N.S.B. en ambtenaren-leden Karakteristiek van minister Colijn Derby County verspeelt een punt De arrestatie van Lipmann OORDEELENDE CITATEN I mm CHELSEA VERLIEST VAN DE SPURS WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 Uit het orgaan van Mussert blijkt ten duidelijkstedat de beve len van den „leider" moe ten voorgaan bij die der regeering „Regeering slaaf van bonzen" Oordeel over dr. Colijn Voor Landstorm en Burgerwacht Instrumenten van partyen Steeds meer citaten Mussert spreekt Hoe Mussert de regeering ziet HET KABINET DOUMERGUE Knalrood contra rood Belangrijke ontginning UIT DE MEUBELINDUSTRIE Proces van „De Tribune" tegen Het Volk" over onrecht matige publicaties EERSTE KAMER Autonomie der gemeenten Eenzijdige soc.-dem. liefde gegispt DOOS 20 CT. TUBE 35en 60 CT. PRODUCT VAN PHARM.FABRIEK A.MIJNHARDT,ZEIST. Is er met Chapman's heengaan een einde gekomen aan het glorietijdperk van Arsenal? Grimsby Town onge naakbaar In de tweede divisie De balans van j.l. Zaterdag In de tweede divisie De vijfde ronde van de Cup Mr. Pauwels is van oordeel, dat hierbij politieke factoren een rol hebben gespeeld Uitlevering of uit wijzing? Nederland en Curacao ORDE-VOORSTEL-AALBERSE Amendement betreffende ophef fing der uitsluiting De postvluchten l!!lillll!l!ll!lll>lllllllllllll!llll!!llllllll!lllllllllll!llllllllllllllll>lllll!llll!!lll!ll!!l!llillllllll|||ll!lllllllllllllll||||||||||||!l)|||!ll|||!l||)|)|||||||||)|||||||||l!l|||!l|||||||!|||!|||||||!l||||||||||!|||||||||ll||||||||!||l)|||||i:illll)|||||||||||||||||l Het Ned. Correspondentiebureau zendt ons de volgende beschouwing over de karakteristiek van dr. Colijn over de houding der N. S. B.- leiding. De karakteristiek, door den minister-presi dent, dr. Colijn, in de Eerste Kamer gegeven van de houding der N. S. B.-leding tegen over dé ambtenaren-N. S. B.-leden, heeft te genspraak gevonden van de zijde der N. S B. De karakteristiek was niet, zooals ten onrechte in verschillende Kamerverslagen was meege deeld, vervat in den vorm van een citaat uit een circulaire of pamflet der N. S. B., zoodat de ontkenning van het bestaan van zulk een cir culaire of pamflet door de N. S. B.-leiding niet ter zake dienende kon zijn. De karakteristiek was, gelijk in de dagbladpers ter wegneming van het misverstand dienaangaande is meege deeld, een samenvatting van verschillende uitin gen van de zijde der N. S. B. Een tegenspraak van de ministerieele samen vatting, welke zich bepaalt tot ontkenning van het bestaan van een uitspraak, naar de letter overeenkomende met de door dr. Colijn gegeven karakteristiek, kan dus al evenmin ter zake dienende zijn als de tegenspraak van de niet geuite bewering, dat de gebezigde zinsneden aan een circulaire of pamflet ontleend zouden zijn. De zinsneden in de samenvatting, waarop zich de tegenspraak betrok, luiden: „Thans zijt gij de slaaf van een Regeering, die haar macht ont leent aan een corrupt bonzenstelsel. Gü hebt aan mij een belofte gedaan. Deze belofte praevaleert boven de trouw aan een corrupte Regeering". Aan te toonen valt dus, dat er uitingen be staan, welke ten rechte in de gewraakte zin sneden konden worden saamgevat. Hiertoe is het voldoende, uit de nummers van Volk en Vaderland van 6 en 13 Januari jj, het orgaan der N. S. B., waarop de heer Ir. A. A. Mussert als algemeen leider staat ver meld, een aantal zinsneden te citeeren, die. in onderling verband beschouwd, het vormen van een duidelijk beeld mogelijk maken. De beslissende zinsneden zijn met ander let tertype aangegeven. In „Volk en Vaderland" van 6 Januari 1934 komen de volgende zinsneden, gericht aan de ambtenaren-leden der N. S. B. voor: „Tevergeefs hebt Gfl het vertrouwen gehad in den voorzitter van den Ministerraad, dat hi) als hoogste ambtenaar van den Staat vóór U soa staan, wanneer Gi) bedreigd werd door de wolven, die ik signaleerde in mijn afscheids brief aan den hoogleeraar Aalberse". „Dat hij U en mij nu uitgeleverd heeft aan de wolven om hen tijdelijk tevreden te stellen de gevangenen van de politieke partij bonzen „Evenals hen (militairen) onthef ik U hier bij van Uw lidmaatschap der N. S. B „Men zal U dan afvoeren van de ledenlijst, Uw nummer blijft echter open. Gij blijft daar op recht houden, zoodat Gij het terugontvangt, wanneer Gij eens in de gelederen kunt terug- keeren. „Velen zijn er onder U, die, door het geweld, hun consciëntie aangedaan, de ambtelijke loop baan vaarwel zouden willen zeggen om voort aan geheel de N. S. B. te dienen. „Uw gevoelens voor het schip zijn onver anderd. „dat voor een van politieke partijen onaf hankelijke Regeering zou rechtvaardigen, U van het schip te Jagen. „Gij zijt door het lidmaatschap der N. S. B. in Uw plichten in geen enkel opzicht te kort geschoten en zoudt dit in de toekomst ook niet doen. „Gü gevoelt U n u Regeerings- slaven, omdat de Regeering naar willekeur over U beschikt en zich aan Uw consciëntie niets gelegen laat liggen. „Bedenkt, dat Gij ten slotte niet een Regeering dient, maar Uw volk. Aan leden van Landstorm en Burgerwacht wordt het volgende gezegd: „GIJ hebt niets gedaan en zoudt ook nimmer Iets willen doen, dat in strijd zou zijn met dat gene, wat Uw meerderen in die korpsen met recht van U mochten verwachten. „Het staat te vreezen dat deze korpsen nu instrumenten moeten worden in handen van politieke par tijen. Gewapende partijlegers met het doel om ons zoo noodig met ge weld te beletten langs legalen weg aan het bewind te komen. Het staat nog te bezien of het jonge Neder- landsche volk zich daartoe, als het er op aan komt, zal leenen. „Gij laat deze terreur over U heengaan „Er zijn superieuren geweest, dat weet ik, die U willen dwingen om zelf Uw ontslag te nemen, die dus van meening zijn, dat Gij zelf moet te kennen geven onwaardig te zijn om in Uw korps te dienen. Daartoe hadden zelfs de genen, die Dreyfus veroordeelden, niet den treurigen moed, die begrepen ten minste, dat men van den veroordeelde niet kon verwachten, dat hijzelf zijn degen brak. Hieruit blijkt hoe diep bij sommigen die hooge posities innemen het fatsoensbegrip gevallen is. „De N. S. B. heeft U noodig. „Gij hebt de groote taak om mede te werken aan de vorming van de discipline, het solidari teitsgevoel en den kameraadsgeest in het gees telijk leger, dat de N. S. B. is. Uit een tweede artikel, hetwelk tot opschrift heeft „Colijn buigt voor de bonzen", en „De zwakke, sterke man", worde geciteerd: „hebben de bonzen de Kerstrede voor een verraderlijken aanval in den rug misbruikt. „Minister Colijn heeft zich met dit besluit gelijk geschakeld; hij heeft zich gedwee gevoegd in het een heidsfront der parlementariërs. „Steeds meer werpt de parlemen taire democratie het masker af en toont zich in de volle afzichtelijk heid van haar verwording. Dwinge landij en zedelijk bederf, bonzen- geknoei en willekeur zijn de vruch ten van het tegenwoordig, systeem. Eerst mocht men aannemen, „dat de Regee ring niet van zins was om voor de benauwde en daardoor valsch geworden bonzen te wijken van den weg van recht en rede". Het hoofdartikel van „Volk en Vaderland" van 13 Januari 1934, onderteekend „Mussert", bevat, onder den titel „De afgebrande lucifer der Regeering", de volgende passages: „De Regeering heeft het lidmaatschap van of de medewerking aan de N. S. B. voor de ambtenaren verboden. Dit beteekent, dat hon derden ambtenaren, plichtsgetrouwe dienaren van hun volk, onder bedreiging met ontzet ting uit hun ambt, gedwongen worden, een be weging, die ten doel heeft, de geestelijke her leving der natie tot stand te brengen, te verla ten. ZU worden gedwongen, hun consciëntie ge weld aan te doen want hun hart is nationaal en sociaal voelend en blijft dit, om hun gezin niet broodeloos te doen zjjn. „Dit edel voorgaan van de Regeering heeft den Marxisten nieuwen moed gegeven. De Re geering kan door haar maatregel alleen de ambtenaren bereiken. De marxisten (o. a. in Utrecht) hebben daarna getracht, hetzelfde te bereiken bij den middenstand, door het ver spreiden van biljetten met namen vin winke liers, van wie zij vermoeden, dat zij fascistisch voelen, met onder die namen de seeds geheel ingeburgerde leuze: „Fascisme is moord" „Tot dit fatsoenlijk deel van ons volk richt ik mij met het dringend verzoek, de noodige aan dacht te schenken aan de handelingen der Re geering en deze te 'oordeelen naar hetgeen zij bedoelen en hetgeen zij waardig zijn. „Ambtenaren lid van de N. S. B.? Er uit met die trouweloozen. Zij hebben de partij-bonzen te dienen, niet den Staat." „Het is uitgesloten, dat een Regeering, die zou staan boven de politieke partijen, die inderdaad alleen en uitsluitend het belang van Volk en Vaderland zou behartigen, tot één van deze maatregelen zou zijn overgegaan. „Het is het werk van de politiekelingen, die achter de schermen aan de touwtjes trekken. „Met 14 van de 100 Kamerzetels is men de gevangene van de touwtjestrekkers." „Maanden geleden hebben reeds de politieke lingen getracht om den Bijzonderen Vrijwilllgen Landstorm om te zetten in gewapende party- legers. Daarvoor was noodig, dat de N. S. B.-ers er uit verdwijnen, want die willen wel medewerken aan de handhaving van de orde en rust van 's lands wetten, maar niet aan de handhaving van politieke partyen." Hierna volgt een verwijzing naar „Volk en Vaderland" van 6 Januari, waarna deze passa ges worden geciteerd: „Wanneer er leden waren, die mün advies vroegen, dan was mijn antwoord: Het uiterste wat gevraagd mag worden is open en eerlijk belijden het lidmaatschap der N.S.B. en wanneer men dan zonder een woord van dank uit B.V.L. of Burgerwacht zijn ont slag krijgt, dit correct en waardig aanvaar den. Ontslag nemen kunt Ge m.i. niet, want daardoor verklaart Gij Uzelf onwaardig om in uw korps te blij ven dienen". Deze uitlatingen van het N.S.B.-orgaan kunnen in de volgende conclusies saamgevat worden: De ambtenaren zijn dienaren van hun volk niet van de Regeering. De Regeering is de slaaf van de knoeiende, dus corrupte, partijbon zen. De Regeering vordert, dat de ambtenaar de partijbonzen dient, niet den Staat. De Regeering dient niet alleen en uitsluitend Vaderland en Volk. De handeling van de Regeering is hetzelfde als de boycot en brood roof, door de sociaal-democraten geoefend tegen de winkeliers. Het FATSOENLIJK deel van het volk doorziet de BEDOELING van de Regeering. De ambtenaar moet door Mussert van zün lidmaatschap worden ontheven, zoodat hij lid zou blijven, als deze ontheffing niet plaats vond. Daarin praevaleert het woord van Mus sert boven dat der regeering. Ook blijkt, dat de N. S. B. het afvoeren van de ledenlijst, waartoe ■m 'r.m. mm De ministers voor het Elysêe. Van l. n. r. eerste rijMarin (Volksgezondheid)Tardieu (zonder portej.), Doumergue (premier), Her riot (zonder portel-), Barthou (Buit- Zak), Marquet (Arbeid), Flandin (P-W.), Sarraut (Binnenl.)Tweede rij:: Germain-Martin (Fin.), Laval (Kol.), Queille (Landb.), Piétri (Marine), Pétain (Oorl.). Chéron (Justitie), Berthoud (Onderw.), Denain (Luchtv.), Bertrand (Handelsmarine), Rivollet PensioenenMalarme (Post) en Lamoureux (Handel). ambtenaren worden gedwongen, niet anders beschouwt dan als 'n formeele handeling. In wezen blijven de afge- voerden aan de N. S. B. verbonden. De militairen blijven werken in het geestelijk leger der N. S. B. De regeering mist den grondslag voor haar gezag volgens de bovenstaande citaten in het volk, zy vindt dien grondslag in de macht der bonzen. De verhouding tusschen den heer Mussert en de zijnen is die van een leider, aan wien de gelofte van trouw is afgelegd, met wien men gaat „door dik en dun" („Volk en Vader land" van 13 Januari 1934), van wien men „de bevelen" gehoorzaamt. Legt men hiernaast de voorstelling van het gezag der regeering en zijn grondslag, dan blijkt ook daaruit, dat, in geval van strijd tusschen het bevel der regee ring en het bevel van Mussert, dit laatste praevaleert. En hiermede is dan de samenvatting naar recht en strekking zoowel in haar geheel als onderdeel na onderdeel rechtstreeks nit het orgaan der N.S.B. in controleerbaren vorm af geleid Er is een plan ontworpen tot het ontginnen van het Groot Goor. een complex van groote uitgestrektheid onder de gemeente Mierlo (N. Br). Het plan is opgemaakt door de Nederland - sche Heidemaatschappy. De bedoeling is het werk, waarvan de kosten op nagenoeg f 140.000 zyn begroot, uit te voeren in werkverschaffing. Maandag hebben uc belanghebbende organi saties uit de meubel-industrie en de behangery wederom in Den Haag vergaderd over een nieu we C.A.O. De Bond van Meubelfabrikanten heeft beslo ten uiteriyk 19 Feoruari aan de arbeiders me- dedeeling te doen vai zyn beslissing. Daarna zullen de arbeiders, die gepleit heb ben voor continueering van de bestaande O.A.O. vergaderen. Dezer dagen hebben ook wy melding gemaakt van de publicaties in „Het Volk" over de finan- cieele moeilijkheden van het communistische dagblad „De Tribune". Dit blad heeft thans aan zyn juridischen raadsman mr. S. de Jong opdracht gegeven rechtsmaatregelen te treffen tegen „Het Volk" op grond van de „onrechtmatigheid harer pu blicaties". Over de Eerste Kamer moeten wy m verband met onze aanwezigheid in de Tweede Kamer groote beknoptheid betrachten. Nadat VOORZITTER DE VOS VAN STEENWIJK, en Minister DE WILDE in waar- deerende bewoordingen den de vorige week overleden vryz.-democratischen senator Wester- dyk hadden herdacht en vervolgens eenlge be grootingen Staatsmuntbedryf, Tiendfonds, Gemeentefonds, Hooge Ooileges van Staat en Kabinet der Koningin waren aanvaard, heeft de Kamer zich beziggehouden met de begroo ting van Binnenlandsche Zaken. Aan net debat werd deelgenomen door de sociaal-democraten HERMANS en Mr. MENDELS, door den vrijz.- democraat Prof- KRANENBURG en den katho lieken steeds nog maar klassen veteraan Jhr. VAN SASSE VAN YSSELT. Al zat er in het debat na de algemeene be schouwingen, verleden week in den Senaat aan 't regeerbeleid gewyd, niet veel nieuws meer, Minister DE WILDE heeft nog eens in 'n voor- treffeiyk betoog, dat den vryzinnlg-democratl- schen Leidschen staatsrechtexpert bevredigde, zyn houding tegenover de gemeenten verdedigd. Vooral de liefde der sociaal-democraten voor de autonomie, liefde, die eenzijdig is en niet van baatzuchtigheid vry, heeft hy daarby met kracht van argumenten gegispt. Het Ibrox Park te Glasgow heeft een aar- digen internationalen wedstryd aanschouwd tusschen Schotland en Engeland, doch of de duizenden Schotsche bezoekers wel byster lang over dezen kamp zullen nababbeien, meenen we te moeten betwyfelen. Het is een match geworden van middelmatig gehalte, die slechts af en toe boeide door momenten van volkomen stryd, doch veel grooter bleek het aantal minu ten. dat het een machinaal trappen en positie- kiezen werd, die de massa niet in extase bren gen kon. In verband met enkele blessures konden de Britten weliswaar niet hun sterkste ploeg weg zenden, nochtans was het elftal van voldoende kwaliteit om een beter spel te waarborgen. *t Had af en toe den schyn, of de menschen zich spaarden, of t hun op hun hart was gedurkt spaar Je waardoor de prikkel ontbrak om op het moment, dat de score geiyk was een defi nitief resultaat te bevechten. Het eind-resultaat was 22; de goals voor Schotland werden door Simpson en McPhail gescoord, terwyi voor Engeland Bowers (Derby Count) en Beresford (Aston Villa) de eer redden. En thans terug naar de competitie. 't Kan gaan, zooals het gaan wil, maar steeds schynt Arsenal er toch nog tusschen uit te wippen. U weet 't. Derby County had ver leden week nog een voorsprong van twee pun- taen. t was weliswaar niet veel, doch nuttig Doch ziet, de County kon bepaald deze luxe niet dragen, want reeds op den eersten dag in hun leidersstand waren ze zoo onverstandig één punt, op eigen terrein nog wel, aan West Bromwich Albion af te staan. Intusschen is dit een merkwaardige stryd ge worden. De gasten verschenen met.... zes invallers. Nu is het verschil wel niet zoo bijzonder groot tusschen de standaard-klasse en remplacanten, maar verschil biyft er. Doch dit verschil had voor de gastheeren precies voldoende kunnen zyn om hun voorsprong van twee punten te prolongeeren. Echter dient ook opgemerkt, dat de Derby-club in de eerste plaats centre-for ward Bowers aan het Engelsche elftal voor Glasgow had afgestaan, terwyi bovendien Duncan niet werd opgesteld, mogeiyk werd den laatste rust gegund voor de Cupmatch tegen Arsenal. Hoe 't zy, compleet waren de teams niet, en bovendien teekende de West Brom- wich-ploeg zooveel vechtlust, dat de thuisclub de grootste moeite had onheil te voorkomen. Keen gaf Derby uit een hoekschop de leiding, doch nog voor de pauze werd de Inspanning van de gasten beloond door een prachtig doel punt van Richardson W. G. Arsenal heeft de traditie, dat zy in Middles brough niet verliest, opnieuw bevestigd. Zeker, 't was een handicap voor de thuisclub, dat zy Camsell, haar goalgetter miste, want nu kwam de Londensche achterhoede niet onder hoogdruk te staan. Daartegenover wist de op nieuw gewijzigde aanval door Birkett en Bow- den te scoren, wat twee kostbare punten in het Londensche laatje bracht. Hoe langer hoe meer begint men thans de beteekenis van de groote figuur, wyien Mr. Chapman, te realiseeren. Natuurlijk is deze machtige vereeniging geen schip zonder roer en is het financieels beleid ongeschokt ge bleven, doch daarnaast is de technische en strategische zorg eerf van de grootste, zoo niet de grootste zorg. Zoo'n persooniykheld, die behalve de kwaliteiten, bovendien de impuls bezit om op de juiste wyze haar populairtteit aan het succes te koppelen zulke figuren zyn als 't ware met een kaarsje te zoeken. Men noemt verschillende namen, die voor de vacante betrekking op de nominatie staan men noemt enkele namen buiten Londen, ook zyn James en Jack genoemd, doch niet ten onrechte twyfelt men ten sterkste, of een van hen „the right man in the right place" is! Arsenal dankt Chapman haar opkomst en glorie-tydperk. Zou dit met zyn heengaan thans ten einde I zyn.... i In een behooriyk stevigen wedstrijd heeft Chelsea van haar standgenoote, de Spurs, met 21 verloren. De Spurs waren in deze ont moeting het sterkste elftal, en speelden zelfs zulk prachtig voetbal, dat de gasten door ge bruik, soms misbruik van hun krachten, dit trachtten te verijdelen. Macaulay werd tenslotte door den scheidsrechter weggezonden en zal wel een „bonnetje" thuis krygen voor zün meer dan onhebbeiyk optreden. Met dit al hebben de menschen van Stamford Bridge zich van de onderste plaats nog niet los kunnen werken, al was het geluk in zoo verre met hen, dat ook Sheffield United daar niet in slaagde. Want by de United kwam Huddersfield Town op visite, dat voortdurend op de loer ligt om ook eens leider van de af deel ing te worden. Dit kreeg de United met 4—1 te verstaan. Gebrek aan plaatsruimte verhinderde ons de laatste weken over de tweede divisie te be richten. Nu vormde dit in zooverre geen beletsel, om dat de toestand practisch ongewyzigd bleef. Grimsby Town leidt na 28 wedstrijden nog met 5 punten voorsprong, zoodat het aan geen twy- fel onderhevig is, dat wy Town het volgend seizoen in de eerste Divisie zullen zien pry ken. Wie het Grimsby-elftal zal vergezellen is thans nog een groot vraagteeken. Vier teams waren de laatste weken aan het stuivertje wisselen, doch geleideiyk heeft Brentford zich met twee punten van de anderen losgemaakt. Een mis stap echter, en een ander reflectant staat klaar om den sprong te wagen. i ld*®rV *ce d hO<3 ^e9en Inclusief de bovenbesproken wedstrijden ziet de balans van de competitie er als volgt uit: Derby County Arsenal Huddersfield Town Tottenham Hotspur Blackburn Rovers Manchester City Sheffield Wednesday Portsmouth West Bromw Albion Everton Sunderland Newcastle United Middlesbrough Acton Villa Wolverh. Wand. Leeds United Leicester City Liverpool Stoke City Birmingham Sheffield United Chelsea 28 15 28 15 28 14 29 15 29 14 29 12 29 12 28 10 5 38 pnt. 6 37 5 37 10 34 11 32 9 32 10 31 8 30 29 11 8 10 30 28 10 9 9 29 28 10 8 10 28 29 9 10 10 28 28 13 2 13 28 5 13 27 9 10 27 6 12 26 8 10 24 8 7 14 23 8 7 13 23 5 11 12 21 7 6 16 20 6 5 16 17 29 11 28 9 28 10 26 8 29 28 28 29 27 56—28 47—28 6441 53—33 52—56 42—49 46—43 35—32 48—44 44—42 53—39 53—51 50—55 56—57 53—62 4444 35—36 49—61 33—53 28—32 38—77 36—52 Tevens zullen we de volgorde laten zien van het leidende peleton in de tweede divisie: Grimsby Town 28 20 0 8 40 pnt. 6940 Brentford .28 15 5 8 35 6344 Port Vale 28 14 5 9 33 29—33 Breston North End 28 13 6 9 32 51—38 Bolton Wanderers 28 15 2 11 32 54r-43 Doordat een aantal Cup-wedstryden opnieuw de algemeene belangstelling komen vragen, valt de oompetitie goeddeels stil, slechts twee wed- stryden kunnen hiervan doorgangen vinden, n.l. West Bromwicht Albion—Wolverhampton Wanderers Everton—Middelesbrough Het Cup-programma ziet er voor a.s Zater dag als volgt uit: Arsenal—Derby County BirminghamLeicester City LiverpoolBolton Wanderers Breston North End—Northampton Town Stoke City—Chelsea Swansea Town—Portsmouth. Tottenham HotspurAston Villa Zelden hebben de Londenaars zulk 'n aan- trekkeiyk programma voor hun verwende neu zen gekregen als nu, want twee wedstrijden van dit kaliber zyn een delicatesse voor den meest verfynden smaak. De arrestatie van den korten tijd geleden uit een concentratiekamp ontvluchten -Duitschen schryver Heinz Lipmann is, zooals gemeld, ge schied op grond van artikel 117 W. v. S.: Be- leediging van het staatshoofd eener bevriende natie, en wel in verband met een passage uit zyn by de firma van Kampen uitgegeven do- cumentairen roman „Das Vaterland". welke passage beleedigend zou zijn voor den Ryks- president Von Hindenburg. De advocaat mr. Francois Pauwels. die on- middellyk heeft voldaan aan het verzoek zich met de verdediging van Lipmann te willen be lasten, verklaart alles te zullen doen om een zoo spoedig mogelyke vrylating te bewerkstel ligen van zyn cliënt, wiens gezondheidstoe stand te wenschen laat en die, aldus mr. Pau wels, reeds sedert zyn verblyf in Holland on der medische behandeling staat, aangezien hem, alweer volgens den advocaat, tydens zijn verblijf in het concentratiekamp, waarin hy was opgesloten, bij de mishandelingen, waaraan hij was blootgesteld door de nazi's een nier is stukgeslagen. Mr. Pauwels was over het feit van de arres tatie zelf ten zeerste verontwaardigd Hy sprak als zijn meening uit, dat hier ook politieke factoren een rol hebben gespeeld en meende te mogen veronderstellen, dat de Duitsche re geering, die Lipmann's boek zeer onwelgevallig is en die er grooten prys op stelt, Lipmann weer in handen te krygen, waarschynlyk pres sie op de Nederlandsche regeering heeft uit geoefend. De arrestatie kan volgens mr. Pauwels ook in verband staan met de jongste circulaire van den procureur-generaal, waarin de parketten worden aangespoord scherper op te treden te gen revolutionnaire uitlatingen. Mr. Pauwels achtte het geval zonder pre cedent. Afgezien, van de vraag, of de geïncri mineerde passage inderdaad beleedigend voor President Von Hindenburg kan worden geacht en of het op den weg der Nederlandsche justi tie ligt, tot vervolging over te gaan. omdat een Duitsche roman over Duitsche toestanden van een Duitsch schryver toevallig in Nede-land is verschenen, achtte Mr. Pauwels in dtr geval niet alleen als jurist, maar ook als litterator het ongehoord, dat men een auteur persooniyk aansprakeiyk zou willen stellen voor elke mee ning, die een van zijn dramatis personae ver kondigde. De in verzekeringstelling van Heinz Lipmann achtte mr. Pauwels volkomen overbodig en een bewijs voor zijn vermoeden, dat hier ook poli tieke motieven achter zaten. In het ergste geval had men Lipmann als ongewenscht vreemdeling over de grens kunnen zetten en het is niet onmogelijk, dat men dit alsnog zal doen, waarby men dan ongetwijfeld niet de Duitsche grens zal kiezen, wat practisch op uitlevering zou neerkomen. Dat men Lipmann aan Duitschland zou uit leveren achtte mr. Pauwels vrywel uitgesloten. Indien de Duitschers dit hoopten, koesterden zy een valsche illusie, aangezien een zoo gro ve schending van het asylrecht in Nederland uitgesloten mag worden geacht, meent mr. Pauwels. De plechtige herdenking der driehonderd jarige vereeniging van Curacao en Nederland zal plaats hebben op Zaterdag 5 Mei a.s. in den namiddag, in de Ridderzaal te 'sGraven- hage waar prof. dr. L. Knappert de feestrede zal uitspreken. De medewerking is ingeroepen van de Ko ninklijke Militaire Kapel en van de Haagsche OnderwyzersZangvereeniging. Op een nog nader te bepalen datum zal een andere plechtigheid plaats hebben, t.w. de aan bieding en onthulling van een Curagao-ge- denkraam, in het nieuwe gedeelte van het ge bouw van het Departement van Koloniën te 's Gravenhage. Dit gedenkraam, dat uitgevoerd wordt in het atelier van Gebrand Glas „t Prinsenhof" (J. L. Schouten) te Delft, zal worden aangeboden namens het Comité 1634-1934 op Curacao. In de ateliers voor Edelsmeed- en Penning kunst vii. Koninklyke-Begeer te Voorschoten worden herdenkingspenningen geslagen, ook draagpenningen met lint voor schoolkinderen te Curacao. Een Curacaotentoonstelling wordt voorbereid, welke waarschynlyk direct na de plechtigheid van 5 Mei a.s. geopend zal worden. Deze ten toonstelling zal worden gehouden te 's Graven hage, in de Gothische Zaal in de Paleisstraat, door H. M. de Koningin welwillend voor dit doel' beschikbaar gesteld. De heer Albarda es. heeft op het voorstel- Aalberse c.s. tot wyziging van het reglement van orde der Tweede Kamer een amendement voorgesteld, om te bepalen, dat op voorstel >van den voorzitter of van 10 leden de Kamer ty dens den duur der verlengde uitsluiting kan besluiten, deze op te heffen; dat een voorstel tot opheffing wordt- behandeld in een verga dering met gesloter deuren en dat de stem ming plaats heeft terstond na de opening der deuren. De „Kwartel" (uitreis) vloog van Bagdad naar Karachi, De „Pelikaan" op thuisreis is yan Bagdad naar Caïro gevlogen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10