COMMUNISTISCHE OPSTAND NEERGESLAGEN Misleidend WEER VELE GEWONDEN TE PARIJS ZATERDAG 10 FEBRUARI Voorlichting door de N.S.B. DR. COLIJN NAAR LONDEN Doel van den vliegenden Hollan der" onbekend Te Londen gearriveerd VOOR ORDE EN GEZAG Nieuwe bepalingen moeten voor taan ook gelden voor „Waterstaat" iy2 MILLIOEN MEER VOOR DEN TUINBOUW? MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOLEN Samenwerking tusschen de bijzondere inrichtingen HET NATUURSTEENBEDRIJF R.K. Bond van Werkgevers opgericht ROTTERDAM—DEN HAAG Dienstregeling der Diesel- electrische treinen Arme kleine NED.-INDISCHE POLITIEK Dr. Colijn zou zich in Indië per soonlijk op de hoogte gaan stellen Niets van bekend STUKGOEDERENVERVOER Verandering bij de Nederl. Spoorwegen COMMUNISTISCHE ARTS AANGEHOUDEN De beruchte dr. K. had „nog iets" te goed Een dure staking BESPREKINGEN MET BELGIË Minister Sap Maandag naar Den Haag? DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. COBBEN Door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans WAT WILT U VAN MIJ? DE DOODSLAG TE HAELEN Beroep aangeteekend POGING TOT DOODSLAG S.D.A.P. EN GEMEENTE. POLITIEK JEUGDIGE DIEVENBENDE OP HET SPOOR Twee jongens van omstreeks dertien jaar DEN KOERS KWIJTGERAAKT Noodlanding van een vliegtuig Duitschlands kansen op herbewa pening staan er thans slechter voor dan ooit Kabinet der sterke mannen „Nieuwe regeering een nood verband" De reactie in de Fransche pers Geen „oorlogskabinet" TER DOOD VEROORDEELD Bescherming van volk staat in Litauen Strenge bepalingen voor ambtenaren Saito te New-York Hij verzekert nogmaals dat Japan niet van plan is oorlog te voeren Weer een Kath. priester gearresteerd De roofoverval te Tegelen De dader had zich tevoren laten insluiten DE ,ONREGELMATIGHEDË TE ZANDVOORT In opdracht van de justitie wordt een onderzoek ingesteld DE ZUIVERING TE OSS Weer vier arrestaties INBREKERS HADDEN PECH Het geld was reeds meegenomen HIJ MOEST TEGEN ZICH ZELt OPTREDEN Postvluchten Onder de volhardende voorlichting door den centralen propagandadienst der R. K. Staatspartij begint de aan hang der N. S. B. onder Katholieken sterk terrein te verliezen. De populaire en uitstekende brochure „Hou zee of Hou vast" werd in haar eersten druk van honderdduizend exemplaren al uitver kocht, een tweede is op de pers gelegd. Overal door het land zitten de katholieke propagandisten de nationaal-socialistische misleiding achterna. Dat het noodig is, bewijst de hardnek kigheid, waarmee deze bedreven wordt Den 26en Jan. j.l. had de heer Vlekke, katholieke N. S. B.-propagandist, te Hil versum gezegd, gelijk wij berichtten: „In den totalen Staat zullen de Katholieke Jeugdvereenigingen als de Graal, die een tegenhanger is van de A. J. C., ophouden te bestaan." Thans lezen wij in „Volk en Vaderland" van den 3en Februari j.l. zijn» tegenspraak, terwijl ons tevens bericht wordt, dat hij den 27en Januari in Valkenburg letterlijk gezegd heeft: „Dit (bedoeld wordt bovenstaande uitla ting) is van A. tot Z. gelogen: ik verklaar dat geen enkel dezer woorden door mij is gebruikt. Mijn zoogenaamde uitlating is eerst tien dagen later verzonnen door een Gooische Courant, waar een kapelaan in schrijft, die zelf niet op de bewuste ver gadering aanwezig was." De kapelaan in kwestie, de Weleerwaarde heer Westerman, te Hilversum, die wel de bewuste vergadering heeft bijgewoond, houdt de door ons medegedeelde uitlating zonder eenige restrictie staande. Tweemaal, n.l. in Maastricht en kort geleden ook in Deventer moest worden tegengesproken, dat de heer Vlekke leeraar zou zijn aan het R. K. Lyceum te Over- veen; hij is n.l. onderwijzer aan een open bare school te Amsterdam. Bekend is voorts, dat hij Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in den mond gelegd zou hebben, dat de N. S. B. niet voor katholieken verboden is en d a t de bisschop haar niet verbieden kan, omdat „Uwe fascistische leer niet in strijd is met de ka tholieke beginsele n." Deze bewering heeft de heer VI. voor 50 pCt. wederom ingetrokken; ons is niet bekend of hij de overige 50 pCt. gehand haafd heeft. Slechts het hierboven gespa tieerde heeft hij ingetrokken. In Hilversum heeft de heer Vlekke ge argumenteerd met een uitlating van Alex ander van Nicca, een Kerkvader.... die niet bestaat. Op 6 November verklaarde de heer Vlekke te Amsterdam, dat volgens Prof. Verhaar eenieder zondigde, die lid werd van de N. S. B. Want deze professor had zelfs dur ven schrijven: „Consequent is het derhalve om te zeggen, dat zij, die weigeren te ge hoorzamen aan de bisschoppen, zich schul dig maken aan ongehoorzaamheid ten op zichte van de door God gestelde overheid, dus zondigen tegen het vierde gebod!" Maar de heer Vlekke vergat daarbij, den hieraan direct aansluitenden zin te citeeren: „Zoo is het objectief, al is het natuurlijk heel goed mogelijk, dat iemand te goeder trouw een dwalend geweten heeft en dus subjec tief zich niet bezondigt, enz." Het is noodig, de even fanatieke als slordige propagandisten der N. S. B. op de vingers te zien! Het bericht, dat de Nederlandsche minister president, dr. Colijn, een bezoek aan Londen brengt, heeft groote belangstelling gewekt, meldt de N.R.Crt. Door het feit, dat het bezoek van dr. Colün geen officieel karakter draagt, heeft men geen officieele gegevens over het doel „van den vliegenden Hollander", zooals de bij zondere 'populaire Nederlandsche staatsman hier wordt genoemd. Men uit nu dienaangaande na tuurlijk allerlei veronderstellingen. Het ligt voor de hand, dat bij den huidigen stand van de besprekingen over de rubberrestrictie, 't bezoek van Colijn met de restrictie in verband werd gebracht. De Nederlandsche minister-president Dr. H. Colijn, is hedenmorgen te Londen aangekomen. Thans heeft ook, naar de „Telegraaf" be richt, de Minister van Waterstaat, Ir. Kaiff, de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der pro vinciën ingeroepen, ten einde te bewerkstelligen, dat de besturen, onder zijn departement res- Borteerende, bepalingen in de ambtenarenre glementen opnemen, gelijkluidend aan die, welke de Minister van Binnenlandsche Zaken verlangt ten opziohte van de provinciale ambtenaren en de gemeenteambtenaren. Dientengevolge zullen ook de ambtenarenre glementen van omstreeks drieduizend water schappen, veenschappen en veenpolders moeten worden aangevuld met verbodsbepalingen om trent revolutionnaire gezindheid, uitsteken van andere dan nationale vlaggen, dragen van in signes, ontslag bij lidmaatschap van verboden vereenigingen, ontslag van de huwende vrouw en van de vrouw die gaat leven in concubinaat en genieten van burgerlijke bezoldiging tijdens militaire dienstvervulling, terwijl, bij niet-voldoe- ning aan dezen elsch van de regeering, zijzelf met toepassing van de artikelen 125 en 126 der ambtenarenwet deze voorschriften ook aan de ambtenarenreglementen van waterschappen, veenschappen en veenpolders zal toevoegen. Zelfs voor de zeer vele waterschappen met bijvoor beeld één of twee ambtenaren, soms alleen een secretaris-penningmeester met een bezoldiging van één of tweehonderd gulden of nog minder, geldt dit nieuwe regeeringsvoorschrift. Naar „Het Vaderland" meldt, zal de regee- ringssteun aan den tuinbouw over 1933 met f 1.500.000 worden verhoogd. De Vereeniging van Gesubsidieerde Bijzon dere Middelbare Technische Scholen in Ne derland, in samenwerking met de twee ge meente-scholen te 's Hertogenbosch en Gro ningen, dus omvattende alle M. T. Scholen in Nederland, hebben besloten tot invoering van een uniform en gelijktijdig toelatingsexamen, voor alle M. T. Scholen. Voor de eerste maal zal dit examen reeds dit jaar gehouden worden en wel op 17 Juli a.s. en volgende dagen. Aanmeldingen tot toelating moeten vóór den len Juli geschieden bij den directeur van de M. T. S., waarvoor men wenscht ingeschreven te worden. Te 's-Hertogenbosch is d.d. 2 Februari j.l. óp- gericht de Ned. R.K. Bond van Werkgevers in het Natuursteenbedrijf. Zetel 's-Hertogenbosch. De vergadering is bijgewoond door patroons uit Nijmegen, Venlo, Roermond, Sittard, Eindho ven, Helmond, Tilburg, Breda en 's-Hertogen bosch. Tot voorloopig bestuur is gekozen: Jan H. Vromans te 's Hertogenbosch, voorzitter; F. Vervoordeldonk te 's-Hertogenbosch, secr.-pen- ningm.; H. P. Euwens te Nijmegen, commissaris. De koninklijke en bisschoppelijke goedkeu ring zal zoo spoedig mogelijk aangevraagd wor den. Als vervolg op onze vorige mededeeling, zijn we thans in de gelegenheid nog op te geven de ontworpen vertrektijden van Rotterdam en Den Haag. Rotterdam: Vertrek 7.11, 8.11 en zoo ver volgens elk uur tot 20.11, daarna 21.35 en 22.51. Den Haag: Vertrek 7.15, 8.15 en zoo ver volgens elk uur tot 21.15, daarna 21.39 en 22.55. Vrijdagmiddag is het driejarig zoontje van ds. Emmen te Noordhorn, na het eten in den tuin van de pastorie gaan spelen. In een onbe waakt oogenblik schijnt het kind in den vijver te zijn gevallen. Toen men het miste vond men het slachtoffertje op het water drijvende. De levensgeesten waren reeds geweken. Naar de „Telegraaf" uit betrouwbare bron verneemt, overweegt minister-president dr. Co lijn ernstig zich binnen niet te langen tijd per vliegmachine naar Nederlandsch-Indië te be geven, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de meest actueele problemen der Nederlandsch-Indische politiek. De minister president heeft zich in dien zin tegenover ver scheidene personen uitgelaten. Bij informatie naar bovenstaande mededee ling vernemen wij uit welingelichte kringen, dat van een bezoek van dr. Colijn aan Indië en dan nog wel per vliegmachine noch aan het Departement van Koloniën noch aan de K.L. M. iets bekend is. In het stukgoederenvervoer van de Neder landsche Spoorwegen zal binnenkort een groote verandering worden gebracht, bericht het Volk. Tot nog toe werden de stukgoederen vervoerd in zoogenaamde koerswagens, waarvan er in het land tusschen de 1500 en 2000 liepen. Met dit minder practische systeem van koerswagen wordt nu gebroken om te komen tot een vlugger vervoer en veel minder over laden dan voorheen het geval was. Men gaat nu een systeem invoeren waarbij de goederen, die b.v. vandaag in Zaandam aan de vrachtgoederenloods worden bezorgd, reeds morgen in den voormiddag te bestemder plaatse zijn, hoe ver de afstand ook zij. Dienzelfden dag worden de goederen nog door den besteldienst van de spoorwegen aan huis bezorgd. Met ingang van aanstaanden Maandag treedt voor wat de Zaanstreek betreft, deze groote ver andering in, die speciaal voor de Zaansche in dustrie en handel van veel beteekenis zal zijn. In het Huis van Bewaring te Amsterdam is ingesloten de vroeger in de hoofdstad geves tigde arts dr. K. Hij was destijds veroordeeld wegens een zedendelict, maar misbruik makend van vertrouwen wist hij een tijdelijke invrij heidstelling op voorwaarden te benutten om het land uit te vluchten, men zeide naar Rus land. Want dr. K. was een bekend communistisch agitator. Als ieider van een Boerencomité trok hij in letterlijken zin „den boer op", om de landbouwers rot het communisme te bekeeren. Ook onder zijn codega's medici maakte hij pro paganda voor zijn denkbeelden met een blaadje „De Schildklier", dat hij persoonlijk rond bracht. Ook stond dr. K.'s huis aan de Raadhuisstraat officieel open voor communis ten, die bij relietips werden gewond en zich liever niet in een ziekenhuis lieten verbinden, waar hun naam en adres natuurlijk bekend zouden worden. Voor zijn vlucht zag hij nog kans een jong collega te bedotten, wien hij zijn vrijwel ver- loopen practijk voor een hoog bedrag overdeed. Dr. K. schijnt echter nooit naar Rusland te zijn gegaan, maar zich in België te hebben opgehouden. Hier werd hij ten slotte als onge- wenscht vreemdeling over de grens gezet. In Breda herkende hem de recherche, arresteerde hem en bracht hem over naar Amsterdam. Hij heeft nog eenige jaren gevangenisstraf te goed wegens abortus provocatus, waartoe hij destijds bij verstek werd veroordeeld. Naar de IJmuider Federatie mededeelt, heeft de staking in het visscherijbedrijf het vorige jaar den modernen bond ruim f 750.000 gekost. De Brusselsche Standaard bericht, dat de Belgische minister van landbouw, Sap, Zondag uit Parijs zal terug keeren en waarschijnlijk Maandag a.s. naar Den Haag zal vertrekken, om besprekingen te voeren met minister Ver schuur. Verwacht wordt, dat de onderhande lingen eenige dagen zullen duren. De Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Cobben, benoemd apostolisch vicaris van Fin land, zal, zooals reeds gemeld, geschieden op 19 Maart, het feest van den H. Jozef, in het juvenaat der priesters van het H. Hart te Ber gen op Zoom. De wijding zal worden toegediend door Mgr. Hopmans, terwijl medeconsecranten zullen zijn H.H. Hoogw. Exc. Mgr. Diepen van 's Herto genbosch en Mgr. Lemmens van Roermond. Een langharige Yorkshire-terrier, welke de groote belangstelling op de Londen- sche hondenshow eenvoudig bespottelijk vindt P. G. van R., uit Nederweert, is bij het Bos sche Gerechtshof in beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank te Roermond, waarbij hij wegens doodslag op H. Puts, gepleegd in den nacht van 7 op 8 October 1933 te Haelen, tot 12 jaar gevangenisstraf en wegens rijwieldief stal tot 2 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Op verzoek van den burgemeester van Vaals heeft de recherche te Maastricht zekeren W. aangehouden. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag op een rijksambtenaar, toen hij met een smokkelauto getracht heeft den amb tenaar, die dien wagen wilde aanhouden, om ver te rijden. Dinsdag 13 dezer zal de S. D. A. P. te Zaan dam een vergadering beleggen, om een uit spraak der afdeeling te verkrijgen over de ge wijzigde omstandigheden in de gemeentepoli tiek. In den laatsten tijd zijn te Naaldwijk en te Honselresdijk herhaalde malen kleine diefstal len gepleegd. Het begon met inbraken en diefstallen in voetbaltenten, diefstallen van rijwielonderdee- len, enz. Daarna ging men brutaler te werk en volgden diefstallen in winkels en ladelichtingen. Thans is het aan de politie gelukt om de da ders van al die gebeurtenissen op te sporen. Het zijn tien jongens, allen van omstreeks 13 jaar, die afzonderlijk of gezamenlijk de diefstallen op hun geweten hebben. Zelfs hadden vier van deze knapen een dief stal met inbraak op hun geweten. Er was van alles buit gemaakt: drop pepermunt, cigaretten, druiven, pruimen, perziken, eieren en natuur lijk ook geld. Het uitzoeken van ieders aandeel in dit uit gebreide complot heeft de politie heel wat werk gegeven. Vrijdagmiddag heeft een Engelsch sport- vliegtuig, waarin twee personen zaten, tusschen Lottum en Broekhuizen in de hei een nood landing moeten maken. Naar de bestuurder mededeelde was hij de richting kwijtgeraakt en had hij zich genoodzaakt gezien een nood landing te maken om zich omtrent den te nemen koers te oriënteeren Na een uur oponthoud steeg het vliegtuig weer op met de bedoeling om op het landings terrein te Venlo wederom te dalen en vandaar naar Keulen, het doel van de reis, door te vlie gen. Door de duisternis zag de piloot zich echter gedwongen terug te keeren. Bij Broekhuizen landde het toestel wederom. Daarna zochten de beide inzittenden een slaapgelegenheid om den nacht door te brengen. Hedenmorgen wa ren zij van plan weer op te stijgen. PARIJS, 10 Febr. (Reuter). De politie-prefect BonnefoySibour heeft aan den minister van Binnen- landsché Zaken, Sarraut, rapport uitgebracht over de door de politie genomen maatregelen. Kort na middernacht zijn de spe ciale veiligheidsmaatregelen weder om opgeheven. De communistische opstand is volkomen verijdeld. De laatste ernstige vechtpartij heeft van nacht plaats gehad nabij het Gare de l'Est, waarbij veertig personen schot- en steekwon den hebben opgeloopen. De communisten hadden hier een barricade opgericht, welke echter stormenderhand door de politie werd ingenomen. Ook in het Gare du Nord, waarin een aantal betoogers gevlucht was, had nog een gevecht plaats. De politie drong het gebouw binnen en ar resteerde na een heftig gevecht tweehonderd communisten. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sar raut, verklaarde aan de pers, dat er een aantal botsingen had plaats gehad, waarbij veel re volverschoten gelost zijn. Ongeveer 20 politiemannen zijn gewond, de toestand van vier hunner is zorgwekkend. Het aantal arrestaties bedraagt ruim 800. Het aantal gewonde communisten is niet be kend, doch het schijnt zeer hoog te zijn. Volgens latere berichten werden 32 politie mannen gewond, waarvan vijf zwaar. Volgens eenige bladen zijn bij de onlus ten die vannacht hebben plaats gehad twee politiemannen door schoten gedood. In twee ziekenhuizen zijn niet minder dan 115 gewonden binnengebracht. De -voorzitter van den Oud-Strijdersbond Croix du Feu, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin met leedwezen wordt vastgesteld, dat de regeering-Doumergue slechts een hulpmid del is zonder bestendigheid en een vereeniging der partijen zonder een gewijd karakter. In de nieuwe regeering zitten achtenswaar dige personen tezamen met beroepspolitici en neo-socialisten, die de roode vlag dienen. Deze regeering is dus slechts een noodver band voor de zwerende wonde. Wij Willen dit noodverband niet afrukken, aldus de verkla ring, doch wij blijven bereid het gezwel, dat spoedig zal doorbreken, volkomen te zuiveren, aan de roepstem van het vaderland tot de leden zich bereid te houden om gehoor te geven De verklaring besluit met een oproep aan de voormalige frontstrijders. PARIJS, 10 Febr. (Reuter). De regeering- Doumergue wordt door de meeste bladen zeer gunstig ontvangen, hoewel men haar slechts be schouwt als een overgangskabinet in het belang van de rust en orde in het land. De socialistische en communistische bladen beoordeelen het kabinet slecht en kondigen het openlijke strijd aan. De „Matin" schrijft, dat het kabinet-Dou- mergue door de meeste Franschen met voldoe ning is ontvangen. De bevolking heeft wederom vertrouwen gekregen in haar bestuurders. Doumergue kan geluk gEwenscht worden met het volbrengen van zijn taak, die geenszins ge makkelijk was, daar de partijbelangen op den voorgrond kwamen. Als de crisis nog een dag langer geduurd zou hebben, hadden de partijen voorwaarden gesteld. Doch het verstand van Doumergue heeft ge zegevierd boven de verblinding der partijen. De nieuwe regeering kan beschouwd worden als een concentratie van alle republikeinsche partijen. De „Ere Nouvelle" het orgaan van Herriot, schrijft dat nu de wapenstilstand in het parle ment is tot stand gekomen, eindelijk de han gende belangrijke binnen- en buitenlandsch po litieke kwesties kunnen worden opgelost. Een uit ervaren en sterke mannen samengesteld kabinet is thans gevormd. Het is tijd dat onder hun leiding Frankrijk in orde en rust aan den ar beid gaat. De „Echo de Paris" zou het hebben toege juicht als er Jongere krachten in de regeering gekomen waren. Het thans gevcrmde kabinet is slechts dan te begrijpen als men aan den toestand van Dinsdagavond denkt, toen het land bijna onder een bloedige dictatuur van links geraakt was. Het ministerie Doumergue is het laatste bol werk tegen dit gevaar, doch ook een laatste poging van een legaal parlementarisme. Het blad noemt tenslotte de ontbinding van de Ka mer en een hervorming van de grondwet nood- 'zakelijk. De „Figaro" is van meening dat de samen stelling der regeering in breede kringen teleur stelling heeft gewekt. In plaats van een groot ministerie is een overgangskabinet tot stand gekomen, dat er echter wel in slagen zal de orde op den openbaren weg te herstellen en opstand te verhinderen. In het socialistische partij-orgaan »Le Popu laire" schrijft Léon Blum, dat de regeering Dou mergue moet worden beschouwd als een herstel van het nationale blok. Opnieuw zijn de vergeldingsmaatregelen dei- reactie door de fouten en de vlucht van de radicaal-socialistische regeeringen begunstigd. De socialisten hebben aan deze regeeringen nimmer hun steun geweigerd, doch deze hebben er de voorkeur aangegeven af te treden. Dit moet de socialistische partij onthouden. LONDEN, 10 Febr. (Reuter) Over het nieu we Fransche kabinet schrijft de „Daily Tele graph", dat het onjuist zou zijn het kabinet- Doumergue als een „oorlogskabinet" te beschou wen. Eerder zou men het zoowel in binnen- landsch als in buitenlandsch politiek opzicht een „safety first cabinet" kunnen noemen. De vooruitzichten voor het aanvaarden van de Engelsche ontwapeningsvoorstellen zijn ech ter onder deze regeering slechter dan ooit. Waarschijnlijk zullen Doumergue en zijn regee- ringscollega's onder de huidige omstandigheden op z'n hoogst instemmen met het Italiaansche plan, dat de vaststelling der legers op de hui dige sterkte wenscht. De „News Chronicle" betreurt het dat de Engelsche regeering het nieuvfe Fransche kabi net begroet heeft met het invoeren van hooge invoerrechten op Fransche goederen uit repre saille voor de verhooging der Fransche rech ten. De Parijsche correspondent van de „Daily Herald" schrijft dat de vier voornaamste leden der nieuwe regeering, Doumergue, Herriot, Tar- dieu en Barthou, zich krachtig zullen verzetten tegen iedere toestemming tot herbewapening van Duitschland. De „Daily Express" gelooft niet dat de buitenlandsche politiek van minis ter Barthou belangrijk zal verschillen van het tot dusver gevolgde beleid. Te Rostock (Mecklenburg) zijn een 20-jarige melkknecht en 'een 24-jarige bankwerker ter dood veroordeeld wegens moord op een natuur lijk kind van laatstbedoelde. Twee andere per sonen werden wegens begunstiging van den moord tot 3 en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. KOWNO, 10 Febr. De president van Litauen heeft de wet tot bescherming van volk en staat afgekondigd. Daarin wordt o.m. bepaald: Wie het Litausche volk, den staat of de vlag beleedigt wordt met gevangenis- of tuchthuis straf tot 4 jaren bestraft. Wie de loyaliteit je gens den staat, de eenheid of het nationale be wustzijn verzwakt, wordt tot gevangenisstraf veroordeeld. Wanneer een dergelijk vergrijp gepleegd wordt door ambtenaren met gebruik making van de ambtelijke bevoegdheden volgt bestraffing met tuchthuis. Ook het onderhou den van relaties met buitenlandsche organisa ties, wier activiteit tegen den staat is gericht, is verboden. Overtreding der perswet wordt bestraft met maximaal 20.000 lit of gevangenisstraf. Uitge vers of schrijvers van stukken, die geheel of gedeeltelijk met materieele ondersteuning van het buitenland worden uitgegeven, of welker publicatie in strijd is met de belangen van den staat, werden bestraft met 02.000 lit. Dezelfde straf geldt voor personen, die aan het hoofd staan van een door het buitenland materieel ondersteunde niet toegestane organisatie. NEW-YORK, 10 Febr. (Reuter) De nieuwe Japansche ambassadeur te Washingtan Saito. is gisteren te New-York aangekomen. In een onderhoud met persvertegenwoordigers legde Saito den nadruk op de vreedzame politiek der Japansche regeering. Japan is niet voor nemens oorlog te voeren. Rusland wenscht geen oorlog met ons en wij niet met Rusland. Als Japan met Rusland een oorlog zou gaan voeren, dan beteekent dit, aldus Saito, een oorlog met alle andere landen en wij willen geen zelfmoord plegen. De Commissaris van Politie te Aken heeft in overleg met de geheime staatspolitie in Berlijn, Kapelaan Jozef Leyendecker uit Aken gear resteerd. Bedoelde katholieke Priester heeft op 4 Februari een scherpe critiek uitgeoefend op de anti-katholieke en heidensche opvattingen die tot uiting kwamen in de groote redevoering, die Mnister Dr. Goebbels op 30 Januari j.l. in het Sportpaleis te Berlijn heeft gehouden. f In aansluiting op onze berichten omtrent den roofoverval te Tegelen, kunnen wij nog de vol gende bijzonderheden melden. Donderdagavond om ongeveer 10 uur werd politiehulp ingeroepen voor mej. Siebgens, die in haar huis, gelegen aan het Wilhelminaplein, waar zij alleen woont, met bloedende hoofd wonden was aangetroffen. Aanvankelijk leek het een zeer mysterieus ge val. De getroffene was er dermate aan toe, dat zij volstrekt geen nadere inlichtingen kon geven. Een buurvrouw, mej. V., was reeds bij haar aanwezig toen de politie kwam. Op de vraag van de politie hoe ze eigenlijk was te weten gekomen, dat mej. Siebgéns in zulk een toestand verkeerde, zei ze, door haar zoon, den 24-jarigen Ch. V. te zijn gewaarschuwd. Deze was nj. met de mededeeling naar huis geko men. De politie, die onder leiding van inspecteur Van Vuren, een zeer actief onderzoek instelde, kwam al spoedig te weten, dat de bewuste Ch. V. zich thuis aan 't omkleeden was, omdat de kleeren, die hij aan had, verschillende bloedspo ren vertoonden. lirader ondervraagd, hoe hij mej. S. gevonden had, verklaarde hij aanvankelijk bij haar op bezoek te zijn geweest voor een boodschap, toen zij plotseling bloed opgaf. Onmiddellijk daarop had hij zijn familie gewaarschuwd. Het politioneel onderzoek wees ondertusschen uit, dat 't geval zich geheel anders moest heb ben toegedragen. Mej. S. had n.l. drie diepe bloe dende wonden op 't hoofd. De bloedsporen wezen er verder op, dat mej. S. van het achterhuis door de gang naar de voorkamer was geloopen Uit de tegenstrijdige niet met de feiten overeen stemmende verklaringen van den jongen, trok de politie de conclusie, dat deze meer van de zaak afwist dan hij vertelde en stelde hem in voorloopig arrest. Vrijdagmorgen was het parket uit Roermond aanwezig voor het instellen van een onderzoek. Ch. V. kwam opnieuw in verhoor, doch bleef alle schuld ontkennen. Het onderzoek had ondertusschen ook reeds uitgewezen, dat een beurs met geld verdwenen was. 's Middags vroeg de arrestant echter om den inspecteur van politie te spreken, aan wien hij toen een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hieruit kwam vast te staan, dat Ch. V. zich Donderdagavond reeds om half negen in de woning van mej. S. verborgen had. Als buur was hij met de inrichting van het huis uitste kend op de hoogte. Hij heeft toen zijn slacht offer afgewacht en toen hij de kans schoon zag, heeft hij haar met een hamer op het achter hoofd geslagen met het bekende gevolg. Op aanwijzing van den dader zijn enkele voor werpen in beslag genomen, waaronder de ge noemde hamer en een gedeeltelijk verbrand handtaschje met een inhoud van 1.60. Deze daad heeft groote consternatie verwekt, vooral ook omdat de jongeman van een zeer achtenswaardige familie is. Vrijdagmorgen was de toestand van het slacht offer, dat in het ziekenhuis is opgeAome; eenigszins beter. Er is over de „onregelmatigheden" te Zand- voort veel gepubliceerd, verondersteld en ge zegd. Het eenige nieuwe in de zaak is thans, dat de Haarlemsche justitie opdracht heeft ge geven, om een nader onderzoek in te stellen naar de juistheid van eventueele corruptieve handelingen. De raadscommissie, waarvan de heer Padt voorzitter is, heeft daar part noch deel aan. Men heeft eenvoudig het rapport af te wachten, dat aan de justitie zal worden uitgebracht. De arrestaties te Oss blijven aanhouden. Zo„ heeft de politie Vrijdag weer vier verdachten in arrest gesteld en voor den Officier van Justitie te Den Bosch geleid. De zuivering blijkt gron dig te geschieden. Vrijdagmorgen, terwijl een groote menigte geschaard stond van het politiebureau tot het station, werden wederom een viertal verdachten van de talrijke inbraken zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ergerlijk was, dat een der verdachten, v. B., een bekend inbreker en vechtersbaas, die voor niets terug deinst en reeds vele malen met de Justitie heeft kennis gemaakt, den moed had luid zin gend naar het station te gaan. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Venlo inbrekers binnen gedrongen in de kan toren van de Van Daalen's Olie Import. De indringers hadden zich door het uitsnijden van een ruit tot de opslagplaatsen der Mij toe gang verschaft, om van daaruit de kantoren binnen te drinfeen. Op zoek naar geld hadden zij daar alles onderste boven gehaald en zelfs de brandkast geforceerd. Daar het geld echter eiken avond wordt meegenomen, vonden zij niets dan ƒ25 aan postzegels, welke zij mee namen. Ook de aanwezige sigaren waren nas:' de gading der heeren. De politie stelt een onderzoek in. Tegen den slager-wethouder J. van der H. te Ameide is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Crisis-zuivelwet en wegens het belemmeren in de rechtmatige uitoefening van hun functie van vier ambtenaren. Door afwezigheid van den waarnemenden Bur gemeester van Ameide, was genoemde heer Van der H. zelf hulpofficier van Justitie. De „Ijsvogel" vloog van Ahyab naar Alorstar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11