Het verdrag van den Balkan Erfelijke misdadigheid te Oss Ernstig conflict BULGARIJE EN ALBANIË BUITEN 'T PACT Moskou geeft het niet op DE AUTORITAIRE KOERS IN OOSTENRIJK Engeland contra Frankrijk GEHEIMEN DER SAHARA MOEILIJKE TAAK VOOR DE POLITIE ZATERDAG 10 FEBRUARI „De verdragsluitenden garandee ren onderling hun tegenwoor dige en gemeenschappe lijke grenzen" Moeilijk probleem voor Italië Er wordt een nieuwe stratosfeer tocht voorbereid De „Landeshauptleute" zouden tot stadhouders worden benoemd Starhemberg en Steidle bij Dollfuss Aantal Fransche waren met 20 pCt. extra-invoerrecht belast Een Italiaansche expeditie ontdekt elf grotten met praehistori- sche teekeningen R.K. Meisjeslyceum te Rotterdam De consecratie-plechtigheden Wilde gemeentepolitiek Waardevol werk van het Advies bureau der R.K. Staats partij Het zijn slechts enkele families, die deze Brabantsche gemeente een slechte reputatie heb ben bezorgd Verbetering op den langen duur Slechts enkele families Gedwongen werkloosheid NEDERLAND—BELGIË Minister Sap naar de Neder land sche delegatie te Parijs GOUDPARITEIT EN DER VALUTA'S In betrekking tot den nieuwen dollar REGEERING EN N.S.B. Als de circulaire juist is, wordt de betrokkene geroyeerd KOELIE-A AN SLAG PROVINCIAAL DER FRANCIS CANEN TE ROME Directe uitsluiting van de arbeiders in het maatkleedingbedrijf Kassier bekent De Zesdaagsche te Antwerpen PRINS HENDRIK IN BUDAPEST ZES NIEUWE KNOOPEN Eén verborg het bewijs van bet misdrijf Het te Belgrado geparafeerde en thans in Griekenland geteekende Balkanpact moet beschouwd worden als een overwin ning van de ..nti-revisionistische politiek, welke handhaving van de vredesverdragen beoogt. Al zijn de juiste bewoordingen van het verdrag, dat Roemenië, Joego-Slavië, Turkije en Grieken land, na langdurige en vaak zeer moeilijke be sprekingen, gesloten hebben, nog niet bekend, zeker is, dat de verdragsluitende landen hun grenzen, hun tegenwoordige en gemeenschap pelijke grenzen, onderling garandeeren. Zij ver plichten zich niet slechts elkaar niet aan te vallen, maar verbinden zich óók zich gezamen lijk tegen een eventueelen aanvaller te verzet ten. Dit besluit zou een zéér vérstrekkende be- teekenis hebben als alle grenzen der Balkan- staten onder de gegeven garantie vielen. Dit nu is niet het geval. De buitengrenzen der sta ten hebben aan de garantie geen deel, zoodat de bekende leuze: „De Balkan voor de Balkan volken!" nog niet ten volle wordt ver wezenlijkt. Italië, Rusland en Hongarije, rijken, die alle Balkangrenzen hebben, zien, als het tot een gewapend conflict komen mocht, niet on middellijk en automatisch een Balkanblok tegenover zich geplaatst. De Balkansolidariteit blijft strikt beperkt tot den Balkan zelf en zelfs maar tot een gedeelte van den Balkan want zoowel Bulgarije als Albanië blijven voorloopig buiten de combinatie. Wat dit eerste land betreft, het kon bezwaar lijk een andere houding aannemen. De verdrag sluitende staten hebben alle moeite gedaan Bul garije tot medeonderteekening van het verdrag te bewegen, maar de clausules van het verdrag waren zóó weinig vaag, dat Moesjanow weigerde en bleef weigeren. Bulgarije zou bereid geweest zijn toe te treden tot een non-agressie-verdrag van meer algemeene strekking, maar de thans gesloten overeenkomst gaat veel verder. Of schoon iedere Bulgaar weet, dat er nauwelijks meer dan een theoretische mogelijkheid voor grenswijziging aanwezig is de mogelijkheid van artikel 19 van het Handvest van den Vol kenbond kan het niet overgaan tot de vrij willige onderteekening van een overeenkomst, die den vrede van Neuilly sanctionneert en Bul garije voor de toekomst alle hoop op een revisie ontneemt. Er zijn overwegingen van sentimen- teelen aard, die weinig met de werkelijkheid uitstaande hebben en die niettemin respect ver dienen. De geheele Bulgaarsche pers, ook de oppositiepers, heeft de houding der Bulgaarsche regeering goedgekeurd. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat Bulgarije ten aanzien van zijn buren oorlogszuchtige bedoelingen heeft. Het zou die niet kunnen hebben, want het mist de machtsmiddelen om zijn verlangens te ver wezenlijken. Om lederen twijfel aan zijn vrede lievendheid weg te nemen heeft Bulgarije zich, nadat het verdrag geparafeerd was, onmiddelijk bereid verklaard met de omringende staten non-agressie-verdragen te sluiten, ook met die, welke er nog niet toe konden komen de han gende territoriale en andere kwesties op te lossen. Uit dit voorstel blijkt ook, dat Bulgarije niet van zins is zich als een werktuig in dienst van de Italiaansche Balkanpolitiek te laten gebruiken. Men begrijpt te Sofia zeer goed, dat het méér voordeel afwerpt in goede verstand houding met de onmiddellijke buren te leven dan zijn toekomst te verbinden aan de politiek van een land, waarmee Bulgarije slechts gevoe lens van ontevredenheid gemeen heeft. Dat Albanië buiten de Balkan-combinatie gebleven is, laat zich volkomen begrijpen. Het land van koning Zog is slechts in naam een soevereine staat. In werkelijkheid regeert Italië er. Niettemin bestaat er tusschen Italië en Al banië een latente crisis, die gemakkelijk op een goeden dag acuut zou kunnen worden. De Ita liaansche drui en de Italiaansche eischen die lang niet alle ingewilligd zijn hebben in Albanië een nieuw-nationalistische beweging doen geboren worden, die èn voor Rome's machtspolitiek èn voor Honing Zog gevaren oplevert. Deze laatste tracht wel zijn bondge nootschappelijke verplichtingen na te komen, maar heeft, om niet het contact met zijn volk te verliezen, zich meer dan eens genoodzaakt gezien met welwillendheid, zoo niet met geest drift, van de nationalisten en hun verlangens gewag te maken. Het mandaatsland „Albanië" kan Rome nog ernstige moeilijkheden bezorgen, vooral in een tijd, waarin de volken van den Balkan elkaar meer en meer vinden en besloten zijn het schiereiland, dat zooveel bloedige oor logen gekend heeft, als goede buren In vrede en vriendschap te bewonen. Vroeg of laat zal de tijd komen, waarin ook Albanië werkelijk deel van het Balkan-gezin zal willen uitmaken. Dan zal Italië, dat als 't er op aan komt, ook met de houding van andere groote mogend heden inzake Albaneesche kwesties rekening ie houden heeft, zich voor een reeks moeilijke pro blemen gesteld zien. Het Balkanpact, dat voor minstens vijf jaar alle gevaar voor gewapende conflicten in dit deel van Europa opheft en den statischen vrede krachtig consolideert, is het uitgangspunt eener samenwerking tusschen de Balkanvolken, die een tijdperk van grooter voorspoed hopen te zien aanbreken. De thans gesloten politieke overeenkomst kan slechts haar volle nut af werpen als zij tot het sluiten van andere over eenkomsten op economisch terrein leidt. Die nu zullen niet achterwege blijven. Nog is de inkt, waarmee het pact onderteekend is, niet geheel droog of uit Amerika komt het bericht, dat de Turksche en de Grieksche regeeringen onderhandelingen openen gaan over de sluiting van een douane-unie tusschen beide landen. Komt dit accoord tot stand dan zal dat zon der twijfel op andere Balkanstaten aanstekelijk werken. Wellicht is in niet te verre toekomst reeds de onderteekening van een ander Balkan pact, een economisch verdrag ditmaal mogelijk. Ook Bulgarije zal daartoe kunnen toetreden tenzij de andere mogendheden van de onder teekening van het politieke pact een conditie maken. De vredige ontwikkeling der gebeurte nissen in dit deel van ons werelddeel, dat zoo lang een broeinest van oorlogen is geweest, ver dient Europa's sympathie en belangstelling. De ramp van den Russischen stratosfeerballon „Ossoaviachim," welke aan drie menschen het leven kostte, heeft de Sovjet-regeerders niet afgeschrikt. Volgens een bericht in het „Berliner Tageblatt" is in de Moskousche vliegtuigfabriek een nieuwe ballon in aanbouw, waarmee men in Maart a.s. onder leiding van prof. Prokofief een nieuwe stratosfeervlucht wil maken. De professor hoopt dan een hoogte van ruim 30.000 M. te bereiken. Bij den nieuwen ballon, die genoemd zal wor den naar de drie omgekomen stratosfeervaarders, zal bijzondere zorg worden besteed aan de ver bindingen tusschen ballon en gondel. Een auto matische radio-zender, welke in den gondel wordt gemonteerd, zal het mogelijk maken, van de aarde af ten allen tijde de standplaats van den ballon vast te stellen. Aan den gondel zul len verder drie groote parachutes worden be vestigd. WEENEN, 9 Febr. Bondskanselier Dollfuss, die heden uit Boedapest terugkeerde, heeft vanmiddag den bondsleider der Heimwehren, Starhemberg, den bondscommissaris Steidle en eenige leiders der Heimwehren ontvangen De conferentie van den bondskanselier met de „Landeshauptleute" over de eischen aer Heim wehren is uitgesteld tot Maandag. In de regeeringspers wordt verklaard, dat het eerste stadium voor de uitvoering van den nieuwen autoritairen koers reeds is afgesloten. Een ingrijpende nieuwe organisatie van het ge heel staatkundige leven is te verwachten. De regeering zou voornemens zijn de „Landes hauptleute" te benoemen tot stadhouders, die direct ondergeschikt zouden zijn aan den bonds kanselier en zonder de parlementen met een kleine adviseerende commissie de leiding in de bondslanden op zich zullen nemen. De beslis sing in deze berust bij Dollfuss. WEENEN, 9 Febr. (V. D.) Het politie-onder- zoek naar wapens bij de sociaal-democratische partij te Weenen is hedenmorgen voortgezet, o.a. in het gebouw van den metaalbewerkers- bond en van de socialistische afweerorganisa- tie. In tegenstelling tot de officieele mededeelin- gen van gisteren deelt de politie heden mede, dat de huiszoekingen geen resultaat hebben opgeleverd. LONDEN, 9 Febr. (Reuter). Bij beschikking van het ministerie van Handel zullen met in gang van Dinsdag a.s. de douane-rechten op de navolgende, in Frankrijk vervaardigde catego rieën van Fransche waren worden verhoogd met een aanvullend douanerecht van 20 pCt. ad valorem: kleedingstukken, pennen, kunstbloe men, kunstfruit en bont- en zijde-artikelen, ruwe zijde uitgezonderd. De maatregel is niet van toepassing op waren uit het Saargebied. Een certificaat van oor sprong zal worden geëischt voor de bovenge noemde categorieën van goederen, die worden ingevoerd uit Nederland, Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland, Duitschland, België, Luxem burg en het Saargebied. WEENEN, 9 Febr. (D.N.B.) Vrijdagavond werd een ministerraad gehouden, waarin slechts loopende zaken behandeld werden. In tegen stelling tot sommige persberichten lijkt het niet waarschijnlijk, dat het besluit spoedig val len zou, om het geschil met Duitschland in den Volkenbond te brengen. De berichten, als zou een memorandum der Oostenrijksche regeering overhandigd zijn in Rome, Parijs en Londen, mogen voorloopig als onjuist worden beschouwd. Het beschuldigingsmateriaal voor den Vol kenbond is nog in de verste verte niet gereed en zal eerst nog juridisch en technisch onder zocht moeten worden. Met dit onderzoek zal thans, na den terugkeer van Dollfuss uit Boe dapest, een aanvang worden gemaakt. Het bezoek der Oostenrijksche gezanten aan de ministeries van Buitenlandsche Zaken der groote mogendheden schijnt uitsluitend een voorloopige informatie over het z.g. bewijs materiaal ten doel te hebben gehad. Waar de bondskanselier door den ministerraad slechts gemachtigd werd om na overleg met de groote mogendheden de Volkenbondsprocedure naar eigen goeddunken in te leiden, neemt men aan. dat de Oostenrijksche regeering eerst op de instemming der groote mogendheden wachten wil, alvorens de hulp van den Volkenbond in te roepen. LONDEN, 9 Febr. (Reuter.) Het Oostenrijk sche „dossier in zake de inmenging van Duitsch land in Ostenrijksche aangelegenheden" bevindt zich thans in handen van het Brltsche minis terie van Buitenlandsche Zaken. Het bevat niet minder dan 150 in het Duitsch geschreven blad zijden. Reuter verneemt, dat men bezig is met de vertaling. Het is dus nog niet mogelijk dat men er in officieele kringen reeds commentaar op zou kunnen geven. LONDEN, 9 Febr. (Reuter). Naar vernomen wordt, wisselt de Britsche regeering van ge dachten met Parijs en Rome naar aanleiding van het haar door Oostenrijk ter inzage gege ven dossier betreffende Duitsche inmenging in Oostenrijksche aangelegenheden. TRIPOLIS, 9 Febr. (Reuter). Een Italiaan sche geologische expeditie heeft in de Sahara elf grotten ontdekt met prae-historische afbeel dingen van koeien, ossen, geiten, schapen, ga zellen en olifanten. Zonder succes had de expeditie eenige maan den onder leiding van professor Caporiacco van de universiteit van Florence onderzoekingen gedaan in de omgeving van de Koefra-oasen en men was reeds op het punt terug te keeren. Op een middag ging evenwel een van de deel nemers, graaf Almasy, 'n middagdutje doen on der een granietrots. Half slapend zag hjj in de rots boven zich krabbels, welke opzettelijk schenen aangebracht. Hij riep de overige leden van de expeditie en men constateerde hier met prae-historische rots-teekeningen te doen te hebben. De onderzoekingen werden voortgezet met het gevolg, dat elf grotten werden ontdekt. Behalve afbeeldingen van dieren zijn hierin ook teeke ningen ontdekt van mannen, gewapend met pijl en boog, en van vrouwen en kinderen. De teekeningen zijn aangebracht in drie kleuren, rood, wit en geel. Aan deze vondst wordt groote waarde gehecht omdat hierdoor de theorie, dat de Sahara eens door een herdersvolk bewoond is geweest, wordt bevestigd. In het nieuwgebouwde Lyceum voor Meisjes, verbonden aan het Klooster der Eerw. Zusters van de Congregatie van J. M. J. staande aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, is, zooals wij reeds kort vermeldden, gisteren door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, de consecratie verricht van de ka pel en de inwijding van het schoolgebouw. Nadat te half acht een aanvang was gemaakt met de plechtigheden in de kapel, verkregen om negen uur de genoodigden en scholieren toegang. Na de overbrenging der relikwieën (van de H.H. Martelaren van Gorkum en den H. Urbanus) had de verdere wijding en zalving van kruisen en altaar plaats. Z. H. Exc. werd tijdens de consecratie bijge staan door de Diakens: rector J. Nolet en rec tor P. J. Maas, den sub-diaken rector G. Kerk vliet; kapelaan J. Veerman (ad mytram), rector C. Hesp (ad bacalum), pater Hulsbosch (ad tu- neferarius), kapelaan Th. Klepper (ad librum), de kapelaans P. Dijsselbloem en W. van Leeuwen (cantores). Gedurende de daaropvolgende H. Mis werd de Bisschop geassisteerd door pastoor J. Querelle (presbyter-assistens) en de troon-dia- kens pastoor C. Duivesteijn en dr. J. Witlox. De verdere functies tijdens de H. Mis werden waar genomen door dezelfde eerw. heeren als bij de Consecratie. Aanwezig waren onder deze plechtigheden mgr. J. W. v. Heeswijk, deken van Rotterdam en het hoofdbestuur van de Congregatie van J. M. J. Gedurende de H. Mis werd de Gregoriaansche Mis „Cum Jubilo" gezongen, waarbij een koortje uit de leerlingen meewerkte. Na afloop hield Z. H. Exc. een toespraak tot de Eerw. Zusters en de scholieren, waarin hij wees op de vreugde van dezen dag, de dankbaar heid, die hen moest vervullen en de plicht waartoe hij hen riep. Mgr. sprak zijn verrassing uit over de sier lijke en waardige uitvoering van de kapel en hoopte dat de inwonenden en leerlingen zich dik wijls gedrongen zouden voelen, er heen te ko men, om naast de ontwikkeling van hun ver stand ook vervuld te worden van de genade en waarheid Gods, die de ziel vormt en opvoedt. Door de aanwezige scholieren werden daarna eenige liederen gezongen. Des middags te half twee heeft Z. H. Exc. het gebouw verder ingewijd met assistentie van Rector P. J. Maas (diaken) en rector J. Nolet (sub-daken). i Ten drie uur had een plechtige vergadering plaats in de Aula van het Lyceum, welke ge presideerd werd door den rector P. J. Maas. Hier werd nog het woord gevoerd door ir. van der Heyden en dr. Th. Rietveld, namens de leearren en verschillende andere sprekers, waar bij ook eenige geschenken voor het nieuwe ge bouw werden aangeboden. Het Lyceum is door zijn modernen bouw langs de Breitnerstraat een sieraad in dit nieuwe stadsdeel geworden, in een logisch varband met claustrum „Maria Virgo", dat zich om den hoek aan de Mathenesserlaan uitstrekt. Het voorziet in een reeds lang te Rotterdam gevoeld gemis. Uit het tweede jaarverslag van het Centraal Bureau voor Gemeentepolitiek der R.K. Staats partij blijkt overduidelijk, dat deze nuttige in stelling veel goed werk heeft verricht. Vele belangrijke adviezen werden verstrekt. In het verstrekken van adviezen en inlich tingen en in het tijdelijk beschikbaar stellen van stukken manifesteeren zich uiteraard het meest de werkzaamheden van het Bureau naar buiten. Toch houden die werkzaamheden daar mede niet op. Vooral in het tweede jaar van het bestaan van het Bureau is wel duidelijk tot uiting gekomen, dat de Federatie en Ad viesbureau hi nauwe samenwerking er veel toe kunnen bijdragen om den band tusschen onze raadsleden en de partij te verstevigen. De politiek van vele raadsleden had en heeft soms nog veel weg van een „wilde" politiek, aldus het verslag, waarbij de beginselen der party wel eens in het gedrang komen en Naar aanleiding van de talrijke arrestaties, die de laatste dagen in Oss en omgeving door de gemesnte-politie in samenwerking met de Kon. Marechaussee en rijksveldwacht, onder persoonlijke leiding van den Burgemeester van Oss, zyn geschied, meldt onze correspondent te Oss: De politie heeft gearresteerd' de gebroeders De B., die werkzaam waren bij den bouw van den Sluisput by de in aanbouw zynde stuw in de Maas te Lith, en R., die werkzaam was aan de grondwerken van de Hertogswetering te Oss. De Marechaussee heeft te zelfder tyd in een ander deel der gemeente Oss twee personen ge arresteerd, die er eveneens van verdacht wor den deel uit te maken van de bende, die in den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen spre ken door de inbraken, bloedige vechtpartyen en andere misdaden in Oss en omgeving. Naar verluidt zullen nog meer arrestaties vol gen. Dit schy'nt het begin te zijn van een energiek doorgevoerde actie om Oss te zuiveren van de misdadigheid en van den smet, die den laat sten tyd hierdoor op den goeden naam van Oss is gevallen. Waaraan was deze misdadigheid te wyten en hoe kwam Oss in den laatsten tyd aan zoo'n slechten naam?. Dr. Casparie, een bekend psychiater te 's Her togenbosch, heeft getracht daar een antwoord op te geven in eenige kranten-artikelen en in een lezing, die hy in Deoember van verleden jaar te Amsterdam heeft gehouden voor het Psychiatrisch-Juridisch Genootschap. Hy vraagt, welke de psyche is van de in Oss wenende misdadigers, waar ze vandaan zyn ge komen en hoe moet worden verklaard, dat zel den of nooit een dader tot het afleggen van een bekentenis is te brengen en door getuigen verklaringen voldoende bewysmateriaal is te verzamelen, waardoor een veroordeeling door den rechter mogelijk is. Hy wyst dan op de veeten, die tusschen be paalde families bestaan en welke zy onderling wenschen uit te vechten; op de solidariteit, die hen er toe brengt elkander niet te verraden en hen, die getuigen zouden, te bedreigen met den dood. Het zijn geen krankzinnige misdadi gers of misdadige krankzinnigen, zegt hy, maar zelfs intelligente personen, onverschillig, doch rustig en zeker. Als oorzaak der misdadigheid noemt hy de ziekte der erfeiykheid, waarmede de categorie is belast en meent dan als eerste aanleiding van de manie tot het nemen van wraak en het doen van moorden te moeten aanwyzen het „privi lege" in 1399 door hertogin Johanna van Bra bant, die Oss tot stad en vesting maakte, ge schonken, waarby bepaald werd, dat geen poor ter van Oss in Oss of in de geheele Meierij van den Bosch door een schout of benadeelde par ty voor het gerecht mocht worden gedaagd we gens doodslag of medeplichtigheid aan doodslag, tenzy ook door twee onpartydige poorters uit Oss tegen hem getuigd werd. Dit schynt thans nog hetzelfde te zyn. Want zelden komt een getuige iets bezwarends voor den verdachte voor de Rechtbank te 's-Herto- genbosch verklaren. Meestal hebben zij niets gehoord of gezien en weten zij van niets. Zoo komt het, dat velen worden vrygesproken we gens gebrek aan bewys. Het is duideiyk, dat de politie een zware taak heeft by het opsporen der misdadigers, want zelden of nooit krygt zy inlichtingen van menschen, die Iets weten. Toch zyn het maar een twaalf a vyftiental families, die Oss dien kwaden naam bezorgen. Grootendeels wonen zy byeen in een gehucht, het Schayksveld, op de grens tusschen Oss en Berghem. Zy hebben hun eigen opvattingen omtrent wat recht is en wat niet en vechten hun veeten liefst onderling uit. Een menschen- leven slaan zy niet zoo hoog aan. Begrippen over moraliteit zyn zeer vaag by hen. zy zijn familie van elkaar in letteriyken en figuurlij ken zin. Want allen zyn min of meer aan el kaar verwant. De misdadigheid is van vader op zoon overgegaan. Toch moet men niet meenen, dat zy in alle opzichten slecht zyn. In hun werk zyn het ge- moedelyke en gewillige menschen, die alles over hebben voor hem, voor wien ze iets voelen. Buiten hun kringen heeft niemand last van hen. Wie hen niet moeit, zal niet lastig gevallen worden. Men moet zich echter niet met hun onderlinge ruzies en verhoudingen inlaten. Den laatsten tyd is er op talryke plaatsen in gebroken. Wat kan hiervan de oorzaak zyn? Een be langrijke oorzaak van de vele inbraken en dief stallen van den laatsten tyd ligt in de gedwon gen werkloosheid van velen, door het vertrek van een der grootste industrieën uit Oss, die talrijken menschen werk verschafte. Wel heeft een zeker deel van de pers alles wat te Oss voorviel uitgebuit om er sensatie van te maken. Van een burenruzie werd een vechtparty gemaakt en van een oploop moord en doodslag. Dit verwekte noodeloos onrust in en buiten Oss en werd oorzaak van veel over last en wrevel voor de betrokken personen. Maar hoe is in de boven omschreven men taliteit verbetering te brengen? Dit zal niet het werk zijn van een oogenblik, maar van langen duur. Er wordt thans veel goed werk verricht in het belang van de jeugd. Ook het onderwys is de laatste tiental jaren veel verbeterd. Tal van vereenigingen op geestelijk en stoffeiyk gebied trachten de menschen op een hooger beschavingspeil te brengen. Daar naast werken eengie bouwvereenigingen krachtig gesteund door het Gemeentebestuur aan betere woningtoestanden voor de lagere klassen. Door de opruiming van krotwoningen die er byna niet meer zyn is de huisves ting de laatste jaren zeer verbeterd. Mocht de werkloosheid verminderen, dan zal aanstonds de criminaliteit afnemen. Voor de vermindering daarvan wordt door de geestelijke en wereldiyke overheid hard gewerkt, die, gesteund door de publieke opinie, daarbij zeker succes zullen be halen. waarbij het belang der gemeente wel eens op den achtergrond wordt geschoven of althans een rol van geringere beteekenis vervult dan de onderlinge meeningsverschillen van dikwyls en helaas persoonlijken aard. Het was daarom een voldoening, dat dezer- zyds enkele malen bemiddelend kon worden opgetreden om een oneenigheid in de R.K. Raadsfractie te beslechten. Met eerbiediging van de zelfstandigheid van den vertegenwoor diger ook in den gemeenteraad, zal het stre ven er in de toekomst op gericht zyn, onze raadsleden in een nauwer en voortdurend con tact te brehgen met de partij, waarvoor zy een zetel innemen. Een gemeenteprogram blyft daartoe een o.I. onmisbaar hulpmiddel. De Commissie van Toezicht en Bystand heeft dan ook besloten een in overleg met verschil lende organisaties ontworpen eerste concept, aan een sub-commisie toe te vertrouwen, welke zon der twyfel in den loop van dit jaar met haar arbeid gereed zal komen. Door het overiyden van prof. v. d. Grinten ontviel der Commissie haar voorzitter. Zooals voor zoo talryke andere instellingen beteekenoe het heengaan van prof. van der Grinten voor het Bureau en voor het tijdschrift „De Ge meenteraad" een groot verlies. Prof. Kamphuisen, die op verzoek van het Partijbestuur lid werd der Commissie, werd door de leden bereid gevonden het voorzitter schap op zich te nemen. In de plaats van dr. J. F. J. ten Berge, die voor het lidmaatschap bedankte, werd door het Partybestuur benoemd en is bereid gevonden die benoeming te aanvaarden dr. L. A. Veeger, Inspecteur der Volksgezondheid, te Nymegen. De Belgische minister van landbouw Sap is, meldt het „Handelsblad", Donderdagavond naar Parijs vertrokken, waar hij o.a. besprekingen zal voeren met de Nederlandsche handelsdelega tie, die op het oogenblik daar ter stede met de gedelegeerden van het NederlandschFransche handelsverkeer onderhandelt. De besprekingen van minister Sap met de Nederlandsche gedelegeerden hebben ten doel de rechtstreeksche onderhandelingen van den heer Sap met minister Verschuur over de re geling van den uitvoer van Nederlandsche landbouwproducten naar België voor de berei den). De „Soir", die wel beschouwd wordt als de spreekbuis van den minister-president de Bro- queville, weet mede te deelen, dat in de Zater dag te houden zitting van het Belgische kabi net o.a. ook de kwestie van de Belgische onder handelingen ter sprake zal komen. Nu de dollar op 59.06 pet. zijner oorspron- keiyke waarde is vastgesteld, wyzigt zich te vens de pariteit van de goudvaluta's in andere landen. Voor valuta's, die nog geheel of ge- deelteiyk op den gouden standaard zyn ge baseerd, volgt hieronder een vergeiykende staat van de nieuwe en oude goudpariteit. Volgens de nieuwe pariteit bedraagt het nieuwe goudgehalte van den dollar 155/21 grein met een fyngoudgehalte van 900 fyn tegen een oud goudgehalte van 258/10. Pariteit met den dollar. Oude parit. nwe. parit. Voor New-York met: Amsterdam 40.196 Parijs 3.9197 Rome 5.263 Praag 2.963 Berlyn 23.821 Brussel 13.904 Zürich 19,295 Boedapest 17.49 Boekarest 0.5982 Warschau 11.218 68.057 6.6335 8.911 5.017 40.332 23.541 32669 29.613 1.013 18.993 In verband met hetgeen minister Coiyn in de Eerste Kamer heeft medegedeeld inzake het praevaleeren van de belofte voor ambtenaren boven de gehoorzaamheid aan een „corrupte regeering", hebben de heeren C. van Geelker ken, algemeen secretaris en J. Hogewind, ge- pensionneerd luit.-kolonel van het Indische leger en hoofd van de organisatie van de N. S. B., aan het „Handelsblad" medegedeeld, dat een circulaire, als door den minister president in de Kamer geciteerd, aan de lei ding volkomen onbekend is. Tevens verklaarde men, dat de gewraakte uitdrukking niet alleen wordt betreurd, zoo zy al door een plaatsehjke instantie is gebezigd buiten voorkennis van de leiding, maar dat de betrokkene, die hiervoor verantwoordehjk is (tenminste wanneer dit na onderzoek juist zou blyken) nog heden telegrafisch uit de gelede ren der N. S. B. zal worden geroyeerd. Wie een circulaire aldus zou hebben geredi geerd, heeft dan hiermee volkomen in stryd gehandeld met den geest der beweging en met dien van den algemeen leider ir. Mussert en zal de gevolgen daarvan moeten dragen. Opnieuw verzekerde men het blad, dat de N. S. B. zich op volkomen legaal standpunt stelt en op de vraag, hoe dan de woorden van den Minister moeten worden verklaard, ant woordden beiden, dat zy veronderstelden dat de heer Colyn ten deze misleid is geworden. BANDOENG, 9 Febr. (Aneta) Een vyftal koe lies hebben een aanslag gepleegd op het ïeven van den employé Martens, op het theeland Tjiboeni in het Rantjabalische. Byzonderheden zyn nog niet beschikbaar. De administrateur is naar de betrokken afdeeling vertrokken. De Provinciaal der Paters Franciscanen, de hoogeerw. pater Honoratus Caminada, is na 'n visitatie-reis door China en Indië, Donderdag te Rome aangekomen. De conferentie van den Ryksbemiddelaar profj mr. Aalberse met de partyen betrokken by het conflict in het maatkleedingbedryf is, naar wyi meldden, zonder resultaat gebleven. Het geschil heeft thans een zoodanigen vorm, aangenomen, dat de werkgevers heden tot uit sluiting zullen overgaan. By de uitbetaling van de loonen zal den arbeiders worden medege deeld, dat zy niet weer terug behoeven te komen. Het conflict vloeit voort uit het afloopen van het collectief contract op 15 Februari a.s. Dit contract was aangegaan tusschen den Bond van Kleedermakerspatroons in Nederland en de Vereeniging van Werkgevers in het Hee- renkleedingbedryf (maatconfectie-zaken) eener- zyds en den Ned. Bond van Arbeiders (sters) in de Kleedlngindustrie en de R.K. en Chr. Werk nemersbonden anderzijds. Van werkgeverszyde werd voor een eventueel nieuw contract een loonsverlaging voorgesteld van ongeveer 12 lA pCt De besturen der arbei dersorganisaties verzetten zich tegen een verla ging, ten minste tegen een zoodanige wyziging, dat de uurloonen op een veel lager peil zouden komen dan die van de andere vakarbeiders. By herhaalde onderhandelingen is men niet tot overeenstemming gekomen. Behalve de loonsverlaging wilde de Vereeni ging van Werkgevers in het maatconfectiebe- drijf nog een speciaal stukloon invoeren (voor! een goedkoop, zgn. crisis-costuum)Dit stuk-i loon zou lager moeten zyn dan het geldendei en dan onder den naam van „Crisismaakloon"1 ingevoerd worden. De bonden stonden ook in het algemeen tegen over dit voorstel afwyzend. De uitsluiting betreft naar „De Telegraaf"] mededeelt verschillende zaken in het geheele] land, d.w.z. de zaken, welke lid der Werkgevers-I organisatie zyn. Hoeveel arbeiders by het con-J flict betrokken zullen zyn, is thans nog niet te' zeggen. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de gearresteerde kassier van de Boerenleenbank te Beugen thans bekend, zich aan verduistering van gelden en valschheid in geschrifte te heb ben schuldig gemaakt. De man heeft gedurende een aantal jaren de bedragen in de schuldboekjes vervalscht en zich daardoor een bedrag van ongeveer f 20.000 toegeëigend. Het schynt, dat hy door deze fraudes het eene gat met het andere stopte en bet moet waarschynlyk geacht worden, dat ook zyn ad ministratie van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond, waarvan hy depöthouder was, lang niet in orde bevonden zal worden. Vrydagavond is onder groote belangstelling de Zesdaagsche van Antwerpen, de eerste in de Scheldestad, aangevangen. Wat de voor- wedstryden betreft, in de sprint won Michard voor Arlet, Chapalain, Jezo, Huybrechts en van Egmond. Na een half uur rijden waren 23,635 K.M. af gelegd en om half 11 des avonds 47,125 KJVÏ. Om 23 uur was de stand als volgt: Aan den kop: AertsHuertgen, Deneef Buysse, Loncke—Charlier; met 1 ronde achterstand: Schön—Richli, Bo- gaertSlaats, RaesMortier, De Bruyc'ker Van Hevel, MeulemansDegraeve, Van Kem pen—Braspenning, Maes—Van der Horst; met 2 ronden achterstand: Depicao—Linari, Depauwvan Nevele, MeerschaertMertens, MortelmansVerschuren, van Oers—Muller, Dervaes—Verdyck met 3 ronden achterstand: PynenburgWals, Van HoutVan Hoek, DebaetsLetourneur. Over het bezoek van Prins Hendrik aan Buda pest wordt nog door Reuter gemeld dat Z. K. H. in gezelschap van zyn gastheer en gastvrouw, den hertog en de hertogin Heinrich Borwin van Mecklenburg o.m. de Matthias-Kroningskerk be zocht heeft, waar hy ontvangen en rondgeleid Is door Bisschop Nemes. De Prins heeft deelgenomen aan een diner, aangeboden door den voormaligen Oostenrijksch- Hongaarschen gezant in Berlijn, Graaf Alexan der Török, terwyl hij bygewoond heeft het bal in de Opera, met een liefdadig doel gegeven en waar ook de minister-president aanwezig was. Ryksbestuurder Horthy heeft ook een feest- maaltyd ter eere van den Prins gegeven. Later gaf Z. K. H. een lunch, waaraan o.m. deelnam de vroegere minister van binnenlandsche zaken Iwan von Rokowszky. Als beschermheer der padvinders is de Prins ontvangen in het gebouw van het presidium van den Hongaarschen Padvindersbond, dat met Hollandsche vlaggen versierd was. In den nacht van 27 op 28 Januari is inge broken by de firma T. den Hartigh, Electri- sche Brood-, Banket- en Koekbakkerij, Bergweg 42 Rotterdam. Er werd ƒ8.200 gestolen. De in braak werd op Zondagmorgen 28 Januari ons- dekt door een der firmanten. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat de inbrekers zich hadden laten insluiten en door .'jrceering van enkele binnendeuren in het kantoor waren gekomen, waar de brandkast op een vakkundige wyze was geforceerd. Het ge- stolene bestond in hoofdzaak uit bankbiljetten en verder wat zilver en kleingeld. By het on derzoek vond men voorts een knoop van een overjas. Deze knoop werd gevonden op een plek, welke deed vermoeden dat de knoop was afgerukt van de jas by het klimmen door een raam. Aan den knoop zat nog een klein stukje stof. Het onderzoek leidde in de richting van een 35-jarigen A. H. van wien men wist, dat hy veel omging met den 36-jarigen F. de K. bei den wonende te Rotterdam. In hun hulzen werd een huiszoeking verricht. By H., die thuis werd aangetroffen, werd niets gevonden. De man, die ontkende, werd nochtans aangehouden. By de K. werd op den zolder onder een kist 1000.gevonden. Toen de K. even later thuis kwam, werd hy gearresteerd. Op hem vond men nog 3005. Beide mannén werden ingesloten. Aan den overjas van H. werden zes nieuwe knoopen ontdekt. Een nader onderzoek wees uit, dat onder een van deze knoopen een klein gaatje was en in dat gaatje paste precies het Stukje stof, dat aan den in de bakkery gevon den knoop zat. H. kon toen niet anders doen dan een bekentenis afleggen. Op Zondagmorgen had hy bij de K. het geld gebracht. H. is ingesloten, verdacht van de inbraak, de K. verdacht van heling. De politie heeft thans dus byna de helft van het gestolen geld opge spoord. Het onderzoek naar de rest wordt nog voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14