Bauer en Deutsch te Pressburg JECOVITOL Verklaring van Starhemberg Spanje en Rome FRANSCH ANTWOORD OP DE DUITSCHE NOTA Malversaties te Horst DE HOUDING DER TSJECHEN UITDAGEND ANTWOORD AAN DEN PAUS Rosènherg zal voor de wereld" spreken BERLIJNS EISCHEN VIN DEN GEEN GEHOOR Zuivering van den Bijbel VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 „De berichten, volgens welke Tsjecho-Slowakije Oostenrijk zou binnenrukken, berus ten op fantasie Socialistische leiders gevlucht De houding van Tsjecho- Slowakije „De regeeringsambtenaren moeten geen deel uitmaken van partijen" Een strenge dictatuur noodzakelijk ONTBINDING MONARCHIS TISCHE ORGANISATIES GEIJKTE LEVERTRAAN Rechtstreeksche onderhandelingen voorloopig gestaakt Een dokter voor de Byrd-expeditie Nieuwe expeditie uit Zuid-Afrika Een doodvonnis Tegen Duitsch communist, die zijn zoon vermoordde Devaluatie te Praag? ■K— m&mMWMèï- Na de onlusten op Cuba Engeland, Frankrijk, Ver. Staten, Spanje en China eischen schadevergoeding Onuitroeibaar gespuis? Frankrijk wenscht zijn koloniale troepen buiten beschouwing te laten Maar S.S. en S.A. tellen mee Katholiekendagen in 't Bisdom Haarlem Reglementsherziening en benoe ming van leden van het Hoofdbestuur Vraagstukken voor de boomkweekerij Regeling tusschen Duitschland en Nederland getroffen DUITSCHE DOLLARCOUPONS Zij kunnen slechts in Amerika geïnd worden BRANDSTICHTING TE VUGHT De zaak met gesloten deuren be handeld. Eisch zes maanden Belastingontvanger aangehouden Duitsche psalmen BOTER NAAR FRANKRIJK EN SAARGEBIED Invoerrecht gewijzigd INDISCH ESKADER NAAR SINGAPORE Vlagvertoon in de haven GASVERSTIKKING TOEPASSING WET OP DE COUPONBELASTING Pater v. d. Haak bediend De Londensche correspondent van „Havas" meldt dat op het oogenbiik een gedachtenwis- seling plaats vindt tusschen Rome en Londen eenerzijds en Londen en Parijs anderzijds tn verband met den toestand in Oostenrijk en met betrekking tot de Duitsche politiek tegen over Oostenrijk. Het lijkt waarschijnlijk, dat de besprekingen welke Lord Eden op het oogen blik met de verschillende regeeringen voert, over deze kwestie gaan. In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Attlee namens de oppositie de vraag gesteld, of de minister van buitenlandsche zaken met het oog op de gebeurtenissen in Oostenrijk stappen wil doen teneinde een spoedig bijeenkomen van den Volkenbond te bewerken. Simon antwoordde hierop, dat de ernstige en zeer betreurenswaardige gebeurtenissen in Oos tenrijk door de Engelsche regeering nauwkeu rig worden gadegeslagen. Het is het Lagerhuis bekend, dat de Oostenrijksche regeering in ver band met den internationalen toestand heeft besloten, een beroep op den Volkenbond te doen. Wat den binnenlandschen toestand van Oostenrijk betreft, hij is er van overtuigd, dat het Huis zich accoord zal verklaren met het principe, dat een land niet gerechtigd is zich te mengen in de aangelegenheden van een an deren staat. De Labourafgevaardigde Cocks was van mee ning, dat Oostenrijk zich toch in een bijzon dere situatie bevindt en dat de mogendheden zich voortdurend met de Oostenrijksche aan gelegenheden bemoeien. De conservatieve afgevaardigde Sooerville constateerde, dat de socialistische agitatie alle verwarring heeft veroorzaakt. Van de banken der Labour Partij klinkt het dan luide: „Neen, neen!" De Labourman Wedgewood vraagt dan of de Engelsche regeering de Oostenrijksche regeering wil duidelijk maken, welk een slech ten indruk het ophangen van socialisten maast. (Geroep van de ministersbanken „Oh, oh!") Bevan voegt er bij: „En het neerschieten van vrouwen en kinderen!" De Labourafgevaardig de Thorns Wraagt tenslotte: „Zijn de socialis ten niet de vreedzaamste menschen ter we reld?" op de laatste vragen werd door de regee ring geen antwoord gegeven. PRAAG, 16 Febr. (Reuter). Naar de bladen melden, zijn de twee Oostenrijksche sociaal democratische leiders Dr. Otto Bauer en Dr. Julius Deutsch, de laatste met een verwon ding aan het linker oog te Pressburg aange komen. In de nabijheid van Pressburg hebben ook eenige groepen arbeiders, waaronder 47 leden van den Schutzbund uit Floridsdorf de Tsjechische grens overschreden. Zij werden onmiddellijk ontwapend. De fractie-leiding der Chr. socialen heeft be sloten Bondskanselier Dolllfuss voor te stellen het parlement bijeen te roepen. Na de nietig verklaring der socialistische mandaten bestaat het parlement uit 68 Chr. socialen, 10 leden van den Landbond en 7 Groot-Duitschen. Het Heimatblok is destijds reeds op bevel van Starhemberg ontbonden. BU de besprekingen inzake het handels- en scheepvaartverdrag met Bulgarije in de com missie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden werden door enkele spre kers ook de laatste gebeurtenissen in Oosten rijk te berde gebracht. Minister Dr. Krosta verklaarde daarop, dat hij als vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche zaken geen rapport kon uitbrengen over de binnenlandsche verhoudin gen van een of ander land. Het is derhalve niet mogelijk, de gebeurtenissen in Oostenrijk en het ingrijpen der regeering aldaar goed te keuren of te veroordeelen. Men zou hoogstens kunnen spreken over deze zaak, voorzoover die Tsjecho-Slowakije betreft. Tsjecho-Slowakije kan niet in deze gebeur tenissen ingrijpen. Dr. Krosta noemde de be richten, volgens dewelke Tjecho-Slowakije Oostenrijk zou binnenrukken om de orde te herstellen, fantasie en onmogelijkheid en be sloot met de woorden: „Wanneer een staat, welke ook, de grens zou overschrijden of in zou grijpen in de Oostenrijksche aangelegen heden, zouden wij niet zwijgen. Dat beteekent zeker niet dat wijzelf een inval in Oostenrijk zouden doen. Wij zouden slechts een protest indienen bij de bevoegde instanties. Zoo zou dat ook gebeuren in het geval, dat de Oosten rijksche regeering iemand te hulp zou roepen. Wij moeten echter de Oostenrijksche toestan den met de grootste aandacht volgen om voor alle gevallen voorbereid te zijn waarin de Oos tenrijksche gebeurtenissen misschien op een of andere wijze ook ons direct zouden kunnen be trekken. Zooveel kan men misschien reeds zeg gen, dat de toestanden in Oostenrijk zonder dat opgeroepen buitenlandsche factoren ingrijpen, nauwelijks tot rust zullen komen, daar het permanente gevaar bestaat, dat het tot iets zal komen, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk zou kunnen bedreigen. Oostenrijk is volgens het protocol van Ge neve van 1922, dat ook onderteekend is door Tsjecho-Slowakije, gehouden, zijn onafhanke lijkheid te bewaren. Wanneer van een of an dere zijde de poging zou worden gedaan in breuk te plegen op deze onafhankelijkheid, dan zouden allen die dit protocol onderteekend heb ben, ingrijpen. Ik twijfel niet dat dit door tusschenkomst van den Volkenbond of minstens door een over eenstemming van alle onderteekenaars van het protocol zou geschieden. De tweede mogelijk heid zou zijn, dat Oostenrijk de bescherming van deze staten zou verzoeken. In dit geval zou het het ingrijpen kunnen vragen van alle sta ten, die zijn onafhankelijkheid waarborgen en niet slechts de bescherming van een van hen. Het zou dan de taak van deze staten zijn, over eenstemming te verkrijgen over het optreden, hetgeen wij noch kunnen voorschrijven noch "bepalen." Aan het slot der debatten verklaarde Dr. Krosta nog op een vraag betreffende Tsjecho- Slowaaksche voorbereidingen voor een mobili satie, dat deze gedachte zoo onzinnig is, dat ieder dementi overbodig schijnt. Uit rapporten over in den laatsten tijd in gestelde onderzoekingen in Weenen en de bondslanden blijkt, dat tijdens de vier dagen van den strijd de verschillende groepen van den Schutzbund, aangezien de socia listische berichtendienst stopgezet was, contact hielden door middel van advertenties in groote burgerlijke dagbladen. Langs dezen weg wer den aan de leiders der afzonderlijke acties in de landen zekere bevelen overgebracht. Even eens heeft men vastgesteld, dat in Weenen het stilleggen van de electrische tram het sedert maanden afgesproken teeken was voor de ver schillende groepen van actie in het Oostelijk gebied om op te treden. Heden heeft een afdeeling van den Heimat- schutz de hoofdpost van de brandweer te Wee nen bezet, daar het herhaaldelijk is voorgeko men, dat via de brandweerposten instructies doorgegeven zijn naar de strijdende socialisti sche troepen. De Heimwehrafdeeling heeft den technischen dienst aan de toestellen voor door geven van berichten op zich genomen. Nu heden een zekere rust is ingetreden in de gevechten ter onderdrukking van den opstand van den Schutzbund, wordt algemeen gevraagd naar de verliezen, die door beide partijen gele den zijn. Het vaststellen van het aantal dooden van den Schiitzbund stuit op groote moeilijk heden, daar de Schutzbund zijn dooden voor een groot deel tijdens den strijd heeft weggehaald. De veelvuldig wisselende posities in den strijd om Floridsdorf en Simmering hebben eveneens tot gevolg gehad, dat talrijke dooden nog steeds niet gevonden zijn. In het Algemeene Zieken huis zijn volgens officieele mededeelingen tot Woensdag rond 130 personen aan hun verwon dingen bezweken. Uit 152 afzonderlijke gevech ten, waarin gemiddeld een verlies van vier men- schenlevens werd opgegeven, zou een totaal vol gen van 600 dooden. De verliezen van den Schutzbund in Schlingerhof en Floridsdorf wor den geschat op 150, in het Karl Marx-hof op 60, in het station van Heiligenstadt op 30. Deze groote verliezen worden geweten aan gevechten in gesloten gebouwen en aan het gebruik van de artillerie. Op grond van zuiver particuliere, officieel niet bevestigde schattingen, gebaseerd op deze en dergelijke mededeelingen wordt derhalve het totaal verlies voor den Schutzbuund geschat op voor Weenen 1000 en in de landen 500. Inzake de ter aarde bestelling van de slacht1- offers zijn nog geen besluiten genomen. WEENEN 15 Febr. Hedenavond heerscht kalmte in de stad. De militaire veiligheids maatregelen, de algemeene alarmtoestand en het standrecht blijven bestaan, daar steeds nog rekening gehouden wordt met de moge lijkheid van een nieuw opflakkeren van de be weging en nieuwe locale gevechten. Men tracht de verdere bewegingen van de leden van den Schutzbund te controleeren en vast te stellen of op nieuwe punten concentraties van Schutzbundmannen plaatsvinden. De ont wapeningsactie wordt voortgezet. WEENEN, 16 Febr. (V.D.) Hedenmiddag is Starhemberg hier ter stede teruggekeerd na een tocht door de provincie in Opper-Oosten- rijk. Hij verklaarde dat hij voldaan was over het snelle onderdrukken van het geweld in de provinciegebieden. De executie van enkele socialistische leiders aldus Starhemberg zal onvermijdelijk zijn. In Linz zullen morgen drie hunner worden opgehangen, mogelijk over morgen. „Ik zou liever zien, dat zij gefusilleerd wer den, dan opgehangen" voegde Starhemberg hieraan toe, „zij hebben dapper gevochten." De eerste processen tegen de gearresteerde socialisten van Linz zullen morgen beginnen. Galgen zijn reeds opgericht op de binnenplaats achter het gerechtsgebouw. Verder verklaarde Starhemberg heden nog, dat er geen mogelijkheid bestaat van een na tionaal socialistisch regiem in Oostenrijk. „Laat u niet misleiden, aldus Starhemberg, door de rumoerige actie van een handjevol studenten." „Ik geef toe, dat iedere fatsoenlijke Oosten rijker in zijn hart Duitscher is. Maar Duitscher zijn is nog iets anders dan nationaal-socialist zijn. Er ligt een brutaliteit in het nationaal- socialisme, dat de Oostenrijkers afstoot. Per soonlijk ben ik van meening, dat een nationaal- socialistisch regeeringssysteem niet duurzaam kan zijn, behalve misschien in Pruisen. De ge moedelijker Zuidelijke Duitschers zullen bij ge legenheid eischen vrij te worden van de over- heersching door den Pruisischen geest. Dat zal niet gebeuren voor verscheidene jaren voorbij zijn, want de Zuidelijke Duitschers komen slechts langzaam in beweging. Wij stellen ons er mede tevreden te wachten en in dien tus- schentijd onze onafhankelijkheid te bewaren. De Anschluss kan op geen enkel moment ern stig worden opgevat. Deze zou een oorlog te voorschijn roepen." Tenslotte verklaarde Starhemberg nog, dat thans een periode van strenge dictatuur nood zakelijk zou worden voor het welzijn van Oos tenrijk. Tot dusverre had Dollfuss een semi-consti- tutioneel bewind gevoerd, waarbij hij aan vele kanten gebonden was. „Nu echter moeten wij in Oostenrijk een onbeperkten dictator hebben, totdat een nieuwe constitutie behoorlijk in wer king zal zijn gesteld. Ik zal voorstellen, dat alle regeeringsambte naren mannen moeten zijn, die geen deel uit maken van partijen." STUTTGART, 15 Febr. (D.N.B.). Alle mo narchistische organisaties in Wurtemberg zijn ontbonden. Haar vermogen is in beslag ge nomen. are» .wil nog niet altijd zeggen: ge- zond blijven. Vergroot Uw weerstandsver mogen tegen griep en andere infectie-ziek ten door middel van JECOVITOL. Geijkt door een Nederlandsch Professor! Gewaar borgd gehalte: minstens 50 eenheden Vita mine A en 250 prophyl. 125 internat.) genheden Vitamine D. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA De Congregatie van het H. Officie heeft het boek van Alfred Rosenberg „Der Mythos des XXen Jahrhundert", op de lijst der verboden boeken geplaatst en Z. H. de Paus heeft in een toespraak tot een groep pelgrims dit boek ver oordeeld als heidensch en vernietigend voor de Christelijke cultuur. In dit licht bezien is het teekenend, dat Rosenberg, die kort geleden werd benoemd tot leider der geheele geestelijke nazi-cultuur, in aanwezigheid van Hitier zelf zijn officieele programrede zal houden, welke rede uitgezonden zal worden in tegenwoordig heid van den „Führer" en zal worden uitge zonden over heel de wereld. Wij ontvingen d.d. 15 Febr. van het D. N. B. volgend bericht: „Volgens een mededeeling van den „Kampf- bund für Deutsche Kultur" zal op 27 Februari e.k. de Rijkscultuurleider, Alfred Rosenberg, in de Kroll-opera, in bijzijn van den Führer. Adolf Hitler, een voordracht houden: „Der Kampf um die Weltanschauung". In verband met de buitengewoon cultuur-politieke en rich ting aangevende beteekenis van deze voordracht zal zij over alle Duitsche zenders worden uitge zonden, bovendien zal zij op de korte golf met versterkte zenders worden doorgegeven naar Afrika, Noord Amerika, Zuid-Amerika en Azië." MADRID, 15 Febr. (Eigen tel.) Naar „United Press" van gezaghebbende zijde verneemt, is krachtens een besluit van den minister van Buitenlandsche Zaken, het vertrek van een vertegenwoordiger der Spaansche regeering, die met het Vaticaan in onderhandeling zou treden, voor onbe- paalden tijd uitgesteld. De reden hiervan is dat de inleidende besprekingen met Mgr. Tederchini, den Pauselijken Nuntius, slechts zeer langzaam vorderen, terwijl het „inci dent" van Zondag j.l. in de kathedraal van Madrid de moeilijkheden nog vermeerderd heeft. DUNEDIN, 15 Febr. (Reuter) De „Discovery II" is heden vertrokken met dr. Potaka aan boord en levensmiddelen voor de expeditie- Byrd. Dr. Potaka zal dr. Shirley, die ziek is ge worden, bij de expeditie-Byrd vervangen. KAAPSTAD, 15 Febr. (Reuter) Het jacht „Muiford" is heden met vice-admiraal Evans aan boord, naar het continent van de Zuidpool vertrokken, teneinde wetenschappelijke gege vens te verzamelen, vooral ten aanzien van de magnetische afwijkingen van het compas. De „Muiford" zal zich naar een plek van het Zuid poolgebied begeven, waar nog nooit een schip is geweest. SCHWEIDNITZ, 15 Febr. (D.N.B.) De ge zworenenrechtbank alhier veroordeelde den vroegeren communistischen Landdagafgevaar digde Schulz ter dood wegens moord, begaan op zijn tien-jarigen zoon. PRAAG, 15 Febr. (Reuter.) De regeering heeft het parlement voorgesteld de goudwaarde der Tsjechische Kroon te verminderen met een zes de. De Nationale Bank moet een dekking voor bankbiljetten hebben van 25 pCt. (voorheen 30 pet.). In een Londensche school voor doove kinderen leert de jeugd, wier oor nog nooit een klank vernomen heeft, woorden ver staan en ook na-zeggen HAVANNA, 15 Febr. De regeeringen van En geland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Spanje en China hebben van de Cubaansche regeering een schadevergoeding van 100 millioen Fran- sche francs geëischt voor schade, die tijdens de jongste revolutie aan eigendommen van on derdanen der genoemde mogendheden is aan gericht. Ook Japan heeft een eisch tot schadevergoe ding voor den dood van een Japansch onder daan ingediend. (Ingezonden Mededeelingen) Thans ls gebleken, dat vele bestrijdingsmiddelen tegen ratten en muizen bij onvoldoende werking het ongedierte voor verdere verdelging ongevoelig maken, op dezelfde wijze als ingeente personen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Slechts het werkelijk maagvergif Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aantrekkingskracht uitoefent, is in staat elke rat en muis volkomen uit te roeien. Waarom zoudt U nog langer last van muizen en ratten hebben Een doos Rodent van 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct zal U veel last en schade besparen, imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B54 BERLIJN, 15 Febr. (D. N. B.) De Fran- sche nota van antwoord op het Duitsche ontwapeningsmemorandum van 19 Januari wordt thans gepubliceerd. De Fransche regeering vindt daarin aan leiding om nog eens den nadruk te leggen op den geest van loyaliteit en oprechtheid, waarmee zij haar program geheel in over eenstemming heeft gebracht met de ont wapeningsconferentie van Genève. Niette min gelooft de Duitsche regeering een keer te meer te mogen beweren, dat „de voor namelijk voor ontwapening in aanmerking komende zwaarst bewapende mogendheden (waaronder zonder eenigen twijfel natuur lijk Frankrijk gerekend moet worden) niet bereid zijn tot een beteekenende verminde ring hunner bewapening." De Fransche regeering wenscht twee essen- tieele misverstanden op te helderen. Bij den eisch een effectieve controle in te stellen gaat het om niets, wat de eer der Duitsche regeering zou kunnen schenden. De Duitsche regeering twij felt blijkbaar aan den wil der Fransche regee ring de beperking var haar overzeesche strijd krachten te overwegen. Niets ls onjuister dan dat. Evenmin zullen de overzeesche strijdkrach ten worden uitgezonderd van de beperking. Het mobiele karakter deze: strijdkrachten vereischt, dat zij op ieder tijdstip in het moederland be schikbaar zijn om »n den kortst mogelijken tijd naar die punten van het koloniale rijk te wor den gedirigeerd waar hun aanwezigheid het meest gewenscht wordt geacht. De Fransche regeering denkt er niet aan, op een gegeven tijdstip de bij overeenkomst vastgestelde vermindering harer strijd krachten aan te vullen door brigaden uit de overzeesche gebieden, daar een conven tie de effectieven, die in vredestijd in het moederland gestationneerd kunnen zijn, nauwkeurig zou omschrijven, doch deze overigens zeer gewichtige kwesties mogen niet daartoe leiden dat men het eigenlijke vraagstuk uit het oog verliest. De Fransche regeering is steeds van meening geweest dat de vast te stellen maxima betrek king moeten hebben op alle organisaties die een militair karakter dragen en zij heeft het als een vaststaan feit beschouwd, dat de for maties van S.A. en S.S. dit karakter dragen. De Fransche regeering handhaaft ten deze haar vroeger standpunt en verklaart haar handtee- kening niet te kunnen zetten onder een con ventie, welke pas de toekomst de beslissing laat of de formaties van S.A. en S.S- een mili taire waarde hebben. Een op dit principe be rustende conventie zou op een verkeerde basis zijn opgebouwd. 1 In Japan worden vele vrouwen tot tramconductrice opgeleid „St. Bavo" bevat de volgende mededeeling van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent: Aangezien het Ons gewenscht en noodzake lijk is gebleken, om, ter bevordering van den bloei der Diocesane Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem, het Reglement, waaronder deze Katholiekendagen worden voorbereid en volgens hetwelk zij worden gehouden, te her zien, hebben Wij Onze goedkeuring gehecht aan een nieuw Reglement van de Diocesane Ka tholiekendagen in Ons Bisdom, hetgeen van heden af van kracht wordt. Daar tengevolge van deze goedkeuring het voormalige, zeer verdienstelijke, Hoofdbestuur opgehouden heeft te bestaan en een nieuw Hoofdbestuur dient te worden gevormd, waar van wij overeenkomstig artikel 3 van het nieu we Reglement vier leden, onder wie den voor zitter, moeten benoemen, zoo benoemen Wij bij dezen tot Leden van het Hoofdbestuur van de Diocesane Katholiekendagen in het Bisdom van Haarlem, de volgende Heeren: den Weledelgestr. heer mr. C. Romme te Am sterdam, wien wij tevens het Voorzitterschap opdragen. den Z. E. H. G. Heer J. Niekel te Warmond, den Weled. heer J. Hoogeweegen te 's-Graven- hagen, den Weledelgestr. heer mr. J. Stieger te Goes. Overeenkomstig het verder bepaalde in hpt bovengenoemde artikel, zijn alsnog in het Hoofdbestuur benoemd door de Hanze de heeren W. Boon als lid en Th. Dresmé als plaatsvervangend lid, den Ned. R.K. Volksbond de heeren: J. v. d. Akker als lid en F. Keesen als plaatsv. lid. de A. R. K. Werkgeversver. de heeren: H. Hellebrekers als lid en mr. H. Franses als plaatsvervangend lid, den R.K. L.T. B. de heeren: G. Kampschroër als lid en J. Groen als plaatsvervangend lid, den R.K. Vrouwenbond de dames: T. Post als lid en L. Heeren als plaatsv. lid. De overeenkomstig de bepalingen van het Nederlandsch-Duitsch verdrag over de rege ling van het goederenverkeer van 15 December 1933 ingestelde gemengde commissie ter be raadslaging over de vraagstukken op het ge bied van de boomkweekerij, welke voor beide landen van belang zijn, kwam op 14 Februari 1934 voor hare eerste zitting te Berlijn bijeen. Onderwerp der besprekingen was vooral de vraag, welke kring van Duitsche afnemers het recht heeft, tegen de binnen het tariefnum mer 38 van het Duitsche douane-tarief in ge noemd verdrag vastgestelde invoerrechten, van 12,50 RM. en 10 RM. in te voeren. Naar aanleiding van het feit, dat de coupons van verschillende Duitsche dollarleeningen, ver vallend in het 2e halfjaar van 1933, thans in Amerika betaalbaar gesteld zijn, of eerstdaags zullen worden, deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel het volgende mede: In verband met de in Amerika vastgestelde bepalingen zullen de voor de coupons te ont vangen bedragen in contanten en in scrips In den avond van 20 December J.l. ont stond brand in de woning van den exploitant der paviljoenen van „De IJzeren Man" te Vught. De dienstbode bluschte het vuur met eenige emmers water. Bij het politieverhoor bleek later, dat het meisje zelf den brand had ge sticht. Donderdag werd de zaak voor de Bossche rechtbank met gesloten deuren behandeld. Te recht stond de 23-jarige dienstbode M. H. K. uit Blerick. Als getuigen werden o.m. gehoord de eige naar van „De IJzeren Man", de heer C. de Jong en de exploitant der paviljoenen, de heer H. Pijnenburg. De eisch luidde zes maanden gevangenis straf. Mr. Schipperijn pleitte een onderzoek door deskundigen. De belastingcontróledienst heeft op het kan toor van den ontvanger der directe belastingen te Horst (L.) malversaties op groote schaal ontdekt, die loopen over een zês- of zevental jaren. De ontvanger P. S. was reeds in zijn functie geschorst en thans heeft de Officier van Justitie te Roermond de aanhouding van S. bevolen. Hij is ingesloten in het huis van bewaring te Roer mond. Het kastekort moet verscheidene duizenden guldens bedragen. Met de zuivering van den Bijbel zijn de na- tionaal-socialisten reeds tot het Boek der Psal men gekomen. De verbeterde 87ste Psalm be gint thans aldus: ,Den Heer zijn de bergen van Duitschland liever dan vreemde plaatsen". Het Boek der Psalmen draagt tot titel: „Gods liede ren voor het Duitsche volk". De auteur van deze verduitSchen psalmen, Wilhelm Teudt, verklaart daarbij dat er krijgsliederen en ontspannings liederen zijn: waarom zouden er ook geen Gods liederen zijn? Hij heeft, naar hij zelf mededeelt origineele teksten herzien en verbeterd en er 75 Duitsche gezangen uit samengesteld, die de 150 „Joodsche" Psalmen moeten vervangen. In een voorwoard verklaart hij, dat het Oude Testament wel niet geheel verworpen behoeft te worden, maar toch van zijn „Joodsche" ele menten, persoons en plaatsnamen dient te wor den gezuiverd; vandaar dat in deze psalmen zelfs de naam van David ontbreekt.-In het Vier de vers van den nieuwen 87sten psalm is er sprake van het woud van Odan, den Baltischen eik, de Wolga, de Euphraat en de Ganges. En in sommige psalmen prijkt zelfs het woord „Volksgemeinschaft". Het crisis-zuivelbureau te 's Gravenhage maakt belanghebbenden bij den uitvoer van boter naar Frankrijk er op attent, dat de Fran sche regeering het invoerrecht en de „taxe de lisance" op boter met ingang van 17 Februari zal wijzigen. Het thans geldende invoerrecht van fr. 850 netto per 100 K.G. zal dan worden verlaagd tot op fr. 700. Hiertegenover staat echter een verhooging van de taxe de lisance van 50 op fr. 200 per 100 K.G. De verhooging van de „taxe de lisance" heeft echter geen beteekenis voor den invoer van boter in het Saargebied. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, dat indien hiervoor toe stemming van het Opperbestuur wordt verkre gen, het Indische eskader, tijdens een oefenreis in Maart a.s„ een bezoek zal brengen aan Sin gapore. In aansluiting aan een Aneta-bericht uit Batavia inzake een voorgenomen bezoek van het Indische eskader aan Singapore vernemen wij nader, dat dit eskader in Maart as. een oefenreis maakt rond Sumatra. Het ligt in het voornemen om bij het passeeren van Singapore deze haven voor vlagvertoon te bezoeken. De hiervoor noodige toestemming van het opper bestuur in Nederland is reeds verleend. Toen bij den alleenwonenden heer R. Eilers aan de Schans te Lemmer de deur van zijn woning gesloten bleef, verschafte de familie, een ongeluk vermoedend, zich toegang. Het bleek, dat een gummislang van de gasleiding was losgeraakt, tengevolge waarvan het huis met gas was volgestroomd. De heer Eilers werd liggende voor zijn bed aangetroffen. Een ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede: Naar aanleiding van verschillende tot het be stuur gerichte vragen of naast het zegel voor de couponbelasting, voor coupons van buiten landsche fondsen, de couponnota's ook van het kwitantiezegel moeten worden voorzien, heeft het bestuur van het Ministerie van Financiën de volgende mededeeling ontvangen: „De coupo-nota's zullen naast het zegel voor de couponbelasting ook van een kwitantiezegel moeten worden voorzien, tenzij artikel 37,3° dei- Zegelwet 1917 (verrekening over de balie) toe passelijk is. De vrijstelling van beursnota's van kwitantiezegel berust op artikel 10 der Zegel wet, welk artikel ten aanzien van de coupon nota's geen toepassing kan vinden. Bij familie te Mijdrecht is bericht ontvangen dat de hoogeerw. pater G. v. d. Haak, eere kanunnik van Karthago, te Tunis (Afrika) van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11