STADSNIEUWS Bestrijding van mist Haarlem, 16 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 Interessante proefnemingen door den heer Veraart aan het Spaarne Een nieuwe methode Water als bestrijdingsmiddel Het contract in het bloembollenbedrijf Overeenstemming bereikt VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken JUBILEUM H. A VAN ABS De proefneming HET APOSTOLAAT TER ZEE Een afdeeling in Haarlem in oprichting Ga naar DE OUDE TIJD SUCCES DER BOCHTEN- WEEK Waar het om gaat Hoe het moet en hoe niet Langs den weg Aanrijding 100.000 LITER WATER DE LUCHT IN Bij het ruitenlappen Nog steeds verdwijnen ze Verkoopingen UIT DEN POLITIEDIENST De heer Van der Hulst BURGERLIJKE STAND Godsdienstexamen B Roode Kruis-transport-colonne UIT DEN OMTREK BENNEBROEK DRIEHUIS SANTPOORT AGENDA Vrijdag 16 Februari 1934 Wij kregen gisteren bezoek van den heer Veraart, den man, die zich eenigen tijd ge leden in Nederland en daarbuiten naam maakte door zijn pogingen om laag hangende ■wolken neer te slaan en op die manier regen te verwekken. Hij deelde ons mede, dat hij van plan was eerstdaags in Haarlem oroeven te nemen met een nieuwe, door hem bedachte, methode van mistbestrijding. Deze proeven zou den, zoodra de gelegenheid daarvoor gunstig was, genomen worden aan het Noorder Bui ten Spaarne nabij de chocoladefabriek van de firma Droste. Reeds hedenmorgen half tien kwam de heer Veraart on ons bureau terug om ons te ver tellen, dat de gunstige omstandigheden zich vandaag voordeden en dat hij zou probeeren een gedeelte van het Spaarne mistvrij te maken. Deze primeur had Haarlem te danken aan het feit, dat Haar1 ems gemeentebestuur het eerste was, dat welwillend had geant woord op het verzoek van prof. Veraart aan verschillende gemeentebesturen om mede werking. Van Amsterdam en andere gemeen ten had hij nog geen antwoord gehad; Rot terdam voelt er voorloopig weinig voor, maar Haarlem ging er op in en stelde een gedeelte van zijn brandweer voor de proeven van prof. Veraart ter beschikking. Dat een middel om mist te verdrijven ook al zou dat slechts over een betrekkelijk kleine oppervlakte zijn van groot belang is, begrijpt iedereen. Wij behoeven maar te herinneren aan de mill'oenen guldens schade, die in Londen wordt geleden, eiken dag dat de mist er een normaal verkeer onmogelijk maakt; aan de ver traging en schade, die de scheepvaart ondervindt als de booten de rivieren niet kunnen binnen komen of uitvaren; aan de gevaren, die in een dichten nevel schepen, spoortreinen, vliegma chines en andere voertuigen bedreigen; aan het verschil in levensvreugde, dat de mensch ge niet op een grauwen, spookachtigen neveldag en een zonnigen morgen. Het zoeken naar een middel om den mist te verdrijven of een middel tegen de gevaren in den mist te vinden is niet nieuw De heer Veraart wil den mist bestrijden met... water. Hij vertelde daaromtrent dat bij proef nemingen, op 26 Maart en 11 Juni 1930 geno men boven de Zuiderzee en op 7 Augustus 1930 boven Scheveningen met wijlen den piloot Wiersma en de piloten Hondong, Soer en Vrijns geconstateerd is, dat wolken in flarden sloegen door het uitwerpen van één k twee zakken van 25 Kilo onderkoeld ijs. Na deze proefnemingen stond het bij den heer Veraart reeds vast, dat wanneer men van hooge punten uit gaat spuiten met water op laag hangende wolken, (mist hangt vaker niet hoo- ger dan 50 k 100 M.) dit een gunstig effect moest hebben op het neerslaan van deze wol ken. Daar het voorshands onmogelijk bleek wa ter van hocge punten, als b.v. kerktorens, uit op den mist te spuiten en kwam de heer Veraart op het denkbeeld, waterstralen van den grond af in laag hangenden nevel te spuiten, om zoo doende den nevel van een flink gedeelte van den bodem te doen verdwijnen. Indien de wolken hooger dan 100 M. zouden reiken, zou tevens ge bruik van vliegtuigen kunnen worden gemaakt om door het uitstrooien van onderkoeld ijs of papier den nevel neer- en uiteen te slaan. De inwerking van het water op den mist stelt de heer Veraart zich zoo voor, dat op de plaats zelf waar gespoten wordt de nevel wordt ver dreven. Doet men dit. terwijl de zon aan den hemel staat, dan zal de zon onder den mist in de omgeving kunnen dringen en dezen door ver warming oplossen. Daarbij komt, dat een gedeel te van de lucht met groote waterdruppels wordt gevuld en dientengevolge zwaarder wordt dan de lucht in de omgeving. Het gevolg hiervan is. drukverschil dat wind beteekent en deze wind zal ér mede toe bijdragen de nevelsluiers uit een te jagen en plaatselijk te verdrijven. In hoeverre deze theorie van den heer Ver aart opgaat, zou hij hedenmorgen zelf onder zoeken. Verschillende oorzaken hadden den heer Ver aart aanleiding gegeven om te trachten mistte verdrijven. Zijn dochtertje lijdt aan Engelsche ziekte en heeft voor haar genezing veel zon noodig. Hij heeft zich daarom afgevraagd of het niet mogelijk was de zon te forceeren om door de wolken te komen, door de wolken te verdrijven. Het vliegverkeer ondervindt ook zeer veel vertraging, vooral door laaghangenden mist. Men weet, hoeveel moeite het Smirnoff en de zijnen gekost heeft om op den Pelikaan avond op Schiphol te landen. De piloot Viruly, die Urk in de ijsperiode per vliegtuig voedsel moest brengen, kreeg ook bericht, dat er mist boven de Zuiderzee hing. Toevallig was er boven het eiland een gat in de wolken, zoodat het uitzicht niet belemmerd .werd. Maar als er lage mist gehangen zou hebben, zou hij dezen hebben kunnen verdrijven door hooge waterstralen in de wolken te spuiten. Op den dag, dat de Pelikaan moest landen, hing er een zeer dikke mist boven Schiphol. De heer Veraart vroeg den heer Plesman toe stemming om des avonds den mist te mogen verdrijven, maar deze durfde deze methode niet aan, omdat er nog geen enkele proefneming was genomen om de theorie te bewijzen. de verdere omgeving onzichtbaar werd. De groote gashouder, die vlak tegenover het ter rein ligt, was bijna geheel in den mist gehuld, hetgeen niet het geval was, toen wij op het terrein kwam. Daaruit zou men kunnen con- cludeeren, dat de mist niet opgelost werd, zooals de heer Veraart theoretisch berekend had, maar verplaatst. Toen wij omstreeks half 12 het terrein ver lieten, was nog steeds het zonnetje niet door gebroken, maar de heer Veraart bleef hoopvol en zei, dat men niet moest veronderstellen, dat deze eerste proefneming nu onmiddellijk moest slagen. Wanneer zich in het najaar lagere mist boven het Spaarne voordoet, was hij er zeker van, dat zijn proeven resultaat zouden hebben. Om kwart voor twaalf kwam de zonnebal eerst door de wolken heen, verdween daarna onmiddellijk en vertoonde zich om twaalf uur iets duidelijker. Intusschen kan nog niet gezegd worden, dat de proef is geslaagd, omdat het de vraag is, of de zon niet evengoed om dien tijd zou door gekomen zijn, als de heer Veraart geen proeven genomen had. Donderdag heeft over het collectieve contract in het bloembollenbedrijf de derde conferentie tusschen de besturen van de werkgevers en werknemers-organisatie, en den Ned. R.K. Land- arbeidersbond „St. Deusdedit", plaats gevonden. Na langdurige bespreking is overeenstemming verkregen om aan de daarvoor gestelde instan ties te adviseeren het contact af te sluiten op gemiddexd loon van 19.per week. De regeling voor het verstrekken van aard appelland is aan een daarvoor benoemde com missie ter afdoening opgedragen. De Rechtbank te Haarlem heeft Donderdag 15 Pebr. 1934 de volgende uitspraken gedaan: B. B., arbeider, wonende te Haarlemmermeer. „Art. 245 W. v. Str." Drie maanden gevange nisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar o. v. Th. F., hvr. P. C. F., zonder beroep, wonende te Hillegom. „Art. 2f>lbis W. v. Str." Drie mnd. gevangenisstraf o. v. J. J. T., bloemistknecht, wonende te Lisse. „Oplichting". Vier maanden gevangenisstraf o. v. P. H., caféhouder, wonende te Purmerend. „Appèl overtreding Winkelsluitingswet". Vrij gesproken. Gisteren was de heer H. A. van Abs, referen daris bij de afdeeling personeel, pensioenen en wachtgelden op de secretarie, 40 jaar in dienst der gemeente. In den loop van den morgen is hy op het Stadhuis op hartelijke wyze gehuldigd. Op zyn afdeeling waren vele ambtenaren vereenigd. Namens de 8e afdeeling, waar de heer Van Abs chef is, voerde de heer K. ,P Olthoff het woord. De heer W. Fehres sprak namens de afdee- lingschefs van de secretarie en herinnerde aan de prettige samenwerking en vriendschap. Mogelijk is de gemoedeiykheid van vroeger wat verdwenen, maar de collegialiteit is gebleven. De heer Fehres wenschte den jubilaris geluk en sprak de beste wenschen uit voor de toe komst. Vervolgens werd de heer Van Abs door den Burgemeester ontvangen, die hem namens 't ge meentebestuur geluk wenschte onder aanbie ding van een geschenk. Ook is de heer Van Abs ontvangen door den gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra. Vervolgens kregen de ambtenaren gelegen heid den heer Van Abs op zyn kantoor geluk te wenschen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Verschillende bloemstukken waren in gekomen en geschenken waren aangeboden. Des middags hield de heer Van Abs te zynen huize een receptie. Afgevaardigden van veree- nigingen boden gelukwenschen aan. Voorts ontving de heer Van Abs vele schrifte- ïyke gelukwenschen en bloemen. Hedenmorgen om 10 uur berichtte de „mlst- verdrijver", dat hy aan het Spaarne te Haar lem, tegenover de fabriek van Droste, zou ex perimenteeren. De Haarlemsche brandweer was aanwezig met haar commandant, den heer C. J. v. d. Broek, den onder-commandant-secre- taris, den heer G. Spaan, en anderen. De piloot Smirnoff was ook uitgenoodigd en op het ter rein aanwezig, om de kans der proeven te overwegen en te toetsen aan vliegers-waarne mingen. De pers was in grooten getale aanwe zig en een leger fotografen bracht het gebeu ren op de gevoelige plaat. Toen de brandweer met twee stralen de lucht doorkliefde, merkte de heer Veraart allereerst op, dat de mist veel te hoog hing. Smirnoff schatte hem op 500 a 600 M. Het gaat er om den laaghangenden mist op byv. 100 M. te verdryven. De spuiten van de Haarlemsche brandweer kunnen niet hooger dan 40 M. ko men, zoodat de proef daardoor dubieus werd. De capaciteit van de spuiten was echter 2000 L. per minuut, zoodat binren een uur meer dan 100.000 L. Spaarnewater de lucht was in gegaan. Den tyd van het jaar noemden de autoriteiten ook niet geschikt, omdat de November-mist het laagst hangt. Maar de gemeentebesturen wilden nu eenmaal geen toestemming geven. Byna een half uur had men gespoten, toen het inderdaad in een cirkel boven onze hoofden, eenigszins oplichtte. Daar stond tegenover, dat Donderdagavond belegde het „Apostolaat ter Zee" in het gebouw der St. Jozefgezellen een propaganda-avond onder leiding van prof. dr. Alph. Steger. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op deken H. C. J. Sondaal en het Tweede Kamer lid Chr. v. d. Bilt. Nadat prof. Alph. Steger een kernachtig pro pagandistisch openingswoord gehouden had, volgde een muzikaal intermezzo. Ook gedurende het verdere gedeelte van den avond liet mej. Stappers, aan de piano begeleid door den heer Berghuis zich meerdere malen hooren. Pater Adrianus O.M. Cap. hoofddirecteur van het Apostolaat ter Zee in Nederland, behandel de hierna het ontstaan, de ontwikkeling en de organisatie van het „Apostolatus Maris Interna tionale". In April 1922 begon de internationale actie van het Apostolaat. In 1923 werd op aandringen van Z. H. Exc. Mgr. Callier z.g. onafhankelyk hiervan ook met dit werk in Nederland begon nen. De paters Capucynen werden door den bisschop met dit werk belast. Eerst in 1931 kwam een internationaal be stuur tot stand. Er zyn 13 scheepvarende na ties by aangesloten. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat ook dezen avond in Haarlem een crew (afdeeling) zou kunnen worden ge sticht. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Post, scheepsbezoeker en general-crews-captain. Deze schetste op prettige wyze, hoe de scheeps- bezoekers de havens intrekken, om contact met de schepelingen te zoeken. Hij teekende de ze- lieden, als menschen met een hunkerend hart en zou gaarne een wig slaan tusschen „zee man" en „slecht". Mej. v. d. Hoek, voorzitster van de Anker- groep in Haarlem gaf over de werkwyze hier van enkele inlichtingen, waarna de aanwezigen in de pauze de gelegenheid kregen om inzage te nemen van de boekwerken, tydschriften e.d. die het apostolaat verspreidt. Na de pauze wierp de heer mr. H. Disch, scheepsbezoeker en lid van „Crew Bussum" het licht over de „scheeps- journala", d. z. rapporten die de scheepsbe zoeker opmaakt by zyn scheepsbezoek, over de toestanden die hy aantrof, leden die hy maakte U HOUDT VAN GOEDE SIGAREN EN WILT TOCH GELD BESPAREN? IK GEEF U DIT BESCHEID: MAGAZIJN BARTEL JORIS STRAAT 42 enz. Zoowel deze als de vorige sprekers wekten vanzelfsprekend de aanwezigen op, om door ge bed en lidmaatschap dit prachtige propaganda werk te steunen. Aan het eind van den avond dankte prof. Steger de sprekers voor hun bezielend woord en de aanwezigen voor hun belangstelling. Verleden week begonnen de voorbereidingen. Aan de leerlingen van 83 scholen waren de bil jetjes uitgereikt, waarop illustratief gezegd werd, hoe ze een bocht moesten nemen en hoe niet; hoe ze een teeken moesten geven en hoe ze dit op verkeerde wyze deden. De schoollokalen van M. T. S. en H. B. S., de ruiten van trams en autobussen waren met zoo'n biljet beplakt. Het contact met het publiek was hiermee verkregen. In het stamcafé riep Jan zyn mak kers na: „Klaas denk je erom, dat je je „vlerk" uitsteekt, als je den hoek omgaat." En in de huiskamer vroeg kleine Piet; „Pa weet U het al, van 12 t/m. 18 Februari moogt er wel aan denken, om niet zoo'n kleine bocht te maken, als U my naar school brengt. Want vlak by de school staat altyd een agent en als die dat ziet...." Het was de bedoeling der politie, dat het pu bliek zelf gaat inzien, dat ongelukken voor komen kunnen worden. Als iedereen het maar als een plicht beschouwt, de regels van het ver keer ook de eenvoudigste behoorlyk na te leven. Dit vertelde ons inspecteur Berendsen, toen we met den politie-auto eens gingen kij ken, of de Bochten week by het publiek insloeg. De politie had deze week geen speciale op dracht. Alleen surveilleerend zou men nauw keurig toezien op verkeersovertredingen, spe ciaal by het nemen van bochten en het aan geven van richting. Verleden week wel. toen waren er speciale posten op drukke punten als Kennemerplein, op den hoek KleverlaanSchoterweg, op de Houtbrug e. d., die hen, die niet tydig een teeken gaven, wanneer zy van richting wilden veranderen of die een bocht niet op de goede manier maakten, hierop wezen. De nadruk werd er door hen dan op gelegd, hoe hierdoor gevaar ontstond voor hun eigen veiligheid en die der andere weggebruikers. Waar men ons op onzen tocht op wees' Spe ciaal op hoe het moet en hoe niet. In tien minuten tyd, dat we in den ochtend met een politie-autoriteit een wandeling door de stad maakten, wees deze ons op meer dan 10 over tredingen. Op onzen tocht van een uur zagen we er ontelbare. Er werd lustig aan den verkeerden kant ge passeerd. Op den Heerensingel was een chauf feur, die zijn wagen liefst maar even over een afstand van 100 M. achterwaarts reed. met een snelheid, die geen denkbeeldig gevaar oplever de voor een eventueelen voertuigbestuurder, die uit een gepasseerde zystraat had kunnen komen. Een juffrouw, die zich toevallig ook de boch- tenweek herinnerde, liet zoo'n beetje haar rech terarm een slingerende beweging, langs haar lichaam maken. Dit ten teeken, dat ze rechtsaf moest. Waarom geen duidelyk teeken? Op den Ryksstraatweg, waar het zoo ge- vaariyk en zoo druk is, passeerden we een fietsjongen, die ziln beide handen in zyn broekzakken geborgen, zyn rywielstuur maar aan zyn lot overliet. Als er nu eens iets ge beurt? De overtredingen zyn talloos. En toch heeft de bochtenweek succes Het is toe te juichen, dat de politie iets extra's doet, om het verkeer in Haarlem dat vaak o zoo veel te wenschen overlaat aan meer tucht te onderwerpen. Alleen reeds door de waarschuwingen ver leden week viel het aantal aanrydingen die week 50 pet. omlaag. De ambtenaar van het O. M„ die zich op de zitting van Zaterdag jj. afkeurend zou hebben uitgelaten over het groote aantal processen- verbaal van overtredingen der motor- en rij- wielwet, roemde op de zitting van Woensdag het werk der politie in de bochtenweek in een requisitoir, dat hy hield voor een overtreder, die de bocht niet goed genomen had. Het is er de politie niet om te doen, om door een groot aantal processen-verbaal er de angst by de menschen in te jagen. Wat zy wel hoopt? Dat door een loyale samenwerking en een nauw contact tusschen politie en pub'iek het aantal ongevallen tot een zoo klein mogciyk aantal beperkt wordt. En voor een dergelijk streven verdient zy ook van onzen kant hulde. Die medewerking is er deze week, dat bleek ons duidelijk. Hopelijk zal zy door het biyvend actief zijn van het Haarlemsche politiecorps leiden tot het gewenschte doeL Gisterenavond had op den Heerenweg te Heemstede ter hoogte van de Manpadslaan een aanryding plaats tusschen twee motorrytuigen. De heer N„ wonende te Delft, wilde met zyn auto een anderen voor hem uitry denden auto passeeren. Tydens dat passeeren kwam hy ech ter in botsing met een tegenligger, waardoor zyn auto naar links werd geslingerd en tegen een boom terecht kwam en omviel. Een der in zittenden bekwam daardoor een lichte hersen schudding. Op advies van een juist passeeren- den dokter is de gekwetste per auto naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. De zwaar beschadigde auto moest worden weg gesleept. Haarlemsche Hulpbank Aan het verslag van den toestand en de werk zaamheden der Haarlemsche Hulpbank is het volgende ontleend: Het kapitaal bedraagt 47.000. De rente bleef 4 voor alle bedragen. Het aantal lee- ners bedroeg in 1933 662, het uitgeleende be drag ƒ173.080. Dit bedrag was verdeeld over de volgende voorschotten: minder dan ƒ50 5, van ƒ50 t/m. 100 129, boven 100 t/m. 300 501, boven ƒ2300 t/m. ƒ500 26, boven ƒ500 1. Totaal 662. De boeten bedroegen in 1933 ƒ361.30, in 1932 ƒ529.20, terwyi aan premiën en restitutie van rente werd betaald in 1933 529.65, in 1932 574.60. In 1933 werd aan 40 aanvragen niet voldaan wegens verschillende redenen. Aan 31 personen in dienst van de gemeente Haarlem weiden voorschotten verstrekt. Er kon na beschryving van 500 uit de winst op het reservefonds een dividend van 5 pet. gedecla reerd worden. Aan het Spaarne te Haarlem heeft de heer Veraart hedenmorgen proeven genomen tot verdrijving van mist. Hierboven ziet men de Haarlemsche brandweer in actie, duizenden liters water den mist in te spuiten. Onder de belangstellenden zijn de heer Veraart (1). de vliegenier Smirnoff (2), de commandant (3) en de administra teur (4) der Haarlemsche brandweer, resp. de heer en C. J. van den Broek en W. Spaan In het afgeloopen jaar had het bestuur het verlies te betreuren van den voorzitter, C. Baron d'Aulnis de Bpurouill, die na een treurig onge val kwam te overlyden. Vele jaren wydde hij zyn krachten aan de Hulpbank, waarvan het laatste als voorzitter. Zyn heengaan laat een droevige leemte achter. Als voorzitter werd benoemd de heer J. C. Dirks. De heeren Jhr. J. van Reigersberg Versluys en E. Th. Geesink namen afscheid als commis saris wegens vertrek. In de Vacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren M. Lugt en C. C. E. d'Engelbronner. Donderdagmorgen stond een juffrouw in de Paul Krugerstraat de ramen aan de buitenzyde te lappen. Zy maakte hierbij gebruik van een trapje. Plotseling verloor ze haar evenwicht en viel. Ze liep een gebroken pols op. De ongevallendienst verbond haar, waarna ze per auto naar het St. Elisabeths-Gasthuis werd gebracht. In de afgeloopen week werden weer 12 rij wielen gestolen. Het bedrijf gaat, ondanks de vele aanhou dingen, nog rustig door. Donderdag zyn in „Het Notarishuis" alhier verkocht ten overstaan van notaris B. M. Ser- né een huis en erf te Haarlem aan de Bake- nessergracht 26 aan den heer H. A. Kerstens v6or f 3040.en ten overstaan van notaris W. H. van Arkel een winkelhuis met afzonder - ïyke bovenwoning te Haarlem aan de Rozen- prieelstraat no. 47 aan den heer H. I. van Goor voor f 2050. Naar wy vernemen zal de heer W. v. d. Hulst met ingang van 17 Maart a.s. den Haarlem- schen politiedienst om gezondheidsredenen verlaten. De heer v. d. Hulst heeft 34 dienstjaren en was 18 jaren voorzitter van de afd. Haarlem van „St. Michael". Ondertrouwd: 15 Februari: D. G. Dingshoff en A. M. Dogtrop; J. O. Kabel en B. J. C. Reyne,. Getrouwd. 15 Februari: P. F. Lindeman en S. C. v. d. Linde. Geboren. 12 Februari; T. OtterPauw z. 13 Februari: M. J. J. MelchiorRessing, z. 14 Februari: H. G. de LangeAssendelft, d. Overleden. 13 Februari: T. Vringde Jong, 75 j., Teylerstraat; J. Fortgens, 59 j., Lorentzkade; N. P. v. Diggelen, 19 j., KI. Houtweg. 14 Februari: A J. P. M. v Wayenburg, 62 j, Wil- helminapark; C J. W„ 9 mnd., z. v. C. J. v. Doorn, Plein; W. de Rooy, 85 j, Hagestraat. In de Maria-school, Koningstraat 20, Haar lem, zal gelegenheid bestaan om het Gods dienstexamen B af te leggen in het eerste ge deelte. Woensdag 28 Februari te 16 uur schrif- telyk. Woensdag 14 Maart te 10 uur mondeling. Aanmelding (met opgaaf van geboortedatum en -jaar) uiterlyk 21 Februari by Kapelaan G. Morsch, Paul Krugerstraat 43, Haarlem. By den Donderdag gehouden onderlingen wedstryd in EaH.B.O. behaalde mej. J. R. Zuydwyk den eersten prys afdeeling dames- groepen en de heer P. C. Westera den eersten prys afdeeling heerengroepen. Raadsvergadering Donderdagavond kwam de raad in voltallige zitting byeen. Op het verzoek tot oprichting van een radio centrale zal op voorstel van den heer J. VAN LIEROP een beslissing worden genomen in een volgende vergadering. De VOORZITTER deelde mede, dat men van hoogerhand van meening is, dat de bezoldiging van den veldwachter aan den hoogen kant is, waarmede spr. het niet eens is. Bij de aanstel ling was het salaris niet overdreven. Voor Ben- nebroek, dat tusschen groote gemeenten is gelegen, is een goede veldwachter op zyn plaats. B. en W. stellen den raad voor by eventueele benoeming van een nieuwen veld wachter het aanvangssalaris te bepalen op 1900plus toeslag voor kleeding, diploma en met periodieke verhooging. Dit voorstel werd aangenomen. Bouwverordening „Byweg" De vaststelling van het besluit is ingevolge art 7a der bouwverordening en betreft den we genaanleg, wegenbreedte, enz. Het zyn dezelfde normen als aan den Zwartenweg. Te ByWeg komt voor 12000 aan arbeid. De gebr. v. d. Pol betalen in natura door levering. De brug over de Bennebroekervaart wordt aanbesteed en de voetpaden aan den Ryksstraatweg zijn voor kosten van de gemeente. Voor Bennebroek een mooi stuk werk. Het voorstel tot vaststel ling werd goedgekeurd. De VOORZITTER zei, dat de gelegenheid zich had voorgedaan om het oude postkantoor tegen matigen prys te verkoopen aan Van der Schrier voor 5000 plus de kosten. Goedgekeurd. De begrooting 1934 was van Ged. Staten te rug gekomen. Er moeten wegens regeerings- maatregelen wyzigingen in worden aange bracht. Het Ryk zal geen 30 pCt. meer bydra- gen in den steun, aldus een nadeel van 1650. Uit de reserve was 5200 uitgetrokken, dat teruggebracht moet worden op 2600. De ver goeding voor byzondere scholen van 80 pCt. moet 100 pCt. worden, aldus een nadeel van 800. Totaal ruim 5000. Meevallers zyn by den bouw van scholen 2250 en aan pers. be lasting van nieuwe inwoners 300. Er moet op het te kort dus 2500 worden gevonden. Die zyn verkregen uit de van den aannemer Kwak ontvangen gelden 3000 voor grond aan de Leidschevaart en 6000 van den heer Scholten in „Het Duin", waar een weg langs de tram baan moet worden aangelegd. Het werkloon bedraagt 11000. De VOORZITTER deelde nog mede, dat de aan de Leidschevaart gerooide boomen 220 opbrachten en er nu een voetpad komt, waar voor de sloot moet gedempt worden. De Duinlaan zal niet worden beplant, doch ter versiering zullen met goedvinden van de huiseigenaren sierboomen in de voortuinen worden geplaatst. De branders der straatlan taarns worden verbeterd met driemaal zoo sterk licht en tweemaal gasverbruik. Kosten 200. Na rondvraag volgde sluiting. Examen E.H.B.O. Hedenavond werd door dr. Naessens in het „Huis te Velsen" hét E,H. B.O.-examen afgenomen aan een 15-tal deel nemers van den laatsten E.H.B.O.-cursus. Alle candidaten slaagden. Jaarvergadering R.K. Kiesvereen. „Recht en Plicht" (afd. Santpoort I). De R.K. Kiesver- eeniging alhier hield de jaarvergadering in „Zomerlust." De kern der vereeniging was aan wezig. Gebouw S*. Bavo: Haarl. gemengd koor, 8 uur Ledenvergadering metaalbewerkers, 8 uur Alberdingk Thym, 8 uur Bestuur transportarbeiders, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Brinkmann; Ned. Natuurhistorische vereeni ging, kwart over 8. Kunstzaal Reekers: Tentoonstelling Jo Spier. 17 Februari Kunstzaal Reekers: Tentoonstelling Jo Spier. ..Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur; R. K. Gemeenteraads leden, 3 uur. In zyn inleiding besprak de voorzitter, de heer de Jong, den algemeenen politieken toe stand, waarna notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd. Wegens de reorganisatie der Centrale was een nieuwe bestuursverkiezing noodzakelyk. De heeren Graman, Rosemalen en v. Schie waren niet meer beschikbaar. De uitslag dezer verkiezing was als volgt: J. Jabroer, P. de Jong, B. Koomen, J. Oudendyk, C. Post, P. P. Smit en J. Duin. Als voorzitter en penningmeester werden gekozen resp. de heeren de Jong en Jabroer. De voorzitter der Centrale Kiesvereeniging dankte voor de goede samenwerking en noodig- de alle leden uit op de a.s. vergadering te Sant poort-Station, waar een rede zal worden gehou den door het Haarlemsche gemeenteraadslid Kuyper. De heer de Jong sloot de vergadering met den christelyken groet. Nederl. Staatsleen. ....Prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening zwakker Philips vast Unilever vast 4fc« prijshoudend Koninklijke prijshoudend H V A prijshoudend Rubber prijshoudend 4merik- waarden prijshoudend Tabak vast In het telefonisch verkeer van hedenochtend was de stemming ietwat vaster. Van Wall- street ging een gunstiger invloed uit, eerstens omdat men in beurskringen aanneemt, dat in zake de beurswet de soep niet zoo heet zal wor den geconsumeerd als zy wordt opgediend en tweedens omdat de berichten uit het zakenleven een goeden indruk maken. Wat de beurswet betreft erkennen velen in Amerika, dat excessen, zooals die vroeger jaren bestonden en waardoor belangrijke verliezen werden geleden, niet meer mogen voorkomen en aan overspeculatie in de toekomst paal en perk moeten worden gesteld. Het is daarom, dat verschillende banken en commissionnairs in Amerika het surplus voor beursoperaties reeds voora fmet 40 a 50 pet. hebben verhoogd, terwyi het aanstaande wetteiyk percentage 60 pet. bedraagt. Inzake het bedryfsleven in de Unie voorspel len verschillende statistieken, dat de maand Februari de grootste stijging ten opzichte van Januari zal te zien geven, hoofdzakehjk in ver band met de expansie in de staal- en automo- bielnyverheid. De aandacht concentreerde zich vanochtend weer hoofdzakeiyk op de 4 pet. dollar-obligaties Koninklijke olie, die de willige stemming van gis teren handhaafden op 82 pet., in verband met het feit, dat de uitspraak in het proces met de Koninklijke inzake de goudclausule ten na- deele van de My. is uitgevallen. De 4'A pet. dollars Bataafsché Petrol, waren gisteren flauw, omdat de uitspraak van de Rechtbank ten gun-K ste van de Bataafsché was en als gevolg hieriï0 van trad hiervoor op 67 pet. geen herstel in. Van toonaangevende aandeelen bedongen Ko- ninklyke Olie 17714 (177^). Philipslampen 250 (248), H.V.A. 18914 (189), Amsterdam Rubber 10214103 102 J4Unilever 79 <4—79 K (7914), Steels 35(35 5/16), Bethl. Steel 29% (28 7/16) en Anaconda's 10% (10%), Younleening was op 53 pet. zwakker. VRIJDAG, 16 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.54% 7.57% Beriyn 58.53 58.60 ParUs 9.78% 9.78% Brussel 34.63% 34.65 Zwitserland 48.01 48.00 Weenen Kopenhagen 33.72% 34.00 Stockholm 38.90 39.oO Oslo 37.90 38.00 New York (cable) 1.497/8 1.49% Rome 13.05 13.05 Praag 6.55 6.25 Madrid 20.25 20.20 I Laten. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4% Nederland 1916 V„ Nederland 1917 Nederland 1933 r0 N Ind 1926 AB 4% N Ind 1931 5% Youngleen 1930 4% 4 4% Vorige Slotkoersen. Heden 101% lOlVs 102% 1027/g 101% 101 99% 94% 94% 53% Banken Amsterd. Bank 116 Koloniale Bank 53% Indische Bank =2% Cert. Handel-My47 Industrieën Unilever 79% Calve Delft 5/ Alg. Kunstzyde 337/? Van Berkel's gat 20% Nieuwe Philips 248 Küch Accoustiek Ned. Ford 1'2% industr. Buitenland anaconda 10% Bethlehem Steel 28% Kennecot 13% (J 8. Steel 35% O. 8. Leather b% Intern Nickel 14% Stand Brands 14% 997/j 94% 94% 53% 116 53% 52% 47 80% 57 33% c0% 249% 171% 10% *9 15% 5576 7 14% 14% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 7% 7% Alg. Exploratie 153 133 Redjang Lebong 132 132 Petroleum Kon Olie 177% l77-s4 Gaboes 12% (2% Perlak 104 164 Peudawa 5% Vorige Slotkoersen. Heden Continentol OU 11% 11% Shell Union OU 6% 6*/„ 6% Rubber Adam Rubber 102% 102% Bandar 80% 80% Dell Batavia Rubber 43 43 8erbadjadi 30 30 Silau 31% 51% V. 1. Q. 051 50% Allied 51 48 Intercontin Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Ch. Japan 26 25 Holt. Amerika Mjn Mfc l£» Dito Gem Eigend1% 1% Kon. Ned. Stoom Scheepvaart-Unie 46/s 46% Suiker a V A. 189 189% Java Cultuur 103% K3 N. L 8 80 79 Vorstenlanden 25 25 Actions idem 17.30 17.40 Tabak Dell Batavia 127 '27% Oude Deü 11'34 118% Oostkust 23 23 Senemb&h 146% 145% Spoorwegen Union Pacific 78 79 Wabash 3 3 Erie 13% 14% South Rallw 11% il% Chic Milw 207/6 21 Kansas City South. 4% 4% Maxwell L. Gr14% 14?/g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2