BIJ DEN TWAALFDEN JAARDAG VAN PIUS' KRONING pari- 9B Katholiek protest CHIAPPE WIL WEER PREFECT VAN POLITIE WORDEN Rust in Parijs Het nieuws van heden 1922 - 12 FEBR.- 1934 V eiligheidsdienst te Weenen Praag overweegt devaluatie DE BAROMETER 0ÊKKÊÈÈ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Paus der verzoening TIEN TWEELINGEN Z. H. Paus Pius XI Japans vlootmanoeu- vres voortaan elk jaar Het Weer Prins als soldaat Buiten de bevoegdheid van de soc- dem. landsregeering geplaatst Dollfuss' besprekingen Bekend socialist in arrest 40 KOU DE-SLACHTOFFERS GEWELDIGE BRAND IN EEN WARENHUIS Tegen het verbod der godsdien stige conferenties van het station Radio-Paris Een vergadering en een motie Zal het uitgetreden kabinet-Dala- dier in staat van beschuldi ging worden gesteld Frot verdedigt zich Oostenrijks beroep op den Volkenbond Engeland neemt een afwachtende houding aan Stoffelijk overschot van Stavisky Voorloopig niet naar Parijs Sjanhaikwan terug aan China Met de noodige beperkingen! DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Wegens de vermindering van 's lands concurrentie- capaciteit Gratieverleeningsrecht aan Goering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18603 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het was den 5 Februari 1922 dat Achille Ratti, Kardinaal- Aartsbisschop van Milaan, door het H. College dat zich na den dood van Benedictus XV r.n. in Con claaf vereenigd had, tot Paus geko zen werd. Den 12 Februari 1922 werd Z. H. Pius XI in de Basiliek van Sint Pieter gekroond. Heden herdenken dus drie-honderd-vijftig millioen Katholieken den twaalfden verjaardag der troonbestijging van onzen roemrijk regeerenden Paus, den twee-honderd-zestigsten Op volger van Sint Petrus. Drie dagen lang was het Conclaaf vereenigd geweest en twaalf malen had het gestemd, zonder dat een der Kardinalen de vereischte meerderheid van stemmen op zijn naam had kunnen vereenigen. Eindelijk, in den morgen van 5 Februari 1922 leek de beslissing nabij. Bij de eerste stemming ontbraken Kard. Achille Ratti nog slechts enkele stemmen. Kort na elf uur klom een dun, wit rookwolkje uit het bekende, zinken schoorsteentje boven de Sixtijnsche Kapel ten hemel op, en de tien-duizenden op het Sint Pietersplein wisten dat nu spoedig de Kardi- naal-Camerlengo op het groote balcon der Ba siliek van Sint Pieter verschijnen zou met de blijde boodschap: „Ik verkondig u een groote vreugde. Wij hebben een nieuwen Paus!" Intusschen waren de kleine baldakijnen boven de hoofden der Kardinalen in de Sixtijnsche Kapel omlaag geklapt, behalve boven het hoofd van den Milaneeschen Kardinaal-Aartsbisschop, die bij de veer tiende stemming de vereischte meerderheid van stemmen had verkregen. „Wij hebben gezamenlijk de staties afgelegd van den Kruisweg", merkte wijlen Kard. Czernoch op: „Nu laten we hem alleen.... op Cal- varië." Achille Ratti had het hoofd op zijn borst laten zinken en scheen te bidden. „Neemt u uw keuze aan?" „Ik voel mij onwaardig. God heeft het echter zoo gewild. Ik zal gehoorzamen." „Welken naam wilt u dragen?" „Ik werd onder een Pius geboren. Het was onder een Pius dat ik naar Rome kwam. Ik kies den naam Pius." Een minuut van diepe stilte. Dan was Achille Ratti zijn aandoening plots te boven. „Ik eerbiedig en handhaaf al de rechten der Kerk. Ik zal in de toe komst die rechten ook blijven eer biedigen en ook blijven handhaven, zoo waar helpe mij de Almachtige God. Maar ik wil tevens den Vrede en de Verzoening. Vanaf het groote balcon der Basiliek van Sint Pieter zal ik de menigte en Italië zegenen. De nieuwe Paus had den naam aangenomen van Pius, den Vromen. Maar hij vergat niet dat hij op Petrus' Stoel pas de elfde Pius was en dat hem in het bestuur der Kerk dertien Leones, dertien Leeuwen waren voorgegaan. Zijn eerste daad was het Italië te zegenen: het Italië waarop sedert de verre dagen van Pius IX geen Pauselijke Zegen meer was neergedaald. Hij wijdde zijn Pontificaat aan den innerlijken op bouw. Pius XI neeg niet moedeloos het hoofd bij wat in 1870 onherroepelijk verloren was gegaan. Hij vatte het werk weer op dat Leo XIII en Pius X niet had kunnen voltooien, en waar aan Benedictus XV in de woelige dagen van den Wereldoorlog niet had kunnen denken. Hij maakte de balans op van wat een eeuw libe ralisme, ongeloof en anti-clericalisme ont wrichtte, van wat de oorlog vernielde, van wat de nieuwe tijd eischte. Hij mobiliseerde het leger der Katholieke Actie, de hulp der leeken bij het Hiërarchisch Apostolaat van de Kerk. Hij bouwde seminaries en reorganiseerde de opleiding der geestelijk heid. Hij ijverde voor de Oostersche Kerk. Hij richtte nieuwe Missies op. Op de plechtigste wijze stelde Hij de Leer der Kerk tegenover de moderne dwalingen. Wij noemen slechts de Encyclieken „Divini illius Magistri" over de Ka tholieke jeugdopvoeding, „Casti Connubii" over het christelijk huwelijk, „Quadragesimo Anno" over het sociale vraagstuk. Hij bevestigde de rechten der Kerk, vooral door na moeilijke onderhandelingen, te komen tot Concordaten met de staten-opvolgers der Habsburger-dynastie. Hij leidde het wereldwijd verzet tegen de Kerkvervolging in Sovjet-Rus land. Hij verhief Zijn stem tegen Calles in Mexico, tegen Azana in Spanje. En toen het Italiaansche fascisme de Katho lieke Actie dreigde uit te roeien en de stem van den Paus trachtte te verstikken, aarzelde Hij niet om Zijn protest tegen het geweld te verheffen. Zijn Encycliek „Non abbiamo bi- sogno" het was een der zeldzame gelegenhe den dat de officieele uitgave eener Encycliek niet in het Latijn, doch in het Italiaansch ge schiedde werd in geheel Italië verspreid. En het had geen zin om dit te belemmeren, want terwijl de eerste exemplaren der „Osser- vatore Romano" in de straten van Rome ver kocht werden, verscheen de zelfde Encycliek in München, in Parijs en in Londen, terwijl zij tevens naar New-York werd getelefoneerd. Een aantal Monsignori waren een dag te voren met den verzegelden tekst van „Non abbiamo bi- sogno" per vliegtuig uit de Eeuwige Stad ver trokken. Maar een feit vooral zal den naam van Pius XI doen voortleven in de geschiedenis: Het Verdrag van Lateranen, de Verzoening tus- schen Vaticaan en Quirinaal. We herinneren ons nog de blijde gebeurtenis van Maandag 11 Februari 1929, toen de Kar dinaal-Secretaris van Staat, Z. Em. Kardinaal Pietro Gasparri en het Hoofd der Italiaansche Regeering Benito Mussolini in de Zaal der Pausen van het Lateraansch Paleis het Poli tiek Verdrag en het Concordaat onderteekenden. En wij herinneren ons vooral nog de plech tigheid van Dinsdag 12 Februari 1929, toen Fius XI op bijzonder plechtige wijze den ze venden verjaardag van Zijn Kroning vierde. Er was één gejuich: „Evviva il Papa-Rè!" Leve de Paus-Koning! En voor het eerst sinds Zijn Kroning droeg de H. Vader ook weer de tiara. Tachtig-duizend menschen verdrongen zich in Sint Pieter. Drie-honderd-duizend menschen stonden van negen-uur 's morgens tot één uur s middags in den stroomenden regen er op het Sint Pietersplein te wachten totdat de Paus hen zegenen zou. Terecht mocht Hij zeggen: „Wij hebben Italië aan God terug gegeven en God aan Italië". En moge Hij, de IJveraar voor Christus- Koning, eenmaal kunnen zeggen: „Wij hebben de wereld aan God terug gege ven en God aan de wereld." Een school in Atlanta (Ver. Staten) wordt door tien tweelingen bezocht. Een aardiae. rebus voor den nnderwiizerl 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke, later Oostelijke richtingen, nevelig tot half- bewolkt, weinig of geen neerslag, tempe- ratuur om het vriespunt des nachts, overdag iets kouder. Hoogste stand: 780.0 te Croydon. Laagste stand: 749.7 te Accuryri. Zon op 7.23, onder 5.07. Licht op 5.37. Maan op v.m. 7.13, onder n.m. 4.31. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHuiiiiiiiiiiiii»! TOKIO, 10 Febr. (V. D.) De Minister voor de Marine Osumi deelde gisteren in de Begroo- tingscommissie van de Japansche Kamer mede, dat de marine-autoriteiten het gewenscht ach ten de groote vlootmanoeuvres jaarlijks te hou den inplaats van eens per drie jaar, zooals de groote legermanoeuvres. Voor dit doel vroeg hij een extra post op de marinebegrooting van 5 millioen yen. De groote manoeuvres zullen dit jaar in den loop van den zomer in het midden van den Stil len Oceaan worden gehouden. TOKIO, 10 Febr. (Reuter) De 18-jarige prins Sumi, de jongste broeder van den keizer van Japan, verlaat de volgende maand de militaire academie en wordt dan als gewoon soldaat in gedeeld bij het 15de regiment cavalerie te Na- rashimo. lederen morgen om half zes zal hij moeten opstaan en den gewonen dienst te ver richten hebben. Alleen zal hij in een eigen ka mer in het hoofdkwartier van het regiment slapen. WEENEN, 10 Febr. De politiepresident van Weenen, Seidl, is door de regeering be noemd tot bondscommissaris voor het land Weenen. De Weensche landsregeering heeft thans niet meer te maken met de leiding van den veiligheidsdienst. In dezen maatregel ziet men algemeen een eersten stap der regeering op den weg naar uitschakeling der socialistische lands regeering van Weenen. WEENEN, 10 Febr. (V.D.) De besprekingen tusschen Dollfuss en de Tiroler Heimwehren, waaraan ook de vertegenwoordigers van alle Tiroolsche organisaties deelnemen, zijn heden voortgezet. Naar verluidt zijn echter nog geen practische resultaten bereikt. Binnenkort zullen de besprekingen van Dollfuss met de vertegen woordigers van andere heimwehren beginnen. Ter bevoegder plaatse wordt verklaard, dat de besprekingen tot dusverre slechts van zuiver in- formatoir karakter waren. In christelijk-sociale kringen heerscht eenige ontstemming over het feit, dat de conferentie met de landscommandanten is uitgesteld. Naar in welingelichte kringen verluidt, is in de on derhandelingen van de laatste dagen een nau wer samengaan van Heimwehren, Vaderland- sche Front en stormscharen tegen de christe lijk-sociale partij gebleken. WEENEN, 10 Febr. (V.D.) Een der bekend ste soc.-dem. leiders, de burgemeester van Wie ner Neustadt Puechler, districtsleider van den republikeinschen Schutzbund in het Suedbahn- gebied, is heden gearresteerd in verband met de politierazzia naar wapenbergplaatsen. Puech ler, wiens arrestatie wordt gemotiveerd met openlijk verzet tegen een politieagent, is aan de justitie overgeleverd. NEW-YORK, 10 Febr. De koude-golf die over geheel Noord-Amerika trekt, heeft reeds 40 menschenlevens geëischt, van wie 17 in den staat New-York. Te Fall River in den staat Massachusetts brak in een groot warenhuis een reus achtige brand uit, waardoor het geheele gebouw verwoest werd. Bij het blusschen werden een brandweerman gedood en 30 personen zwaar gewond In de Salie Wagram te Parijs werd dezer da gen een vergadering gehouden van vijfduizend katholieken, protestanten en joden om te pro testeeren tegen het feit dat de wekelijksche godsdienstige conferenties van Radio-Paris ver boden zijn sinds de Fransche staat per 1 Januari eigenaar van dezen zender werd. De voorzitter der Fédération Nationale Catho- lique, Generaal de Castelnau, hield de openings rede, waarin hij zijn leedwezen uitsprak over de recente relletjes en zeide te hopen dat de re geering toch eindelijk den moed moge vinden om openlijk de oorzaak van alle kwaad te con- stateeren en dit kwaad te bestrijden „door de hervorming van die onheilzame instellingen welke uit het nationale leven den Goddelijken Schepper uitsluiten van alle orde." Voor de katholieken sprak de bekende re denaar pater Lhande, die ook de godsdienstige conferenties van Radio-Paris hield. Hij begon met te zeggen dat hij, door middel van het radio-station Luxemburg, kans had ge zien datgene wat de autoriteiten uit Frankrijk verbannen hadden toch over de grens te smokkelen. Hij zal deze tactiek volhouden, zoolang ze noodzakelijk blijkt. PARIJS, 10 Febr. (Reuter) Het Kamerlid Henriot bekend door zijn meedoogenlooze actie tegen de regeering-Daladier in verband met het schandaal-Staviskyheeft een ontwerp-resolutie ingediend waarin hij de instelling vraagt eener commissie van twee-en-twintig le den, wier taak het zal zijn, te on derzoeken of Daladier, Frot en de andere leden van het afgetreden kabinet in staat van beschuldiging moeten worden gesteld wegens „het plegen van een misdaad in de uitoefening hunner functie." De afgetreden minister Frot die in het kabi- net-Daladier de portefeuille van Binnenlandsche Zaken had, heeft een lange nota gepubliceerd waarin hij zijn houding tijdens de relletjes in het begin dezer week rechtvaardigt. Hij ontkent dat er gebruik gemaakt zou zijn van mitrailleuses. Een dergelijk wapen werd niet alleen geen enkelen keer op de demonstranten gericht, doch zelfs heeft geen mitrailleuse ook maar een oogenblik de kazerne verlaten. Eerst na drie uren van hardnekkigen tegenstand is er gebruik gemaakt van de wapenen, op een oogenblik dat er geen an der middel meer was om weerstand te bie den aan de betoogingen welke ontaardden in een formeelen opstand, toen een vernie lingswoede zich begon meester te maken van de menigte. Frot verklaarde bedroefd het hoofd te buigen voor de dooden. Hij vraagt echter de Franschen om eens te overwegen wat er gebeurd zou zijn wanneer men de woedende menigte het parlementsgebouw had laten bestormen. Hij zegt tenslotte er zien van bewust te zijn dat hij zijn plicht en heel zijn plicht heeft gedaan. Hij onderwerpt zich aan het oordeel van het Fransche volk. De afgezette prefect der Parijsche politie, Chiappe, heeft medegedeeld dat hij tot heden niets heeft gedaan om eenig ambt te verkrijgen of af te wijzen. Hij !s niet bereid om een an deren post te aanvaarden dan dien van prefect der politie. Volgens de „Paris Midi" zijn bij de betoogin gen van Vrijdagavond 40 politie-agenten gewond. De meeste verwondingen zijn door revolver schoten veroorzaakt. Het aantal arrestaties be draagt ongeveer 1200. Onder de arrestanten be vinden zich 50 vreemdelingen, die onverwijld worden uitgewezen. Bet „Journal" weet te mel den dat ongeveer de helft der gearresteerde vreemdelingen uit Duitsche communisten be staat. Zaterdag had de begrafenis plaats van den oud-strijder Rossignol die bij de relletjes van Dinsdag gedood werd. Een groote menigte nam aan de plechtigheid ceel, waaronder de prefect van het Seine-departement, verschillende Ka merleden, gemeenteraadsleden, oud-strijders en aanhangers der „Jeunesse Patriottique." De genen die bij de troebelen verwondingen op liepen, gingen vooraan in den stoet. Hij dacht bij zijn protest niet aan zich zeiven, doch aan de zieken, de invaliden, de blinden, de gevangenen, aan al degenen die naar ziel of lichaam lijdend zijn en wien de godsdienstige radio-praatjes eenigen troost, eenige opbeuring brachten. En hij dacht ook aan Frankrijk, aan Frankrijks goeden naam, aan Frankrjjks pres tige, aan Frankrijks luister. Nog een dag te vo ren ontving hij een schrijven van zes-en-dertig professoren van Oxford, die hem kennis gaven van hun leedwezen en hun verontwaardiging. Wij moeten aldus pater Lhande de vrij heid van den vrijen aether heroveren, de vrij heid voor het woord Gods van het vrije firma ment, opdat de wereld opnieuw de stem hoore van Frankrijk, de stem van het ware Frankrijk. Namens de protestanten sprak vervolgens do minee Durlemann en namens de joden rabbijn Kaplan. Onder daverende toejuichingen werd tenslotte een motie aangenomen, waarin „5000 Fransche burgers, vergaderd zonder onderscheid van mee ning of belijdenis", van de verantwoordelijke re- regeering eischen „het integraal herstel der uit zending via Radio-Paris van de zedelijke en godsdienstige conferenties zooals die vroeger uit gezonden werden." LONDEN, 10 Febr. Van het door Oostenrijk aan de Britsche regeering voorgelegde dossier betreffende een Duitsche inmenging in Oosten- rijksche aangelegenheden zijn copieën verstrekt aan de Fransche en Italiaansche regeering, met wie de Engelsche regeering overleg pleegt. Momenteel wordt het dossier nog onderzocht op het Londensche ministerie van Buitenland- sche Zaken. Reuter meent echter te weten dat de officieele Engelsche opvatting is dat, waar Oostenrijk het voornemen te kennen heeft ge geven om de kwestie voor den Volkenbond te brengen, men geen enkel commentaar van de Engelsche regeering moet verwachten zoolang het beroep op Genève niet is gedaan. PARIJS, 10 Febr. (Reuter.) Het stoffelijk overschot van Stavisky, dat voorloopig te Cha- menix begraven is, zal thans niet worden ver voerd. Mevrouw Stavisky had gehoopt maatregelen te mogen treffen om een blijvende rustplaats te verkrijgen voor haar echtgenoot, doch op last van Parijs is tot dusver geen machtiging ver leend voor vervoer van het lijk, daar de regee ring onder de huidige omstandigheden elke aanleiding tot demonstraties wenscht te ver mijden. De burgemeester van Chamonix is van dit be richt in kennis gesteld. TIENTSIN, 10 Febr. (Reuter) Uit geloof waardige bron wordt vernomen, dat de bin nen de Chineesche muur gelegen stad Sjanhai kwan, welke sedert begin 1933 onder Japan sche bezetting stond, vanmorgen formeel aan China is teruggegeven. China neemt bezit van alle bestuursfuncties, met uitzondering van de post- en telegraafkantoren, de douane- en pas- poortbureaux en de grenspolitiepost. Een commissie van onderzoek gevraagd tegen het afgetreden kabinet-Daladicr. Oud-Minister Frot verdedigt zijn houding. Het stoffelijk overschot van Stavisky voorloopig niet naar Parijs. Fransche Katholieken protesteeren tegen het verbod van godsdienstige radio-conferenties. Nieuwe oplichtingsaffaire in Frankrijk. Thans te Beziers. Engeland zou een afwachtende houding aan nemen inzake Oostenrijks beroep op den Vol kenbond. Sjanhaikwan „formeel" aan China terugge geven. Tsjecho-Slowakije overweegt devaluatie van de kroon. De Weensche veiligheidsdienst los van de socia listische landsregeering. Minister Coljjn naar Indië. De loonsverlaging bij „De Sphinx" te Maastricht door de werknemers aanvaard. Extra-vergunningen voor den invoer uit Duitsch- land. Waarvoor de gelden van het Nationaal Lucht vaartfonds zullen worden besteed. De salarisdebatten in den Indischen Volksraad. Nieuwe ontslagen bij de mijnen. Vastenbrief van het Doorluchtig Episcopaat. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Dreigende staking in het maatkleedingbedrijf. Rond de staking aan de Kalkfabriek te Dordrecht. In de Heerlerheide zal een automobielrenbaan aangelegd worden. PRAAG, 10 Febr. Minister-President Malipetr verklaarde heden in een radiorede, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering overweegt, om de gouddekking van de papieren kroon Iets te verminderen, teneinde 's lands concurrentie- capaciteit, welke door de valuta-verhoudingen van andere staten belangrijk is verminderd, weer op te voeren. Wij kunnen niet werkloos blijven neerzitten, wanneer meer dan drie kwart van den internationalen handel wordt beheerscht door deze valutaveranderingen. Opdat onze valuta echter ni?t een speelbal wordt in de handen van financieele speculatie, kunnen wij deze aangelegenheden slechts re gelen door middel van de wetgevende licha men en zoo de stabiliteit van onze valuta ver zekeren. Onze valuta blijft een goudvaluta.. Inflatie zal in Tsjecho-Slowakije niet plaats hebben. Immers, in alle staten, die verande ringen in de valuta hebben aangebracht, is onbetwistbaar bewezen, dat in het binnen landsche economische leven geen verandering is ingetreden. Daar, waar die toch is ingetre den, was de verandering of zeer onbeduidend, of van geheel voorbijgaanden aard. Wij zullen niemand noch in het binnenland, hoch in het buitenland schade doen. BERLIJN, 10 Febr. (V. D.) In het Reichsge- setzblatt wordt de volgende beschikking van den rijkskanselier gepubliceerd: „Op grond van de mij door de decreten van den rijkspresident over de benoeming en het ontslaan der onmiddellijke landsambtenaren en over de uitoefening van het op den rijkspre sident overgedragen gratierecht der landen van 3 Febr. 1934 gegeven machtiging draag ik deze rechten over op den Pruisischen minister-pre sident, die gemachtigd is, de rechten verder over te dragen." I VMuunuiiiiimii TT TT7 r 7 r~ê/yO Stand op Maandag 1 uur n.m.: 770 Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1