog op een langdurig voorarrest re quireerde de officier 6 maanden gevangenis- 1 straf. Tot Apostolisch vicaris van Stanley Falls in den Belgischen Congo is .benoemd de Hoogeerw. Pater dr. Camille Verfaillie, van de Congrega tie der Priesters van het H. Hart. In het vicariaatzijn momenteel 18 paters en 10 broeders uit Nederland werkzaam. Op de jaarlijksche vergadering van de afd. Stavenisse van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij heeft de voorzitter, de heer H. J. Dorst, een lezing gehouden over Dijk- en Oeververde diging door Rijk en Provincie. Spreker acht het alleszins wenschelijk, dat de enorme bedragen, die aangewend worden voor steunuitkeeringen, productief worden aangewend. Hij wil dit voor de provincie Zeeland bereiken door de helft van het bedrag, waarop Zeeland volgens zijn aan tal inwoners recht zou hebben, aan te wenden voor verzwaring van zeedijken enz., waardoor de thans zoo zware lasten, die op den grond drukken, verminderd zouden kunnen worden.. Ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker, her dacht Dmderdag in goede gezondheid den dag waarop hij vóór 60 jaren tot predikant van de Ned. Herv. Kerk werd benoemd. Reeds Woensdagmiddag brachten H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, den grijzen predikant een bezoek te zijnen huize om hem met een bloemenhulde haar «eluk- wenschen persoonlijk te doen geworden. Woensdagochtend ontving Ds. Welte 'n fraaie vaas met orchideeën van H. M. de Koningin- Moeder, vergezeld van een hartelijken geluk- wensch. Zondag 11 Februari zal gedurende het lunch concert van 12.1513.45 uur Frank Fox met zijn Weensch Columbia-Orkest voor de K.R.O.- microfoon in de studio debuteeren. Een bijzonder, nog jeugdig klaviertalent, de Tsjechische pianist Rudo Firkusny, zal Zon dagavond een recital geven, en wel tusschen 20.4521.00 uur en tusschen 22.2022.35 uur. In een dezer dagen verschijnende Legeror der wordt ter kennis gebracht, dat de Raad van Ministers heeft bepaald, dat het personeel, in 's Rijks dienst op burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst werkzaam, voor zoover dat wordt be zoldigd volgens de punten b en c in lid 1 van artikel' 12 van het Arbeidsovereenkomstenbesluit, dezelfde aanspraken heeft op vacantieverlof als het personeel in vasten dienst met hetzelfde salaris. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1934. Personen of groepen van personen die volgens het bepaalde in Legerorder 1932 No. 154, aan spraak konden doen gelden op een langer ver lof dan hetwelk hun volgens bovenbedoelde be slissing van den Raad van Ministers zou toe komen, behouden die aanspraak. Op de vragen van het Kamerlid Vos in ver band met een door personeel van een in de gemeente Haarlemmermeer verblijvend circus bij den burgemeester dier gemeente ingediende aanklacht wegens mishandeling tegen een bri gadier-majoor te Hoofddorp, heeft Minister Van Schaik geantwoord, dat aan de klacht door de justitie geen gevolg is gegeven, wijl niet is kun nen blijken, dat het in zijn gevolgen helaas zoo ernstig optreden van den betrokken brigadier majoor in de omstandigheden van het oogen- blik niet een voldoende verklaring en recht vaardiging vond. Een in opdracht van den Minister bereids in gesteld speciaal onderzoek heeft niet kunnen leiden tot een opdracht zijnerzijds, alsnog een strafvervolging tegen den politie-ambtenaar aan te vangen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleer.en. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft Donderdag terechtgestaan een reeds enkele malen veroordeelde helderziende en kaartlegster, die onlangs wegens oplichting bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, bij welk vonnis de Rechtbank tevens de onmiddel lijke gevangenneming van de veroordeelde ge lastte. De eerste getuige vertelde, dat zij bij de som nambule consult had genomen, of er misschien werk voor haar in uitzicht was. „Geen werk, maar wel 'n man," was het ver rassende antwoord. De juffrouw ging er op in en gaf alvast 100.voor den toekomstigen echtgenoot, die, vertelde de kaartlegster, tijdelijk in groote moei lijkheden verkeerde. De moeilijkheden hielden aan en de juffrouw telde er in totaal 215. voor neer.... Maar tot een ontmoeting kwam het nooit, omdat de heer steeds op afgesproken plaats en uur ontbrak wegens autopech. De kostjuffrouw van de gedupeerde, was, toen zij 't verhaal hoorde, naar de somnambule gegaan, maar werd het huis uitgezet, toen zij, onder bedreiging met de politie, het geld voor haar kennis had teruggevraagd. Een huisknecht bleek, door bemiddeling van de kaartlegster, een Hollandsch meisje te zul len krijgen. Het meisje was in moeilijkheden, had groote uitgaven te doen voor ziekenhuis kosten enz. In totaal wist de kaartlegster 1495 uit zijn handen te krijgen. Toen vertrouwde de knecht de zaak niet meer, liet de juffrouw bi] zich komen, stopte het dienstmeisje in dekast, en kreeg zoodoende onder getuige bevestigd, dat de kaartlegster hem bijna 1500.— schuldig was. Ik heb ze hem beloofd, Edelachtbare, om dat hij dreigde mij te zullen worgen, maar ik was ze hem niet schuldig. En zelf heb ik de kast geopend, waar het meisje in stond." Maar de huisknecht bleef er bij, dat hij zelf de kastdeur had geopend, toen de somnambule eenmaal had gezegd, dat zij hem het geld zou teruggeven en hij en zijn getuige dus ge noeg wisten hetgeen het dienstmeisje be vestigde. De officier van justitie mr. Bosch noemde de verdachte een maatschappelijk gevaar. Spr. refereerde zich aan zijn vroeger genomen requi sitoir en vroeg bekrachtiging van het vonnis, twee jaar gevangenisstraf. Mej. mr. Gerda Veth achtte de oplichting niet bewezen. PI. meende, dat de rechtbank niet tot een veroordeeling zou kunnen komen. Uitspraak 22 Februari. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Kersten heeft minister Verschuur geantwoord, dat het hem niet bekend is, dat aan de jute- fabrieken te Rijssen reeds 300 arbeiders zijn ontslagen. Hij heeft den indruk, dat de steller van de vragen ten deze niet juist is ingelicht. Wel heeft den minister een telegram bereikt, waarin de betrokken onderneming mededeelt, dat men wegens gebrek aan orders genoodzaakt zou zijn in de naaste toekomst 200 a 300 arbei ders te ontslaan en verdere bedrijfsinkrimping wordt gevreesd. Gezien de gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in de betrokken onderneming mede onder invloed van door hem in het midden van 1933 gedane stappen is de mi nister voorshands niet bereid maatregelen tot beperking van den invoer te treffen, zoolang hij langs anderen weg in het belang van de onderneming in quaestie werkzaam kan zijn. Overigens kan, gezien den verderen inhoud van de gestelde vraag, worden opgemerkt, dat de onderneming te Rijssen haar productie in 1933 voor het grootste gedeelte juist in Nederland heeft afgezet. Aan „Onze Marine", maandblad van het op 1 .Juli 1921 opgerichte Comité voor Katho liek Marinepersoneel, ontleenen wij het vol gende: In Nederland zijn momenteel 39 katholieke officieren; in West-Indië 3 en in Oost-Indië 26 of in totaal 67. Het aantal practiseerende ka tholieke officieren is totaal ongeveer 25. Het aantal officieren bij de Marine is vol gens het Jaarboekje 1933 totaal 766; de Marine- reserve niet meegerekend. Wat het personeel beneden den rang van officier betreft, valt een buitengewoon sterke achteruitgang te constateeren. Er gingen 121 katholieken met ontslag; 2 overleden. Daar tegenover staat, dat er slechts 55 in dienst kwamen. In totaal kwamen 250 man in dienst over 1933, zoodat de verhouding tot het aantal ka tholieken (55) tot 1/5 beperkt bleef. Over het vierde kwartaal 1933 kwamen 43 man in dienst, waarvan 10 katholiek, als volgt: 5 lichtmatrozen, 2 katholiek; 27 mariniers, 6 katholiek; 6 seinermaat, 1 katholiek; 5 geschut- makers, 1 katholiek. Er zou dus een achteruitgang te constatee ren zijn van het aantal katholieken bij de Marine. Men moet deze cijfers onderscheiden in katholieken en practiseerende katholieken. Van deze laatste gingen er 29 met ontslag. Het aantal naam-katholieken verminderde dus met bijna 100. De belangrijkste vraag blijft echter of de ln dienst komende katholieken al of niet 't aan tal practlseerenden komen versterken. Daartoe staan ons alleen voor het eerste halfjaar positieve gegevens ten-dienste. Van de over het eerste halfjaar in dienst gekomen katholieken (21) werden 19 lid der katholieke vereeniging. Nadien mochten de in dienst komende katholieken tengevolge van de maat regelen van den Minister geen lid worden van de Katholieke organisatie. Te Boskoop hebben eenige werkloozen sabo tage gepleegd tijdens de uitvoering van t werk dat zij als tegenprestatie voor de steunuitkee- ring een systeem, dat, zooals bekend, te Boskoop en te Alphen a. d. Rijn wordt toe gepast moesten verrichten, meldt „De Tele graaf". In dit geval betrof deze arbeid voor een groep werkloozen het vervoer per vaar tuig van puin van gesloopte huizen aan de Dorpstraat naar de gemeentelijke opslagplaats aan de Zuidkade. Het is gebleken, dat bij dit vervoer en bij de lossing een gedeelte van het puin en ook gereedschappen opzettelijk in ds Gouwe zijn geworpen. Als gevolg van een door de politie ingesteld onderzoek, is tegen vier personen proces-verbaal opgemaakt. Het viertal is tevens van steun uitgesloten. De Kon. Marechassee van de brigade Wezep heeft op 5 dezer proces-verbaal opgemaakt te gen een drietal bezitters van radio-ontvangtoe stellen resp. te Oldebroek en te Kamperveen wegens het niet aangeven van hun ontvangtoe stel. De Nationale Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland kwam Woensdag te Den Haag in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer H. A. van Beu- ningen. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer A. W. Heidema, is 1933 voor de ver eeniging wel, doch voor de paardenfokkers niet bevredigend verloopen. Het feit, dat de paarden in het landbouw bedrijf niet kunnen worden gemist en ook op andere plaatsen behoorlijke waardeering genie ten, houdt de paardenfokkerij gaande en prik kelt om het gehalte geregeld te verbeteren. Het aantal leden steeg van 1233 tot 1272 en ging derhalve met 39 vooruit Gedurende 1933 zijn opgenomen 14 hengsten 304 merriën en 558 veulens, tegen resp. 10, 307 en 477 stuks in 1933. De Remontecommissie kocht voor het bin nenland in 1933 201 paarden aan, tegen 174 over 1932 en 189 oven 1931. Dit meerdere aantal voor 1933 is noodig geweest voor net wapen der Kon. Marechaussee. Aangenomen werd o.a. een voorstel om de commissie voor de herkeuring van hengsten te doen bestaan uit drie personen en de kosten van herkeuring terug te brengen op de helft, alzoo tot 100. Eenige discussie ontstond os. over de vraag of de vereeniging zich al of niet zal aansluiten by den Bond voor de Nederlandsche Warm bloedfokkerij. Van verschillende kanten werd het voor en het tegen van aansluiting nog nagegaan; het resultaat was, dat vooralsnog tot niet-aanslui- ting werd besloten. De volgende jaarvergadering zal weder te 'sGravenhage worden gehouden. Onder groote belangstelling is Dinsdagavond in „den Burcht" te Leiden een eerste uitvoering van de Graaltumclubs gegeven. Er waren plaatsen te kort voor de vele be langstellenden, die deze uitvoering wenschten bij te wonen. Ook van de zijde der eerw. heeren geestelij ken wias de belangstelling zeer groot. Aanwezig waren o.m. de Z.eerw. heer L. Vollaerts, direc teur van „De Graal", pastoor Th. Beukers, rec tor R. Reijnen, rector H. J. A. M. van der Ven en verscheidene paters en kapelaans. De bestu ren der R. K. Sportvereenigingen te Leiden en de R. K. Spcrtcentrale waren eveneens aan wezig, alsook de hoofdsportleidster. Deze sportavond werd geopend door de over ste van het Graalhuis „Judith" te Leiden, die er de aandacht op vestigde, dat deze uitvoering slechts een pogen was en geen volslagen uit voering. Wat nu te zien zou worden gegeven moest men, voor deze nog jeugdige sportclubs, slechts bezien als lesoefeningen. Met overtuiging mogen wij hieraan dan toe voegen, dat wij, aldus lezen wij in „De Leidsche Courant", na de verschillende nummers gezien te hebben, met belangstelling naar een heusch" uitvoering uitzien. Onnoodig is het alleen uit het oogpunt van sport alle nummers, die wer den uitgevoerd te bespreken, al mag dan ook direct worden gezegd, dat deze uitvoering voor die van reeds lang bestaande damesgymnastiek- vereenigingen zeker niet onderdeed. Wij noe men daartoe slechts de met veel sierlijkheid, ondanks kleine individueele foutjes, uitgevoerde stokoefeningen, het knotszwaaien, de spring- rietjes der kleuters e. a. Meer nog deze uit voering stond zelfs hooger, dan die van andere dames- en meisjessportvereenigingen, omdat hier niet alleen in kleeding, maar vooral ook in de wijze van uitvoering rekening werd ge houden met het karakter der vrouw. Wij heb ben misschien al eens gejuicht als een vrouw of meisje een sportprestatie volbracht, die meer een uiting van kracht dan van sierlijkheid wtas al behoeft ook de eerste niet geheel aan de tweede te worden opgeofferd, maar ook zijn er in 't algemeen nog tal van nummers, door meisjes uitgevoerd, waarin het element krachl alleenheerschend is en de sierlijkheid, liggend in de -atuur der vrouw, geheel wordt uitge schakeld. Voor ons riekt dit al te heidensch, waartoe dan dikwijls de schaamtelooze kleeding. zooals wij dat kort geleden nog zagen, en het meevoeren, ja zelfs het vóór de uitvoering kus sen van een mascotte, in niet onbelangrijke mate bijdragen. Hier gelukkig niets van dat alles. Hier keu rige sportkleeding voor de meisjes, witte blou ses met donkere rokken, en leuke zwart-wit ge streepte rokjes voor de kleuters, wat te zamen een alleraardigst effect gaf. En met dit alles toch heusch geen zoetelijke, en slappe gym- nastiek-uitvoering, maar flink en waardig, goe de sport, die onder leiding van de heeren Caste- leyn en J. van Oerle nu reeds tot een zeer goede hoogte is opgevoerd. Ook in deze uitvoe ring van de Graalsportclubs, die te samen nu reeds ongeveer 130 leden tellen, is- weer over tuigend en duidelijk bewezen, dat in de Graal nimmer half werk wordt gedaan, maar dat al les organisatorisch juist en enthousiast wordt aangevat en doorgevoerd. In al haar geledingen zijn we dit van de Graal gewend en daarom ook zien wij na deze uitvoering de verdere pres taties der Graaltumclubs met belangstelling tegemoet, aldus besluit het blad. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 6 Febr. P. J. E. Oosterman, winkelier, Bussum. Havenstraat 9. 7 Febr. M. Frank, Amsterdam, Nw. Achter gracht 85. H. J. Vleijra, marktkoopman, Amsterdam Lepelkruisstraat 5 I. M. J. J. Verschuur, Amsterdam, Bonaire- straat 88 I. G. Frank, vleeschhouwer, Amsterdam, Swam- merdamstraat 61 hs. H. C. Blekemolen, koopman, Amsterdam. Rustenburgerstraat 251. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMÜÏDEN aangekomen 7 Febr.: Dixcove, s. W -Afrika; Astarte, s. Bremen; Ransel, ma.. Rot terdam. 8 Febr.: Newton Abbot, s, Newcastle; Trajanus, s, W.-Indië; Drafn, m.s., Curaqao; Crynssen, s, W.-Indlë; Gallium, s, Caen (voor Vel sen Fauna, s, Middl. Zee; Bowling, s, Lelth; Orneborg, s. Bilbao (voor Velsen); Hontestroom, s, Londen; Gateshead, s. Newcastle; Orangemoor s, Newcastle (voor Velsen).. Vechtstroom, s. Huil Vertrokken 7 Febr.: Henry Tegner. s. Zeebrugge: Rhein, s. Hamburg; Oscar Friedrlch, s, Bremen; Svenske, s, Lowestoft; Gotland, s, Malmö: Munin s, R'dam. 8 Febr.: Lepanto, s, Genua; Clytoneus, s Londen. Uitgaande vastgemaakt wegens slecht weer. Graigwen, s, Immlngham; Trito, s, Belfast via R'dam. AMSTERDAM aangekomen 7 Febr.: Dixcove, W.- Afrika, stukgoed, Borneokade, P. A. van Es ft Co.; Emanuel. Dusseldorf, repareeren, Brandenburg. - 8 Febr.' Astarte, Bremen, stukgoed, De Ruyter- kade, Van Es ft van Ommeren; Ransel, R'dam, ledig, Zoutkeetsgracht. Abeca; Newton Abbot, New castle, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk aHndel Mij.; Trajanus, W.-Indië, stukgoed Suri- namekade, Vrachtmail; Drafn, Cura?ac laatst Lon den, stokoolie, Steiger Bataafsche Petroleum Mij., Furness; Crynssen, W.-Indië, stukgoed, Suriname- kade, Vrachtmail; Kubo, Londen laatst Halfweg" cement, Oosterdok, Salomon's Kustvaart; Fauna, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Carga doorskantoor; Bowling. Leith, stukgoed en steen kolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskantoor. Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Vechtstroom, Huil, stukgoed Hndelskade, Holl. Stoomb. MIJ.; Gateshead, New castle, stukgoed en steenkolen, 'Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor. CLYTONEUS, 8 Febr. van Amst. naar Londen. MELAMPUS, 7 Febr. van Bremen naar Amst. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 8 Febr. van Vaardingen naar Kirkenaes. STAD ZWOLLE, 7 Febr. van Paermo te Susa. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, Amst. naar Java, pass. 7 Febr. Gi braltar. POLYDORUS, 7 Febr. van Amst. te Batavia. KON. NED. STOOMB. MIJ. ORESTES, 8 Febr. van Constanza naar Istan- boul. TITUS, 8 Febr. van Faro te Alexandrië. JUNO, 8 Febr. van Messina naar Catania. HERMES, 8 Febr. van Tanger naar Gibraltar. ULYSSES, 7 Febr. van Malta te Piraeus. IRIS, 8 Febr. van Gothenburg naar Amst. AMAZONE, 8 Febr. van Oporto te Lissabon. TRAJANUS, 8 Febr. van Amst. n. Hamburg. BERENICE, 8 Febr. van Amst. vla R'dam naar Middl. Zee. ARIADNE, 8 Febr. van Amst. via Rotterdam n. Middl. Zee. VULCANUS. 8 Febr. van Amst. vla Rotterdam naar' Middl. Zee. AMAZONE, 7 Febr. van Oporto naar Lissabon. CALYPSO, 7 Febr. van Napels naar Catania. MEROPE, 7 Febr. van Danzig naar Stettin. PLUTO, 7 Febr. n.m. 8 uur van Hamburg naar Amst. RHEA. 7 Febr. van Alicante naar Barcelona. FAUNA, 8 Febr. van Middl. Zee te Amst. TRAJANUS, 8 Febr. van W.-Indlë te Amst. CRYNSSEN, 8 Febr. van W.-Indië te Amst. AMSTERDAM, 5 Febr. van Vancouver naar Hul.l VENEZUELA, uitreis, 6 Febr. te Colon. BARNEVELD. uitreis, 5 Febr. te Colon. BOSKOOP, uitreis, pass. 7 Febr. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD ORANIA, thuisreis, 7 Febr. n.m. 10 uur van Corunna; wordt 10 Febr. v.m. 7 uur te IJmuiden verwacht. ZEELANDIA. uitreis, 8 Febr. v.m. 9 uur van Funchal. AMSTELLAND, 5 Febr. van Seattle naar R'dam. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 8 Febr. te Southampton. CHR. HUYGENS, thuisreis, 8 Febr. van Algiers. SALEIER, 7 Febr. van Amst. te Hamburg. ROTT. LLOYD GAROET, thuisreis, 7 Febr. nm, 7 uur van Liverpool. ALKMAAR, 9 Febr. Kaasmarkt. Aange voerd werden 43 stapels, wegende 45000 Kg. 38 st. fabrieks kleine 23, 1 st. fabriek commissie 20, 2 st. boeren kleine 22. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Febr. Aange voerd werden; 800 Kg. peen 2.80, 60.000 Kg. roode kool I4.70, 90.000 Kg. gele kool 12.70, 25000 Kg. Deensche witte kool 2.504.30, 12.000 Kg. uien: gele uien 1.20—1.70, gele drielingen 0.80—0.90, egle nep 1.40, 3800 Kg. bieten 1.30 tot 2.20. BOVENKARSPEL, Gladiolenveiling. Voor plantgoed van Gladiolen bestond weer overgroot e belangstelling. Vele soorten gaan duur van de hand Noteering als volgt: Scarlet cardinal 6-8 op 14 ct„ Princeps 2-4 op 9 ct., Armutt 2-4 op 35 ct., idem 4-6 op 12 ct., Jac. van Beieren 6-8 op 34 ct.. Thom. Edison 4-8 op 40 ct.. Hesperia 4-6 op 6 ct.. Perle Bril- lant 2-4 op 919 ct.. idem 4-6 op 32 ct.. Early Orange 2-4 op 5 Ct., Lilac Wonder 2-4 op 915 ct.. idem 4-6 op 2226 ct.. Rosette 2-4 op 2 ct.. Nimrod 2-4 op 5 ct.. Crimson Glow 2-4 op 49 ct., 4-6 op 11 ct., Nancy Hanks 2-4 op 34 ct., idem 4-6 op 12 ct., Schwaben 2-4 op 11—14 ct.. Idem 4-6 op 1828 ct., idem 6-8 op 2436 ct., l'Immaculee 2-4 op 57 ct.. idem 4-6 op 1516 ct., idem 6-8 op 2630 ct., Panama 2-4 op 9 ct.. idem 4-6 op 22 ct., idem 6-8 op 28 ct„ Red Emperor 2-4 op 67 ct., idem 4-6 op 1618 ct., idem 6-8 op 24 ct.. War 2-4 op 9—10 ct., idem 4-6 op 26 ct.. Earlv Sunrise 4-6 op 24 ct„ Mar. Foch 2-4 op 6 ct.. idem 4-6 op 18 ct.. Idem 6-8 op 1820 ct„ Queen 2-4 op 7 ct.. idem 4-6 op 14 ct., Mount Everest 2-4 op 24 ct.. .dem 4-6 op 11 ct.. idem 6-8 op 22 ct.. Flaming Sword 2-4 op 5—8 ct.. idem 4-6 op 1622 ct., Rubinl 2-4 op 26 ct., idem 4-6 op 46 ct.. Golden West 4-6 op 19 ct.. America 2-4 op 1112 ct., Hal- ley 2-4 op 9 ct.. Idem 4-6 op 13 ct., Idem 6-8 op 22 ct., Catharlna 2-4 op 6 ct., Souvernir 2-4 op 8 ct.. Idem 4-6 op 24 ct.. Idem 6-8 op 30 ct., Niobe 4-6 op 12 ct.. Pink Perfection 45 ct., Mald. Biush 4-6 op 17 ct.. idem 6-8 op 2022 ct.. Pf. Triumph 6-8 op 85 ct.. idem 8-10 op 120 ct Bar. van Wijnbergen 6-8 op 30 ct.. Rol Soleil 2-4 op 2022 ct. Kralen per liter; Cr. Glow 525 ct„ Schwaben 1540 ct. Blerlot 1030 ct.. l'Imma culee 30—75 ct.. Niagara 40 ct.. Empressof In dia 10—15 ct., Panama 3545 ct.. Red Emoeror 30 ct.. War 2560 ct., Earlv Sunrise 3555 ct.. Mar. Foch 20 ct.. Or. Queen 1015 ct.. Odin 1020 ct., Flaming Sword 10 ct.. Rubini 6580 ct.. America 4045 ct.. Halley 15—20 ct.. Francis King 10 ct.. Cathanna 2025 ct.. Souvernir 25 30 ct., Alpensnow 10 ct.. Leviathan 2050 ct., Rose precose 65 ct., Boule de Niege 10 ct.. An- mutt 6 ct., van de Neer 35 ct.. Lilac Wonder 40 ct., Rosetta 5 ct.. Wilbrink 30 ct., Yvonne 1015 ct., Wolfgang van Goethe 3.504.75. Maid Blush 15 ct.. Mevr. van Konijnenburg 3.00, Alba tros 1.20, Spinx 10 ct.. the Queen 10 ct.. Lady Boreel 20 ct., Scarletta 10 ct., Brinstone 10 ct., Vesuvius 10 ct.. Trudel Grotz 5580 ct.. Ph. Trimph 2.402.60. Bar. van Wijnbergen 4050 ct., Mac Laren 22 10. Rol Salell 1.251.55 Be- linde 15—30 ct.. Venus 20—25 ct.. Virginia 10 ct.. Gen. Petain 10 ct.. Bar. Jul. Hulot 25 ct. BLOKKER. 7 Febr. „Op Hoop van Zegen" "Spruiten 11.0015.00. Comtesse 7.009.40. Bel lefleur 6.2015.10, Goudrelnet 14.2027.00. Pr. V. Engeland 13.8025.00, Wlnterjannen 8.2012.30, Wlnterlouw 12.10. BOVENKARSPEL, 8 Febr. „De Tuinbouw" 365 baal Uien: grof 0.60. groote gele 0.65—0 75. drielingen 0.40. nep 0.500.80 per baal. 5975 KG. Roode kool 1.702.60. 2150 K.G. Gele kool 1.601.90 per 00 K.G. 2167 bos Tulpen: Barti- gon 2224 cent. La Reine 10II cent, Victor 2123 cent, Pitt 2023 cent, Murillo 15 cent, Rijzende Zon 19 cent, v. d. Hoef 2226 cent, Copland 14 cent, Prosperity 1314 cent. Narcis sen 1115 cent. ENKHUIZEN. 8 Febr. Coöp. Bloemenveilingver- eeniging „Bloemenlust." Prins van Oostenrijk 1618, Mr. v d. Hoef 2730. Narcissen 1620, Copland 13—20. Hls 1418. Schlegel 1416 Vic tor 21—24. Vermillion Briliant 16—18. Murillo 18—21, William Pitt 23—28. Vuurbaak 17—20. HOOFDDORP. 8 Febr. (Boerennoteerlngen). Granen en Zaden. Rogge 7.257.75 Ch. Gerst 4.75—5.00. Wintergerst 4.004.50, Haver 5.50 6.00 Duivenboonen 8.509.50. Paardenboonen 6.00^—6.50. Bruine Boonen 8.759.50. Groene Erwten 8.509.25, Vale Erwten 11.0012.00. Gele Mosterd 11 5012 5C Kanariezaad 6.006 50, Karwijzaad 27.5028.50, Blauwmaanzaad 19.00— 20.00. Per 100 K.G. LEIDEN. Coöp. groenten-, fruit- en bioemen- veilingver. .Leiden en Omstreken." Roode kool 1.207.80, savoye kool 1.506.40, groene kool 0.70—3.60, prei Ó.801.90. selderie 5.406.20, knol- selderie 13.40 per 100 stuks, kroten gek. 36. witlof 628. boerenkool 4 506.80. spinazie 26 34, uien 1—2.50. wortelen 1.206.20. spruiten le soort 1218. idem 2e soort 712 per 100 Kg., andilvie 0.911.38 per kist. LEIDEN, Melkveiling „Leiden." Week 11 Febr. tot 17 Febr. 1934. Consumptiemelk 1ste klas 6.75. idem 2e klas 6 50. idem 3e klas 6.25, industrie- melk van 5.105.50. LISSE. 7 Febr. Gladiolenveiling door de Coöp. Veilingsver. voor Bioembollenkweekers H. B. G. (G.A.). Onderstaande prijzen werden besteed voor: Pink Perfection 14 op 1.25, 12-14 0.90. 12 op 0.75; Panama 8-10 0.50; Yvonne 8-10 0.29; L' ïmmaculée 12 op 0.85—0.90. 10-12 0.40; Trü- del Grotz 12 op 1.25: Scarlet Cardinal 10-12 0.45; Anmut 12 op 0.80. 10-12 0.50—0.55; Ch. Dickens 12 op 1.15. 10-12 0.70: Yvonne 12 op 0.80. 10-12 0.50; Red. Emperor 14 op 1.10, 12-14 0.90, 10-12 0.50, 10 op 0.60; Sphinx 10 op 0.55; Odln 13 op 1.00; Jos Hulot 12 op 1.05, 8-10 0.80; Jac. van Beieren 12-14 0.80. 12 op 0.75; Roi Soleil 12 op 1.25; Early Sunrise 14 op 1.05, 10-12 0.60. 12-14 0JS50.80; Yellow Stand. 12 op 0 80. 10-12 0.70; Prince of Wales 14 op 1.15, 12-14 0.85, 10-12 0.50 —0.60; Ladv Boreel 14 op l.OO, 12-14 0.80; Boule de Nelge 12 op 0.70. 10-12 0.50; Mount Everest 14 op 0.75, 10-12 0.50 6-8 0.24, 4-6 0.14; Rosette 12-14 0.75, 2-4 0 08; Bar. van Wijnbergen 14 op 1 10, 12-14 0.80, IC-12 0.60; America 12-14 1.15; Blerlot 3-4 0.09, 6-8 0.23; Princeps 4-6 0.21: Thom. Edison 6-8 0.50, 4-6 0.30; Flam. Sword 6-8 0.27, 4-6 0.17. 3-4 0.10; War 6-10 0.33, 4-6 0.18. 3-4 0.10. Montbr. Fantasie 0.11, Meteor 0.10, Red King 0 10- dubb. Beg. geel 4-6 4.00, Lil. Regale 15 op 1.75. 14 op 130: Lil. Tigr. Splendis 16 op 1.50, 14-16 1 00, 12-14 0.50: Anem. de Caen top 0.85; Lil. Umb. Erectum per mand 2.50. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Febr. Aangevoerd werden: 10.000 Kg. uien: gele nep 2.30. drielin gen 0.80, uien 1.30—1.50, grove uien 1.60. 2700 Kg. kroten 1.202.20, 84000 Kg. roode kool 1.10 tot 4.40, idem doorschot 1—3.50, 77000 Kg. Deensche witte kool 3.304.20, idem doorschot 2.703.30, 28000 Kg. gele kool 1.502.60, Idem doorschot 1.302. WOGNUM, 8 Febr. Witlof I 2428 ct.. ld. TI 20—24 cent, idem III 11—18 cent, Uien 1.002.10. Selderie 1.40. Prei 4.208.50. Wortelen 3.00. Gele kool 1.101.90, Rcode kool 3.00_3.80, Spruitkool 12.00—19.00. WARMENHUIZEN. 8 Febr. Gewone Uien 1.10 1.50. groote uien 1.401.70. drielingen 0.80 gele kool 1.302.70 idem 2e soort 1—1.90. roode kool 1.30430, idem 2e soort 1—3.30. witte kool 3.304.20 per 100 Kg. ZEVENHOVEN, 9 Febr. Elerenveiling, enz. Aan tal eieren 4208 stuks. Kipeieren 2.203.40 per 100. Boter 58 cent per pond. Appelen 815 per K.G. Bananen 15 cent per 6 stuks. Kool 910 cent per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9