Het bloedbad in Oostenrijk 1 TNiRMOGÈNE Stakingsonlusten in Madrid Troepen naar het Saargebied Verbinding AmsterdamRotterdam Schipbreuk in de Poolzee NOG EEN BOLWERK TE WEENEN Ebensee in handen der Schutzbund AARD VERSCHUIVINGEN IN ITALIË SCHEEPSRAMP IN CHINA DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 De regeering trekt nieuwe strijd krachten samen tegen den „Weenschen berg" Starhemberg meldt rust Ontbinding socialistische bon den en vereenigingen Muiterijen in den Schutzbund Schandelijke strijdwijze ,£rnst und Anna" Fabriek in vlammen Troepen voor het Weensche stadhuis DE SUCCESVOLLE BESTRIJDER VAN HOEST KOUDE RHEU- MATIEK STEKEN IN DE ZIJ 8 - I Nog steeds komen nieuwe troepenvan machinegeweren voorziente Weenen aan Na de onlusten te Parijs Oorlog aan Doumergue Vandalen steken een kerk in brand en plunderen talryke winkels Ook excessen in andere steden Fransche antwoord overhandigd Knox vraagt den Volkenbond om versterking der politie Genève verbaast zich Duitsche rijksraad op geheven WEG BEOOSTEN LEIDEN In afwachting van den aanleg van dezen weg, moet een verbinding door den Haarlemmermeer met Sassenheim worden gemaakt Versnelde bruggenbouw Wegverbreeding Amsterdam- Rotterdam -Den Haag Kruispunt spoorlijnen Wegbedekking W egverlichting Bruggenbouw De „Tsjelioeskine" werd door den storm naar het Noorden ge stuwd en in het ijs verpletterd Bemanning op het „Pack" Zes huizen bedolven. Elf dooden T roepenverplaatsingen in Italië? 148 dooden Aardbeving waar genomen WEENEN, 14 Pebr. De regeerings-strijd- krachten hebben de gasfabriek in Floridsdorf, dat het grootste gedeelte van Weenen van gas voorziet, ingenomen. Een aanval op den Ween schen heuvel, waar de Schutzbund nog 'n blok arbeidershuizen bezet houdt en vanwaar op de troepen geschoten werd, mislukte. De regeering concentreert hier thans nieuwe troepen wo- een detachement cavalerie en lichte artillerie, om een nieuwe bestorming te beginnen. Het blok huizen staat in brand. Buschpogingen wor den niet gedaan. Pnns Starhemberg heeft aan het bureau der United Press te Weenen vanuit zijn hoofd kwartier te Steyr het volgende getelefoneerd: De stad Srevr is voikcmen in onze handen. De gevechten zijn beëindigd. We sporen zich verborgen houdende socialisten op en nemen hun wapenen en munitie in beslag. Het aantal gedoode socialisten wordt op 20 geschat. Zelf hebben we een doode en verscheidene gewon den. Van regeeringszijde wordt verder te Weenen medegedeeld, dat de regeering ook in Linz, Bruck, Kappenberg en Wiener Ne us tad t de si tuatie beheerscht. In al deze plaatsen heerscht rust. De zuiverings-actie in Weenen zal nog vanmiddag definitief beëindigd worden. WEENEN, 14 Febr. (D.N.B.) Van officiëele zijde wordt medegedeeld, dat de bondskan- selarij de ontbinding van 36 sociaal-democra tische vereenigingen heeft verordend. Onder deze bevinden zich alle centrale organisaties, waarvan de spitsorganisatie, de Bond der Vrije Vakvereenlgingen in Oostenrijk eveneens ontbonden is. Verder zijn de socialistische ar beidersorganisaties als de sportbonden en de sociale vereenigingen, welke onmiddelijk met de sociaal-democratische partij verbonden zijn, opgeheven. WEENEN, 14 Febr. (D.N.B.) De Weensche Arbeidersbank is door militairen bezet en ge sloten. Bü de „Zentralsparkasse" der stad Weenen staan de menschen in dichte rijen, om geld op te nemen. Er worden slechts ge ringe bedragen uitbetaald. GRAZ, 14 Febr. (D.N.B.)Koloman WaUisch, leider van den Schutzbund, heeft zich met 400 man, machinegeweren en handgranaten, teruggetrokken in de bosschen van Bruck. Naar verluidt, muitert een deel van zijn troe pen en werpt de geweren weg. Op het hoofd van Wallisch zijn 1000 schellingen gezet. Of ficieel wordt gemeld, dat in verschillende dee- len van Stiermarken vele leden van den Schutz bund zich bij de gendarmerie ter overgave aanmelden. LINZ, 14 Febr. (D.N.B.) In Wolssegg-Traun- tal werden vier Heimwehrmannen die een zwaargewonden kamaraad in veiligheid wilden brengen door den .Schutzbund" beschoten. Drie hunner werden gedood. Toen een militaire af deeling het „Arbeiter- heim" in Thomasreith, waarop de witte vlag geheschen was, binnendrong, werd zij met ge weervuur ontvangen. Van officieele zyde wordt hieraan toegevoegd, dat door deze schandelijke strydmethode verbitterde „Heimwehrmannen' eenige leden van den „Schutzbund" op de plaats zelf hebben afgemaakt. Ook in de toekomst zul len de regeeringstroepen gedwongen zyn m dergehjke gevallen de scherpste maatregelen te nemen. Over het begin van den socialistischen op stand geeft Staatssecretaris Neustadter Stür- mer in de „Politische Korrespondenz" een re laas, waarin op de scherpste wyze tegenge sproken wordt, dat de bloedige onlusten van Maandag te Linz de aanleiding waren tot den opstand der sociaal-democratie. De veiligheids- directeur van Oostenryk had in de verste verte niet de bedoeling een actie tegen de socialisten te ondernemen. In den nacht van Zondag op Maandag ech ter werd er een telegram onderschept, dat gericht was aan den leider van den Schutz bund Bernaschek en dat luidde: „ErAst en Anna ziek geworden, onderneming uitgesteld." Dit telegram kwam de politie verdacht voor en daarom werd er een wacht opgesteld bij het partygebouw der socialisten te Linz. Men con stateerde, dat daar een koortsachtige activiteit heerschte, reden waarom men er politie heen zond. Op de beambten werd echter dadeiyk het vuur geopend. De Staatssecretaris geeft verder een over zicht van den bekenden gang van zaken en deelt mede, dat de leider van den Schutzbund wel is waar gearresteerd werd, maar Bernaschek had inmiddels toch nog kans gezien om bevel te geven tot den opstand. Het staat onomstooteiyk vast, dat hier sprake was van een wel voorbereiden opstand van so cialisten in geheel Oostenryk, welke door het verradeiyke telegram een paar dagen te vroeg uitbrak. De nog voor den verkoop op straat toege laten Duitsche dagbladen, de „Deutsche Allge- meine Zeitung", de „Kreuzzeitung" en de „Bres- lauer Neueste Nachrichten" waren ondanks den grcoten voorraad, waarvan de krantenverkoo- pers zich voorzien hadden, hedenmorgen in korten tyd vrijwel uitverkocht. Spoedig nam de politie echter deze bladen in beslag. Ook het „Prager Tagblatt", dat een groote oplage heeft voor Oostenrijk, is in beslag genomen. Hedenavond werd door den Weenschen di recteur voor de veiligheid voor alle in Duitsch- land en in Tsjecho-Slowakye verschynende dagbladen voor den duur van vijf dagen de vergunning voor den verkoop op straat alge meen ingetrokken. Alleen de geïllustreerde bla den mogen worden verkocht. De veiligheidsdirecteur van Opper-Oos- tenrijk heeft een nieuwe verordening uit gevaardigd, waarin allen bezitters van wa penen en munitie, die deze vrüwillig binnen 24 uur na publicatie dezer verordening af leveren, straffeloosheid wordt toegezegd. De executieve krijgt opdracht iederen actieven of passieven tegenstand, ook van den kant der huiseigenaren en huisbeheerders, onder alle omstandigheden te breken, of in geval van gewapenden tegenstand de bewoners onschadelijk te maken en zoo noodig de huizen in de lucht te laten vliegen. De secretaris van het Britsche vakvereeni- gingscongres Citrine heeft zich naar Parys be geven, teneinde het voorzitterschap op zich te nemen van een speciale zitting van het Inter nationale Vakvereenigingscongres. ter bespre king van den toestand in Oostenryk. Het Britsche vakvereenigingscongres en de Engelsche arbeiders hebben een collecte inge steld ter ondersteuning van de Oostenryksche arbeiders. Het conservatieve Lagerhuislid majoor Proc tor zal Maandag in het lagerhuis den staats secretaris voor buitenlandsche zaken vragen, of hy de Oostenryksche regeering wil mededeelen, dat deze actie van het vakvereenigingscongres door de Britsche regeering niet goedgekeurd wordt. Hedenavond werd de hemel in de richting van Floridsdorf plotseling rood gekleurd. Van hoog gelegen punten kan men ook van uit het cen trum der stad de vlammen zien opstygen; de naast het Goethehof gelegen ysfabriek brand volkomen af. Men weet niet of de brand in de fabriek door de arbeiders is gesticht of wel of hy ontstaan is door het artillerievuur. Het geschutvuur, dat hedenavond laat nog voortduurde zal gedurende den nacht worden gestaakt, daar men de actie tegen Floridsdorf eerst morgen wil voortzetten. De Rennweger Kazerne in het derde district wordt uit een nabügelegen gemeenteiyk gebou wencomplex beschoten. Nog drie woning-com plexen zyn hier in handen der rooden. In het tiende district heeft de „Amerikaan- sche buurt" zich overgegeven, (aldus wordt een aantal woningcomplexen genoemd, waartoe het eerst twee weken geleden ingewijde Washington- hof behoort). In het elfde district worden thans- de gemeen- telyke woningcomplexen doorzocht. Het in het twaalfde district gelegen Indianenhof, dat zich heeft overgegeven op het oogenblik toen juist vice-kanselier Fey aanwezig was, zal vanaf he den den naam Fey-hof dragen. In Floridsdorf en Steyr is de stryd nog steeds onbeslist. Men beweert, dat hier honderden dooden gevallen zyn. De opstandelingen hebben hier aan de boomen poppen opgehangen, die de namen van Fey en Dollfuss dragen. WEENEN, 15 Febr. (Reuter). Volgens de jongste berichten heb ben de regeeringstroepen alleen in Weenen 2000 personen gearres teerd. Onder de dooden bevinden zich verscheidene vrouwen; er is hier echter geen sprake van onschul dige slachtoffers, verscheidene vrou wen hebben actief aan den strijd deelgenomen. Naar thans bekend wordt, waren de socialisten ook voornemens een aanval met chloor gas te doen. Volgens een bericht van het officieele Oos tenryksche Correspondentiebureau, bleek dat de gisteren op de sociaal-democraten veroverde huizenblokken niet zoozeer waren gebouwd voor woonhuizen, dat wel als vesting en voor een burgeroorlog, waarop de sociaal-democratie biykbaar bedacht was. Tegen deze buitengewoon massieve bouwwerken kon slechts artillerie iets uitwerken. De staatssecretaris voor de veiligheid, Kar- winsky, heeft een overzicht gegeven van de wapenfondsen by de sociaal-democraten, ten einde te demonstreeren hoe goed de Schutzbund bewapend was. Zoo zyn in het woningencomplex Sandleiten niet alleen talryke geweren, doch ook 3000 s —mml VERKRIJGBAAR BIJ APOTH. EN DROG. LINZ, 15 Febr. In het stadje Ebensee in Salzkammergut, hebben leden va nde Schutz bund vanmorgen vroeg de politie overmeesterd. Vervolgens togen zy naar de fabrieken in de stad en bevalen den arbeiders, het werk neer te leggen. Op de wegen naar Linz richtten zy barricaden op. Post-, telegraaf- en telefoon kantoor werden bezet. Regeeringstroepen zyn naar het stadje onder weg, doch zullen waarschyniyk een heftig ver zet ontmoeten. Ebensee is n.l. zeer goed te ver dedigen, gelegen als het is tusschen de bergen en het Traunmeer, en de socialisten zyn sterk bewapend. Het stadje telt 4000 inwoners, allen socialist. (United Press) handgranaten, een groote hoeveelheid munitie en elf kisten uiterst gevaariyke springstoffen vrywillig aan de regeeringstroepen uitgeleverd. In het soc.-dem. Kinderfreundeheim te Jedlers- dorf zyn 600 geweren, een aantal mitrailleuses, alsmede een groot aantal handgranaten in be slag genomen. Te Weenen is de directeur van den stedeiyken begrafenisdienst ontslagen, aangezien het onder zyn bestuur mogeiyk is geweest, dat de socia listen op het kerkhof een wapendepot inricht ten. Aan een vertegenwoordiger van Reuter werd door de officieren van het bondsleger te Florids dorf toegegeven, dat onder de slachtoffers ver- moedeiyk vele onschuldigen zullen zyn, die niet uit de beschoten huizen konden komen. De Weensche correspondent van de „Times" bericht, dat de socialisten gisteravond hun aan tal dooden op niet minder dan 1500 schatten. In het Karl-Marx-hof moeten 350 personen ge sneuveld zyn, niet alleen leden van de Schutz bund, doch ook andere bewoners. Ook de regee- ringgstroepen hebben zware verliezen geleden. De correspondent is van oordeel, dat een derge- ïyke cumulatie van menscheiyk ïyden sedert den wereld-oorlog büna niet is gezien. PARIJS, 14 Febr. (Reuter) Opnieuw zyn eenige zwaargewonden in de ziekenhuizen over leden, waardoor het totaal aantal slachtoffers van de ongeregeldheden welke te Parys hebben plaats gehad, volgens de „Paris-Midi" is geste gen tot 25. Er worden nog 400 zwaargewonden in de ziekenhuizen verpleegd, terwül meer dan 2000 personen minder ernstig zyn gewond. PARIJS, 14 Febr. (Reuter). De socialis tische Kamerfractie is Woensdag byeenge- komen. Zü heeft een resolutie aangenomen waarin een uiterst scherpe stryd tegen het kabinet wordt aangekondigd. De fractie zal Donderdag unaniem tegen de regeering stemmen en de directe ontbinding van de Kamer eischen. De fractie eischt bovendien, dat de nog in te stellen onderzoekingscommissie gerecbteiyke volmachten zal hebben. De socialisten zullen zich voorts verzetten tegen elke poging om de beraadslagingen in de Kamer te bespoedigen, zy zullen niet toestaan, dat over een heelen post der begrooting tegeiyk gestemd wordt, doch telkens de behandeling per artikel vragen. De socialistische fractie heeft besloten een groot aantal openbare vergaderingen te beleg gen om actie te voeren tegen de regeering Voor de volgende week zyn reeds 50 vergaderingen vastgesteld. Naar aanleiding van het bekende plan om het Kamerlid Henriot, die Donderdag een voor stel wil indienen om Daladier en zyn colle ga's in het afgetreden kabinet in staat van be schuldiging te stellen wegens de schietpartyen van Dinsdag en Woensdag willen de socialisten met een tegenvoorstel komen om de in te stel len onderzoekingscommissie te machtigen tot een onderzoek naar de schuld der vertegen woordigers der „Action Frangaise" en van de oud-strijders organisatie „Croix de Feu Léon Blum werd opgedragen om in zün rede voor de Kamer de gebeurtenissen in Oosten ryk ter sprake te brengen. Nader wordt gemeld, dat het Woensdag te Madrid op verschillende plaatsen der stad en in de buitenwijken tot excessen gekomen is van stakende bouwvakarbeiders. Verscheidene win kels en een markthal werden door groote groe pen arbeiders en vrouwen bestormd en geplun derd. In de voorstad Ciudad Lenal vernielden de extremisten de ruiten van trams. De politie, die was gealarmeerd, werd door vrouwen met steenen bekogeld. In de voorstad Ventas viel een groep syndi calisten verscheidene leden van een Katholieke vrouwenorganisatie aan. In een dorp in de provincie Sevilla is een politie-agent tegen den grond geslagen. BERLIJN, 14 Febr. (D.N.B.) De Ryksminis- ter van Buitenlandsche Zaken, baron v. Neu- rath, heeft Woensdagmiddag den Franschen ambassadeur Frangois Poncet ontvangen, die het antwoord zyner regeering heeft overhan digd op het Duitsche ontwapeningsmemoran dum van 19 Januari. De ambassadeur lichtte het antwoord persooniyk toe. GENEVE, 14 Febr. (Reuter.) Naar wy ver nemen is by het Secretariaat van den Volken bond een verzoek binnengekomen van den voorzitter der regeeringscommissie voor het Saargebied, Knox, gericht aan de Commissie van drie van den Volkenbondsraad. Deze commis sie van drie, die uit Baron Aloisi (Italië), Can- tillo (Argentinië) en De Madariaga 'Spanje) bestaat, komt zooals reeds bekend is, Donder dag 15 Febr. voor den tweeden keer tezamen. In het genoemde verzoek zou door de regeeringscommissie voor het Saargebied de eisch gesteld worden, dat de Saarlandsche politie onverwijld versterkt wordt door in ternationale troepen. Dit verzoek heeft niet alleen In het Saar gebied, doch ook bij de commissie van drie een groote verbazing gewekt, daar er tot heden geen enkel feit bekend is, hetwelk een derge- ïyken eisch kan rechtvaardigen. Integendeel heeft de bevolking van het Saar gebied ondanks vele maatregelen, die naar ver bittering wekten, steeds op bewonderenswaar dige wyze haar kalmte bewaard. BERLIJN, 14 Febr. (D.N.B.) De regeering publiceert een besluit waarby de Ryksraad (de oude Bondsraad, door Bismarck gesticht) wordt opgeheven. Het motief van dit besluit luiat, dat de Ryksraad overbodig is geworden, nu de soe vereine rechten der landen op het Ryk zyn overgegaan. BERLIJN, 14 Febr. (D. N. B.) Naar aan leiding der inschakeling der Evangelische jeugd m de Hitlerjeugd, verklaren Rijksbisschop Müller en de Jeugdleider Baldur v. Schirach, dat daar door de noodzakeiyke opvoeding door ouder lijk huis, school en werk niet wordt geschaad. Aan de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1934 wordt het volgende ontleend: De ontworpen weg tusschen Laren en Utrecht is als schakel voor het doorgaande verkeer naar de meening van den minister niet overbodig. De weg zal Utrecht verbinden met het Gooi en met den weg AmsterdamAmersfoort en zal tevens, in afwachting van den aanleg van de rechtstreeksche verbinding tusschen Amsterdam en Utrecht, een tydeiyke zeer bruikbare ver binding vormen tusschen die twee steden. Het gaat niet aan het verkeer geheel te ver- wyzen naar den provincialen weg over Blltho- ven en Soestdijk, welke niet aan dezelfde eischen voldoet noch behoeft te voldoen, als de hoofd wegen van het Rykswegenplan. Het tracé voor dezen weg is nog niet vast gesteld. De bouw van een viaduct by het kruispunt van den weg Amsterdam—Amersfoort met den weg van Hilversum naar Laren ligt niet in het voornemen. De breedte van de rijbaan van den weg van Amsterdam naar Amersfoort moet voor het drukke verkeer onvoldoende worden geacht. Het voornemen bestaat de verharding van dezen weg te verbreeden, zoodra de gelden daarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld. Zoo moge- ïyk zal dit werk nog in den loop van dit jaar geheel of gedeelteiyk worden uitgevoerd en worden betaald uit de gelden, welke de regee ring zich voorstelt in het belang van de werk verruiming aan openbare werken te besteden. De plannen voor verbetering van den weg tusschen Amsterdam en Halfweg zyn gereed en uitvoering zal worden bevorderd, zoodra de noo- dige gelden beschikbaar zullen worden gesteld. Naar de minister vertrouwt, zal ook dit kun nen geschieden uit het bedrag, dat de regeering voornemens fs te besteden voor de uitvoering van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid. De minister acht in het belang van het ver- .teer tusschen AmsterdamDen HaagRotter dam een verbinding noodig, welke gewooniyk als de weg beoosten Leiden wordt aangeduid. Omtrent de urgentie van dezen wegaanleg Is uog geen beslissing genomen, doch met de Commissie van Overleg voor de Wegen is de minister van oordeel, dat in afwachting van het tot stand komen van dien weg een verbinding van den in uitvoering zynden weg door den Haarlemmermeer met Sassenheim moet worden aangelegd. Deze weg zal voorloopig in de behoefte van het geheele verkeer kunnen voorzien en zal ook in de toekomst, di. wanneer de weg beoosten Leiden zal zyn tot stand gekomen, van betee- kenis biyven als verbinding tusschen Amster dam eener- en het Westelijk gedeelte van 's Gra- venhage anderzijds. Het ligt in het voornemen het gedeelte van den weg tusschen Bennebroek en Oegstgeest, waar de beschikbare ruimte dat toelaat, van beplanting te voorzien. De minister heeft beslist, dat de kruising van de spooriyn EdeNykerk door den Ryksweg ArnhemRenswoude in verband met het druk ke verkeer op dien weg moet worden bewaakt, echter met dien verstande, dat indien te eeni- ger tyd een bruikbare automatische beveiliging mocht worden ingevoerd, nader zal worden on derzocht, of deze overweg voor toepassing daar van in aanmerking zal komen. De klacht, dat by den aanleg en de verbete ring van wegen door het Ryk niet voldoende gebruik zou worden gemaakt van straatklinkers, kan de minister niet als juist erkennen. De minister vestigt er nog eens de aandacht op, dat de keuze van de wegbedekking voor el- ken weg afzonderiyk naar de omstandigheden moet worden bepaald en dat niet kan worden gezegd, dat aan eenige soort verharding onder alle omstandigheden de voorkeur moet worden gegeven. By deze keuze heeft de overweging, dat by den aanleg van klinkerwegen de bestryding van de werkloosheid wordt gediend, belangrij ken invloed. Verlichting van Rykswegen kan naar het oor deel van den minister met het oog op de kosten niet algemeen toepassing vinden. In hoeverre het mogeiyk zal zyn bepaalde wegvakken, waar daaraan in verband met het drukke verkeer of plaatseiyke omstandigheden, byzondere behoefte wordt gevoeld, te verlich ten, is nog in overweging. Van Rykswege zyn geen proeven genomen. De minister is van oordeel, dat de bouw van de bruggen over de groote rivieren in een zoo kort mogelijk tydsbestek moet worden voltooid. De indiening van een wetsontwerp betreffende den versnelden bruggenbouw zal spoedig mogen worden tegemoet gezien. MOSKOU, 14 Febr. (Tass) Een radio telegram van Schmidt, den leider eener expe ditie welke den 16 Juli 1933 uit Archangel ver trok, meldt, dat de als ijsbreker uitgeruste „Tsjelioeskine", aan boord waarvan de expeditie zich bevond, door het ys verpletterd en gezonken is. De laatste nacht was verschrikkelijk. Het tis kruide zwaar en de druk was onweerstaanbaar. Gisteren werd de kracht van het ys plotseling zoo groot dat de „Tsjelioeskine" aan bakboord- zyde open gereten werd, van den voorsteven tot aan de machinekamers. Op het zelfde oogen blik sprongen de stoomleidingen, waardoor het onmogeiyk werd het binnenstroomende water uit te pompen, gesteld althans dat, gezien de grootte van de scheur in den romp van het schip, de pompinstallatie afdoende geweest zou zyn. Zonder eenige paniek werden binnen 2 uren de bagage der bemanning, de radio-installatie en het vliegtuig der expeditie op het ys gezet. Deze manoeuvre verliep even geregeld als be trof zy slechts een oefening zooals de beman ning die, om op alle mogeiykheden voorbereid te wezen, meermalen had gemaakt. Men ging voort met de berging tot de ach tersteven van de „Tsjelioeskine" in het water verdween. De leiders der expeditie gingen slechts enkele seconden voor den ondergang van het schip van boord. De hofmeester Mogile- vitsch werd, terwyi hij het schip verliet, getrof fen door een vallenden balk. Hij gleed in het water en verdronk. Overigens is de bemanning behouden. De geest onder de schipbreukelingen is goed. Zü hebben hun kleeren en de rest hunner uitrus ting kunnen redden. Van het wrakhout bouwen ze barakken op het üs. De schipbreukelingen onderhouden de radio- telegrafische verbinding met de stations Wellen en Noord-Kaap. Hulp van vliegtuigen en van een reddingsexpeditie is hun reeds toegezegd. De „Tsjelioeskine" is gezonken in de Poolzee op 155 myi afstand van Noord-Kaap en op 144 myi afstand van Kaap Wellen. Als gezegd, verliet de expeditie-Schmidt den 16 Juli van het vorig jaar Archangel, op weg naar Wladiwostock. De weersomstandigheden maakten den overtocht uiterst moeiiyk. De „Tsjelioeskine" wist Gold Behring te bereiken, maar slaagde er niet in tot den Stillen Oceaan door te dringen. Stormen en stroomingen stuw den het schip naar het Noorden. MILAAN, 14 Febr. (V.D.) Tengevolge van den zeer grooten sneeuwval van de laatste dagen te Fossombrone aan den straatweg van (Jrbino naar Fano in Midden-Italië heeft gisteren een ernstige aardverschuiving plaats gevonden en bedolf over een breedte van 150 Meter zes hui zen. Tot nog toe konden uit de puinhoopen elf dooden en verscheidene gewonden geborgen worden. Hulpbrigades zün bezig met het opruimx van der neergestorten grond en van de puinhoopen. Fossombrone ligt ten Noord-Oosten van de Apenynen, Noordelyk van Bolognola, waar verleden week het noodlottige lawine ongeluk plaats vond. PESARO, 14 Febr. (Reuter) Te San Lorenzo heeft een nieuwe aardverschuiving plaats ge had. Vier huisjes, waarin 35 personen 'n schuil plaats hadden gezocht, werden verwoest. De meeste personen konden zich in veiligheid bren gen, doch vier hunner kwamen om het leven. Acht personen zyn nog bedolven en men vreest voor hun leven. PARIJS, 14 Febr. (Reuter) Volgens den cor respondent van „Le Jour" te Rome hebben de Italiaansche troepenverplaatsingen plaats ge had, zoodat thans het leger te Triest en Bolzano is verdubbeld en in Padua een leger is gesta- tionneerd. Verklaard wordt, dat dit de uitvoe ring Is van het eenige maanden geleden door den generalen staf opgestelde plan. I SJANGHAI, 14 Febr. (V.D.) By den on dergang van het Chineesche stoomschip „Foe- lyen" tusschen Sjanghai en Hankau schünen 148 opvarenden om het leven te zyn gekomen. JENA, 14 Febr. (VU.) Het seismografisch in stituut te Jena registreerde hedenmorgen te 5 uur 12 min. 24 sec. (M.E.T.) een krachtige aard beving op een afstand van ongeveer 9400 K.M. De bewegingen hielden 2 uur aan en hebben vermoedelyk hun haard in het Oost-Aziatische randgebied. LONDEN, 14 Febr. (Reuter) Uit Bombay wordt gemeld, dat de aardbevingswacht aldaar een buitengewoon hevige aardbeving heeft ge registreerd, waarvan het centrum ligt in het Oostelijk deel van India.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10