IN EN OM HAARLEM u Trappistenbier nu ook in Haarlem A m DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 Liberale en socialistische manieren Passeeren in Halfweg verboden? DE ANTWERPSCHE ZESDAAGSCHE 1 ONTSLAGEN BIJ N.Z. H.T.M. 32 man vloeit af DE RIJKSPOSTSPAARBANK En de jaarlijksche rente bijschrijving ONTSLAG VAN ONDERWIJZE RESSEN Bezwaren voor Ged. Staten van Noord-Holland DE BESLAGLEGGING TE BEVERWIJK Fabricage van crisisvleesch stopgezet REDDER MET PENSIOEN BROCKWA Y-BUSSEN Routewijziging ALLEEN BIJ MINERAALWATERFABRIEK C. PHILIPS EEN PARIJSCH STRAATBEELD DICKENS HERDACHT AANGIFTE RADIO TOESTELLEN In Haarlem duizend nieuwe in enkele dagen Slapende chauffeur Trappistenbier Kamer van Koophandel Zaak wordt tot in hoogste instantie uitgezocht MUZIEK OPERA STUDIO Die Fledermaus van Johann Strauss Te veel steun getrokken Vijf koppels aan den kop VAN ONZEN WINKELSTAND Heropening J. van Dam „De Wandelaar" R. K. Kappersbedienden Christ. Ambtenaarsbond Besmettelijke ziekten Gouden echtpaar uiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiu ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiimiiiiiiiiiiiiiiiiii5 By de behandeling van de Haarlemsche Gemeentebegrooting besprak een katho liek raadslid de achterstelling van Ka tholieken bij benoemingen van personeel in overheidsdienst. Zooals gemeenlijk bij opmer kingen van dezen aard pleegt te geschieden, werd daarop van liberale en socialistische zyde geantwoord dat by benoemingen slechts be kwaamheid en geschiktheid voor de functie doorslaggevend dienen te zijn. Waarop van Ka tholieke zyde het ook niet gloednieuwe ant woord werd gegeven, dat ook de Katholieke leden geen anderen maatstaf wenschen aan te leggen, maar dat het toch wel opmerkelijke feit zich voordoet, dat die geschiktheid en bekwaam heid door liberalen en socialisten immer en uitsluitend by den niet-katholieken candidaat worden gevonden. Het is wel zeker, dat Katholieken groote moeite hebben een post van vertrouwen mach tig te worden als zy afhankeiyk zyn van de vertegenwoordigers der lib. en soc. partyen in publieke en semi-publieke lichamen, doch in den regel is het moeilijk, aan te toonen, dat de niet-benoemde Katholiek bekwamer, althans niet minder bekwaam is dan de benoemde niet- Katholiek. Daarom doen wy goed werk de ge vallen, waarin de superioriteit van den gepas- seerden Katholiek boven den benoemden niet- Katholiek buiten kyf is, vast te leggen teneinde daarmede het anti-papisme en de onwaarach tigheid der liberale en socialistische leuzen klaar aan te toonen. Een dergelijk eclatant geval vernamen wij een dezer dagen en het is nuttig er onze lezers van op de hoogte te brengen. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs in Haarlem verloor in haar jongste vergadering haar verdiensteiyken voor zitter, den heer P. Voogd, wijl deze niet her kiesbaar was. Hij werd vervangen door mevr. LoeffBokma. Waarom voor deze functie een vrouw, vroe gen wu ons af. En na onderzoek vernamen wij omtrent deze bestuurswisseling eenige zeer merkwaardige dingen. Toen in de laatst gehouden vergadering van genoemde commissie de verkiezing van een voorzitter aan de orde werd gesteld, vroeg een der leden of door het bestuur ook candidaten konden worden aanbevolen. Daar het dit niet kon of wenschte, meende dit lid de aandacht te moeten vestigen op een der leden, die alleszins bekwaam en ge schikt was als voorzitter in aanmerking te komen. Niet alleen had deze steeds degelijke ad viezen gegeven, maar hü was ook door den aard van zyn ambt en het feit dat hy reeds jaren als Ryksgecommitteerde en deskundige by de eind examens aan H. B. scholen A, H. B. scholen B en Middelbare scholen voor meisjes zitting had, de aangewezen persoon voor deze functie. Deze persoon was de heer Weustink. Een der leden merkte toen op dat hy tegen genoemd lid niet 't minste bezwaar had, inte gendeel! Maar wel vond hy 't jammer en min der juist, dat genoemd lid ook raadslid was en dus niet altyd even objectief zou zun by het behandelen van voorstellen, door Burgemeester en Wethouders naar de commissie van advies gezonden. Dit werd mede onderstreept door een ander lid, ook raadslid, (den S. D. A. P.-er den heer Joosten). Vreemd dat toer) dit iid-raadslid deze opmerking beamend niet onmiddeliyk voelde als lid dezer zelfde commissie te moeten bedanken! Immers, door dit te onderschryven gaf hy zich zelf een brevet van ongeschiktheid en hoorde dus in die commissie niet thuis! Terloops zy hier opgemerkt, dat de socialis ten partijgenooten, als de heeren Joosten en Scholl, in die commissie van toezicht op het middelbaar onderwas hebben gestopt, men- schen, die slechts de lagere school hebben doorloopen en dus uit den aard der zaak niet uit eigen ervaring op de hoogte zyn van de behoeften eener middelbare school. Voor socia listen komt echter klaarblijkeiyk de bekwaam heid met het stemmental der partyvriendjes, die hen in de baantjes zetten. Na de stemming bleek, dat een der vrouwe- lyke leden met groote meerderheid van stem men tot voorzitter gekomen was en niet de heer Weustink, die door allen bekwaam en ge schikt geacht werd! Het schynt dus wel een zeldzame vogel te zyn, de Katholiek, die in de oogen van liberalen en socialisten de noodige bekwaamheid en geschiktheid voor een post van vertrouwen heeft. Daarom werd het doorzichtige spelletje ge speeld op den zetel der eere een vrouw te plaatsen, die naar men fluistert weer heengaat, zoo spoedig onder de linkschen weer iemand anders te vinden is, die bekwaam en geschikt is! Dergelijke kleinzieligheden echter brengen het party wezen in miscrediet, en terecht! Tot nu toe zyn slechts gissingen gemaakt ten opzichte van het aantal ontslagenen by de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschap- PÜ. Men weet, dat het groote exploitatie-tekort de Maatschappij dwong ingrypende bezuini gingsmaatregelen te nemen. Door inperking van diensten en het gebruik van minder materiaal werd een klein gedeelte van het personeel over bodig en de wildste geruchten deden de ronde. Thans deelt de directie ons mede, dat 32 man personeel over het geheele net in Noord en Zuid-Holland zal afvloeien. Van dit aantal zijn er 22 in vasten dienst en 10 in lossen dienst. Verder zullen dit jaar door normale pension- neeringen wegens ouderdom en invaliditeit 26 personen buiten den dienst komen. Dit perso neel zou echter ook in normale omstandigheden dit jaar gepensioneerd zyn. Velen, die geregeld van de diensten der Rijks postspaarbank gebruik maken, geven zich geen rekenschap van den geweldigen arbeid, die in het directiegebouw in de van Baerlestraat te Amsterdam wordt geleverd. In de eerste helft van Januari toch moet op de rond 2'/, millioen rekeningen-courant de in den loop van het voorafgaande jaar reeds in gedeelten berekende rente opgeteld en by het hoofdbedrag van elke rekening-courant gevoegd worden. Verder wordt van het aldus berekende totaal, waarmede de inlegger het nieuwe jaar aanvangt, de rente reeds te voren uitgetrokken tot den eerstvolgenden 31 December. Is dit ge schied, aan worden de kapitalen en rentebedra gen van telkens 1000 rekeningen-courant op geteld en vergeleken met de totalen, die van die duizendgroep langs geheel anderen weg in den loop van het jaar verzameld zyn. Die vergeiyking wordt trapsgewys voortgezet via het totaal van de inleggers, behoorende tot elk postkantoor, tot dat van elke provincie en ten slotte tot dat van het geheele ryk, d.w.z. van alle 2'A millioen rekeningen-courant te zamen. Deze vergeiyking en de oplossing van de aan den dag tredende verschillen zyn tegen het einde van de maand Januari beëindigd. Er is dan over het totaal tegoed van alle inleggers, bedragende rond 520 millioen gulden, in den meest letterleken zin geen cent verschil in de administratie van de directie. Om dit resultaat te bereiken zijn in dezen tyd van het jaar alle krachten tot het uiterste gespannen. Een arbeidsstemming heeft zich van allen meester gemaakt en er wordt met een lust en volharding gewerkt, die men gezien moet hebben om ze te begrijpen. Zevenentach tig groote telmachines zijn den ganschen werk dag door bezet, waarby men elkaar om het uur aflost, om in dat uur uit de machine te kun nen halen wat er in zit. Een soort wedstryd- geest heeft zich van het personeel van hoog tot laag meester gemaakt en het is uitsluitend aan deze inderdaad buitengewone praestaties te danken, dat jaar op jaar de rentebijschry- ving en de controle op den arbeid, die door een personeel van ruim 400 menschen is verricht, tot een bevredigend slot wordt gebracht. Onderwijl gaan de normale werkzaamheden door, behalve de rentebijschryving in de boek jes. Daarom is ook bepaald, dat alleen voor buitengewone gevallen boekjes ter renteby- schrüving mogen worden opgezonden. De gemeenteraad besloot in zyn vergadering van 9 Augustus j.l. eervol ontslag te verleenen aan vu'ftien onderwüzeressen by het openbaar lager onderwijs. Deze maatregel was noodig omdat er bezuinigd moest worden en dit kon geschieden door opheffing van twee scholen en een andere indeeling der leerkrachten. Tegen dit besluit dienden zeven onderwijzeressen een bezwaarschrift in bü Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Hieronder waren drie gehuw den. Schriftelyk wezen de gehuwden er op, dat de raad het ontslag van de gehuwde ambte nares verwierp, zoodat zy zich veilig waan den; de ongehuwden voelden zich verongelijkt, omdat collega's overgeplaatst zijn en zy niet. Het gemeentebestuur antwoordde daarop, dat bij de ontslagen niet alleen onderwys-, maar ook persoonlyke belangen .overwogen zyn. Woensdagmiddag werd de zaak in open bare vergadering behandeld onder voorzitter schap van den commissaris der koningin, Jhr. mr. dr. A. Röell. Namens requestranten voerde het woord de heer S. M. Posthumus, hoofdbestuurder van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers. Spre ker wees er op, dat in verschillende gemeenten ontslagen vallen en dat daarom dit eerste be roep voor Ged. Staten van zulk groot belang is. De rechtspositie van den openbaren onder wijzer is verzwakt, hy voelt zich een tijdelyke kracht, overgelaten aan de willekeur van het gemeentebestuur. Het zou beter geweest zyn, indien de gemeente het komende ontslag voor af met de betrokkenen besproken zou hebben. Waarom zijn er juist 15 vrouwelyke leer krachten ontslagen? De verhouding tot de mannelijke is 78 tegen 149, onderwyzeressen zijn er dus niet teveel. Waarom is de gehuwde onderwyzeres ontslagen tegen een besluit van den raad in? Mr. Bruch, thans lid van Gede puteerden heeft vroeger zelf verklaard, dat de gehuwde ambtenaressen tot de beste krachten van de gemeente behooren. Spreker behandelde vervolgens de bezwaarschriften van iedere on derwyzeres persoonlyk. Men heeft een gehuwde onderwyzeres ontslagen, omdat haar man een goede betrekking had by een particuliere maat schappij. Maar deze man kan elk oogenblik ontslagen worden, omdat de particuliere be- dryven er alle even slecht voorstaan. Wordt deze vrouw weduwe, dan verliest zy bovendien rechten. Spreker hekelde tenslotte de gedrags- lyn van de gemeente, omdat zy een onderwy zeres overplaatste naar een school zonder kin deren. Een systeem zou er niet te vinden zyn, de ontslagen waren willekeurig. De heer Roodenburg, wethouder van onder wys te Haarlem zeide, dat de ontslagen het ge volg zyn van de economische omstandigheden. Om geen leed in de gezinnen te brengen en onbillijkheden te voorkomen, ging de raad er mede accoord, dat, ondanks het besluit de ge huwde ambtenares niet te ontslaan, de ge huwde vrouwen niet-kostwinners, in dit geval zouden moeten vertrekken. De oudste leerkrach ten voelden er niets voor vrij willig heen te gaan. Daarom voerde de gemeente den maat regel in, dat de onderwyzer, die in de meeste gevallen kostwinner is, zijn betrekking zou be houden. Bij het gewone L. O. is een derde deel onderwyzeres. Voor de ontslagen gehuwde amb tenares kwam in dit geval geen andere in de plaats, dat moet niet uit het oog verloren wor den. De ontslagenen zijn thans niet broodeloos, want ze zyn in het genot van wachtgeld ge steld. Bij de replieken voerden ook nog eenige ont slagenen het woord, zy betreurden het vooral, dat ze als minder geschikt gekwalificeerd zyn, omdat de beste krachten voor het onderwijs behouden zijn gebleven. De beslissing «zal later volgen. Zooals gemeld, heeft de crisis-zuivelcentrale in de Beverwyksche conservenfabriek beslag gelegd op een hoeveelheid vet, dat afkomstig zou zyn van regeeringskoeien en waarvoor geen consent aanwezig was. Thans vernemen wy, dat de centrale beslo ten heeft de fabricatie van geconserveerd rund- vee-in-blik in de fabriek stop te doen zetten. Of deze stopzetting definitief zal zyn, zal van het nader scheikundig onderzoek afhangen. Woensdag werd Jan Snyders Vroegop, lid van de bemanning van de reddingsboot te Wijk aan Zee, een jarenlang bekend badman aldaar, 60 jaar. By het bereiken van dezen leeftijd wordt hij door de Noord- en Zuid-Holl. Redding My- gepensionneerd. Hy draagt twee reddings medailles. Van de Directie der N.V. Haarlemsche Broek - way-Bus My. vernamen wy dat met ingang van 17 dezer de volgende wyziging in de lynen zal ingevoerd worden: Lyn 1. Het eindpunt in het zuidelyk deel van Haarlem wordt verlegd naar het Schouwtje, vlak over de Schouwtjesbrug. In het noorden zal lyn 1 vanaf de Kleverlaan de volgende route nemen: Kleverlaan, Mamixstraat Stuyvesantstraat, Stuyvesantplein, Altenastraat Plataanstraat, Zaanenlaan, Mercuriusstraat, Perseusstraat, Middenweg (eindpunt). Hierdoor wordt bereikt dat de bewoners van 't nieuw gebouwde gedeelte van Haarlem Noord- FLESCHJES 20, 18 en 15 CENT HET BESTE BIER TWIJNDERSLAAN 9 TELEFOON 16902 Zoo zagen de Parijsche stra ten er tijdens de algemeene staking uit. De gevulde vuil nisemmers werden aan de kanten van den weg ge plaatst en niemand kwam, om ze te leegen In het Engelsche stadje Borough voerde een dilettan- tengezelschap, ter gelegen heid van den geboortedag van den Engelschen schrijver Charles Dickens een van zijn bekendste stukken „David Copperfield" op- De opvoe ring had plaats op een ge ïmproviseerd tooneel voor het stadhuis van het plaatsje West een betere verbinding krijgen met de stad. Tijdelijk zal, in verband met den slechten toe stand van de Zaanenlaan, de Wilgenstraat gere den worden. Lijn 2. Komende uit de stad zal ïy'n 2 niet meer den Heerensingel volgen doch de Dubbele buurt doorgaan, rechtstreeks op de Graafschap straat aan. Hier wordt !4 minuut gestopt en ver volgens doorgereden over de bestaande route. De bewoners van de Amsterdamsche Buurt krij gen hierdoor een snellere verbinding van de stad uiit. Passagiers voor Amsterdamsche Vaart en Amsterdamsche Poort kunnen aan de Graaf schapstraat blijven zitten en doorrijden tot de Poort. Voor die passagiers levert de wijziging dus geen voordeel op, wel echter voor alle be woners van de Amsterdamsche Buurt. Aan de Amsterdamsche Vaart bij den Ouden weg is door Openbare Werken het trottoir iets smaller gemaakt, waardoor aldaar een halte voor de bussen geplaatst kan worden naast de tramrails. Passagiers, komende met de E. S. M. uit Amsterdam kunnen nu uit de tram komende, direct in de bus stappen, zonder een grooten af stand behoeven te loopen, zooals nu het geval Was. Verder is aan B. en W. toestemming verzocht een wachthuisje te mogen plaatsen aan de Spaarnhovensitraat. Van deze halte wordt druk gebruik gemaakt en bij regen zal het publiek het op prys stellen, in een net wachtlokaal de komst van de bus „droog" af te kunnen vachten. In Rotterdam is het begonnen. Daar werden enkele radio-toestellen in beslag genomen, om dat de eigenaars verzuimd hadden van hun bezit de voorgeschreven aangiften te doen. Sinsdien is het als een loopend vuurtje door het land gegaan, dat de controle verscherpt was en dat er dus van een radio-S.O.S. sprake was. In de Maasstad steeg het aantal aangiften in korten tijd van 29.000 tot 33.000. Wij hebben by den directeur van het tele graafkantoor geïnformeerd hoe de zaak er in Haarlem voor staat. Ook hier is een lawine van nieuwe aangiften binnen gekomen Tot voor enkele dagen waren er 11.000 inge vulde papieren binnen. Thans zyn er al duizend bijgekomen en de toevloed wordt elk uur van den dag grooter. De betrokken afdeeling heeft dan ook plotseling handen vol werk. Het komt ons voor, dat het aantal van 12.000 nog zeer gering is voor een stad van ruim 120.000 inwoners. Als men vanaf een hoog punt een blik over de stad werpt, wemelt het van radio antennes, soms staan er zeven, acht door el kaar op een klein complex huizen. Aangifte doen lykt ons wel wenschelyk. Waarom zoudt U de narigheid van inbeslag neming op uw hals halen? De aangifte is kos teloos en de radio-belasting is er vooreerst nog niet. Overigens zoudt U aan de verplichte be taling van de laatste toch niet ontkomen. For mulieren zyn kosteloos verkrijgbaar bij den directeur van het rijkstelegraafkantoor. Voorkomt, dat U midden in den laatsten schla ger van de K.R.O.-boys de ambtenaren Uw toe stel ziet weghalen! S. O. S.! Hedenmorgen kwam op den Heerenweg nabij de Adriaan Pauwlaan te Heemstede een vier wielige luxe-auto uit de richting Haarlem Door slaap overmand is de chauffeur het stuur kwyt geraakt. Eerst reed hy een 10-tal meters over het rijwielpad en botste vervolgens tegen een boom. Wonder boven wonder bevond zich niemand op dit rijwielpad. Ook mag het een geluk ge noemd worden dat het een uurtje voor het aanvangen van het schooluur plaats had. De auto werd zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. De chauffeur kwam er nog vry gelukkig af met niet ernstaige sny- wonden aan zyn gezicht. Na door dr. De Groot te zijn verbonden kon hy per taxi naar zyn woning vervoerd worden. De Zuiderlingen die hier wonen kennen het Trappistenbier wel en zullen met genoegen ver nemen, dat het thans ook in Haarlem ver krijgbaar is. De andere liefhebbers van een potje bier moeten er beslist eens mede kennis maken, het donkere fabricaat is wel bijzonder smakelijk en. naar men ons verzekerde, zeer voedzaam. Wij willen echter niet aannemen, dat de bakkers nu niets meer te doen zullen hebben. De alléénverkoop van Trappistenbier heeft de heer C. Philips, die dezer dagen een keurige moderne miniraalwaterfabriek geopend heeft aan de Twijnderslaan 9. De 102de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken wordt gehouden Dinsdag 20 Februari, des namiddags te 7.30 uur in het gebouw der Ka mer, Nassauplein 6, Haarlem. De agenda is als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mede- deelingen. 4. Goedkeurin'; verzonden brieven aan: a. den Minister van Economische Zaken betreffende wetsontwerp tot regeling van den uitverkoop, b.de directie der Nederlandsche spoorwegen betreffende spoorwegen in den Haarlemmermeer. 5. Verslag der Afgevaar digden naar het Buitengewoon Congres van den Nederlandsche R. K. Middenstandsbond op Dinsdag 6 Februari te 's-Gravenhage. 6. Ver slag van den Afgevaardigde naar de Vergade ring te Amsterdam op 16 Februari betreffende: Wetsontwerp verkeersfonds. 7. Rondvraag. 8. Besloten Zitting. De gemeenteraad van Haarlemmerliede heeft destyds een gemeentelijke verkeersverordening aangenomen, waarin o.a. bepaald wordt, dat het voor bestuurders van motorrijtuigen verboden is elkaar te passeeren op het gedeelte van den ryksweg AmsterdamHaarlem, dat in de be bouwde kom van Halfweg ligt. De juridische adviseurs van de Kon. Ned. Automobielclub hebben daarna over de al of niet verbindbaarheid een principieele beslissing willen uitlokken. Mr. Scholvinck liet zich in de kom van Half weg verbaliseeren, toen hy bedoelde bepaling overtrad. De Haarlemsche kantonrechter ver oordeelde hem tot aen gulden boete en in appèl vroeg de Officier van Justitie bij de Haarlem sche Rechtbank vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en ontslag van rechtsver volging. De rechtbar.it heeft echter thans het vonnis van den kantonrechter bevestigd. Daar nu blijkt, dat de meeningen over het vraagstuk nogal uiteenlopen, zal de zaak voor cassatie by den Hoogen Raad worden voorge dragen. De Opera Studio pracht als tweede werk een operette voor het voetlicht. Eén der eerste ope- rette-Wfcrken, want Johann Strauss Jr. grond vestte met „Die Fledermaus" het eigenlijke operette-genre. Wat vóór dien tyd onder dien naam werd aangediend was gewoonlyk slechts een zangspel. „Die Fledermaus" is niet alleen het eerste operettewerk, het is bovendien nog steeds één der beste, der kunstvolste werken op dit gebied. (Menige komische opera staat op lager niveau). En dit niet als gevolg, omdat na dien tijd louter minderwaardig werk is gemaakt, maar wijl het op een zeer laag kunstpeil staat. Het is zoo kunstvol, dat het in het jaar 1894, twintig jaren na het ontstaan, in Weenen door het gezelschap van de Hofopera en in Hamburg onder leiding van Gustav Mahler met eerste operakrachten werd uitgevoerd. „Die Fledermaus" is overbekend en geliefd, niet het minst door de talrijke lyrische en toch pittig gerhythmeerde dansmelodieën (volstrekt niet alleen walsen) en de charme van het spel, ondanks het zeer luchtig onderwerp. Het onderwerp? Och eigenyk is het zeer sim pel. Een carnavalsgrap wordt gewroken door, beter gezegd is de aanleiding tot een tweede dus danige grap, die zoo niet kosteiyker, dan toch ingewikkelder en problematisch wordt. Doch zooals het in een operette behoort, alle situaties, tot de gekste toe, verkrijgen de ge- wenschte oplossing. Op een enkel fragment na, de ontknooping van het mysterie Markies Re- nard alias rentenier van Eisenstein, dat eenigs- zins dramatisch getint is, kan al net overige luchthartig, opgewekt en zorgeloos .vorden ge noemd en vermaakt men zich dus het geheele werk door met zang en spel. Het is bijna voortdurend, zooals de revanche nemers in het tweede bedrijf aanheft: lasset uns alle ein grossen Verein von Schwestern und von Brüdern sein. Het klinkt haast in deze dagen van burger krijg als ironie en spot, maar 't is toch de echt- Weensche geest, die dan toch ook wel weer, laten we hopen spoedig, zal terugkeeren. „Die Fledermaus" eischt natuurlyk een vertol king gelykstaand aan haar waarde: een kunst zinnige. En in velerlei opzicht heeft de Opera Studio aan dien eischen voldaan. Dirigent Paul Pella leidde op artistieke, smaakvolle wijze. Dit was zoowel uit solo-, en koorzang, als uit het orkesitspel duidelijk op te merken. Wel stond van de solisten de een veel hooger dan de ander. In Lia Fuldauer herkende men direct de be dreven zangeres en de geroutineerde actrice. Den coloratuurzang der Adèle-party beheerschte zy goed. Gerrit Visser (Eisenstein) stond als zanger hooger dan als acteur, terwyl Hellmuth (gevan genisdirecteur) en Werth (notaris) hem als spe lers overtroffen. De rol van Rosalinde door Ellen Schwarz of Else Musselli ('n eigenaardige wyze van aankon diging) voldeed, terwijl de cipier wat overdreef. Het koor zong verdienstelyk, Darja Collin en haar dansgroep gaven een origineele, allerfraai ste uitbeelding van de heerlijke wals „Rosen aus dem Süden" en de costuums waren weelderiger dan de décors en de requisieten. Eigenlyk moet alleS op het tooneel by een Weensch werk als „Die Fledermaus" zeer weel derig zijn. Wil men in alle opzichten de juiste sfeer scheppen, dan is dat een hoofdvereischte. Maar in Holland worden we op dit punt niet ver wend. Anders zou het nog 'meer tegengevallen zyn. Het pubiek talrijk opgekomen, betoonde zich uiterst voldaan. Een aansporing voor de Studio om haar arbeid voort te zetten en Haarlem meerdere malen te bezoeken. O. K. De 28-jarig bloemistknecht, die veertien da gen geleden voor de Haarlemsche Rechtbank te rechtstond, omdat hy de Werkloozenzorg in Lisse opgelicht had voor een bedrag van 76,56, door als werkloos kostwinner de. gezinsinkomsten te laag op te geven, werd heden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De Officier had zes maanden geëischt. De stand Donderdagmorgen by de neutrali satie om 6 uur was als volgt: 1. BuysseDeneef, 195 punten. 2. PijnenburgWals, 183 punten. 3. Schön—Richli, 157 punten. 4. LonckeCharlier, 143 punten. 5. Van KempenBraspenning, 110 punten. Met 1 ronde achterstand: 6. AertsHuertgen, 41 punten. Met 2 ronden achterstand: 7. BogaertSlaats, 90 punten. Met 7 ronden achterstand: 8. Van HevelDe Bruycker, 69 punten. Met 12 ronden achterstand: 9. RaesMortier, 69 punten. Met 17 ronden achterstand: 10. VerdijckVan der Horst, 71 punten. Met 20 ronden achterstand: 11. MortelmansVerschuere, 15 punten. Een schat van bloemen in de etalages en in den winkel toonde aanstonds, dat er op de Ged. Oudegracht 78 iets bijzonders te doen was. Het eerste lustrum der vestiging van den heer J. van Dam, daar ter plaatse, was reeds voorbij. Van de Barrevoetestraat gekomen, is de zaak in Heerenconfectie na 4 jaar op een andere leest geschoeid en is de eigenaar zich voor een groot deel ook gaan toeleggen op maatwerk. En dit was er weer op gericht om voor iedere beurs te kunnen leveren. Toen het succes op dit gebied niet uitbleef, groeide gezien de behoeften van het veel zijdig publiek de vraag naar een beter milieu en het verbouwen begon. Het resultaat hiervan bleek Woensdagmiddag bij de feestelijke heropening. Geheel verjongd is de oude zaak nu te voorschijn gekomen. Er bleek ook behoefte aan een goede pas gelegenheid en ook daarvoor is nu een plaats ingeruimd. Moderne etalages, moderne kleuren, modern ook de verlichting. In den winkel is door bijtrekking van achter gelegen vertrekken een ruimte in het quadraat verkregen, bij vroeger vergeleken. Daar is ook een daglichthal gekomen, zoodat de klanten zich gemakkelyk van de kleur der stoffen kunnen overtuigen. Betimmering en winkelinventaris, alles is in een jeugdig pak gestoken. En zoo niet alleen de bloemen reeds zeiden, hoevelen dit op prys stellen, dan overtuigden ons wel de velen, die den heer van Dam tot ge- lukwensch de hand kwamen drukken. In de Februari-aflevering van „De Wande laar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folk lore, buitenleven en toerisme, uitgegeven by A. G. Schoonderbeek te n, rept Ad. P. C. Baars van ontmoetingen met goudplevieren in een Noord-Hollandsch polderlandschap, Prac ticus geeft wenken met betrekking tot de ver zorging van kamerplanten in Februari en zoo wel G. J. Broekhuysen Jr. als A. Daanje ver tellen hoe alle vogels reageeren, wanneer de winter het leven moeilyk voor hen maakt. P. L. Rusticus zet uiteen, wat er in Februari in den tuin dient te geschieden en Jan P. Stry- bos brengt ons naar het strand, waar soms in teressante walvischachtigen aanspoelen. Ten slotte vestigen wij nog de aandacht op de arti kelen van dr. A. C. de Koek en G. D. Duursma, die respectievelijk betrekking hebben op astro nomie en cactussen. De aflevering is weer buitengewoon rijk ge ïllustreerd en vooral de platen, die in den foto wedstrijd zyn bekroond, kunnen in één woord juweeltjes worden genoemd. Naar wij vernemen heeft de heer Van Dam bedankt als secretaris-penningmeester van den R.K. Bond van Kappersbedienden, afdeeling Haarlem. Thans is de heer v. Grenen, voorzitter-pen ningmeester en" de heer J. J. Rooseboom-de Vries secretaris. Het adres van den secretaris is Geweerstraat 40 rd. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond hield haar jaarverga dering in Hotel Lion d'Or alhier. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer J. P. Starreveld. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden voorgelezen en goedgekeurd. Een commissie werd benoemd tot nazien der boeken. Herkozen werden als bestuursleden de heeren mr. P. van Driel, A. J. Luitingh en P. M. van der Sluys. De vertegenwoordigers in de Commissie van Overleg en de Dienstcommissies werden even eens herkozen. Door den voorzitter werden nog eenige mede- deelingen gedaan over het G. O. waarop een bespreking volgde. In de afgeloopen week zyn alhier 10 gevallen van roodvonk, 1 geval van diphtherie en 1 ge val van febris typhoïda geconstateerd. Maandag 5 Maart hoopt het echtpaar W. van der Kroft-M. van Flaman, wonende Gasthuis laan 147, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Voor de nog krasse oudjes, die veler sympathie genieten en by hun kinderen en klein-kinderen (in totaal reeds honderd in getal) in hoog aanzien staan, gaan morgen de bruidsdagen in. Een prachtige versiering heeft him woning een feestelyk aanzien gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5