Geen werk N.S.B. r (danflavin^i^) Prikkeldraad De zooveelste De gehoorzame ijjjjp' HIER SCHUILT GEVAAR! V arkens„zwendel" Bravo WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 Eigenaardige begroo tingen Ontslag of staking? Het conflict bij Sujabo' te Culemborg S.s. „Speelman" vastgeloopen Tot zelfmoord bereid? Aan deze tramhalteOp zoo 'n kouden, mistigen morgen loopt Uw gezondheid ge vaar. Maar geen zorgen, als U Panflavin bij U heeft! Pan flavin-pastilles desinfec- teeren mond- en keelholte en zijn de beste bescherming tegen ziekte. T PASTILLES Kiy Onthullingen van een N.S.B.-er Voorboden van de lente GE0PEMDvanI0v.m.-5mm.en van 8mh-I0nm. SLUITING ZONDAG I8FEBR 5u.nm. „The Mayor of Heil" Weer een film van Archie Mayo „De Liebaard" gaat ver huizen Nieuw huis voor de St. Josephs- Gezellen-Vereeniging aan gekocht te Baarn Rome en de N.S.B. Graaf de Mar chant verstrekte per soonlijk inlichtingen Waarschuwing aan von Papen WERKGEVERS WEIGEREN ARBITRAGE De uitsluiting in het maat- kleedingbedrijf Ernstig ongeluk te Almelo Na een botsing nog door een anderen auto overreden REGIMENT HUZAREN JUBILEERT Druk bezochte receptie DEPARTEMENT VAN KOLONIËN Ingevolge artikel 2 van de Landbouwcrisis- wet is er ten behoeve van den steun aan land- en tuinbouw te verleenen een fonds Ingesteld, dat den naam draagt van Landbouw crisisfonds. De wet bepaalt verder dat de in komsten en uitgaven van dit fonds jaarlijks by afzonderlijke begrooting zullen worden vastge steld. Waar de Landbouwcrisiswet eerst op 13 Augustus 1933 in werking is getreden, loopt de begrooting over dat jaar van dien datum tot en met 31 December 1933. Op 3 Januari j.l. zijn de begrootingen voor 1933 en 1934, om aan den naam in de vfet vast te houden, bij de Tweede Kamer binnengeko men en Vrijdag a.s. zullen deze ontwerpen van wet tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het LandbouW- crisisfonds voor de dienstjaren 1933 en 1934 in de afdeelingen worden onderzocht^ Algemeen is er met belangstelling uitgezien naar deze ontwerpen van wet, maar thans zyn wij nog meer benieuwd naar het voorloopig verslag dat er over zal worden uitgebracht, want als men alles goed beschouwt, kan hier toch moeilijk gesproken worden van een begrooting. Wy kunnen ons voorstellen, dat de Staten- Generoal eenige controle willen uitoefenen op de inkomsten en uitgaven van dit fonds, op den te verleenen steun en op de heffingen daarvoor door de consumenten op te brengen, te meer wanneer men de enorme bedragen ziet die daarmede gemoeid zijn. Telt men 1933 bij 1934, dan zijn over 16 maand de inkomsten geraamd op ongeveer 272 millioen en de uitga yen alleen over 1934 op 188.5 millioen gulden. Nu zou dit alles waarde hebben, als op deze bedragen ook maar eenigszins staat was te maken, maar dat is helaas niet het geval. De ontwerpen kunnen dienst doen om in het algemeen van gedachten te wisselen over den steun van verschillende takken van land- en tuinbouw en over de heffingen, maar de cijfers hebben niet de minste waarde, dewijl steun en heffingen afhankelijk zijn van den steeds wisselenden prijs der producten op de wereld markt. Het beste bewijs daarvoor levert het verge lijkend overzicht der geraamde inkomsten en uitgaven. Voor 1933 vindt men bij den gewonen dienst bij de inkomsten 35 en bij de uitgaven 31 memorieposten, bij den kapitaaldienst res pectievelijk 9 en 6 memorieposten. Voor 1934 bij den gewonen dienst bij inkom sten 36 en bij uitgaven 31 en bij den kapitaal- dienst bij inkomsten 12 en bij uitgaven 10 me morieposten of by deze geheele begrooting 89 memorieposten, wat duidelijk aantoont dat er hier van een begrooting niet gesproken kan worden. Om aan het wettelijk voorschrift te voldoen had de regeering kunnen volstaan met een begrooting, die uit één memorie-post be stond, die zou beter zijn geweest dan deze. De verschillende crisisdiensten, in deze ont werpen aangeduid als afdeelingen, zijn feitelijk bedrijven waar import en export van bepaalde producten gecentraliseerd zijn, waar men de teelt van vee en gewassen regelt en producten koopt tegen den prijs van den dag en waar eventueele verliezen, doordat een bepaalde pro ductieprijs gegarandeerd is, gedekt worden door heffingen. De eenige post, die eenigszins begroot kon worden, is die van de personeel- en mate- rieel-uitgaven, maar voor de rest heeft men er naar moeten raden. Als op de wereldmarkt de baconprijzen stijgen, zooals nu het geval is, dan zullen binnenkort de heffingen op varkensvleesch kunnen ver vallen, zoodat dan alleen de teeltregeling en de gecentraliseerde export overblijft. Bij de boter daarentegen, die steeds in prijs daalt, is men nu al 20 cent boven de heffing, waarvan in de begrooting is uitgegdan en het is niet te voorzien, dat deze dalen zal. Alles staat dus op losse schroeven. De wetsontwerpen vormen een heel boekdeel, maar we doen den bewinds man niets te kort, als we zeggen, dat men deze begrootingen niet ernstig kan nemen. Als de Kamer werkelijk contröle wil uitoefenen en niet wil volstaan met over de uitvoering der Landbouwchisiswet van gedachten te wisse len, dan zal zy moeten aandringen op een wij ziging van de wet. Van de gedachte eener be grooting zal men afstand moeten doen en daar voor zal in de plaats moeten komen (indien dit volgens het staatsrecht mogelijk is) een balans, zoo mogelyk een halfjaarlijksche balans, zooals die ook in groote bedrijven gemaakt wordt en die dan door speciale commissies kunnen worden nagegaan. Naar aanleiding van een rapport kan men dan toch van gedachten wisselen en aandringen op noodig geoordeelde wijzigingen. Wat de Kamer nu gaat doen een begrooting onderzoeken en mogelyk goedkeu ren, welke geen begrooting is, omdat na een jaar zal blijken, dat de eenige post die juist begroot is, de memoriepost is dat is toch geen werk. In dezen emstigen tijd moet ernstig werk verricht worden en dat is met deze be grootingen helaas niet mogelijk. De Kamer is het aan haar waardigheid verplicht, daartegen op te komen. Bij crisiswetgeving worden meer fouten gemaakt, omdat te voren niet alles te voorzien is, dat is ook niet erg mits de fout maar hersteld wordt als ze aan den dag treedt. Bulks is nu het geval bij dit wettelijk voorschrift van een begrooting voor dit fonds, waarvan geen begrooting te maken is, omdat de posten door de steeds wisselende prijzen en de hoeveel heden van de producten niet te begrooten zijn. Ja, daar hadden we nog juist behoefte aan: een nieuwe politieke partij. Ze zal dan ook, blijkens een bericht in de N. R. Ct„ met bekwamen spoed worden op gericht. Utrecht zal van het schouwspel getuige zijn; en het gebeurt op 19 dezer. Het program is er al. Eigenlijk zijn het er twee: een program van beginselen en een pro gram van urgentie. Ook werd bereids een naam gevonden voor deze nieuwe loot aan den wijdvertakten boom onzer vaderlandsche politiek. „De Nederland- sche Unie" zal zij heeten. Of er reeds een bestuur, zij 't dan een voor loopig bestuur, is gevormd, vinden wij niet ver meld, en evenmin de namen der aspirant- stichters. Maar die zijn er natuurlijk. Vanwaar anders de programs, die worden voor gesteld, de naam, die is gekozen, de aankondi ging der oprichtings-vergadering? In elk geval behoeven we nog slechts een paar dagen geduld te oefenen in afwachting van dit politieke evenement. En bovendien weten we reeds, dat tot de „hoofdbeginselen" van deze „Nederlandsche Unie" zal behooren „het voeren eener zakelijke politiek in tegenstelling met de program-politiek der partyen." Merkwaardige vondst! En nog merkwaardiger tegenstelling! Geen program-politiek meer voortaan. Die is uit den booze. Enkel „zakelijke" politiek. Maar.waartoe dan het program en nog wel een urgentie-program der Unie? Dreigt daardoor de zakelijkheid niet in t ge drang te komen? Of zullen alléén bij deze jongste aller par tyen program-politiek en zakelijke politiek woorden van dezelfde beteekenls zijn? Mysterie! Misschien echter krijgen we straks de oplos sing van deze puzzle in de stichtings-vergade- ring. p. s. Aan de sigarenfabriek „Sujabo" van de Gebr. Smits te Culemborg zijn verleden week alle sigarenmakers en bosjesmakers, een getal van ongeveer zestig personen, naar verluidt wegens slapte ontslagen. De arbeiders wisten echter te veartellen, dat de vooraden zeer gering waren. Er werd ook ge zegd dat op genoemde fabriek beneden de loon- standaard wordt gewerkt, een euvel, waar de vakorganisaties sterk tegen gekant zijn. De voornaamste reden zou zijn, de voortdurende geschillen met de hoofdbesturen, dat de pa troons tot algemeen ontslag zijn overgegaan. Juiste gegevens waren niet te bekomen. Nu zijn in het begin dezer week weer vier sigarenmakers aan het werk gezet, ten deele ongeorganiseerden, wat vanzelfsprekend de goedkeuring der overigen niet kon wegdragen. Hierop werd dan ook Dinsdagmorgen de sta king geproclameerd. Bij de fabriek wordt gere geld gepost. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta). Het s.s. „Speel man" van de Koninklijke Faketvaart-Mij. is nabij Kalianda (Sumatra) vastgeloopen. Het s.s. „Both" voer ter verleening Van hulp uit. Het s.s. „Reyniersz" neemt den dienst waar. In „Volk en Vaderland", het orgaan van de N. S. B., stond onlangs in een „Toe lichting op de beginselen der N. S. B." te lezen: „Wij bestrijden de huidige staatsorgani satie, dus ook de wijze, waarop de tegen woordige regeering tot stand komt, en daar mede den huidigen vorm der overheid. Maar juist, als fascisten, erkennen wij het overheidsbedrijf als zoodanig onvoorwaar delijk, wat beteekent, dat wij door ons eigen principe verplicht zijn, slechts te strijden met door de wet toegelaten mid delen. Weliswaar is onze positie daardoor zwak ker, dan die van de onzen aanval afweren de overheid, daar deze het in haar macht heeft naar eigen believen en behoefte te bepalen, welke wapens zij ons al dan niet laten wil. Daardoor is het een ongelijke strijd, maar dit kan niet anders, omdat gehoorzaam heid aan de oevrheid een der grondslagen van het fascisme zelf is." Dat klinkt toch werkelijk heel braaf, en men zou ertoe kunnen komen, zich af te vragen, of er tegen de actie en de strijd- methode der N. S. B. nu eigenlijk nog wel bezwaren aan te voeren zijn. In „De Vrijheid" vraagt de heer Bte naar aanleiding van bovenstaand citaat: „Is dit te beschouwen als een officieele uiting van de N. S. B. en is het de N. S. B. met deze uitlating ernst?" Zoo ja, dan concludeert de heer Bte beteekent dit, dat de huidige regeering het in haar macht heeft morgen-aan-den-dag een einde te maken aan deze gansche be weging. Zij heeft dan slechts den heer Mussert te gelasten de N. S. B. te ontbinden en elke actie te staken. Krachtens zijn fas cistisch beginsel zal de heer Mussert dan onvoorwaardelijk gehoorzamen en zullen zijn volgelingen voortaan zich van elke bestrijding van de Overheid in haar tegenwoordigen vorm onthouden!" Zou de allergehoorzaamste N. S. B. tot zelfmoord bereid zijn? Och kom! We zullen ons eraan moeten gewennen, aan uitlatingen van N. S. B.-ers niet al te veel, of heelemaal géén practische waarde te hechten. De heer Bte vraagt, of bovenstaande ver klaring niet eerder als huichelarij te qua- lificeeren is. Onze lezers, die de woorden en daden der N. -S. B. eenigszins hebben nagegaan en bestudeerd, men leze en herleze de lange verklaring van den heer Colijn, welke ons via het Persbureau te Den Haag bereikte zullen om het antwoord niet verlegen zit ten. Een gedeelte van de Communiebank in de parochiekerk van St. Martha aan de Hoef- kade te s-Gravenhage Op een vergadering van de Nationaal-Socia- listische „Slagerscorporatie", in Rotterdam, heeft de heer Roelofsen eenig opzien gebaard met de beweringen over malversaties van de Varkens centrale. Met name beweerde spr. dat voor den export bestemde varkens, die als zoodanig van verschillende fiscale lasten zijn vrijgesteld, met medeweten van de leiding der Centrale voor binnenlandsch gebruik bestemd worden en om dit te demonstreeren vertoonde hij aan de ver baasde slagerseen half varken, voorzien van het roode driehoekstempel, dat de Centrale alleen bezigt voor export-varkens. Hij beweerde, dat hij dit varken gekocht had van een partij van vijftig stuks, die op slinksche wijze te Rotterdam aan den man wordt ge bracht. De recherche, die in de zaal aanwezig was. heeft het „bewijsstuk" in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Na de vergadering werd de heer R. aan een verhoor onderworpen. Terwijl uit de Vereenigde Staten eenige dagen geleden berichten kwamen over den inval van strenge koude, ontwikkelde zich in West-Euro pa een bijzonder lente-achtige weerstoestand. Het samengaan van twee zoo sterk uiteen- loopende verschijnselen schijnt vreemd. In wer kelijkheid ligt daarin geen tegenspraak De inval van de strenge koude in de Ver eenigde Staten is van beide gebeurtenissen wel de meest belangwekkende, niet alleen omdat de temperatuur zoo laag daalde als in vele jaren niet het geval was, maar ook omdat het ver schijnsel iets te maken heeft met de komst van de lente. Dit schijnt heel vreemd, maar is als volgt te verklaren. Een koude golf is op het Noordelijk Halfrond altijd een gevolg van het uitbreken van een zeer koude luchtmassa uit het Noordpoolgebied. Hoe meer de lente nadert, hoe veelvuldiger deze invasies van koude lucht worden, totdat laat in de lente daaraan een einde komt. Wanneer de eerste afstroomingen van koude lucht uit het Noordpoolgebied beginnen, is dat een teeken, dat in dat gebied een overschot van lucht aan wezig is, dat daar niet langer blijven kan. De oorzaak kan zijn, dat de luchtmassa in dat ge bied door stijging van de temperatuur uitzet, waardoor een zeker overschot ontstaat, dat uit gedreven wordt. Omstreeks dezen tijd van het jaar begint de temperatuur in het Noordpool gebied inderdaad te stijgen, al is het ditmaal nog wel wat vroeg in het jaar. Maar juist het feit, dat de sterke afstrooming van zeer koude lucht uit het Noorden zoo vroeg begint kan in zekeren zin als het eerste voorjaarsteeken wor den beschouwd, al is het resultaat, dat het over stroomde gebied sterk wordt afgekoeld. Dat is natuurlijk het gevolg van het feit, dat de nor male temperatuur der Zuidelijker streken zoo veel hooger is dan de temperatuur in het pool gebied. Wy kunnen dus aannemen, dat in het hooge Noorden de winter over het midden heen is en dat het tijdperk der invasies van koude lucht nu aangebroken is. Maar dan is het toch wel merkwaardig, dat wij hier zulk ongewoon zacht weer hebben. Doch dit is alweer niet wonderlijk als wij in aanmerking nemen, dat de afstroo ming van de koude poollucht naar het Zuiden nooit overal tegelijk plaats heeft. De algemeene luchtcirculatie tusschen den stilte-gordel op 30 graden N.Br. en de Noordpool gaat steeds door en de toestrooming van warme sub-tropi sche lucht naar het Noorden moet dus even eens doorgaan en dan hangt het er maar vanaf welken weg deze luchtstroom volgt waar het zacht weer zal zijn. In den laatsten tijd trekt deze luchtstroom langs Europa's Westkust en in verband daarmede kwamen de laatste dagen op IJsland vrij hooge temperaturen voor. Dat het weer nu hier te lande de laatste dagen buiten gewoon zacht en lente-achtig is, wordt mede daardoor veroorzaakt, dat wij midden in een gebied van windstilte zitten en dat de lucht. Een vorige maal hebben wij de eerste hier vertoonde film van Archie Mayo „Ever in my heart" besproken, die we om het troostelooze slot moesten verwerpen, doch die we overigens konden prijzen om de sugges tieve wijze, waarop de regisseurs het lijden van twee ongelukkige menschen in een benauwende atmosfeer opriep. Thans zal dezer dagen 'n nieuwe film van Mayo gaan loopen, die we kunnen aanvaarden, maar die helaas beneden de kracht van zijn eerste film blijft. Het is „The Mayor of Hell" die onder den titel: „Boefjes" zal vertoond worden en een gegeven behandelt, dat om een vergelijking roept met de stof, die Nikolai Ekk voor „Der Weg ins Leben" heeft gekozen en deze vergelij king moet in het nadeel van Mayo uitvallen. In beide films is sprake van een opvoedingssysteem voor boefjes. Bij den Rus bestaat dit uit een werkgelegenheid, waar de boefjes een soort eigen maatschappij mogen vormen, by den Amerikaan uit een tuchtschool, die door een modern opvoed kundige wordt gereorganiseerd. In beide geval len hebben de ondernemers een onverwacht suc ces en al kan in géén van beide gevallen het resultaat voor ons bijzonder overtuigend ge noemd worden, men moet toegeven, dat de Rus in alle opzichten den Amerikaan overtrof, het geen te complimenteuzer voor hem wordt, wan neer men bedenkt, dat „Der Weg ins Leben" een van de allereerste Russische geluidsfilms was. Als zoodanig was de film heel wat oorspronke lijker dan het Amerikaansche product, dat ten slotte niet veel anders doet dan partijtrekken van de bestaande en beproefde middelen die een snel geëvolueerde geluidsfilm den maker aan de hand heeft gedaan. Bovendien mist deze film de warme menschelijkheid van Ekk, zijn uitsteken' de fotografie, zijn gevoelige spelers en de over tuiging waarmede hij in een meesterlijke film montage tot ons spreekt. Mayo beschouwt zijn scenario hoogstens als een interessant geval, dat wel kans heeft om het te doen bij het publiek. Weliswaar maakt zyn film den indruk een be toog te zijn voor een menschelyker behandeling der misdadige jeugd in een tuchtschool, maar hem ontbreekt de geestdrift en dus de kracht der overtuiging. Hoogstens kan men den moed bewonderen, waarmee de Amerikaansche film problemen als dit aandurft op een zoo critische wijze, maar ook hier bedenken we weer, dat deze moed niet van hooge origine is maar reeds meermalen tot uiting kwam in betere films als b.v. „Ladies of the big house" en „20000 years in Sing Sing". De film „The Mayor of the Heil" opent met een terreurtje, dat de straatjeugd onder leiding van Jimmy Smith uitoefent op auto-eigenaars en op winkels. De kleine bende wordt door de politie gepakt en door den politierechter goed deels tot tuchthuisstraf veroordeeld. Jimmy is onverzettelijker dan de anderen en het ziet er naar uit, dat hij zich niet zal laten temmen door het harde schoolrégime, zooals zijn paar honderd lotgenooten deden. Juist als hij 'n hef tige scène beleeft met den directeur, heeft deze bezoek van een jongen inspecteur, die het systeem milder wil maken, de leiding overneemt en de jongens door een eigen gekozen bestuur wil lat enregeeren. Jimmy wordt burgemeester van de boefjes en alles verandert ten goede. Maar de oud-directeur koopt een verradertje om en wil hem met Jimmy laten ontsnappen en juist als hij zijn jongeren collega het verwijt voor de voeten werpt, dat zijn systeem heeft gefaald komt het verradertje, door Jimmy ge dwongen, binnen in de rechtszaal, waar een jon gen wegens diefstal terecht staat. En het nieuwe régime gaat verder, waarbij de jonge idealist terzijde wordt gestaan door een lieve jongedame, employé van de school en uitverkoren om straks het happy-end gemakkelijker te maken. Maar een deus ex machina, die ook de film niet vreemd is, verwijdert den energiekeling van de school. Hij heeft onlangs in een gevecht iemand gevaarlijk gewond en kan in moeilijk heden komen. Daarom moet hy zich schuil hou den en van deze gelegenheid profiteert de oude ellendeling om het nieuwe systeem te vernielen en het oude nog strenger dan voorheen weer in te voeren. De jongens, teleurgesteld door hun vriend, kunnen dit niet langer verdragen en als een zieke onder hen sterft tengevolge van de slechte behandeling, grijpen_zij naar de wapenen en overmeesteren de bewakers. De directeur vlucht op een dak en zou in de vlammen van het aangestoken gebouw omgekomen zijn, wan neer hij niet zijn nek had gebroken door naar beneden te springen. Op het critieke oogenblik verschijnt echter de vriendelijke directeur in ge zelschap van het meisje, dat weggejaagd was, en met veel moeite herstelt hij de goede orde, waar na de jongens getuige mogen zijn van hun eerste omhelzing. Dit is het niet zeer oorspronkelijke verhaal, dat niettemin gelegenheid biedt tot schokkende filmaccenten, die er dan ook zijn. Met name de jongens en onder hen Jimmy Smith (gespeeld door Frankie Darrow) doen nu en dan prachtige dingen en het lykt wel, of de regisseur al zyn krachten aan deze jongens heeft besteed. Waar zy zijn leeft de film en broeit dreiging en buiten hen is de film dood of daaromtrent. Maar zij beheerschen dan ook de film en onder hen zijn uitstekende typen. Jimmy vooral is een acteur- tje met een beheerschende mimiek, wonderlijk en treffend bij zoo'n kereltje, dat men hoogstens zestien jaar geeft. Hierom, om deze levendige jongens en hun lot zal menigeen de film zeer aaantrekkelyk vinden en erkend moet worden, dat zij vaak zeer aan trekkelijk is. De jeugd heeft nu eenmaal een streepje voor en hier is een jeugd aan het werk met een ernst en een overtuiging, grooter dan die van de regie zelf. Intusschen verbaast men zich, dat deze film, die sterkere en opstandige tendenzen heeft dan „This Day and Age" en die zeer aan deze oudere jeugd-film verwant is, plotseling geen gewetens bezwaren bij de centrale filmkeuring heeft op geroepen. Deze film is de beste van de twee, maar stellig ook de radicaalste ten aanzien van het eigenmachtig optreden der jeugd. Wij be- toogen niet, dat men deze film had moeten ver bieden, maar verbazen ons, dat de andere zoo gevaarlijk werd geacht. Dbg. welke hier door den zwakken wind wordt aan gevoerd, afkomstig is uit den warmen circula- tiestroom. Zoo wijzen dus de verschillende verschijnselen op een kentering in den winter en de eerste voorboden van de naderende lente. (Nadruk verboden.) Naar we vernemen, heeft de St. Josephs Ge zellen Vereeniging door aankoop beslag weten te leggen op een groote villa aan de Prinses Marialaan 4 te Baarn. Naar dit nieuwe huis zal vandaag het Va- cantie-oord der St. Joseph Gezellen Vereeniging „De Liebaard", dat tot nu toe in Apeldoorn ge- gestigd was, verhuizen. Zondag zal er reeds de eerste bijeenkomst in het Senioraat worden gehouden. Het is de bedoeling dit gebouw te gebruiken voor het houden van cursussen, terwijl er te vens werkkampen voor werkloozen zullen wor den ingericht. Van zeer betrouwbare zijde wordt aan „De Maasbode" medegedeeld, dat de heer M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, plaatsvervan gend kringleider van de N.S.B. in Limburg, zich in Januari j.l. in opdracht van ir. A. Mussert naar Rome heeft begeven. Hy zou daar aan ker kelijke autoriteiten inlichtingen hebben ver schaft over de Mussert-partij in Nederland en, naar men verzekerde, ook hebben gewaarschuwd tegen de uitvaardiging van het jongste Vasten- mandement van het Hoogw. Episcopaat. Graaf de Marchant is niet ontvangen door den H. Vader. Van dezelfde zijde verneemt genoemd blad, dat de heer d'Ansembourg, die, naar men weet, tijdens den oorlog in het Duitsche leger diende, vice-kanselier v. Papen moet hebben doen weten, dat 't optreden der Nazi's in Duitschland tegen de Katholieken, bij de Nederlandsche Katholie ken een zeer slechten indruk maakte en uiter aard den groei der nationaal-socialistische be weging in Nederland belemmerde. Hem zou geantwoord zijn, dat een en ander werd begrepen, doch dat elke revolutionnaire beweging haar excessen had, dat de centrale re geering te Berlijn den „Kulturkampf" niet wilde en niet verantwoordelijk kon of mocht worden gesteld voor de buitensporigheden der lagere instanties. De Ned R.K. Naaisters- en Kleermakersbond „H. Gerardus Majella" deelt ons o.m. het vol gende mede naar aanleiding van de uitsluiting in het Maatkleedingbedrijf De werknemersbonden hadden voorgesteld om met de werkgevers na te gaan hoe de loonen zijn van andere vakarbeiders en of deze aanleiding gaven in de loonen der kleermakers wijziging te brengen. Wanneer partijen het in de eindbeslissing niet eens zouden worden, dan zou een onpar tijdige een arbiter dus zyn oordeel worden gevraagd. Dit laatste is nadrukkelijk aan den Rijksbemiddelaar en aan het Hoofdbestuur van den Bond van kleermakerspatroons mede gedeeld. Trots dit bemiddelingsvoorstel hebben de werkgevers de georganiseerde kleermakers ont slagen, terwijl op 19 Februari a.s. de ongeorga niseerden voor het verlaagde uurloon aan het werk kunnen blijven. Het staat dus zoo dat in dezen zeer moeilijken tijd een werkgeversbond weigert arbitrage te aanvaarden, om op deze wijze zoo mogelyk aan een scherpen strijd te ontkomen. Ter conferentie bij den Rijksbemiddelaar is onzerzijds op de gevolgen van deze houding ge wezen, terwijl de werknemersbonden daarvoor niet de minste verantwoordelijkheid dragen. Op den avond van den dag, dat de Utrecht- sche vierschaar de drie studenten, die verdacht werden van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld vrijsprak en het ontgroeningsschandaaltje daardoor een onver wacht slot kreeg, heeft minister Marchant, in een radiorede over onderwijs en politiek, ter loops verzekerd, dat onze rechters onkreukbaar zijn. Die verklaring doet den burger goed. Het is zoo prettig, wanneer een volk bestuur ders heeft, die precies weten, waaraan de mensch op een gegeven moment behoefte heeft. Om de uitwerking van de ministerieele verze kering te versterken, zullen wij eens verhalen, met hoeveel hartstochtelijke overgave en voor- beeldlooze accuratesse onze rechters het recht dienen. Eenmaal aangeraakt door den lik- of wijsvinger van vrouwe Justitia, zijn zij niet meer te temmen. Dan fosforiseeren hun hersens en wordt hun geest scherp als een scheermessnede. Te Rotterdam heeft een hengelaar in de Parklaan gevischt met een haakje, waaraan een stukje visch als aas was bevestigd, en dit alles zonder acte. Die man, zoo dacht de politie, is strafbaar, want in Nederland mag men niets meer zonder acte doen. Nu staat een hengelaar niet bepaald gunstig aangeschreven in de annalen van Temis. Zonder direct leugenachtig te zijn, is zijn fantasie, als reactie op het urenlang uitkijken naar iemand, die men nooit heeft gezien, van een levendig heid, welke met de strenge waarheid vaak in botsing komt. Ook behooren hengel-delicten niet tot de strafzaken, waarvoor toegangskaarten, verkeers agenten en gummistokklappen noodig zijn om den toeloop te stremmen of te regelen. Doch ondanks dit alles heeft de Rotterdam- sche kantonrechter een pracht van studie over deze geschiedenis gemaakt, die leidde tot een vrijsprekend vonnis, vervat in wettelijke woor den, welke gloren van diepzinnigen en myste- rieuzen gloed. In zijn vonnis overweegt de kantonrechter n.l. „dat wel het visschen met den hengel, ge aasd met visch zonder acte niet is toegestaan, doch dat hieronder niet valt het visschen met een hengel geaasd met stukjes visch, dat onder een hengel, geaasd met visch in den zin van art. 14 der Visscherijwet is te verstaan een hengel, geaasd met levende visch. Blijkens de geschiedenis van het ontwerp tot wijziging van de Visscherijwet, welke ontwerp geleid heeft tot de wet van 9 Juli 1931 st. bl. 276, heeft bij het buiten 't begrip „hengel" sluiten van den met visch geaasden hengel, deze bedoeling voorgeze ten, dat buiten dat begrip zou vallen de zooge naamde snoekhengel, als zoodanige snoekhen- gel echter een hengel, geaasd met stukjes visch niet kan worden beschouwd, daar de hengel, waarmede op snoek wordt gevischt, indien ge aasd met visch, behoort geaasd met levendige visch, dat den wetgever sprekende van hengel, geaasd met visch, alleen voor oogen heeft ge staan de hengel, geaasd met levende visch".... Ziet geachte lezer, wanneer men zulk een taal onder de oogen krijgt, dan ontstaat er zóó'n diep ontzag voor de rechterlijke macht, dat men luide bravo roept en er naar hunkert om er in aanraking mede te komen.... Dinsdagavond, toen de 25-jarige P. per mo tor terugkeerde van zijn werk te Enter, kwam hij op den Bornerbroekscheweg te vallen door tegen een stilstaanden wagen te rijden, en bleef bewusteloos liggen. Terwijl hij daar op den weg lag, werd hij nog door een auto overreden. In zeer ernstigen toestand is de ongelukkige naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van het regiment huzaren, heeft de commandant van dat regiment, kolonel A. Diemont, heden middag in Hotel Paulez gerecipieerd. Onder de talrijke aanwezigen, de meesten van hun dames vergezeld, waren de commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Röell, de chef van den Generalen Staf, luitenant- generaal Seijffart, de bevelhebber der militaire afdeeling, tevens commandant van de le divisie, generaal De Goeijen, de oud-regiments com mandant, luitenant-generaal Piepers, generaal- majoor Fabius, inspecteur der cavalerie, com mandant der lichte brigade; de commandant van de brigade grenadiers en jagers, kolonel ba ron Van Voorst tot Voorst, tevens garnizoens commandant, de commandanten van de regi menten grenadiers, jagers, 2e veldartillerie en le artillerie brigade, de oud-regiments comman dant, kolonel Van Wijk, de oud-ritmeester Van Exter, een deputatie van het 2e half regiment huzaren uit Breda en vele andere officieren. In een nota naar aanleiding van het verslag inzake de Surinaamsche begrooting 1934, deelt de minister van Koloniën mede, dat het inder daad in zijn bedoeling ligt, om, wanneer het tegenwoordige hoofd van de afdeeling voor West-Indische Zaken van het departement van Koloniën 's lands dienst zal hebben verlaten, den heer Muhlenfeld met de leiding van die afdeeling te belasten. De hem verleende opdracht strekt dan ook om hem in de gelegenheid te stellen, zich in Suriname en Curagao voor te bereiden voor de hem by het departement wachtende taak, waarvan de voorbereiding van administratieve regelingen uiteraard een voornaam onderdeel vormt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5