De gespannen toestand in Oostenrijk duurt voort Roode vliegtuigen boven de stad Weenen Oproep van Kard. Innitzer a Een interview met Dollfuss Reeds meer dan 1000 dooden Het nieuws van heden EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD STAAKT DEN STRIJD! MEESTER DER SITUATIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Het eerste vonnis van het stand - gerecht is Woensdag voltrokken Nog steeds onlusten Het eerste vonnis voltrokken Dollfuss geeft den opstandelingen tot heden 12 uur den tijd zich te bedenken Dan geen pardon meer Duitsche journalisten gearresteerd Nog een doodvonnis K I I Pantserauto's en prikkeldraadversperringen beheerschen het straatbeeld van Weenen ,,De regeeringsmaatregelen tot be scherming van de orde had den spoedig succes" De staking mislukt Oproep van het Vader- landsche Front Verblinding Z. Em. Kard. Innitzer In de stad Weenen Interessante bijzonderheden Ontspanning DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 1*0$ Het Weer llllllllllllllillllllllllllllUllllilllllllllllllll^ Automatische stratos- feerballon 659 ARRESTATIES HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18606 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UI TC EG EVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Wf': mmm mx&t .«J WEENEN, 14 Febr. Te Meidling wordt de strijd voortgezet. De aan val der regeeringstroepen richt zich tegen verschillende gebouwen, o.m. de Tsjechische school van de „min- derheidsvereeniging Komonsky". Te Floridsdorf worden thans alle gebouwen doorzocht. De leden van den Schutzbund trekken zich terug naar Kagram. Zij wisselen schoten met hun achtervolgers. De militaire attaché's van Tsjecho Slowakije in Joego-Slavië wilden zich naar het gebied van den strijd begeven om dit te bezichtigen. Hun werd evenwel door de politie verzocht zulks niet te doen. Ten einde te voorkomen, dat leden van den Schutzbund naar Tsjechoslowakije vluchten is de grensbewaking versterkt. De autoriteiten hebben zestien functionna- rissen van de rijksvereeniging van bankbedien den gearresteerd, onder verdenking, dat zij gel den dezer organisatie aan den Schutzbund heb ben verstrekt. Regeeringsvliegtuigen hebben Woensdag pam fletten boven Weenen uitgeworpen, waarin de arbeiders worden opgewekt de rust te bewaren en zich aan te sluiten bij den aigemeenen op- bouwarbeid der regeering. Volgens een bericht uit Praag staat de zaak evenwel anders. De Pravo Lidoe, het orgaan der Tsjechische sociaal-democraten, aeelt n.l. in een extra-editie mede, dat uit vliegtuigen der opstandelingen boven Weenen pamfletten zijn uitgeworpen, waarin de arbeiders worden opgewekt stand te houden onder de belofte, dat spoedig hulp zal worden geboden. Dit bericht vervolgt: „Onze berichtgever verklaart, dat de leiders van den opstand, dr. Deutsch en dr. Bauer, in Oostenrijk zijn en dat dr. Deutsch de militaire actie der arbeiders leidt. Om be grijpelijke redenen kunnen wij deze verblijf plaats niet mededeelen." Het door de .standenrechtbank tegen het iid van den Schutzbund Karl Munichreiter uitgesproken doodvonnis is om 16 uur 41 door den strop voltrokken. Vanmiddag zijn nog drie standenrechtbanken bijeengekomen. O m. is aangeklaagd de com mandant van de brandweer te Floridsdorf, Ing Weisel. Door deze brandweer is herhaaldelijk op de politie geschoten, waarbij tien perso nen, o.m. de kapitein van den staf Friedrich werden gedood. Behalve burgemeester Seitz zijn thans meer dan 50 sociaal-democratische leiders gearres teerd, o. m. dr. Karl Renner, voorts Theodor Koerner, twee leden van den bondsraad, 5 wet houders, eenige gemeenteraadsleden en burge meesters. directeuren van de magistratuur, de voorzitter van de sociaal-democratische partij organisatie, Frey. In de stad Steyr in Opper-Oostenrijk zijn de opstandelingen den toestand nog steeds mees ter, nadat zij slechts een deel der stad na hevig artillerievvuur hebben moeten ontruimen. De stad is van spoorwegverkeer afgesloten, aaneezien de sociaal-democraten dn rails naar St. Valentin hebben laten springen. Een afdee- ling gendarmerie werd door de socialisten over vallen en liet 11 dooden achter. Op het station Salzburg werd Woensdag een locomotief voor de locomotievenloods omvergeworpen, zoodat de andere locomotieven niet kunnen uitrijden- Het station werd later bezet door een afdee- ling van het beschermingscorps. In de buurt van Puch hebben de sociaal-democraten een electrische mast van het traject Salzburg— Bischofshofen vernield, zoodat het verkeer nog slechts over een spoor kan worden gaande ge houden. Te Zeil am See weigerden leden der Heimwehren zich aan te sluiten bij het be schermingscorps. Men vreest dat te Hallein on lusten zullen uitbreken. 90 man van het garni zoen Salzburg werden derwaarts gezonden. De stad Graz was Dinsdagavond zonder licht. De tram- en de spoorwagens konden niet rij den. Het telefoonverkeer is grootendeels ge stagneerd. De stemming aan regeeringszijde zou, volgens deze Duitsche mededeelingen, uiterst gedrukt zijn. De commandant der be reden politie is bij de gevechten gevallen. De Heimwehr heeft tot nu toe slechts dienst ge daan voor de bewaking van pleinen. Te Eggen- burg bij Graz is het Dinsdagmiddag opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. De kazernes der gendarmerie en van de politie werden be stormd. Ieder die zich verweerde werd neerge slagen. Twee Ueberfall-auto's van de gendar merie werden veroverd. Later toen een afdee- ling Alpenjagers was aangekomen, konden de kazernes heroverd worden. PARIJS, 15 Febr. (V.D.). Uit Weenen wordt gemeld, dat tweeduizend Schutzbunders erin geslaagd zijn ich op de Laaerberg ten Zuiden van Weenen te verzamelen. Zij schijnen over ruime voorraden wapens en munitie te beschik ken. Hetzelfde bericht geldt, dat de sociaal democraten pamfletten hebben uitgestrooid, waarin tot verzet tot het uiterste wordt aange spoord, aangezien binnenkort 40.000 Schutzbun ders te Weenen zullen aankomen om de bedreig de punten te versterken en tot het offensief tegen de regeeringstroepen over te gaan. WEENEN, 14 Febr. (D. N. B.) De Aarts bisschop van Weenen, Z. Em. Kard. Innit zer heeft Woensdagavond als Primaat van Katholiek Oostenrijk een beroep gedaan op alle Oostenrijkers om van den strijd af te zien en elkaar de hand des vredes te reiken. Bondskanselier Dollfuss sprak Woensdag avond voor de radio en deed in naam der regeering de volgende mededeeling, welke hij twee maal langzaam voorlas: Een ieder, die zich van nu, Woensdag avond 11 uur, af, van elke onwettelijke of vijandelijke houding onthoudt en zich mor gen 15 Febr. tusschen 7 en 12 uur bij de wettige overheid aanmeldt, kan met uit zondering van de verantwoordelijke leiders op pardon rekenen. Van 12 uur af valt er niet meer op pardon te rekenen voor nie mand en onder geen enkele omstandigheid. In zijn rede zeide Dollfuss bü Wijze van inlei ding, dat de misdadige onderneming is uitgegaan van links. Uitvoerig schilderde hij de gebeurte nissen van Maandag te Linz, het uitbreken der algemeene staking te Weenen en de reeds be kende verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in de laatste dagen. Dollfuss legde er den na- druk óp, dat de arbeiders van de spoorwegen, post- en telefoon- en telegraafdiensten niet aan de algemeene staking hebben deelgenomen. Intusschen hebben de onlusten vele offers geëischt in Weenen, Linz en Steyer. De regee ring zag zich daardoor gedwongen de wettelijke bepalingen van het standrecht in haar vollen omvang toe te passen. Vandaag aan den dag zijn er twee doodvonnissen voltrokken. De Bondskanselier vertelde dan van zijn per soonlijke indrukken, opgedaan bij een inspectie tocht langs de verschillende tooneelen van den strijd. Hij verklaarde persoonlijk de voogdij op zich te nemen van alle kinderen, die thans weezen geworden zijn. De opgezweepte menschen moes ten toch eindelijk eens inzien, dat er genoeg bloed gevloeid heeft en dat er genoeg levens vernietigd zijn. Het bloedig geweld tegen de gestelde macht is waanzin. Elke arbeider moet dat kunnen begrijpen. Daarna maakte de bondskanselier het besluit bekend, dat wij reeds aangaven en zeide ver der, dat de regeering tot deze daad van mede- doogen besloten was om de opgezweepte massa tot betere gedachte te brengen. Niemand ver- zuime deze laatste gelegenheid. De regeering is unaniem besloten op haar post te blijven en te ijveren voor de eer en de vrijheid van het beminde Oostenrijksche vaderland. De „Tag" meldt: de bijzondere verslaggevers van het Scherl-Verlag te Weenen, Feil en dr Krimes, zijn Woensdagochtend door de politie van hun hotel overgebracht naar het commis sariaat van politie, waar zij na een kort proces verbaal voorloopig ir hechtenis zijn gesteld. De reden voor deze arrestatie is, de inhoud van een artikel, dat Feil telefonisch doorgaf. Dr. Krimes is vanmiddag uit de hechtenis ontslagen, doch Feil zit nog. De leider der Belgische socialisten Van der Velde heeft aan het secretariaat van den Vol kenbond het volgende telegram gericht: De ge beurtenissen in Oostenrijk vormen een ernstig gevaar voor den vrede en leveren gevaar op voor internationale complicaties. Onmiddellijke in terventie van den Volkenbond is noodzakelijk. V/ij richten dezen oproep tot U in volkomen solidariteit met de Oostenrijksche arbeiders, die heldhaftig strijden voor het behoud hunner vrij heden. Volgens D. N. B. sprak het standgerecht te Weenen om 10 uur Vi oensdagavond het tweede doodvonnis uit en wel over den commandant der brandweer van Fioridsdorf, ing. Weissel. De commandant van de brandweer te Florids dorf ing. Weissel is hedenavond opgehangen. WEENEN, 14 Febr. (Per telefoon) Bondskanselier Dollfuss heeft een in terview toegestaan aan United Press, waarin hij het volgende mededeelde: De gebeurtenissen der laatste dagen in Oostenrijk zijn natuurlijk in het bui tenland met de grootste belangstelling gevolgd. Ik ben blij in staat te zijn, U mede te deelen, dat de orde in het ge- heele gebied van Oostenrijk hersteld is, met uitzondering van een paar abso luut locale pogingen, die op 't oogen- blik nog gedaan worden om wanorde te scheppen, maar die spoedig tot de geschiedenis zullen behooren. Dollfuss zeide verder dat, toen de pogingen van socialistische zijde om een revolutie te ver wekken, bekend werden, de Oostenrijksche regee ring het tot haar plicht rekende onmiddellijk alle maatregelen te nemen, die noodig waren voor het beschermen van de orde in Oostenrijk en van de bevolking. De regeering deed dit alles ten zeerste tegen haar eigen wil. Met haar maatregelen had zij echter zeer spoedig succes: de machtsmiddelen van den Staat bleken in korten tijd een eind te kunnen maken aan de misdadige pogingen die door de socialisten werden ondernomen te gen de autoriteit en de veiligheid van den Staat. De machten, die dit gedaan hebben, verdienen ten zeerste onzen dank en onze bewondering. De pogingen tot een algemeene staking mis lukten volkomen, zoodat de normale omstandig heden in Weenen en in de provincie konden gehandhaafd blijven Ook het spoorwegverkeer heeft er niet onder geleden. Om 12 uur heeft Dolfuss, gekleed als luite nant der Alpenjagers, vergezeld van verschil lende militairen, een inspectietocht door de stad gemaakt. Naar Reuter uit Weenen meldt, heeft het Vaderlandsche Front van Dr. Dollfuss te Wee nen en in de Oostenrijksche bondslanden een vlugschrift laten verspreiden, dat aan den kop het krukkenkruis draagt, het teeken van het Vaderlandsche Front. Het vlugschrift is ge richt tot de arbeiders van Oostenrijk en heeft den volgenden Inhoud: Op de barricaden hebben ze U gezonden, Uw leiders, die per auto zijn gevlucht. Dooden en gewonden zijn het resultaat van deze ernstige uren. Gij werd smadelijk in den steek gelaten. Arbeiders van Oostenrijk! Denkt aan Uw ver moorde broeders in het Derde Rijk. Denkt aan de vernietiging van alle sociale rechten door het nationaal-socialisme. Wat Uw misdadige lei ders hebben geprobeerd is smadelijk verraad aan U en aan Uw dierbaar bemind geboorte land Oostenrijk.. Thans gaat het er om te be slissen. De eenige, die U helpt is Dollfuss. Ar beiders van Oostenrijk, vereenigt U met alle goede Oostenrijkers in de ure des gevaars. Oostenrijk heeft U noodig, gij hebt Oostenrijk noodig. Het blad van Von Papen, de Katholieke „Ger- mania" schrijft over de gebeurtenissen in Oos tenrijk: „Helaas was het vooruit te zien, dat de politiek van Dollfuss eindigen zou in een chaos. Het is eindelijk te hopen, dat nu ook het buiten land, voorzoover het eerlijk de redding der Christelijke cultuur in Europa wenscht, begrijpt, dat niet Dollfuss de daartoe geroepen redder is. 't Zou er thans in Oostenrijk en Europa beter uitzien, wanneer Dollfuss niet de levende volks krachten had onderdrukt, maar deze had op geroepen tot een beslissing, zooals Hitier dit in Duitschland deed." (Sterke verblinding. Moet in Duitschland nu Hitler's zegepraal niet ingespannen strijden voor haar recht op bestaan? Red.). WEENEN, 14 Febr. (Eig. Tel.) Hooge ambtenaren gaven „United Press" de volgende officieuze schat ting van het aantal dooden en ge wonden te Weenen. 1000 socialisten gedood. 131 politie-agenten en soldaten gedood. 200 politie-agenten vermist. 200 soldaten en politie gewond. Van particuliere zijde meldt men aan de ,N. R. Crt.": Onder de gearresteerde socialistische func tionarissen zjjn nog te noemen de voormalige wethouder van financiën Breitner, alle socialis tische staatsraden uit Weenen, het lid van den gemeenteraad dr. Hartl, de hoofdredacteuren en de chefs der drukkerijen van de groote socialis tische bladen, alsmede de inspecteur van den arbeid van het stedelijk electriciteitsbedrijf. De regeering is absoluut de baas. Het groot ste gedeelte van de revolutionnairen is verslagen. Er zijn honderden dooden. De partijhuizen van de sociaal-democraten zijn stormenderhand ge nomen. Interessant is, dat de wapens van de opstan delingen Tsjechische wapen zijn. Zij zijn af komstig van de Tsjechische socialistische partij en dragen 't opschrift Made in Cszechoslovakia. Woensdag in den loop van den dag is een zekere ontspanning in den toestand getreden Evenwel rekent men algemeen, dat de zuive ringsactie van langen duur zal zijn. In de strijdgebieden Ottakring, Meidling en Simme ring wordt hier en daar nog gevochten De zuivering" in den sector Floridsdorf is nog niet ten einde, zij zal Donderdagochtend wor den hervat. Men is voornemens het gehcele ge bied thans in breeden omtrek door troepen te laten afzetten en dan de definitieve „zuivering' te laten voltrekken door de artillerie Woensdag heeft de regeering alle militaire krachten, waarover zij de beschikking heeft, verder te Weenen samengetrokken. Het verluidt evenwel, dat de leden van. den Schutzbund zich opnieuw verzamelen. Zij hebben in den loop van den dag een aantal hardnekkig ver dedigde stellingen moeten prijsgeven. Van 11 arbeiderstehuizen die waren gebarricadeerd, is de witte vlag geheschen. De regeering is Woensdag met de meest ver schillende maatregelen gekomen om de positie der sociaal-democratie In den staat en in het bijzonder te Weenen te vernietigen. In deze richting wijst de ontbinding der vakvereni gingen, die der overige socialistische organisa ties, de sluiting, van de arbeidersbank, de bui tengewoon talrijke arrestaties van socialistische leiders, terwijl het vermogen van eenige so ciaal-democratische leiders in beslag is ge nomen. Groote hoeveelheden geweren en 60 machine geweren zijn de regeeringstroepen eveneens in handen gevallen. Te Leopoldau, dat eveneens in den sector Floridsdorf ligt, is een wagonla ding munitie van den Schutzbund buitgemaakt Het station te Heiligenstad is totaal platge schoten. Rondom Weenen liggen honderden dooden op de straten, waaronder vele vrouwen en kinderen Opvallend is, dat in het hoofdzakelijk docy- Jo den en arbeiders bewoonde district Leopold stadt geen gevechten worden geleverd NOG STEEDS SPANNING IN OOSTENRIJK. Oproep van Kardinaal Innitzer aan het Oos tenrijksche volk. Radiorede van Bondskanselier Dollfuss. Spaansche regeering ontstemd over een rede van den Nuntius Mgr. Tedeschini. Fransche antwoord op het Duitsche ontwa peningsmemorandum Woensdag aan Von Neurath overhandigd. Regeeringscommissie voor het Saargebied vraagt internationale troepen ter versterking der politiemacht. De Fransche socialisten zullen scherpen strijd voeren tegen het kabinetDoumergue. Weer een aardbeving in Indië. Stakingsonlusten in Spanje. Aardverschuivingen in Italië. Verscheidene dooden. P. T. T.-begrooting door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het orde-voorstelAalberse is door de Twee de Kamer met slechts vier stemmen tegen aangenomen. De Belgische minister Sap komt Zaterdag naar Den Haag, om besprekingen te voeren met minister Verschuur. Mededeelingen van minister Kalff aan de Eerste Kamer over wegenaanleg en versnelden brug genbouw. Stillhalte-besprekingen te Berlijn geëindigd. Waarschuwende rede van minister De Wilde, zoowel tegen de V.A.R.A. als tegen de andere omroepvereenigingen. Fabrieksgebouw te Vlijmen door brand ver woest. Ned. B-elftal verliest van Reading met 64. O VERWACHTING: Zwakke §f tot matigen Noord-Oostelijke, later ver- anderlijke wind, nevelig tot half be- ivolkt, weinig of geen neerslag; tempera- rr tuur om het vriespunt des nachts, over- dag weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 785.4 te Blacksod. Laagste stand: 744.8 te Jan Mayen. Zon op 7.19, onder 5.11. Licht op 5.41. EÈ Maan op v.m. 7.43, onder n.m. 7.31. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl REVAL, 14 Febr. Uit Moskou wordt ge meld, dat waarschijnlijk op 20 Maart as een automatische stratosfeerballon zal starten. De ballon zal zonder bemanning opstijgen Alle apparaten en installaties om te landen zullen worden bediend door een Russisch observato rium. De ballon zou minstens 14 uren in de lucht blijven en een hoogte bereiken van 40.000 M. Volgens een officieele opgave zjjn bij de be toogingen te Parijs van Maandag in totaal 659 arrestaties verricht. Slechts 44 arrestanten wer den in hechtenis gehouden. Tien buitenlandsche zullen worden uitgewezen. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 775 Vorige stand: 773.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1