Orde in Oostenrijk hersteld De H. Stoel en het Nazisme Sport en spel Nieuwe zege van Pijnenburg—Wals Beambte als ongeschikt ontslagen DUITSCHLAND EN HET VATICAAN TOESTAND ONDRAAGLIJK Britsch-Fransche adviezen THANS TE ANTWERPEN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 De ontdekking van den opstand Starhemberg en de Nazis Joodsche vluchtelingen naar Polen Hongaarsche grens gesloten PraagParijs Butmann haalt nieuwe instructies Toestand ernstig ,;De uitvoering van het Concordaat maakt niet alleen geen vorde ringen, maar verkeert steeds meer in haar tegendeel Rosenberg en Bergmann veroordeeld Districtsbesturen bijeen Belangrijke inleidingen Joh. J. Meyer overleden PAARDENSPOR7 LANDELIJKE RIJVEREENIGINGEN Algemeene vergadering der federatie te Utrecht THANS IN BEROEP ,V an Door en wilde de verklaring onderteekenen, toen hij merkte dat het ernst werd en omdat hygeen wachtgeld kreeg" Vertrouwd wordt, dat Dollfuss clementie zal toonen Berouw kwam te laat Wanneer ontslaan Tijdens de jachten van den laat- sten avond wisten zij één ronde uit te loopen en hierdoor de leiding te nemen Een spannend slot BOKSEN Van Dooren begreep het wel Toen hij geen wachtgeld kreeg BILJARTEN W er eldkampioenschap biljarten 4512 Het tournooi te Groningen De avondpartijen CameraLoughran PistullaDe Boer onbeslist VOETBAL NED. A ELFTAL-GILLINGHAM 28 Febr. a.s. te Rotterdam AUTOMOBILISME Uitreiking K. N. A. C.-beker Een paard aan 'i woord WEENEN, 16 Febr. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat ln geheel Oostenrijk weer or de heerscht. Weenen s bevrijd van de leden van den Schutzbund, die zich grootendeels hebben overgegeven en verder zijn gevlucht. De regeeringstroepen doorzoeken de socialis tische huizencomplexen naar wapens en nemen groote hoeveelheden in beslag. Hierbij wordt overal geconstateerd, dat deze huizen verkapte vestingen zijn, waarvan de strategisch voorname deelen met staal gepantserd zijn. In Weenen s het zakenleven weer normaal en in alle theaters zal weer worden gespeeld. De regeering ontvangt talrijke bewijzen van instemming met haar optreden. De arbeiders treden in grooten getale toe tot het door Doll- fuss geleide Vaderlandsche Front. In den afgeloopen nacht tegen twaalf uur kwam het op drie verschillende plaatsen te Weenen tot schietpartijen, die echter, zooals bij onderzoek bleek, hun oorzaak vonden in de overspanning en oververmoeidheid der regee ringstroepen. Een der wachtposten had gemeend onraad te bespeuren en een schot gelost, waar op een geheel cordon wachtposten het vuur opende. Tegelijkertijd werd in eenige troepen- verblijven alarm gemaakt doch de manschap pen konden spoedig naar hun kwartieren terug keeren. Het bureau van den staf in het hoofd bureau van politie is opgeheven. Een zekere aanwijzing voor de schatting van het aantal gewonden tengevolge van de ge vechten van de laatste dagen vindt men in een rapport van de vrijwillige reddingsbrigade, die het aantal hulpverleeningen op meer dan vijf honderd schat. Negentien doktoren, elf assis tenten, zestig verplegers en verpleegsters en twintig chauffeurs alleen aan beroepspersoneel en bovendien een groot aantal doktoren en ver- plegenden als vrijwilligers wareft ononderbroken in touw en de twintig ambulance-auto's en vele particuliere auto's, die door de eigenaars vrij willig waren afgestaan, hebben in de afgeloo pen dagen voortdurend gewonden van de plaat sen waar gevochten werd, weggehaald. WEENEN, 16 Febr. (Reuter.) Het „Neue Wie ner Tageblatt" publiceert een bericht, hoe het Marxistische plan tot den opstand werd ont dekt. Een politie-beambte zag op zekeren avond een man loopen met een groot pak bij zich. Het bleek een soc.-dem. gemeenteraadslid te zijn en het pak bleek springpatronen te bevatten. De politie ging vervolgens over tot huiszoe kingen en vond niet alleen groote voorraden wapenen en munitie, maar ook een uitvoerige correspondentie, waaruit bleek, dat in den tijd, toen het Oostenrijksche parlement werd uitge schakeld, verschillende sociaal-democraten met de radicale leiders der ontbonden Communisti sche partij overeenkomsten hadden getroffen om gemeenschappelijk tegen de regeering op te treden. Huiszoekingen bij communistische leiders brachten eveneens zeer belastend materiaal aan het licht. Uit Linz wordt gemeld, dat aldaar een ge heim ontsluierd is, dat den regeeringstroepen in de eerste dagen' van den opstand groote moeilijkheden heeft berokkend. Nadat een tweetal gebouwen onderzocht wa ren en men geen wapens had gevonden, wer end de troepen vanuit deze gebouwen toch nog beschoten. Een nieuw onderzoek bracht toen onderaardsche gangen aan het licht, waarin de belegerden zich terugtrokken om later weer op te duiken. LONDEN, 16 Febr. (Reuter): In een interview met de „Daily Mail" zeide starhemberg op het oogenblik geen basis te zien voor onderhandelin gen met de Nazi's, hoewel het denkbaar was, dat een compromis met de Oostendijksche nationaal- sociaalsociaüsten tot stand kwam. De Natio naal-socialisten zouden wellicht zeggen, dat zij zich in het kabinet tevreden stellen met de por tefeuilles van binnenlandsche zaken en open bare werken, maar dit zou wel eens, aldus Star hemberg, „het dunne einde van een wig kunnen be teekenen." De Weensche corespondent vam de (in deze materie geenszins onverdachte Red.) „News Chronicle" schrijft: De verwachting, dat de Oostenrijksche arbeiders in him vertwijfeling Nationaal-Socialisten zullen overgaan, is reeds bekrachtigd. Bij een bezoek aan een arbeiders wijk, die zwaar van de beschieting had geleden, kon men uitdrukkingen hooren als „Liever Hit- Ier dan Dollfuss." Volgens denzelfden corres pondent zouden de Oostenrijksche bladen op last van hoogerhand geen juiste beschouwingen geven over de oorzaken en het verloop der ge beurtenissen. De Heimwehr zou een scherpe eeinsuur uitoefnen. Algemeen spreken de Engelsche oladen de hoop uit, dat het niet in Oostenrijk tot de door de socialisten voorspelde en gevreesde „terechtstel- lings-orgie" zal komen. WARSCHAU. 16 Febr. (V. D.) De .Kurjer Czerwonny" meldt,g dat te Lodz en omgevin ongeveer vijfhonderd Joodsche vluchtelingen uit Weenen, die anti-semietische uitspattingen vree zen, zijn aangekomen. Ook de Warschau zijn volgens de „Gazeta Warszawska" vele vluchte lingen, voornamelijk studenten, aangekomen. Naar aanleiding hiervan eischt het blad onmid dellijke verscherping der bepalingen inzake het toelaten van buitenlandsche studenten tot de Poolsche universiteiten. De Poolsche pers is vrij algemeen van meening dat de positie van Bondskanselier dr. Dollfuss, ondanks de nederlaag der sociaal-democraten, onhoudbaar is geworden. Het zou nog slechts een kwestie van tijd zijn, wanneer Dollfuss van het politieke tooneel zal verdwijnen. zeide Dr. Hugh Dalton, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken in de laatste Labour- regeering: Toen Arthur Henderson nog minis ter van Buitenlandsche Zaken was, heeft hij tot de Oostenrijksche regeering privation een kalme waarschuwing gericht, welke inhieid, dat indien de regeering een burgeroorlog zou ver wekken, zij op een ongunstige houding van de Engelsche regeering zou moeten rekenen. Had de huidige regeering, zoo vervolgde spr., in overleg met de Fransche regeering zulk een waarschuwing laten hooren, aan het bloedver gieten in Weenen zou een einde gemaakt zijn. BOEDAPEST, 16 Febr. (Reuter) Naar uit Oedenburg wordt vernomen, heeft de Oosten rijksche regeering het overschrijden van de Oostenrijksche grens, zoowel te voet als met voertuigen, tot nader order verboden. PARIJS, 16 Febr. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Buitenl. zaken had gisteren op zijn terugreis van Londen, waar hij deelnam aan de Ontwapeningsonderhandelingen, een bespre king met minister Barthou. De staatslieden heb ben, de eventueele gevolgen der gebeurtenissen in Oostenrijk nagegaan, aangezien de verdere ontwikkeling van het huidige regiem door voor bereiding of aankondiging van de aaneensluiting met Duitschland belangrijken invloed op den toch reeds zeer gespannen internationalen toe stand zou kunnen hebben. De algemeene stem ming in Tsjecho-Slowakije en in de andere lan den der Kleine Entente is echter kalm en af wachtend. Onder deze omstandigheden kon den Barthou en Benesj gemakkelijk tot over eenstemming ten aanzien van de aan te nemen houding komen. De „Oeuvre" schrijft naar aanleiding van dit onderhoud: „De vraag is voor de Kleine En tente zoowel als de Westersche naties, in welke mate de mogendheden nog tusschen beide kun nen komen, om te verhinderen dat Oostenrijk een haard wordt van Europeesche conflicten." Onze Romeinsche correspondent seint: De onderhandelaar van de Duitsche regeering bij het Vaticaan, Ministerialdirektor Butmann, die de plaats inneemt, die von Papen openliet en die het vertrouwen geniet zoowel van het Vaticaan als van Hitler, is, na een zijner tal- looze bezoeken aan Rome, weer naar Berlijn teruggekeerd, om de Rijksregeering te informee- ren en nieuwe instructies te halen. Het gerucht, dat de onderhandelingen over de uitvoering van het Concordaat zouden zijn afgebroken, is on gegrond, maar de toestand blijft zeer gespan nen, gezien het feit, dat de actie tegen het positieve Christendom, ook van regeeringswege, (o.a. benoeming van Rosenberg tot algeheel geestelijk leider) steeds sterker wordt. (Van onzen Romeinschen correspondent) De heer Buttmann is sedert een dag of zes weer te Rome; voor de hoeveelste maal, sedert hij de onderteekening van het Concordaat tusschen den H. Stoel en het Duit sche Rijk bijwoonde, is al nauwelijks meer te tellen. (Volgens een recent Reuter-bericlit is hij weer vertrokken. Red.) Deze afdeelings- chef uit het ipinisterie van binnenlandsche zaken heeft als onderhandelaar in naam der Duitsche regeering de plaats ingenomen, die Von Papen al spoedig openliet. De ernstige per soonlijkheid die dr. Buttmann is, heeft het ver trouwen van het Vaticaan weten te winnen, evenals hij dat van kanselier Hitier geniet. Het is zeker voor een deel ook aan zijn persoon te danken, indien de verhandelingen tusschen het Vaticaan en het nationaal-socialisbische Duitschland, die over zulke delicate kwesties liepen en door zulke pijnlijke incidenten werden begeleid, van Vaticaansche zijde met zooveel geduldige kalmte zijn gevoerd. Was dit een diplomatiek resultaat van waarde, de practische vruchten der veelvuldige onder handelingen zijn minder bevredigend. Terwijl immers de uitvoering van het concordaat niet alleen geen voortgang maakte, maar nog verder steeds meer in haar tegendeel verkeerde, deden zich eenige feiten voor, die ook de beheerschte atmosfeer der Vaticjansche besprekingen nood wendig moesten verontrusten. Op de eerste plaats was dat de aanslag op de woning, zoo niet op het leven, van den kardinaal-bisschop van München, de kloeke figuur, aan wier vaderlandsliefde nooit iemand heeft getwijfeld en die met evenveel moed als gezag de afdwalingen van het opkomende nazi- heidendom rechtzette. Deze twee schoten, die blijkbaar als intimidatie bedoeld waren, wekten veeleer een moed, waaraan het de Kerk nooit heeft ontbroken. Nog ernstiger echter is een ander feit. De schoten van München konden als een incident behandeld worden, waarvoor de nationaal- socialistische regeering de verantwoordelijkheid van zich af schoof. Daarentegen sprak dit tweede feit: de benoeming van Rosenberg tot opzichter over de geestelijke opvoeding der nationaal-socialistische jeugd, een officieele en onmiskenbare taal. „Een godloochenaar als behoeder der geeste lijke opvoeding," zoo betitelde de „Osservatore Romano" zijn bericht van deze benoeming. Het feit moest ook den grootsten optimist doen ontstellen. Een staat, die op christelijken grond slag beweert te staan en een notoiren heiden met de bewaking van de het stond er uit drukkelijk bij geestelijke opvoeding van haar jeugd belast, zulk een staat heeft ófwel geen besef van de geestelijke waarden, en dat zou men van het nationaal-socialisme toch niet mogen gelooven ófwel hij neemt het met zijn christelijken grondslag wel heel erg licht. Het programboek van Rosenberg ..Der Mythos des XX. Jahrhunderts" moest op den Index worden geplaatst. Door deze benoeming heeft de nationaal- socialistische regeering een daad gesteld, die haar woorden logenstraft. En daarmee is in de verhoudingen tusschen H. Stoel en Hitler-regime een nieuw element gekomen, dat deze onder handelingen niet anders dan ongunstig kan beïnvloeden. De geduldig afwachtende houding, die het Vaticaan ten aanzien van de uitvoering van het Concordaat aannam, daarmee be antwoordend aan de betoogen der Duitsche regeering over haar bereidwilligheid en haar administratieve moeilijkheden, is hier gestuit op feiten, die niet alleen waakzaamheid, maar verzet vragen. De veroordeeling van Rosenbergs boek is een duidelijke stap, die voor de Duitsche regee ring een waarschuwing zou moeten zijn. (Het antwoord is geweest de aankondiging dat Rosen berg, in aanwezigheid van Hitier, voor heel de „wereld" zijn anti-christelijk program zal ont vouwen. Red.) Het Vaticaan, dat aan het Hitler-regime de volle maat van de verdiensten toekent, die het door zijn strijd tegen Bolsjewistische cultuur- vernietiging gehad heeft en dat dat gevaar nog niet verdwenen is, bewezen de stakingen en het geschutvuur in Parijs en Weenen en Ma drid het Vaticaan kan niet langer aarzelen, ook het gevaar, dat godsdienst en beschaving van de andere dreigt, aan te grijpen. Het is bekend, dat ook vele protestanten in Duitschland naar de Katholieke Kerk opzien als naar het bolwerk der christelijke Duitsche beschaving tegen de verwording, die haarvan een kleine, maar vernielzuchtige en beschermde minderheid bedreigt. De Kerk heeft den beginselstrijd nooit ge meden. De beide veroordeelingen, die de Con gregatie van het H. Officie heden doet publi- ceeren, dragen ertoe bij, licht te verspreiden in de vraagstukken, die voor haat en politieke twisten vertroebeld zijn. Opmerkelijk is o.a. een van de gronden der veroordeeling van het boek van Ernst Bergmann „Die deutsche National-kirche." „De schrijver," zoo heet het aan het slot, „verdedigt bovendien een overdreven en geheel radicaal nationalisme, dat volkomen in strijd is met de christelijke leer en cultuur." Hoe dikwijls heeft men de kerk niet bestre den in naam van de humaniteit! Hier is het de zuivere humanitas, het ééne en ver- a De militairen waren genoodzaakt bij de belegering van het Karl-Marx-Hoj te Weenen zwaar geschut in stelling te brengen eenigende mensch-zijn, dat de Kerk verdedigt tegen de enge begrenzingen van natie of ras, zoo deze oorzaak van haat en niet van liefde zijn. Het bestuur van den D. H. V. B. is er de laat ste jaren bijzonder op uit om voorlichting te geven bij vraagstukken op Sport-organisato- risch gebied. In het begin van dit seizoen werd in Haarlem een Leidersdag gehouden, waar directeur J. Mol sprak over „Jeugdbeweging en Sportactie" en de heer H. N. Smits een inlei ding hield over „Vraagstukken van Organisa tie". Niet lang daarna volgde een conferentie met de groote vereenigingen, waar verschillende vragen werden behandeld. Komende Zondag 1? Februari a.s. is er een bijeenkomst in Haarlem voor de voltallige besturen der verschillende districten van den D. H. v. B. Een tweetal urgente vraagstukken zal door ter zake des kundige inleiders worden behandeld. De heer F. van Veen, secretaris van het Bureau voor Medische Sportkeuring voor Ka tholieken te Amsterdam, zal spreken over Me dische Sportkeuring, een onderwerp hetwelk in derdaad voor sportbeoefenaren wel van groot belang geacht "worden. De secretaris van den Diocesaan-Haarlem- schen Voetbalbond, de heer G. Kruyver, houdt een inleiding over de samenstelling van de Algemeene Vergadering. De bedoeling is, om onder de oogen te zien en te bestudeeren de eventueele instelling van een z.g. Voetbal- parlement. De bijeenkomst is echter alleen toe gankelijk voor leden der Districtsbesturen. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer Joh. J. Meyer, voor zitter der „Zilveren Bal"-commissie. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd de algemeene jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Federatie van Landelijke Rij- vereenigingen onder voorzitterschap van Jhr. Coehoorn van Sminia. Aanwezig waren o.m. kolonel André de la Porte. als vertegenwoordi ger van den minister van Defensie, Mr. A. Slob, eere-voorzitter der federatie en de heer H. A. van Beuningen, voorzitter van het Nationale Stamboek. Het jaarverslag van den secretaris-penning meester, de heer W. Slob, werd onder applaus goedgekeurd, evenals het werkplan voor 1934 In verband met het tekort in 1933 en de be grooting van 1934 werd op voorstel van den Noordelijken bond van landelijke rijvereenigin- gen besloten de contributie van de leden te verhoogen tot ƒ2. Vervolgens werd de begrooting aanvaard. Met groote instemming werd kennis genomen van de mededeeling, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van 150 had toe gezegd. Esre-oorkonden werden uitgereikt aan kolo nel André de la Porte en de landelijke rijver- WEENEN, 16 Febr. (Reuter) De diploma tieke correspondent van de „Daily Tele graph" verneemt, dat de Engelsche regee ring op de meest discrete en vriendschap pelijke wijze tegenover bondskanselier Doll fuss en de Oostenrijksche regeering het vertrouwen heeft uitgesproken, dat zj] cle mentie zal weten te toonen. Naar verluidt, heeft de nieuwe Fransche regeering te Weenen eenzelfde vermaning laten hooren Engelands raadgeving is geschied in den loop van diplomatieke besprekingen en be- teekent geen officieelen stap. In een gisteravond gehouden redevoering Donderdagmiddag werd voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht de zaak van Doo- ren behandeld. De heer F. van Dooren, beambte op het departement van Defensie werd 15 April 1933 ontslagen wegens ongeschiktheid. Hij was nJ. lid van de S.D.A.P. en had geweigerd de bekende verklaring te onderteekenen. Hij was in beroep gegaan bij het ambtenaren gerecht welk college het beroep ongegrond ver klaarde. Daarna was de zaak aanhangig gemaakt bij den Centralen Raad van Beroep. Als verdediger van F. van Dooren voerde mr. Waslander het volgende aan. Van Dooren heeft voor het niet onderteekenen van de verklaring goede redenen gehad. Als de overheid haar ambtenaren een verklaring voor legt, moet dat een duidelijke verklaring zijn. De voorgelegde verklaring voldeed niet aan de zen eisch. Zij hield in dat de onderteekenaar „onder alle omstandigheden" trouw beloofde aan de regeering. Van Dooren had bezwaar tegen de uitdruk king: onder alle omstandigheden en wellicht terecht. Wat beteekende verder de uitdrukking: „de regeering?" Was daar iedere opvolgende regeering onder begrepen of niet? Van Dooren wist wel dat het mogelijk was dat de regeering pogingen zou doen om bepaal de menschen te weren van de departementen. Hij wist toen nog niet of hij ook onder die bepaalde individuen zou vallen. De heer Voor dewind heeft de eerste verklaring onderteekend maar dit voor de tweede verklaring geweigerd. De regeering heeft toegegeven, dat de eerste verklaring onduidelijk was door Voordewind een tweede verklaring voor te leggen. Van Dooren heeft geweigerd direct te onder teekenen. De bedoeling van de regeering was dat men zich zou gaan beraden of men het lidmaat schap der S.D.A.P. zou laten varen. Dus de regeering moest dan ook de gelegen heid geven daar over te beraden. Aan van Dooren is die gelegenheid niet ge geven. Later heeft van Dooren n.l. verzocht de ver klaring a.snog te mogen onderteekenen maar dat is hem geweigerd. Tot de ongeschiktheid Is geconcludeerd op grond van omstandigheden en eigenschappen die al twintig jaren aanwezig zijn geweest. Alleen als later nieuwe feiten of omstandig- Meer en meer naderde het einde van dezen Zesdaagsche en het was den laatsten avond natuurlijk weer propvol. De sprints van zes uur hadden het volgende resultaat: le sprint: Wals, Van Kempen, Mortier, Schoen. 2e sprint: Richli, v. d. Horst, Deneef, Bras- penninx. 3e sprint'. Wals, Schoen, Slaats, Mortier. 4e sprint: Buysse, Wals, Schoen, v. d. Horst. 5e sprint: Van Kempen, Schoen, Wals, Buys se. Omstreeks zeven uur geeft De Bruycker op. Er worden den laatsten avond vele en groote premies uitgeloofd, wat natuurlijk leven in de brouwerij brengt. De hekkensluiters profitee- ren hiervan en weten eenige ronden te nemen. Even na acht uur gaat het beginnen. Onze lanögenooten Pijnenburg-Wals staan nog steeds op de tweede plaats. Zij moeten dus een ronde nemen om te kunnen winnen. Dit gaat thans geschieden. Wals gaat uitloopen en krijgt een goeden voorsprong, hij wordt goed afgelost door Pijnenburg en weldra is het zoo ver, zij liggen alleen aan den kop met een ronde voorsprong op de overigen. Buysse-De- neef willen het hierbij niet laten en nu gaat Buysse er vandoor. Het gelukt echter niet Onze landgenooten halen in en zorgen er voor dat ze hun ronde niet verliezen. Het zijn nu onze landgenooten Van Kempen en Braspenninx en het Duitsch-Zwitsersche koppel Schoen-Richli die het probeeren, doch ook zij krijgen nul op het request. Het hekken- sluitende koppel Mortêmans-Verschueren weet intusschen coor al dat gejaag een ronde te nemen. Aeits probeert er ook nog eens tus- schenuit te gaan en weldra is hij een halve ronde uitgeloopen, doch het veld volgt goed en weldra is hij weer ingehaald. Verdyck-v. d. Horst hebben nog een ronde weten te nemen. Buysse en Loncke probeeren het nog eens om hun verloren ronde weer terug te winnen en weer aan den kop te komen. Onze land genooten zijn echter steeds op hun hoede en geen van de koppels krijgt een Kans. Intus schen is de tijd van de zeventien sprints van het laatste uur aangebroken. Ook hier wor den nog uitlooppogingen gedaan, doch alle zonder succes. De resultaten van de sprints waren als volgt: le sprint: Van Kempen, Charlier, Buysse, Huertgen. 2e sprint: Wals, Deneef, Bogaerts, Schoen. 3e sprint: Loncke, Deneef, Schoen, Aerts. Het pleit is nu beslecht. Het is geen der koppels gelukt bij den kop te komen en Pijnenburg—Wals hebben dus dezen Antwerp- schen Zesdaagsche gewonnen. Onder groot en thousiasme en luid applaus rijden zij hun eere-rondjes. In 145 uur zijn in totaal afgelegd 3476,685 K.M. De eindstand was als volgt: 1. PijnenburgWals 228 pnt. Op een ronde: 2. BuysseDeneef 244 pnt. 3. SchoenRichli 203 pnt. 4. LonckeCharlier 181 pnt. 5. Van KempenBraspenninx 149 pnt. Öp twee ronden: 6. AertsHuertgen 63 pnt. Op vier ronden: 7. BogaertsSlaats 110 pnt. Op acht ronden: 9. RaesMortier 73 pnt. Op negen ronden 10. Verdyck—v. d. Horst 80 pnt. Op achttien ronden: 11. MortelmansVerschueren 16 pnt. 4e sprint: Charlier, Pijnenburg, Deneef, Schoen. 5e sprint: Aerts, Braspenninx, Bogaert, Charlier. 6e sprint: Aerts, Deneef, Bogaert, Charlier. 7e sprint: Braspenninx, Deneef, Schoen, Huertgen. 8e sprint: Van Kempen, Loncke, Aerts, Slaats. 9e sprint: Charlier, Bogaert, Huertgen, Buysse. 10e sprint: Van Kempen, Loncke, Slaats, Richli. 11e sprint: Charlier, Huertgen, Richli, Bo gaert. 12e sprint: Van Kempen, Loncke, Schoen, Deneef. 13e sprint: Pijnenburg, Schoen, Loncke, Braspenninx. 14e sprint: Buysse, Schoen, Charlier, Pijnen burg. 15e sprint: Charlier, Wals, Richli, Huert gen. 16e sprint: Van Kempen, Wals, Richli, Huertgen. 17e sprint: Buysss, Van Kempen, Bogaert, Pijnenburg. eeniging Winterswijk en herinneringswimpels aan de vereenigingen, die deel uitgemaakt had den van de federatie-ploeg in Dortmund en Amsterdam, n.l.: de L. R. 't Zandt, F.E.O., Lon- neker, kapitein van der Wal, Amstelruiters, Hoeksche ruiters, West-Friesland en Varsse- veld. De ruiters, die de groote veelzijdigheidsproef 1928 en 1933 hadden afgelegd, hadden diploma's in ontvangst te nemen. De heeren R. v. d. Hoek, Jb. Maarsingh en W. Slob werden als bestuurslid herkozen, ter wijl het bestuur werd uitgebreid met den heer D. Blom te Drienen, voorzitter van den Óver- jjssejschen Bond. heeren F. Habnit en ir. G. Bakker Schut voor dezen sterrit uit Athene vertrokken en zonder strafpunten te Monte Carlo aangekomen. heden bekend zijn geworden zou men wegens ongeschiktheid kunnen ontslaan. Alleen persoonlijke opvattingen en eigen schappen mogen hier in het geding worden gebracht. Jhr. dr. Kramer die optrad als vertegen woordiger van den minister van Defensie ver wees op de eerste plaats naar de argumenten van mr. Telders m de zaak Voordewind. Plei ter betwistte de onduidelijkheid der verklaring en was van meening dat van Dooren heel goed begrepen had wat de verklaring beteekende. Er is gebleken dat van Dooren niet veel zin ha„ te bedanken voor de S.D.A.P. Er is hem inderdaad geen bedenktijd gegeven want men moet een dergelijke verklaring zon der aarzelen onderteekenen. Een dag later had men hem echter nog wel de gelegenheid willen schenken maar van Doo ren verzocht pas veel later om te mogen tee kenen. Toen hij bemerkte, dat het ernst werd is hij pas met zijn verzoek gekomen. Onbekwaamheid kan niet na vele jaren blij ken, maar wel onges-hiktheid. En van Dooren bleek ongeschikt te zijn, doordat hij de verkla ring niet wilde onderteekenen. Daar komt nog bij, dat hij in de veronder stelling verkeerde dat hij bi) een eventueel ont slag wachtgeld zou krijgen maar toen hij ont slagen was zonder wachtgeld, diende hij een verzoek in om de verklaring alsnog te mogen onderteekenen. Nadat mr. Waslander gerepliceert had, werd de uitspraak bepaald op 8 Maart De middagpartijen werden voortgezet met de ontmoeting tusschen de Belgen Van Belle en Moons. Het was hier een technisch bijna vol maakte demonstratie van Van Belle, die zijn landgenoot geen schijn van kans gaf en in 10 beurten de partij uitmaakte. De cijfers waren' Van Belle 40C pnt. 10 brt. h.s. 155 moyenne 40.00 Moons 95 pnt. 10 brt. h.s. 75 moyenne 9.50 De laatste partij was een weinig belangwek kende strijd tusschen de Duitschers en Sorge. De h.s. in deze partij was 79. Liefst 38 beurten had de winnaar Joachim noodig om de 400 uit te maken, een aantal dat verder commentaai geheel overbodig maakt. De cijfers waren: Joachim 400 pnt. 38 brt. h.s. 79 moyenne 10,52 Sorge 302 pnt. 38 brt. h.s. 57 moyenne 7.94 Een van de meest interessante en spannend ste wedstrijden die des avonds werden gespeeld was ongetwijfeld de ontmoeting tusschen den 58-jarïgen Dokkumer, Wiemers en den jongen Franschman Cöte De cijfers waren: Wiemers 400 pnt. 17 brt h.s. 104 moyenne 23.53 Aan de andere tafel werd gespeeld de ont- Cóte 372 pnt. 17 brt. h.s. 58 fnoyenne 21.88 moeting Moons-Albert. De cijfers waren: Albert 400 pnt. 20 brt. h.s. 82 moyenne '20.— Moons 388 pnt. 20 brt. h.s. 139 moyenne 19 40 Van Belle had in zijn tweede ontmoeting, die tegen Sorge. niet al te veel moeite. Sweering ontmoette in de tweede ronde den Duitschen kampioen Joachim. Hoewel onze landgenoot in de eerste serie een goede en vlot gespeelde 68 noteerde liet hij het daarna zit ten. Na de 16e beurt was de stand: Joachim 345. Sweering 268. Toen eerst kwam Sweering beter op dreef en demonstreerde voortreffelijk en technisch hoog staand spel en scoorde ach tereenvolgens 71 en 52, waartegenover Joachim slechts 30 2 stelde. Vrij onverwacht kwam aar Sweering's laatste serie een einde, waarvan Joachim dankbaar profiteerde en de 400 vol maakte. Daar ook op deze wed strijden het systeem Avé wordt toegepast, hau Sweering, die niet van Acquit had gespeeld nog een Deurt tegoed en maakte hij eveneens de 400 uit. Deze spannende strijd eindigde dus onbeslist. De cijfers waren: Joachim 400 pnt. brt. 20 h.s. 80 moyenne 20.— Sweering 400 pnt. brt. 20 h.s. 20 moyenne 20.— Hiermede waren de partijen van Donderdag teneinde. Uit Miami wordt gemeld dat de wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaar gewicht tus schen Primo Camera en Tommy Loughran, die op 22 Februari was vastgesteld, uitgesteld is tot 28 Februari. In het Hamburgsche „Punching" vond Woens dagavond voor 2000 toeschouwers de met span ning tegemoetgeziene ontmoeting tusschen de half-zwaargewichten Pistulla (Berlijn) en onzen landgenoot Rlenus de Boer plaats. Het werd een zeer mooi gevecht, dat onbeslist eindigde. In de eerste ronde was de Duitscher in de meerder heid en deelde hij harde klappen uit De Boer's verdediging was echter goed en vooral de laatste ronde was hij in de meerderheid. De uitspraak luidde dan ook zeer terecht: on beslist. Op Woensdag 28 Febr. as. speelt het Neder- landsch A-elftal op het terrein van Sparta te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen Gilling ham, een Engelsche prof.-club, uitkomende in de derde divisie. Hedenochtend te half twaalf zal ln een der zijzaaltjes van het restaurant in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de door de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club uitge loofde beker voor de beste prestatie van een Nederlandschen rijder, lid der club, in den ster- rit naar Monte Carlo officieel worden overhan digd aan den heer J. van der Heyden. Zooals men weet is de heer Van der Heyden met de „Wij paarden eischen nooit iets, maar „wij zijn den heeren achter het autostuur „heel dankbaar, als ze niet zoo vlak „langs ons stuiven. En mijn collega's, „die een zwarep kar trekken, vragen U „vriendelijk om hen niet noodeloos te „laten stoppen. „Toe, wilt U niet een klein beetje reke- „ning met ons houden Elk paard, dat „voor mag gaan, ook al heeft hij er „eigenlijk geen recht op, zal U met een sa „dankbaren blik beloonen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10