STA D S N I E U W S Haarlem, 12 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM De strijd om de jeugd NIEUW BEDROG ONTDEKT De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 12 FEBRUARI PATER ESSER VIERT FEEST De koperen priesterjubilaris hartelijk gehuldigd De plechtige H. Mis Grootsche huldiging De receptie DOODELIJKE AANRIJDING Wielrijdster door auto gegrepen R.K. VOLKSBOND Belangrijke ledenvergadering DRONKEN AUTO BESTUURDER Gevel in elkaar gereden LOONEN BAKKERSBEDRIJF Overeenstemming bereikt PASTOOR H. QUANT BEDIEND Inbraak R. K. Harmonie Vereeniging „Utile Dulce" Raadsvergadering „Die Fledermaus" Moeilijke aanbestedings voorwaarden BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK SANTPOORT HEEMSTEDE CARNAVALSPRET IN KATHOLIEK VERBAND Een snapshot op het Vastenavondfeest der R. K. O Eenige bijzonderheden Kard.Schulte confereert met Hitier Oplichting van millioenen francs? AGENDA 13 Februari Weinig gentemanlike Beurs-thermometer Maandag 12 Februari 1934 oude Dell 120% 117% Het koperen priesterfeest van pater F. Esser, O.E.S.A., leeraar van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem is op hartelijke wijze ge vierd. Het feest duurde drie dagen en is Zater dagavond ingezet door een huldiging van de oud-leden. Velen hadden aan den tot hen ge- richten oproep gehoor gegeven en waren in één der zalen van café Brinkmann bijeengekomen om den sympathieken pater te huldigen. Daar de oud-leerlingen den avond zelf geheel vulden, behoeft niet gezegd worden, hoe con amore men medewerking had toegezegd. Enkele leeraren van den jubilaris hadden ook blijk gegeven van het medeleven met hun oud-leerling door hun aan wezigheid. Bij monde van den heer W. v. Liempt, zoon van den wethouder, oud-leerling, werd de ju bilaris hartelijk toegesproken en namens de oud-leerlingen dank gebracht voor alle lessen en sympathie van hem ondervonden. Tevens werd hem een stoffelijk blijk aangeboden in den vorm van een zieken-pateen in étui, met oliebusje in bursa, en een superpli. Zondagmorgen kwart over elf droeg de fees teling in de parochiekerk van Overveen aan het smaakvol versierde altaar zijn H. Mis van dank baarheid op. Assistentie verleenden pater-rector Drs. N. Th. Vlaar als diaken, pater G. J. ter Haar, conrector, als subdiaken en Egb. Retera als ceremoniarius. Als cantores fungeerden de paters G. J. Meyknecht en C. H. Wilderbeek. Rector Vlaar .hield de feestpredicatie. Aan de hand van de woorden van het Evangelie: „Et omnis plebs dedit laudens Deo" „En 't heele volk gaf Lof aan God", stelde de predikant de groote verdiensten van Pater Esser in het licht. Hij opende, evenals Jezus in het Evangelie, de oogenv an velen en leidde hen tot Christus, ve len leerden beter zien door zijn levendige lessen over de godsdienstleer, allen, die met hem in aanraking kwamen door zijn heerlijk voorbeeld. Daarvoor dankte de predikant hem en vroeg nog vele jaren, als God het gaf, allen te blijven stichten en tot Jezus te leiden onder de voor spraak van Maria de Sterre der Zee, die hy zoo vaak had aangeroepen in zijn Congregatie-on derrichtingen. Het parochiaal zangkoor, onder leiding van kapelaan F. van Buuren, voerde de Missa ad fugam van Palestrina uit. Na de H. Mis zong het op verdienstelijke wijze „Voor 't Heilig Aanschijn", tekst van G. Gezelle, mu ziek van J. Vollaerts S.J. In deze H. Mis, die door alle leerlingen en vele oud-leerlingen werd bijgewoond, merkten we o.a. nog op een corporatie van de R.K.M.T.S.- Vereeniging, rector J. Mol namens de K.J.C. en rector S. Braakman namens den D.H.V.B., pa ter Dr. Vermeulen, prof. in het Kerk. Recht te Nijmegen en pater R. Gerritsen, oeconoom der Orde. Nadat de jubilaris met zijn familie door een aaag van verkenners het vlaggende lyceum-ge bouw had betreden, voerden de leerlingen in het gymnastieklokaal waar de receptie gehou den werd en die daarom een versiering van palmen en bloemen droeg van de heeren de Jong en Barnhoorn onder de kunstzinnige lei ding van Mathé v. d. Weiden, teekenleeraar, gearrangeerd onder aanvoering van een der paters met begeleiding van een eigen muzieK- kapel een feestlied uit. Rector Vlaar sprak hier na den feesteling toe, waarbij hij cijfers toe kende in den schooltrant, voor eigen geestelijk leven een 8, godsdienst-leeraar 8 en egoïsme 2. Op geestige wijze beschreef de rector daarna hoe het hemelsche rapport precies klopte met wat hier op aarde was opgemaakt. De heer Mathé v. d. Weiden hield vervolgens namens de leeraren een hartelijke toespraak. Spr. noemde de samenwerking van pater Viaar en pater Esser een hartelijke sympathie tus- schen Noord en Zuid. Hoe hard de school ook groeide, pater Esser bleef steeds dezelfde. Spr. wist hoe weinig de feesteling ervan hield zyn hoedanigheden op te sommen. Zeker noemde spr. het, dat het leerarencorps één was in waar deering voor den jubilaris. Als herinnering aan dezen dag bood spr. een bureaustoel en brieven- kastje aan. Namens de leerlingen van het Lyceum sprak Gerard Kenter den jubilaris toe en bood een schrijfbureau aan. De prefect van de Maria-Congregatie, D. Kra nendonk, was hierna aan het woord, die voor al het werk van den jubilaris als priester in en buiten het Lyceum belichtte en den jubilaris een zilveren directeursketen en een enveloppe- met-inhoud schonk. Frits Seveke sprak hierna namens de sport- vereeniging „Alliance" hartelijke huldigings woorden. Een geschenk, bestaande uit een in gelijste kunstfoto vulde ook hier de felicitatie aan. Tot slot van deze huldiging sprak de jubilaris eenige hartelijke dankwoorden. Zoo onvoorbereid en zoo zwaar als dezen dag, was het woord voeren den jubilaris nooit ge vallen. Eerstens dankte hü pater-rector voor zijn geestige speech. Hij beloofde moeite te blijven doen om de sympathie der leeraren te behouden en dankte voor het cadeau. Spr. ging vervolgens de verdere lijst van sprekers na. Hij dankte de leerlingen voor hun felicitatiewoorden in den persoon van G. Kenter en hun geschenk. Ook de prefect van de Congregatie en de woord voerder van „Alliance" kregen hartelijke dank woorden voor hun wenschen en cadeaux, ter wijl de feesteling toezegde in de toekomst den zelfden weg te blijven bewandelen en opmerkte, dat hij diep ontroerd was over de wijze, waar op allen dezen dag voor hem tot een onvergete- lijken gemaakt hadden. Hierna kregen alle leerlingen een hartelijken handdruk. Op de receptie, die om twee uur aanving, voerde nog het woord prof. dr. Alph. Steger, namens een deputatie van het Leeken-Aposto- laat. Deze spreker bood namens hen het Hand boek der Kerkgeschiedenis van Dr. J. de Jong aan. Namens het bestuur van den D.H.V.B. sprak de heer H. N. Smits uit Hoorn, vice-voorzitter, en overhandigde den jubilaris een enveloppe met inhoud. De voetbalwereld was verder vertegenwoordigd door den heer H. Putter, voorzitter van het dis trict Amsterdam, F. van Veen, secretaris van het district Amsterdam, G. Kruyver, secr.-pen- ningm. van den D.H.V.B. Namens het district Haarlem kwamen de hee ren F. J. Mooren, voorzitter en H. van Turn hout, secretaris en P. P. Smit, penningm., den jubilaris de hand drukken. Voorts merkten we nog op rector Mol, rector Braakman, den heer G. H. Weustink, oud-in- specteur van het L.O., den heer P. J. M. van Te- tering en Mr. F. Vorstman, voorz. van „Geloof en Wetenschap", een deputatie van „De Graal" en de afd. Bloemendaal en Overveen van de K. J.M.V., het bestuur van de Lyceum-hockeyclub „Alliance", Pater Smits O.F.M. en den heer H. v. Os namens het „Sj;. Franciscus Liefdewerk", het bestuur van de sportvereeniging „T.Y.B.B.", pa ter F. Hunsche O.F.M., wethouder van Liemt uit Haarlem en wethouder Prinsenberg van SloemendaaL het bestuur van den R. K. Volks bond, afd. Overveen, regent Wytenburg van „Ha- geveld", het gemeenteraadslid, den heer H. J. Klein Schiphorst, den dirigent van het Lyceum- orkest „Philip Loots", Ol. Koop, pastoor J. Nie- hus, pastoor van Dijk met zijn kapelaans, en talrijke oud-leerlingen, vrienden en kennissen en ouders van leerlingen. Behalve de talrijke persoonlijke en schrifte lijke gelukwenschen in den vorm van brief en telegram, mocht de jubilaris ook vele ontvan gen in den vorm van bloemstukken, o.m. van het bestuur van den R.K. D.H.V.B.., het bestuur van het district Haarlem, de sportvereeniging V.V.S.B. uit Noordwijkerhout en het bestuur van den R.K. Volksbond Overveen. Uit al deze talrijke bewijzen van belangstel ling blijkt overduidelijk, welk een geziene figuur de jubilaris in Haarlem en omstreken, tijdens zijn priesterloopbaan aldaar, is geworden. Vermelden wij nog, dat ook Z. H. Exc. Mgr. J. Aengenent den jubilaris speciaal is komen ge lukwenschen. Bovendien hebben vele R.K. Voetbalvereeni- gingen uit het district Haarlem telegrafisch van hun belangstelling blijk gegeven. Hedenmorgen zijn de feestelijkheden voortge zet met sportwedstrijden, waarover morgen meer. Vanavond vindt een tooneeluitvoering in den Stadsschouwburg plaats. Zondagmiddag ongeveer één uur is de 37- jarige wielrdijster H. op de Amsterdamsche Vaart door 'n auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat zij in den loop van den avond aan de gevolgen overleed. Op de Amsterdamsche Vaart reed een auto, komende uit de richting Amsterdam. Op het zelfde oogenblik kwamen uit de Bakhuysen van de Brinkstraat twee wielrijdsters, die den weg over wilde steken, vermoedelijk om de richting stad in te slaan. De voorste wielrijdster, mej. H., weifelde, toen zij den auto zag. Hierdoor ontstond de aanrij ding. Zij viel eerst met haar hoofd op de link- sche koplamp en daarna op het asphalt, waar ze bleef liggen. De ongevallendienst en een juist passeerende dokter uit Rotterdam verbonden haar, waarna ze met den ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis is gebracht. In den loop van den avond is ze hier aan een schedel- basisfractuur overleden. De politie stelt een nader onderzoek in. Woensdag 14 Februari houdt den R. K. Volks bond des avonds 8 uur een zeer belangrijke le denvergadering waarop een bestuursverkiezing aan de orde komt. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. Ph. H. Castricum, voorzitter; G. Scholte, penningmeester; B. Reijnders, 2de secretaris; J. B. Veltman, commissaris. Van de aftredende bestuurders stelt de heer J. B. Velt man zich niet meer herkiesbaar. Er zijn twee vacatures in het bestuur. De candidatenlijst voor deze verkiezing ziet er als volgt uit: A. Ange- nent; N. de Bie; J. Ph. H. Castricum (aftre dend) B. Reijnders (aftredend; G. Scholte (af tredend); N. P. Spiering; J. Veering; A. v. d. Veldt. Koor van de Opera Studio, versterkt met leden van het koor van den Amst. Kunstkring voor Allen. Regie Abraham van der Vies. Décors en costumes ontworpen door Frits Klein, uitge voerd op de ateliers van de Opera Studio. Zaterdagnacht om kwart voor drie reed een dronken autobestuurder in de Gierstraat een gevel in elkaar. De bestuurder, een inwoner van Lisse, nam plotseling een zwaai naar links. Hy kwam op het trottoir terecht en ramde de gevel van perceel Gierstraat 75, welke zwaar bescha digd werd. Ook de auto kreeg ernstige averij. Een agent, die het ongeval zag, nam den dronken chauffeur mee naar het bureau, waar hij in de cel zijn roes mocht uitslapen. Zaterdag heeft te Amsterdam een bespreking plaats' gehad over de loonen dei bakkersgezellen. Naar wij vernemen is men in deze conferentie tot overeenstemming gekomen, wat dus inhoudt, dat de rust in dit bedrijf irugkeert. Nadere mededeelingen over de bereikte resul taten konden ons door bevoegde instanties nog niet gedaan worden. Zondagmiddag 's de zeereerw. heer H. A. J. M. Quant, pastoor van de St. Jozefparochie te Noordwijkerhout, van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Z.eerw. is lijdende aan longontsteking. Ofschoon onmiddellijk stervensgevaar niet aanwezig wordt geacht, kan toch op voorschrift van den behandelenden geneesheer geen bezoek aan den zieke worden gebracht. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in de banketbakkerij van den heer V., aan de Leidschevaart 436. Op de gebruikelijke wijze kwam men binnen en op de gebruikelijke wijze doorzocht men het geheele huis. Buit 90 plus een fiets. De politie zoekt op de gebruikelijke wijze. Bovengenoemde muziekvereeniging, onderaf- deeling der St. Joseph Gez. Ver. Haarlem I, directeur de heer A. C. Jutjens, houdt morgen avond een vastenavond-viering voor haar do nateurs in het gebouw Jansstraat 59, des avonds 8 uur. Het programma door „Utile Dulci" zelf uit te voeren muzieknummers zijn: 1. Kaveewee Marsch; 2. Ouverture Lustspiel; 3. Chère Bru nette Polka; solo voor piston, uit e voeren door den jongeheer D. Staer, met orkestbege leiding; 4. Cortege Nupitol; 5. Feestmarsch. Vervolgens verleenen medewerking Klaare en Flora, moderne duettisten. De eerstvolgende raadsvergadering zal wor den gehouden op Woensdag 28 Februari a.s. Woensdag 14 Februari, aanvang 8 uur geeft de Opera Studio in den Stadsschouwburg te Haarlem een enkele opvoering van „Die Fle dermaus", Komische Operette in 3 bedrijven met de muziek van Johann Strauss, uit te voeren door het orkest van de H. O. V., onder leiding van Paul Pella. Als solisten werken mede: de dames Ellen Scharwz, Lia Fuldauer, Terese Gerzon, Else Musselll en de heeren: Gerrit Visser, Eduard Hellmuth, Jos. Strijbosch, Leo Weith, Erwin Parker en Jos. Franken. De wals „Rosen aus dem Süden" wordt ge danst door Darja Collin en haar dansgroep. Hedenmorgen hebben de georganiseerde aan nemers een conferentie gehad met wethouder mr. J. Gerritsz over de bekende kwestie van 't betalen van loonen bij aangenomen gemeente werk. Hoor en wederhoor heeft plaats gehad en de zaak zal verder in het college binnenskamers behandeld worden. Geboren: 8 Febr.: L. S. Stolk—Vreeken, d. 9 Febr.: M. A. G. v. ElferenBeerenhout, z. C. C. GroenPieters, z. 10 Febr.: M. André de la PorteHeuff, d. Overleden: 8 Febr.: J. Bakker, 72 j., Ged. Voldersgracht 9 Febr.: A. H. J. HartogBlom, 76 j., Verspronckweg. Installatie Jonge Wacht. Zondag heeft in de nieuwe Parochie van Santpoort de eerste in stallatie van de Jonge Wacht plaats gehad in roerenden eenvoud en onvergetelijk schoon. De groote gebeurtenis was voorbereid door een triduum, dat geleid werd door den Zeer eerw. Hooggel. heer Prof. A. Cleophas uit War mond. Na de Hoogmis hield de districts-directeur van de K. J. C., Kapelaan v. d. Lugt, een en thousiaste toespraak over de nieuwe kruisvaart- idéé, waarna de keurige nieuwe vlaggen wer den gewijd. De 24 aspiranten betraden nu het priester koor en legden groep voor groep de beloften af, waarop bij allen het Christus-embleem op de borst werd gehecht. De directeur, kapelaan v. Ingen, wenschte z'n jongens geluk met den schoonen stap in hun leven. Des middags om half 3 werden de Jonge Wachters van Oud-Schoten met vliegende va nen en slaande trom ingehaald by den ingang van het dorp, waarna eenige genoegiyke uren werden doorgebracht met sport en spel. Des avonds in het Lof werden de nieuwe Jonge Wachters opgenomen in de Mariacon- gregatie. Prof. Cleophas hield de feestpredikatie. Na de plechtigheid sprak ook pastoor Goos- sens zijn blijdschap uit over dit schoone ge beuren: de vreugde van dezen dag deed hem veel leed van vroeger vergeten. Na het Lof waren de jongens nog eenigen tijd met hun leiders bijeen in de zaal van de pastorie. Harmonie-uitvoering. Zondagavond gaf de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" een vasten avond-uitvoering in „Zomerlust." Men bracht een program in 't lichte genre: marschen, 'n ouverture, kortom voor elck wat wils. De marschen werden losjes en pittig gespeeld, 't Mooiste vonden we fragmenten uit 't Faust- ballet en de Jubel-ouverture. Tannhauser was minder goed, maar de piston-solo's waren on- berispelyk. Na de pauze voerden eenige leden een klucht op en met groot succes. Het schijnt dat de leden van Soli van alle markten thuis zijn! Er was flinke belangstelling en de stemming in de zaal was den camavalstijd waardig! Na afloop de traditioneele verloting en het bekende „gezellig samenzyn". Een beschaafd muziek-ensemble zorgde voor uitstekende muziek. Brandje. Zondagavond werd de brandweer gealarmeerd naar een hofstede aan den Midden- duinerweg, waar een schoorsteenbrandje woed de, dat men spoedig meester was. Kinderoperette „De Prins van Sind" Hier in Heemstede bestaat reeds eenigen tijd een zangclubje voor R. K. jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar, dat onder de beproefde leiding van mej. Rie Kruijdenberg uit Hillegom iederen Dinsdagavond van half 5 tot 6 uur les krijgt in het zingen, deels ten doel hebbende de stemontwikkeling maar het jonge volkje leert ook de verschillende Roomsche liedjes, zoo als wij die zoo op verschillende tijden zoo graag in onze huiskamer hooren. Maar zoo eenmaal in het jaar moet het clubje op de planken, om in den vorm van een operette ouders én kennissen eens te laten genieten van wat zy al zoo jong kunnen presteeren. Vooi dit jaar was „De Prins van Sind" in studie genomen, en Zondagmiddag voor de 2e maal voor een weer byna volle zaal uitge voerd. Was er ten vorigen jare nog eenige assisten tie noodig uit flillegotri, nu werd geheel met eigen -materiaal gewerkt. En het mag gezegd worden, dat mej. Krui denberg met haar koortje succes had. Aardig stemmenmateriaal, heel goed spel, en aan de kleeding was een bijzondere zorg besteed. De rollen zaten er zeer goed in, waaruit En het mag gezegd worden, dat mej. Kruij- wel bleek de groote zorg, die mej. Kruijden berg aan elk onderdeel van de uitvoering heeft besteed. En dat het spel en de verschillende toonee- len wel belangstelling trokken, bleek aan de groote aandacht, waarmede het over het alge meen heel jonge publiek de verschillende tooneelen volgde. Mevr. Kramer, die wegens ziekte der pianiste, voor de muzikale begeleiding zorgde, kweet zich zeer verdienstelyk van haar taak. Na ieder bedrijf, en vooral na de slot apotheose, waarbij het 2-temmige „Wilhel mus" werd gezongen, klonk een langdurig en welverdiend applaus. Na afloop bood „De Prins" mevr. Kramer een fraai bloemstuk aan voor de sympathieke medewerking. Donderdagavond van 45 uur is er gelegen- De helft van het Carnavalsfeest in Katholiek verband is Voor IOC pCt. geslaagd! Dat is reusachtig! Dat slaat alle beschou wingen van pessimisten en topzware crisis beschouwers volkomen tot puin. Dat vormt het bewys, dat cr in Haarlem behoefte was aan een dergeiyk feest, een gecostumeerd bal voor en door katholieken. Als er ooit sprake was van Roomsche blijdschap, dan was dat giste renavond in het Concertgebouw, toen jong er oud uit eiken stand zong, danste en hoste, dat het een lust was, dat je er gewoon verstomd van stond, hoe uitbundig en toch ook hoe be schaafd een Haarlemmer kan zijn. Haarlem mers zijn styf, zeggen booze tongen. Nu zullen er wel de noodige Brabanters en Limburgers aanwezig geweest zyn, maar dié konden toch geen 1200 mensehen in de feestvreugde dom pelen, trouwens het eigenaardige was, dat iedereen door de pret van een ander werd aan gestoken, zoodat er een stemming was, die medelyden opwekte voor de thuisblyvers die profeteerden: ,,'t zal toch wel niks zyn". Nou, 't is dan ook reusachtig geworden. Inderdaad, overwegende Haarlemmer, de bakkersknecht was er en de slager ook, maar daarnaast de kunstenaar, de notabelen, de ge goede middenstand. Dom is 't e.geiilyk, dat u niet gegaan is. Maar ja, er is vanavond nog een kansje, hoe wel spontaneïteit een eerste vereischte is voor een carnavalsfeest. „Er zal wat gekletst worden," zei een andere thuisblyver. Niet slecht bekeken, we leven wat dat betreft in een klein provinciestadje. Maar als u gisterenavond al die vroolijke menschen gezien had, zoudt u geconcludeerd hebben, dat er niet één in staat was de klets- traditie hoog te houden. De groote zaal van het Concertgebouw was voortreffelyk versierd en bijna niet te herkennen door intimiteit. Aan de wanden hingen doeken met reusachtig dikke waardinnen, spichtige globetrotters en hoog- gerugde zwarte katers. Daartusschen zwierden de kleurige lichtketens, ja, die verlichting was wel heel goed. Er was werkelyk van een we- reldstad-carna'/tilstafereeltje te genieten, toen de schynwerpers me; vaal-blauw licht de tango- dansende gecostumeerde menigte bestraalden. Het aantal gc-costumeerden overtrof de ver- wachtingen. Veel origineele pakjes zagen we nog niet, maar dat komt natuurlyk omdat men eerst eens de kat uit den boom wil kijken en ook al, daar niet beleend was gemaakt, dat er prijzen beschikbaar waren. We zagen 2 meisjes in regenjassen, met Stormy Weather op den rug geschilderd, we zagen een frisch troepje meisjes van do via fa terug naar do, een heerlijken echten ouden heer in een boerenkiel, Turken, hoogwaardigheidsbeklc-eders, Biedermeyermeis- jes. Tiroliennes, etc. De gebroeders Martin on derscheidden zich var. de anderen door hun keurige rok-kleeaij en bleven op voorbeeldige wyze heer en meester van de dans-arena. Een aantal meisjes gaf tijdens een pauze boeren- en tirolerdansen ten beste en een mynheer gaf als straatzanger een deuntje ten gehoore. Dat ging allemaal goed voor 11 uur, want daarna was er geen vrij plekje meer op den „danszulder" te bekennen. In groepen werd gehost, rondgetrokken, „geparkeerd" by de vele gezellige tentjes. Natuurlijk ontbrak de prome nade niet en bet was geen wonder, dat deze een grootsch karakter droeg: de muzikanten voorop, de geeostumeerden er achter, dan de anderen en.... daar ging de optocht met de trouwe huzaar, de spelende dorpsmuziek, de lekkere pinda en het lied, dat om de wereld gaat. Het was bijna niet te gelooven, zooals die Haarlemmers carnaval vierden. Zelfs Herman Moerkerk, een der arrangeurs van het feest, die in het Zuiden naam heeft waar het carna- valsfestynen betreft, stond opgetogen te kijken naar het fleurige en kleurige gezelschap, dat maar niet naar huis toe wilde en er den moed maar in hield. Vanavond voortzetting van het feest. E>e be langstelling belooft geweldig te worden. Moge het verdere Verloop van dit eerste carnaval voor katholieken even gunstig zyn als gisteren avond. Geen wanklank werd gehoord, geen ordebewaarder moest uit zijn slaap gehaald worden. De proef is gelukt! Hulde aan de initiatief nemers, aan het bestuur van onze Oratorium- vereeniging. W. v. W. De electrische verlichting is verzorgd door Ra- weeta, Bakenessergracht, Haarlem. De artistieke leiding berust by den heer Herman Moerkerk. De gebroeders Martin leiden de dansen. Haar lems Salonorkest speelt de muziek. Bij de attracties verleenen medewerking de heer en mevrouw Kroes. Een jury, onder voorzitterschap van den heer Herman Moerkerk kende pryzen voor de fraai ste en origineelste dames- en heerencostuums en voor de fraaiste groep toe. Mej. Kuiper studeerde de speciale dansen in. De correspondent van de N. R.Crt. te Berlyn telefoneerde aan zijn blad: De kardinaal-aartsbisschop van Keulen, Dr. Schults, heeft volgens een officieel be richt Donderdag twee uur lang met ryks- kanselier Hitier geconfereerd. Het ligt voor de hand deze mededeeling in zeker verband te lezen met een ander officieel bericht, uit Dusseldorp: „Op grond van verschillende incidenten heeft de staatspolitie, afdeeling Dusseldorp, in het belang van de openbare orde voor het geheele regeeringsdistrict Dusseldorp een verordening uitgevaardigd, waarby aan de confessioneele jeugdorganisaties verboden wordt op welke wyze dan ook, aaneengesloten in het openbaar op te treden; vaandels en wimpels mee te voeren, kleedy, afzonderlijke kleedingstukken en ken- teekenen te dragen, uit welke blykt, dat de dra ger lid van zulk een jeugdorganisatie is, alsook op welke wijze dan ook sport of volkssport te beoefenen." Wy hebben reeds herhaaldelijk er op gewezen, dat verschillende regeeringspresidenten in het katholieke Rynland en Westfalen soortgelijke verboden hebben uitgevaardigd. In verband hiermede bespreekt de corresp. kwesties, die met het concordaat samenhangen en van groot belang zyn: De uitvoerende bepalingen van het concor daat, waarop het in de practyk natuurlyk veel meer aankomt dan op het concordaat zelf, zyn tot dusver niet verschenen. Ongetwyfeld streeft de regeering er naar omtrent deze uitvoerings bepalingen met de geestelykheid tot overeen stemming te komen, maar dit is niet gemak kelijk, omdat in het conco 'daat de confessio neele werkzaamheid van de katholieke vereeni- gingen wordt toegestaan en de geestelykheid daaromtrent een andere voorstelling koestert dan de jeugdleider Baldur von Schirach. Een tweede vraag is ook of de katholieke geestely- ken langs administratieven weg, dus zonder rechtsvervolging, kunnen worden gevangen ge zet (Schutzhaft, concentratiekamp), zonder met het concordaat in botsing te komen. Men hoort, dat een hooggeplaatst ambtenaar van het mi nisterie van binnenlandsche zaken te Rome overleg heeft gepleegd. Ongetwijfeld zullen over dit netelige onderwerp nog meer besprekingen plaats vinden, maar dat de rijksregeering op het punt van de leiding van de jeugd aan de wenschen van de katholieke kerk aanzienlyk tegemoet zal komen, is niet waarschynlijk. PARIJS, 10 Febr. (V.D.). Te Beziers is men een nieuw financieel bedrog op het spoor ge komen. Het betreft hier het bedriegelijk bank roet van een groote bouwonderneming, die op drachten had gekregen voor de stad en omlig gende plaatsen. De tvdragen, die met deze op lichting gemoeid gam- zouden in de millioenen loopen. De verschillende employé's van de firma zouden zich persoontyke voordeelen hebben ver schaft van 50.000 cot 100.000 francs en zelfs hooger. heid in het R. K. Vereenigingsgebouw, nieuwe leden in te schrijven. Voor vele ouders die deze opvoering gezien hebben, een aanleiding om hun kinderen van deze gelegenheid, beschaafd te leeren zingen en zoo den zang in de huiskamer te bevorde ren, te latten gebruik maken. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Haarlems Zanggenot, 8 uur. Gebouw Protestantenbond Jacobstraat Indische Kunstfilm Mataram, kwart na 8 u. „De Nijverheid" Jansstraat 74 Algemeenc vergadering Floraliavereeniging voor Haar lem en omstreken. Schouwburg Jansweg „Bonte Avond" R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym", 8 uur. Gem. Concertgebouw Groot Vastenavondfeest R. K. Oratoriumvereeniging, 8 uur. Rembrandt-Theater „Die Sonne geht auf", Op het tooneel „Recha", illusionist 7 en 9.15. Cinema-Palace „Raspoetin en de Keizerin", 7 en 9.15 Gebouw „St. Bavo" Proza 8 uur ledenver gadering kleermakers 8 uur 3t. Caecilia 8 uur Rechtskundig bureau half 9 cursus R. K. Volksbond 8 uur. Gem. Concertgebouw Bachconcert 8 uur. Gebouw Protestantenbond Jacobstraat In dische Kunstfilm Mataram, kwart over 8. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling Jo Spier. Rembrandt-Theater „Die Sonne geht auf" Op het tooneel „Recha illusionist 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „Raspoetin en de Keizerin" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Moonlight and Melodies" 8.15 uur. PARIJS, 10 Febr. (V. D.) De aankondiging van Engelsche tariefmaatregelen in antwoord op de Fransche contingenteeringen heeft in de Fransche pers verontwaardiging gewekt. De „Petit Parisien" noemt de verklaring van Run- ciman weinig „gentlemanlike". Men had meer rekening moeten houden met de binnenlandsch- politieke moeilykheden der Fransche regeering. Ook „Le Jour" noemt het Engelsche besluit onelegant. Londen had toch nog acht dagen kunnen wachten. In het telef D.iisch verkeer van hedenochtend werd weder de gewone terughoudendheid by het doen van zaken in acht genomen. Nu de agitatie op de internationale valutamarkt ach ter den rug js en de dollar de laatste dagen geleidelijk omlaag gaat (thans bewoog het betaalmiddel zich cp 1.511.51 tegen 1.52 het slot van Zaterdag), leeft men in afwachting of werkelyk het laagtepunt van 1.4756 zal bereikt worden, dat Roosevelt op het oog heeft. De kans hiervoor is niet uitgesloten, aangezien aan den gouudorst grootendeels is voldaan, dol lars niet langer gevraagd worden en er feitelyk geen beletselen meer bestaan voor een volvoe ring van de Amenkaansche regeeringsplannen. Niet minder stelt men zich de vraag, nu de pryzen in Amerika slechts 20 pCt. gestegen zijn en de dollar ongeveer 40 pCt. is gedaald, een nieuwe actie op touw wordt gezet, om de prijsstijging der goederen volkomen in over eenstemming te brengen met de daling van den dollar. Men ieeft hierover in het hoogst onze kere en wacht de toekomst af. In toonaangevende waarden was weinig of geen handel en de stemming onderging byna geen verandering. Koninklijke Olie bewoog zich op 177% U77), Philipslampen bedongen 253 (253V4), H. V. A. was iets vaster op 190 'A (18914) en Unilever weer iets zwakker op 81 (81 5/8). Amsterdam Rubber bewoog zich op pl.m. 104 (103 5 '8). De Youngleening werd bui ten beschouwing gelaten. Van Amerikaansche shares noteerden Steels een fractie hooger 34 3/8 (34 3/16 en bleven Bethl. Steel en Ana conda onveranderd op respect. 21'/. en 9%. Nederl. Staatsleen- prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening 'uier Philips luier Unilever zwak Aku vast Koninklijke prijshoudend H V A prijshoudend Rubber pryshoudend Amerik. waarden verdeeld Tabak zwak MAANDAG, 12 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.61% 7.60% Berlijn58.75 58.70 Parys 9.80 9.79 Brussel 34.68 34.65 Zwitserland 48.07 48.07i/3 Weenen Kopenhagen 34.10 34.OO Stockholm 39.35 39.25 Oslo 38.35 38.25 New York (cable) 1.52 1.51 Rome 13.07% 13.07% Praag 7.37% 7.37% Madrid 20.25 20.25 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 1016/s 101% 4i/3 Nederland 1916 102% 1027/8 4y2 Nederland 1917 1017/g 1017/g 4 Nederland 1933 997/g 997/g 4N. Ind 1926 AB 95% 95% A/t N. Ind. 1931 95% 95% 5% Youngleen. 1930 54% S37/g Banken Amsterd. Bank 1167/g II6V2* Koloniale Bank 52 53 Indische Bank 52% 53 Cert. Handel-My47% 47% Industrieën CJnilever 81% 79% Calve Delft 58 50 Alg. Kunstzijde 33% 33 Van Berkel's Pat21 21 Nieuwe Philips 253% 25z Ktich. Accoustiek 1 1 Ned. Ford 121% 171 Lndustr. Buitenland Anaconda 9% 9%- Betnienem Steel 27% 27% Kennecot 12% j.2% U. S. Steel 34% ^4% S. Leather 6% 0% Intern. Nickel 137/g i3,/fe Stand. Brands 14% 14% Mijnbouw Boeton Mynbouw 8 7% Alg. Exploratie 132 133 Redjang Lebong 126 126 Petroleum Kon. Olie 177 177 Gaboes 12% 13 Perlak 103% 103 Peudawa 4% Vorige slotkoersen. Heden Continentol Oil 11% 11% Shell Union Oil 6,% Rubber A dam Rubber 103% 103% Bandar 79% 79% DeJU Batavia Rubber 41% 41% SerbadjacU 29% 29% Silau 31% 32 V. L G. 051 50% Allied 52 51 Intercontin. Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Ch. Japan 26 27 Holl. Amerika Lyn 1 V« 1% Dito Gem Eigena. 1% 1% Kon. Ned. Stoom Scheepvaart-Unie *7% 47 Suiker H. V. A. 189% 189% Java Cultuur 101% 102 N. L S. U79% 80 Vorstenlanden 25% 25% Actions idem 17-80 17.50 Tabak Dell Batavia *29% i3° Oostkust ,3% 23 Senembah 141% 147% Spoorwegen Union Pacific 77 77 Wabash 2% 2% Erie 13% 13% Kansas City South. 11% rl South. Railw20% 20% Chic. Miiw 4 As 4% Maxwell L. Gri4% i4% Nominaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2