De burgeroorlog in Oostenrijk Alfred Rosenberg op den index Parijs—Berlijn Stalin hongert de Kozakken uit HOE DE BUITENL. PERS REAGEERT PAUSFEEST TE BERLIJN Nieuwe Britsche nota PONSOT AMBASSADEUR WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 1 „Nazi's kunnen kalm toezien hoe het meest succesvolle socia listische experiment verwoest wordt" „Algemeene chaos" Simon bespreekt den toe stand in het Lagerhuis Vuilnis-tanks Het oordeel der officieele kringen De stryd te Ottakring De indruk bij de Engelsche Labourpartij De toestand van heden Weer dreunen de kanonnen GEWELDIGE ONTPLOFFING IN BRUSSEL Heilig Officie veroordeelt Der Mythos der 20 Jahrhundert" Alfred Rosenberg Nieuwe aardschokken in Britsch-Indië Talrijke huizen verwoest Weer een priester ge arresteerd Minister Beek te Moskou Door Litwinof verwelkomd De Nuntius Mgr. Orsenigo brengt een woord van den H. Vader over Fransche antwoord op Duitsche memorandum zal door Poncet overhandigd worden Verdere besprekingen? Guébin gearresteerd Zij zijn de vijanden van het com munisme en zouden in opstand komen, wanneer ze konden De nood in den Koeban Inzake tarievengeschil met Frankrijk Lebrun niet ziek •a Wie gaat er na naar Marokko?. BERLIJN, 13 Febr. Over de gebeurtenissen ln Oostenryk schrijft de „Angriff" vandaag het volgende Wat zich gisteren en vandaag in Oostenrijk heeft afgespeeld is een misdaad en de schuld voor deze misdaad Left niet de misleiden en de tot verwarring gebrachte arbedeirs, maar een regeering, welke verlaten van alle goede geesten zes millioen Duitsche menschen in een algemeenen chaos hfeft gestort. In een jaar is het den heer Dolfuss gelukt zes millioen men schen tegen elkander op te hitsen. In een jaar was het beste einde van zijn waarheid: ma chinegeweren en houwitsers. De strijd om het marxistische wachtlokaal te Linz heeft laten wij dat niet vergeten meer dooden gekost dan de geheele nationaal-socialistische revolu tie ln het Rijk. De gebeurtenissen in Oostenrijk worden door de Fransche pers uiterst ernstig genoemd, niet alleen voor het bestaan der regeering Dolfuss, maar voor den algemeenen internationalen toe stand. Volgens het „Journal des Debats" kan Oos tenrijk slechts worden gered door een ener gieke politiek. De Temps" vraagt zich af hoe Dollfuss met de Heimwehren zijn binnen- en buitenlandsche politiek zal kunnen voortzetten. De „Echo de Paris' schrijft, dat Oostenrijks socialisten het tegen hen gerichte hervormings plan vóór hebben willen zijn. Zal het nieuwe Oostenrijk sterk genoeg zijn om zich staande te houden? De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" schrijft o^er den toestand in Oos tenrijk, dat men er vooral over verbaasd is, dat de Oostenrijksche crisis zoo lang op zich heeft laten wachten. De Heimwehrleiders zouden dr. Dollfuss hebben doen weten, dat op steun van hun kant slechts zou kunnen worden gerekend, als hij hen steunt m hun strijd tegen de so cialisten. Het gevaar, dat deze strijd een inter nationaal karakter krijgt, is niet heel groot. De Duitsche regeering. wier grootste vijand de sociaal-democartie is, kan er zich toe bepalen rustig toe te zien, hoe de Heimwehren dat ver woesten, wat ongetwijfeld het meest indruk wekkende en tevens meest succesvolle socialis tische experiment in Europa is geweest. Be gebeurtenissen in Oostenrijk worden in Oroot-Brittannië met groote aandacht gevolgd eh vanmiddag heeft Sir John Simon in het Lagerhuis de laatste narichten voorgelezen, wel ke hij heeft ontvangen van den Britschen ge- zant, Sir Walford St-iby. Deze heeft van den Oostenrijkschen directeur der politieke afdee- hng van het ministerie van Buitenlandsche Za ken zijn mededeelinetn ontvangen. Sir John Simon hGeil een aide-memoire voor- Keiezen, dat op 9 Februari aan den Oostenrjjk- schen gezant te Lonaen is ter hand gesteld, d.i. de dag nadat hij van dezen een afschrift had ontvangen van documenten waarop de Oosten rijksche regeering zich voorstelt haar beroep °P den Volkenbond te baseeren. De tekst van dit aide-memoire is als volgt: De Britsche regeering neemt er nota van, dat de Oostenrijksche r'-geering in principe heeft besloten de aangelegenheden, waarover zij zich beklaagt voor den Volkenbond te brengen over eenkomstig art. 11, par. 2 van het statuut. De Britsche regeering heeft openlijk verklaard, dat Oostenrijk niet wenscht te ontmoedigen. De integriteit en onschendbaarheid van Oostenrijk zÜh het doel der Britsche politiek en hoewel de Britsche regeering gifnszins de bedoeling heeft zich in interne aangelegenheden van eenig land te mengen, erkent zij volkomen het recht van °°stenrijk te vragen cat er ook geen interventie thsg zijn van eenig ander kwartier. De regeering zou evenwel eerst willen verne- ihen hoe de Duitsche lezing in difr geval is. Daarom acht de regeering het wenschelijk niet haar meening uit te spreken over het Oosten rijksche materiaal voor dat zulks door den raad is bestudeerd. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde Simon, dat hij geloofde, dat hoewel de Oostenrijksche regeering in principe heeft be sloten haar beroep op den Volkenbond te doen, bet aan dr. Dollfuss wordt overgelaten te be- oordeelen, wanneer zi lks moet geschieden. Zoo dra het beroep zou zijn ontvangen, zou een speciale Volkenbondsraadszititng worden ge houden. WEENEN, 13 Febr. (D.W3.) Volgens een seml-officieele verlleslijst betreffende de straat- Bevechten op Dinsdag telt de veiligheidspolitie elf dooden en 30 gewonden. Het „Schutz"-corps telt 7 dooden en 7 gewonden, de militairen tel len 5 gewonden. Een bekende Schutzbund-lelder, dien politie agenten wilden arresteeren, schoot een agent vr~ 'José Valdiviva, de leider der Spaansche veiligheidswacht, ontvangt de hoogste onderscheiding voor zijn verdiensten bij de laatste revolutie dood, verwondde een rechercheur zwaar en werd vervolgens zelf door een anderen politie man doodgeschoten. Vuilnis-motorwagens, uit zwaar ijzerblik ver vaardigd, zijn door Schutzbund-leden met ma chinegeweren bewapend en worden van het district Meidling uit, waar de haard van het oproer ligt, als tanks gebruikt. De toestasd te Weenen en in de bondslanden werd om acht uur van officieele zijde als volgt geschetst: Te Weenen is de voorstad Florisdorf in een omtrek van 12 K.M. vanavond geheel gezuiverd. Daarenboven zijn afzonderlijke communistische haarden van verzet bezet. Tegen de in verren omtrek gelegen communistische nesten zal Woensdagochtend wc den opgetreden aangezien men de artillerie weike thans overal direct wordt gebruikt, in de nachtelijke uren wegens het daaraan voor oarticuliere personen verbon den gevaar wil achterwege laten. In het Weensche district Favoriten zijn van avond 4 machinegeweren, 100 geweren, tal van patronen en stalen lvlmen door de politie buit gemaakt. Overigens is het in de districten Fa voriten en Simmering volkomen rustig. In de bondslanden »s de regeering te Linz den toestand meester, doch vanavond zouden in ver schillende straten vuurgevechten worden gele verd. Te Steyr is vanavond na langdurige ge vechten de orde hersteld. Te Kufstein kon een vandaag uitgebroken opstand direct door de militairen worden on derdrukt. In de overige deelen van het Oosten rijksche gebied is het volkomen rustig. Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de ge vechten in den loop van den avond in hevig heid afgenomen. De strijd was overdag zeer ernstig, aangezien de Schutzbund den tegen stand uitstekend had georganiseerd. De bewa pening van den Schutzbund zou te Steyr bijna gelijk te stellen zijn geweest met die van be roepsmilitairen. De manschappen waren uitge rust met karabijnen, automatische revolvers en handgranaten en gekleed in goede uniformen. De sterkte van den troep wordt op 2000 man ge schat. De belangrijke stelling van den Schutz bund op de z.g. Ennsieiten lag vanmiddag on der zwaar houwitservuur, waardoor 4 huizen werden vernield. Gesteund door mitrailleurvuur zou het bondsleger tegen vier uur deze stelling hebben aangevallen, waarbij een- derde deel der Schutzbundafdeelingen zich zouden hebben overgegeven. De rest trok zich terug. Onder de gearresteerden bevindt zich de burgemeester, het gemeenteraadslid Sichelreder, die het bevel heeft gevoerd. Aangezien het ziekenhuis in handen is van den Schutzbund moest in de stad een soort reserve-hospitaal worden inge richt. Tot de dooden behoort een directeur der Steyr-fabrieken, Wille Herbst, die Maandag middag in een auto werd doodgeschoten, een vrouw die een buikschot opliep, terwijl van re- geeringszijde wordt medegedeeld, dat er boven dien 10 gewonden zijn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaar. Des avonds trokken verster kingen van de Heimwehr, onder leiding van Starhemberg, de onbezette deelen van Steyr binnen. Uit Linz wordt nog gemeld, dat het van avond daar weer tot botsingen en schietpar tijen is gekomen. De veiligheidsdirecteur van Opper-Oostenrijk heeft in een openbare be kendmaking door de radio gedreigd ieder lid van den Schutzbund, dat met wapens wordt aangetroffen zonder strafrechterlijk proces op staanden voet te doen neerschieten. In het algemeen is het heden vergeleken met Maandag iets stiller. Men verwacht echter algemeen een opvlammen van den strijd in den loop van den nacht. De toestand is vol komen onoverzichtelijk. Voor Woensdag staan 32 processen voor het standgerecht op het program, 8 in Weenen, 24 in Graz. De Weensche gevallen hebben be trekking op een overval op een kindertehuis, de gevallen van Graz op moord op een politie agent. Men heeft geconstateerd, dat de stedelijke brandweer in vele gevallen gemeene zaken maakt met de socialisten. Zoo zouden in het Schlinger-gebouwencoinplex in het 21ste dis trict, waar bij de verovering 400 leden van den Schutzbund gearresteerd zijn, handgranaten zijn gevonden uit den voorraad van de gemeentelijke brandweer. Van de gearresteerde leden van den Schutzbund zal een groot gedeelte voor het standgerecht komen. Bijna alle socialistische leiders bevinden zich in handen der stedelijke overheid. Aan het einde van zijn toespraak herdacht Fey het groote aantal gesneuvelde leden van de staatsexecutieve. Hij richtte tot de arbeiders de vermaning ot inkeer en bezinning te komen In Floridsdorf hebben de bondstroepen en de politie ook in den avond van heden den tegenstand der socialisten nog niet kunnen breken. Het centrum van het district wordt, rondom het commissariaat van politie verde digd door 700 man bondstroepen en 5 stukken veldgeschut, die de politie ter zijde staan. Tus- schen dezen kring en het uiterste front der re- geerlngstroepen loopt een strook weiland, die nog volkomen in de macht der opstandelingen is.- De socialisten hebben hier weliswaar geen vaste stellingen ingenomen, maar met hun mi trailleurvuur houden zij de strook, evenals de brug geheel in hun macht. Uit Neder-Oosten- rijk gehaalde troepenreserves worden gereed gehouden, óoch kunnen niet voor het aanbre ken van den dag in het gevecht geworpen wor den, daar zij het terrein niet kennen. Bij net vallen van het donker zijn afdeelingen van het bondsleger, zoowel hier als aan den kant van de stad uit de opmarschlinie teruggetrokken. Dit wordt gemotiveerd met er op te wijzen, de soldaten gelegenheid moeten hebben om uit te rusten, teneinde morgen met volle kracht weer te kunnen aanvallen. De in de verschillende op den Schutzbund veroverde gebouwen buit gemaakte wapenen worden onmiddellijk benut voor het bewapenen van regeeringscontingenten. Vooral de macnl- negeweren, worden oogenblikkelijk in gebruik genomen. Te FlorisdoVf, het aan de overzijde van de Donau gelegen district, waren Dinsdagavond om zeven uur nog eenige voor het verkeer naar het Noorden belangrijke punten door de sociaal democraten bezet, o.m. de gasfabriek van Leo- poldau. Van twee zijden wordt een aanval ge daan op deze stelling der sociaal-democraten. Van offlcieuse zijde wordt verklaard dat de beide groote gemeentegebouwen in het tiende district (in de Quellenstrasse) in handen der ïegeeringstroepen zijn. Sedert zes uur vanavond woedt een nieuwe strijd om het arbeiderstehuis te Ottakring. Het verluidt dat de sociaal-democraten, die door on- deraardsche gangen naar belendende huizen wa ren gevlucht, nadat zij vandaar uit het arbei derstehuis onder machinegeweer hadden geno men de zwakke politiebezetting hebben verdre ven en het huis opnieuw hebben bezet. Politie treedt thans opnieuw op tegen dit tehuis. De staatssecretaris voor legerzaken heeft een radio-rede gehouden, waarin hij alle oud-strij ders heeft opgewekt zich als vrijwilligers te mel den bij de bevoegde militaire instanties of bij het Vaderlandsche Front. Gearresteerd zijn Breitner, Petznek, de echt genoot van de z.g. roode prinses, prinses Win- dischgraetz, een kleindochter van keizer Franz Joseph. De burgemeester van Weenen heeft geen be roerte gehad, doch een aanval van zwakte. Seitz bevond zich tot Dinsdagmiddag op het stadhuis, doch werd vandaar overgebracht naar de poli- tiegevangenis. Te Graz zijn 600 personen gearresteerd. Het aantal dooden te Graz zou 70 bedrhgen. Volgens berichten uit Lenz, zouden de so ciaal-democraten zich bij de grens van de stad weer verzamelen. Op verschillende plaatsen wordt een soort guerilla gevoerd. Ook te Voecklabruck is het nog allerminst rustig. De uitbetaling der steungelden te Weenen is tot nader order gestaakt. Het optreden der Oostenrijksche regeering tegen de sociaal-democraten heeft bij de La- bourparty en het Engelsche vakvereenigings- congres groote opwinding veroorzaakt. Heden avond werd medegedeeld, dat de secretaris generaal van het vakvereenigingscongres Ci trine, Woensdagmorgen naar Parijs zal vliegen, teneinde het voorzitterschap op zich te nemen van een urgente bijeenkomst van het Interna tionale Vakvereenigingscongres, dat de gebeur tenissen in Oostenrijk bespreken zal. De La bourpartij en het vakvereenigingscongres heb ben een gemeenschappelijke verklaring gepu bliceerd, waarin o. a. gezegd wordt: „De Oostenrijksche Arbeidersbeweging biedt den aanval van een meedoogenlooze dictatuur tegenstand. De Oostenrijksche regeering kan zelfs geen aanspraak maken op de ondersteu ning van meer dan een klein deel van het volk. De grondwet is op zij geschoven het parlement is voor bijna een jaar niet bijeengeroepen. Slag op slag is geleverd tegen de fundamenteele burgerlijke en politieke vrijheden van het Oos tenrijksche volk. De Oostenrijksche arbeiders beweging heeft het uiterste gedaan om den burgeroorlog te vermijden. De Oostenrijksche regeering heeft er op gestaan dezen op te roepen." Tenslotte wordt de solidariteit uitgesproken met de Oostenrijksche arbeiders en hun lei ders in den strijd om de democratische instel lingen en wordt de moreele en financieele hulp van de Engelsche arbeidersbeweging aange beden. WEENEN, 14 Febr. (Reuter). Woensdagochtend werden de ge vechten in Weenen weer in aanzien lijken omvang hervat. Zij strekken zich thans in hoofdzaak uit over het district Florisdorf. De regeerings- troepen veroverden na een lang durig artillerie-vuur de tuinstad, als mede een blok gemeente-woningen. Florisdorf zou momenteel van alle kanten door de regeeringstroe- pen ingesloten zijn. Aan de Schutz bund zou een ultimatum zijn gesteld, om uiterlijk om 12 uur de wapenen uit te leveren en zich over te geven, anders zou het geheele gebied, waarin de Schutzbund-mannen zich verschanst hebben, door de artillerie volkomen plat worden geschoten. Uit Sankt Poelten zijn vanmorgen artillerie en regeeringstroepen aangekomen en terstond in Florisdorf in den strijd gebracht. Semi- officieel wordt het aantal Schutzbunleden met 3000 aangegeven. Op het oogenblik zouden zich zware gevechten afspelen bij de Philadelphja- brug. Ook uit het district Ottakring worden ge vechten gemeld. it Linz wordt bericht, dat het bondsleger bij gevechten om het bezit van Waldegg ernstige verliezen zou hebben geleden. Een luitenant van het 8e regiment Alpenjagers trachtte met 4 man in een auto de gevechtslinie te door breken, doch werd onder zwaar mitrailleurvuur genomen. Alle 5 man werden gedood. Te Linz zijn weer talrijke arrestaties verricht, O.m. zijn gearresteerd het parlementslid Koref en de oud-president van de Boven-Oostenrtjk- sche Kamers van Arbeid, Pregan. In de stad Linz heerscht rust. In de omgeving van Urfahr wordt echter gevochten. RESERVE 10 WEENEN, 14 Febr. (Reuter) In de geheele stad is de nacht rustig verloopen. Ook in het gebied van Floridsdorf, waar de strijd nog niet beslecht is, hadden gedurende den nacht geen gevechten plaats. In de eerste morgenuren hoor de men slechts het ontploffen van enkele bom men. Eerst tegen 8 uur werd er weer door de artillerie geschoten. De trams rijden weer. Op den Ring is het verkeer evenwel nog gestremd, daar de afzet tingsmaatregelen in de omgeving van het hoofd bureau van politie nog gehandhaafd zijn. De Landeshauptmann van Kaernten, Kern- mayer, die lid is van den Landbund, heeft van Dollfuss het telegrafische verzoek ontvangen, om af te treden. Of hij aan dit verzoek zal vol doen, zal afhangen van een besluit van een vergadering van den Landbund, welke in den loop van heden bijeenkomt. WEENEN, 13 Febr. (Reuter) Officieel wordt toegegeven dat in het „Algemeene Ziekenhuis" 123 lijken bijeen zijn gebracht van burgers, die bij de gevechten in Weenen zijn gedood. Hier toe behooren o.a. de lijken van een 14-jarigen jongen en van een 5-jarig meisje. HAVERFORD (Pennsylvanië), 14 Febr. (Reu ter) De Amerikaansche gezant te Weenen, Earl, die met vacantie hier vertoefde, heeft ter stond zijn verlof afgebroken en zal onmiddellijk naar zijn standplaats terugkeeren. Morgen reeds scheept hij zich in. WEENEN, 14 Febr. (Reuter) Na een kal- men nacht scheen de stad Weenen weer een normaal aanzien te krijgen. De trams rijden ge woon. Het gerucht, dat het vijfde legercorps naar ae socialisten zou zijn overgeloopen, wordt met kracht ontkend. Het schijnt, dat de regeenng over het algemeen tamelijk meester is van den toestand. Men verwacht, dat in 2 of 3 dagen de laatsten punten van tegenstand eveneens overmeesterd zullen zijn. Het Oostenrijks correspondentie-bureau be richt, dat de Algemeene staking in Oostenrijk is mislukt Heden is overal het werk hervat, m de electrische centrales en gasfabrieken wordt weer gewerkt, terwijl ook de trams en treinen in de stad weer rijden. De regeering en de va derlandsche bonden hebben wat betreft het breken van de staking een volledige overwin- ning. ln den kelder van een groote zaak te Brussel ontplofte een flesch zuurstof richtte geweldige verwoestingen aan. Talrijke personen werden gewond en Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 13 Febr. Heden v.Lrd door de Con gregatie van het H. Officie hut boek van Alfred Rosenberg „Der Mythos der 20 Jahr hundert" veroordeeld en ap den index ge plaatst. In het decreet, dat deze beslissing der Con gregatie van het H. Officie motiveert, wordt verklaard, dat het boek al de dogma's der Ka tholieke Kerk en de grondslagen van den Chris- telijken Godsdienst versmaadt en verwerpt, de noodzakelijkheid verdedigt van een nieuwen godsdienst of Duitsche kerk te stichten en ver kondigt, dat een nieuw mythisch geloof van het bloed in opkomst is, hetwelk den mensch in zijn bloed een goddelijke natuur toekent, en beweert dat door het mysterie van het bloed, de oude Sa cramenten hebben afgedaan. Tegelijk met dit werk van Alfred Rosenberg werd nog een ander boek veroordeeld en op den index geplaatst, n.l. „Die Deutsche National Kir- che" van Ernst Bergmann. Onder de gronden dezer veroordeeling is ook „een overdreven en geheel radicaal nationalisme, dat strijdig is met de christelijke leer en cultuur. LONDEN, 13 Febr. (Reuter.) Naar uit Patna wordt gemeld, werd daar heden een sterke aardbeving waargenomen. In Sitmarhi, provin cie Bihar en Orissa, ontstonden aardspleten in den grond. Talrijke huizen stortten in. In Darbhanga werd eveneens een aardschok waar genomen. MüNCHEN, 14 Febr. (Reuter) Volgens een mededeeling van de politieke politie is de leider van de katholieke jeugdorganisatie te Amberg, de R. K. priester dr. Heckel, in arrest gesteld om hem te beschermen tegen de opgewonden bevolking! Verklaard wordt, dat deze geestelijke op iro nische wijze over de maatregelen der regeering gesproken heeft. MOSKOU, 13 Febr. (Reuter). Vanmorgen is Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, hier ter stede aangekomen. Hij werd door Litwinof en andere vooraanstaande Russen van het station gehaald. De bladen maken met in genomenheid gewag van het bezoek. De „Iswestia" schrijft, dat het denkbeeld van een Poolsch-Russische toenadering tot grond had den „jongen Poolschen staat te bevrijden uit een positie, die de imperialistische groote mogendheden in staat stelde, zijn zelfstandige rol in de internationale politiek quaestieus te maken." Het blad wijst bijzonder op het aan deel, dat Beck in de totstandkoming van het Poolsch-Russische non-agressie-pact en bij de cultureele toenadering tusschen beidje landen had. Hoe nauwer de betrekkingen tusschen de beide landen zijn, hoe veiliger de Europeesche vrede in dit deel van Europa is. De „Prawda" ontwikkelt een soortgelijke be schouwing en wendt zich in het bijzonder te gen de „avonturiers, die in het verleden met de regeerende clique van het Tsaristische Rus land verbonden waren en de volken zoowel van Polen als van Rusland onderdrukten." Juist deze kringen hadden Oost-Europa in den laat sten tijd als tooneel voor hun toekomstige da den gekozen. De Poolsch-Russische toenadering bracht hun plannen echter een zwaren slag toe. In het geweldige „Berliner Sportpalasl" werd Zondag het Pausfeest plechtig en enthousiast gevierd. De nieuwe bisschop vai: Berlijn hield zijn eerste groote rede, die vervuld was van het thema: Wij, Katholieken, vormen het front der liefde. Het hoogtepunt van het feest vormt altijd de redevoering van den Pauselijken Nun tius, Mgr. Orsenigo. Dit jaar hield hij geen rede, maar zelde: „Ik heb de groote eer, mij tot u te wenden, om een woord te spreken, dat niet van mij stamt, maar dat de H. Vader mij opgedragen heeft te spreken: Nooit in die mate als bij de tegenwoor dige omstandigheden van tijd, gebeurtenis sen en personen is het zoo noodzakelijk ge weest, zich een woord van den Goddelijken Verlosser te herinneren en op te volgen, namelijk: Men moet altijd bidden en niet ophouden. De H. Vader voegt er aan toe, dat Hij Zijn zegen geeft aan allen, die de zen verlangen en noodig hebben. PARIJS, 13 Febr. (Reuter). Het Fransche antwoord op het Duit sche memorandum inzake de ont wapening zal hedenavond naar Ber lijn gezonden worden, waar het door den Franschen gezant Franqois Poncet persoonlijk op een nader vast te stellen tijdstip aan de Duit sche regeering zal worden overhan digd. De „Paris Soir" meent te weten, dat het ant woord zeer kort is en uitsluitend een opsom ming geeft van de verschillen der Fransche en der Duitsche opvatting van het ontwapenings- vraagstuk. De Fransche regeering vermeed het diep op onderdeelen in te gaan. De nota is zeer hoffelijk gesteld en drukt den wensch uit der Fransche regeering om de be sprekingen voort te zetten. Het belang dezer besprekingen acht zij zeer groot. De nota is ook aan de andere geïnteres seerde mogendheden medegedeeld. Daarentegen zegt het „Journal des Débats" dat men in Fransche regeeringskringen over tuigd is van de nutteloosheid van verdere be sprekingen, daar de eischen van Duitschland toch elke overeenstemming onmogelijk maken. Een eventueele mislukken der ontwapenings conferentie zou geheel en alleen de schuld zijn van Duitschland. President Lebrun ontving Dinsdagmiddag den vice-president van den Hoogen Krijgsraad ge neraal Weygand. In diplomatieke kringen ls men zeer gereserveerd omtrent den inhoud van het Fransche antwoord op de Duitsche nota van 19 Januari J.l. In elk geval echter geeft men toe, dat het antwoord, hoewel zeer hoffe lijk. zeer beslist stelling neemt tegen de Duit sche opvatting De verschillende vragen, welke het Duitsche memorandum stelde, vooral be treffende de troepensterkte in de koloniën, worden niet beantwoord. PARIJS, 13 Febr. De directeur der Verzeke ringsmaatschappij „Confiance", Guébin, die bij het Stavisky-schandaal betrokken is, is na afloop van het verhoor door den rechter van instructie te Bayonne gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht Twee jaren geleden, tijdens een zitting van het Komintern, te Moskou, kwam de voortdu rende toename der antirevolotiunnaire bewe ging onder de boerenmassa ter sprake. Vooral werd er de nadruk op gelegd dat in dit op zicht de Kozakken uet gevaarlijkst zijn. Plots kwam Stalin tuschen beide en sprak: „De Kozakken zijn de grootste vijanden van het communisme en hun mentaliteit is die der kleine burgerij. Ik twijfel er niet aan of bij de eerste de beste gelegenheid, zullen ze tegen ons in opstand komen. Als klaaöe, ais kaste, moeten de Kozakken kost wat kost vernietigd worden. Zelfs hun aan denken zullen we moeten uitroeien. Een correspondent van het anti-bolsjewistisch persbureau „Ofinor" aldus bericht het Va- ticaansch orgaan, de „Osservatore Romano" had te Warschau een onderhoud met een Ame- rikaanschen journalist die juist terug was ge keerd van een zes -maandelijksch verblijf in Sovjet-Rusland. De Amerikaan sprak o.a. over den verschrikkelijken hongersnood welke er heerscht in den Koeban, de vruchtbaarste streek van den Noordelijken Kaukasus. De jour nalist had den Koeban, welke uitsluitend door Oerkrainische Kozakken wordt bewoond, nog in de tweede helft van Januari bezocht en zijn waarlijk ontstellend itlaas gaat dus over feiten van recenten datum. De Amerikaan vertelde hoe hij, bij voorbeeld, in Krasnodar een man een dooden hond zag koopen. De honger, die in den Koeban heerscht, is zoo verschrikkelijk, dat de menschen er hon den, katten en muizen eten. In een andere stad zag hij een vrouw dood op straat liggen. Haar gezicht was door aonger en ontbering zoo ver trokken, dat hij zelde te vreezen dat hy dien aanblik zijn leven lang niet meer zou kunnen vergeten. „Ik bezocht kleinere stadjes en dorpen waar eens een groote welvaart heerschte en waar thans nog hoogstens tien of twaalf huizen door ziekelijke, uitgetengerde men schen worden bewoond. Ik heb gevraagd waar de andere bewoners gebleven waren. En er werd mij geantwoord dat ze allemaal gestorven zijn. De hongersnood in den Koeban tart elke beschrijving. En hij is geen gevolg van rampzalige omstandighe den, doch hij wordt kunstmatig bestendigd. In heel Rusland Is er niemand die dat niet weet." Alles wat er in den Koeban en in andere deelen van Sovjet-Rusland gebeurt, is de vrucht van nauwkeurig vastgestelde politieke plannen. De Kozakkenbevolkii.g wordt op de wreedste wijze uitgehongerd De normen voor het in zamelen der graanvoorraden zijn voor de Ko zakken heel anders can voor de andere bewo ners der U.S.S.R. De Kozakken worden gedwon gen om heel hun ocgst aan de regeering af te staan en verder geeft men hen aan den honger dood prijs. „Men vertelde mij.' vertelde de aangehaalde Amerikaansche journalist, „dat in den Koeban de bevolking de laatste jaren met 40 pCt. af genomen is. Wanneer er geen verandering in treedt in den noodtoestand en alles zoo voort gaat, dan zal de vermindering van het bevol kingscijfer binnen afzienaren tijd doorgaan tot de aigeheele vervulling van Stalin's satanisch verlangen." LONDEN, 13 Febr. (Reuter.) Een nieuwe Britsche nota inzake het tarievengeschil zal dezer dagen aan Frankrijk worden gericht. Men schrijft de Engelsche regeering een be middelingsvoorstel toe, dat hierop neerkomt: Engeland schaft oogenblikkelijk de nieuwe hef fingen af van 20 procent op sommige Fran sche waren. Van zijn kant ziet Frankrijk te gelijkertijd van de contingenteeringen af, welke aanleiding gaven tot het geschil. Op die manier zouden Engeland en Frankrijk onderhandelin gen "kunnen beginnen zonder dat er eenig des- accoord tusschen hen bestaat. PARIJS, 13 Febr. (V. D.) Van bevoegde zijde wordt in verband met de door een Parijsch ochtendblad verspreide geruchten over een on gesteldheid van staatspresident Lebrun ver klaard. dat deze geruchten van iederen grond ontbloot zijn. 8V H PARIJS, 13 Febr. (Reuter). De Fransche Staatscourant publiceert het decreet der ver heffing tot Ambassadeur van Resident-Gene raal Ponsot. (Zooals men zich herinnert, werd door de regeering-Daladier de Resident-Generaal van Marokko, benoemd tot Gezant te Brussel, ter wijl de Prefect der Parijsche politie, Chiappe, hem als Resident-Generaal opvolgen zou).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11