Rond de staking te Dordrecht Schip op de kust Een auto-circuit te Heerlen MINISTER COLIJN TOCH NAAR INDIE RADIO-PROGRAMMA ONTSLAG AAN MUSSERT MAANDAG 12 FEBRUARI N .S.B.-arbeiders zouden een nieuw collectief contract willen afsluiten De burgemeester al te actief? Persoonlijk contact met gouver neur-generaal en departe mentsdirecteuren noodig geacht Zijn verblijf te Londen De salarisdebatten in den Volksraad Groote ontevredenheid ond ambtenaren er Het conflict bij Sphinx" De Nieuwe C. A. O. per 1 Maart Tijdelijk vervoerverbod voor aardappelen Nationaal Luchtvaart fonds Waarvoor de gelden zullen worden besteed Om de groote wintervoorraden te spuien Dinsdag 13 Febr. 1934 Tenzij hij vóór 20 Febr. bedankt voor de N. S. B. Ir> het land der bfinden Is één-oog Koning, In liet {and der zienden heerscht De Tribune" zonder geld Zelfs de arbeiders fungeeren als geldschieters FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 c ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZWEEFVLIEGEN Een der deelnemers kreeg een schedelfractuur Handelsbetrekkingen met Frankrijk De delegatie in Den Haag teruggekeerd Nieuwe ontslagen bij de mijnen Vierhonderd arbeiders getroffen CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE Staking te Bladel De „Oena Oena" terecht De „Trito" op weg naar Belfast op een klip geloopen De uitlatingen van ir. Mussert Het Eerste Kamerlid Polak legt hem het vuur na aan de schenen INVOER UIT DUITSCHLAND Extra-vergunningen ERNSTIGE BEDRIJFSSLAPTE 250 arbeiders te Rijssen zonder werk De bemanning buiten gevaar Binnen zeer korten tijd zal met de werkzaamheden worden begonnen De K. N. A. C. heeft de plannen goedgekeurd DE FRAUDE TE TEGELEN Penningmeester van het B. A. bekent volledig LIJK AAN HET STRAND GEVONDEN Luit.-kol. J. Mioulet begraven Onderzeebooten op reis Naar aanleiding van een bericht in de „N. R. Crt.", waarin werd gezegd, dat de directie van de kalkfabriek Van Dijk Co. te Dordrecht, waarvan het personeel in staking is gegaan tegen een loonsverlaging van vijf a tien pet. van de nationaal-socialistische werknemers organisatie het aanbod had ontvangen om een volledige bezetting te leveren van de fabriek, is „Het Volk" op onderzoek uitgegaan en heeft teen van dr. F. O. Bruining, leider van de af- deeling Dordrecht van de N.S.B., vernomen, dat het bericht onjuist was, althans in den po sitieven vorm, waarin het werd gegeven. Enkele nationaal-socialistische arbeiders hebben de ar beidsvoorwaarden aangevraagd om na re gaan, of daarop gewerkt kan worden. Verder gebeurt er nog niets, aldus dr. Brui ning. Op een vraag, of er eventueel iets kan gebeuren, gaf dr. B. te kennen, dat het niet onmogelijk is, dat nationaal-socialistische ar beiders aan het werk zullen gaan. Hij meende echter, dat het dan uitgesloten is, dat de tegen woordige werknemers der fabriek op die voor waarden weer aan het werk zullen gaan. Op de opmerking, dat dr. B. deze tegenwoor dige werknemers toch niet in de hand heeft en dat die arbeiders zich natuurlijk onder de lei ding hunner eigen organisaties zullen blijven scharen, antwoordde de „leider", dat indien die arbeiders zich werkelijk niet onder de „leiding" van de N.S.B. willen scharen, het niet onmo gelijk is, dat de fabriek in dat geval geheel door nationaal-socialistische arbeiders zal wor den bezet, waarmee dr. Bruining ten slotte dus volmondig toegaf, dat het bericht wel degelijk iuist is. Het blad" vernam verder nog het volgende: De partijen, betrokken bij het conflict aan de kalkfabriek van Dijk Co. hebben Donderdag een bespreking gehad met den rijks bemiddelaar mr. Josephus Jitta. In deze conferentie, die ongeveer twee uur duurde, is op verzoek van het bestuur van de Alg. Werk gevers-organisatie besloten, de besprekingen te schorsen voor nader beraad. Waarschijnlijk zal binnenkort een nieuwe conferentie volgen. De staking duurt intusschen voort. Een eigenaardige rol speelt de burgemeester van 's Gravendeel in deze zaak. Uit zijn ge meente heeft hij zeventien personen uitgezocht. Een lijst met hun namen heeft hij ter hand gesteld aan den heer Oosterbeek, bedrijfsleider van de kalkfabriek, aldus meldt het blad. Daar na is een der zeventien arbeiders op het raad huis ontboden, waar hem de lijst is overhan digd met de boodschap: dat hij deze arbeiders moest bewerken. De stakers kwamen er achter en stelden op hun beurt pogingen in het werk, de zeventien arbeiders te bewegen, zich niet voor dit werk te leenen. Deze pogingen hadden succes. Wij laten deze mededeelingen natuurlijk ge heel voor rekening van „Het Volk". Naar ons ter oore komt, zou de heer Colijn, die zooals men weet Zaterdag in Londen is aangekomen, in den loop van den dag een onderhoud hebben met minister Runciman, waarbij verschillende handelspolitieke vraag stukken besproken zouden worden. Naar aanleiding van berichten, waarin mel ding wordt gemaakt van een a.s. reis van dr. Colijn naar Indië, kunnen wij mededeelen, dat ons van betrouwbare zijde wordt bevestigd, dat de Minister-Fresident inderdaad het voornemen heeft in April a.s. naar Indië te vliegen. Naar de meening van dr. Colijn is het noodzakelijk, dat hij persoonlijk contact zoekt met den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de verschillende directeuren der Departementen, Zijn verblijf zal niet van langen duur zijn. Het door Reuter geseinde bericht dat minister Colijn per vliegtuig een reis naar Indië zou maken, heeft te Batavia de grootste belang stelling. Het bericht vond ook daar zijdeling- sche bevestiging. Tijdens zijn verblijf te Londen heeft dr. Colijn een bezoek gebracht aan den Engelschen mi nister van Handel en Nijverheid, Runciman, welk bezoek in verband gebracht wordt met de rubberrestrictie, de maatregelen inzake den dollar en de suiker-productie. Anderzijds wordt volgehouden, dat de reis een strikt particulier karakter draagt en dat dr. Colijn enkel een persoonlijk bezoek heeft ge bracht aan zijn ouden vriend Runciman. en waarop het krachtens zijn verleden recht heeft. Die plaats wordt het door velen benijd en de concurrentiestrijd is scherp, terwijl de concurrenten machtig en rijk zijn. En in de tweede plaats zijn er tal van andere gevallen denkbaar, die niet rechtstreeks tot de staatsbemoeienis behooren en waarvoor parti culiere steun niet of zeer moeilijk te vinden is, Om de gedachten te bepalen, en zonder ook maar eenigszins vooruit te willen loopen op de statuten van de stichting, waarin het fonds zal worden ingebracht, kunnen worden genoemd: de verspreiding van juiste luchtvaartbegrippen onder de jeugd, eventueel hulp bij ondersteu ning van nagelaten betrekkingen van lucht- vaartpersoneel, steun bij belangrijke proefne mingen van algemeen nut, studiereizen, studie beurzen, enz., enz. Daarbij moet dan elk geval op zich zelf worden beoordeeld door het bestuur der stichting, aan de hand van de statuten van het fonds. Het Pelikaan-Comité hoopt dat door deze korte uiteenzetting de bedoeling van het fonds aan iedereen duidelijk zal zijn. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta) De Volksraad zette de debatten over 't Herziene Bezoldigings besluit voor Burgerlijke Landsdienaren voort. De heer Soeroso meent, dat de salarispost onnoodig hoog is, doordat de differentieering naar den landaard, hoewel schijnbaar afge schaft, in feite is blijven bestaan. Spreker acht opheffing van het schalenstelsel wenschelijk. Hij is echter niet blind voor de belangen der importkrachten, doch meent dat met import premies al veel kan worden gedaan. Spreker is tegen de invoering van jeugdsalarissen, daar vele jeugdige personen hun ouders moeten on derhouden. De heer Van Helsdingen verklaart, dat zijn grootste bezwaar zich richt op de in het Her ziene Bezoldigingsbesluit verdisconteerde her waardeering. De heer De Dreu meent, dat met verlenging van den diensttijd verhooging van pensioen gepaard dient te gaan. Doordat een pensioen regeling nog ontbreekt, wil spreker met het Herziene Bezoldigingsbesluit geen sprong in het duister doen. De heer Burger vraagt of de Regeering be reid is tot onmiddellijk redres der salarisregeling indien tot waardevermindering van den gulden zou worden overgegaan. Spreker waarschuwt tegen overschatting van het arbeidsaanbod uit Holland. Het gaat niet om de quantiteit doch om de kwaliteit. Het is gebleken, dat vele Leidsche indologen de in het uitzicht gestelde Indische positie willen prijsgeven, indien zij kosteloos van hun studiecontract kunnen af komen. Ais vertegenwoordiger van het Euro- peesche Binnenlandsch Bestuur in den Volks raad moet spreker vreezen, dat het Herziene Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Landsdie naren een gevaar is voor den band tusschen Indië en Holland. De heer Soeangkoepon wijst er op, dat er groote ontevredenheid onder de ambtenaren heerscht. De plotselinge achteruitstelling in in komsten is, volgens spreker, de oorzaak van vele fraudes. De heer Feuilleteau de Bruyn verzoekt ern stige aandacht voor maatregelen, die zouden moeten worden genomen, indien de gouden standaard zou worden verlaten, aangezien deze vraag van meer dan theoretische beteeke- nis is. Naar aanleiding der door de Sphinx-directie te Maastricht voorgestelde loonsverlagingen, hadden Vrijdagavond besprekingen plaats tus schen de hoofdbestuuren en arbeiders, om te komen tot een beslissing over dit voorstel. Door de heerschende toestanden bij de „Sphinx" is het noodig ƒ38000 op de loonen te winnen. De directie had loonsverlagingen voor gesteld van 015 pCt. voor de hoogst gesala rieerde arbeiders, zijnde ongeveer 400 in ge tal. Slecht na langdurige besprekingen en noode hebben de arbeiders zich bij het voorstel van het hoofdbestuur neergelegd, bij welk advies in overleg met de 'directie de loonsverlagingen zullen loopen van 25 pCt. over de geheele linie, met dien verstand dat de 5 pCt. voorna- namelijk worden gekort op die categorie van arbeiders, die destijds een verlaging van 0—15 pCt. moest krijgen, terwijl de overige arbeiders, die met een 8-urigen werkdag slechts 2.80 verdienen, geen loonsverlaging zullen krijgen. Voorts zal er in het 1 Maart a.s. in werking te treden collectief contract een ontslagclau sule worden ingelascht, waarbij bepaald wordt, dat de eerst-ontslagen arbeiders ook weer het eerst zullen worden aangenomen en de laatst- ontslagenen het laast. Het Pelikaan-Comité deelt ons mede, dat nog steeds van verschilende zijden, de ly^ag wordt gesteld, welke de bestemming aal zijn van het bijeen te brengen Luchtvaartfonde. Hierop kan worden geantwoord, dat dit fonds zal moeten dienen om steun te kunnen geven aan de Nederlandsche luchtvaart in den me«st ruimen zin des woords, in die gevallen waarin de Regeering niet, of nog niet, kan medehelpen en waarin het particulier initiatief te kort zou schieten uit gebrek aan geld. Alleen gevallen van algemeen, nationaal be lang komen voor die hulp in aanmerking, zui ver industrieele of commercieele belangen val len daarbuiten. In de eerste plaats vallen er dus onder die gevallen, die kunnen helpen om Nederland de vooraanstaande plaats te doen behouden die het tot nu toe in de wereldluchtvaart inneemt Zaterdagavond is in werking getreden een tijdelijk vervoerverbod voor consumptieaard appelen naar de volgende steden: Amsterdam, Delft, Groningen, 's Gravenhage, Haarlem, Leiden, Rotterdam en Utrecht. De bedoeling van deze ingrijpenden maat regel is, om de groote voorraden te spuien, welke de grossiers in genoemde plaatsen hadden opgeslagen, volgens contract met de Nederland sche Aardappelcentrale op verzoek der regee ring, zulks met het oog op het plotselinge invallen van de vorst. De grossiers kragen nu de gelegenheid, deze voorraden zonder verlies van de hand te doen. Voor vrees, dat er nu te wéinig goedkoopere soorten beschikbaar zullen komen, bestaat, naar men aan de „Telegraaf" verzekerde, geen enkele reden. De regeering zal onmiddellijk ingrijpen als zulks het geval zou zijn. Eerder zullen na een dag of veertien de aard appelprijzen, die allengs te hoog waren ge worden. doch nu reeds dalende zijn, over het algemeen nog lager worden, hetgeen trouwens volkomen de bedoeling der regeering is. Intusschen bergt deze regeling een onver- HUIZEN, 301 M. 8.00 KRO Morgen concert. 10.00 Gram. muziek. 11.30 Godsd. halfuurtje door Kap. J. H. A. Hendriks. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Rustpoos. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 ModeCursus door me vrouw H. CuppensGeurs. 4.00 Gram.muz. 4.30 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. Cath. Geysel-Gestman. sopraan. 5.15 Gram. muz. 5.30 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 6.05 Gram. muziek 6.15 Mevr. Cath. Geysel Gestman. Fred Boshard a. d. vleugel; 6-25 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 6.40 Es- perantocursus door P. Heilker. 7.00 Politie- ber. 7.15 Pater G. Lohuis O.F.M. „Asch- woensdag en de groote vasten." 7.35 Gram. muziek 8.00 Bonte avond m.m.v. het gezel schap Jan van Riemsdijk. The two Hodlars. Jura Jurin's Russisch orkest. De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. De Parodisten o.l.v. Henri Eerens en de Hoorspelers. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 AVRO Gram. muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo- foonmuziek. 10.30 Ochtendconcert door 't Ensemble Otto Hendriks. 11.00 R.V.U. Mej. J. Boer „Kinderverzorging en opvoeding ten plattelande". 11.30 AVRO Ensemble Ot to Hendriks. Afgew. door gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Afgew. door gram.muziek. 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Over schakelen naar Kootwijk. 4.15. Gramofoon muziek. 4.30 Radio kinderzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen d. mevr. Ant. v. Dijk. 6.00 Aansluiting m. The House of Lord's te den Haag. Ensemble Hans Lennartz. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsch voor gevorderden door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Boris Lensky viool. 9.00 Fransche Chansons gram.muzièk 9.40 Aan sluiting met grand Hotel Café Restaurant Central te den Haag. Rosé Perösy en zijn orkest. 10.15 Radio Tooneel „De jacht naar het goud", van kapitein Kid VI. 11.00 Vaz Dias. 11.00 Gram. muz. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7.00 Belgische avond; gevarieerd orgelspel; 7.50 concert o.l.v. Pensis; 8.30 vervolg concert; 9.00 ge varieerd concert door het Radio Luxemburg orkest o.l.v. Henri Pensis; 9.20 pianorecital; 9.45 symphonieconcert; 10.45 dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 gramofoon muziek; 5.20 omroepsymphonieorkest o.l.v. Jean Kumps; 8.20 gevarieerd concert; 10.30 dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 Leonard Gyldm&rk's ensemble: 2.20 Louis Brail's instrumentaal ensemble; 7.20 omroep orkest o.l.v. Fritz Mahler; Straussconcert; 8.35 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 9.35 gramofoonmuziek; 10.20 dansorkest. BERLIJN, 357 M. 1.55 gramofoonmuz. 6.20 programma van Langenberg. HAMBURG, 332 M. 12.40 gramofoonmuz. 4.20 sopraan; 5.40 gramofoonmuziek; 9.40; omroepkoor; LANGENBERG, 456 M. 12.20 Westduit- sche kamerorkest o.l.v. Wilhelm Keiper; I.20 populair concert; 4.35 gramofoonmu ziek; 6.20 Carnavalsprogramma. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 orgelconcert; 12.50 Commodore Grand orkest; 1.50 Mid land Studioorkest o.l.v. Frank Cantell; 4.50 strijkkwartet; 7.40 radio Militair orkest; II.15 Lew Stone en zijn Band. PARIJS Eiffel 1446 M. 12.50 concert. 8.50 Carnavalsprogramma. PARIJS R„ 1796 M. 7.20 gramofoonmuziek 12.0 populair concert; 8.20 gevarieerd pro gramma. MILAAN, 369 M. 4.30 gramofoonmuziek; 5.15 gramofoonmuziek; ROME 421 M. 4.30 omroepkwintet. WEENEN, 507 M. 4.40 gramofoonmuziek; 6.50 Carnavalsprogramma; 8.20 gevarieerd programma; 9.50 gevarieerd programma. WARSCHAU, 1411 9.50 dansmuziek. 4.55 gramofoon- BEROMUNSTER, 540 M. 5.20 gramofoon muziek; 9.05 populair concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS mijdelijke onbillijkheid in zich ten opzichte van de grossiers uit de omgeving der genoemde steden, die daar thans tijdelijk geen afzetgebied meer hebben, hetgeen in andere jaren, wanneer na een vorstperiode de stedelijke grossiers met hun winteropslag in dezelfde positie verkeerden, natuurlijk wel het geval was. Bij K. B. Is aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht machtiging ver leend tot het bijeenroepen der Staten dier Provincie in een buitengewone zitting in deze maand of in Maart, teneinde alsdan aan de orde te stellen verschillende voorstellen van Ged. Staten van spoedeischenden aard. Op de agenda van deze vergadering zal voor komen een voorstel om eervol ontslag te ver- leenen aan ir. A. A. Mussert als hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, zoo hij vóór 20 Februari niet bedankt voor de N.S.B. Deze ontslagverleening moet volgen in ver band met het door de Provinciale Staten van Utrecht in de jongste vergadering genomen be sluit om de lijst van voor rijksambtenaren ver boden vereenigingen ook van toepassing te brengen op de ambtenaren en beambten in dienst van de provincie Utrecht. Daar de hoofdingenieur van den Prov. Water staat door de Prov. Staten wordt benoemd, is de beslissing over het geven van eventueel ontslag aan dezen functionaris ook aan dit college. Uit vroeger afgelegde verklaringen van ir. Mussert is bekend, dat hij zijn functie van hoofdingenieur zal opofferen, terwille van het partijbelang van de N.S.B. Ten overvloede hebcn wij ons hieromtrent Zater dagavond nog tot ir. Mussert gewend. Hij was evenwel wegens het vervullen van een spreek beurt afwezig, doch mevr. Mussert bevestigde ons zoo uitdrukkelijk mogelijk, dat haar man er niet aan daciht, zijn functie bij de N.S.B. op te geven. De communistische partij, en niet in de laatste plaats haar dagbladbedrijf, bevinden zich, naar thans meer en meer blijkt, al reeds geruimen tijd in ernstige financieele moeilijk heden. Men zou dit, zonder nader geïnformeerd te zijn, bijna niet gelooven, zegt „Het Volk", indien men althans afgaat op den branietoon, waarin avond aan avond over het succes van com munistische acties geschreven wordt, maar ook over het „groot krantenbedrijf", waarvoor regelmatig geldinzamelingen plaats vinden. De 'werkelijke feiten zijn echter ietwat anders en heel wat minder gunstig. Nu al een lange reeks van maanden blijkt de drukkerij „Atlanta" aan haar financieele verplichtingen niet te kunnen voldoen. Het is een niet te weerspreken feit, dat nu al sedert maanden aan tal van personeelleden, typografen, drukkers en ook administratief en expedtitie-personeel na het verstrijken van de werkweek wordt meegedeeld, dat de beschikbare financiën niet toereikend zijn, om de overeen gekomen salarissen en loonen ten volle uit te betalen. Zoo zijn er arbeiders en employé's, die aan niet uitbetaald loon bedragen te vorderen hebben van zeventig, tachtig, honderd gulden en zelfs meer. Ook met de betaling van de premies voor het pensioenfonds der typografen-organisaties zijn groote moeilijkheden. Aan het pensioenfonds is de drukkerij „Atlanta", naar verluidt, op het oogenblik een bedrag van pl.m. vierhonderd gulden schuldig. Het is voor ingewijden geen geheim meer, dat deze financieele moeilijkheden gepaard gaan met andere, van meer organisatorischen aard. Ook het abonnementen- en lezerstal van „De Tribune" is aanmerkelijk teruggeloopen en ook dit feit heeft mede geleid tot de financieele debacle die de communistische partij en haar dagblad-onderneming thans voor zoo groote moeilijkheden plaatst. Nabij Tegelen heeft Zondagmiddag één der deelnemers aan een startoefening voor zweef vliegen, tengevolge van het breken van den kabel, waarmee het vliegtuig werd voortgetrok ken, een gummi-knots met groote kracht tegen het hoofd gekregen. Het slachtoffer, de 36-jarige A. van der Munckhof uit Blerick, werd in zorg- wekkenden toestand met een schedelfractuur naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. De heer A. Th. Lamping, voorzitter van de delegatie, aangewezen voor het voeren van on derhandelingen met Frankrijk, is Vrijdagavond uit Parijs teruggekeerd. De heeren H. A. Hooft en R. P. Bonthuis werden Zaterdag terugver wacht. Tijdens de tot nu toe gevoerde onderhande lingen hebben de beide delegaties getracht, een oplossing te zoeken om principieele overstem ming te bereiken over een basis, waarop on derhandelingen zouden moeten worden gevoerd in overeenstemming met de in beide landen ge volgde handelspolitiek. De Nederlandsche dele gatie zal thans aan de regeering verslag uitbren gen van het verloop der besprekingen en na dere instructies ontvangen. Nog kan worden medegedeeld, dat de Fran sche delegatie bestaat uit de volgende heeren: BonnefonGraponne, directeur van de han- delsaccoorden, de Louyriac, onderdirecteur van de handelsaccoorden, Lesage, staatsraad-direc teur van den landbouw, de Charmasse, ambas sade-secretaris, Sirven, adjunct-consul, Joffet, ambtenaar van het ministerie van landbouw, en Dupin, handelsattaché bij de Fransche le gatie in Den Haag. In een Zaterdagochtend gehouden vergade ring van de contact-commissie voor het mijn bedrijf hebben de mijndirecties medegedeeld, dat zij door de heerschende malaise in het bedrijf binnenkort er toe zullen moeten over gaan in totaal ongeveer vierhonderd arbeiders te ontslaan. Te Bladel zijn bij de N.V. Tabakshandel v.h. Derk de Vries moeilijkheden gerezen over de uitvoering van de C. A. O. en de sociale wet ten. Tegen Maandag 19 Februari is door de be trokken bonden staking aangezegd, waarbij on geveer 109 personen betrokken zullen zijn. GORONTALO, 10 Febr. (Aneta) Het mo torschip „Oena Oena", waarover eenige onge rustheid heerschtte, is terecht. Het soc.-dem. Eerste Kamerlid Polak heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld; Heeft Zijn Excellentie de Minister van Jus titie kennis genomen van de uitnoodiging in het Weekblad „Volk en Vaderland", redacteur de heer Ir. A. A. Mussert, gericht tot „Volks- genooten-Juristen", om te helpen „het vaandel van het recht hoog te houden in de komende Nederlandsche Stavisky- en Dreyfus-zaken?" Moet, naar het oordeel van den Minister, uit dezen oproep niet worden afgeleid, dat de heer Mussert bekend is, dat hier te lande zwendel-praktijken worden bedreven, als in de zaak-Stavisky zijn bekend gewor den, en 'dat ten Departemente van De fensie falsificaties worden gereed gemaakt, bestemd om een officier wegens landsver- raad in staat van beschuldiging te stellen, gelijk in de zaak-Dreyfus is geschied? Is den Minister gebleken, dat de heer Mussert de Justitie in kennis heeft gesteld van hetgeen hem blijkbaar aangaande de gepleegd wordende en de in voorbereiding zijnde misdaad bekend is? Zoo niet, is de Minister dan bereid te doen onderzoeken, of de genoemde redacteur, de heer Mussert, als ambtenaar kennis heeft ge kregen van de vorenbedoelde feiten en dus in- gjfevolge art. 162 van het Wetboek van Straf-, vordering verplicht ware geweest de Justitie daarvan in kennis te stellen? Indien de heer Mussert niet als ambtenaar van deze feiten kennis heeft gekregen, is de Minister dan bereid te doen onderzoeken, of er voor den heer Mussert voldoende reden is tot het uiten zijner bewering? Indien mocht blijken, dat deze niet aan wezig is, is de Minister dan niet van oordeel, dat het verzinnen en publiceeren van beschul digingen en aankondigingen, berekend op het verwekken van ongerustheid, strafbaar moet worden gesteld. Het Crisis In- en U.tvoer Bureau deplt mede, dat in den aanvang van de volgende week voor den invoer van goederen, welke per 1 Februari j.l. op lage percentages zijn gecontingenteerd, zal worden begonnen met het uitgeven van extra-vergunningen voor den invoer uit Duitsch- land. Deze extra-vergunningen worden verstrekt aan hen, die hun gewone aanvragen hebben ingediend en nadat de gewone toewijzing voor het betrokken artikel is uitgegeven. Waar de hierboven bedoelde extra bewijzen automatisch door bet Crisis In- en Uitvoer Bureau worden verleend, behoeft hiervoor geen afzonderlijke aanvrage te worden ingediend noch afzonderlijk te worden gecorrespondeerd. In aansluiting hitrop vestigt men de aan dacht er op, dat wai, de verwerkende indus trieën, zooals de confectie-industrie in verband met haar behoeften aan wollen stoffen en kunst zijden weefsels betreft, reeds destijds is mede gedeeld, dat aan de meest dringende moeilijk heden, waar mogelijk, zal worden tegemoet ge komen. Bovendien kunnen belanghebbenden zich in verbinding ctellen met het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg. Inmiddels wordt, naar wij vernemen, langs organisatorischen vtg getracht op dit terrein een meer algemeene regeling te treffen, waar mede alle belanghebbenden gebaat zijn. Thans is, naar „De Volkskrant" meldt, aan ongeveer 250 personen, waaronder meest ge huwden, bij de fa. Ter Horst en Co. te Rijssen, met ingang van Maandag 26 Februari a.s. ont slag aangezegd. Het Nederlandsche schip „Trito" is Zondag avond half zes voor de verraderlijke kust van Devon, nabij Startpoint, op een rif geloopen. Boven het Kanaal hing een dichte mist. Red dingbooten zijn uitgevaren om hulp te bieden. Tengevolge van den mist kon men vanaf de rotsen niets zien; visschers zijn hierop een eind door het water gewaad en hebben zich er van overtuigd, dat de bemanning niet in onmiddel lijk gevaar verkeerde. De „Trito" heeft getracht op eigen kracht weer vlot te komen, doch dit is mislukt. Vanaf Dartmouth is ook een sleepboot te hulp ge zonden. Men hoopt vandaag het schip weer vlot te krijgen. De „Trito" is een vaartuig van de fa. Hudig en Veder uit Rotterdam. Het schip, dat 1157 bruto ton meet, is in 1921 gebouwd. Het was Vrijdag uit Rotterdam met een flinke lading vertrokken op weg naar Belfast als eerste aan loophaven. Morgen Dit zal ik morgen doen!" Het zit velen in het bloed uit te stellen. Wij zien ergens tegen op. We moeten een naar zaakje opknappen, een lastig iets behandelen. Morgen! We leven in oneenigheid...we weten dat het voor een goed deel ook onze schuld is. We willen wel de hand ter verzoening uitsteken en het woord voor te herstellen vriendschap spre ken. Maar een kobold fluistert ons in 't oor: Morgen. En 's anderen aaags vindt onze uitgestoken hand, vindt ons verzoenend woord een.... doode Te laat. Zóóveel is te laat: morgen. De Engelschen hebben zoo'n patent spreekwoord, doe het nu! Alles wat ge heden kunt doendoe het. Dat zal u heel wat gemak geven en heel wat narigheid besparen. Doe het nu! Het vraagstuk betreffende den aanleg van een automobielrenbaan in ons land en de plaats waar deze zal verrijzen is, zooals wij nog in een gedeelte van ons vorig nummer konden berich ten, thans beslist. Zaterdag was in het Amstel-hotel te Amsterdam een vergadering belegd door de Ko ninklijke Nederlandsche Automobielclub op deze conferentie, die o.m. ook werd bijgewoond door den burgemeester van Heerlen, den heer M. F. G. M. van Grunsven, werd mededeeling gedaan, dat de K.N.A.C., na bestudeering en beoordee ling van de verschillende plannen, die bij haar waren ingediend, haar keuze heeft laten vallen op het project van een auto-circuit, dat afkom stig is van het gemeentebestuur van Heerlen, dat zich ten aanzien van zijn plannen op het standpunt heeft gesteld, dat voor alles rekening diende te worden gehouden met de noodzake lijkheid van goede toeegangswegen, practische in- en uitritten, groote parkeerterreinen en dat een hotel-accomodatie, welke zal zijn ingericht voor de ontvangst van vele duizenden toeschou wers uit alle deelen des lands moet zijn verze kerd. Bij de beantwoording van de ongetwijfeld rij zende vraag of Heerlen wel voldoende gunstig is gelegen voor het wekken van een blijvende be langstelling, vooral ook uit de andere deelen van ons land, moge er op worden gewezen, dat de toenemende verkeersverbetering in ons land, vooral wat den aanleg betreft der verschillende bruggen welke Noord en Zuid verbinden, de be zwaren welke oogenschijnlijk zouden kunnen worden aangevoerd volkomen zal opheffen. De overgroote belangstelling voor de T.T.-races in het Noorden van Drente heeft dit reeds bewe zen. Per auto, trein, electrische tram, autobus, enz. zullen de toeschouwers uit alle deelen des lands in weinige uren ook Zuid-Limburg kun nen bereiken. En tevens is de mogelijkheid ge opend voor vele Belgische en Duitsche belang stellenden om den wedstrijd te bezoeken. Overigens zal de aanleg van de baan zelf, wel ke feitelijk als wegcircuit is gedacht, geheel in overleg met de K.N.A.C. geschieden. Breedte, lengte, ophooging van de bochten e.d. houden ten nauwste verband met de daaraan door de K.N.A.C. gestelde eischen. Het wordt een gesloten circuit. De terreinen waarop de baan wordt aangelegd hebben een grootte van 350 H.A. en zijn gelegen in de Heer- lerheide rónd den Heksenberg, een sterk geac cidenteerd terrein met vrij groote hoogteverschil len, waardoor het mogelijk is den weg zoodanig met stijgingen en dalingen aan te leggen, dat aan de bestuurders en auto's hooge eischen van resp. rijvaardigheid en goede constructie wor den gesteld. Het ligt in de bedoeling om op dit terrein in de toekomst „de groote prijs van Nederland" voor automobielen te laten verrijden. De burgemeester van Heerlen deelde nog mede, dat reeds binnen zeer korten tijd een aan vang zal worden gemaakt met de werkzaam heden. De Tegelsche gemeente-ambtenaar W. H., die in zijn functie van penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur fraude heeft gepleegd en in verband daarmee is gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De gearres teerde had 1 Febr. j.l. ontslag uit genoemde functie genomen. Bij de overdracht van de boe ken aan zijn opvolger kwam de door hem ge pleegde fraude aan het licht. De man bekende in de afgeloopen jaren voor het gemeentelijk armbestuur te Tegelen op de gewone wijze voorschotten te hebben opgenomen bij den ge meente-ontvanger. Door de afrekening telkens te verschuiven wist hij te bereiken, dat de fraude bij de gewone kascontrole niet aan het licht kwam. De gepleegde verduisteringen be- loopen een bedrag van eenige duizenden gul dens. Zaterdagmorgen is te Zandvoort aan 't strano voor de Zeestraat het lijk gevonden van een naar schatting vijf-en-vijftigjarigen man, die vochtige kleeren aan had, maar niet verdron ken was. Op het lijk werden geen papieren ge vonden. De man droeg een zwarte jas, had grijs haar en een grijze snor. In zijn overhemd stond de naam Hendrik of Hendriks. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een zeeman uit Amsterdam. De politie stelt een onderzoek in. Met plechtigen eenvoud is Zaterdagochtend op de begraafplaats Nieuw Eik-en-Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van den gep. lui tenant-kolonel van het Ned. Ind. Leger, J. Mióulet, ter aarde besteld. H. M. onderzeebooten K XIV en K XV onder bevel van J. L. K. Hoeke luit. ter zee 1ste klasse en luit. ter zee 2e klasse O. de Booy, zijn Vrijdagmiddag 3 uur Ouessant gepas seerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6