Roode Opstandelingen geven den Strijd nog niet op Bestorming van huizenblokken De gevechten in den nacht RELAAS VAN OOGGETUIGEN Het nieuws van heden In verschillende Weensche arbeiderswijken wordt door de politie hevig gevochten met de opstandelingen Honderden dooden en gewonden STANDGERECHT BIJEEN VERWARDE TOESTAND TOESTAND SPITST ZICH TOE HET SOC. BEWIND MOES7 GEBROKEN Uit de stad van het Vaticaan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In de buitenwijken der hoofdstad en in de provincie wordt nog steeds gevochten Rondschrijven van Fey Roode kopstukken gearresteerd Minstens 500 dooden Seitz door beroerte getroffen? Het Weer Burgeroorlog laait weer op In het centrum van Weenen is de rust teruggekeerd in de volkswijken duren de onlusten voort Geruchten uit Wiener- Neustadt Vooral rondom de woningcom plexen worden verbitterde gevechten geleverd Talrijke dooden en gewonden Viee-kanselier Fey Verklaring van minister Schmitz aan de buitenlandsche pers De eerste uren van den nacht Fey Voor de radio DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zes doodvonnissen ge- eischt Wegens moord op S.S.-man GROENE REGEN TE NAPELS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18605 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 13 Febr. Het Deutsche Nachrichtenbureau meldt: Ook de officieele mededeelingen geven thans toe, dat de gevechten in Oostenrijk zeer zware offers eischen. De verliezen in Weenen worden thans aangegeven op 33 dooden en 163 zwaar gewonden. In Weenen is in den toestand in den loop van Dinsdagochtend geen wezenlijke verbetering gekomen. Voor een aantal stadsdistricten is dringend versterking gevraagd. In Ottakring ontplofte door een voltreffer een gasketel. In dit district werden de troepen beschoten vanaf de daken, waarop de troepen den stormaanval begon nen. Uit een gemeentegebouw openen de rooden een zwaar machinegeweer vuur, hetgeen met houwitser-vuur werd beantwoord. Bij de bezetting van een ander groot gemeentelijk gebouw in hetzelfde district werden 50 Schutzbundleden gearresteerd, die van top tot teen waren bewapend, maar geen munitie meer hadden. Het gebouw was door de artillerie zwaar beschadigd. In Simmering en bij het Oost-Station zouden de troepen in den loop van den voormiddag de overhand hebben gekregen. Daarentegen zijn de gevechten in Floresdorf verhevigd. Vier politie-vliegtuigen zijn opgestegen, om de marxistische brandpunten op te zoeken. Uit Linz wordt gemeld, dat alleen in het algemeene ziekenhuis aldaar reeds 24 dooden en 72 zwaargewonden geteld zijn. WEENEN, 13 Febr. Vice-kanse- lier majoor Fey heeft een rond schrijven gezonden aan alle mili taire commandanten en autoriteiten van den veiligheidsdienst waarin ge sommeerd wordt zonder scrupules iedere poging tot tegenstand met alle middelen te onderdrukken. Het officieele nieuwsbureau publiceerde in den vooravond van Dinsdag de volgende ver klaring: Te Weenen werd de Schlingerhof in het 21ste district opnieuw door de uitvoerende macht van den Bond bezet. In het overige deel van het district duurt de beschieting door de ar tillerie nog voort. Pioniers nemen deel aan den strijd. In het tiende en elfde district heb ben nog kleine botsingen plaats gehad. Te Linz in Opper Oostenrijk is reeds volle dige rust ingetreden. Linz en omstreken zijn thans weer in het bezit der Executieve. De leden van den Schutzbund vluchten. Te Steyr (Opper Oostenrijk) zijn gemotoriseerde batterijen opgerukt. De Heimatschutz oevindt zich daar ter plaatse onder leiding van Starhemberg. De voorstad Ennsleiten wordt thans gezuiverd. Te Kapfenberg in Stiermar ken is de gendarmeriepost die sedert Maan dag was omsingeld, door bondsleger en Hei matschutz ontzet. Naar uit Linz wordt gemeld heeft de direc teur voor de veiligheid voor Opper Oostenrijk met het oog op het feit, dat bij den terugtocht der gewapende leden van den Schutzbund tal van wapenen zijn verborgen, medegedeeld, dat leder lid van den voormaligen Republikein- schen Schutzbund en van de sociaal democra tische partij, die wapens in zijn bezit heeft en deze niet inlevert bij standrecht zal worden veroordeeld. Het verbond van Weensche industrieelen en de organisatie van ondernemingen in de gra- phische vakken hebben besluiten genomen ter bestrijding van de staking. De leden zuilen de stakende werknemers sommeeren ter vermij ding van wettelijke gevolgen Woensdag stipt op tijd aan het werk te verschijnen. Het niet- verschijnen aan het werk zal gelijk staan aan het stopzetten van het werk volgens het sta kingsverbod en kan als politiek misdrijf ook aan het standgerecht ter behandeling worden voorgedragen. Het standgerecht, dat uit drie rechters be staat is vandaag voor de eerste maal Bijeen gekomen ter berechting van acht gevallen. In den loop van den avond wordt het vonnis verwacht. Officieel wordt medegedeeld, dat minister Schmitz hedenmorgen op het Weensche raad huis zijn werkzaamheden als bondscommissaris voor Weenen heeft aangevangen. De president van den nationalen raad, dr. Renner en de president van den bondsraad, Koerner, zijn evenals burgemeester Seitz gearresteerd. Dr. Karl Renner, de eerste Bondskanselier van Oostenrijk, die thans in arrest is gesteld. WEENEN, 13 Febr. (Reuter) De op dit oogenblik ter beschikking zijnde gegevens doen vermoeden, dat het aantal dooden in heel Oostenrijk vermoedelijk niet onder de 500 blijven zal. In het groote Weensche Ziekenhuis, het Allgemeines Krankenhaus zouden niet minder dan 89 dooden liggen, waaronder 27 vrouwen, die tijdens de on lusten gedood werden of aan haar verwon dingen bezweken. Een bewoner van de Heiligenstrasse aan den Karl Marxhof verklaarde, dat toen hij met zijn vrouw en zijn kind overhaast vluchten moest, zjj herhaaldelijk struikel den over de lijken, die daar bij tientallen lagen. Ex-burgemeester Seitz, die in „Schutz- haft" genomen is, heeft een beroerte gehad. Zijn toestand is zorgwekkend. In het centrum van Weenen was het Dinsdagavond rustig. In de afgelegen volks wijken duurden de onlusten voort. De socialisten schijnen nog weerstand te bieden in Linz, Steyr en Bruck. De commandant van den Schutzbund ge neraal Kotnner is gearresteerd. De Ned. gezant te Weenen deelt mede, dat aldaar blijkens officieele inlichtingen de Nederlanders ongedeerd zijn. Bij geruchte verluidt dat de burgemeester van Weenen, Seitz, die zooals bekend is is overgebracht naar de politiegevangenis, een be roerte heeft gehad. Het D. N. B. meldt uit Boedapest: Te Bra tislava (Pressburg) aan de Oostenrijksch-Tsje- choslowaaksche grens zijn groote troepen vluchtelingen uit Weenen aangekomen. Daar de electrische treinen tusschen Weenen en Bra tislava tengevolge van de staking niet loopen, gebruiken de vluchtelingen alle mogelijke ver keersmiddelen. 's Morgens zijn nog eenige auto bussen en particuliere auto's vertrokken, maar na 12 uur mochten geen auto's Weenen meer verlaten. Onder de aangekomen vluchtelingen bevindt zich ook dr. Otto Bauer, een der be kendste leiders van de sociaal-democraten. Het Hongaarsche kabinet is tegen Woensdag onverwacht in een zitting bijeengeroepen Op de agenda staan de gebeurtenissen in Oos tenrijk. Vooral zal besproken worden de kwes tie van het onderdak brengen van Oostenrijk- sche vluchtelingen en het tegenhouden van ongewenschte elementèn. Politieke personen die hebben deelgenomen aan den strijd tegen de VERWACHTING: Zwakke 1 tot matigen veranderlijke wind, nevelig s met waarschijnlijk toenemende bcwol- king, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts, =jj overdag iets kouder. Hoogste stand: 784.7 te München. Laagste stand: 747.7 te Ingö. Zon op 7.21, onder 5.09. Licht op 5.39. Maan op v.m. 7.39, onder n.m. 6.03. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiii Oostenrijksche regeering, zullen, naar verluidt, niet in Hongarije worden toegelaten. Volgens D. N. B. heeft de landsleiding der Oostenrijksche N. S. D. A. P. een nota verspreid van den volgenden inhoud: De in Oostenrijk klaarblijkelijk planma tig in omloop gebrachte geruchten als zou er tusschen de Heimwehr en de N.S.D.A.P. over een wapenstilstand onderhandeld wor den of een dergelijk bestand reeds tot stand gekomen zijn, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De strijd van de N. S. D. A. P. tegen het systeemDollfuss wordt onverzoenlijk verder gevoerd. De regeeringstroepen hebben in het district Ploridsdorf de centra van het verzet: de Schlin gerhof, het hoofdgebouw van de brandweer en de stedelijke badinrichting, van waar uit het hoofdbureau van politie was beschoten, na ernstige gevechten bezet. In het gebouw van de brandweer werden tal van wapenen gevon den. De leden van den Schutzbund trekken zich terug. De schietpartijen duren voort. De leden van den Schutzbund houden het station voor doorgaand verkeer in Floridsdorf bezet. De schakelinstallatie van de electrische centrale te Ploridsdorf wordt thans van het tuindorp af door Schutzbundler onder zwaar machine geweervuur gehouden. Te Jedlesee zijn politie-beambten gevangen genomen en geboeid weggebracht. Bij de ge vechten in de hoofdstraat te Ploridsdorf zou den 15 personen zijn gedood, o. m. de Bezirks- hauptmann van Flordsdorf, Friedrich. Te Meid- ling zijn de troepen door den Schutzbund met machinegeweren beschoten. Thans is een krach tig oplaaien van den strijd merkbaar, hetgeen ook merkbaar is aan het toenemend kanonge bulder. Te Kapfenberg (Stiermarken) hebben de so ciaal-democraten het gebouw van de Bezirks- hauptmannschaft bestormd en den leider ge dwongen hun een schriftelijke volmacht te ver- leenen voor het bestuur van de naburige stad Bruck. De strijd der regeeringstroepen concentreert zich in de avonduren van Dinsdag in net 21ste district aan de andere zijde van den Donau, te Floridsdorf. De regeering heeft ter „zuivering" van dit district zware artillerie en pioniers in actie gezet. Ernstig wordt de toestand te Steir genoemd, waar thans een gemotoriseerd bataljon aan de operaties deelneemt. Afdeelingen van de Heim wehr marcheeren op naar Steyr onder bevel van Starhemberg. Na een voorbereiding door de artillerie zal dan de infanterie overgaan tot de bestorming van Steyr. WEENEN, 13 Febr. (V. D.) Nog steeds is het onmogelijk gegevens te verkrijgen over het aantal slacht offers, dat het bloedbad te Weenen tot dusverre heeft geëischt. Ge- ruchtsgewjjze verneemt men het ge tal 384 dooden, doch er wordt be weerd, dat dit niet meer is dan een schatting van linksche kringen. Het eenige vaststaande gegeven, dat ter beschikking staat is dat betreffende het aantal zwaar gewonden dat is opgenomen in het Algemeene Zie kenhuis en dat aldaar aan de ver wondingen is bezweken. Dit getal bedraagt tot dusverre (Dinsdag avond) 123. Verder zouden in den loop van hedenmiddag 100 lijken bfö de sec- tieafdeeling van het anatomische in stituut zijn afgeleverd. De geneeskundige dienst deelt mede, dat Maandag aldaar 136 per sonen en Dinsdag 148 personen zijn behandeld. Hieronder waren 13 ge vallen waarin slechts de dood kon worden geconstateerd. Al deze getallen betreffen uiter aard slechts gedeeltelijke cijfers. Volgens tot Pressburg doorgedrongen berich ten waren te Linz de gevechten nog heden bij de scheepswerf „Climax" evenals bij den Linz beheerschenden, Freunberg, zeer hevig. Bij den Freunberg ligt het Jezuïetenklooster, op de Zuid-Westelijke helling het kruitmagazijn. De strijd om het soc. dem. partijhuis, dat in de lange straat „Landstrasse" genaamd ligt. was vreeselijk. In tegenstelling met het officieel ver- PRESSBURG, 13 Febr. Deelne mers aan den strijd van de beide laatste dagen in Oostenrijk, resp. ooggetuigen van een aantal gevech ten tusschen de socialisten en de executieve van de regeering geven een relaas van détails der gebeurte nissen, die in 'n heele reeks van ge vallen een afwijkende lezing geven van de officieele mededeelingen der regeering. Volgens deze ooggetuigen woedde de strijd tot hedenmiddag rondom de uitgestrekte wo ningcomplexen van Sandleithen, welke zich uitstrekken van Hermals naar Ottakring. In deze complexen wonen duizenden huurders, grootendeels arbeiders, maar ook kantoorbe dienden. Meer dan de helft van oeze bewo ners kunnen gerekend worden te behooren tot het socialistische kamp. De rest nam geen deel aan den strijd, doch kon de gebouwen niet ver laten. aangezien zij dan tusschen twee vuren zouden zijn komen te staan. Onder de honder den dooden en gewonden, die in de geweldige gebouwencomplexen liggen, bevinden zich uiter aard ook tal van slachtoffers, die in het ge heel geen deel hebben genomen aan den strijd, zelfs anti-marxisten. Nadat een der vele hui zen van dit complex op een gegeven oogenblik door politie en militairen bezet was, bleek, dat het reeds volkomen in elkaar geschoten was en dat alle inwonenden ofwel dood, ofwel zwaar gewond waren. Eerst toen is het de politie gelukt dit in puin geschoten huis te bezetten. Voortdurend rijden ziekenauto's voor, om de slachtoffers weg te halen. Bijzonder hevig woedde de strijd om het so cialistische arbeidersblok in Ottakring, dat eveneens een vesting geleek. Het huizenblok was in wijden omtrek afgezet. De officieele mededeeling, dat dit Arbeiterheim zou zijn in genomen, wordt door de ooggetuigen, wier im pressies hier gegeven worden, in twijfel ge trokken. Bij geruchte verluidt, dat de explosie van den in het district Ottakring gelegen gas meter het gevolg is geweest van een verkeerd schot van de artillerie. Niet minder hevig was de strijd om de ge meentelijke woningcomplexen in Heilieenstadt en om het station van deze voorstad. De po litie heeft sedert Dinsdagmorgen herhaaldelijk het station bestormd. In den loop van den dag was het afwisselend in handen der socialisten en der regeeringstroepen. Aan beide kanten moeten tientallen dooden en gewonden zijn ge vallen. Het Karl-Marx-gebouw, dit op een ster ke natuurlijke vesting gelijkend woningcomplex, is hedenmiddag laat onder artillerievuur ge nomen. De socialisten beantwoordden de be schieting fel. Wat in puin ligt, kan niet geheel worden vastgesteld. De tegenstand der socia listen is hier buitengewoon hevig. Ook hier wonen talrijke niet-Marxisten, die tusschen beide fronten staande veel geleden hebben. In de ochtenduren is in gedekte stellingen een batterij veldhouwitsers opgerukt, die het Schlin- ger-huizenblok onder vuur nam Tot 12 uur woedde de strijd aan beide kanten even vurig en verbitterd. Aanmaningen zich over te geven werden door de opstandelingen van de hand gewezen. Uit de beide industriesteden St. Poelten en Wiener-Neustadt, evenals uit Neukirchen. Ter- nitz en Gloggnitz ontbreken berichten. Wan neer men er in Weenen niet in slaagt nog voor het invallen van het donker orde en rust te herstellen, acht men den toestand voor Woens dag in breede kringen zeer ernstig. WEENEN. 13 Febr. De pasbenoemde Bondscommissaris te Weenen, minister Schmitz, heeft den buitenlandschen pers vertegenwoordigers heden de volgende ver klaring gegeven: De bloedige gebeurtenissen te Weenen zijn geenszins de eenige oorzaak voor het afzetten van den soc.-dem. Weenschen ge meenteraad en de benoeming van een spe- cialen Bondscommissaris voor Weenen. De regeering heeft reeds geruimen tijd derge lijke voornemens gehad. De gebeurtenissen t» van gisteren zijn slechts de onmiddellijke aanleiding geweest voor de uitvoering van deze plannen. De staatsvijandige sociaal- democratie heeft in Weenen een onmoge lijk, met de nationale belangen in strijd zijnd, bewind opgericht, dat thans gebro ken moest worden. melde getal van 24 dooden spreekt men te Linz van meer dan 60 dooden en ruim 100, groo tendeels zwaar gewonden. Ook de strijd in de omgeving van de z. g. feuedbahn-Gruende was buitengewoon hevig, maar ook in de nabijheid van het ziekenhuis is zwaar gevochten. De eerst kortgeleden gebouwde en modern ingerichte Disterberg-school is door artillerie bescnoten. In de buitenste wijken van Linz woedde de strijd tusschen 15 en 16 uur nog onbeslist. In Stiermarken schijnt de toestand voor de regeering niet bepaald gunstig te zijn. Een te lefoonverbinding vandaar uit bestaat alleen maar uit het Ennsdal. Voor de verder naar net Zuiden gelegen gebieden is men aangewezen op berichten, die door motorrijders worden ge bracht. Vooral in Graz met de voorstad Eggenberg en de industriestad Bruck a. d. Mur is de strijd fel geweest. Hier zouden niet minder dan 100 dooden zijn gevallen. Volgens alhier binnenko mende geruchten zou de bevolking in die streek ook zeer opgewonden zijn over de arrestatie van 14 dagen geleden van den eersten luitenant der gendarmerie Meisner, tegelijk met een reeks andere nationaal socialistisch leiders. Rondom Bruck a. d. Mur waren de socialisten nog heden middag volkomen meester van den toestand. In de eerste uren van den nacht woedt de strijd in enkele voorsteden nog onver minderd voort. In de binnenstad is het artillerie- en machinegeweervuur, dat eerst nog hoorbaar was, langzamerhand verstomd. Er verluidt, dat 4000 leden van den Schutzbund verzamelen op het March- feld. Ook van het voormalige exercitie terrein Schmelz en in Simmering woidt gemeld, dat de leden van den Schutz bund zich weer verzamelen. In Ottaknng en Meidling zou nog gevochten worden. Voor de radio heeft de leider van het veilig heidswezen, vice-kanselier Fey, hedenavond een toespraak gehouden. Hij verklaarde, dat de te genstand, tot op enkele kleine centra van verzet na, gebroken was. Als nieuw feit vermeldde Fey dat te Weenen in het 21ste district het com missariaat van politie uit de daartegenover ge legen stedelijke brandweerpost beschoten was Naar te Weenen bekend wordt is in het buitenland het bericht in omloop gebracht, dat Wiener-Neustadt in handen der socia listen gevallen is en dat van daar uit 10.000 man gewapende Schutzbundleden op Wee nen aanrukken. Bij navraag in Wiener- Neustadt werd medegedeeld, dat aldaar vol komen rust heerscht. Het soc.-dem. Volks- heim en het Arbeiterheim zijn door de Heimwehr bezet. De burgemeester is in be schermingsarrest gesteld. Er zou geen re den zijn aan te nemen, dat van hier urt gewapende leden van den Schutzbund op rukken naar Weenen. HET SOCIALISTISCH VERZET IN OOS TENRIJK NOG NIET GEBROKEN. VOORAL TE WEENEN WORDT NOG FEL GEVOCH TEN. ARTILLERIE BESTOOKT DE ROODE VERSCHANSINGEN. KARAKTERISTIEK VAN DR. COLIJN OVER DE HOUDING DER N.S.B.-LEIDING. In de avonduren nog steeds hevige gevechten. Seitz door beroerte getroffen? De reactie der buitenlandsche pers op de onlus ten in Oostenrijk. De meening van minister Schmitz over den toestand. Verhaal van ooggetuigen over de geDeurtenis- sen in Oostenrijk. Nieuwe Britsche nota inzake tarievengeschll met Frankrijk. H. Officie plaatst Rosenberg's boek „Der My- thos der 20 Jahrhundert" op den index. De „Tribune" contra „Het Volk". Opdracht aan rechtskundige in zake „onrechtmatige pu blicatie". Amendement-Albarda op het orde-voorstel- Aalberse tot opheffing der uitsluiting van een Kamerlid. Herdenkingsplannen voor de 3C0-jarige veree- niging van Curacao met Nederland. Na afhandeling van verschillende onderwer pen is de Tweede Kamer begonnen met de Surinaamsche begrooting. Werkloosheidspercentage over Januari 1934 ge daald, vergeleken bij Januari 1933. Wijziging ten aanzien van de rechtspraak ln crisiszaken in voorbereiding. De wnd. kringleider der N. S. B. in Limburg verstrekt inlichtingen te Rome. De „Liebaard" wordt van Apeldoorn naar Baarn verplaatst. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 13 Febr.: De H. Congregatie der Riten keurde heden twee wonderen goed voor de heiligverklaring van Jozef Cottolengo. De canonisatie van dezen nieuwen Heilige zal vermoedelijk 19 Maart as. plaats hebben. De Apostolische Prefectuur van Celebes is tot Apostolisch Vicariaat verheven. BERLIJN, 13 Febr. (D.N.B.) Wegens moord op den S.S.-man v. d. Ahé is tegen zes com munisten, die een actief aandeel zouden heb ben genomen bij Ahé's mishandeling, de dood straf geëischt. Tien andere verdachten hoorden gevangenisstraffen tegen zich eischen van drie tot vijftien jaar. Voor twee beschuldigden werd vrijspraak geëischt, wegens gebrek aan bewijs. NAPELS, 13 Febr. Er heeft zich bij hevige regens, welke hier gevallen zijn een vreemd ver schijnsel voorgedaan. Gedurende een half uur n.l. is regen gevallen van een groene kleur, welke vlekken heeft achtergelaten op de hui- Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 772 Vorige stand: 774

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1