STADSNIEUWS Haarlem, 15 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM -r De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 R.K. VOLKSBOND De heer Castricum als voorzitter herkozen Hij liep liever PROPAGANDA-VERGADERING BURGERWACHT R. K. RAADSLEDEN Kieskring HaarlemVelsen Rare capriolen Rede burgemeester Rambonnet Jubileum Ziekenverpleging Jubileum Oude vrouw aangereden BURGERLIJKE STAND DAMMEN COMPETITIE 2e KLASSE NEDERL. DAMBOND District Noord-Holland Finale persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Noorr'- Holland KANOSPORT Kanovereeniging „Trekvogels" te Haarlem SCHAKEN H. S. G. 2Hillegom 9V2Vz BILJARTEN Om de Zilveren Fruitmand UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE onovertroffen tegen Rheumatiek SANTPOORT VELSEN Verlaging salarissen gemeente- personeel AGENDA 16 Februari Beurs-thermometer Donderdag 15 Februari 1934 U> Bij de opening der vergadering van den R.K. Volksbond, die Woensdagavond gehouden werd onder leiding van den heer J. Ph. H. Castricum, werd een kort herdenkingswoord gewijd aan den heer Th. P. Donkerlo, als oud-voorzitter der R.K. Metaalbewerkers en als een ijverige wer ker der standsorganisatie, waarna een gebed voor zijn zielerust werd gebeden. Direct hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Er moest in twee vacatures worden voorzien, n.l. in die van den heer Beenders, die patroon geworden was en den heer J. Veltman, die benoemd was als hoofdbestuurder van „St. Raphaël". De voorzitter richtte 'n waardeerend woord tot de aftredende leden en vroeg aan de vergadering of zij candidaatsbespreking wensch- ten. Een der aanwezigen stelde voor de heeren Castricum en Scholte, die reeds zooveel jaren lederen dag hebben samengewerkt en zooveel verdiensten hebben voor den Volksbond, bij ac clamatie te herkiezen, wat met een daverend applaus uit de vergadering werd ondersteund. Hierna volgde candidaatbespreking, waarna de candidaten zich even verwijderden, gevclgd door een stemming. Tijdens de stemming werd door gegaan met de agenda, nJ. met een schrijven van het gemeentebestuur over een afwijzende beschikking van subsidie voor de ontwikkelings cursussen van de commissie van arbeidersont wikkeling. Op Maandag 14 Mei zal te Rotterdam de centrale raadsvergadering gehouden worden. Voorstellen hiervoor kunnen bij het bestuur in gediend worden. Door het bestuur was bij wijze van proef aan de leden gelegenheid gegeven hun belastingbil jetten in te leveren cm deze te laten onderzos ken door belastingconsulenten. Uit de 15 belas tingbiljetten die onderzocht waren, bleek, dat deze alle te hoog waren aangeslagen. Het be stuur wil nog afwachten of zij daarmede door zal gaan. Het bestuur zal zelf de zorg voor de jeugdige werkloozen ter hand nemen. De heer J. Ruigrok mocht een sympathiek woord van den vcorzitter in ontvangst nemen naar aanleiding van zijn Rome-reis. Op 10 Maart zal met de katholieke jonge werk gevers vergaderd worden, met het onderwerp: „Is er nog werkverruiming?" De heer J. Ph. H. Castricum zal op de a.s. raadsvergadering van Woensdag 28 Februari vragen stellen aan B. en W. naar aanleiding van gedeeltelijk van genoten steun, wat de voorzitter nader uiteenzette. Op verzoek van het katholiek comité van ac tie zal de Vclksbond propaganda gaan maken voor de vrienden van Egmond om de abdij weer in eere te herstellen. Het financieel overzicht van den Volksbond kwam thans aan de orde. De inkomsten bedroe gen 13780.99, de uitgaven 13809.03, het batig asldo 564.50. Het financieel verslag van het gebouw St. Bavo sloot met een bedrag van 69469.89. Voor beide verslagen wordt den heer Scholte voor zijn accuraat beheer dank ge bracht. De voorzitter stelt voor het batig saldo van den Volksbond te zetten op de begrooting van 1934 om dit jaar op eenvoudige doch waardige wijze het 45-jarig bestaan te vieren. Hoofd zakelijk zal dat op geestelijke wijze geschieden, door heiliging fler leden, door een triduum en besloten retraites der werkloozen waar in den loop der maanden nadere mededeelingen zullen volgen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren N de Bie, J. Veering en A. v. d. Veldt. De geestelijke adviseur J. B. A. Timp nam naar aanleiding van deze verkiezing het woord en uitte zijn groote vreugde adviseur te mogen zijn van deze mooie organisatie, maar nog groo- ter vreugde is het voor hem, dat de Volksbond zijn groote mannen weet te eeren door dezen voorzitter en zijn onafscheidelijken penning meester den heer Scholte bij acclamatie te her kiezen. Ik ben er van overtuigd, aldus spr., dat zoolang deze personen aan de leiding staan van uw organisatie, 't den Volksbond goed zal gaan en geen gevaren zullen dreigen. Spreker huldigde den voorzitter om zijn intens katholiek leven dat als een voorbeeld genoemd mag worden en waarvan veel kracht ten goede uitgaat. Hoe donker de tijden ook mogen worden, toch zal met zulks menschen aan het hcofd de zon door schijnen en de Volksbond in goede banen geleid worden. De voorzitter dankte rector Timp voor zijn waardeerende woorden en beloofde zijn krachten weer te zullen geven. Hij vroeg mede werking van bestuur en leden, om zijn taak voort te kunnen zetten. Nadat de nieuw gekozen bestuursleden allen hun dank hadden betuigd voor het vertrouwen en de rondvraag geschied was, werd deze belang rijke vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. Woensdagmiddag omstreeks half vijf liep een 68-jarige voetganger van de Zocherstraat naar het Frans Halsplein. Op de linkerzijde van den weg werd hij door een auto uit Sant poort, die van de Kennermerbrug kwam. aan gereden. De man viel. De chauffeur raapte hem op en bood aan, hem in zijn auto thuis te brengen. Onderweg wilde de oude baas echter niet verder. Hij wandelde de rest maar liever. grooten schat wij bezitten in onze rechtspraak- boven-de-partijen moge blijken uit de voorbeel den van Rusland waar men een rechtspraak heeft met luidsprekers,- louter om de sensatie, en van Duitschland, waar, aldus spr., door bs- voegde instanties openlijk wordt verklaard, dat in de rechtspraak staatsbelang prévalent is bo ven recht. Spr. houdt geen politieke rede: hij voert hier het woord als hoofd der gemeente, als bescher mer der openbare orde en veiligheid, in welke hoedanigheid een instituut als deburgerwacht zijn volle sympathie en medewerking heeft. Dat een dergelijke organisatie dringend noodzakelijk is, dat toonen de tegenwoordige gebeurtenissen in Weenen en Parijs. In tijd van onrust zal een politiecorps nooit voldoende zijn, om de orde te handhaven, zeker in Velsen niet; in een gemeente als deze zullen daartoe zeker 1000 man noodig zijn. Deze reser ve nu zal gezocht worden in de burgerwacht. Fascisme is in onze omgeving talrijk verte genwoordigd en ook de moderne vakbeweging vindt hier grooten aanhang; een gewapende bot sing tusschen beide zal de burgerwacht moeten voorkomen en meer nog een zegepraal van een van beide. Daarom wekt de burgemeester allen op, hun sympathie en steun te geven aan de burger wacht. Kan men, om welke reden dan ook, geen lid worden, laat men haar dan steun niet ont houden, want, evenals elke organisatie, kost ook de burgerwacht geld: de subsidie die haar wordt verstrekt, is helaas ontoereikend! Na de pauze werd het woord gevoerd door kapitein Haremaker, uit Alkmaar, lid van het provinciaal bestuur der burgerwacht in Noord- Holland. Deze gaf een uitvoerige beschrijving over den organisatievorm der burgerwacht en over vele technische bijzonderheden. Onder alle omstandigheden waaronder de bur gerwacht in actie zal komen, is discipline ab solute eisch. Deze vergt echter ijver en offers van de leden, welke hij dan ook van allen ver wacht. Tot slot werden door den burgemeester en kapitein Haremaker nog eenige vragen beant woord, waarna de heer Van Popta besloot met een oproep, vooral aan de jongeren: voor hen zal lidmaatschap van de burgerwacht een tegen wicht vormen tegenover radicale neigingen, de jeugd eigen. A.s. Zaterdagmiddag half vier wordt in ge bouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem, een vergadering gehouden door den Kring Haarlem en omstreken van R. K. Raadsleden. Men verwacht, dat ditmaal alle daarvoor in aanmerking komende raadsleden en andere per sonen zullen opkomen. Als inleider is aangezocht de heer wethouder A. H. Smulders te Utrecht. Woensdagochtend elf uur reed een auto op het Scendaplein in de richting Santpoort. Bij'den vluchtheuvel wilde hij een paard en wagen passeeren. Deze op zijn beurt passeerde juist een wiel- rjjdster, zoodat er voor den auto geen ruimte bleef. Hij knapte toen den verkeerspaal op den vluchtheuvel afverloor het stuur.... schoot eerst naar rechts, later naar links ten slotte over den vluchtheuvel heen, het trottoir op, tegen het hek van het St. Barbarakerkhof aan. De autobestuurder kreeg een proces-verbaal, omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Woensdagavond werd in het „Huis te Velsen" in Driehuis een propaganda-avond gehouden, die volkomen geslaagd is. De voorzitter van het voorbereidend comité, de heer A. de Mooy, opende de vergadering met een welkomstgroet en weer er op, dat door den enormen groei der gemeente en van Driehuis in het bijzonder, reorganisatie van de burgerwacht en oprichting van een speciale afdeeüng Drie huis, noodzakelijk was geworden. Ter verwezen lijking daarvan gaf hij gaarne het woord aan den burgemeester. Deze begon met de opheldering van een vrij algemeen heerschend misverstand, omtrent 't wezen en doel van de burgerwacht. De burger wacht beoogt niets anders dan: steun aan het wettige gezag. Dat deze steun niet inhoudt een tegengaan van elke redelijken groei der staats inrichting spreekt vanzelf. In onze grondwet is voldoende ruimte gelaten voor een gestadige ontwikkeling en grosi in de staatsinrichting, en deze heeft zich in Nederland ook inderdaad voortdurend ontwikkeld. De taak der burgerwacht is niets meer of minder, dan dezen groei te helpen houden bin nen de perken der wet. Dit blijkt overduidelijk uit het ontstaan der burgerwacht in de woelige dagen van 1918. Met het Huis van Oranje heeft de burger wacht ook te waken over de geestelijke schat ten van ons volk, verkregen na moeizamen strijd: over vrijheid van godsdienst, vrijheid van uiting en over de rechtvaardigheid. Welk een Vandaag is mej. E. J. F. v. Leuven 12'A jaar in dienst bij de firma Goldschmeding. Zij mocht van patroon en personeel bloemen en geschenken ontvangen en gelukwenschen van de filialen in verschillende plaatsen. De Haarl. Vereen, voor Ziekenverpleging hield haar algemeene vergadering in „De Nijver heid". Dr. Joosten Hattink herdacht Zr. Roelse, die aan de vereeniging door den dood ontviel. Het nieuwe bestuurslid, mevr. C. Sluyterman-Boot. werd welkom geheeten. De jaarverslagen wer den uitgebracht. Heden herdenkt de heer Tj. Cornelisse zijn zilveren jubileum als eerste verpleger van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. In het bijzijn van zijn familie werd de jubi laris hedenmorgen toegesproken door den ge neesheer-directeur, den geneesheer van de mannenafdeeling, waar de heer Cornelisse ver pleger is, en door een collega. Door deze spre kers werden de kwaliteiten en goede eigen schappen van den jubilaris in het licht gesteld. Namens de commissie van bestuur en de amb tenaren van het ziekenhuis werden hem een bloemenmand en twee enveloppen met inhoud aangeboden. Hedenavond wordt er voor het personeel en de patiënten der mannenafdeeling een feest georganiseerd, waarbij de jubilaris tegenwoordig zal zijn. Hedenmorgen stond voor de Haarlemsche Rechtbank een kruidenier uit Oostzaan terecht, die 21 November 1933 in Zaandam een oude vrouw had aangereden, toen deze den weg over stak. Door de aanrijding had de vrouw een sche delbreuk, een polsbreuk en een scheurwond in de bovenlip gekregen. De genezing had een gunstig verloop gehad. De eisch van den Officier van Justitie luidde 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 1 Maart. Geboren: 11 Febr. dochter van H. M. de Boer- Scholte, dochter van A. F. Ran-v. d. Laan; 12 Febr. zoon van W. de Jongh-Derksen, zoon van A. C. J. A. Vosman-v. Vliet; 13 Febr. doch ter van C. G. Homoet-v. d. Poll, zoon van B. Vooges-Waldmann, zoon van J. J. Dorren- v. d. Bosch, dochter van J. M. Streng-Alders, dochter van E. Pals-Sanders; 14 Febr. dochter van E. H. Bosman-Peperkamp. Ondertrouwd: 14 Febr. P. Visser en E. M. Jeltsch, T. v. d. Meer en T. Epping, G. Krijten- burg en A. Bruijn, G. H. C. Budding en W. C. Hartel. Getrouwd: 14 Febr. D. H. N. v. Leeuwen en E. H. G. Görlich. A. J. B. Sebrechts en A. J. Visser, w. Bontekoe en O. J. Angélica, J. de Jager en R. C. Biegiesch, I. Hoppenbrouwer en C. M. v. Krimpen, M. A. Bel en A. v. Dansik, W. A. Limburg en C. J. Plas, G. J. Negrijn en C v. Weert; ,13 Febr. P. T. M. Braak en A. Ge even. Overleden: 13 Febr. T. P. Donderlo, 66 jaar, L. Heerenvest; 14 Febr. M. A., 3 dagen, dochter van T. N. de Bie, Rijksstraatweg. De competitie 2de klasse van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) is thans geheel beëindigd. Zooals wij reeds hebben me degedeeld, behaalde de Haarlemsche Dam club II het clubkampioenschap. Hieronder volgt een overzicht van de door de spelers der Haar lemsche Damclub II in deze competitie behaal de resultaten: gesp. gew. rem. verl. pt. 1. J. Poppen 6 4 2 0 10 2. Th. Wesselman 7 3 2 2 8 3. J. Wielega 7 2 4 1 8 4. Ph. F. Amelung Sr. 5 2 3 0 7 5. K. Olij 4 3 0 1 6 6. Joh. Fabel 5 14 16 7. J. M. A. Minderhoud 3 2 10 5 8. C. Kool 5 13 15 9. M. van Leeuwen 2 2 0 0 4 10. P. J. Bijrij 5 0 4 1 4 11. H. G. J. Andriessen 2 110 3 12. B. Henneke 2 110 3 13. J. J. van Kesteren 2 110 3 14. D. Kleen 2 110 3 15. J. Pus 2 110 3 16. I. Ravensbergen 2 110 3 17. E. Sonnega 1 0 10 1 18. Jac. Fr. van Garderen 2 0 111 19. G. Bakker 1 0 0 10 20. J. Klaverstiin 1 0 0 10 21. J. J. van Toom 1 0 0 10 Totaal 68 26 31 11 83 Deze spelers hebben elk nog één afgebro ken partij, welke arbitrair wordt beslist. De finale van den wedstrijd om het persoon lijk hoofdklasse kampioenschap van Noord- Holland is thans geheel beëindigd. De eindstand luidt als volgt: B. Dukel 2 2 A. Koghee 0 2 J. W. van Dartelen 0 0 De eerste prijs en kampioenstitel werd dus gewonnen door meester B. Dukel (Damclub „IJmuiden")de tweede prijs door A. Koghee (Damclub „Zaandam") en de derde prijs door J. W. van Dartelen (Haarlemsche Damclub). Van Dartelen was in deze finale al zeer onge lukkig, door beide partijen door een blunder te verliezen. Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar eerste ledenvergadering van dit; jaar, in Restaurant Köhlinger. Deze vergadering was bijeengeroepen om in eenige vrijgekomen bestuursfuncties te voor zien. Het nieuwe secretariaat is thans Kleine Hout straat 97 rd. Haarlem, telef. 13036. In 't clubgebouw van het Haarlemsch Schaak gezelschap werd Dinsdagavond bovengenoemde wedstrijd gespeeld, welken de Haarlemmers met 9'Awonnen. H. S. G. 4 kwam uit tegen Heemstede 2 en zag zich met 46 door de gasten geklopt. Voor de 4e maal za binnenkort in café „Metz" a.d. Barteljorisstraat het toumooi om dezen fraaien prijs een aanvang nemen. Ditmaal is o.a. ook de sterke Amsterdammer P. de Leeuw van de partij. Deze maakte tijdens het eerste klaskampioenschap groot bijart een gemiddelde van ruim 211 De deelnemers zijn: H. Damman (B.V. Insulinde), H. Geestman en P. de Leeuw (H. E. T. E. Y.), C. Keijzer en G. Kappel (Benoorden t Y), Levert (B. V. K. R. A. S.) en P. Kobus (B. C. Haarlem). De organisatie is in handen van het bestuur van de B. C. „Haarlem", terwijl de partijen we derom 400 car. cadre groot zullen zijn. Donderdag 15 dezer worden de eerste 2 par tijen gespeeld en wel: 8 uur: P. KobusH. Geestman. 10 uur: H. DammanH. Geestman. Jaarvergadering R. K. Volksbond. Woens dagavond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van Maatschappelijk Hulpbetoon, afwijzend beschikkend op klachten over het verschaffen van bons, doch toezegging was gedaan, dat ge gadigden schriftelijk bons konden aanvragen, zoodat het lange wachten op en het in den rij staan voor een bon vervallen is. Voor de op 14 Mei te Rotterdam te houden Centrale Raadsvergadering kunnen tot 3 Maart punten ter behandeling ingezonden worden. Ook werd medegedeeld, dat op 21 Maart het hoofdbestuurslid Angenent een rede zal houden over: „Kapitaal en Arbeid." Zes nieuwe leden werden op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd, met den wensch van den voorzitter, dat het vooraanstaande strijders zul len worden in de organisatie. Hierna volgden de verschillende jaarverslagen Uit het verslag van den secretaris bleek, trots den slechten tijd, een opgewekte geest. Dankbaar werd gewag gemaakt van de groo- tê verbetering van het bondsgebouw, wat het vergaderbezoek zeker zal bevorderen. Het leden tal bedraagt 461. Het verslag van den penningmeester geeft aan inkomsten f 2742.39, aan uitg. f 2693.49. Dan volgden de jaarverslagen van een 19- tal onderafdeelingen. Hieruit bleek o.a. dat door de Bloemistarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" en de Bouwvakarbeidersbond „St. Jo zef" aan werkloozensteun van organisaties en gemeentelijke steunuitkeering zijn uitgekeerd resp. f 39705.35 en f 29774.30. Over het alge meen spreken de verschillende verslagen van een opgewekt vereenigingsleven. Als bestuursleden werden herbenoemd als PV;«\ jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a 1. voorzitter de heer H. A. Meeuwenoord en als leden de heeren N. J. van Linden, H. Kokkel koren en S. J. Smit. Een vacature zal op de volgende vergadering aangevuld worden. Onder dankzegging voor het uitstekend be heer werd de penningmeester, de heer N. J. v. d. Linden gedechargeerd. EXPOSITIE JAN WIEGMAN. In de etalage van den heer Jac. Th. van Noort, Raadhuisstraat 29, te Heemstede, zijn eenige groote en kleine aquarellen geëxposeerd van de hand van onzen bekehden teekenaar Jan Wiegman te Heemstede. Het zijn aquarellen op verschillend gebied, zoo o.a. een naar aanleiding van het gedicht van Heinrich Heine „de 2 Grenadiers", een naar aanleiding van het drama van Shakes peare. Koning Lear, „Mors et Vita", „een doods kop met een krans van Immortellen." „de strijd om de vrouw", uitgebeeld in een vech tend hondje en beertje om een pop, zittend in een stoeltje en „Zeg het met bloemen," waar bij een jongen een anderen jongen met een groote zonnebloem om de ooren slaat. Deze zeer goed uitgevoerde werken zullen zeker de aandacht trekken die zij ten volle verdienen. Verkeersongeval De heer C. uit Santpoort, reed 's avonds met een handwagen in de rich ting Haarlem. Wegens onbekendheid met de situatie ter plaatse, waar de weg zich in drieën splitst, bleef hij rijden op den weg voor snelver keer. Een achterop rijdende vrachtauto bemerk te den wagenz pas, toen het te laat was, doordat deze niet van een reflector was voorzien, en bo vendien de straatverlichting op die plaats een valschen lichtschijn veroorzaakt. Bij de aanrijding beliep de heer C. een ern stige hoofdwond; ook klaagde hij over hevige pijn in lendenen en been. Na door leden van de E. H. B. O.-Santpoort te zijn verbonden, werd de gewonde ter observatie naar 't ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. R.K. Kiesvereeniging „Santpoort Station" Maandag 19 Februari 's avonds 8 uur houdt bovengenoemde Kiesvereeniging haar jaarver gadering in het Stationskoffiehuis (Hr. Klau wers). De agenda vermeldt, naast de traditioneele jaarverslagen, bestuursverkiezing zoowel voor het afdeelings- als voor het Centraal Bestuur. In verband met de extremistische stroomin gen der laatste tijden, heeft het bestuur beslo ten, dien avond als spreker te laten optreden den heer J. H. Kuiper, lid van den gemeente raad van Haarlem, met als onderwerp „Hcu vast of Hou Zee", naar aanleiding van de pas verschenen brochure van de Katholieke Staatspartij welk geschrift binnen enkele da gen aan de leden zal worden verstrekt. Gezien de belangrijke agenda en uit sympa thie voor den spreker en uit medeleven met de R. K. Staatspartij hoopt, het bestuur, dat elk. lid der Kiesvereeniging aanwezig zij, mede ook in verband met de tijdsomstandigheden, welke aanleiding kunnen zijn, in de vergaderingen der Kiesvereeniging eens van gedachten te wisse len. Toont Uw daad en komt. B. en W. schrijven aan den gemeenteraad het volgende: „Den 15en November j.l. werd door U over eenkomstig ons voorstel besloten de voor 1933 geldende tijdelijke korting van 3 pet. op de Jaarwedden en loonen, inbegrepen de toelagen in welken vorm ook, van het personeel der ge meente, voor zoover die door het Gemeentebe stuur worden vastgesteld, ook voor 1934 toe te passen. Daarbij zat geenszins de bedoeling voor vast te leggen, dat voor 1934 geen verdere korting plaats zou hebben. Eene verhooging dier kor ting was mede afhankelijk van een onzekeren factor, n.l. den inhoud van het door den Rijks accountant inzake den financieelen toestand uit te brengen rapport. Na de kennisname van dit rapport hebben wij onze houding inzake verdere korting vastgesteld. Naa ronze meening dient de totale korting van 3 pet. op 8 pet. te worden gebracht. Oorspron kelijk oordeelden wij, dat aan deze korting het tijdelijk karakter geheel moest worden ontno men, omdat het vervallen dier korting in de naaste toekomst niet kan worden verwacht. Een definitieve korting geeft voorts eene besparing op de betaling der pensioensbijdragen. Bij de behandeling van dit punt in de commissiën van overleg is omtrent de hoegrootheid der korting volkomen overeenstemming bereikt. Alle com missiën gaan accoord met eene korting van 8 pet., ingaande 1 April 1934. Eén der commis siën geeft er echter de voorkeur aan deze kor ting haar tijdelijk karakter te doen behouden. De beide andere commissiën zijn voor eene vaste korting van 6'A pet. en eene tijdelijke korting van \'A pet. Deze tijdelijke korting zal komen te vervallen zoodra de gemeente de bijdrage voor eigen pensioen verhoogt met VA pet. Door de Regeering is n.l. een wetsontwerp ingediend om het verhaal voor eigen pensioen van 3 pet. op 4 K' Pot. te brengen. Wij kunnen ons met dit laatste standpunt vereenigen. Wij stellen U dan ook voor, onder intrekking van Uw besluit van 15 November j.l. inzake een tijdelijke korting van 3 pet., met ingang van 1 April a.s., de jaarwedden en loonen, inbe grepen de toelagen in welken vorm ook, van het personeel der gemeente, voor zoover die.door het Gemeentebestuur worden vastgesteld, te ver lagen met 6 'A pet. en op het overblijvende sa laris eene tijdelijke korting toe te passen van iy pet., welke tijdelijke korting komt te ver vallen zoodra de gemeente de bijdrage voor eigen pensioen verhoogt met VA pet. Deze verhoogde korting geeft per jaar op de uitgave eene besparing van rond 29.000. Aanvulling politieverordening. B. en W. stellen voor de politieverordening o.m. aan te vullen met de volgende bepalingen: B. en W. kunnen verbieden het te koop, om niet of in welken vorm ook aanbieden of ver spreiden van drukwerken, plaatwerken of ge schriften, van welken aard ook, in bepaalde straten, gedeelten van straten of gedeelten der gemeente op bepaalde dagen en bepaalde uren. Op zoodanige dagen en uren is het tevens ver boden in die straten, gedeelten van straten of gedeelten der gemeente langs de hulzen druk werken, plaatwerken of geschriften, van wel ken aard ook, te koop, om niet of in welken vorm ook aan te bieden of te verspreiden. Overtreding van het in het eerste lid van dit artikel bepaalde wordt gestraft met boete van ten hoogste driehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden. Het is verboden zonder vergunning van den Burgemeester post te vatten op de straten als wegwijzer, bewaker van voertuigen of pakjes drager. De wegwijzers, bewakers van voertuigen of pakjesdragers moeten een metalen plaat, waar op hun volgnummer, door den Commissaris van Politie aan te geven, is vermeld, zichtbaar dragen op de borst, gedurende den tijd, welken zij op de straat postvatten. Zij mogen geen hooger loon vorderen dan vermeld is in een door Burgemeester en Wethouders vast te stellen tarief, waarvan zij steeds een exemplaar bij zich zullen moeten hebben, dat zij op de eerste vraag van dengene, wien zij hunne diensten aanbieden, moeten vertoonen. Overtreding van het in het eerste en tweede lid bepaalde wordt gestraft met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Ten aanzien van het eerste verbod deelen B. en W. mede, dat het hun gewenscht voorkomt, in deze meer bewogen tijden aan het college de macht toe te kennen terzake onmiddellijk handelend op te treden. Het is noodzakelijk, dat op de overtreding een zware straf wordt ge steld. Tegen verkapte bedelarij. B. en W. stel len voor het 2e lid van Art. 48 der algemeene politieverordening te wijzigen en te lezen als volgt: „Onder het houden van openbare inzamelin gen wordt mede begrepen het inzamelen van gelden door middel van het aan de huizen, op den weg en op voor het publiek toegankelijke plaatsen aanbieden van ongeadresseerde circu laires, liederen, inteekenlijsten, voedselbons, steunbons of soortgelijke stukken, bloempjes, speldjes of dergelijke voorwerpen". Deze wijziging heeft tot hoofdstrekking de vermomde bedelarij tegen te gaan. Het ophalen van gelden voor een of ander doel wordt ook meer dan tot heden aan banden gelegd. Tegen excessen. B. en W. stellen voor de politieverordening aan te vullen met de volgen de bepaling: „Met boete van ten hoogste tweehonderd gul den of hechtenis van ten hoogste een maand wordt gestraft ieder, die zonder vergunning van B. en W. sportterreinen, overdekte en niet over dekte zweminrichtingen, inrichtingen voor zon nebaden en badhuizen exploiteert, opricht of wijzigt." Deze bepaling heeft ten doel B. en W. zeg genschap te-geven in deze aangelegenheden om excessen tegen te gaan. De woningmarkt. Evenals vorige jaren heb ben B. en W. aan den gemeenteraad een staat overgelegd omtrent de woningmarkt in deze gemeente. Het aantal bewoonde woningen be droeg 9155, het aantal bovenwoningen 657, terwijl het aantal woningen met nering of be drijf 1196 bedroeg, totaal 11.008. Het aantal diverse gebouwen waarin geen woning was 1417. Het aantal gezinnen op 1 Januari 1934 be droeg 10.554. Een onbewoonbaarverklaarde wo ning wordt thans nog bewoond, deze is echter niet bfj bovenstaand aantal begrepen. Er zou dus een woning-overschot moeten be staan van 454 stuks, doch in werkelijkheid is dit overschot door dubbel-woning e.d. grooter. Om te kunnen nagaan hoe groot het werke lijke overschot is, werd op 2, 3 en 4 Januari een telling van de leegstaande woningen over de geheele gemeente gehouden. Op dien datum stonden in totaal 472 woningen ledig. Zandafgravingen en natuurschoon B. en W. bieden den raad ter vaststellin aan een ver ordening, houdende regelen nopens het afgra ven van terreinen en het graven van zand ter bescherming van het natuurschoon in de ge meente. De voortdurende afgravingen in deze gemeen te en een dreigende afzanding van grooten om vang, vorderen de totstandkoming van maat regelen om, zooveel doenlijk, blijvende schade aan het natuurschoon te voorkomen. Volgens de voorgestelde verordening is het verboden terreinen af te graven of in terreinen naar zand të graven, tenzij men hiervoor ver gunning heeft van B. en W. Deze vergunning kan alleen worden geweigerd indien de afgra ving of graving en de daaruit voortvloeiende di recte gevolgen het natuurschoon zouden scha den en het niet mogelijk is door het stellen van voorwaarden in afdoende mate voor het natuur schoon te waken. Het verbod is niet van toepassing op: a. afgravingen van of gravingen op bij wo ningen behoorende erven; Gebouw St. Bavo Boekhoudcursus St. Mar cus, 8 uur Bestuur Bouwvakbond,. 8 uur Proza, 8 uur Smedenpatroons, 8 uur Ledenvergadering bloemisten, 8 uur Be volkingsbureau. 8 uur. Kunstzaal Reekers Tentoonstelling Jo Spier. St. Josephgezellengebouw, Jansstraat Apos tolaat ter Zee, kwart over 8. Gebouw Sl. Bavo: Haarl. gemengd koor, 8 uur Ledenvergadering metaalbewerkers, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Bestuur transportarbeiders, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Brinkmann; Ned. Natuurhistorische vereeni ging, kwart over 8. Kunstzaal Reekers: Tentoonstelling Jo Spier. b. afgravingen of gravingen, welke door ot op last van het rijk of de provincie worden uit gevoerd; c. afgravingen of gravingen, onmiddellijk ver- ->d houdende met werken, welke met vergun ning of op last van B. en W. worden uitge voerd. Overtreding van deze verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Burgerlijke stand. Geboren: T. van Vliet Kwak, z; J. M. van den Nieuwendijkv. d. Me ijs, d.; D. B. GermsJongejan, z.; M H. de BeerHuber, z.; N. van DorpWapenaar, z.; G. v. d. KruijssenBakker, z.; E. Streef land Ros z.; L. Roos Hoef geest—de Bie, z.; L. van den OeverBakenburg, d.; H. L. Scheffers Amme, d.; M. T. Heiloovan Opbergen, d.; Overleden: M. E. Denzer, 20 j., ongeh.; J. P. Scheffers, 11 m., z. v. H. J. Scheffers; M. Chr. E. Peet, 34 j., echtgen. v. J. A. Hoes; M. de Waard, 80 j., wed. v. K. Bol; T. Ree, 69 j., echt- gen. v. T. Bouwman; I. E. J. Vincent, 11 m., d. v. P. Vincent; C. J. M. H. Wolters, 64 j., wed. v. B. L. v. Hees; J. Kuijer, 77 j., wed. van J. Dil. De voorbeurs moest het hedenochtend weder zonder factoren stellen, die op den handel en de stemming van invloed konden zijn. De in vloed, welke van Amerika uitging, was al heel gering, aangezien de ontvangen slotkoersen geen bijzonders opleverden en de markt nog min of meer onder den invloed verkeerde van de nieu we beurswet, die heel wat beperkingen oplegt en waken zal voor excessen in de toekomst. Nochtans schijnt deze wet niet in haar volle kracht te worden uitgevoerd en moet Roosevelt voornemens zijn wijzigingen aan te brengen, op dat de economische toestand niet wordt tegen gewerkt. De valutamarkt lag ook weder stil, zoodat hiervan geen invloed voor onze beurs kon uitgaan. Het eenige, wat vanochtend de aandacht trok, was de handel in de 4 pet. dollar-obligaties Koninklijke olie. In verband met het feit, dat de Koninklijke de goudclausule niet wenscht te erkennen, is de Vereeniging voor den Effecten handel hierover in proces gegaan, waarvan de beslissing vandaag volgen zal. Men is van mee ning, dat de uitspraak ten nadeele van de Maatschappij zal uitvallen en in verband hier mede ontwikkelde zich gisteren reeds een koop- beweging, die vanochtend krachtig werd voort- gezet. Gisteren monteerde de koers van 73 3/5 tot 75A76 en vandaag volgde een stijging tot 8081 pet. Overigens was de stemming weinig veranderd. Aand. Koninklijke bedongen 177% 178 (178), Philipslampen 254 (253), H.V.A. 190 (189), Amsterdam Rubber 103 (102 en Uni lever 80 (79 5/8). Voor Steels gold 34 5/8 (34'/,), Bettl. Steel 28(27%) en Anaconda 10y, (10 3/16). In doorsnee was dus de ondertoon aan den vasten kant. Nederl. Staatsleen. prijshoudend Gemeenteleen. prijshoudend zwakker luier luier prijshoudend AmeriTcwaarden Inler DONDERDAG, 15 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.54Vs 7.55 Berlijn 58.5214 58.55 Parijs 9.78L/s 9.78% Brussel 34 63 34.62% Zwitserland 48.02% 48.00 Weenen Kopenhagen 33.75 33.75 Stockholm 38.90 38.87% Oslo 37 90 37.87% New York (cable) 1.497^ 1.50 Rome 13.05 13.05 Praag 7.00 I 6.50 Madrid 20 25 20 20 I Laten. Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 101.% 4% Nederland 1916 102% 102% 4% Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1933 997/8 997/8 4'A N Ind 1926 AB 95 'f 4% N Ind 1931 95 95 5Youngleen 1930 54y« Banken Amsterd. Bank 116?4 116 Koloniale Bank 53 53% Indische Bank 52% 52% Cert. Handel-MiJ. 47 47tya Industrieën Unilever 79% 89% Calvé Delft 57i/2 57% Alg. Kunstzijde 84% 33/8 Van Berkei's Pat20J4 2Uya Nieuwe Philips 25,3 A Küch. Accoustiek /w Ned. Ford i.... *72Va 172& Industr. Buitenland Anaconda 10% 10% Bethlehem Steel 27% 28% Kennecot 13% 13^2 O. 8. Stee) 34% 35% O. S. Leather 6% 6% Intern Nickel 14% 14 Stand. Brands 14% 14% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 7% 8 Alg Exploratie 132% 133 Redjang Lebong 130 130 Petroleum Kon. Olie 178 177% Ga boes 11% 13 Perlak 103 104 Peudawa 5% 5% Vorige slotkoersen. Heden Continentol Oil Shell Union OU 11% 6% 11% 6% Rubber A'dam Rubber 1027/8 103 Bandar 31 81 Dell Batavia Rubber 43 43 Serbadjadi 30% 30% Silau 31% V. L G. Oso% 51 Allied 52 50 Intercontin Rubber 2>a Scheepvaart Java Ch. Japan HoU. Amerika Lijn Dito Gem Eigend. Kon. Ned Stoom. Scheepvaart-Unie Suiker H. V A Java Cultuur N. L S. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 26 1% 9 46% 189 102 80% 25 h 17.80 128 223/ 146# Spoorwegen Union Pacific 79 Wabash Erie i3a 78 26 1% 1% 9 47% 189% 102 80 25% 17.80 127% 11 23 145% 79 2% 13% Kansas City South. 11 11 South Railw20.14 Chic Milw 4% Mnxwel) L. Gr14% Nominaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2