Suriname en Indië besproken I Eischen voor den woningbouw Scherp debat in Eerste Kamer Ir. Mussert wil zich verdedigen Emmen in nood Vaseline Chesebrough MISSIE EN ZENDING RADIO-PROGRAMMA HUURDALING-RISICO Bedr i j f sr aden VRIJDAG 16 FEÉRUARI 1934 TWEEDE KAMER Geen beletselen mogen worden ge steld voor het Christendom door het stichten van cul tuurreservaten Leenpolitiek aangeroerd Kracht en tastbaarheid Sceptisch tegenover emigratie Missie en zending Besnoeide diensten Middelen en schuldenlast Minister De Graeff verweert zich krachtig en met succes tegen uitgeoefende critiek Buitenlandsche zaken goedgekeurd Zaterdag 17 Febr. 1934 Minister De Geer verdedigt zich Scherp debat Het betoog van den persdienst diende z.i. slechts om mist te maken Katholieken en N.S.B. Mooie beloften Bijdrage in de zoogenaamde extra tekorten na wijziging van de Woningwet Later verlaging van rente Woning huren Hoe de woningen moeten zijn Instelling voor de typografie en de sigarenindustrie Geen commissie van advies Moeilijkheden voor den tuinbouw Voorschot op de rijksuitkeering 1934 ter vergemakkelijking van den overgang tot den komenden oogst Pensioenverlaging voor spoorwegpersoneel Klagen mm „WERKHANDEN" Verzorgt Uw handen goed. leder een ziet ze en waardeert goed verzorgde handen. Wat voor werk ge ook doet, met Vaseline Chesebrough bereikt ge alles. „Blanke huid- Zachte handen" Uit de kïeedingindustrie Bezwaren tegen uurloon voor bepaald soort werk ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART Colijn Den Haag, 15 Febr 1934 De behandeling van de begrooting van Su riname we schreven het al eerder ge schiedde in dezelfde weinig bemoedigende sfeer, waarin zy al jaren lang plaats heeft. Heden wees ook Mr. JOEKES er nog eens op, dat het een eenigszins onbehagelijk gevoel geeft, in Suriname steeds maar weer te staan tegen over een complex van economische vraagstuk ken en niet te weten, welk probleem men het eerst en het best zal aanvatten. Een plan van opbouw op papier de vrijzinnig-democrati sche afgevaardigde gaf het Dr. Coiyn volko men toe is weliswaar niet veel waard, maar men zou toch eens, zooals ir. Feber gisteren reeds aanbeval en ook de liberaal VAN KEM PEN heden nog vroeg, een samenvatting kun nen geven van wat door de regeering al zoo tot opheffing van Suriname mogeiyk geacht wordt. Dr. COLIJN is op die gedachte niet inge gaan. Men kan wel, aldus de minister tot den heer van Kempen, die in de Surinaamsche stuk ken den krachtigen toon gemist had, welken men van den premier gewend is, men kan wel krachtige geluiden doen hooren, maar dan moet er achter die krachtige geluiden ook iets tast baars zitten, een bepaald plan en een wel om lijnd perspectief. Geldgebrek echter smoort ieder initiatief. En geld zal er noodig zijn, wil men Suriname een behoorlijke mate van wel vaart kunnen teruggeven. Economisch en financieel heeft Dr. Coiyn, wat Suriname betreft, in al de vyf en twintig jaren, waarin hy de Kamer gekend heeft, nooit andere klanken vernomen dan hy ook thans weer vernam. Klaagzangen van Kamerleden, die van achter de re- geeringstafel stee vast werden beant woord met terug- aoudende klan ken, omdat in het West-Indisch ge west helaas de eene proefneming na de andere mis lukte. Ook thans moest de Regee ring zeer gereserveerd zijn. En daarom was het den premier een raadsel, hoe Mr. Westerman uit de stukken had kunnen concludeeren, dat er allerlei onvoorzichtige experimenten be raamd werden. Alleen voor de verdere uitvoe ring van de plannen van het mechanisch ryst- bedrijf waren gelden uitgetrokken. En volgens den oud-gouverneur Dr. Rutgers zullen er wel zeker vyf jaar moeten voorbijgaan, vóór men eenigen kijk kan hebben op de uitkomsten van deze nieuwe poging. Tegenover de emigratie van Europeanen staat de Regeering vooralsnog sceptisch. Laat de organisaties, die zich met de emigratie be zighouden, eerst maar eens zorgen, dat zy zich tot één groote organisatie aaneensluiten. Eerst dan kan er een onderzoek worden inge steld naar de uitvoerbaarheid van eventueel ingediende denkbeelden. Vooralsnog echter heeft dr. Coiyn, ondanks de schoone schildering, heden door den leider van den Vryheidsbond nr. Wendelaar, gege ven, geen vertrouwen, dat kolonisatie van Euro peanen mogelijk zijn zal, omdat hy voor hen in tropische laagvlakten überhaupt geen eco nomische toekomst ziet. Dat de Regeering zoo lauw zou zyn tegen over allerlei particuliere pogingen, ontkende dr. Colijn. Uit het feit, dat zij daarvoor geen gelden beschikbaar heeft, mag die conclusie niet worden getrokken. Overigens is ook de Regeering van oordeel, dat alles aankomt op vergrooting van de Su rinaamsche exportmogeiykheid. De rechten op sinaasappelen te verlagen zou daartoe wel een middel zyn, maar men mag ook weer niet vergeten, dat de import van dit product een ruilobject is by onderhandelingen over den Nederlandschen uitvoer. Bevoordeelt men Suriname, dan bestaat de kans, dat b.v. Spanje onzen uitvoer weder bemoeiiykt. Wat de baconcultuur betreft, had de Re geering plannen, doch de in dit gewas heer- schende ziekte noopt thans weer tot voorzich tigheid. Vruchtenteelt in verband met een conservenfabriek ïykt dr. Coiyn overigens voor Suriname wel een perspectief te openen. Over de Indische begrooting hebben heden reeds twee «prekers het woord gevoerd. Stelde de Christeiyk-Historische afgevaardigde VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM zich ten voile achter het gevoerde beleid, ir. FEBER, de Katholieke deskundige, vereenigde zich noodgedwongen met de thans gevolgde finan- cieele en economische politiek. Hij heeft zijn medegaan met deze begrooting afhankelijk gesteld van de voorwaarde, dat in de toekomst de Gouverneur-Generaal zijn hou ding inzake de toepassing van art. 1 77 der Indische Staatsregeling niet meer door den Volksraad zal laten beïnvloeden. De in den Volksraad gevoerde hartstochtelijke debatten over de toelating van missie en zen ding op Bali alsmede de berichten, dat bestuurs ambtenaren op Bali aan de volkshoofden zouden hebben beloofd, te zullen zorgen, dat hunne onderhoorigen nooit Christen zouden worden, hebben den Katholieken afgevaardigde tot het pertinent stellen van deze voorwaarde geleid. De Memorie van Antwoord had hem te dezer zake volgens interruptie van dr. Coiyn ten onrechte niet bevredigd. Wij wenschen geen beletselen van het Christendom door 't stichten van - cultuurreservaten, aldus ir. Feber, want de waarde van de ziel van den inlander is voor ons een andere dan de waarde van de waranen op Timor. Voor het overige kon ir. Feber zich, zooals gezegd, met het gevoerde beleid vereenigen. Al leen heeft hy ten aanzien van de ondernomen of voorgenomen bezuinigingsmaatregelen den Minister een aantal vragen gesteld, die alle neer" kwamen op deze eene vraag, of de diensten, waarop de besnoeiing plaats heeft, nog wel be- hoorlyk zullen kunnen functionneeren. Opnieuw nog eens zyn al jarenlang geuite critiek herhalend, dat in de tijden van hoog conjunctuur het Indische gouvernement ondanks alle waarschuwingen, dat de welvaart wel eens kon omslaan, de diensten veel te ruim heeft uitgezet en de begrooting op onverantwoordeiyke wyze heeft doen uitdijen, hamerde ir. Feber nog eens in, dat, met het richtsnoer van een budget van 300 millioen voor oogen, thans reeds on wrikbaar moest worden vastgezet, dat ruimer vloeien van de middelen onder geen beding aan leiding mocht wezen tot herhaling van de oude fout; dat eerst het land moest worden verlost van den ondrageiyk drukkenden schuldenlast en dat alleen nog zou mogen geleend worden voor direct rendabele werken. In verband met de nieuwe salarisregeling, die voor tal van jaren op haar sober peil zal die nen te worden gehandhaafd, heeft de Katho lieke afgevaardigde nog aangedrongen op een iets hoogeren kindertoeslag, die gedekt zou moe ten worden uit een iets grootjere korting voor de ongehuwden. In verband met het late uur, waarop de heer Feber sprak de Kamer was leeg en sprekers van importantie hebben op die wyze een veel kleiner gehoor dan midden op den middag de nuttelooze speeches van menschen als Wynkoop en Sneevliet moeten wy ons tot deze korte weergave van zyn betoog bepalen. Er zal de volgende week overigens nog genoeg belangwek kends over Indië en zyne nooden kunnen wor den meegedeeld. DEN HAAG, 15 Februari 1934. De Eerste Kamer heeft heden de begrooting van Buitenlandsche Zaken afgehandeld en is al weder met die van Justitie begonnen. Daar over sprak heden alleen prof. Kranenburg. Over Minister De Graeff's begrooting is he den nog door de Katholieke afgevaardigden mr. van Lanschot en de Jong, door den Vrij- heidsbonder mr. Knottenbelt, door den sociaal democraat dr. Wibaut, door den vrijzinnig-de mocraat prof. van Embden en door den anti- revolutionnair mr. Briét gesproken. Belangryke nieuwe zaken zyn daarby niet ter sprake ge komen. Mr. VAN LANSCHOT leverde een kun dig betoog tegenover de gisteren door prof. de Savornin Lohman gehouden zeer critische rede. En de heer DE JONG, die op betere economi sche voorlichting aandrong, zal zyn meer spe- cialen wensch, uitbreiding van het aantal be roepsconsuls, by de begrooting van Financiën nog eens herhalen. Want Minister De Graeff schoof de schuld voor deze lacune in onze eco nomische informatie op den breeden rug van zyn ambtgenoot mr. Oud. HUIZEN, 301 M. KRO 8.00 Mor- genconnrt 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-sextet o. 1. v. Plet Lustenhou- wer 1.45 Rustpoos 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schei- houtv. d. Meulen 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Schriftver betering door mevr. M. ReiberNan 5.00 Gramofoonmuziek 5.30 Kro-orkest o. i. v. Mar. v. 't Woud 6.20 Weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 Kro-orkest 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Rechtswetenschap. III. Mr. J. J. M. van der Ven: „Gevolgen van het faillissement voor failliet en zijn cre diteuren" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 R. K. F.-kwartiertje 8.00 Kro-orkest o. I. v. Mar. v. 't Woud 8.30 Vaz Dias 8.35 Verkorte operette „De Mikado" van Sullivan, gr.pl. 9.15 Zang met trompet imitaties door Otto Schumann 9.25 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 9.55 Otto Schumann 10.05 Microfoon vertelsel door Jaap Valk 10.20 De Kro- Boys 10.40 Vaz Dias 10.45 Otto Schu mann 10.55 De Kro-Boys 11.25 Gra mofoonmuziek 12,00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.15 Trio Favoriet o. 1. v. W. Drukker 12.00 Amsterdamsch Salonorkest o. 1. v. Dirk Kiekens 2.00 Platen dezer maand -2.40 De wereldkam pioenschappen biljarten te Groningen. H. Keizer interviewt enkele deelnemers 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest o. 1. V. Ed. Flipse m. m. v. Jo Vincent, sopraan 4.00 Overschakelen naar Kootwijk Gra mofoonmuziek 4.20 Rott. Philharmo nisch orkest 5.20 „De arme student", verkorte operette van Millöcker. Gram.muz. 6.20 Vara-mandcline-ensemble o. 1. v. J. B. Kok 6 45 Visschers en bandieten van Kreta, zingen. Voordracht met gramo- foonplaten naar gegevens van dr. Leo Mat thias door Ary van Nierop 7.15 Trio Guaroni o. 1. v. Loe Cohen 8.00 Herh. SOS-berichten. Vaz Dias. Varia 8.15 Elisabeth Schumann zingt met begeleiding van het Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 8.30 SOS Ijsberg. Uitzending van de film muziek van deze film met filmvertelling van G. J. Zwertbroek 9.30 Willem van Iependaai zingt eigen liedjes met begelei ding van het accordeonduo „The Lucky Match" 10.15 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 10.40 Ooggetuigeverslag van de wereldkampioenschappen biljarten te Gro ningen door H. Keizer 11.00 De ouwe heer Smit leent ons weer plaatjes 12 00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Fransche avond; gevarieerd concert 7.20 Vervolg 8.00 Gevarieerd orgelspel 8.30 Fransch concert, te geven o. 1. v. Henri Pensis 10.10 Gevarieerd concert 10.50 Dansmu ziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 1.30 Vervolg con cert 5.20 Dansmuziek 6.35 Gramo foonmuziek 6.50 Zangrecital 7.35 Gra mofoonmuziek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 9.50 Vervolg 10.30 Paul Moreauss' orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 2.20 Populair concert 4.20 Gramofoonmuziek 9.35 Populaire muziek 10.10 Piano 10.25 Louis Preil's Radlo-dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Populaire mu ziek 7.30 Berlijnsche avond. HAMBURG, 332 M. 10.50 Concert door het omroeporkest van Heilsberg o. 1. v. Eugen Wilcken 12.30 Gramofoonmuziek 3.20 Omroep-symphonieorkest o. 1. v. José Eibenschtitz 10.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 12.20 Populair concert o. 1. v. Rink 1.20 Gramofoon muziek 3.20 Mannenkoor 4.20 Dans muziek 9.55 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Concert 1.05 Dansmuziek 1.35 Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 2.35 Gramofoonmuziek 3.20 Orgelcon cert 5.35 Dansmuziek o. 1. v. Henry Hall 8.20 Variété-programma 10.25 Con cert 11.15 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (Eifel), 1446 M. 12.50 Concert. PARIJS (Radio), 1796 M. 8.20 Gramo foonmuziek 12.20 Populair concert 7.05 Gramofoonmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuziek 8.00 Gevarieerd programma *9.30 Dansmuziek. ROME, 421 M. 5.15 Gramofoonmuziek 8.10 Opera-uitzending. WEENEN, 507 M. 3.45 Mandolinemu- ziek 4.40 Omroeporkest 9.45 Ween- sche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Hölzer. WARSCHAU. 1411 M. 4.15 Populair concert 5.40 Gramofoonmuziek 7.20 Omroeporkest 8.40 Pianorecital 9.20 Dansmuziek 9.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 540 M. 3.10 Concert door het Omroeporkest 5.20 Gramofoon muziek 6.50 Gramofoonmuziek 9.35 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het antwoord van den MINISTER was vooral van belang door de wyze, waarop hy zich verweerde tegen Prof. Lohman's op vrij wel alle onderdeden van zyn tot nog toe ge voerd beleid geoefende critiek. De tijd ont breekt ons, om 's Ministers betoog weer te ge ven, doch op bijna alle punten gaf de Minister eene bevredigende verklaring en, waar hij ook volgens eigen later inzicht eenigszins anders had kunnen handelen, gaf hy dit ruiterlyk toe. Prof. de Savornin Lohman heeft in dezen bewindsman een opponent gevonden, die niet met zich spotten laat. De Utrechtsche hoog leeraar moge by zyn critiek geleid worden door goede bedoelingen hy strijdt tot het uiterste voor een zoo ongerept mogelijke zelfstandig- heidspolitiek dit neemt niet weg, dat hy by de begrooting van Buitenlandsche Zaken zyne critiek wel eens laat ontaarden tot een pluizen in allerlei détails, dat af en toe bedenkelyk de vittery nadert. Minister De Graeff, impulsiever dan zyn voorganger, Beelaerts van Blokland, had blyk- baar uit prof. Lohman's rede den indruk ge kregen, als zou deze hem persoonlyk hebben bestreden. En hy reageerde dan ook met de scherpe opmerking, dat hy bescheiden het hoofd boog voor de autoriteit, waarmee prof. Lohman hem aanwyzingen gegeven had, maar dat hy hoopte, voortaan nuttiger aanwyzingen van de zen afgevaardigde te zullen krygen. In zyn we derwoord wraakte de Christelijk-Historische hoogleeraar, dat hy iets persoonlyks tegen den Minister hebben zou, en legde hij vasti dat en kel het landsbelang hem zijne critische rede had ingegeven. De .bewindsman op zyne beurt nam daarvan in zyn korte dupliek ridderlyk nota. Het incidentje, dat misschien wel nuttig ge weest is, want prof. Lohman's critiek op Mi nister Beelaerts maakte óók wel eens een on- heuschen indruk, was daarmede de wereld uit. Belangwekkende noviteiten bracht overigens ook de rede van den Minister niet. In het gebouw voor K. en W. te Rotterdam heeft Woensdagavond ir. A. A. Mussert ge sproken voor den Kring Rotterdam van de N. S. B. waarin spr. o. a. de regeeringsmaat- regelen tegen de N. S. B. aan critiek onder wierp. Spr. geloofde niet dat het by de reeds ge nomen maatregelen zal blijven. Op den duur moet dit, aldus spr., voeren tot toestanden als in Oostenrijk, waarvoor spr. ons volk zou wil len behoeden. Spr. zou willen bezweren dat de N. S. B. niet revolutionnair is en alleen langs den lega- len en electoralen weg haar doel wil bereiken. Het communiqué van het regeeringspersbu- reau, diende aldus spr., nergens anders voor dan om mist te verwekken, waardoor sprekers woorden onduidelijk worden gemaakt. Nogmaals vestigde spr. er aan het einde van zyn rede de aandacht op dat de N. S. B. niet anders wil dan den legalen weg te bewandelen en spr. hoopte dat men dezen weg niet zou afsluiten. Na deze rede heeft spr. enkele schrlfteiyke vragen beantwoord. Op een vraag hoe spr. dacht over den Vas tenbrief van het Ned. Episcopaat antwoordde spr. dat hy als niet-katholiek daarover geen uitspraak wilde doen. Spr. gaf als zyn meening te kennen dat de katholieken daar zelf wel hun meening over zullen vormen. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wyziging der Woningwet wordt het volgende ontleend. De regeering overweegt, over voorschriften ter uitvoering van de gewyzigde wetsbepalingen die organisatie of organisaties te hooren, die zy daarvoor het meest aangewezen acht. By nadere overweging is het wenschelyk ge acht het laatste lid van art. II te wyzigen in dien zin, dat de toestemming van Ged. Staten niet langer vereischt zal zyn. B. en W. en, in hooger beroep, de gemeenteraad, zullen daar door zelfstandig kunnen beslissen. Is een be slissing in strijd met de in het vyfde lid van art. 6 gestelde voorwaarden, dan kan zy door de Kroon vernietigd worden. De behandeling van verzoeken om bouwvergunning wordt aldus vereenvoudigd en der inspectie wordt vermeer dering van haar vele werkzaamheden bespaard. Voorgesteld wordt een nieuw art. 24 a, dat de mogeiykheid opent, om woningcommissies in het leven te roepen of te erkennen. Worden op groote schaal goedkoope wonin gen gebouwd, dan zal dit ten gevolge moeten hebben, dat de huren van gelijksoortige wonin gen, die duurder zyn, dalen. Aan dit risico valt niet te ontkomen. Voor zoover de regeering tot dusver deelde in het risico van woningen, is zy voornemens, in dat risico ook by huurdaling een deel voor haar rekening te nemen, zoodra de voorgestelde wyziging van de Woningwet het Staatsblad zal hebben bereikt. Het denkbeeld, op ontgonnen gronden goed koope woningen beschikbaar te stellen voor van het platteland afkomstige werklooze industrie arbeiders en andere arbeiders, is by de regee ring bereids in onderzoek. De regeering is voornemens bij de matiging van de eischen voor den woningbouw voor ge zinnen met kinderen vast te houden aan dezen mlnimumeisch voor woningen: woonkamer, keukentje, slaapkamer voor de ouders; geschei den, voor licht en lucht behoorlijk toegankelij ke slaapgelegenheid voor jongens en meisjes. Voor gezinnen zonder kinderen zal natuurlijk met één slaapkamer volstaan kunnen worden. De woningen zullen, in het belang van orde lijke bewoning, ook een bergplaatsje voor huis houdelijk gereedschap als emmers, bezems e. d. en eventueel voor tuingereedschap mogen hebben. De vraag, of op de wyze, bedoeld in de over gangsbepaling, mag worden ingegrepen in be staande overeenkomsten tusschen bouwverorde ningen en gemeenten, beantwoordt de regee ring bevestigend. Een andere vraag luidde: Welke houding zal de N. S. B. eenmaal aan de macht gekomen, aannemen indien de kerk het met maatrege len niet eens zou zyn. De heer Mussert antwoordde daarop dat de N. S. B. de religie, in den meest ruimen zin van het woord genomen, zal respecteeren en vrij laten. Een derde vraag was hoe de N. S. B. tegen over de sterilisatie staat. Daarop antwoordde spr. dat dit vraagstuk momenteel by de leiding in studie is en dat hy daar op het oogenblik nog geen uitsluitsel over kan geven. De vergadering, die een rustig verloop had, werd hierna gesloten. Naar wy vernemen, zal de Commissie van Advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsraden- wet, dezer dagen worden aangevuld met een aantal tydelyke leden, vertegenwoordigende de organisaties van werkgevers en arbeiders, on- derscheidenlyk in de typografie en in de si garenindustrie. De toevoeging der tydelyke leden geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door die Com missie van een advies omtrent de noodzake- lykheid van het instellen van een bedryfsraad in elk van beide -genoemde bedryven. De begrooting der gemeente Emmen voor het dienstjaar 1934 is gereed gekomen. Het tekort van den gewonen dienst word, naar „De Tele graaf" meldt, dit jaar geraamd op 1.339.503. De rijksbydrage voor de werkloosheidszorg is geraamd op ƒ975.429, waarmee evenwel niet gezegd is, dat voor dit doel niet meer noodig is. Het geheele bedrag is n.l. 2.099.870, waar bij dan nog komt 72.956 als subsidie aan werkloozenkassen. Dit verminderd met de bovengenoemde ƒ975.429 laat een ongedekt be drag van 1.197.397 over, welk bedrag z.g van de begrooting „afgestooten" wordt. Er blyft dan een bedrag van 1.339.503 1.197.397 142.106, te dekken door ryks- onderstand, over. Men ziet uit deze bedragen wel, dat de financieele toestand der gemeente alsnog allesbehalve rooskleurig is. De regeering ziet er overwegend bezwaar tegen, in de door haar vast te stellen annuïtei tenregeling ook te betrekken de financieele uit komsten van complexen, die niet met Ryks- voorschotten, maar met steun van de gemeen ten zyn gesticht. Het Ryk kan op batige saldi van dergeiyke complexen geen aanspraak maken. De regeering kan niet gevolg geven aan de opmerking in het Voorloopig Verslag, om, ook wanneer bijdragen niet zyn genoten, de baten van de exploitatie aan het Ryk ten goede te doen komen. De regeering zal overwegen, of de vereeni- gingen, die door goed en zuinig beheer batige saldi hebben gekweekt, een deel daarvan tot haar beschikking zullen kunnen behouden, op dat zy in staat zyn, haar werkzaamheden ter verbetering van de volkshuisvesting voort te zetten. De regeering is in beginsel bereid, ook in de z.g. extra-tekorten een deel by te dragen, wan neer de voorgestelde wyziging van de Woning wet tot stand zal zyn gekomen. De regeering wenscht zich thans nog niet uit te spreken over de instelling van een com missie van advies, die gehoord zou dienen te worden in alle gevallen, waarin tusschen Ryk, gemeente en bouwvereeniging geen overeen stemming wordt verkregen omtrent de huur- bepaling en de berekening van exploitatie tekorten en -overschotten. Tot dusver zyn deze onderwerpen steeds bevredigend geregeld door overleg. Op denzelfden weg zal worden voort gegaan en de ervaring worden afgewacht. Het ligt in de bedoeling der regeering over te gaan tot verlaging van rente van woning- bouwvoorschotten zoodra de Woningwet gewy- zigd zal zyn. Aanvragen om bouwvergunning, welke vóór de inwerkingtreding van art. II zijn gedaan, moeten worden getoetst aan het tydens de aan vrage geldende recht. Veiligheidshalve is dit in een nieuw lid van de overgangsbepalingen vast gelegd. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft vragen gesteld betreffende het bedrag van den voor 1933 aan den tuinbouw te verleenen rijkssteun. Minister Verschuur heeft deze thans beant woord. Voor steun ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerygewassen in het jaar 1933 is een bedrag beschikbaar gesteld van pl.m. 5.000.000. 's Lands middelen lieten niet toe, dit bedrag hooger te stellen, hoewel de voor uitzichten zoodanig waren, dat het wellicht niet toereikend zou zijn, om het verschil tus schen de berekende opbrengst en den richt- prys te dekken. Echter is bij de gewyzigde omstandigheden, door de instelling van het Landbouw-Crisisfonds, in de begrooting van dat fonds voor het jaar 1933 het genoemde bedrag nog kunnen worden verhoogd tot 6.400.000. Intusschen kan als zeker worden aangeno men, dat ook dit bedrag niet voldoende zal zyn om het bovenbedoelde verschil tusschen richtprys en opbrengst te vergoeden. Hoe groot dit verschil zal zyn, kan nog niet nauwkeurig worden aangegeven. Dit zal eerst mogelyk worden, indien alle gegevens daarover bekend zyn; vast staac reeds, dat dit verschil nog belangrijk zal zyn. Intusschen is besloten, by wyze van voor schot op de uitkeering in ^934, voor een aan vullende uitkeering op basis der productie van 1933 een bedrag van ongeveer 1.5 millioen gul den beschikbaar te stellen, om aldus den over gang tot den komenden oogst te vergemakke- lyken. Toegegeven moet worden,, aldus de minister, dat zeer vele tuinbouwbedrijven in groote moeilykheden verkeeren. Echter zal het schep pen van de mogelykheid, den eerstvolgenden oogst te kunnen bereiken, naast de komende teeltbeperking voor dien oogst, den toestand in de tuinbouwbedryven voor het Jaar 1934 in niet geringe mate kunnen verlichten. „Klaag uw leed niet te lange, niet te bange, meest vertooning scheurt haar kleed" zoo rijmde eens een wel denkend dichterlijk mensch. Er zijn altijd menschen die klagen moeten. Is 't koud. ze klagen dat de zomer nooit komt. Is het warm: ze klagen dat er niets afschuwelijker is dan de hondsdagen. Er zijn van die men schen, die over alles en nog wat mop peren en van wie men soms denkt: hoe zou je leven heel wat gelukkiger zijn met al hetgeen ge bezit, indien ge niet die denkbeeldige akeligheden zag. Klagen. Er zijn anderen die diep innerlijk leed in zich ronddragen met een glimlach op de lippen en die nog het leven van anderen verblijden met een goed woord, een opwekkende ge dachte. Wij allen hebben ons leed. Maar laten we er niet mee te koop loopen Anders gaat het op tooneelspél gelij ken. „Klaag uw leed niet te lange, niet te bange Slechts dat leed wordt begrepen en getroost, hetwelk als 't ware toevaUig ontdekt wordt. Naar wjj uit betrouwbare bron vernemen, is door de Directie van de Ned. Spoorwegen by de Commissie van Bijstand van het Pensioen fonds van het spoorwegpersoneel aanhangig gesteld een voorstel om den grondslag van de na 1922 toegekende pensioenen ongeveer de zelfde verlaging te doen ondergaan als het per centage waarmede sindsdien de loonen en sa larissen van het personeel zyn verlaagd. Het pensioen zal worden teruggebracht tot het bedrag, waarmede een spoorwegambtenaar (beambte) zou zyn gepensionneerd op den grondslag van het sinds 1922 verlaagde salaris. Daar voor de pensioenen eene speciale com missie van Bystand bestaat, waarin de orga nisaties zyn vertegenwoordigd, wordt bovenge noemd voorstel niet aanhangig gemaakt by de diverse organisaties van spoorwegpersoneel. - ;cv. jtaovixsqa Namens de samenwerkende werknemersbon den in de kïeedingindustrie wordt ons geschre ven: Vry'dagmiddag vindt onder leiding van den Rijksbemiddelaar een bespreking plaats over het conflict in het maatkleedingbedryf. Daar de besturen der vakbonden, uit de houding van het hoofdbestuur van den Bond van Kleerma kerpatroons kunnen afleiden, dat in elk geval Maandag a.s. de georganiseerde kleermakers worden uitgesloten, hebben zy maatregelen ge troffen. dat by de meeste leden van den Maat- patroonsbond, de ongeorganiseerde kleermakers eveneens het werk zullen neerleggen. Uit de rapporten, die de hoofdbesturen ont vingen, bleek, dat by de belangrykste maat- zaken, de kleermakers vrywel allen georgani seerd zyn in de vier vakbonden. De staking by de N.V. Gebr. Bervoets, die in vele plaatsen van ons land zaken heeft, gaat a.s. Maandag niet door, daar de directie dezer N.V. den hoofdbesturen der vakbonden geschreven heeft, dat zy haar bedrijfsleiders der filialen opdracht gegeven heeft, geen werk te gen lagere loonen dan de by de C. A. O. vast gestelde uit te geven. Er is den afdeelingsbesturen opdracht gege ven, Zaterdag en in het begin der volgende week, te controleeren, of voor alle zaken der N. V. de tarieven juist worden toegepast. In de Donderdagmorgen gehouden vergade ring der dagelyksche besturen der vakbonden bleek, dat de kleermakers het voorstel der ge organiseerde maat- annex confectiezaken, om een „.crisis-maakloon" in te voeren, niet aan genomen hebben. De werkgeversvereeniging is geschreven, dat de kleermakers overwegende bezwaren maken, voor een bepaald soort werk, stukloonen te aanvaarden, waarmede zy geen redeiyk uurloon, d.w.z. geen uurloon overeenkomstig de uurloo- nen van andere vakarbeiders kunnen verdie nen. De hoofdbesturen der vakbonden hebben als gevolg van de beslissing door hun vakgroepen kleermakers genomen, de werkgeversvereeniging verzocht, stukloonen vast te stellen, berekend naar een redelijk uurloon. Inmiddels hebben de hoofdbesturen der vak bonden de vakcentralen van verschillende richtingen gevraagd, hun steun te verleenen in den strijd tegen de misstanden in de huisin dustrie. zy meenen, dat dit kan geschieden door de georganiseerde ambtenaren en arbei- ders op te wekken, niet by zaken te koopen, die de misstanden in de huisindustrie bevor deren, doch wel hun kleeding aan te schaffen by die ondernemingen, die bereid zyn met de vakbonden op een behoorlyke basis de stuk loonen der kleermakers te regelen. Ook op het publiek zal een beroep worden gedaan om de vakbonden in de kïeedingin dustrie te steunen in hun strijd tegen misstan den in de huisindustrie. in een te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer C. Fock, Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart, gehouden vergadering van het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, werd de heer W. Polderman, Inspecteur van het Nyverheidsonderwys, als opvolger van den heer M. J. van Alphen die Veer, tot voor zitter gekozen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6